Vollenhoven's STOUT Vollenhoven's LAGER DANSCURSUS. wijmhi wow s c». J. T. BREEIER Ia. g. kaplanskiei C orre spondentie. Advertentièn. RHENSER MINERAALWATER x Neerbosch. Meubelen, Huisraad AFBRAAK verkoopen: Wollen Goederen, enz. eDZ. Het „Paviljoen" meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. J. VAN HAIERSVBLO, Krommestraat 288. er reeds 20 jaar geleden de hoofdprijs van 160000 M, op gevalle 1 was, welk bedrag echter Lot heden niet werd opgevorderd. Het ligt voor de hand, dat de bezitter van het lot nooit de trekkingslijsten doorgeloopen heeft. Hierdoor verliest hij aan rente een even groote som als de prijs, die hij getrokken heeft, want, zooals bekend is, verdubbelt zich een kapitaal met rente op rente, in on geveer 14 jaar. De man kon zich nu troosten met de gedachte dat hij het geld thans heeft, terwijl hij het, indien hij 20 jaar geleden opgevorderd had misschien Het is ongelooflijk, hoe weinig waarde geldswaardige papieren voor enkele mon- schen schijnen te bezitten. In 1868 werd een oproeping gedaan om alle schuldbrieven ten laste van den Staat tegen nieuwe in te ruilen. Heden, vijfentwintig jaar later, zyn er nog twee millioen van die schuldbrieven, die niet ingewisseld zijn Dat een geheel dorp onder den hamer komt, is zeer zeker een zeldzaam verschijn sel. Het geval doet zich in Sardinië voor met, het dorp Galitelli (provincie Sassati) Alle huizen, aie zich daar bevinden, 500 in getal, worden gerechtelijk verkocht, wegens het niet betalen der belasting. Het blijkt dat in de provincie Antwerpen niet minder dan 21 000 Nederlanders wonen In de pas verschenen 14e aflevering van Unsere Zc.it, de salon-uitgave van Schorers Familientilaltbehandelt 'F.rnil Peschkau de «moderne schilderkunst" 't Is een zeer levenswaardige studie over de nieuwere en nieuwste en allernieuwste kunst rijk van inhoud, keurig van stijl en vooral zeer be vattelijk door de fraaie afbeeldingen. Verder bevat de aflevering het vervolg van twee romans, terwijl professor Lutmer er een flink artikel in scnreel' over «beroeps keuze". In den nieuwen jaargang, die spoedig be gint, zal het nieuwste werk van Paul Heyse verschijnen: In den ongeloovigen Thomas. In het Zuid-oosten van Berlijn woonde kort geleden een weduwe met een beeld- schoone dochter. Een jlTngmenscli wordt verliefd op het meisje en weldra is het huwe- lyk tusschen hen beiden gesloten. De schoon moeder, een niet onvermogende vrouw, wil ligde alle wcnschen van haar kinderen in cu vreugde en tevredenheid heerschte er in de woning van het jonge paar. Meer en meer weldaden bewees de schoonmoeder haar knappen schoonzoon, en de dochtcjp kreeg spoegdig de overtuiging, dat zijn een mede minnares had. Op een goeden morgen was do jonge echtvriend verdwenen en met hem zijn schoonmoeder. Het paar vluchtte naar Amerika, leefde daar eenige weken in een waren roes, totdat opeens de schoonzoon weder verdwenen was, tbans met het vermogen van de schoonmama. Van alle middelen ont bloot, keerde de lichtzinnige vrouw weder naar Berlijn terug, om daar vergiffenis aan haar dochter te vragen. Het einde van het lied is in de volgende woorden vervat: Den 8en Augustus sprong een onbekende vrouw, met het doel om zelfmoord te plegen, in het Landwehrkanaal. Hoewel de levensgeesten bij het aan land brengen nog niet geweken waren, stierf de vrouw kort na haar opne men in het ziekenhuis. Het was de schoon moeder. Uit Quedlinburg wordt geschreven dat een predikant aldaar eenige jaren geleden door een oude dame tot universeel erfgenaam werd benoemd. Tot de nalatenschap van de overledene behoorden ook zes morgen land, waarop echter een verre bloedverwant van de dame, de beeldhouwer N. aanspraak maak te, zonder eenige bewijzen voor zijn aan spraken te hebben. Hevig was de twist tus schen beeldhouwer en dominé, maar daar deze laatste in het bezit was van een rechtsgeldig testament, bleef hij eigenaar van het land. N. wreekte zich nu door op het graf van de overledene een grafsteen te plaatsen, die een geldzak voorstelde, terwijl dooi- een inscriptie tevens werd be kend gemaakt, dat hiermee de geldzak van den dominé was bedoeld. Deze grafsteen moest echter op last van het kerkbestuur worden verwijderd. N." vervaardigde nu een levensgroot beeld, den dominé voni stellende. Met den linker voet treedt de geestelijke op het negende gebod (Gij zult niet begeeren uws naasten huis enz); ter rechterzijde van den geeste lijke staat een engel, weenetide over den gevallen zondaar, ter linkerzijde staat een 'duivel, grijnslachende over de aanwinst van een zieltje. De geestelijke draagt op den rug een geldzak, met het opschrift: zes morgen lands. De beeldengroep is door den beeldhou wer aan den gevel van zijn woning aan gebracht en photographische afbeeldingen er van worden te Quedlinburg druk verkocht. Geen vreemdeling verzuimt een bezoek aan dat buis te brengen. Alle pogingen van de stedelijke en kerke lijke overheden om N. over te halen tot verwijdering der beelden zijn mislukt en dagelijks is het huis een bedevaartplaats voor talrijke nieuwsgierigen. Eene eigenaardige begrafenis, waarby de overledene zelf, of thans zijn stem, in de phonograaf bewaard, den dienst leidde, is onlangs op een plaatsje in den omtrek van New-York geh' uden. De overledene, een oud predikant, Horn genaamd, had zelf vooruit in alle bijzonder heden zijn begrafenis geregeld; men hield zich stipt aan zijne voorschriften. Als inleiding zong de stem van Ilorn's vrouw een stichtend lied. Toen volgde de phonografische lijkrede van den doode, welke rede, dieniet als de meeste toespraken bij zulk een gelegenheid een lof rede was, maar veeleer een boetedoening, eindigde met het gesnik van den redenaar. Daarna zongen de stemmen van den pre dikant en zijn vrouw weer een liedde aanwezigen waren uitgenoodigd mee te zin gen maar zij konden niet van aandoening. Ten slofte leidde de doode de liturgie en sprak hij den zegen uit. Een pakje baai-spelden is Vrijdag aan de Oude Schans te Amsterdam gestolen; het was echter nogal een zwaar pakje; er zat niet minder dan 80 kilo haarspelden in. Zou de dief bijgeval een mormoon zyn? Een niet alledaagscb voorval had dezer dagen plaats te Loo, by Duiven. De postbode aldaar was met promotie naar een andere gemeente verplaatst. De inwoners waren zóo over hem tevreden, dat men hen. niet gaarne zag vertrekken. Een adres werd ingezonden voor het behoud van den bode, 't welk in derdaad werd toegestaan. Toen het bekend was, werd bij enkelen de vlag uitgestoken,, terwijl den bode later een serenade werd gebracht door het fanfaregezelschap. Sedert verleden week Zondag sneeuwt het te Kroonstad, en door geheel noordelijk Rus land merkt men de voorteekenen van een vroegen winter. Eenige dagen geleden verwittigde de En- gelsche consul de Amsterdamsche politie, dat een Iingalsche dame, die in Juni jl. te Lon den met een zich noemenden dokter De Jong was gehuwd, op de huwelyksreis door Neder land spoorloos verdween. Aan den hoofdin specteur der recherche, den heer Ratelt, werd een onderzoek in deze geheimzinnige zaak opgedragen. Bij nauwkeurige nasponngen bleek, dat dezelfde De Jong begin Augustus een Amsterdamsche dame naar Londen vueitle oin daar te huwen en zonder baar te Am sterdam terruggekeerd was. Het gelukte den ijverigen hoofdinspecteur den gewaanden dokter De Jong in een hotel te Amsterdam aantehoudèn. waarbij bleek, dat hij een oude bekende der justitie is en schilder van beroep. Justitie en politie te Amsterdam en te Lon den zetten het onderzoek ijverig voort, om te weten te komen wat van beide vrouwen geworden is. Henry R, alhier. Ge hebt volkomen gelyk inzooverre het uw klacht betreft over de verregaande onreinheid der «openbare pri vaten doch uw klacht hoort niet thuis bij ons maar op het Politie-bureau; de «leef regel" zegt het duidelijk. Aanvang 1 October. Verzoeke zich tijdig op te geven tot goede regeling der lfessen. H. DUMOULIN. CHARLES! Morgenmiddag Bergweg Coiiimissioiiiiairs In Effecten Kortegracht A 368. Koopen en verkoopen Effevten Coni»oit.V, buitenlandsch ilanle- papiev en Jfl nuf speetten tot den meest voordeeligen koer3. Sluiten Peoloniialiten en Ite- leenitii/en, iAisconleeren en verschaffen wissel9 op alle baukplaaisen zoowel in Kinnen- als Huilen- luH<l enz. enz. Het Kantoor is cjeopend van 93 uur. Dit de Klienserbroii te Itliens bij Coblenz aan den Kun, ia het beste tafelwater, wordt door erkende geneeskundigen aanbevolen, is geheel vrij van bacteriën. A Git NT voor AMEHSFOOHT en OMSTREKEN, H AMB1SYELB. De COMMISSIE in zake Neerbosch door drongen van de wenschelflkheid om ieder, d' j haar aangaande deze Stichting eenige medi deelingon wil doen vari feilen of omstandig- heden, daartoe ook in de gelegenheid i s'. -den, noodigl bij deze alle belangstellenden ui. zich schriftelijk tot haar te wenden. Zij heeft hare werkzaamheden geregeld en verdeeld onder drie sub-commissies, die als volgt zijn saamgestold: 1. Commissie tot onderzoek van don financieelen toestand bestaande uit de heeren: Mr. II. Ph. de Kanter to Haarlem, Voorzittku. Mr. J. II. C. Cazitts to 's Hortogonbosch. Mr. D. Engelberts te Zutphon. Jlir. Mr. G. M. Mollerus te Apeldoorn. Prof. Mr. I. de Louter te Utrecht. II'. Hoyy te Amsterdam. J. A. van der Lee te Aarlanderveen, 2. De paedagogische Commissie, uit de heeren: Dr. Laurillard te Amsterdam, voorzittkr. 1)8. C. J G. van Hoogstraten te 's Gravenhage. Baron Van Pallana te Dutten. J)r. Van der Ven te Haarlem. C. van der Linden te Rijnsaterswoude. J. J. Ver brug h Wz. t.e Velp. G II. Ilinlzen te Rotterdam, Secretaris. 3 De hygiënische Commissie, uit de hoeren Prof. Gr. Van Overbeek de Meyer te Utrecht, (Voorzitter, Prof. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman (te Amsterdam. Dr. Brwinma te Steenbergen. Dr. Berends te Nijmegen. C. de Zwaan Jr. Ie Hel voort. Graal' Van Limburg Slirum te 's Gravenhage. Dr. Hermanides te Gelderinalsen, Secretaris. Ten einde een geregeld en vruchtbaar onderzoek te kunnen doen, noodigtzij belang stellenden uit zich voor elk der onderdooien te wenden tot een der sub-commissies of wel tot de ondergeteekonden. W. H. DE BEAUFORT te Lcusden, Voorzitter. J. DEN BOER te Almkerlc, Ie Secretaris. Mr. J. C. H. PRIKKEN te Amersfoort, 2e Secretaris. De Notaris G. A. VAK BLARICUM' te Amersfoort, is voornemens op Woensdag 13 September 1893, des mor gens ten 9 uie, aan do hui- zinge A, 330, te Amersfoort aan de Scher- bierstraat op den hoek oer Kozemarijnstr*at om coutaut geld publiek te VERKOOPEN: en verdere KOERENDE GOEDEREN, waar- ondur 2 VEEREN BEDDEN met toohehooren, 1 GEIT, KIPPEN, eene party en eene party aan den IJtrgehtschen straatweg naby de Infanteriekazernes. Breeder by billetter. J) De Notaris A. N. J.VOHte Amers- i'OOrt, zal op Vrijdag, deu 15 Sep- tember 1893, des middags Li uur, in hot koffiehuis «HET VALKJE" te Amers foort, in het openbaar Onder de gemeente AMERSbOORT, aan den Amersfoortschen berg. No. I. Uircehtscheslraat, "Jl Amersfoort. In Saren, Band en Manufacturen Specialiteit in Eau-de-Cologne en Zeepen, UTHECHTSCH ESTRAAT, 21 Tandarts N. W. Leidschestraat, 55 Amsterdam, lis eiken Maandag van 24—54 uur enl I Vrijdag van 10—2 uur in het Hotel! I MULLER te Amersfoort te spreken, I I voor behandeling van mond- en tnnd-l Iziekten, het vullen dei tanden met! goud enz. en het plaatsen van kunst-1 1 tanden en gebitten volgens de nieuwste I I ui'vindingen. Operation zonder pijn. I I Abonneert familiën on kindwen voor I het regelen der tanden. waarin VERGUNNING tot den verkoon van sterkendrank in het klein. TUIN met KOE PELS, STALLING en BOUWLAND, zeer aangenaam gelogen aan den Utrechtechen straatweg, groot 55 aren, 85 centiaren. Bewoond door Mejuffrouw de weduwe E. RUITER. No. 2. Een perceel EIKENBOSCH en BOSCIIGROND met KOEPEL naast perceel 1, groot 3.1405 hectaren. No. 3. Een perceel El KEN BOSCH achter perceel 4 en 2 strekkende tot aan den Ouden Soesterweg, groot 40.2430 hectaren. No. 4, Een perceel E1KENHAKBOSCH en DENNEN BOSCH, aan dm I Mrivhlschen straat weg naast perceel 4, groot 4.0430 hectaren. No. 5. Een dito aldaar, naast perceel 4, groot 94 aren. 80 centiaren. No. 6. Een perceel EIKENHAKBOSCH aldaar, naast perceel5, groot 1.0023 hectaren. No. 7, Een dito alaniir, muist perceel 6, groot 2.0010 hectaren. No. 8. Een dito aldaar, naast perceel 7, groot 2.0940 hectaren. No. 9. Een dito aldaar, naast perceel 8, groot 2.7710 hectaren. No. 40. Een dito aldaar, tegenover per- ceelen 8 en 9, groot 4.1890 hectaren. No. 11. waarin VERGUNNING tot den verkoop van sterkendrank in het klein, staande op, mits gaders het recht, van erfpacht van neu perceel grond aan, den Amei-sfoortschen berg, groot 42 aron, 00 centiaren. In huur by Mejuffrouw de weduwe E. RUITER. Afzonderlijk en in maasa's. Aanvaarding by de betaling der kooppen ningen op 4 November 1803. Breeder by biljetten. Iloof'diigeiit te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 3