Stadsnieuws Do Sta fit scorn missie voor de Arbeids- enqui'tc in Maandag door H. M. de Koningin- Regentes is bijzonder gehoor ontvangen, tot het aanbieden van haar eindverslag. Een der bladen meldt, dat de president van de Eerste Kamer, de heer van Namen van Kennies, tegen hedenmiddag »de andere helft" zijner medeleden aanzijn tafel noodde. Eine Riesen-polyondrie also In ile afdeelingen van de Eerste Kamer is gisteren het onderzoek aangevangen van de Staatsbegrootingen voor 1804. Met. het oog op den tijd, dien het opmaken der verslagen en regeeringsantwoorden vor- eiselit, wordt de openbare behandeling eerst tegen het laatst dezer maand men noemt 20 Januari verwacht. Deze stand der werkzaamheden maakt liet twijfelachtig, of de Tweede Kamer wel tegen de eerste week van Februari zal kunnen bij eengeroepen worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden het verbod van het ver voer van kalveren, jonger dan zes maanden, uit Utrecht naar Friesland op te hellen. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Goes (vacature-Keu- chenius), zijn van de 4050 kiezers 2058 op gekomen. Bij de verkiezing in 1890 bedroeg het aantal uitgebrachte geldige stemmen 2772. Gekozen is de oud-minister jlir. mr. A. F, de Savornin Lobman met '1 »5«i stemmen: de heer Stigter kreeg 044 stemmen. Te Hilversum is gister-avond in den ouder dom van 79 jaren, na een ziekte van slechts weinige dagen, overleden de heer Jan lor i Gouw, de bekende schrijver van de Geselde- 1 denis van Amsterdam. Nog slechts weinige maanden geleden voltooide hij het register van zijn laatste groote werk. Donderdag jl. werd op de prolestantsclie begraafplaats 'te Breda in stillen eenvoud aan de schoot der aarde toevertrouwd, het stoffelijk hulsel van den op ruim 80-jarigen leeftijd overleden rustenden schipper Marines de Haas. begiftigd niet het Metalen kruis, echter niet als oud-strijder, doch als onver schrokken en dapper schipper, die gedurende de troebele dagen van 183032 stormen en vijandelijke kogels trotseerend in zijn scheepje geregeld de brieven, orders en vivres van Breda naar de Citadel van Antwerpen over bracht. Jhr. ïiir. Engelen hoeft, «enigen tijd geleden, ia liot Sociaal Weekblad (vim mr. Treilt.), bezwaren opge worpen tegen hot streven om den werkman een eigen woning te bezorgen. Bij overlijden vim den huisvader moet de woning gewoonlijk verkocht worden en gerankt zij in handen van den huisjes- i melker. l)o Tijd vestigde toen de aandacht op een middel, door het sociaal congres te Luik aan de hand ge daan den huisvader het recht te geven om het j erfdeel van elk zijner kinderen, wat den aard .Ier 1 goederen betreft, mot volle vrijheid te bepalen. j De Telegraaf noemt «lit middel niet afdoend. Het I huisje zal gewoonlijk de hoofdzaak der erfenis zijn 1 en het kind, aan hetwelk het wordt toebedeeld, met bij maclue om aan tie anderen liet hun komende in geld uit te betalen. Lnat de werkman een weduwe niet kinderen na, dan zal voor de weduwe hetzelfde i bezwaar zich allicht voordoen. Tracht men hierin te voorzien door in tien huurprijs tevens een premie van levensverzekering op te hemen, waardoor bij den dood van den werkman du woning in vrijen eigendom aan zijn erven komt. dan wordt de huur- i ptus te hoog, ram ander bezwaar is, dat den werkman on ziin ouden dag, hij kleiner gezin, de woning soms te i groot is geworden of dat iiij elder, een betrekking als l.ode of concierge kan krijgen: onder die om standigheden is zijn huisje hem een blok nan 't heen. Terecht is ook gewezen op hot ontbreken vim eiken waarborg, dat hel in goeden staat worde gehouden waarnan bezwaarlijk is Ie gemoot te komen, gelijk sommigen willen, door verplichtingen tegenover de bt>uwverceniging, die in werking zullen treden, als de bewoner eigenaar zal zijn geworden. Do Tehyraaf wil aan hut denkbeeld van eigen woning vasthouden, doelt' op andere wijze. De wo ningen moeten eigendom zijn en blijven van een nrboidersveroeniging terwijl de bewoners, als aan deelhouders der vereeniging. langzamerhand feitelijk medeeigenaren worden, Jlet blad wijst daartoe oj, hel voorbeeld van „(«oniocnschappolijk Eigendom." te Delft. Deze vereeniging bereikt datgene, wat hut doel der bouwvercenigingen is: den arbeider ecu gezonde woning te verschuilen, onafhankelijk I van de andere standen. Daarbij belemmert zij hum niet in zijn bewegingen; bij i.- niet aan de woning j gebonden, maar eigenaar van rentegevende nan- le vereeniging, en op zijn ouden dag, als omng hem allicht te groot en te duur zou •ewordeu, worden zijn aandeden tegen colt- geld atgelost. De vrees voor verwanrloozing "?on, die eigendom der vereeniging blijven, dat, wanneer zijn zaak voor de rechtbank komt. men raar zal staan te kijken. De beide 1 vrouwen zal hij daar doen verschijnen. Als hij uit de gevangenis komt, heeft hij beloofd met verschillende lui to zullen afre kenen, vooral met de couranten, want. hij be grijpt hoe weet ie 't.dat. deze nogal wat van hem verteld hebben. Dat belooft dus wat Een nieuwe instructie is thans tegen hem geopend wegens oplichting. Daar de oplichterij bewezen kan worden, hoopt men het heeralthans volgens de Amst. Ct. voor een jaar of vier onschadelijk to ma ken': in dien tijd kan nog veel aan het licht komen over het verdwijnen der vrouwen. Er is sprake van een distantie-rit op vélo- eipèdes tusscheu Den Haag en Brussel en Brussel en Den Haag. De tocht zou in het voorjaar plaats hebben. De Hollandsche rijders zouden van Den Haag naar Brussel toeren en de Belgische van Brussel uit Den Haag als einddoel krijgen. Bij een steenbakkerij te Gilze (bij Breda) is jl. Dinsdag een nestje gevonden met 4 eitjes waarop een zoogenaamd «schrijvertje"zatte broeden. tieclen i» hier Men delen zooko, l alien noden, besluit liet blad, i i den particulieren eigendom van liet bewoonde J huisje. Die middelen bestaan niet. Door zich met i „geiiieoiiRclmppo'ijk eigendom" tevreden te stellen, j verd wijnen de bezwaren vanzelf en bereikt men bet zelfde doel; don werkman het rustig genot, eener gezonde woning to verzekeren. Do Amsl. Ct. bevat eenig bericht, omtrent De Jong. Hij blijft, naar bet blad meedeelt, j zitlizelvon volkomen gelijk, houdt zijn on- j schuld aan den vrpiiwenmoonJ hardnekkig vol, scbrüft zells zeer gemoedelijke brieven aan tie beide vrouwen, die natuurlijk besteld wor- 1 den, doch steeds on besteld terugkeeren. De i Jong lieel't echter «Ie verzekering gegeven, I Vanwege H. M. de Koningin is een gift van f 25.ter hand gesteld aan A. van den Berg geb. Gijsenbeek en aan wed. G. de Vrij geb. Van Roekei, beiden alhier woonachtig. Door den heer Burgemeester dezer ge meente is aan de commissie te Leeuwarden een bedrag van f108 overgemaakt, bijeen gebracht door ingezetenen van Amersfoort tot leniging van de ramp die op 1 December jl. liet visschersdorp Wierum in Friesland, iiceft getroffen. Gisteravond vergaderde het Dagelijksch bestuur dezer Gemeente ten Llaadhuize met een 20-tal werkbazen, ter bespreking van het rekest van „Patrimonium" no- pens de vaststelling van een minimum- I loon en maximum-werktijd bij aanbeste ding van Gemeente-werken. De voor liet, leger in Oost-Indië bestemde 2e luitenant der cavalerie K. W. ltauh, met verlof te Amersfoort, zal den 27en Januari per stoomschip Conracl naar Oost- Indiö vertrekken en te Genua scheep gaan. Dr. J. W. Doyer, directeur van de Hoogore Burgerschool alhier, is met ingang van 1 Maart eerstkomende benoemd tot leeraar aan de ltijks lloogere Burger school te Utrecht. Door den kantonrechter alhier is benoemd i tot lid van do Commissie van aanslag voor dn belasting upbedrijfs- on andere inkomsten, tor standplaats Amersfoort den heer AHer schel Bzn., alhiertot plaatsvervangend lid i den hoor J. Harbrink Naman, te Baarn. Onder Amersfoort, ressorteeren nog de ge meenten Hoogland. Bunschoten, Stouten- burg, Lensden, Woudenberg, Soest, Baarn, i en. Ketones. De heer J. C. J. Pels Rijcken, in de i de Dept-, vergadering van 29 December I j.l. benoemd tot lid van de commissie der Nutsspaarbank, heeft die benoeming aangenomen, evenals de lieer H. W. Pis- j torius die tot lid van het Departements i bestuur, dat. thans bestaat uitdeheeren: j M. L. (Jelosse, voorzitter; dr. H. J. Ileijn- tiers, onder- voorzitterH. W. de Heus, secretaris; H. W. van Ësveld, H. Bolle, dr. J. W. Doyer Jz. en H. W. Pistorius, i De benoeming van een penningmeester j zal eerlang plaats hebben. Sedert, de vorige opgave is ten bate van I «Liefdadigheid" ontvangen van NN f25van N'X f'10van M 15; van H f2.50; van M 10.50: van NN f 10; van Van M fö.25; van S fO.IO; van S f 10; K f 10 totaal f83.35. Ook is door mevrouw Van G. G. een prach tige twec-persoons sprei geschonken, welke teil bate der vereeniging verloot moet wor den in honderd loten, a fl per lotde beide sluitcijlers van liet lot in du thans trekkende 344e Staatsloterij waarop de f30000 valt, wijzen dert gelukkigen winner aan. Dg sprei is ter bezichtiging gesteld in het magazijn van de heeren M. van Gelder Zoon, Langesiivat, terwijl loten te bekomen zijn bij de bestuursleden van Liefdadigheid de heeren Sr.liluiter, Kollewijn, Heldring, Mezgor en II. J Oroorkowit en bij de dames Brevl, de heeren M, van Gelder ft Zoon, II. van Ommeren, Lniigestraatol, in bet magazijn »A la villc tie Lyon" en aan bet bureau van dit blad. Aan het jaarverslag over 1893 van de Vereeniging Dorcas ontleenen wij het volgende: De vereeniging ontving aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften een contribution der .werkende leden f609,70. Gedurende het jaar zijn door haar 51 kraamvrouwen bedeeld en heeftzij tien drin genden nood van enkelen trachten te lenigen terwijl aan het einde des jan,rs bovendien door haar aan 278 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van 394 hemden, 112 lakens, 52 dekens, 128 paar kousen, 60 paar sok ken en 28 baaien kleedingstukken. De gewone jaarlijksche inzameling, zal in deze maand plaats hebben. Onder begunstiging van mooi winter weder had Maandagmiddag op de ijsbaan „De Maat" een hardrijderij op schaatsen plaats, welke werd opgeluisterd door muziek. Een groote menigte was op de baan aanwezig. De prijzen bestonden in een gouden, zilveren en bronzen medaille en werden behaald door den heer Haramink, den heer By sink en den heer Frijlink, allen te Amersfoort. Ter hoogte van het kruispunt bij het Nieuwe station ontspoorden Dinsdag middag vier waggons van een goederen trein van Utrecht. Slechts materieele schade werd aan gericht; persoonlijke ongevallen zijn ge lukkig niet te betreuren. „Alles gereed? Ja? Dan afluiden"aldus de president van de Vereeniging „de Locomotief" die Dinsdagavond in de vrien delijke bovenzaal van De Keizerskroon haar eerste voorstelling gaf. De bel weerklonk, drie stooten op de fluit en de locomotief deed haar eerste rit. De president had herinnerd hoe de jeugdige vereeniging reeds 75 leden en 5 donateurs telde en had de welwillend heid van het zeer talrijk auditorium inge roepen. Uit den aard der zaak past, waar het een soiree als deze geldt, geen critiek; we willen echter gaarne verklaren, dat hetgeen we hoorden en zagen en het speet ons slechts een gedeelte te kunnen bijwonen het appèl op de welwillend heid volkomen ouuoodig deed zijn. De Locomotief heeft haar proefrit op hoogst gelukkige wijze volbracht. Een goede reis zij haar op haar verdere tochten toegewenscht. Direktor Meijer, die hier reeds 27 No vember zulk een groot succes had, komt aanstaanden Maandag met een nieuw gezelschap in Arnicüia. De bladen spreken met lof over Frilu- lein Binder, een landgenoote van Andreas Hofer; het duettisten-paar Boekbinder is overbekend en van „professor" Preiss gaat een grooten roep als portretschilder. In een oogwenk maalt hij niet alleen bekende personen, die hem door het pu bliek worden opgegeven, maar -ook in hoogstens vijf minuten dezen of genen uit zijn auditorium. Het programma belooft heel wat. Gemengd Nieuws Een schuldeischer op schaatsen maakte het gisterenochtend te Amsterdam iemand, die hem f6 schuldig was, erg lastig. Een politieagent, die den man tot retle wilde brengen, werd toege voegd, dat. bij niet op straat maande maar op bet ijs. Daartegen viel weinig in te brengen. „Dat heeft men nu van zijn menschlieventl- hcid," zeide een zakkenroller boos. „Daar heb ik nu dien dronken student naar buis gebracht; ik ben twee uur met deiJfcerel bezig geweest en wat zit er nu bij slot van rekening aan zijn horlogeketting.... een kurketrekker 1" Zoo zijn er meer. Dezer dagen zag men een bedelaar, die onder de westelijke viaduct aan de De Ruyterkado te Amsterdam sedert langen tijd dag in, dag uit, op den grond zat, naar bet heette aan beide boenen verlamd, oen paar jongens achterna rennen, «lie met zijn krukken op den loop waren gegaan. Een en ander geschiedde tot groote ont steltenis van een oude juffrouw, die, onder veel bastaard vloeken, aan tic toeschouwers verklaarde, dat zij don man al over 't jaar iederen ochtend haar medelijden op klinkende wijze had betuigd. Een onderwijzer ontving dezer dagen het vol gend schrijven „Daar Esther Maandag een feestje thuis had, (felicitatie wegens afkeuring voor de militie van Daar broeder) kon zij niet op school komen." Wolk een reden van schoolverzuim Het weekblad Wielersport ontving opzijn 1 prijsvraag: «oen vierregelig versje, dat een definitie bevat van een ilameswielrijdster ruim 40 antwoorden, liet best werd gekeurd dit: O wie'sters, vlug en koon, wat zytgij toch heldinnen, Eens zultg'uw docht'ren wiel en wieiers doen beminnen, II past een zegenaam, die steeds uw moed zal roemen, Dies zal ik u voortaan, wiel-amazones noemen. F. v. «I. H. De prijs bestond uit een «windscherm." In de Bredanaar lazen we het volgentic schetsje: Boer. Hooveul kost Óen latoerkortjc, giens en terug, noa B. 'I Beambte. U bedoelt een retourkaart derde klasse voor B., vriendje? Boer (knikkende). As te blief. Beambte. 40 centen. Boer. Ik zei er drie nemen (hij wijst op zijn vrouw en zijn zoon, Hannes, die schoor voetend nader komen), maar dan moddo'tveur 'ne gulden doen. Beambte. Wil je soms hebben, dat ik er zelf op toeleg? Het drietal verwijdert zich. Op het perron gekomen, wandelden zij, strak voor zich heen ziende, daarheen, terwijl de boer zijn zoon Hannes in het oor fluistert„Veural nie om- kieken, Hannes. Kek mor is, ze zeilen ons wel terugroepen." Chicago Wereldtentoonstelling Tegen spoed «Niets nieuws onder de zon." zegt het spreekwoord, en het drukt de waarheid uit daar men alle dagen de aloude bewijzen viiult dat liet grootste aantal onzer voornaam ste hedendaagsche uitvindingen reeds min of meer bij onze voorouders bekend waren, liet is aardig en spijtig dat onze tegenwoordige nakomelingschap dit l'eit niet aannemen wil.' Toen zich het nieuws verspreidde dat Chi cago hare deuren voor tie wereld opende en al tie natiën verzocht zich in de muren tier «witte stad" te vereenigen,'klopten de harten van alle hare inwoners van innige vreugde. De geschiedenis tier algemeene tentoon stellingen zegt ons toch dat zij gewoonlijk door groote geldverliezen gevolgd worden. In tie koorts der waardeering verliezen dik wijls voorzichtige en wijze mannen liet hoofd. De mensch wikt maar God beschikt. Het getal dermenschen die van de ondervinding der anderen gebruik maken is heel klein, echter was juffrouw Elsa Kamm, te Glacis, (Zwitserland) door tie werkdadigheid van «Warner's Safe Cure" getrollen en van de lessen tier ondervinding gebruik makende werd zij van haar pijnen genezen door het gebruik van dit middel. Zij schrijft: «Ik leed sedert jaren aan zinkingpijnen. De rechter arm, de schouder, in een woord de gansche rechter zijde was erg opgezwollen en de pijnen waren onverdragelijk. «Ik gebruikte ontelbare geneesmiddelen, maar allen bleven zonder werkeneindelijk was mij «Warner's Sate Cure aanbevolen en ik gebruikte dit middel. Inderdaad na twee flessclien werd ik reeds beter: na tie derde llesch kon ik mijne bezigheden hervatten en en nu hen ik van mijne zoo pijnlijke kwaal die zoo lange jaren geduurd had verlost." Te koop bij: A. L. Sant en C'o, generaal- agenten Den Haag. In April van het vorig jaar werd door de Fransohe wetgevende macht een belasting van 13 franc op elke velocipede gevestigd. Deze belasting is, tengevolge van de late uaneming der Regrooting, gedurende dit jaar slechts voor Vu gelieven kunnen worden. Haar op brengst was met inbegrip der boelen ruim 781 009 Ires, waaruit volgt dat er ongeveer 132 000 rijwielen aan de nieuwe belasting i mderworpen werden. Te Kopenhagen heeft een bankier geleefd, wiens sprekende gelijkenis met den ('/.aar hem zeiven het noodloltigst is geworden Hij heette Carlsen en leefde heel gelukkig, tot een vriend hem op gezegde gelijkenis wees. Dit verblindde hein geheel: hij ging zijn baard dragen zooals de Cztiar en nam de manieren van dien Souverein aan, tot zelfs de gewoonte om onder liet spreken telkens met de hand over den schedel te strijken. Zijn vurigste wensch was aan tien C/aar te worden voorgestelddit gelukte hem en ook Alexander sprak zijn verbazing uit over de frappante gelijkenis. Dit bracht tien ongelukkigen Carlsen tot waanzin, die nog toenam toon hij een paar maal op straat voor den C/aar gehouden en door het publiek toegejuicht werd. flij reed voortaan slechts uit in een rijtuig met vier paarden en wilde in zijn omgeving met groote onderscheiding behandeld worden; hij was nu bijna Keizer van Rusland zeide hij. Doch weldra begonnen hem ook do lasten van zijn ingebeelde hoogt: positie te plagen. Ilij meende, dat. hij achtervolgd werd door nihilisten, en begon langzamerhand zulke keiiloekenon van volslagen krankzinnigheid te vertonnen, dat hij naar een geslicht moest worden overgebracht. Daar is hij onlangs overleden, in de vaste overtuiging, dat hij de Keizer was.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2