Kerstuitdeeling. Advertentiën. eigenlijk geheel onderhouden moeten wor denhun hadden wjj gemeend 100'sjaars te moeten toekennen. De derde groep, be- slaamlo uit 183 personen, omvat hen, die wanneer ze nu en dan een kleine toelage ontvangen, ziuh voorshands nog kunnen red den; voor hen hadden wij ƒ10 'sjaars ge raamd. l)e tweede groep, omvattende 420 personen, slaat tusschen de eerste en de derde in. leder der daartoe behoorenden heeft meer of minder noodig, naarmate zijn toestand meer tot dien der eerste of dien der derde groep nade't. Een middeneijfer van ƒ50 was daarvoor door ons geraamd. Wij zouden dan noodig hebben 'sjaars: 465 personen 4 ƒ100 46 500 420 4 50 - 21000 188 4 10 1180 ƒ69830 Dit bedrag overs-breed verre onze beschik bare middel .i, en wij zagen ons door den nood gedrongen ouzo uitkeeringen. hoesober ook. met het oog op de ons bekende behoef ten, nog aanmerkelijk te besnoeien. Zoo bekomt nu de eerste groep I's weeks, de tweede groep ƒ10,'sjaars, de derde groep Derhalve bestelen wij thans 465 personen 4 ƒ52ƒ24180 420 4 -10 4200 183 4-5915 ƒ29 295 'sjaars. Onze inkomsten hebben bedragen van Sept. 1890 tot 30 Juni 189366 759,34s, waaronder oen Rijksbijdrag van 20000, dus gedurende 3 jaren van de bijzondere liefdadigheid ƒ36 739.841, waaronder de eerste bedragen, die uit den aard der zaak overvloediger in kwamen dan later, zoodat uit deze brou vau inkomsten, ondanks alle pogingen om die mild te doen vloeien, hoogstens ƒ12 000 'sjaars als gemiddeld cijfer te wachten is. Wij kunnen dus geen honger uitkeeringen doen, willen wij niet gevaar loopen, eenmaal toegekende uitkeeringen later weder ill te trekken of in te krimpen. Daarom kunnen wij aan de eerste groep, de armsten der armen, niet meer geven dan éen gulden in de week. Dat is docii waarlijk te weinig. Wanneer uw vergadering nu kon goed vinden de Rijksbijdrage onze Vereeniging met ITO000 te verhoogen, dan konden wij aan de eerste groep nu reeds f 1.50 per week geven en zouden wij de hoop mogen koesteren in enkele jaren teugevolge der afsterving de nitkeering aan tie eerste groep op f100 per man en per jaar te kunnen stellen. Op grond van vorenstaande beschou wingen veroorloven wij ons uw vergadering met allo bescheidenheid, maar tevens met gepaste» aandrang eerbiedig te verzoeken, hot uitgetrokken subsidie van de Vereeniging .Trouw aan Koning en Vaderland" te ver hoogen met flO.OOO, en dus te brengen op f30.000. Hetwelk doende, enz, We hebbeu reeds meermalen gewezen op hetgioote verschil waarmede onze oud- strijders worden behandeld in vergelijking met die in België. Voor de armsten der armen" is hier te laude hoogstens een gulden per week beschikbaar; het „keur der dapperen" zooals ze voor zestig jaar heetten, wordt hier afgescheept met even 14 centen daags! Ze zijn te oud om te werken; velen zijn, óok door den krijg, infirm. Voor hen de weinigen moet de openbare liefdadigheid ingeroepen worden, wil men ze niet laten omkomen van gebrek. Zou er dan waarlijk niet door den Staat iets voor hen gedaan moeien, iets bezui nigd kunnen worden 1 't Wordt waarlijk meer dan tijd; nog enkele jaren en van de Metalen-kruis ridders en de dragers vau de Citadel medaille is er niet éen meer over Nu weer is de afdeeling Amsterdam ontbonden; van de 410 leden bij de op richting, waren er nog slechts 10 in leven 't Is 'waarlijk een eereschuld, die spoedig gedelgd moet worden. STADSNIEUWS. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven vau inlichtingen aan Depar- t e m e it t s li o o I'd e n, Wijkbezoekers en Bel angst el lende n zal het Centraal- bureau WOENSDAG den 27 DEC. 's middags van iiai.k vikr tot iui.p vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, ilie on dat uur verhinderd zijn, kunnen te allen tijde inlichtingen bekomen bij de7t Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Donderdagavond ten Raadhtiize haar 41e openbare vergadering, onder voorzitting van den lieer J. Ger. Kleher. De notulen van het in de vorige vergade ring behandelde worden gelezen en goedge keurd. De voorzit ter deelt mede, dat zijn ingekomen: a. een missive van het Gemeentebestuur van Amersfoort dd. 20 November 4803, tot geleide van een gelijk verzoek om advies als 2 September 1803 gevraagd is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, in verband met de wijziging in het Reglemeirf van de Kamers van Koophandel met betrekking tot de invoering van de Wet op de Bedrijfsbelasting. Daar bet Gemeentebestuur aangedrongen beeft op een spoedig antwoord, meende net .Bestuur van tie Kamer te kunnen volstaan met het zenden van een afschrift van het advies dat reeds 6 October jl. aan den be trokken Minister is uitgebracht. De vergadering hechtte hieraan haar goed keuring. b. Een missive van de Kamer van Koop handel te Nijmegen, ten geleide van een afschrift van het adres door die Kamer ge zonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken betrelïende de verhooging met 50*/# van «Ie invoerrechten in Duitschland van goederen, niet-gedekt door een certificaat van oorsprong. c. Een afschrift van het request in October jl. door de Schiedamsche Kamer gezonden aan den Minister van W. H. en N. houdende bezwaren tegen de eenzijdigheid van de wijze waarmee de enquête-commissie nopens de arbeids-inspectie heeft gehandeld. d. Prospectus en circulaire van de door de vereenigde Kamers in Duitschland uitgegeven Mittheilungen fiir Handel und Geweroe. e. een missive van de Amsterdamsehe Ver eeniging van fabrikanten ter bestrijding van werkloosheid, waarin zij het kwijnen van sommige industrieën toeschrijft aan buiten- landsche concurrentie en daarom aanbeveelt beschermende rechten. Een schrijven van den heer Hs. P. van van Haselen, hier, houdende mededeeling dat hij door de vereeniging Creditreform te Utrecht is aangesteld tot haar vertegenwoor diger te Amersfoort. g. Een missive van den Minister van W. H. en N. van 4 December, ten geleidde van éen exemplaar van de Verzameling van wet ten, besluiten en verordeningen betreffende de binnenscheepvaart in Nederland. h. Een gelijke missive van 2 December ten geleide van een Vei-siag van de scheep vaartbeweging, met kaart. i. Een extra-nummer van het Weekblad der Maatschappij van Nijverheid, bijna ge heel gewijd aan octrooien. j. Een exemplaar van De Nederlandsche stenograaf. k. Een missive van den Minister van W. H. en N. ten geleide van éen exemplaar van de Verslagen van de inspecteurs van den arbeid. Deze stukken worden alle voor kennisge ving aangenomen en zullen aan de leden ter lezing worden gezonden. Tengevolge van periodiek aftreden van den voorzitter, diens plaatsvervanger enden Secretaris-Thesaurier, moeten de urie titula rissen worden aangewezen. Voor het jaar 1804 wordt herkozen tot Voorzitter de heer J. Ger. Kleber, met 4 stemmen; 1 stom is uitgebracht op den heer J. Sinnige. Eveneens voor het jaar 4894 wordt her kozen tot plaatsvervangend voorzitter de heer H. C. van Dam, met 4 stemmen4 stem werd uitgebracht op den heer J. Sinnige. Tot Secretaris-Thesaurier wordt voor den tijd van drie jaren herbenoemd de heer Hs. P. van Haselen, met 5 stemmen. Na atloop van deze werkzaamheden deelt de Voorzitter mede, dat bij hem is inge komen een schrijven, dd 14 December jl. van den lieer J. Sinnige waarin deze vraagt: 4. of het den voorzitter bekend is of het geen in het Raadsverslag van de Aniers- juorlsche courant van 44 December voorko mende omtrent den stationsbouw nauwkeurig is, waar gezegd wordt, dat de commissie uit den Raad «adviseert geen ondersteuning te verleenen aan het adres van de Kamer van Koophandel dd. 30 September 1803." 2. of de Voorzitter der Kamer door die comm'.sie is gehoord of' kennis heeft ge kregen van de bezwaren, door wie dan ook, tegen het adres der kamer ingebracht. De heer Sinnige vroeg in dat schrijven tevens verlof deze vi-agen in de eerstvolgende vergadering nader te mogen toelichten. l)e voorzitter, dankbaar voor de wijze waarop de heer Sinnige hem vooraf schriftelijk in kennis heeft gesteld met zijn voornemen, doet voorlezing van het volgende stuk: Tot mijn leedwezen ben ik verplicht te ant woorden. dat ïnjj officieel niets omtrent het station bekend is en ook de Kamer daaromtrent geene enkele wededeelipg heeft ontvangen, evenmin als de andere adressanten. Waarom dit niet ge schiedt, mijne Heeren? Ik weet het niet. Wel meen ik dat wy hel evenals dezer dagen de Heer Goe man Borgesius eene andere zaak deed in de 2e Kamer „zeer zonderling" kunnen noemen. Wel vernam ik at en toe dat Ingenieurs enz. van de H. IJ. S. M. zich beijverden om aan ieder die het hooren wil, tot zelfs aan menschen die in de huurt vun den Spoorweg op 'tland werken, aan 't verstand te brengen dat hetgeen de K. v. K. zou willen eene (mmogelijklieid is, dat do Staat, alias de H. IJ. 8. Mij., zich daar toch niet aan storen zal, enz. enz. maar verder kan ik den geachte» vra-jer niets mededeelen dan hetgeen hij reeds in ue Amers- foortsche Courant gelezen heeft. Of dit verslag in de Amers/oortsche Courant van 14 Dec. juist is, weet ik niet; wel weet ik 'at de zoogenaamde „technische moeilijkheden" gewoonlijk als dooddoeners gebruikt worden. Iedereen weet dat Uien het stationsplan alléén uitging van den 8taat der Nederlanden, het gecom bineerd station zoude komen ongeveer waar nu de villa staat in gebruik tot bureau by de H. IJ. S. My. Men heeft uit perceel daartoe onteigend, zoomede den grond, gelegen aan de stadszyde van het station lijn Kesteren, een plan dus ongeveer gelijk aan liet onze. De „technische moeilijkheden" bestonden toen dus niet. Deze zijn eerst gekomen na de spoorwegoverecn- koinsten, waarbij de bouw van liet nieuwe station en het beheer daarvan opgedragen werden aan de H. IJ. S. Mij. die een groot deel harer inrichtingen te Amsterdam naar hier wil overbrengen, waarby natuurlijk de belangen van Amersfoorts ingezetenen slechts een zeer ondergeschikte zaak zyn. Volgens de iulichtingon in dor tyd ingewonnen, is het ook niet waar dat het Station slechts 120 Meter verder zal komen, maar zal het station d. tb-plaats waar men in dm trein moet ntiigen, komen dftftr waar du liet perron ligt in „de Vlasakkers" dus ca. 600 Meter verder. Een station op 120 Meter zou in net plan der H. IJ. 8. Mij. ook eone onmogelykheid zyn. Of nu een ophooging van het gcheele spoorweg terrein met 4 Meter voor de gemeente. Amersfoort een nadeel zou zijn, ik geloof het niet, juist het tegendeel. Eene ophooging toch met vier meter zou aan alle overwegen een viaduct noodig maken en de passage zou daardoor te allen tijde vrij zijn, in plaats van zoo dikwijls gestremd, gelijk thans. Bovendien zouden de zeer lastige opritten aan de groote en kleine Koppel daardoor vervallen, zeker ook een zeer groot voordeel voor de beweging aan de Haven. Welk nut de luchtbrug over het spoorwegterrein naar den nieuwen Vlasakkerweg zal opleveren, is voor mij nog duister, tenzij men dat plan wil uit voeren om de schoonheid die dergelijke bruggen aan het landschap bijzetten. Dal het terrein in ons plan aangegeven te klein zoude zijn, geloof ik niet; in ieder geval niet voor het personenverkeer. Het omvangrijke rangeerter rein kan toch gebruikt worden zooals reeds in ons plan is aangewezen. En of ons plan een millioen meer zou kosten, gesteld eens dat dit werkelijk waar is, dat is eene zaak buiten de Gemeente Amersfoort. Er worden elders zoo vele millioenen besteed. Maar wat voor Amersfoort wel van belang is, dat is: dat de groote afstand van het Station zekerlijk aan hare burgerij f20000 per jaar zal kosten, die hoofdzakelijk ten laste van handel, nijverheid en neringdoenden zullen komen. Zooals ik reeds opmerkte: Ik weet niet of het verslag in de Amers/oortsche Courant omtrent het advies der Raadscommissie juist is en ik moet wel de juistheid daarvan in twijfel trekken.Want dat verslag toch geeft den indruk als zoude de Raads commissie alleen rekening gehouden hebben met de belangen en bezwaren der IT. IJ. S. M., terwijl die van de Amersfoorters er niet eens in genoemd worden, wat wij toch niet kunnen aannemen. Daarom bejammer ik het te meer, dat noch wij, noch de andere adressanten met „iulichtingen" of bezwaren tegen het door ons gevraagde worden in kennis gesteld. Ik hoop echter, dat alle ingezetenen van Amers foort, in de eerste plaats handel en nijverheid hun belang zullen blijven inzien en voor dat belang zullen blijven strijden, om zoo mogelyk, te verhoeden dat we ook in deze zaak voor een voldongen feit worden geplaatst, daar het da» te laat is om te reclameeren. De heer Sinnige dankt den Voorzitter voor zijn zoo breedvoerig antwoord. De Voorzitter vraagt of de Kamer zich kan vereenigen met zijn beschouwingen en of het iiiet raadzaam zou wezen om deze aan B. en W. en zoo mogelijk aan den Raad kenbaar te maken. De heer Sinnige wenscht, dat er publi citeit gegeven wordt aan liet verhandelde, opdat ieder zelf oordeele, docli wil zich niet tot B. en W. wenden. Hij wil echter niet ontveinzen, dat hij het zeer betreurt, dat «ie Voorzitter niet eens door de Raadscommissie is gehoord. l)e heer Van Dam geeft er de voorkeur aan, dat de Kamer zich wende tot den Ge meenteraad, zoo noodig met overlegging van een uitstrekse! uit de notulen. Het -voorstel-Kleber aldus ondersteund, wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 4 stemmen; de heer Sinnige stemde tegen. Nadat de lieer V an Da m nog enkele in lichtingen heeft gegeven over het eerstdaags uit te brengen advies nopens «Ie invoering van octrooien, wordt de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. /onder in eenige beschouwingen te willen treden over des Voorzitters opvatting, diene, dat bedoeld verslag volkomen juist is. Het ofiieicele verslag zegt: „De commissie vindt geen termen den raad te adviseerononder steuning te verleenen aan het verzoek van de Kamer van Koophandel." Rep. Verbetering. De boete, bedreigd tegen het verzuim van aangifte ter inschrijving voor de Nationale militie, in niet van f25 tot f 100, gelijk in de Kennisgeving hiervoor abusievelijk is afge Irukt, doch van f 0.50 tot f100. Onze oud-stadgenoot, de heer G. J. Laseur is door de geneeskundige Staatscommissie bevorderd tot arts. De Amersfoortsehe voetbalclub heeft, op het terrein aan de Van der Lindelaan te Hilversum de Ililversumsche voetbalvereni ging geslagen met 3 tegen 2 goals. Naar wij vernemen zal de eerste uitvoering van wege de hier pas opgerichte Garanten- vereeniging reeds plaats hebben op Dinsdag 10 Januari e. k. De afdeeling Amsterdam van het Konink lijke Vereeniging »het Nederiandsch Tooneel" zal hier dan optreden; de hoofdrollen wortlen bezet door Mevrouw BrondgeestBouw meester en den heer Louis Bouwmeester. Bouhuys, voor wien we reeds meer pleitten wendde zich andermaal tot ons om zijn voor spraak te wezen bij enkelen, die hem willen helpen zijn uitvinding te voltooien. Bouhuys? Wie is dat? Maar herinnert ge dan niet, dat hij een vliegmachine meent uitgevonden te hebben? Hij is een eerlijk, oppassend schrijnwerker, die reeds langer dart achttien jaren zich in ziju vrijen tijd bezighield tuet de oplossing, van het vraagstuk of ook de tnensch kan vliegen. Slecht f250 beeft hij noodig cn reeds na ons vorig schrijven hebben we van twee personen een gift ontvangen. Dit bedrag is echter verre van voldoende en daarom vragen we: zijn er wellicht meer personen, die willen helpen de uitvinding tot stand te brengen Het geld behoeft niet gegeven te worden; Bouhuys wil het ter leen, doch hij wil geen penning ontvangen eer het volle bedrag er is. Hij is strikt eerlijk en zeker van zijn zaak. Reeds heelt iemand te Keulen zijn geheim willen koopen, doch onze vriend had daar geen ooren naarprol'. Huet te Delft heeft hem aangeraden te wachten tot een Octrooi wet is, doch wat baat hem deze? Is er nu niemand bier ter stede te vinden, die dezen stadgenoot eens gaat spreken (hij woont op liet Sasje; elk kind wijst u hem) die er zich eens voorspant en den man althans in de gelegenheid stelt uitvoering te geven aan zijn plannen l Is f250 nu zóo'n groot bedrag En als niet éen persoon de kat de bellen wil aanbinden, zijn er dan niet vele anderen, die samen de f250 willen bijeenbrengen? Zooveel «eenvoudige werklui" hebben reeds mannen als gebracht wat indertijd beroemde tot stand onuitvoerbaar of absurd verklaren. In droge zomers blijkt liet waterreservoir te Soesterberg niet altijd voldoenden voor raad te geven, wat voor de betrokken ver bruikers dikwijls hoogst lastig is. Een verblijdend bericht mag het dan ook wel beeten, dat de Utrechtsclie Waterlei ding-Mij. besloten heeft een nieuw reservoir niet pompstation te doen bouwen en wel aan despoorbaan tusschen Baarnen Hilversum. Vervolg van het Stadsnieuws in het Derde Blad, LIE F D A DIGHEII). Onder deze rubriek worden, op verzoek van ge- neoinde vereeniging, personen aanbevolen die volgens armbezoekers van Liefdadigheid daartoe in de ter men vallen en door tegenspoed buiten werk zijn geraakt. Aan ons bureau zijn nadere inlichtingen te beko men; liet opgeven der cijfers is voldoende. Jonge weduwe b. z.a. ris werkvrouw 1 Sigarenmaker, ook stoelen matter b. z. a. 2 Gepasp. O. 1. militair-schrijver b. z. a. 3 Oppassend schildersknecbt b. z. a. 4 00-jarige b. z. a. als oppasser of voor loopwerk 5 Weduwe vraagt wasschon, fiine en grootebezit mangel en strijkt keurig 0 Stoelonmatter b. z a. voor keuken- en Weener stoelen, biezen en rottan 7 46-jarige b. z. a. als loopmeisje 8 Voor timmerman wordt werk gevraagd 9 64-jarig schilder zoekt werk 10 Timmerman wordt zeer aanbevolen 41 Flinke vrouw vraagt werkhuizen 12 Weduwe vraagt naaiwerk 13 Een oppasser b. z. a. 14 Knap schildersknecbt b. z. a. 15 Kookster b. z. a. 10 Behanger b. z. a. 47 Timmerman b. z. a. 18 Strijkster b. z a. 19 Gisteren overleed te nrecht mijn zeer geliefde broeder Dr. R. Verboren vau Theniaat in den ouderdom van 00 jaren. Dr. M. C. VkrLoiikn van Themaat. Hoogland, 21 December 189,3. Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming ondervonden bij liet overlijden van onzen geliefden Vader, den Heer J. J. Sl'RUIJT betui gen wij onzen welgemeenden dank. Namens allen, J. J- SPRUIJT. Amersfoort, 22 December 1893. DANKBETUIGING. Door deze betuigen wij onzen innigen dank aan onze geachte clien tèle, vrienden en bekenden voor de vele deelneming bij het smartelijk verlies van ons innig geliefd eenig Zoontje. Die ons knaapje gekend hebben zullen in onze diepe smart deelen. Zijn assche ruste in vrede. J. van GELDER. E. B. van GELDER—Martin. Amersfoort, 2.3 December 4893. Het BESTUUR der Chr. Jongelivgs-Ver- eeniging Psalm 110: 0", brengt zijn IIAK- TKLIJKEN DANK aan allen, die hebben bijgedragen om aan de kinderen der Zon dagsschool een KERSTGESCHENK te kunnon aanbieden. De Kerst feest viering zal D. V. plaats hebben op den 2en Kerstdag te 1, 3 en (I uren in VOLKSHEIL. Het BESTUUII

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 4