heeft met vervoermiddelen, met openbare werken, met militairen dienstplicht, met on derwij:;, met hospitalen, met armenzorg, met gevangeniswezen alles gedaan wat zij kon om de bevolking naar de grooté steden te lokken, en hoegenaamd niets om een tegen gestelde strooming teweeg te brengen. In G2 jaren, dat is van 4 Jan. 1830 tot 1 Jan. 1892, is de bevolking van het geheele land geklommen van 2 013000 tot 4621 000 zielen, dat wil zeggen: zij is nog niet ver dubbeld. Maar in datzelfde tijdperk zijn Arn hem, 's-Gravenhage en Rotterdam verdrie dubbeld in bevolking, en Amsterdam is verdubbeld. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n». 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan GEORGE BERNS en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene zeep- iledertj optericnten in het perceel, alhier gelegen aan de Koestraat, wijk A, n*. 248, kadastraal bekend onder sectie E, n°. 3238. Amersfoort, den 11. Sept. 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCK E WIT, Weth., 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. De heer W. A. Croockewit heeft zijn be noeming tot wethouder aangenomen. Hier is aangekomen luitenant-generaal 0. D. H. Schneider, inspecteur van het wapen der artillerie, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, vergezeld van zijn adjudant den Kapitein van den generale staf C. de Wit. Z. Exc. zal, na afloop «Ier manoeuvres van de 2e divisie, naar Den Haag terugkeeren. De le luitenants J. M. Benteiju en F. A. Broers, van het 3 regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool alhier, keeren 1 November terug naar hun garnizoen te Leiden en Den Haag. De 2e luitenant van het 2e regiment huzaren G. J. Maris, in garnizoen te Venloo, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rijschool alhier. Wij vernemen uit goede bron, dat de heer C. Scheltus Iz. tegen 1 November ontslag heeft genomen als Secretaris-Penningmeester van het Burgerweeshuis, na ruim 50 jaren dat gewichtig en moeilijk ambt op hoogst verdienstelijke wijze te hebben bekleed. De Begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor Amersfoort over het dienst jaar 1894 is thans in druk verschenen. We outleenen daaraan de volgende cijfers: Inkomsten: batig saldo der rekening over 1892 f4650.40: opbrengst van bekistingen en heffingen f3175/.52; hoofdelijke omslag f 47500: rechten en loonen voor het gebruik of genot van openbare gemeente-werken of inrichtingen en dat van de openbare door of van wege het gemeentebestuur verstrekte diensten f24783; hondenbelasting f960j\» opbrengst persoueele belasting f27 110.99; vergunningsrecht f4500; baten en opkomsten, spruitende uit voorwerpen, in eigendom aan ae gemeente toebehoorende of door haar be heerd, f15 929.87'; ontvangsten van verschil lenden aünl en toevallige baten f26259.36. Uitgaven: kosten van bet bestuur der ge meente f 13 530; kosten van inkomsten van Tiet gemeente-bestuur f5095; medische politie f8204.58'; plaatselijke politie f19790, waar onder f2700 voor brandweer en f 6300 voor de straatverlichtingtractemeut bouwmeesters en opzichtera f3050; kosten van openbare wer ken, straten, wegen enz., f 11 758.30; onder houd van gebouwen en gronden f1340; grondbelasting en assurantiën 11570hooger onderwijs f20125; middelbaar onderwijs f211075: lager onderwijs f34475; gemeente archieven f 450armwezen f17440 68: ren ten en aflossing van geldleeningen f17810; pensioenen en gratificatiën f830andere uitga ven f4218.75, waaronder f2428.75 kosten der scuutterijonvoorziene uitgaven f1993.83. Totaal der inkomsten en uitgavenfl82 527.144 Morg .amiddag om half vier vergadert de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, o. a. tot liet kiezen van nieuwe bestuursleden, ingevolge periodieke aftreding van de heeren mr. J. Hevligers en J. C. J. Pels Rijcken en het bedanken van den Heer P. Klevnbens. Iu de vorige week ontving de Muziekschool, een niet alledaagsch bezoek. Een beschonken opperman klom, zoo goed en zoo kwaad als het ging, het bordes op. trad door de niet- gesloten deur bet lokaal binnen; en plaatste zich voor, en de hem vergezellende flescb jenever op een pianino. Aldra tokkelden des opj»ermans ongeoefende vingeren de toetsen, die aan het instrument zulke ongewone klanken ontlokten, dat binnen korten tijd een ongewoon groot getal toehoorders en hoorderessen zich voor het gebouw verzamel den. Dit trok de aandacht van ilen concierge die, geholpen door den heerB.,denman, on danks diens hevig verzet, buiten de deur wist te krijgen. in afwijking van hetgeen we dienaan gaande in ons nummer van 4 dezer bericht ten, deelt men ons mede dat, op verzoek van de leden, de vereeniging „Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" een buitengewone algemeene vergadering hield op Vrijdag 1 September 1893 en toen door het Bestuur is medegedeeld, dat liet om verschillende redenen niet in behandeling kon nemen een voorstel van leden, strekkende om aan den werkkring van de Vereeniging toe te voegen, dat jaarlijks in de maand Augustus, een feestdag zou worden gehouden, in den geest als in 1892 werd gevierd. Op verzoek van een der leden is toen het meerendeel der ter vergadering aanwezigen in het vergaderlokaal geblevenhet wensche- lijk achtende dat eens per jaar leden der A.V.B. een gezelligen dag zouden doorbren gen, hebben zij in beginsel besloten een club te vormen, en door contribueeren een kas, waaruit de kosten van een feestviering te be strijden zullen zijn. Tot leiding van die club werden gekozen «P heeren J. A. RielT, J. D. Lammerts v. Bueren en G. van Dorssen, die op hun beurt zich als commissarissen van toezicht hebben toegevoegd de heeren J. A. Schoterman, en A Lateustein van Voorat (hesluiten die recht streeks van de Vereeniging uitgaan moeten worden geregeld door oen Raad van bestuur art. 15 der Statuten). De Commissie zal, ten einde tot een vol doende regeling van zaken te geraken een reglement ontwerpen, dat later ter beoor deeling aan de leden dezer club zal worden aangeboden, en waarin bedongen wordt, dat alleen als leden kunnen toetreden, personen, die lid van de Vereeniging Amersf. Vrijw. Brandweer zijn. Gisteren had plaits de grootste wegwed strijd op rijwielen, welke ooit hier te lande gereden werd, en wel van Maastricht naar Nijmegen en terug, een afstand van 265K.M. De rit ging over Sittard, Roermond, Venloo, Well en Gennep naar Nijmegen. Kr werd ge reden om 8 kunstvoorwerpen, ter waarde van f450, f400, t'80, f60, enz. Niet minder dan 40 deelnemers, en daar onder de boste wielrenners van het vasteland, hadden zich doen inschrijven. Als no. 4 kwam aan onze stadgenoot de heer A. Eijsink, in 4 uur 20 min. Eerataankomende was P. Mündner, Berlijn, le pryswinner bij den wegwedstrijd Weenen Berlijn, 4 uur 5 min., tweede Nijssen, Sittard, 4 u. 6 ui.: derde Witteveen,Utrecht,4u.U m.vijlde Gerger Gray, Weenen, 3<le prijs WeenenBerlijn 4 u. 47 in.zesde Sorge, Keulen, prijswinnaar WeenenBerlijn. 5 u. 1 m.zevende Imans, Brussel. 5 u. 19 m. achtste Jordens, Antwerpen, 5 u. 20 m. Gemengd Nieuws De brigadier van politie OttenholT, die in den avond van 16 Augustus jl, bij de bot singen op de Hoogesluis te Amsterdam zoo laaghartig wen! aangevallen en mishandeld en sedert in het Binnen-Gasthuis wordt ver pleegd, neemt gaandeweg in beterschap toe en noopt nog in deze week het Gasthuis te kunnen verlaten Waar vroeger fiere trakheners draafden, volbloed schoolpaarden werden gepresenteerd en snaaksche clowns hun dolle sprongen ver toonden, in de manége van den Circus Carré te Amsterdam,N^it nu menig huisvader, die met zijn vrouw en dochters eens een avondje vol genot op ander gebied wil smakeu Daar is namelijk een specialiteiten gezel schap van den heer Frits van Haarlem werk zaam, dat reeds duizenden naar den Circus heeft gelokt F.n geen wonder Een nieuw stel gladiatoren met hun verbazende kracht toeren, de twee gebroeders Meera, kranige acrobaten, de bekende komiek De Winter, de guntig bekende juffrouw Culp, een Hol- landsche zangeres, die met haar krachtig ge luid de ruimte beheerscht, alles werkt mede om de voorstellingen aantrekkelijk te maken Het ruime gebouw wordt dan ook avond aan avond gevuld Ter gelegenheid van de Delftsche kermis werd door een koekbakker een monster achtig groote sucadekoek verloot, die ge trokken werd doorH. A. Soetekouw. Een medisch student te lnnsbriick weigerde te duelleeren, waarop de krijgsraad hem van zijn rang als officier vervallen verklaarde. Een ciericaaY blad critiseerde dit besluit van den krijgsraaddeze klaagde het blad aan wegens beleediging en de rechtbank veroordeelde het blad tot een boete In hooger beroep heeft echter het hof te Weenen thans het blad vrijgesproken De Japansche luitenant Fukushima, die te paard Europa en Siberië doortrok, is bij zijn terugkeer te Tokio op schitterende wijze ontvangen. De reis heeft zestien maanden geduurd. Luitenant Fukushima begaf zich van Keba, waar hij van Wladiwostok was aangekomen, eerst naar Yokohama, waar zijn familie woont, en van daar na Tokio, waar hem warme ovaties werden gebracht en een vuurwerk te zijner eere werd ontstoken. Hij werd naar het paleis geleid, waar hij door den keizer en de keizerin werd begroet. Inde wijk Neno was een eerepoort opgericht en een Paviljoen, waarop een reusachtige houten paard was aangebracht. Hier werd de ruiter verwelkomd door verscheiden prinsen, mi nisters, officieren en vertegenwoordigers van vereenigingen. Een aantal toespraken wer den gehouden. Te Amsterdam heeft de samenvoeging van een kinderwagen en een velocipède haar in trede gedaan. Een dame zat achterop en bracht met de voeten den kinderwagen in beweging, waarin een kindje lag. Aan.dezen toestel was ook een speeldoos verbonden. Het spreekt van zelf, dat de straatjougens de nieuwheid weder tot onderwerp hunner baldadigheden maakten. Daaraan werd dit maal door eenige heeren een einde gemaakt, maar, zal dit op den duur geschieden? Kun nen die rekels niet nalaten hun soms gevaar lij ke straatschenderij bot te vieren Te Bad-Landdeck heeft een jongmensch van goeden huize, toen hij voor de tweede maal te vergeefs de hand vroeg van een jong meisje, «le moeder van zijn uitverkorene een kogel door het hoofd gejaagd, waarna hij zich een kogel door het hart schoot De jonge man was dadelijk dood, de moeder is zeer ernstig gewond De heldenmoed van een Weener jonge dame heeft 6 personen, die in haar gezelschap een boottocht maakten op het Wolfgang- meer, van een wissen dood gered. Midden op hot meer gekomen, bemerkten de opvaren den tot hun schrik, dat de boot zien lang zaam met water vulde. De schipper verklaarde, dat allen verloren waren, wanneer de boot niet ontlast werd. Snel besloten sprong de moedige jonge dame in het water en zwom twee uren lang naast de boot voort. De open wand, waardoor het water binnendrong, was nu boven de oppervlakte, zoodat het gevaar geweken was. De overige personen konden geen van allen zwemmen en waren dus red deloos verloren geweest, had niet het jonge meisje hen op zoo zelfopofferende wijze het leven gered. Dat inen zich op gemakkelijke wijze aan «le betaling van ontvangen goederen kan onttrekken, zonder juist flesscnentrekker te zijn, leert een Berlijnsohe winkelier Deze had voor M 167,50 goederen besteld aan een fabrikant De fabrikant leverde de goederen 10 dagen later dan verzocht was en kreeg daarom van zijn cliënt de volgende afrekening Uwe rekening bedraagt M 46750 Hiervan gaat af voor 40 dagen latere leveringstijd a 45 M 450— 3 telegrammen met betaald antwoord a 4 M 3— 2 gezonden brieven per bode a 055 110 aftrek voor afbestel Imgen 40 Porto voor dit schrijven 035 M 16445 zoodat u toekomt 305 die u in postzegels woolen toegezonden Het is jammer, 'lat de winkelier de 2 pCt voor contante betaling vergat af te trekkende afrekening ware voor hem nog beter geweest Er is sprake van het bouwen van een tunnel on ier de Groote Beft tusschen Seeland en Funen, en een brug vau Funen naar bet vasteland, waarooor Kopenhagen per spoor be reikbaar zou zijn De tunnel, van 18 Kilo meter lengte, zou 14 milloen gulden kosten Prins Ruprecbt van Beieren, eenige zoon van prins Lodewijk en vermoedelijk erfge naam van den Beierschen troon, is aan den vooravond van den dag. waarop hij met zijn regiment naar de legeroefeningen moest ver trekken, spoorloos verdwenen In De Kunstwereld komt voor een anti- critiek tegen «len heer J. H. Róssing, den tooneel-criticus van Het Nieuws. De aanhef luidt: «Mijnheer de Redacteur! De heer J. H. Rüssing heeft goedgevonden de dame, die in »De verborgen hand" de buteerde, geheel uit te klecden." Men zegt, dat de broeder van de juffer verontwaardigd is over zóo veel onbeschaamd heid. Diezelfde anti-criticus zegt iets verder: »Het is geen kunst om iemand af te breken." Als men metselaar van beroep is, misschien? Zij had hem zielslief en hij o hij hield zóo veel vau haar als een jonge man van etn meisje kan houden. Hij zou haar in een glazei. kastje hebben willen zetten, alleen maar om het genot tc hebben haar nu en dan te bekijken. Och, hy had haar zoo Hef/ Maar de wederzijdsche ouders waren tegen een engagement. De. gruwzame ouders van haar, omdat de jongen nog geen vast be staan bad enz. enz. Zijn oudere ja, ,jje waren er tegen, omdat haar oudera er tfcgeri waren; wat verbeeldden die mensehen 7.ich wel met hun bleekneus van een dochter1? Wat een kale bluf! Zij woonden naast elkander, ergens in (?e zoogenaamde nieuwe buurt te Amsterdam ieder in een huisje met een tuintje, en als de avond was gevallen, sloop zij onder voor wendsel een luchtje te gaan scheppen, naai den tuin en ging hij, voorgevende het kip penhok te sluiten, naar den anderen tuin en aan wisselden zij kussen en handdrukjes over de schutting. Dat had een bovenbuurman van twee hoog, gezien. En wat doet nu de deugniet? Hij verhaalt bet geval aan verscheidene kennissen in de buurt, die naast en over den tuin op verschillende bovenhuizen hun kamers haaden. Onder hen waren verschil lende muzikanten: trombonisten, clarinettis- ten, fluittisten, enz. enz. De grappenmaker zou, wanneer de gelief den weer aan het wisselen van kusjes en handdrukjes waren, een teeken geven en dan Vervolgen wij ons verhaal. Het is avond. De gelieven zijn bij elkaar. Achter de verlichte gordijnen staan de samen zweerders op het afgesproken teeken te wachten. Daar buigt de minnaar zich over de schut ting heen om de uitverkorene zijns harten een kus op de poezele lipjes te drukken. Het teeken wordt gegeven. Alle gordijnen worden op zijde geschoven. Het licht van wel twintig lampen valt op het schuldig paar, een fanfare uit verschillende muziek instrumenten schalt door de lucht. Men kan zich den schrik der jongelui vooretellen. De wederzijdsche oudere snellen naar bui ten en begrijpen onmiddellijk den toestand. De dochter wordt naar binnen gehaalden ontvangt een standje van belang over haar Bplichtvergeten" gedrag. De zoon wordt op dito, dito wjjze toege sproken door zijn vader. Maar het slot.van de historie wasvoorde jongelui toch zeer gunstig. De oudelui van liet meisje vonden, dat de naam van hun dochter wel een weinig in opspraak was gekomen door het geval en toen den volgenden Zondag de vader van den jongen, deftig in het zwart, kwam aan zoek doen om de hand van hun dochter voor zijn zoon, werd hij goed ontvangen. Een uur later gingen de jongelui heel deftig arm aan arm wandelen. Zij li«;pen eenige malen de straat op en neer, om hun nieuwe innige verhouding overal te toonen. Ze wisten niet, dat ze zooveel te danken hadden aan hun buurman, twee hoog, dien grappenmaker. Hadden ze 't geweten, hun eerste engage- mentsbezoek ware hem zeker gebracht. Echo. De grootste kamer in de wereld, onder éen dak en niet door pilaren gesteund, bevindt zich te Petereburg. Zij is 420 voet lang en 150 voet breed. Overdag wordt zij gebruikt voor militaire vertooningen en een bataljon kan er heel goed in manoeuvreeren. Twintigduizend was kaareen zijn er noodig om deze kamer te verlichten. Het dak bestaat uit éen enkel ijzeren gewelf en spreidt een merkwaardige bekwaamheid ten toon in zijn architectuur. Ten gevolge van een door prof. Riche uitgebracht rapport over het gebruik van ijs voor consumtie. heeft de gezondheids-com missie te Parijs het volgende voor wenschelijk verklaard 4. Verbod aan alle verkoopers en fabrikan ten van ijs, om voor consumtie bestemd ijs in den handel te brengen, dat niet gemaakt is van het water uit de bronnen, die aan Parijs het drinkbaar water opleveren. 2. Verplichting voor de fabrikanten en be waarders van ijs voor industrieele doeleinden en van ijs voor consumtie, om deze beide soorten van ijs in geheel afgescheidene ^lo kalen te bewaren, met duidelijke opschriften van hetgeen deze pevatten boven de deuren: 3. IJswagens moeten eveneens dergelijke opschriften dragen, naar gelang van hun inhoud. 4. De detailhandelaren in ys moeten ook twee van elkander afgescheiden bewaarplaat sen voor de beide ijssoorten hebben met in scripties. Zij, die geen twee afgescheiden bewaarplaatsen kunnen hebben, mogen al leen ijs voor consumtie verkoopen. By «le Pruisische loterij-afdeeling der Staatsschulilenkas kwam Vrijdag iemand met een lot van het jaar 4864 en vroeg of er soms een prijs op gevallen was. Nadat men zich van de echtheid van het lot overtuigd had, bleek liet uit de trekkingslysten, «fat

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2