Donderdag 26 Oct. 1893. No. 4296. 38e Jaargang. Binnenland De detective. Uitgave FIRMA A. H. VAN OLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ft—, franco per post f 1.1b. Advertentiën, 1—6 regels (K) Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieëlo- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers lOCents. Bij advertentiën buiten do stad worden de inenaseoringakosten in rokoning gebracht. Buroau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 80 HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden teu leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 30 OCT. aanstaande, 's namid. van HALFTWKK tot HALFDBIE, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar do belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Bij Koninklijk besluit is «le kolonel G. J. Hofstede Crull, van bet 8ste regiment infan terie, commandant van het Koloniaal werf depot, op zijn aanvrage op pensioen gesteld, en is bepoemd tot commandant van net Ko loniaal werfdepot, de majoor T. A. J. Roersch, van het 1ste regiment infanterie. Men schrijft uit 's-llertogenboscb De algni. vergadering van de leden van het Dep. tot Nut van 't Alg., Maandagavond gehouden, stemde volkomen in met <lc voor stellen haar gedaan door do voorloopige commissie uit haar midden in zake de op richting der Nutsschool. Vastgesteld werd, dat de school zal wor den opgericht m de tuin liet Dep. behoorende panden, waaraan voor nog f17000 terrein zal worden toegevoegd. Reeds 1 Mei a. s. zal er gelegenheid zijn tot liet ontvangen van onderwijs. liet (reservefonds dor op te richten Nuts- spaarbank groot f100000 zal, wat de rente betreft, liet overige beschikbaar komende kapitaal (ongeveer f 180000) steunen in hot belang der school, waardoor de jaarwedde van het te benoemen Hoofd, op 11000 plns f350 huur geraamd, verhoogd en aan meer dere leerlingen de gelegenheid zal geboden den worden tot het ontvangen van gedeelte lijk of geheel gratis onderricht. (Het school geld bedraagt andei's fl.per kind en per maand). Van de zes onderwijzeressen of ouderwijzers zullen er drie een akte Fransch hebben terwijl liet Hoofd in het bezit zal zijn van twee of drie taaiakten. Of liet Nut hier ook wakker is! Tot Secretaris der gemeente Hilversum is benoemd de heer J. Mulder Wzn., hoofdcom mies ter secretarie te Nieuwer-Amstel. Met machtiging van H. M. de Koningin- Feuilleton. Naar het Engelsch door 8 Onwillekeurig was ik opgesprongen en zag den consul met een onsteld gelaat aan. Ik kon het hem aanzien, dat hij zulk een groote mate van verrassing hij mij niet had ver ondersteld. Hij kon immers niet weten, hoe ik huiverde bij do gedachte, dat juffrouw Selkow in betrekking stond met den dief. De consul zeido verder: „Zo6 kwam de zaak uit. De heer Von Werlitz was na afloop van zijn verlof, stipt op tijd op zijn kantoor teruggekomen. Een kleine liefdes idylle had hem er toe gebracht, om zijn badkuur in plaats van op Norderney, op oen andere bad plaats te ondergaan, 'tgeen hij ook gemakkelijk kon bewijzen. Toen daarna ettelijke weken voor bijgingen zonder dat men van Hogmann iets ver nam, begon langzamerhand de verdenking op dezen te vallen, vooral ook toen na onderzoek geble ken was, dat llogmann zich inden laatsten tijd in zeer ongunstige financieels omstandigheden bevonden had. Toen men bij een huiszoeking in een verborgen hoek oen stuk van het taf vond, waarin hot. pakket was gewikkeld geweest en dat nog den datum droeg, waarop het geld in de kas gekomen was, was alle twijfel opge heven. Helaas te laat!" „Kunt gij geen verklaring vinden voor den regentes, de hooge Beschermvrouw van de Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland wordt binnenkort in geheel Nederland een collecte gehouden voor hot fonds dat die Ver eeniging wil vormen ter ondersteuning van behoel'tigen gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel medaille. Wij bevelen die collecte andermaal met warmte bij onze lezers aan. De mannen wien het geldt, hebben in 1830 en 1831, op de roepstem des Konings, hun leven beschik baar gesteld voor liet vaderland. Bij allo gelegenheden, die zich daartoe leenden, wer den zij als «brave helden" toegejuicht, maar inmiddels liet men de armen onder hen. gebrek lijden. Eindelijk hebben eenige wak- icere mannen begrepen, dat dit niet langer mocht voortduren en zij sloegen de banden aan het werk, om dien armen een draaglijk lot te bereiden in het laatst hunner dagen. Hun roepstem vond weerklank bij H. M. de Koningin-regentes, bij de Regeering, bij de Stilten-Generaal, bij de natie; vele bijdragen werden ontvangen, maai' nog altijd te weinig om meer te doen dan den armsten onder de armen eene kleine ondersteuning te geven. Daarom komt liet Restuur van de Vereoni- ng tot allen in den lande, wier hart warm klopt voor "Vaderland en Koning, en van medelijden bewogen is met de arme braven, wier ifagon geteld zijn en waarvan tie meesten ten grave neigen. Het vraagt bun: draagt allen uwe gaven bij, groote of kleine, doet bet met milde hand, want er is veel noodig voor de honderden, die armoede, ja voor een groot deel broodsgebrek lijden. Zij. die door omstandigheden niet in do colecte kunnen bijdragen en toch een gave willen schenken, kunnen die doen toekomen aan den penningmeester, jhr. mr. J. E. Huy- decoper van Maarsseveen en Nigtevecht te Utrecht, die alle giften mot dankbaarheid zal aanvaarden. Nogmaals, berekent niet met hoe weinig ge »er af kunt," maar hoe veel go moogt geven. Het volgend schrijven is door het bestuur van (le Vereeniging van militaire wielrijders aan liet bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond verzonden «Naar aanleiding van de meening, die al gemeen bestaat, dat de estafette-rit voor militaire wielrijders, wegens «liet onbestendige weer en den slechten toestand der wegen" is uitgesteld, welke meening ook ingang gevon den beeft in de dagbladpers, hebben wij de eer u er op te wijzen, dat het onze stellige poets, dien de schurk mij bij het aan wal ko men heeft gespeeld?" vroeg ik. „Jawel! Ik heb er een verklaring voor ge vonden, die misschien niet ver van do waarheid is." „En die ie?" „De geraffineerde en met kennis van zaken handelende schurk zag van verre mijn boot reeds het schip naderen en daar hij niet kon weten, tot welke ontdekking men gedurende zijn zee reis reeds te Berlijn gekomen was en welke telegrammen ik ontvangen had, kreeg lijj een oogenhlikkelijko opwelling van vrees, om te worden gearresteerd, en liet u, gewapend als hij was met zijn volmacht, gevangen nemen, waar door hij t.jjd won, en zich zeiven in veiligheid kon brengen." Ik vond de verklaring van den consul nan- neemlijk en vertelde hem wat ik aan boord ge zien had. „Wij zullen alles tot klaarheid brengen, als het mij gelukt den vluchteling te arrestccren waarvoor ik moet het openlijk bekennen weinig kans bestaat, daar hij nu wel reeds in het Zuiden of het Westen van de Vereenigde Staten zal wezen." Ik wilde reeds afscheid nemen, toen do con sul mij verzocht nog een poosje te blijven tor wijl lij) eenige papieren nakeek, „Veroorloof mij nog een vraag, mijnheer Stein. Had l logmann geen gezelschap aan boord Men deelt nog por telegram medo, dat zijn vrouw en zijn zuster eenige dagen vóór zijn vertrek Berlijn verlaten hebbenen daar niet zijn teruggekeerd. „Zijn vrouw dus Getroffen als ik was door deze mededeeling, liet ik mij die woorden ontvallen, en had mij dus, zonder bet to willen, versproken. overtuiging, is, dat niet dit de redenen zyn, doch dat ae geringe deelneming uitsluitend to wijten is aan drukke ambsbezigbeden van de meeste militaire wielrydoi-s. Wjj wen- schen u daarom te verzoeken pogingen in liet. werk te stellen nog dit jaar, en wel zoo spoedig mogeljjk, dezen estafette-rit uit te schrijven, om zoodoende den blaam, die op ons korps geworpen is, uit te wisschen." Vanwege de Staats- en de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zal 1 Novem ber to Amsterdam een bijeenkomst plaats hebben, om eenige beperking te brengen in den loop van reizigerstreinen. Een belangrijke horstelling zal eerstdaags plaats hebben aan de spoorbrug over de Nieuwe Wetering bij Zwolle. Voor die her stelling is noodig stremming der scheepvaart gedurende een vijftal weken, met dien ver stande evenwel, dat geti*acht zal worden, om dat werk door oplegging van schuiten, ten minste zesmaal daags gedurende een tijdvak van ten minste '20 minuten, voor do vaart open te stellen. De Wilhelminabron te Haarlem beeft nu reeds in drie kwartalen 80 000 llesschon af geleverd. Er bestaat dus uitzicht, dat reeds ui het eerste jaar dor exploitatie bot cijfer van 100 000 zal worden bereikt, terwijl bron nen in liet buitenland in bet vierde jaar dei- exploitatie slechts eon omzet van 80 000 lles schon hadden. Ook do pogingen om hetstaal- water in het buitenland te exploiteeron, zijn aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. Door het kantongerecht te Delft is 14 De cember 1880 reeds uitgemaakt: «dat een tolgaarder die weigerde den gesloten tolboom te openen voor een wielrijder, die geen tol geld verschuldigd is maar dit aan den wiel rijder overlaat, kan gezogd worden een openbaren landweg te versparren en zich schuldig maakt aan overtreding van artiko 427. No. 6. Wetboek van strafrecht." De heer W. G. van der Wal, kapitein- paardenarts te Arnhem, hooft in de Nederl. Sport een vrije vertaling geleverd van een breedvoerig artikel van F. Musany over de Fransche paardenfokkerij, die tot de volgende conclusie komt: «Zeker is het, dat onze bodem en ons kli maat het gunstigts ziin voor de paardenfok kerij, en dat wij uit net oogpunt van sport W. O. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. „Dus maakten zjjn vrouw on zijn zustor tego- ljjk met hem do reis?" Ik dorst het niet meer loochenen en bevestigde het, door met hot hoofd te knikkon. „Dan zijn zij nog hier to Now-Yorkwant uit de nasporingen, in het work gestold, is gebleken, dat Hogmann alleen Now-York heeft vorlaton. Ik moet dus zjjn vrouw on zijn zustor opsporen. Die zullen niet moeilijk to vindon zjjn." De consul reikte my de hand ton afscheid. Ik hield haar oen oogonblik in do mjjno, terwjjl ik zoide: „Doe het niet, gij zult onschuldige» treffen. De zaak wordt mij nu langzamerhand duidelijk. II: bon onwillekeurig getuige geweest van een gesprok tusschon Hegman on zijn vrouw, in den laatsten raoht vóór wy hier aankwamen, en meen met zeker1 jid te durven beweren, dat eerst toon zijn vrouw do oorzaak van zyn vlucht uit Berlijn is to woton gokomon. Zij was wan hopig en hot schijnt, dut zij zich sedert dat oogonblik van hein hooft gescheiden." De consul dacht een oogonblik na; daarna zoide hij„Gij hebt misschien gelijk, maar mijn plicht schrijft mij voor, zonder meer do boido zusters op to zoeken en in verboor te nemon. Doch, u zult mij nu oxcuseeren ik moet nu aan1 mijn bezigheden. Tot veorzions I" Weliïra stond ik op straal.. O, dat meisje, waarvan ik zooveel hield, mocht niet al was liet dun ook onschuldig in dc gevangenis kotnon. Tot olkon prijs moost ik dut verhinderen. Een ledig rijtuig passeerde juist. Ik riep don even vor zijn als de Engelschon en de Ameri kanen. Indien wjj tor harte ntiinen wat onze voorgangot's geleerd hebben, is hot gemak kelijk om aan onze fokkerij oen nieuwa richting te geven en betere resultaten te verkrijgen dan alle anderen. Frankrjjk kan en moot de beste paarden van do wereld fokken, evengoed als het don besten wijn voortbrengt, en niet alleen voldoen aan eigen vraag, maar ook aan die van andoro landen en zal dan in deze industrie een bron van groote» rjjkdom vinden, die haar meer dan schadeloos stolt voor de twijfelachtige mili taire aankoopori. Voor dat doel ontbreken er slechts 1e eenige mannen met initiatief en ijzeren wil, die gezonde pegovens bezitten, 2e in staat zjjn alles zelt te dlrigeeren, 3e om bjj voorkeur to nemen als stalmeesters en als grooms in plaats van Engolschen, be gaafd met routine, eenvoudige Fransche boe ren, die wjj zullen onderwijzen. I)it is voor waar een edele en aanlokkelijke plicht." «Ik wonsch," zegt de vertaler, «dat vele Noderliindsche paardenfokkers de vertaling zullen lezen, want het is waar, de Fransche paardenfokkerij zondigt, ook de onze. Er zal een tijd komen, dat ons volksbelang uitslui tend ispaarden- en rundveefokkerijdoor de groote concurrentie loont het verbouwen van granen etc. de moeite niet. Daarom dus fokkers, de oogen en ooren open, opdat ieder die kan zien, kjjke en dio kan nooren, hoore." Binnenkort gaat tor poi^o het Of/lcieele woordenboek, welks samenstelling bij een be sluit der algemoeno telegrnafconïerentie van Parijs in 1850 aan het internationaal bureel der telegraafadministratiën te Bern is opge dragen. Het zal drie jaren na zijn uitgaaf, met uitsluiting van alle andoren thans ge bezigde code-boeken, welke door ondoelma tige keus dor woorden tot volo moeilykhedon voor don dienst en het publiek aanleiding geven, voor bet, telegrafische vorkeer binnen Europa de eenige bron zijn tot de vervaar diging der woordenlijsten, dienende bij de redactie van telegrammen in overeengekomen of in cijfei'taal. Door de groote kabelmaat schappijen voor het buiten-Europeescb ver keer kan bet gebruik daarvan worden voor geschreven. Het op ruim 8(X) bladzijden gmnumde quarto-boekdeel zal uitsluitend bij de Rjjks- telegraafkantoren in Nederland verkrijgbaar zijn en, indien de afname niet aanmerkelijk -boneden de verwachting bljjft, don prjjsvan 11 franc por exemplaar niet te boven gaan. koetsier aan en beval hem, mij zoo spoedig mo gelijk naar Soufchstreot te rijden. Diuir soneldo ik don portier van ons etablissement op on liet m|j het oude adres van juffrouw Selkow geven. Ik reed er naar too, maar kreeg noch door «moe ken, noch door dreigen, haar tegenwoordig adres. Vol angst over Thtlda on hour zustor boreikto ik oindolyk m|jn woning. Toon ik do dour van Ilob'a kamer voorbijkwam, hoorde ik hem con wijHjo fluiten. En daar ik toch nog niet dacht te kunnen siapon, kloptoik by hom uan. „Binnen," riop Bob. 15ob loundo achterover in con stool, maar toon hjj ruji zag binnenkomen, sprong hy openschuddo mij «o hand. Men kan zien mijn verrassing voorstellen, toon Bob dadolyk en wel op een toon alsof njj ovor hot weer sprak, zei: „Nu, ouwo jongen, ik hob zo gezien.'» Ik sprong op met de woorden: „Waar? waar? spreek toch!" „In Jersey-City. Ik zag ze op een voorboot stappen on volgdo hen; zij gingen daarna een huis binnen en op my» navragen, ben ik gewaar geworden, dat zy daar wonen." Iljj hnulde «liep adem, alsof zjin longen tongo- volgo van zijn lango redo, pjjn deden. „Iloo heet de straat?" „Dat weet ik niet. Maar wacht eens: eerst loopt ge de lange straat tegenover do veerboot ton oindo, dan twee, drie de viordo straat links; het huls is gemakkelijk te vindon. Het is boven een sigarenwinkel. De houten neger, die in do winkelkast staat., heeft maar éonarm." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1