r Het Loo. den 27<Ion November 1803. Voldoende aan de bevelen van Hare Majes teit de Koningin-Rsgsntes, heb ik de eer het Bestuur der „Anna Paulowna Bewaarschool te Amersfoort" Hoogstderzelver dank te be- tuitjen vuur de aanbieding van een exemplaar va 11 het door dat Bestuurnaar aanleiding van de op 0 De.cetnbeie.k. te vieren herdenking van het nD-jaruj bestaan van gemelde School, samengestelde „Gedenkschrift der Geschiedenis van ile Anna Paulowna Bewaarschool te Amersfoort." Voorts dort Hare Majesteit meergemeld Bestuur beleefdelijk uitnoodigen Harer Majes teit» dank Ie willen overbrengen aan Mejuf frouw M. Schermer, Hoofaonderwijzeresse dier School, voor de door mejuffrouw Schermer aangebodene, in smaakvol vervaardigde omlijs ting gevatte, fraaie photographic der School, en voor de door haar vervaardigde Jubeltonen." Met veel belangstelling werden gemelde ge schriften door 'Hare 'Majesteit ontvangen. Mocht zich te eemger tijd eene gelegenheid voordoen, dat Hare Majesteit de School kan bezoeken, dan zal Hoogstdezelve dit gaarne in nadere overweging nemen. l)e Particulier-Secretaris van M. de Koningin-Regentes (get.) S. M. S. de RAN1TZ, Vervolgens herinnerde de Voorzitter hoe V. van den bloei der school mag worden toegescliteven aan de zoo verdienstelijke directrice, die hij namens het Bestuur een fraaien fauteuil aanbood. De kleinen zongen nu een feestgroet, waarna de directrice de Beschermvrouw in dichtmaat t toesprak, om haar vervolgens door de kinderen een hulde te doen toezingen. Afwisselend sprak de vriendelijke directrice het Bestuur «Ier school en den Dameskrans toe en zongen de kleinen een Hulde aan hun «vriendelijken president-', de Krans-dames en aden oudsten Kindervriend in anciënniteit," bij den werkelijk - alloraardigsten zang voorgegaan door Mina de Gans. een lief zesjarig meiske, «lat met grootte vrijmoedigheid, helder en zuiver de lieve versjes zeide of aanhief. Den tekst der liederen en toespraken, door raej. Schermer vervaardig'1, volgden de aan wezigen uit een hun door de kinderen over handigd boekske, dat den titel Jubeltonen - droeg. Lei- juffrouw Schermer haar «Hulde aan de de Beschermvrouw" uitsprak zei«le mevrouw c Burkens, de dochter van den stichter der school ils. Van Hoorn, in een wonderschoon gedicht dank voor den lof aan de oprichters dei- school gebracht en voor de zorgen door bestuur en directrice aan delievelings-inrich- ting baars edelen vaders gewijd. K Een plechtig oogenblik was het toen de beer Van Achterbergh namens de oud-leer lingen het woord richtte tot bestuur en di rectrice en in ongekunstelde taal zijn warme dankbaarheid schetste voor hetgeen hij en zoo heel velen met hem door de school ge noten hebben. Flink klonk zijn woord «De herinnering die inij is hij gebleven zal mij nimmer beschamen en telken jare word ik opnieuw herinnerd aan mijn jeugd, toen ook ik met een geschenk huiswaarts keerde, door de Dames mij toegedacht. «Gelukkig noem ik mij de man te zijn, I die met zulke herinneringen bezield, namens alle oud-leerlingen, u allen, die tot in stand houding dezer schud medewerkten en werken, s onzen recht hartelyken dank biedt." Hel geschenk van de oud-leerlingen aan ♦hun «lieve juffrouw" zal bestaan in haar levensgroot portret in passende omlijsting. Hierna reikten de kleinen aan elk der genoodigden een fraaie photografie der school t over. evenals «Ie Jubeltonen een geschenk van raej. Schenner. Tot besluit van bet officieele gedeelte van het feest werd voorlezing gedaan van een toespraak door mej. Schermer geschre ven, getiteld: «Twee gelukkige dagen, zilver en goud." waarin zy op ongekunstelde - wijze haar liistvire intime als hoofd der school herdacht een mooi stuk proza, tintelend van fijn gevoel, er van sprekende hoe zy, de brave vrouw, opgaat in haar school, naar kinderen, haar aanhoudend streven. onvermoeid pogen, haar uitnemende zorgen, haar groote bescheidenheid. Het Bestuur zeide haar, dat van den bloei der inrichting aan haar te danken is; haar oud-leerlingen en de ouders haver tegenwoordige leerlingen getuigen hetzelfde. Zij, de edele vrouw^ blijve in lengte van dagen gespaard voor De Anna Pauwlowna School. Hierboven hebben we reeds een paar malen gesproken van de Jubeltonen, door mej. Scher mer gedicht ter gelegenheid van het gouden feest liarer school. Als een klein staaltje van het zoetvloeiende dier gedichten, laten we hier een gedeelte volgen van haar «Woord aan mijne jeug dige medehelpsters": Trouw op uw post waart geen trouw zult go westen; 'k Lees die belofte op uw aller gelaat. 'k Heb. waar ge wèl deeilt, uw ijver geprezen, 'k Dankte U zoo gaarne met blik, woord en daad. Dank voor Uw liefde, uw zorgen, uw vlijt, Die g'aan mijn school dus aar, m\j hebt gewijd Blijft voor de school mij Uw krachten dan wydenl IJvrig en trouw, liePdrijk, ernstig en zachtI Blijft in haar welzijn, haar bloei U verblijden. Ook als een hoogere roeping U wacht! En roept mjj God eens zegt dan, met oen traan Zij, die ons liefhad is lienengegaanl Zij heeft u en haar kleinen lief, de brave vrouw; ge weet dit en kunt dit ónk nagaan uit het volgende, dat ze ons ter plaatsing afstond Een woord aan mijne geliefde Oud-leerlingen en de ouders van ae kleine jeugd der Anna-Paulowna-Bewaarschool. Tegen twee uur waren de kleinen weer ter sc.hole om 12 uur waren ze met hun St, Nicoliuiskoek huiswaarts gegaan om feest te-vieren. Allerlei wachtte hen: koek, appelen en de poppenkast. Toen we tegen «ine uur weer voldeden fry aan de vriendelijke uitnoodiging om een kijkje te komen nemen, was alles pret en 5 met zeldzamen tact wisten de zes dames, die zoo veel goed doen, als leden van den S&meskraiis, de dreumesen bezig te houden, s ook toen Jan Klaussen die als wel van zelf spreekt heel wat kleine gemoederen in r beweging had gebracht vertrokken was. Hulde aan «lie jonge dames, die met groote vriendelijkheid en onvolprezen toewijdingzóo lieftallig met de kleinen weten orn te gaan. «lie bij elk feestje hen weten bezig te If Houden; op haar rust een niet lichte taak. Doven alles hulde aan Hendrika Maria Scher mer, «Ie lieve, moederlijke vriendin van alle baar leerlingen; lof zy haar gebracht voor Kukelen, zoo ik hoop velen uwer, herin neren zich mijne waardige voorgangster, Mejuffrouw Geertruida van F.ldik, wie hot vergund was op den O December 1843, by de inwijding en opening dezer school, als haar hoofd tegenwoodig te zijn. Ik, die haar persoonlijk niet gekend heb, wijd op dezen plecntigen gedenkdag een dank baren traan arn bare nagedachtenis; j gij doet liet met my, niet waar? Wat zij begon mocht ik voortzetten; namelijk liet I werk der liefde, dat door vele duizenden met zoo warme dankbaarheid werd beloond. Mij werd het gegeven in hare voetstappen te treden. 25 jaren geleden het zilver en I heden het gouden jubilé onzer geliefde Anna j Paulowna School mot U te vieren. Zij was heengegaan, ik werd geroepen hare I plaats intenemenik deed «lat zoo gaarne, i Toen op den 6 Januari 1857 de toenmalige president dezer school wijlen de Eerw. lieer I H. J. van Hoorn mij uitgenoodigd had een uurtje met een 40-tal kinderkens van Amers- I foort te spreken en te spelen, sprak Z.Kerw. tot me: »'t Is heden Driekoningen; zie of gij Koningin kunt worden." Het was toen tot eeniger uwer velen zijn sinds overleden, anderen vertrokken dat ik sprak over: liefde, gehoorzaamheid, reinheid en trouw. De kinderen luister den zoo lief naar me 't. was doodstil in school ze keken me met hunne stralende oogjes zoo blijmoedig aan, dat ik ze toen al lief kreeg en vergat «lat daar zoovele groote heeren om me heen stonden. Toen «Ie les afgeloopen was, plaatste ik «Ie kleinen in een kring, zong ze een nieuw spelletje voor, liet ze in «1e handjes klappen en wan delde toen een poosje twee aan twee met hen de zaal op en neer. Dat was een pret! Maar ik moest eindigen: er waren nog ver scheidene juffrouwen, die ook gaarne hier wilden komen. Toen zij allen met de kin deren gewerkt hadden, vroeg ds. Van Hoorn aan dat kleine volkje: «En wie wilt ge nu van al die juffrouwen 't liefst hebben «Die juffrouw met de blauwe jurk" zeiden Rijk van Bennekom, Jobs. de Jeger en nog een tal van aardige knaapjes, als uit «'-en mond «ie meisjes stemden fluisterend in metdekleine kiezersde Heeren des Bestuurs hadden voor zich hunne keuze al bepaald en zóo werd op den verjaardag der hooge Beschermvrouwe, H. M. Anna Paulowna 10 Jannari 1857 beslist, dat ik op den 2en Februari mijn werkkring aanvaarden zou. Vol moed, 't hart vol dank en vreugd, kwam ik in uw midden. En toch er waren oogen- blikknn dat ik tegen die groote kinderschaar, waarvan sommigen niet altijd rein, ord< lijk en netjes waren, opzag. Zes en een half jaar toch, was ik werk zaam geweest te Kampen, aan eene school met 60 kindertjes uit hongeren stand. Twee jaren was ik Directrice geweest aan de Rurgerhewaarschnol te Tiel, waar ik met drie of vier hulpjuffrouwen, slechts (50 a 80 kin dertjes onder mijne hoede had. Ik was nog zoo jong, nauwelijks van een zware horst- ziekte hersteld; ik kende u en uwe gevoelens niet, zoodat ik soms angstig vroeg: «Hoezal dat gaan Met Gods hulp ging het goed! Gij ouders, die toen kinderen waart, uwe ouders, uwe kinderen, nieuwe ouders, die zich hier vestigden, kinderen, welke van die, mij onbekende ouders hier geplaatst werden, allen, ja allen waren vriendelijk en lief voor iinj Dat was een groote zegen voor mij en de school daarom wenschte ik van jaar tot jaar, ook toen anderen me riepen, met en bij u te blijven. En waarin betoondet ge u hel voor my t Ook door den vriendelijken glimlach waarmee ge voor uwe kinderkens een plaats op onze school wenschtetook door het vertrouwen waarmee go uw kroost in onze school achter liet: inaar bovenal door de reinheid, netheid en orde waaraan go uwe lieve dochtertjes, uw irisscho zoontjes gewendet; de zorg om hen bij feestelijke gelegenheden in hun zondags pakje te kieeden; «Ie beleefdheid jegens allen «lie tot de school in betrekking staan, waar toe ge ze opwoktet; de achting waarmede ge tot uwe kinderkens over ons spreekt in een woord: door «Ie hechten liefdeband, welken ge hebt Indoen strengelen om de school met hare kleine jeugd en oud-leer lingen. Grootouders, ouders, oud-leerlingen, ik dank UBewogen en nu weer in een blauwe jurk een heel nieuwe sta ik voor U Bewogen klopt inijn hart U toe, groet mijn oog U, eer ik I' als kloeke burgei's van Amersfoort, als waardige ouders van liet jeugdig of op komend geslacht van een «leel van ons dier baar Vaderland, als trouwe onderdanen onzer lieve, jeugdige Koningin, voor Wie ge Uwe kleinen op den 31en Augustus steeds zoo vriendelijk met «Oranje" siert. Meergegoede oudei's, die uit belangstelling voor onze School, met haar zonnigen en toch schaduwrijken tuin, ook voor uwe kinderen hier een plaats verzocht, ook u mijn dank! Gij waart en zijt tevreden, al zit u kind ook naast eene kleine met klompjes aan, al spelen ze ook samen «schooltje", ge helpt ons bier- door algemeene mensehen- en kinderliefde bevorderen. Nooit raag of zal ik uwe kinde ren boven de anderen stellen, maar gij hebt dat ook nooit gcëischt: ge weet, «lat ik in ieder kind zie; een groote scliat wier moe derplaats wij hier zoo veel mogelijk trachten aan te vullen. Moeders uwer lievelingen, ge weet ook hoe ik met U ween wanneer God een uwer kin derkous tot, zich roept. Alida, Mina, Roosje of hoe zo heetten, zo lieten eene treurende moeder achter, die ik zoo gaarne troosten wilde: ook ik had die lieve kleinen zoo graag tot hun zesde jaar hier gehouden. En nu.' »'t Lang gewenschte gouden feest is daar!" hoort ge van uwe kindoren. «Zie de school met vlag en bloemen rijk versierd!" juichen ze. Wie sierde dio school zoo op, haar gouden feest Gij, kloeke mannen, die jaren geleilen uw kinderhandje zoo gerust in mijne hand legdet, die met me in don tuin eikels pootte, en wilde kastanjes in den grond legde, waaruit nu reeds hooge schaduwrijke hoornen 's zo mers uwe kinderen tegen de zonnestralen beschutten. Gij, «lie zoo gaarne moerbeziën zocht of eieren uit het hok haalde, of u ver lustigde! in 't groot, getal kuikentjes en witte konijntjes, die door u gevoederd en gekweekt werden. Daar zijn er ook onder U wier borst met liet, kruis der dapperen is versierd, wier militair saluut mij en onze school zoo vaak een aangename herinnering gaf. Naar Oost en West gingen oud-leerlingenvelen kwamen terug, enkelen zagen we niet weer; maar vergeten werden ze niet. En zij, dio leven, vergeten de plek niet, waar ze in hun t«rille jeugd zoo blij waren; dat. toont ons de leerlijke versiering, «ie schoone hulde, welke hnnne trouw en dankbaarheid hier heeft aangebracht. Met of na dit gouden feest treedt onze schooi een nieuw tijdperk in. Smeek ik «laar- voor Gods zegen voor onze school af, ik vraag U opnieuw uw vriendelijk vertrouwen. Gegoeden en mingegoeden, schenkt mij wederom en zoo lang 't Gode behaagt mij mijn roeping te doen vervullen, uwe kinderkens. Zendt ze mij trouw, in gezonde dagenziet, woont ge wat veraf, niet tegen een lange wandeiing op, uw kind zal er II met een nieuw versje voor beloonen. En mocht ik oud worden, laat hunne lieve gezichtjes mij ook dan nog verkwikken; laat ze mij hunne «schoone handjes" en blyde lachjes steeds toonen. Opnieuw beloof ik IJ mijne krachten te wijden, aan onze school, aan uwe kinderen. En roept God me eenmaal tot zich, dan zult ge zeggen: «Zij had ons onze kin deren lief! H. M. SCHERMER. Ziet, dit teekent zóo juist. «1e «lieve juf frouw"; voor hen die meer ingewijd zijn in haai' leven valt er zóo veel uit to lezen, toont het zóo zeer hoe zij vereenzelvigd is met de school, «lat. we het gaarne plaatsen. Ons verslag is lang geworden, te lang; het gouden feest zij onze verontschuldiging. Rlijve de Anna Paulowna Bewaarschool nog lang gespaardblijve haar kranige Direc trice nog in lengte van «lagen voor haar behouden. Morgen en overmorgen zijn de versierde schoollokalen nog te bezichtigen. Mochten er nog enkelen wezen, die de in richting niet kennen, zij verzuimen niet van deze gelegenheid gebruik te maken, eens een kijkje te gaan nemen. STADSNIEUWS. Ds. A. K. PI. Horst, Remonstrantse!) predi> kant te Lochem, hoopt aanstaanden Zondag voer te gaan bij de godsdienstoefening inde Reinonstrantsche kerk alhier. De heeren J. van Rottenburg, J. Fortuin, J. II. Iloksbergen en C. van «lor Zoo de Jong zijn door Burgemeester en Wethouders voor het jaar 1894 benoemd tot schatters der huurwaarde van perceelen wegens wier be woning Hoofdelijke omslag is verschuldigd. Door Burgemeester en Wethouders zijn voor het jaar 1894 benoemd tot schatters der huurwaarde van lokalen waarin sterkedrank in hot klein wonlt verkocht de heeren J. Fortuin en J. A. Iloksbergen, en tot her- schatter de heer C. van der Zoo de Jong. Door Burgemeester en Wethouders is de doodschouw gedurende het jaar 1894 opge dragen aan dr. P. Smits, die inmiddels den gevorderden eed heeft afgelegd. Door den lieer Burgemeester dezer gemeente is W. H. van Amerongen benoemd tot agent van politie der ie klasse alhier. Kapitein J. Braining, van 1e bataljon 5c] regiment infanterie hier, vertrekt morgen naar Amsterdam, waarheen hij op eigen verzoek is overgeplaatst bij het le bataljon 7e regiment infanterie. De hij het 5e regiment infanterie nieuwbe noemde kapiteins A. J.Ebeling en J. Stroeve, van het korps, en II. J. F. van üverveldt. van het allen in. arnizoe De beer J. J. H. van Slooten alhier, thans tijdelijk schrijvcr-teekenaur bij de werken van het Merwe.'le-kauaal, is tot uiterlijk I Juli a. s. benoemd tot buitengewoon opzichter bij tiet onderhoud der werken aan dut kanaal. Naar wij vernemen bestaat het plan hier ter stade eeu afdeeling van Heilsleger le vestigen. Maandag 18 December zal in liet Verkoop lokaal weer een groote samenkomst plaats hebben. Een duitsclie vrouw, die op St. Nicolaas- avond door haar rumoerig gedrag iu de Kampstraat in handen der politie viel. is over «le grenzen des Rijks geleid, als zijnde zonder middel van bestaan. Donderdag den 14cii .dezer, des avonds te 8 uren, zal Willem van Zuilen in Amieilia alhier voordrachten houden. 'tls wel onnoodig een opwekking te schrij ven om den gevierden declamator te gaan hoorcii. Ken advertentie in dit nummer geelt den naam der stukken en alle verdere inlich- tii binent grenadiers en jagers, zijn •old bij liet 2e bataljon hier in en. LI K F PAIN G II V. I II. Onder «leze rubriek worden, op verzoek a 1'iu bezoekers men vallen e geraakt. Aan ons bui men; het oiigc zijn nadere inlichtingen le beku- der cijfers is voldoende. Jonge weduwe 1». als irkvi'i Sigarenmaker, ook stoel on matter b. z. a. 2. Gepasp. O. 1. militair-schrijver b. z. a. 3. Oppassend schildersknecht b. z. a. 4. üO-jarige b. z. a. als oppasser of voor loopwerk 5. 1 Weduwe vraagt wasschen, fijne en groote: bezit mangel en strijkt keurig t>- Stoelenmatter b. z a. voor keuken- en Wcencr stoelen, biezen en rottan 7- 16-jarige b. z. a. als loopmeisje 8. Voor timmerman wordt werk gevraagd 9. j 64-jarig schilder zoekt werk 40.1 Timmerman wordt zetir aanbevolen TT! BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 30 Nov. Albertus Hendrik ■•u Cornelia Willielniina, z. en d. van Alber tus van Niis en Dirkje van den Berg. Alida, d. van Hei-man Roelof Strove en Annette Gerarda Knoppers. 2 Dec. Her manns, z. van Jan Wijnen en Suzanua van Nimwegen. 3 Dec. Wilhelmina, d. van Christiana Klec en Christina van der Geld. IJendrikus, z. van Hendrikus Collet en Grietje van Keulen. 4 Dec. Jannetje, d. van Aalt van Ginkel en Antonia Geertruida Dothoven. Elisabeth Alida, d. van Hendrik Voortman en Elisabeth Alida van der Laak. 5 Dec. Jannetje, d. van Hendrik van «ie Hoef en Hendrika Walet. (5 Doe. Willem, z. van Gijsbertus Kaspers en Aartje Ronsel.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2