vmligt. En geschiedt dit. dan zal het Kabinet- Van Tienhoven vooreerst de groene tafel uog wel niet verlaten. Vóór de uitvoering van het nieuwe Kiesrecht kan «lan nog heel wat gedaan worden, en misschien na die invoering nog meer. Als er zooveel is voor bereid, ook op 't gebied van sociale wetge ving, belastingwezen, defensie en rechtspraak, als zich laat aanzien, dat bij 't optreden eener nieuwe Kamer het geval zal zijn. dan is het nog zeer twijfelachtig of het Nederlandsche volk een spaak in het wiel zal gaan steken. Maar we kunnen dit rustig afwachten." Ook maakt deze correspondent melding van het gerucht, dat de secretaris-generaal van Koloniën jbr. inr. Van der Wijck zijn betrekking zou neerleggen. Die aftreding is, wegens het be ïoemen van zijn broeder tot Gouverneur-generaal, wel door den heer Van der Wijck aan de Regeering in overweging gegeven, maar dat deze de noodzakelijkheid daarvan zou erken'! hebben, is den corres pondent niet gebleken. Dat behalve de jongelieden, die na eerat te zijn geslaagd in het eind-examen aan de Cadettenschool, ook nog anderen zouden kunnen deelnemen aan het toelatings-examen voor de Kon. Mil. Academie, wordt in het desbetreffende Koninklijk besluit niet vermeld. Toch verkeeren velen in de meening, dat het eind-diploma eener Hoogere burgerschool met Sjarigen cursus daartoe het recht geeft. Het zou waarlijk zeer wenschelijk wezen, indien de Minister zich op dit punt eens beslist uitliet en daarmede elk misverstand ophief. De internationale conferentie voor liet pri vaat-recht is Dinsdag te 3 uur in de Tréves- zaal te 's-Gravenliage geopend door den Minister van Buitenlandsclie Zaken. Bijna al de Kuropeesche staten behalve Engeland, zijn vertegenwoordigd. Baron d'Anethan, deken der diplomatie, beantwoordde den heer Van Tienhoven. De Minister van Justitie wees op het gewicht van de te behandelen onderwerpen. De Staatsraad prol. Asser, laatstelijk hoogleeraar te Amsterdam, werd tot president gekozen. Het bestuur der «Vereeniging voor Staat huishoudkunde en Statistiek heeft den op roepingsbrief rondgezonden voor de 30 Sept. a. s. te 's-Gravenhage, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te houden ver gadering. Na afdoening van een aantal onderwerpen van huishoudelijken aard. zal worden over gegaan tot behandeling van de reeds eetiigen tijd geleden in druk verschenen praeadvie/.en van de hoeren mrs. K. A. Godin «ie Beaufort E. Fokker, F. S. van Kierop en S. Sickenga, over de vraag: welke wijzigingen zijn wenschelyk in de wetgeving inet liet oog op den tegenwoordigen toestand der Ge- meente-ftnanden Na sluiting der debatten zal worden ge stemd over de volgende vraagpunten I. Behoort de Staat een algeineene bijdrage in de kosten der Gemeente-huishouding te verleenen II. Zoo ja. behoort dan die bijdrage ge regeld te worden in verband met: a. liet zielental der Gemeente b. de draagkracht barer ingezetenen en den finuncioelen toestand der Gemeente III. Zoo neen, is het dan gewenscht, dat de Staat de uitgaven der Gemeenten met be trekking tot den «taaldienst in meerdere mate dan thans vergoedt <i. Behoort de Staat een bijdrage te ver leenen iu de kosten van de Burgerlyke armen zorg I. Behoort de bijdrage in de kosten van het Lager onderwijs verhoogd te worden.' c. Behoort de Staat een bijdrage te ver leenen in de kosten der politie d jBehooren de kosten van de bevolkingsre gisters, de rijks- en provinciale verkiezingen, militie, schutterij enz. aan de Gemeente te worden vergoed IV. Behoort de uitkeeririg van het V», zooals deze thans geregeld is, behouden te blijven V. Behoort het Personeel aan de Gemeente te worden afgestaan. VI. Is het wenschelijk, aan Gemeenten het recht te verleenen, tot heffen van opcenten op de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting. VII. Zoo ja, moet dan daarnaast behouden blijven, de bevoegdheid der Gemeenten tot het heffen eener directe belasting naar het inkomen Mil. Is het wenschelijk, dat het Rijk aan de Genieenten een deel van de Grondbelas ting afsta IX. Relioort het maximum der gemeen- telijke opcenten op den grond verhoogd te worden X. Behoort de Gemeente de bevoegdheid te hebben, een Bedrijfsbelasting te heffen van de Naamlooze vennootschappen? Wij ho|>en op deze hoogst gewichtige vergadering terug te komen. Mina Drucker (we weten waarlijk niet of ze nog «Mevrouw" dan weer «juffrouw" Ls) zendt ons de volgende meededeeling: «Op de laatste huishoudelyke vergadering der Vrije Vrouwenvereniging is ons, Be stuurderessen, opgedragen de Besturen van alle mogelijke vereenigingen uit te noodigen éen of twee afgevaardigden te zenden naar een Vergadering, te houden op Maandag 18 September, 's avonds 8$ uur in het lokaal »d Eensgezindheid," Spui te Amsterdam, ten einde de volgende vragen te bespreken: »Is het in het algemeen belang, dat de dienaar van «koning Alkobol" invloed uit oefent op den gang van 's lands zaken «Zoo neen, wat kan er, al vorens de behan deling van het Kieswet-ontwerp Tak geëin digd is, gedaan worden om dronkaards, (drankzuchtigen) van de stem bus te weren We voldoen aan het verzoek der V. V. omdat wellicht een onzer lezers gehoor geeft aan het «vriendelijk verzoek een schriftelijk autwoord te zenden." Fit de zoogenaamde drankwet-statistiek over 1892 blijkt, dat in de provincie Utrecht verleend zijn 125 vergunningen, terwijl er l is ingetrokken en 8 zijn vervallen. In bet geheel waren er op 31 December 1140'okalen waarin sterkedrank in bet klein mocht wor den vei kocht; aan vergunningsrechts is be taald f 41 188,75. Het meeste aan vergunningsrecht is betaald in Zuid Holland. /"212 385.13$: het minste in Drente, f 18 507,074; in het geheele Rijk is aan vergunningsrecht betaald ruim /"90G 000. De oflicier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam beeft gedagvaard den lieer G. van Deth otn den 22en September a. s. terecht te staan wegens het schrijven der be kende brochure tegen den beer Van 't Linden- hout, met het oogmerk om dezen te beleedigen door hem te noemen en te qualificeeren als «gewetenlooze weezenbeul, leugenaar, hui chelaar, schurk, inenschenbedrieger, enz." Sedert de opening der lijn Hoek-van-Hol land is het verkeer via Schiedam zóo toege nomen, dat dit station eerlang van de tweede- in de eei-ste klasse zal worden gebracht. STADSNIEUWS. Dr. A. J. Oort, Ned. Hervormd predikant te Zutpben, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening inde Rtunon- strantsche kerk alhier terwijl ds. De Bruin, van Vooi-schoten, hoopt voor te gaan bij de Chr. Gereformeerde gemeente, in het lokaal aan de Huurhuizen. Gisteren is aan het hotel Muiier afgestapt de generaal-majoor- hooldiutendant P. L. G. Doorman, vergezeld van den kapitein-inten dant L. J. Mulder, tot het iiouden van in spectie over de militaire etablissementen. Aanstaanden Zaterdag komt hier tevens generaal- majoor R. T. Muscbart, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling en comman dant van de N. Hollandsche waterlinie, even eens tot het houden van inspectiën. Maandagavond wei-d door den majoor- comrnandant der dienstdoende schuttery, den heer A. M. Tromp van Holst, die de van 5 tot 12 September gebuuden manoeuvres der 2e divisie medemaakte, een diner aangebo den aan de hoofdofficieren in dit garnizoen. Kapitein Hailiot, die als militair attaché van de fransche legatie te 's-Gravenhage de manoeuvres van liet 5e regiment Lijwuonde en tijdelijk verblijf hield in het hotel Muller, vertrok Zondag met den kapitein van den generale» staf Neeteson naar Arnhem, waar o.a. een bezoek werd gebracht aan het Ko loniaal Militair Invalidenhuis «Bronbeek". Na een zeer langdurig oponthoud aldaar keerden beide heeren hier Zondagavond terug, om Maandag de laatste manoeuvre en de revue bij te wonen. Na atloop daarvan be zichtigde kapitein Hailiot, onder geleide van kapitein Chappuis, de militaire gebouwen alhier. Als gast van het Rijk was hy verhinderd aan te zitten bij liet diner, door majoor Tromp van Holst aangeboden. Dinsdagmiddag vertrok bij van hier, aan het station uitgeleide gedaan door vele hoofd en subalterne officieren en door de kapel van het 5e regiment infanterie. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is Dinsdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan den wachtmeester H. A. van der veen, van de 2e afdeeling 1e regi ment veld-artitlerie, hier in garnizoen. Bij de manoeuvre, jl. Maandag by Zeist ge houden, is een milicien van het 5e regiment over een dichtbegroeide greppel gestruikeld en met den linkerarm in de bajonet van een zijner kameraden gevallen, doch niet ernstig gewond. Na op het terrein verbonden te zijn, is hij naar liet Militair hospitaal alhier vervoerd. De miliciens van de lichting 1890 van het 5e regiment infanterie, die sedert 11 Augustus voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, keerden gisteren en rieden met onbepaald verlof naar hun haardsteden terug. Den 28en September zal hier, evenals in vele andere garnizoensplaatsen, wegens te hooge prijzen, hu-besteding worden gehouden van foui-ages voor de troepen te paard, ge durende het tijdvak 1 November 1893 tot 1 November 1894. Door de directie der Nederlandsche Jtell- Telefoonmaatschappij is aanvaard de haar bij Raadsbesluit van tien 16 Augustus 1893 ver leende concessie tot aanleg en exploitatie van telephonische verbindingen binnen deze Ge meente. In de Dinsdag gehouden algemeene ver gadering van de afdeeling «Amersfoort" van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst werd door den Penningmeester Reke ning en Verantwoording gedaan over zijn gehouden beheer in 1892'93. De rekening sloot met een batig saldo van f-165,90: de Begrooting beloopt f 340, be schikbaar voor uitvoeringen. De Rekening werd evenals het Verslag, door den Secretaris uitgebracht, met alge meene stemmen goedgekeurd. Het ledental steeg van 87 tot 110, om aan het einde (les Genootschansjaars weder te dalen tot 96; dat der medewerkenden was in het begin des jaars 33, tijdens het Muziek feest 72 en aan het einde des iaars 56. De aftredende bestuui-sleden, de heeren rar. J. Heyligers en J. C. J. Pels Rycken, werden herkozen, terwijl in de plaats'van den heer P. Kleijhens, die heeft oedankt, gekozen is de heer J. M. J. Hoog, leeraar aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool. De Amersfoortsche ijsclub «Voorwaarts" houdt morgenavond 8 uur een algemeene vergadering in liet café «de Arend" ter be handeling van de werkzaamheden vermeld bij de Statuten voor de jaarvergadering. Het Bestuur zal bovendien eenige mede- linden doen, zoodat geen enkele die belang stelt in de instandhouding dezer vereeniging op het appel mag ontbreKen. De intelligente lezer zal begrepen hebben, dat de lieer Eijsink Zondag den afstandsrit Maastricht-Nijmegen niet heeft volbracht iu 4 uur 20 min, doch dat hij tc 4. 20 bij de eindstreep is aangekomen. Dit, ter verduidelijking van het bericht in ons vorig nummer. Onze stadgenoot de heer G. van Ede zal deel nemen aan den grooten estafette-rit die 21 of 28 October gehouden zal worden van Maastricht naar Den Haag, afstand 235 a 250 K. M. Verondersteld zal worden, dat in het Zuiden van Limburg Nederland's neutraliteit is ge schonden en nu wenscht het Ministerie van oorlog te weten, in hoe weinig tijd de mili taire wielrijders een spoed-order van Maas tricht naar Den Haag kunnen overbrengen, na die in Roermond te hebben laten afteekenen. De chef van den generalen staf wenscht, dat deze afstand door alle militaire wiel rijders zal gereden wordende A. N. W. B. stelt echter_ voor om de order met een snelheid van 25 K. M. te brengen van post tot post, die 50 K. M. van elkander verwijderd zijn. Intusschen, voor een eei-ste proef wel wat laat in bet jaar. Gemengd Nieuws. De burgemeester van Vlachtwedde heeft pogingen aangewend, om het misbruik nïa- ken van sterkedrank in de Groninger venen te bestrijden. Die pogingen zijn met een zeer slechten uitslag oeKi-oond. Wel waren de verveners zeiven genegen, aan het verzoek te voldoen om. in plaats van de twee maatjes, die gewoonlijk per dag aan eiken arbeider vei-strekt worden, vijftien cent loonsverhooging te geven, maar de ar beiders te Ter-A pel hebben een vergadering gehouden en uitgemaakt, dat ze zich liever aan de oude gewoonte wilden houden. Liever (lus jenever naar binnen geslagen, dan vrouw en kinderen blijgernaakt met IX) cent weekgeld meer! 'tls meer dan schande. Te Paterswolde was op een avond in de vorige week oud en jong op de been om voor het eerst de daar geplaatste straatlan tarens te zien branden De gemeente Tegelen zal wel de eenige in het Rijk zijn. waar de gekozen en herkozen leden van den Gemeenteraad nog niet zijn beëedigd. De oproeping daartoe heeft zelfs niet plaats gehad. In de belegde vergaderine tot onderzoek der geloofsbrieven was nie mand verschenen. De gemeenteraadsleden weigeren nog altijd eenparig, onder dezen Burgemeester ter zitting te verschyuen. Naar men uit Meppel schrijft, hebben polderjongens, werkzaam aan liet in aanleg zijnde Picardie-kanuul, een zeer ruwe wan daad gepleegd. Zij moeten hun keetvrouvp een meisje uit Nieuw-Amsterdam (Dr.) petroleum hebben overgoten, na haar 'eer5 dronken gemaakt te hebben, en deze volgens aangestoken. Onder een vreeset lijden is zij kort daarop overleden. Tvv* arbeiders uit Nieuw-Amsterdam en een bel rucht persoon uit «De Krim" zijn zwaar geboeia achter slot gebracht. Het woord «stemvee" dat de heerRutgers te kwader ure op de lippen nam, heelt al heel wat kwaad bloed gezet. De Klok heeft thans echter een troostgrond ontdekt voor de geïrriteerde gemoederen. Tot dusver werd in de Troonrede slechts gesproken over den toestand van den veestapel, terwijl aan den toestand van den armen rnenschenstapel niet de minste aandacht werd geschonken. De Klok meent, dat daarin thans verande ring zal komen, nu reeds een gedeelte van het volk tot den veestapel worat gerekend. Terwijl zich hier te lande jongelieden ver- eenigd hebben om niet dan op gevorderden leeftijd te huwen, en die dus tegen het huwelijksleven gekant zijn, is te Chicago een vereeniging opgericht om zich tegen echt scheiding te verzekeren. De leden moeten telkens wanneer een echtscheiding plaats vindt, een bijdrage storten. De premie wordt den aangeklaagde uitbetaald. Deed men het den aanklager dan zou men de echtscheiding aanmoedigen. Weduwnaars, weduwen en gescbeidenen betalen een dubbele bijdrage; men wilde ze eerst van het lidmaatschap geheel uitsluiten de werkkring der Vereeni ging zou dan echter heel beperkt worden. Charles de Lesseps is Dinsdag in vrijheid gesteld. Het «korste drama ter wereld" vindt men in een Duitsch blad. Het is een treurspel in éen bedrijf. Het scherm gaat op. Een jonge man zit op den schoot eener schoone, kleine dame. Zij heeft de armen om zijn hals geslagen. De deur op den achtergrond gaat open. Éen echtgenoot in reisgewaad treedt op. Zij hoe ren hem niet. Hij werpt zijn handkoffertje en parapluie in een hoek. Zij hooren hem nóg niet. Hij haalt een revolver uit zijn zak en schiet. Boem De vrouw stort dood ter aarde. Boem De jonge man valt dood neer. De echtgenoot treedt naderbij, zet zijn lorgnet op. «Gerechte hemel! Ik ben in een verkeerd huis." Boem! Hij heeftzichzelvendoodgeschoien. Het scherm valt snel. Dat hier en daar in den lande dezen zomer een boorn drie ja zelfs viermalen in bloei gestaan heeft, is meermalen als curiositeit be lacht. Maar wat wel te zeggen van een in vollen bloei staande bottelarij Toch wordt er zoo een bij advertentie in Het Nieuws aangeboden ln een der New-Yorksche dagblai en stond onlangs een advertentie, waarbij iemand ge vraagd werd, die genegen was tegen een ver goeding van 5000 dollar zich aan een operatie te onderwerpen, die misschien den dood ver oorzaken kon. Het zijn twee geneeslieeren in Guayaquil, die deze oproeping doen met liet oogmerk om den man, die zich mocht aanmelden, een gat in de maag te snijdeu ten einde er eeiï glas in te zetten om op die wijze de werking van de maag na te gaan. Lr boden zich 142 personen aan. De gelukkige, die gekozen is, is reeds op weg naar Guayaquil. Een koninklijk decreet uit Italië schrijft vóór, dat met 1 November a.s. in werking treedt de bepaling, dat voor alle gezamenlijke Italiaansche spoorwegen als normaaltijd, de middel-Europeesche tijd, zal worden inge voerd. Daarbij wordt besloten den dag in 24 uren te verdeelen," doorloopend van 1 tot 24, en wel van middernacht tot middernacht. Een welkom besluit voor de horlogemakers, Een zeldzaam voorbeeld van onvermoei- baren reislust geeft wel de een-en-tachtig jarige hertogin van Cleveland, die, naar Ftgaro meedeelt, in bet begin van October naar Zuid-Afrika vertrekt. De hertogin wenscht voor haar dood liet eenige deel ter aarde te zien, dat zij op baar reizen nog niet heeft bezocht. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT* GEBOREN9 Sept. Hendrika Anlouia, d. van Everanlus Tommei en Maria Pothoven. 10 Sept. Leendert, z. van Leendert Hagen- beuk en Elisabeth Meijer. LeonardusGe- rardus, z. van Gerardus Johannes Teunissen en Anna Maria Jansen. Helena Martha, d. van Rijinert Martinus van 't Hof en Jo hanna Valkenhoef. 11 Sept. Johannes Marinus, van Marinus Geijtenbeek en Bar bara Tondeur. 12 Sept.. Henri Philippus Theodoras, z. van Henri Philippus Theodoras Hendriks en Johanna Cornelia Kwakkernaat. 13 Sept. Gerrit, z. van Antonius Zwart en Willemijntje Steenkamp. Hendrik Jo-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2