Ingezonden. *T schappij heeft nu, krachtens de bepalingen Jv der concessie, een beroep gedaan op den Gemeenteraad. Er is een raadscommissie be lt.' noemd om advies uit te brengen. - De commissie van rapporteurs voor de Kiesrecht-ontwerpen heelt zich ook Vrijdag ■beziggehouden met de vaststelling van de hooldpunten van het verslag over het af- deelingsonderzoek omtrent de amendementen, op de artikelen dier voordracht ingediend. Hoewel »met bekwamen spoedaan het - verslag zal worden gearbeid, laat het zich voorzien, dat de openbare beraadslaging over de Kieswet niet voor Februari van het vol- gend jaar hervat zal worden. Vrijdag ontving de Directie der Kweek- school te 's-Hertogenbosch bericht, dat de Minister voornemens is de Kweekschool met 1 Mei a.s. naar Nijmegen over te plaatsen. Omtrent de verplaatsing der Leerschool zal nader worden oericbt. Het personeel van de Artillerie-schietschool, dat onder bevel van luit.-kolonel H. W.AIma sedert 15 Mei j.l het kamp bij Oldenbroek heell betrokken, tot bet honden van schiet oefeningen zal 14 October die legerplaats verlaten en naaV Zwolle terugkeeren. Na het vertrek dier troepen zal het kamp worden opgeruimd. Aan de miliciens (geen plaatsvervangers), die voor eerste oefening onder de wapenen zijn, zullen, met ingang van 1 Nov. a.s., evenals het vorig jaar, gedurende de aan staande wintermaanden verloven op ruime schaal worden verleend, behoudens de ver plichting om onverwijld terug te keeren, in dien zij kennisgeving ontvangen dat bet verlof is ingetrokken. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de bekende proceduren tusSchen mr. G. W. baron Van Dedem, eischer, contra J. R. M. M. L. van Dam van Brakel, ge daagde, tot betaling van een schadevergoe ding van f25000; en inr. G. W. baron van Dedem, eischer contra H. van Gortel, uit gever van de Nieuwe Wageningsche Courant, gedaagde, tot betaling van een schadever goeding van f25 000. In de eerste zaak heelt de rechtbank, on bewezen achtende den laster waarop eischer zich beriep, alleen de beleediging als vast staande aangenomen en den gedaagde, wegens schade aan eer en goeden naam van eischer toegebracht, veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van f 100, met bevel, dat op kosten van gedaagde afschriften van het vonnis zullen worden aangeplakt aan het ge bouw van de rechtb. te Arnhem, en aan het Stadhuis en liet gebouw van het. kantonge recht te Wageningen. In «Ie tweede zaak achtte de rechtbank noch laster, noch belccdiging aanwezig en ontzegde den eischer zijn eisen. Wij kunnen niet beoordoelen welken maat staf de rechtbank daarbij heeft gebruikon juist zal wel het vermoeden zijn, dat de schade voor elk der vijf titels, door den eischer in het geding gebracht, op f20 zou zijn berekend. Dit echter blijkt, dat de rechter die schade 250 maal lager schatte dan de eischer. De uitreiking van de prijzen, behaald in den wedstrijd van de Nederl. scherpschuttera- vereeniging, in den afgeloopen zomer op het proefveld te 's Gravenhage gehouden, zal naar men verneemt, den loen October a.s. plaats hebben. Dit jaar zal worden aangevangen met den aanmaak van een millioen muntbiljetten van f 10 van een nieuw model, in hoofdzaak gelijk aan dat der tegenwoordige muntbil jetten van f 50. De vervaardiging van elk biljet kost (len Staat 6'/ï cent. Naar wij vernemen, is door de directie van de Nederl. Zuivelfabriek te Kampen, uitvoering gegeven aan een reeds sedert eeni- ge tijd bestaan hebbend plan, n.l. de gelegen heid open te stellen voor het ontvangen van practisch en theoretisch onderricht in de zuivelbereiding. De Maatsch. Concordia tot Expl. van Nederl. Zuivelfabrieken, waarvan de Kamper fabriek een onderdeel uitmaakt, stelde haar fabriek en personeel, zoomede de boerderijen, die deze Mij. op het Kamper-eiland bezit, benevens haar zeer uitgestrekt hooiland be schikbaar voor deze nieuwe inrichting van zuivel-onderwijs. Het leerplan der Nederl. Zuivelschool te Kampen is als volgt: Er zullen leer-cursussen gehouden worden van 6 maanden voor jonge- v lieden, die in de practische en fabriekmatige - zuivelbereiding wenschen te worden opgeleid Cursussen van <4 a 10 dagen voor meer gevorderden, als herhalings-onderwijsen Cursussen van 1 dag waarin nieuwe aanbe velingswaardige uitvindingen, nieuwe toestel- li len, melk-onderzoek en andere speciale onder dooien, zullen behandeld worden. De leervakken zijn in handen der volgende boerenJ. B. Bollenum (directeur) Beheer, administratie, arbeids- en werkkracht, enz, J. Bosnia (oeconootn) Landhuishoudkunde bemestingsleer, boerderij, land bewerking, enz., C. J. Kriebel, (melk-technoloog), bacteriologie, chemie, melk-technologie, meik-controle, enz. Weldra hopen wij het uitvoerig programma dezer school op te nemen. Uit dit bericht blijkt dus duidelijk, zegt De Veldpost, dat waar particulieren in staat zijn, om cursussen in zuivelbereiding te geven en een dergelijke school zonder subsidie be staan kan. het volstrek onnoodig is, dat het Landbouwcomité of een Landbouw-Maatsch, subsidie voor zuivelscholen bij de Regeering aanvraagt, evenmin als het nobdig is, een gesubsidieerde Landbouw-pers in het leven te roepen. Het Bestuur der Vereeniging tol bevorde ring van Vreemdelingenverkeer voor Utrecht bericht ons dat door haar besloten is de te Utrecht gehouden wordende en door haar uitgeschreven Photografie-tentoonstelling in plaats van op iO Oct. e.k. op 11 October officieel te sluiten, bij welke gelegenheid in de Parkzaal van Tivoli aldaar een concert zal worden gegeven door hetsymphonie-orkest der dd. Schutterij. Tevens zal door de amateurfotografen- vereeniging van Amsterdam, die zich daartoe welwillend bereid verklaard heeft, een pro- jectie-soirée worden gegeven met haar sciop- ticon van haar lantaarnplaten en die der inzenders, terwijl na afloop daarvan de prijs uitreiking aan de bekroonde inzenders zal plaats hebben. De Nedei'-Veluwe schrijft: «Naar wij ver nemen zijn door dr. B. M. Duparc, die zich, als specialiteit in de bestrijding der zoo te recht gevreesde longtering, zoowel hier te lande als in het buitenland een gunstigen naam heeft verworven, sedert zijn vestiging te Wageningen reeds vele, en daaronder zelfs hevig aangetaste, borat- en longlijders met het beste gevolg behandeld. «Verrassend is het dat, gelijk ons is mede gedeeld, sommige patiënten, nadat zij slechts betrekkelijk korten tijd onder zijn behande ling hadden verkeerd, 3 tot 5 kilo in lichaams gewicht waren toegenomenwel een over tuigend bewijs van het heilzame der genees methode van dr. Duparc. Dat onbemiddelden kosteloos door hem worden geholpen, is des te meer te waardeeren, omdat de ziekte onder de armen zooveel slachtoffers maakt." Te Amsterdam is verachenen het eerste nummer van een nieuw weekblad, Het Week blad voor allen, hetwelk zich, blijkens den inhoud, ten doel stelt, ide Kieswet van minis ter Talc te bestrijden. 01 't veel helpen zal Het geïllustreerde weekblad De Kindermode, waarvan wij bij de verschijning met inge nomenheid melding maakten, blijkt, zeer in den smaak der moeders te vallen. Men vindt er dan ook zoowat van alles in en behalve de modes, vooral de zeer gemakkelijke knip- latronen, die zelfs de meest handige naaister >ij haar werk welkom zijn. No. 22 bevat thans een gekleurde modeplaat waarop men zeer nette en elegante kinderpakjes voor ver schillende leeftijden ziet afgebeeld. Ten einde het blad ook voor de kinderen zeiven aan trekkelijk te maken, hebben deuitgevers.de hoeren Nijgh en Van Ditmar, er een Poppen mode aan toegevoegd, die maandelijks gratis aan de abbonné's op De Kindermode wordt toegezonden. Het afzonderlijk abonnement op DePoppenmodekost 75 cents per driemaanden. Het Nut te Breda ontving een legaat van f5000 voor de afdeeling «Kindervoeding". Moge dit voorbeeld spoedig navolging vinden. Donderdagavond verloor iemand te Rotter dam een blauw zakje inhoudende f1600, bestaande o.a. uit een bankbiljet van f 4000, vier gouden tientjes en de rest aan klein papieren geld. Reeds Woensdag weid het gevondene bij de politie gedeponeerd. Een arme arbeider, in dienst der Gemeente, Franken geheeten, had het gevonden. KENNISGEVING. Gevonden op den openbaren weg: Een zwarte parapluie, een Engelsch boek (the Cornhill magazine). De rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. 343ste ST/iATS-L.OTI HIJ VlJtDE of laatste KLASSE. (Vierde week). Trekking van 5—7 Oct. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van ƒ200 op No. 47832. Prijzen van f400 op No. 8506 en 8573. Prijzen van f70. 4084 7868 7046 7940 8549 8534 40843 40896 17650 47706 en 48593. Te zamen 44 prijzen. Zonder prijs zijn uiteetrokken: 304 329 334 1644 1657 4670 4679 7874 7878 7886 7894 7907 7934 7943 7960 7965 8510 8518 8520 854810844 40847 10868 40869 40880 109094761447625 47628 47644 47649 47055 47682 47707 47793 47809 17820 47822 47834 48565 48603 en 1861G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Lettende op do omstandigheid, dat het. niet behoorlijk en niet tijdig Tegen ran de schoorstee, uen groot gevaar voor brand kan doen ontstaan Herinneren den ingezetenen het voorschrift van art. 33 der verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand, volgens hetwelk sclioor- steenen, ovens en stookplaatsen minstens éen maal 's jaars, en, too zij dagelijks gebruikt worden, ten minste tweemaal 's jaars moeten worden geveegd of goreinlgd. En dat de overheden van voormeld voorschrift, volgens art. 43 def genoemde verordening kan worden gestraft met eene geldboete van ten hoog ste vijfentwintig gulden. Amersfoort, den 9. October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd Do Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de gedrukte dienstregelin gen (Wintel-dienst) aan het kantoor verkrijg baar zijn, tegen betaling van 10 cent, en tevens dat de eerste lichting aer buitenbussen nader is vastgfsteld*op 6.30 v/m. Amersfoort, 9 October 4893. De Directeur, C. SM1TT. STADSNIEUWS. Namens H. M. de Koningin is aan den gewezen wever Jacobus Zevenboom, wonende aan de Molenstraat alhier, die door lichaams gebreken buiten staat is eenigen arbeid te verrichten, een som van f20 ter hand ge steld, ter tegemoetkoming in zijn onderhoud. De Minister van Financiën heeft vergun ning verleend aan directrices der hier gevestigde Naaischool voor Protestantse!)e meisjes (aan welke verbonden is een jaarlijk se!) e winteruitdeeling van kleedingstukken aan hulpbehoevenden), tot het houden eener particuliere verloting van gratis bijeenge brachte of geschonken voorwerpen ten bate van genoemde inrichting. De officier van gezondheid der 2e klasse J. J. F. M. Nooren, die, gelijk we in ons vorig nummer meldden, gedetacheerd wordt bij de landmacht in West-lndië, is bestemd voor Suriname en gaat den IGen October over bij het Koloniaal Werfdepot. Aan 19 onderofficieren en 4 korporaal van het 5e regiment infanterie, is verleend oen maand verlof met behoud van soldij wegens bijzonderen ijver bij het reelaten-onderwijs der lichting van dit jaar. De sergeant G. Steenbeek, van het 5e re giment infanterie uit Utrecht, is aangesteld tot sergeant-dienstdoend officier, en in ver band daarmede overgeplaatst bij een dei- bataljons van het korps hier in garnizoen. Bij het 5e regiment infanterie zijn 34 mi liciens, vim de lichting 4893 bevorderd tot millicien-korporaal. In het café De Arend alhier werd gistermid dag om 4 uur een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Nederlaudséhe Vereeniging van Spoorweg-Ambtenaren. In het volgend nummer hopen we dien aangaande iets mede te deelen. De afdeeling «Amersfoort" vanbetNeder- landsche werkliedenverbond Patrimonium zal Woensdag 14 October een openbare ver gadering houden, waarin door den heer P. van Vliet, uit Arnhem, Patrimonium's roeping zal worden behandeld. De toegang is kosteloos; men zie de adver tentie in dit nummer. Aanstaanden Maandag opent de gunstig bekende troep van den Tivoli-sehouwburg te Amsterdam liet speelseizoen in den schouw burg van Amicilia alhier met Laronge's blij spel «Dokter Klaus." Gisteravond omstreeks half acht raakte een bestedeling van het St. Pietersgasthuis vlak voor het gesticht in de Singelgracht. Een korporaal der infanterie gelukte het, den oude spoedig weder op het droge te brengen. Op de renbaan bij Heemstede heeft het nieuwe renpaard van den heer Coets de Bos- son, de tweejarige Araerikaansche hengst Red Barzijn eerste lauweren behaald. In een match tegen Ilitsjecde tweejarige inlandsche hengst van den heerJ. Koster, was Red Bar op de baan van 4200 M. in 2 min, 36 sec. het eerst aan den eindpaal. Zelden heeft een tweejarig dier zóo schoon geloopen; rustig, bedaard, en vast ging hot zij n weg, was dadelij k vóór en won gemakkelijk. Kot plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dut de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste oï' ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Nationale Militie. Een klein gerucht in den beginne, maar allengs luider wordende, is onze leus: de plaatsvervangers de wereld uit! En nu, met het oog op de loting, die alweer voor de deur staat, laten wij opnieuw die leuze hooren, vast vertrouwende steun te zullen vinden bij Neerland's jongelingen, wier hart sneller klopt bij het hooren van den naam Oranje en wier vurige wensch het zou zijn als de nood eens aan den man kwam zich te scharen om onze jonge Koningin en het Vaderland persoonlijk te verdedigen. Wie herinnert zich niet reeds als kind ge roerd te zijn bij het zingen van vaderlandsche liederen, wie kent het niet nog: Wij heffen uw wit uit de sehuimeude zee En voeren naar 't blauw van den hemel u mee Al kleurt zich uw rood met ons bloed. En voelt gij u niet heerlijk opgewekt wan neer soldaten met muziek voorbijtrekken? Wij wenden ons tot alle vaders, wien de opvoeding hunner zonen ter harte gaat: Welk een gelegenheid biedt het kort verblijf in het leger om die opvoeding, bijna voltooid, volledig te maken door lichaamsoefening van het nobelste gehalte en wennen aan tucht. Wij wenden ons tot alle jonge mannen, bij wie het hart op de rechte plaats zit. De vrees voor ruwe bejegening, van welke zijde ook, die zoo velen terughoudt van het per soonlijk in dienst gaan, is thans ongegrond nu het beschaafd element in de gelederen al meer en meer is toegenomen. Wij verzoeken allen, die het voornemen koesteren aan onzen oproep gehoor te geven en zelf te gaan dienen, per briefkaart daar van kennis te geven aan H. C.Redeke, Singel 46, Amsterdam, secretaris. Het Bestuur van den Dienslplichtbond. Gemengd Nieuws. De Jong is bij de verhooren, die hij van tijd tot tijd bij den rechtercoraissaris ondergaat, zeldzaam brutaal en onbeschaamd. Tot den officier van justitie, mr. Orth,zeide hij: «Ik maak een pari met u, dat ik over veertien dagen weer vrij hen.' De weddenschap werd natuurlijk niet aan gegaan, ofschoon do Officier bost had kunnen winnen; want van in vrijheid stellen komt stellig niets, ook al blijven de bewijzen voor moord nóg zoo vaag. De Jong zit op'toogen- blik in hechtenis, niet wegens verdenking van moord, maar beschuldigd van verduistering van de goederen van juffrouw Scbmitz en haar zuster. En daarvoor heeft men voldoende bewij zen om hem in hechtenis te houden. Het bericht, dat men door middel van hyp notisme zou trachten De Jong tot bekente nis te brengen, wordt ten stelligste tegen gesproken. In de Oprechte Haart. Cl. geeft iemand in overweging aan ieder, die dienstboden houdt, orn, bij het verzekeren van den buis boedel, ook de 'kleederen enz. van de dienst bode natuurlijk afzonderlek gestipuleerd te doen verzekeren, In verreweg de meeste gevallen wordt dit vergeten, en toch zijn het die goederen, die de-meeste kansloopen van door brand vernield te worden en zijn het de dienstboden, die bet verlies van dat- fene, wat zij na jarenlang werkens bijeen- rachten, het zwaarst gevoelen. Het denkbeeld verdient overweging en daarna algemeene toepassing. Sedert gasmotoren van 400 en meer paar- dekrachten in Engeland een ruime toepas sing vinden, schijnt de gasmotor ook in ons land een gevaarlijke concurrent van de stoommachine te zullen worden. Te Wormerveer althans is een gasmotor van 470 Ind. P.K. besteld voor het drijven van een rijstpelmolen. Dit is de eerste motor van die grootte in Nederland en ook op het vasteland van Europa. Men zie in de annoncenGrands Magasins du Printems te Parijs. Nu de steenkool zoo duur wordt, geeft een huisvrouw in de Times een middel aan om aanmerkelijk op de brandstol te bezuinigen, liet bestaat in een platten, vuurvasten steen, die men bovenop het vuur logt, tengevolge waarvan de hitte, die andera door den schoor steen verloren gaat, zich in de kamer ver spreidt. De dame beweert, dat op deze wijze de helft van de gewone hoeveelheid steenkool voldoende is om dezelfde temperatuur te verkrijgen. Ongeveer drie weken geleden verhaalden de dagbladen te Weenen en te Pest, dat een

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2