Schilder- en teekenles. Advertentién. fiSSf i15 D«-180a eene 2e MEID, „Burflemeesterv. AmersfoortO." 1I0UTZMMIU VAN VEIL houding van belasting, door afschrijving daarop kunne worden aangeteekend. Amersfoort, den 18. December 1893 De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBËR. STADSNIEUWS. T LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wykbezoelcers en B e 1 a n g s t el 1 e n d e n zal het Ceutraal- bureau DINSDAG den 19 .DEC. 's middags van half vier tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen te allen tijde inlichtingen bekomen bij dm Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. De Raad dezer gemeente zal Donderdag den 21 December, te half twee, een open bare vergadering houden, ter benoeming van éen leeraaraan het Gymnasium en de inrichtingen van Middelbaar onderwijs. De voordracht bestaat uit de heeren: H. Hulshof, te Apeldoorn, en dr. A. H. Borge- sius, te Groningen. Het onderhoud gedurende 1894 en 1895 van de openbare bestratingen binnen deze Gemeente is, ingevolge de Maandag j.l. ge houden aanbesteding, door B. en W. gegund aan den heer J. Diters alhier, voor 12 cent per vierkanten Meter. Bij het 5e regiment infanterie alhier, is op de gebruikelijke wijze de bronzen me daille voor trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor-titulair, dienstdoend offi cier te velde J. B. van Aken, van het korps. De Ie luitenant kwartiermeester J. J. van Hille die bij ministerieele beschikking van het 3e regiment vesting-artillerie te Gorin- chem, naar hier is overgeplaatst, is Zaterdag bij het le regiment velu-artillerie hier in garnizoen aangekomen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Ja nuari 1894, verplaatst naar Amsterdam, 5e kantoor directe belasting, de heer J. van der Burch, thans controleur der directe belasting, invoerrechten en accijnzen te Amei-sfoort, terwijl op dien datum als controleur hier optreedt de heer P. Dubois, thans te Velsen. Tegelijk met de verstrekkingen van de «Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen" werd heden een aanvang ge maakt rnet het uitreiken van spijzen aan min vermogende kinderen door «Kindervoeding." 196 kleinen waren hedenmiddag in het be kende speellokaal van de Anna Paulowna Bewaarschool. Men ga toch eens een kijkje nemen. Men verzoekt ons er nogmaals op aan te dringen, dat de zoogenaamde spijskaartjes worden ingevuld met den naam van hen voor wie men ze bestemt. Wil men nóg meer zekerheid, dat ze niet verkwanseld worden, sta ze dan af aan Lief dadigheid. Een goedlachsch publiek vulde Donderdag avond de groote zaal van Amicitia waar Willem van Zuylen een negental voordrach ten hield op de hem eigen meesterlijke wijze. Buitengewoon pakten Mie de Klomp, het fijn gevoeld, mooi geschreven stukje leven van J. van Rennes en het Idylletje. De dupe der historie hoorden we de vorige maal als het vrijbiljet doch »wie eet niet eens tweemaal per week spinazie?" Oudste Wimpie's en Blokken aan 't been kennen we allen, hebben we allen van zeer nabij meegeleefd. Geen wonder dus, dat deze twee nummers een kolosaal succes hadden. Vooral in het laatste scheen Van Zuylen bui tengewoon geïnspireerd. Het verhaal van de eigen kamer werd op kostelijke wijze gedaan en wat de gevierde declamator geven kan. als hij gedisponeerd is, bleek uit de landziekige en Tours' Goeden morgen. Tot weerziens, zoo de Garanten-vereeniging dat mogelijk maakt, óok met uw gezelschap. en hun huisgenooten een reductie van 20% op den entree-prijs bij alle uitvoeringen welke uitgaan van de vereeniging. De lijst tot deelneming ligt met het Regle ment bij den kastelein van Amicitia, óok voor niet-ledou der Sociëteit. Door den heer M. van Dijk, Varkensmarkt, den agent der firma J. H. Rutten te Maas tricht wier stoombierbrouworij reeds her haaldelijk op diverse binnen-en buitenlandsche tentoonstellingen met, zilver en goud bekroond werd voor haar uitstekende biersoorten, is het bericht ontvangen, dat genoemde brou werij thans weder op de tentoonstelling te Batavia twee gouden medailles mocht ver werven. Aanstaanden Donderdag te middernacht (stadstijd) vertrekt weer een extratrein van de H. IJ. S. M. van Amsterdam naar hier. De berichten uit het dorp Wierum over de gevolgen van de ramp van 1 December jl. blijven allertreurigst luiden. Voorde arme 13 vrouwen en 32 kinderen, die zoo eens klaps hun irian en vader verloren, zal, dank zij de reeds bij de commissie die zich, even als in 1883, na de ramp van Paessens en Moddergat, met de daar ongelukkig ge worden vrouwen en kinderen geschiedde, hun lot heeft aangetrokken ingekomen giften, waaronder die van onze Koninginnen een eerste plaats innemen, wel in de eerste tijden kunnen worden gezorgd, doch dit zal verder nog voor een lange reeks van jaren moeten geschieden. Want hoeveel tijd zal er niet verloopen, eer die kinderen, voor verreweg het grootste gedeelte nog zéér jong, in staat zijn, den kost te verdienen? En dan komen er nog de negen visschers, die met de opvarenden wel het leven er af brachten, doch wier schepen op het eiland Ameland strandden. Te zamen zijn het hier niet minder dan :18 gezinnen, met 99 kinderen, voorts 17 onge- huwdeu, benevens 3 ouden van dagen, kloeke, stoere mannen, die, schoon meer dan 70 jaren oud, niet schroomden uit te varen, om een schamel stuk brood voor hen en hun gezinnen te verdienen. Ook deze allen zijn thans geheel broodeloos. Hadden zij verleden jaar, tengevolge van de slechte uitkomsten der visscherij, al zeer weinig verdiend, ge durende het geheele jaar '1893 was dat bijna niets. Dat de eigenaars zei ven geheel buiten machte zijn de kosten van het afbren gen der gestrande schepen te betalen, zal men na het medegedeelde licht begrijpen. Mr. F. D. graaf Scbimmelpennick doet als Burgemeester dezer Gemeente een beroep op den weldadigheidszin der stadgenoolen. In de Sociëteiten ligt een lijst ter teekening; moge ze opwekken tot flinke deelneming. Omtrent de sedert jaren gewenschte spoor- wegverbinden Ede—BarneveldNijkerk deelt men ons mede, dat de concessie voor deze lijn tot heden niet is ingetrokken omdat onze stadgenoot de heer A. J. Krieger, aan de Regeeriug heeft verzocht de voor een locaal- spoorweg verleend concessie te wijzigen in een conessie voor een stoomtram op eigen baan en hem diligent te verklaren voor het daartoe indienen van een gewijzigd ontwert. Door B. en W. van Leusden is Donder- vag aanbesteed het leveren van 65 banken door de school te Hamersveld. Inschrijvers waren de heerenC. van Dijk Wz„ te Langbroek, f670; J. W. van Soest, te Utrecht, f575; C. Eggenkamp te Leus en, f488; A. J. van Kleep, te Lopik, f439; G. Wassink, te Amersfoort, f437E. J. Schrender, te Leusden, f422; J. C. van Eijbergen, te Amersfoort, f398; J. H. Boks, te Amersfoort, 1395; C. de Froe, te Amersfoort f392 en T. van Zeldert, te Leusden, f337. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Het landgoed Kouivenhovenonder Hoog land, is door een Amsterdamsch consortium aangekocht met het doel om er een inrichting te bouwen ter Christelijke verpleging van zenuwlijders. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is voor het jaar 1894 benoemd tot secretaris van den genees kundigen raad voor Gelderland en Utrecht dr. J. G. de Voogt, te Arnhem. Vrijdag vierde de predikant H. L. Oordt te 's-Gravenhage zijn 60-jarig ambtsfeest. Sedert 45 jaren is hij predikant in Den Haag Van zeer vele zijden ontving hij blijken van belangstelling. In de vergadering der »Nederlandsche Ver eeniging t. b. van Zondagsrust" Donderdag te Deventer gehouden, bracht de secretaris versla; uit over de verrichtingen van het hoofdbestuur over het afgeloopen jaar en deelde mede, dat het ledental thans ruim 1800 bedraagt. Daarop bracht de penningmeester de reke ning en verantwoording ter tafel over het afgeloopen dienstjaar, welke werd gesteld in banden eener commissie, op wier advies zij werd goedgekeurd. Zij sluit met inbegrip van het batig saldo des vorigen jaars, met een batig slot van f 1035,037». Besloten werd o. a. maatregelen te treffen om zooveel mo gelijk het bestellen van circulaires, couranten en andere gedrukte stukken op Zondag te beperkentot een volgende vergadering werd aangehouden het voorstel om aan te dringen op de uitgifte van postzegels met betrekking tot de rust op Zondag zooals deze in België zijn ingevoera. De eerstvolgende vergadering zal te Delft gehouden worden. De niewe muntbiljetten van f10, die zooals bekend is, in hoofdzaak met de bestaande van f50 zullen overeenkomen, maardaarvaD niettemin op duidelijk en dadelijk in het oog vallende wijze zullen te onderscheiden zijn, zullen vermoedelijk tegen 1 April in omloop worden gebracht. Ook te Weerd zijn valsche muntbiljetten van tien gulden in omloop. Zij zijn lichter van kleur dan de echte en alle gemerkt H. F. 8590. De zaak van de moordenaars van wacht meester Hoekman zal tegen het einde van Januari 1894 in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Hertogenboscn behandeld worden. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om na te gaan, in hoeverre de vaste arbei ders langs rijkswegen gemist kunnen worden, om tot de opheffing van die betrekking over te gaan. Hun werkzaamheden zouden dan aan de onderhouds-aannemers worden opge dragen. In elk geval schijnt er een wijziging in dien dienst te komen, door hen alleen voor den duur van een bestek in dienst te houden Om tegen te gaan, dat de spijskaartjes verkwanseld worden, heeft het bestuur der „spijsuitdeeling" te Rotterdam voor het thans aanvangende seizoen een nieuw model kaart ingevoerd, welke, bij het afhalen der spijzen steeds in haar geheel moet worden mede gebracht; op den rand van de kaart zijnde dagkaartjes gedrukt en bij het afhalen van een portie wordt een van die kaartjes weg geknipt- Te Arnhem zijn deze kaarten evenzeer in gebruik. Tot Zaterdag was te Amsterdam tot on dersteuning van werklooze ambachtslieden ingekomen f27 587,44*. In de eerste vier dagen dat de commissie zitting hield, zijn er ruim 1200 aanvragen om onderstand ingeleverd. flirt verheugt ons t.e kunnen meedeelen, dat. de Amsterdamsche Courant (het Geeltje) blijft bestaan. De heer N. van Harpen zal als hoofdre dacteur optreden. Ken lang leven zij onze zuster, die haar 274 jaren met eere draagt, toegewenscht. Volgens de provincialen almanak van Lim burg voor 1894 bedraagt het aantal kloosters in de provincie thans 103, dus 14 meer dan in 1892. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad der gemeente zal vergaderen op Donderdag, den 21. December aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, den 18. December 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. K«Sf4»l«oz<» Waarschuwing. HOOFDELIJKE OMSLAG. De gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de belastingschuldigen, die hunnen aanslag over 1893 nog niet hebben aangezuiverd, dut in het begin der maand Janu ari tot eene vervolging moet worden overgegaan. Aldcgenen, die voor hen beschikbaar gestelde gelden uit de gemeentekas wenschen te ontvan- En. worden uitgenoodigd hun uanslagbiljet ten ntore medetebrengen, opdat de verplichte in Men wil trachten hier ter stede een Ga ranten-vereeniging in het leven te roepen. Aanvankelijk is men in die poging goed geslaagd, ruim 90 personen traden reeds toe zoodat zij bereids kon worden opgericht; doch ook hier geldt weer het «eendracht maakt macht," en zeer gewenscht zou het wezen indien nóg meer personen toetraden. Het doel is het bevorderen van publieke vermakelijkheden, door het sluiten van over komsten met tooneeldirecteuren, impressa- rio's, enz. Zij die lid wenschen te worden men verbindt zich voor het loopende jaar kunnen zich mondeling of schriftelijk wenden tot het Bestuur, bestaande uit dc heeren dr. Doyer, L. C. Vervooren en A. Herschel Bzn. De contributie bedraagt ten hoogste f5. per jaar; over de eerste helft wordt aanstonds beschikt, over de tweede helft geheel of ge deeltelijk, naarmate zulks noodig is, vóór ultimo Maart. De garanten genieten voor hun persoon Na geruimen tijd aan het ziekbed te zijn gekluisterd, is Zaterdag in ruim 85-jaren ouderdom le 's-Gravenhage overleden de weleerw. B. S. Berenstein, opperrabijn der Nederlandsch-Israelietiscbe gemeente aldaar, waarnemend opperrabijn der hoofdsynagoge te Amersfoort. Na eerst als rabbijn te Amsterdam te zijn opgetreden, aanvaardde hij in Februari 4848 het opperrabinaat bij de N.-I. gemeente te 's-Gravenhage, zoodat hij ruim 45 jaar zich mocht wijden aan den dienst der gemeente, wat hij met innige liefde en oprechten gods dienstzin deed. Te Veenendaal is Donderdag op 73 jarigen ouderdom plotseling overleden de heer Aemi- litis van Kessel, een zeer geacht en bekend man, die ongeveer eene halve eeuw orga nist was van de Roomsch-katholieke kerk en tot aan zijn dood voorzitter van het Roornsch katholiek parochiaal armbestuur van den H. Willibrordus te Renswoude. Verkooping van vaste Goederen Notaris C. A. van BLARICIJM te Amersfoort Hoogland, den 44 December 4893. Twee perceelen weiland, te zamen groot 4 hectaren, 77 aren, gelegen onder Hoogland, in den Polder Bo ven-Du its, aan de Hoogesteeg, verkocht voorƒ4520. LIEFD A DIGHEID. Onder dezo rubriek worden, op verzoek van ge- noemdo vereeniging, personen aanbevolen die volgons armbczoekcia van Liefdadigheid daartoe in de'ter- men vallen en door tegenspoed buiten werk zijn gerankt. Aan ons bureau zijn nadere inlichtingen te beko men; het opgeven der cijfers is voldoende. Jonge weduwe b. z. a. als werkvrouw 4. Sigarenmaker, ook stoelenmatter b. z. a. 2. Gepasp. O. 1. militair-schrijver b. z. a. 3. Oppassend schilderskneeht b. z. a. 4. 60-jarige b. z. a. ais oppasser of voor loopwerk 5. Weduwe vraagt wassehen, fijne en groote; bezit mangel en strijkt keurig 0. Stoelenmatter b. z. a. voor keuken- en Ween er stoelen, biezen en rottan 7. 10-jarige b. z. a. als loopmeisje 8. Voor timmerman wordt werk ge vraagt 9. 64-jarig schilder zoekt werk 40. Timmerman wordt zeer aanbevolen IA. Flinke vrouw vraagt werkhuizen 42- Weduwe vraagt naaiwerk 43. Een oppasser b. z. a. 44. Knap schilders knecht b. z. a. 45. Ondertrouwd I. M. J. HOOG en A. B. W. MUIJDERMAN. Te Nieuwer-Amstel overleed beden onze vader en lehuwdvader, de Wel Eer w. Heer 1'. BONK, in den ouderdom van 79 jaar. E. van der PLANK Bonk. J. van der PLANK. Amersfoort, 14 Dec. '93. Ui Allen, die iets te vorderen èp hebben van-of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van den Heer A. OTTE, vroeger kof- flebuishouderlaatstelijk zonder be roep te Amersfoort en aldaar overleden, op den 21. November 1893, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen, vóór 6 Januari 1894 ten kan tore van den Notaris C. A. van BLA- RICUM aan den Zuidsingel te Amers foort. DIRECTRICES der Vereeni- ging „DORCAS" geven door deze kennis aan hare geachte begunstigers en alle belangstellenden, dat de GOEDEREN voor hare uitdeeling ter bezich tiging zullen liggen in liet gebouw der Her vormde diaconie in de Muurhxiizm op Vrijdag 22 dezer van 12 tot 4 uren des namiddags, en noodigen vriendelijk tot een bezoek uit. Een KUNSTSCHILDER wenscht op billijke voorwnardeii los te geven in SCHILDER- of TEEKENKUNST. Br. fr. lett. A., aan 1) E K E M A's Centr. Adv. Bureau, Ulrecht. Er biedt zich aan P. G. van goede getuigen voorzien. Br. fr. onder No. 553, aan het Advertentiebureau van P. van CITTERT Zonen, Haarlem. SCHROEFSTOOMBOOT Dienstregeling bij open water: Van AMERSFOORT: DINSDAGAVOND 19 DECEMBER en ZATERDAGAVOND 23 en 30 DEC. a. 8. Van AMSTERDAM DONDERDAGAVOND 21 en 28 DEC. a. s. De Ondernemers,

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2