Donderdag 18 Jan. 1894. No. 4320. 38e Jaargang. Buitenland Ijcilnditetöiiitilen Jballiuj). Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden/l. Franco per post /'1.1b. Advertentiën1—6 regels (50 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ol'licieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. By advertontiön buiten de stacl worden de incaaaeeriugakosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. Tolepliooiinu miner 19. HUI.I'IIANK TE AMERSFOORT. Tot liet. geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het. bestuur op MAAN DAG, den 22 JAN. aanstaande, 's namid. van hai.k twee tot iiai.e drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. 11KRM. 1». VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester Na een debat van vier dagen heeft de Duitsche Rijksdag de wetsvoorstellen op de tabaks- en de zegelbelasting naar de commissie verzonden. De beide vrijzin nige partijen, de Zuidduitsche volkspartij en de sociaal-democraten stemden tegen. Het aftreden van Prins Reuss als ge zant te Weenen, reeds vroeger herhaal delijk gemeld, doch telkens weer tegen gesproken, schijnt nu toch binnenkort verwacht te kunnen worden, althans de K'öln. Zt(). het Fremdenblatt en andere bladen verklaren het bericht uit de meest vertrouwbare bron te hebben vernomen. De Novo ja Vremja weet mee te deelen dat Duitschland en Rusland tot overeen stemming gekomen zijn met betrekking tot den grondslag voor een handelsverdrag. De rede, waarmede de vergadering der Fransche Kamer door den voorzitter Dupuy is geopend, is niet den smaak gevallen van de leden. Dupuy heeft de Kamer een weinig de les gelezen en enkele leden hebben dit kwalijk genomen. Na liet openingswoord diende Buadeau het wetsvoorstel in tot converteering van de 4'.: pet. Fransche rente in een van 3'/j pet., met de zekerheid voor de hou ders van schuldbrieven, dat binnen 8 jaar, gerekend van 16 Februari 1894, geen nieuwe conversie zal worden voorgesteld. De zitting werd een oogenblik opgevroo- lijkt door den afgevaardigde van Parijs, Totissaint, uit wiens mond de Kamerleden voor de eerste maal zich als citoyens hoor den aanspreken. De commissie voor de credieter. heeft zich met algemeer.e stemmen voor het conversie-voorstel verklaard en Point- carré is tot rapporteur benoemd. De opstand in Sicilië duurt nog steeds Feuilleton. Noor het Engelsch van Charles Mawtfcld. 6.) „Natuurlijk zult go ons veroorloovcn, de bal linge to zien?" zoido Donviers, toen hot plan good on wel besproken was. „Mot dat doel zijn wij dezen nacht hier gekomen." „Dan is uw bezoek vergeefs geweest," was het onverwachte antwoord. „liet zul tijd genoeg voor u zijn, als uw duel met Raehieff goed af- geloopen is." Wij trachtten den kluizenaar van besluit te doen veranderen, maar hoewel de vrouw, die ons herwaarts had gebracht, ijverig onze zaak bepleittewas de zonderlinge bewaker van Marie Lovetski ni< t over to Inden. Toen wij zagen, dat onze moeite vergeefs was lieten wij. toe dat wij weder geblinddoekt werden door de rata com ben naar liet hnsch terug geleid. Het. duurde niet lang of wij hadden do hut, weder bereikt. Raar legden wij ons op onze sebapóvaehten voor hel vuur neder en vielen in slaap; toen de dug aanbrak, maakte de vrouw ons wakker on w«j brachten den morgen door met onszelf af te vra gen hoe 'Ie uitslag van het duel zou wezen. Renviers doordrong onzen gids Hassan en mij van de noodzakelijkheid om een poging aan te voort. De Secoio verzekert, dat de minis ter president Orispi aan de Kamer vol macht zal vragen tot herstel der orde en tot regeling der hervormingen. Wei gert de Kamer, dan zou zij ontbonden worden. In alle plaatsen van Sicilië is een be velschrift aangeplakt, waarbij het bezit van vuurwapenen verboden wordt. De politie is gerechtigd, alle wapenen, die zij kan opsporen, in beslag te nemen, en de ingezetenen worden aangemaand, zelf hun wapens bij de politie in te leveren. Tegen de overtreding van dit voorschrift wordt gevangenisstraf van 6 maanden tot 2 jaren bedreigd. Uit Lissabon verneemt de Times, dat de Handelsvereniging aldaar ongunstige berichten heeft ontvangen uit Angola 3000 inboorlingen moeten de stad hebben aangevallen. Zjj werden eerst na een viunigen strijd van vele uren terugge slagen; de Portugeesclie regeeriug heeft besloten Angola te versterken en nog drie kanuonneerbooten te zenden. Berichten uit Brazilië melden, dat De Gama's herroeping van zijn eerste monar chistisch manifest niet de goede uitwer king heeft gehad, welke de opstandelingen er vau verwachtten. Dit manifest gaat voort in verschillende staten zeer ten nadeele van den opstand te werken. De senaat van Minas Geraes heeft reeds een crediet van 10 millioen fr. tot bescher ming der republikeinsche instellingeu toegestaan. Peixoto vaardigde een decreet uit, waarbij admiraal De Gama als landverrader wordt aangewezen. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer van het ontweVp tot invoe ring der Faillissementswet is gistel' weder ver gaderd geweest. Men verzekert aan de Java Bode dat juist is hetgeen reeds als een vermoeden in dat blad heelt, gestaan, dat namelijk de Minister van Koloniën wei de afschaffing van den Raad van Indië had willen voorstellen, doch dat de heer Van der Wijck hem daarvan heeft afgehouden. Mocht echter tie Kamer. wenden om de vrouw te redden, die zoolang in de verschrikkelijke catacomben was opgesloten ge weest, en, ofschoon eenigszins weerstrevend, gaf ik toch eindelijk mijn woord om als hij gedood werd, dit te zullen doen in plaats van een poging aan te wenden om hem te wreken. De Arabier weigerde hardnekkig en rechtvaurdigde zijn be sluit door een onnoemelijk aantal aanhalingen uit don Koran, terwijl hij verklaarde, dat Ma homed mijn vriend zeer zeker bijstand zou ver kenen, hetgeen, niettegenstaande hot ernstige vim den toestand, Renviers een glimlach ontlokte. Weinig wisten wij, hoe de uitslag van het duel zou zijn en welk vruomd aandeel Marie Lovetski daarin zou hebben. „Luistert, sahibs!" riep Hassan uit. „Hoewel het de tijd nog niet is, komt de Itus daar reeds aan om zijn belofte te houden te vechten. Wij openden de deur der hut n hoorden het klingelend geluid van de schelle11 van een nade rende slede. Een paar minuten later knalde er een zweepslag en hoorden wij het gehinnik van paarden, totdat wij cindelyk dc slede zagen op doemen. Er zaten drie monschon in, en toen zij nader kwam, zagen wij, dat generaal Rachioil'de paarden monde. Re slede hield voor d<vhut stil; eon van de officieren sprong er uit en spande do paarden uit. terwijl oen tweede, die twee degens droeg. Itaehiell volgde. „Hier zijn do wapenen" zei generaal Raohiofl koel. toen Renviers nader kwam en oen lichte buiging maakte. „Er is geen tijd to verliezen. Zooals tl ziet, zullen wij op den degen vechten. Kies!" en hij wees op zijn secondant, die de beide bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van hot Regeeringsreglement, dit wensbhen, dan zal de neer Van Dedein zich daartegen niet verzetten. Uit Den Haag wordt aan de Zwolsche Cl. gemeld, dat de Minister van Financiën met zijn wetsvoordracht tol herziening der Per- soneele belasting gereed is. De indiening kan zeer spoedig worden verwacht. Voorts zou oen gewijzigd wetsontwerp tot regeling dei'kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer on voor de Provinciale Staten, met bijbehoorende toelichting, eerlang bij den Ministerraad in behandeling komen. Op het verzoek van eigenaars van schapen te Maasdam, om vergoeding voor de schapen, die tengevolge der van rijkswege gelaste inenting, aan de schaapspokken zijn ge storven. is bij resolutie van den Minister van Binnenlandsche zaken afwijzend beschikt. De belanghebbenden zullen zich nu bij adres tot de Tweede Kamer wenden. Met ingang van het le kwartaal dezes jaars zullen ae pensioenen ten laste van het rijks-pensioenfonds voor weduwen en wee zen van burgerlijke ambtenaren in stede van den 20en der maand, volgende op het kwar taal, reeds betaalbaar gesteld worden in de tweede maand van het kwartaal waarover de betaling loopt. liet pensioen over het 1ste kwartaal'1894 zal derhalve ongeveer den loden Februari a.s. reeds ontvangen kunnen worden en vervolgens het pensioen over het 2de kwar taal den loden Mei, over het 3de kwartaal den loden Augustus, óver het 4de kwartaal den loden November, enz. De Ned. Gereformeerden (Doleerenden) en de Chr. Afgescheidenen te Raam hebben zich vereenigd en dr. II. II. Kuyper, zoon van den Amsterdamschen liOQgleeraar. is als hun leeruur opgetreden. Het kerkgebouw der doleerenden is mits dien gesloten Bij den aanvang van jaar dit bedroeg het aantal generaals, zoowel gepensioimeerde als actief dienende, van het leger hier te lande: luitenant-generaals 21, gonêruul-mujoors 03, waarvan te 's-Gravenliage respectievelijk 19 en 45 van het leger in Öost-Indië luite nant-generaals 7. ganeraal-rnajoors 19, waar van te 's-Gnwenbage respectievelijk 5 en 10. Door den dood van generaal Bouwmeester is het aantal generaals met 1 verminderd >V. F. A. (i 11 (I E Mill Z E N, Havik, hoek Lu vendelt! raat. HORLOGE- en INSTRUMEN1 MAKER. degens uitstak. Het plan ten uitvoer brengend, dat, wij be raamd hadden, snandc Hassan spoedig onze paar den voor onze slede oil bracht ze voor, zoodat wij. als mijn vriend in het duel niet gedood werd, er spoedig in konden stappen. „Wij zullen hier vechten," zoido Dcnviers kalm, terwijl hij naar do plaats wees, waar Hassan de slede had gebracht, „Zooals go wilt," zoide Raehieff onverschillig en gevolgd door zijn secondant, begaf hij zien naar de door Renviers aangewezen plaats. Daar werden de gewone formaliteiten door den secon dant van den generaal en nin voltrokken, waarop dc beide tegenstanders zien in positie stelden en op het sein om to beginnen wachtten, dat het lot mij had aangewezen te geven. Ik zwaaide met een zakdoek in de koude lucht, liet hem zakken, en snel werden de degens gekruist. De reputatie, die Raehieff zich als schenner verworven had, was zeker verdiend, want zijn stooten en sehijnuit vallen waren prachtig, terwijl Renviers, wiens koelbloedigheid hem in kriotike omstandigheden nooit begaf, zich hoofdzakelijk tot liet pai'eeron van de stooten van zijn tegenstander bepaalde. Meer dan eens hielden de duellisten als met onderling goedvinden op, om adem te halen, en dan hervatten zij don strijd met nieuwe kracht, Raehieff zag, dat hij zijn man g.vordon had en werd langzamerhand voorzichtiger dan hij en bedraagt thans 109, waarvan 78 in Den Haag wonen. Do in activiteit hei-stelde en tot comman dant van het le regiment infanterie benoemde kolonel F. A. V. W. 11. van Tuerenhout, heeft Maandag te Leeuwarden bet bevel over dat regiment aanvaard. Na slechts drie dagen bedlegerig te zijn geweest, is Vrijdag in bijna 79-jarigen ouder dom te 's-Gravenhage overleden, de gepeti- sionneerde vice-adiniraai F. L. Geerling, oud-Minister, van Marine enz. Te Winschoten is overleden de heer W. J. N. Land ré. notaris, redacteur van de Wimcholer Courant, voorheen hoofdredac teur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Te Haarlem is in Sl-jarigen ouderdom overleden de heer II. Figée, oprichter der bekende fabriek van stoom-en andere werk tuigen. Door de directie van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zou besloten zijn dat de klerken niet in hoogeren rang zullen worden bevorderd, zoolang zij niet gedurende twee jaren het maximum van de bezoldiging aan hun rang verbonden zullen hebben ge noten. Tengevolge van dit besluit zullen bij die ambtenaren in de eerste jaren geen bevor dering in dien rang plaats vinden. Even weinig aangenaam voor de ambtenaren zelf als voor de ouders van adspirant-klerken, ten minste als het bericht bevestigd wordt. Uit Amsterdam wordt, in verband met de invoering der Plakzegelwet in Duitschland, aan de West/. Merkur bericht, dat ook in Nederland iedere quitantie boven dc lOgulden van een 5-cents zegel moet voorzien zijn en dat deze belasting aan de firma, waar de troostende schrijver werkzaam is, inéén jaar 200 gulden heelt gekost. Men heeft daar echter een middel gevonden deze belasting te ontduikenquitantiën worden daar niet meer gebruikt, Bij de betaling eener som haalt men eenvoudig een streep door de rekening, schrijft er «betaald" onder, zonder naam en datum. Met medewerking van heeren commis sarissen van de Noderlandsche heidemaat schappij is te Zutphen opgericht een onder linge assurantie-maatschappij voor bosschen. Tot, directeur werd benoemd mr. M. Colt— hofl* aldaar. in het begin van bet duel was geweest; toch mislukte het hem herhaalde malen, vlugge stooten van den degen te pareeren, en ik zag dc bloedvlekkon, die aanwezen, waar hij getou cheerd was. Daarop begon hij met bliksemsnel heid zijn uitvallen op elkander te doen volgen, herhaaldelijk op Renviers aandringend en hem woedend ainzieud, terwijl zijn verwrongen gelaat duidelijk iict litteckon van den zweepslag ver toonde. dien hij den vorigen dag ontvangen had. „Rnchiiff wint het!" riep de Russische secon dant plotseling uit en tot mijn ontzetting zag ik Ronvier's wapen uit de hand en in dc lucht vliegen, terwijl Raehieff een juichkreet uitstiet en op zijn wecrloozon tegenstander losstormde. Doch vóór hij gebruik had kunnen maken van dit onverwachte voordeel, slaakte Marie Lovetski een luiden kreet, sprong uit het bosch tc voor schijn en stond, bevend van vrees, voor hem. De bijgeloovigo Rus spalkte zijn oogen wijd open; zijn gewapende arm viel aan zijn zijde neder en hij riep uit. „T-iOvetskPs dochter en zij is dood!" Van de ontsteltenis van den Rus gebruik makend, stortte Dcnviers zich plotseling opzijn vijand en wierp hem achterover op den grond. Hij zette zijn knie op zi jn borst, greep hem bij de keel en terwijl hij hem de punt van zijn degen, dien hij had opgeraapt, op do keel hield, siste hij hom in het oor: „Geel li over, of gij zijt een man des doods!" Het gelaat van den Rus werd purperrood, hij hijgde naar zijn adem, en daarop stamelde hy den naam van de ballinge. (/Hol volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1