Maandag 11 Sept. 1893. No. 4283. 37e Jaargang. Een drama met magnetisme. AMERSFOOETSCHE C0URA3JT. Uitgave A. H. VAR CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post ƒ4.45. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Eindelijk. Men zegt, dat zoo om en bij vierhon derd jaren geleden de Indianen den strijd opgaven en de wapenen, die zij aanvan kelijk met zó o veel succes hadden gevoerd tegen de volgelingen van Columbus, neer legden toen zij voor de eerste maal in huu leven ruiterij ontwaardden. Den voetknechten hadden zij moedig het hoofd geboden; de hun nieuwe wezens, half mensch, half dier, vreesden ze. Dat de Quarterly Review in 1819 in allen ernst het denkbeeld van een spoor baan volkomen onuitvoerbaar achtte en het een absurditeit noemde, dat eenig menschelijk wezen een vervoermiddel zou weten te bedenken dat tweemaal zoo snel zou gaan als een postwagen, releveerden wij in een vorig nummer. Ziedaar wel twee zeer sprekende be wijzen voor de reeds heel oude waarheid «onbekend maakt onbemind" We zullen geenszins beweren, dat al wat nieuw is onvoorwaardelijk goedkeu ring verdient maar zeer veel valt er toch te noemen dat we met onverholen blijd schap zien ontstaan en zich ontwikkelen. Een dertig jaar geleden vond Philipp Reis de telephoon uit; in 1876 werd ze door Bell verbeterd en Thomas Edison bracht haar tot de tegenwoordige vol maaktheid. Ook hier dus staan we voor iets nieuws en onbekends en vandaar, dat de tele phoon, althans overal, nog geen burger recht verkregen heeft. En toch zal het zoo heel lang niet meer duren of men zal haar waarde erkennen en ze algemeen invoeren. Dat het aantal geabonneerdeu in ons land van 1 Januari tot 15 Jnui steeg van 3051 tot 4021 spreekt, dunkt ons, reeds daarvoor. De aanleg van een telephoonnet ook hier ter stede, en wat van nog meer beteekenis is, de aansluiting van het stadsnet met andere plaatsen die een tele- plioondienst inrichtten, kan voor Amers foort van groot nut geacht worden, In de vergaderingen van de Kamer van Feuilleton. Naar het Engelsch door S. 4.) (Slot.) En, op de toonen staande, stak hij met kracht zijn mugeren arm uit, die langer scheen dan een degen. Olivia verstijfde als een doode en viel pal achterover, als een boom die van zijn wortels gezaagd is. Haar val gaf een dof geluid en Kellog, die een duivel in Hamiets gedaante geleek, ging op het lijk zitten van deze Ophelia en verplet terde met zijn knieën het lichaam van Olivia, die, bleeker en kouder nog dan te voren, een doode gelijk scheen. Het was een vreeselijk schouwspelDe kreten van schrik en afschuw overstemden het zachte trillen der violen in het orkest, toen Kellog, plotseling zyn prooi loslatende, op hoogentoon boven het rumoer uitriep: „Weest allen bedaard en maakt u niet onge rust. Al wat ik u vertoonde is dwaasheid, is kwakzalverij. Ik heb de waarheid beloofd, ik zal ze u zeggen I" Hij drukte, terwijl hij sprak op ieder woord, en was te voren overtuigd van den indruk, die zijn woorden zouden maken. In de oogen van lady Warner zocht hij blijkbaar een toeken van goedkeuring, terwijl hij zich verder met een be- feedigenden en spottenden grijns naar de loge van lord Warner keerde. „Ziet bier de waarheid," ging hij voort, „die vrouw is niet gemagnetiseerd. Gelooft dergelijke Koophandel is reeds in dien zin gesproken; het verleenen der concessie heeft bewezen dat ook de. stedelijke overheid het nut erkende. De Gemeente is zeer uitgebreid en door den eigenaardigen bouw der stadswijken is het bestaan van een telephoonnet hier niet alleen zeer gerechtvaardigd, maar ook zeer gewenscht. De winkelstraat bij uitnemendheid is de Langestraatde meeste afnemers wo nen echter te ver daarvan verwijderd om zich thans niet eens te bedenken of ze deze of gene bestelling wel zullen doen. Hebben ze een telephoon dan is de order spoedig overgebracht en eer anders de dienstbode gereed is om den, voor haar althaus immer zeer langen, weg af te leggen is alles reeds afgeloopen, onver minderd het voordeel dat men heeft, dat boodschappen nimmer verkeerd worden overgebracht. Hetzelfde kan geschieden met telegram men, die men wil verzenden. Stel het geval, dat men even vóór het sluiten van het Telegraafkantoor verplicht wordt te telegrafeeren. Men waarschuwt per tele phoon het kantoor en geeft dan zijn tele gram op. Op dezelfde wijze kan men oneindig spoediger een telegram ontvangen. Geabonneerdeu die van den intercomu- nalen dienstgebruik maken, kunnen koste loos op die wijze telegrammen verzenden en ontvangen de overigen betalen slechts f 5 per jaar en 5 cent per telegram. En nemen we nu eens aau dat men onverwacht bezoek krijgt eu zich met zijn gasten naar Baarn wil begeven of een voorstelling te Amsterdam wil bij wonen per telephoon overtuigt men zich heel eenvoudig vóór zijn vertrek of er nog plaats is aan table d' höte of in dezen of genen schouwburg. En in geval van nood kan aan de Gemeente-posten brand gemeld, of politie- hulp ontboden worden. Waarlijk, er valt veel te zeggen voor een bijna algemeene aansluiting aan het telephoon-net en 't wil ons uan ook dunken, dat al heel spoedig de groote buitenplaat zaken toch niet; ze is noch somnambule, noch helderziende, ze is veel hooger kunstenares, want ze iseen uitstekende tooneelspeelster, een onvergelijkelijke clown, met stalen spieren en groote koelbloedigheid. Pijn noch angst, goede noch kwade woorden, niets kan haar uit de rol, die ze speelt, brengenvuur noch water kunnen haar geweldige macht om te veinzen overwinnen. Beziet haar, zooals ze daar in haar balkleed ligt, zóo vast slapend alsof ze uit marmer gehouwen was. Welnu, dat alles is slechts spel, het toppunt der kunst. Zij slaapt evenmin als een van u allen zij hoort mijn woorden en voert slechts een hevigen strijd tegen haar onbedaarlijken lust om in lachen uit te barsten." ,,Dat is gelogen schandelijk gelogen 1" brulde lord Warner, half gek van wanhoop en vernede- den werpt mij voor de voeten, dat ik leugens vertel," vervolgde Kellog onverstoorbaar. „Men wil dus bewijzen? Welnu, men zal ze hebben. Allo! op, miss Olivia. We hebben van avond genoeg gespeeldde klucht i3 afgeloopen, sta op I" Hoe tniss Olivia na die woorden met vluggen sprong overeind rees er -roolijk lachend buigende naast haar impresario kwam te staan, wist nie mand te zeggen. Een storm van bijvalsbetuigingen barstte los. Kellog en Miss Olivia namen hand in hand de hulde in ontvangst. De kreten van verontwaar diging en protest der spiritisten werden overstemd door het bravogeroep van de menigte, toen plot seling, in het hevigst van het geraas, een schot in de loge van lord Warner viel. Het was oogenblikkelijk doodstil! „Ach, die ongelukkigehij meende dat alles waar was!" snikte miss Olivia op medelijdenden toon, die ditmaal niet „gespeeld" was, en waarbij haar gansche wezen trilde. sen in den omtrek der stad zich evengoed zullen doen aansluiten als de Sociëteiten, de uitspanningslokalen en de winkels die hun belang begrijpen. Binnen niet te langen tijd zal de Maat schappij hier met haar werkzaamheden aanvangen, doch eer ze daartoe kan overgaan moet ze weten hoeveel abonné's ze hier ter stede hebben zal. Bij deu aanleg eener gasleiding zet men een nieuwen sprank op de hoofdbuis; bij de telephoon-leiding echter kan dit niet ge schieden. Richt de Maatschappij haar palen en draadhouders dus in voor 100 aansluitingen en stijgt dit aantal tot 200, dan zou ze alles moeten overmaken Bovendien, hoe meer personen besluiten zich te abonneeren, des te geringer zijn de kosten, die trouwens hier ter stede al zeer laag gesteld zijn, in vergelijking met Amsterdam bijvoorbeeld, waar men f 120 per jaar betaalt. Samenwerking vermag hier, als altijd, alles; men sla de handen ineen en be sluite, zonder eerst te vragen of A of B of C zich óok abonneert. Binnenland H.H. M.M. de Koninginnen vertrekken in het laatst dezer week naar Den Haag. H. M. de Koningin-Regentes zal Dinsdag den 19en dezer de vergadering der Kamers openen. Daarna keeren H.H. M.M. weder naar het paleis Het Loo terug. Hoogstwaarschijnlijk zal op de heenreis een kort bezoek aan het paleis Soestdijk worden gebracht, teneinde de verbeteringen aldaar in oogenschouw te nemen. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, jhr. C. H. A. van der Wijck, is door H. M. de Koningin-Regentes beëedigd. «Met zekerheid" wordt nu weer gemeld, dat de vaandels voor de 9 regimenten zullen worden uitgereikt den 24en September. Van elk regiment zal dan een deputatie naar de Residentie overkomen om het vaandel in ontvangst te nemen, uit handen van II. M. de Koningin-Regentes. W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. Hjj had aan de waarheid geloofd, de ongeluk kige, die met de uiterste krachtsinspanning van zijn plaats naar het tooneel afdaalde. Hij wankelde reeds als een stervende, en terwijl hij met de linkerhand zich aan de rand der loge overeind hield, zwaaide hij in de rechter den revolver, waarmede hij zich doodelijk had ver wond. Een lange bloedstraal droop over zijn doodsbleek gelaat. Ondanks den geweldigen schrik, die zijn ver schijnen veroorzaakte, vond men hem mooi, dien man die de verstoring van zijn liefsten droom niet wilde overleven. Maar een dergelijke dood eischt wraak; War ner, verschrikkelijk om te zien in zijn doodstrijd, hief zich nog eenmaal op, richtte zijn revolver op Kellog, vuurde en zakte toen slap en zwaar op het tooneel in elkander. Kellog stiet een woesten kreet uit, greep met beide handen naar zijn hoofd, draaide eenige malen in het rond en viel aan het andere eind van het tooneel neer. Olivia stond alleen, verstijfd van schrik, tus- schen deze beide stervenden, die lagen testuin trekken. Toen werd in de loge van Lady Warner een schelle kreet gehoord. Met «Je vlugheid van een kat sprong ze op het tooneel en wilde met een dolk het hart barer mededingster doorboren, die echter met een stevigen greep haar pols om knelde. Het publiek dat ademloos neerzat, vloog over eind; van alle kanten klonk geroep om hulp; men verdrong elkaar in de gang naar het tooneel om de beide vrouwen te scheiden die op het De minister van Waterstaat heeft hetgevoe- lengevraagd vanG-edep. Staten der verschillen de provinciën over een nieuwe regeling van de kiesbevoegdheid voor de Kamers van koop handel en fabrieken bij een eventueele in voering der Bedrijfsbelasting en de daarmede gepaard gaande intrekking van de Patentwet. Jhr. Huijdecoper van Maareseveen en Nigte- vecht heeft de candidatuur voor de Provin ciale Staten van Utrecht niet aanvaard. De Bossche Ct. meldt, dat het bericht be treffende het ontdekken van den moordenaar van den wachtmeester der marechaussee Hoekman, dezer dagen door de Zwolsche Ct. meegedeeld, blijkens aan het paleis van Justitie te 's-Hertogenbosch ingewonnen in lichtingen, onjuist is. Nu door den gemeenteraad van Den Bosch besloten is dat daar geen Kweekschool voor onderwijzers gevestigd zal blijven, spreekt De Tijd het vertrouwen uit, dat daar een Katholieke kweekschool zal worden opgericht, waar de aanstaande onderwijzers volgens den geest der Kerk hun opleiding zullen ont vangen. Een van de weinige plaatsen, waar men nog altijd den Greenwich-tijd had, was tot dusver Bussum. Ondanks ingekomen adres sen bleef' men zich daar steeds bij den spoor- tijd houden en het gemeentebestuur was niet genegen verandering aan te brengen, want «dit besluit was eerst na rijp beraad door B. en W. genomen." En zie, nu is Donder dagnacht plotseling de gemeenteklok verzet, en de Amsterdamsche tijd weder in eer hersteld! De vereeniging voor lijkverbranding heeft bij Hilversum den grond voor een cremato rium gekocht en uit een legaat betaald. Men berekent voor den bouw nog f24000 noodig te hebbenvoor slechts f 4000 is ingeschreven. Een van de merkwaardigste verschijnselen der negentiende eeuw is ongetwijfeld de snelle toeneming van bevolking der groote steden, 's Winters, wanneer er meer aanbod in de steden is van werkkrachten dan van arbeid, hoort men hierover jammerklachten aanheffen, en toch heeft men niet veel recht tot klagen, want de moderne samenleving punt waren elkander te vermoorden. Het rumoer we.d steeds heviger. Maar plotseling was het alsof in de geheele zaal een omkeering plaats had. Een vermoeden maakte zich van allen meester. Waarom, vroeg men, blijven de muzikanten onder dit alles doorspelen Waarom doen zij alsof boven hun hoofd niets bijzonders voor valt? Vóór men echter tijd had, zich van dat alles goed rekenschap te geven, was op het tooneel een dans begonnen. De fraaie toiletten van lady Warner en miss Olivia vielen als door een tooverslag en twee in goudgaae gekleede ballet danseressen in vleescnkleurig tricot zweefden over het tooneel. Op hetzelfde oogenblik kropen Kellog en War ner al stuiptrekkende uit hun galakleeren en stonden eveneens op als twee acrobaten, in met gouden pailletten bezaaide tricots. En op do vroolijke tonen van het orkest voerden de vier clowns een woesten dans uit, om eindelijk, onder algemeen gelach en gejuich, achter de coulissen te verdwijnen, en nog herhaalde malen door het opgewonden publiek te worden terugge roepen. Deze klucht zonder weerga bleef maanden op het programma en behaalde nog meer succes, toen de uitstekende artisten de rollen onder ling verruilden. De blonde lord Warner wist Kellog als magnetiseur bijna te overtreffen, en Kellog trof allen door de droornerige verliefd heid waarmede hij in de rol van Warner schit terde. Ook Olivia en lady Warner waren beurt om beurt de koude Engelsche lady of de harts tochtelijke somnambule. Onnoodig te zeggen, dat het magnetisme in Boston tal van aanhangers verloor.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1