Stadsnieuws MantHolmppü mot nog grontcr plnnncn omgaat voor do toekomst. Door doio lijn is, bchalvo een versnelde gemeen schap tnasciien Lo'iden en de voornaamste plaatsen van Nederland, oen nieuwe rechtstreeksche verbin ding tol stand gebracht n. 1. tussohon do voornaamste groote plaatsen van Schotland en N'oordelyk Enge land en net vasteland van Europa. Exprestromen voorwen van restauratie-wagens loonei) in aansluiting op .liet vertrek en aankomst van de schepen to Har wich lusschen lautsgenoeindc plaats en Birmingham Manchester. Liverpool. Bradford, Newcastle, Glaseow, Edinburgh, enz. Daardoor wordt tie tijd- en gcldroovcnde omweg ova-r i.ondcn vermeden. Diuir de verbetering van do gemeenschap tussehen Engeland en Nederland een zaak is van groot be lang voor de betrokken natiën, mag bet een heuglijk feit genoemd worden, dat deze onderneming in handen is van, en ontwikkeld wordt door een der machtigste maatschappijen \un geheel Engeland. 1)0 Minister van Binnenlandsche zaken heeft een uitnoodiging gericht tot Gedep. Staten der verschillende provinciën, om gegevens bijeen te brengen, ten einde te kunnen na gaan, of en in hoeverre het mogelijk is, doeltreffende maatregelen in het leven te roepen lot. vaststelling van algemeene bepa lingen. voor een billijke regeling van de jaarwedden der onderwijzers bij het Lager onderwijs. In parlementare kringen wordt verzekerd, dat de Minister van Binnenlandsche zaken een nota van antwoord naar aanleiding van het verslag over de Kieswet-amendementen en een wijziging tier regeeringsvoordracht in bewerking heeft, welke, na overweging door den Ministerraad, tegen of kort na 1 Februari aan de Tweede Kamer zal worden ingezonden. Wegens niet voldoende inteekening in het waarborgfonds is besloten, dat de Motoren- tent.tonstelling te Utrecht te houdeh. bijge legenheid van de algemeene vergadering der Vereoniging lot bevordering van Kabrieks- en Ilandwerksnijverheid, nielzal plaatshebben. Dat dit besluit zeer wordt betreurd, behoeft geen betoog. Het besluit van de Exploitatie Maatsehu ppij. aangaande het uitstel van bevordering van liet klerkenpersonecl. is herroepen, zoodat binnenkort bevorderingen onder bedoelde categorie van ambtenaren kunnen worden te gemoet gezien. Dit jaar zal het gouden feest der Christe lijke jopgelings-vereenigingengevierd worden. in 1844 werd de eerste opgericht. Thans zijn er ."000 met ongeveer een half millioen lerlen. lu Europa alleen bestaan er ruim 131*00 waarvan o. a in Engeland 650, in Italic 5il. in Spanje 12, en I in Turkije; in Amoiik.i 1450. Alrilo. 30. Azië500,Austi"ilie30. I De bevolking van Amersfoort bedroeg op 1 31 December 1892 "16449 KE!f NISG E V I N G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad der gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 80. Januari aanstaande, dSs namiddags te half twee ure. Amersfoort, den '2>. Januari 1894. De Burgemeester voornoemd. F. D. SC 111M MELI'ENN J N( 'K Dinsdag den 30en Januari, des namiddags ten hall twee, zal de gemeenteraad van Amersfoort een vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. 3c aaiivullings-kohicr der plaatselijke directe belasting, dienst 1893. 2. Advies der commissie in zake het adres van de Kamer van Koophandel, ten aanzien van de plaatsing van liet te bouwen station. 3. Rekest van dr. J. W. Doijer Jzn. om eervol ontslag als directeur van de hoogere burgerschool en burgeravondschool en leeraar aan het gymnasium. 4. Ontwerp besluit tot vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer A. van der 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot bet te koop aanbieden van het terrein aan den Arnhemschen straatweg, grenzende aan de onderwijzerswoning. gelegen in de Beek straat. 6. Ontwerp-besluit tot afschrijving van aanslagen in den Hoofdelijken omslag, dienst 1893, wegens vertrek enz. 7. Benoeming van een gemeente-heel meester. De 2e luitenant M. E. te Winkel van liet le regiment huzaren, gedetacheerd bij de Rijschool alhier, is bevorderd tot le luitenant. Alweer is het aantal dergenen, die in'1830 gehoor gaven aan Koning's uTc wapen!" met éen verminderd. In den ouderdom van 83 jaar overleed de heer H. G. Franken van den Heuvel, die deelnam aan denTienduagscbcn veldtochten daardoor gerechtigd was tot het dragen van het Metalen kruis. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Hilversum is benoemd mojulfrouw IJ. Coups 31 Decc M. 8062 Vermeerdering in 1803 door M. V. Geboorte 297 309 Vestiging HUP 700 13K 1310 1009 937* Vermindering in 1893 door V. 8387 Overlijdt 197 868 183 050 1065 833 1065 833 8313 8563 8322 74 3 1 106 35 61 110 45 360 274 0786 254 305 17 Vermeerderd met 251 176 Alzoo vermeerderd met 427 Bevolking op 1 Januari 1804 16 876 Staat der bevolking naar de Godsdienstige gezindheid. Neilerduitseh Hervormden Franseh of Waalsch Hervormden Engelsehen of Presbyterianen Anglicaansche of Episcopaten Evangelisch Luterschen Hersteld Doopsgezinden Remonstranten Vrij Gereformeerden Gereformeerde kerk A B Roomsch Katholieken Oud Roomschen, of die van de oud- Bisschoppelijke Klerezie Nederduitsche Israëlieten Portugeesche Tot geen der genoemde Kerkgenoot schappen behoorende Totaal der bevolking op 1 Januari 1894 '16870 ln 1893 werden door het Rijkstelegraai- kautoor alhier verzonden 10849 telegrammen, benevens 13 diensttelegrammenontvangen 11 378benevens 224 diensttelegrammen opgenomen en verder geseind 2857 te zamen 25 321. Door liet Rijkstelephoonkantoor te Barne- veld werden in het al'geloopen jaar verzonden 805 telegrammen; ontvangen 1249, benevens I diensttelegram - te zamen 2115. Dat van het telephoonnet hier ter stede nogal een druk gebruik wordt gemaakt, kan blijken uit het feit, dat sedert de opening van den dienst in de stad minstens 60 ge sprekken per dag gevoerd zijnhet minste a antal inteveomunale gesprekken was 7 per dag, het grootste tot dusver 18. Aan het telephoonnet zijn nog aangesloten Sociëteit Concordia 33. Hotel Schwemmer 32. luit. Taunay 34. Rijkstelegraafkantoor 31 De aansluiting met de Infanterie-kazerne wordt nog deze week tot stand gebracht, terwijl nog andere particulieren het voor nemen te kennen gaven, zich te doen aan sluiten. Een ongerief blijft het, dat de groote magazijnliouders zoo lang aarzelen; intus- srlien bestaat er gegronde hoop, dat ook zij spoedig zullen volgen. Diakenen der Ned. Hervormde Gemeente zullen Maandag den 29 dezer hun tweede openbare winter-collecte houden. Voor hun verpleegden hebben zij veel noodig; hun uitgaven :,ijn hoog, niet het minst door de vele,zieken. Hun inkomsten daarentegen zijn gering en nemen door al lerlei omstandigheden af. Uw hand zij mild bij de vervulling van dit liefdewerk. Bedenk niet met hoe weinig gij »er af kunl, maar wel hoe veel gij geven moogt. In ons vorig nummer deelden wij mede dat ten nadeele van den heer V, A. alhier kippen gestolen waren en schreven, dat on danks de ijverige nasporingen der politie de dader niet ontdekt was. lammer genoeg hebben we toen geen informatie gevraagd bij de politie en een onjuist bericht gegeven. De bedrijl'ster van de snoode diefstallen is onmiddellijk aangehouden en wat meer zegt op heeterdaad betrapt, terwijl zij want 'tis een darne een geslolen haan zou gaan oppeuzelen. Een instructie kan niet tegen haargeopend worden, want de daderes is een hond. We vreezen echter, dat als ze niet wordt opgeëischt door haar rechtmatiger) eigenaar, ze toch in minder aangename aanraking zal komen mui vrouw Justitia. Bij de, door den architect Herin. Kroes alhier, gehouden aanbesteding vanden bouw van drie hoerenhuizen aan de Korte Berg straat, werd ingeschreven door de heereri: E. Saltzher, le Hilversum, f28980; F. v. Koperen. Amsterdam, 128501); W, van Ach terberg!). alhier, f25033: J. Diters, alhier, f25009; J, Bijlard, Hilversum, 124990; E. Ruitenberg, alhier, f24949; A. Bonman. Woesp. 124887; J. W, Boks, alhier, f24470; C. de Froe, alhier, 123750; F. Eijbers, Apel- I doorn, f235»: A. Verschuren, Bussura, f00484 en J. H. Scheepens, te Amsterdam, f21947. Het werk is nog met gegund. Ons wordt medegedeeld De literarische vereeniging «Eioquentia alhier vierde den 20en Januari II. haar tieu- jari" bestaan door een avondbijeenkomst in den met groen versierde foijer van Ainieuia. Te buil' acht opende de president, de lieer J Rasch, de vergadering na de aanwezige donateurs, oud-leden en verdere genoodigden hartelijk welkom geheeten te hebben. De jaarverslagen van penningmeester en secre taris werden voorgelezen, waaruit bleek dat de kas met een batig saldo sloot, doch dat tie bloei der Vereeniging wel iets te wenschen overliet. Dit ligt niet aan de leden /.elven, maar wel in hun klein aantal. Zij die uitge- noodigd werden als lid toe te treden, moes ten wegens gebrek aan tijd er van alzien. De heer D. Harteveld, uit Leiden, daartoe uitgenoo-lig-1, trad als leestredenaar op. Hij deelde eenige herinneringen omtrent de eerste vergaderingen mede en bracht hulde aan de oprichter: de heeren Heimens, Visser,Ruijs, Kijltenbelt, Prikken, Methorst en Hartog. De lieer .1. Rasch hield vervolgens een lezing over Bloemen in literatuur, mythologie, po litiek enz," waarna de heer Ph. van dei- Werf een hoofdstuk uit «Reuter" en de heer S. Smit Een Concert door «den Ouden heer Smits" voordroeg. Alle voordrachten werden luid toegejuicht. Den lieer Hartevelt werd, als blijk van hulde, door de oud-leden een lauwerkrans aange boden en daarop werd hij, evenals de heer LJIoemers, de dichter van het Club-lied, tot »lid van verdienste" benoemd. De werkzaamheden werden besloten met een bijdrage van den heer Hartevelt een pot pourri van Hollandsche, Fransehe en Engel- sobe strophen, welke veel bijval vond. Nadat er nog eenige. hartelijke woorden gesproken waren, gewijd aan de vriendschap de liefde, den bloei der Vereeniging, den pre sident en zijn voorgangers, enz. werd het feest besloten met een souper, waaraan zich oud-leden en leden vereenigden. Moge de woorden van den heer Bloerners in vervulling gaan: «Bloei dan Eloquentia, «Groei in tal van leden »Dat door 't verre nageslacht, «Uwe naam nog wordt herdacht; «Dat zij onze bede!" Aanstaanden Maandagavond te 8 uur ver gadert bet departement «Amersfoort" van de Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid in denlbyer van Amicilia. De heeren Dover en Waszink zullen een zeer belangrijke zaak inleiden, liet al dan niet wensehelijke eener octrooi-wet. Met liet, oog op de belangrijkheid van dit inderdaad brandend vraagstuk mageen trouwe opkomst en een Hink gebruik maken van de gelegenheid tot introductie zeker verwacht worden. De feestelijke bijeenkomst, ter gelegenheid van het O-jarig bestaan der hier gevestigde afd. van «Patrimonium", werd gisteravond door omstreeks 250 personen bijgewoond, waaronder een 80 tal vrouwen. Na Psalmgezang en gebed werd een hooldstuk uit de Psalmen gelezen, naar aan leiding waarvan de voorzitter sprak over de toen reeds heerschende ontevredenheid onder de bevolking. Hij noemde Patrimonium's wijze van werken de ware. Geen andersden kenden, meende hij, zouden ooit in staat zijn Patrimonium's streven naar beter toestanden in de maatschappij tegen te houden, daar het gegrondvest is op het geloof aan God. Na Psalmgezang gaf de Secretaris verslag der afdeeling Amersfoort en de werkzaam heden daaraan verbonden, o.a. het zenden van adressen aan den Gemeenteraad, met verzoek, voor de verschillende Gemeente werken bepalingen omtrent maximum werk tijd en minimum loon te willen opnemen, hopende, dat zulks ook bij particuliere werk- f evers navolging moge vinden. De Penningmeester der vereeniging gaf een overzicht van do inkomsten en uitgaven, dat door twee leden als accoord werdgeteekend. Du president dankte vervolgens Secretaris en Penningmeester voor hun bemoeiingen en deelde mede, dat nu er eenig saldo in kas was, gehoor zou worden gegeven aan de roepstem, om mede te helpen de smart en het verlies te lenigen door de bewoners van Wieringen geleden en bepaalde alzoo, dat de collecte, die anders in de kas vloeit, nu zou ten goede komen aan de Wieririgers. Deze collecte bracht op 5.214. Een afgevaardigde uit Utrecht sprak, namens zijn zusterafdeeling, de beste sven- sclien voor haar bloei uit en gal' als zijn meening te kennen, dat alle partijen nog eens zouden getuigen van Patrimonium's werking. «Lei-lens ontzet," word aanlig gespeeld. Vooral burgemeester Van der Werll en Van der Does, gaven een goed denkbeeld, hoe -1-: toestand moet zijn geweest, eenige dagen voor het ontzet. Meer aardige voordrachten werden ge houden, die goed in den smaak vielen. Een vooral gedaan verzoek aan het bestuur 0111 iets te mogen zeggen over een lezing die aanstaanden Maandag zal worden gehouden in de Itemonstr. kerk, tot oprichting van een «Volksbond ter bestrijding van hot drankmis bruik'' kon echter niet geheel tothet einde toe worden uitgesproken, om-lat enkelen meenden, dat deze bijeenkomst uitging van modernen en, na -le hieruit ontsponnen discussie, de inleider afzag van het woord. Nu eenmaal liet voorbeeld gegeven is, volgen -le Liefdadigheidsvoorstellingen elkaar met wel wat groote snelheid op. Aanstaanden Zaterdagavond geeft de mili taire tooneel- en reciteervereeniging «Vrien denkring" haar vierde openbare uitvoering in de groote zaal van Amicilia. Een drama tische schets, een blijspel en een klucht zullen worden opgevoerdtot slot een tableau-vivant. Evenals zij geeft de «Harmonie" een soiree ten bate der algemeene armen van Amers foort. Deze laatste uitvoering zal plaats hebben op Donderdag 1 Februari en bestaan uit eenige goed gekozen muzieknummers, zoowel i ensemble als soli, komische voordrachten en, als piece de résistance, de echt Limburgsche operette «Schinderhannes" van Emile Seip- gens. Een herhaling van deze uitvoering zal plaats hebben op Maandag 5 Februari, in Cafe Suisse, op den Hof. Mogen beide vereenigingen erkenning vinden voor hun goede bedoeling. We zijn echter nog niet aan 'teind van onze taak. Het uitgaand publiek wacht nog meer. Aanstaanden Dinsdag den 30en komt de Amsterdamsche afdeeling van liet Neder- bndseli tooneel in Amicilia alhier opvoeren «De kleine Lord," een van dejieste reper toire-stukken. De vermelding, dat Mevrouw Frenkel Rouwweester en de heer Louis Bouwmeester in dat stuk en in „De boezemvriend", dat vooral' gaat, spelen, zal wel voldoende zijn om een groot auditorium te trekken En aanstaanden Zondag, den 27en, geeft het Syinplionie-orkest onder leiding van den heer Leop. E. Beers, den oiuler-kapclmeester van bet vijfde, zijn tweede concert in „De Keizerskroon", met een uitgezocht program. Er is dus inderdaad „elek wat wils". Voor onderstaande regelen wordt ons plaatsing gevraagd: Amsterdam, 23 Jan. 1894. Aan de redactie van de Amersfoortsehe Courant. De Prins Hendrik-stichting te Egmond- aan-Zee mocht door uw tusschenkomst eene aanzienlijke gift ontvangen, te samen ge bracht uit 2"i cents-stukken als -ie pro- portioneele bijdrage van velen in het tot stand komen van een nieuw gebouw. Ik aanvaard ze, namens ons Bestuur, met erkentelijkheid, niet slechts omdat ieder dier geldstukken een steentje vormt voor de een maal zij het spoedig op te richten nieuwe stichting, maar ook omdat ze getuigen van de medewerking van velen tot een humanitair doel: omdat deze gift opnieuw bewijst, dat. wat ons ook scheiden moge, de menscbenliel'de ons vereenigt en zijdeaard- sclie starre is, die ons den weg wijst naar het hoogere leven. Met. hartelijke dankbetuiging voor uwe be moeiingen, en gevoelens van hoogachting A. C. WERTIIEIM, Voorzitter der Prins Ilcndrik- stichting te Egmond-aan-Zee. Gemengd Nieuws Maandag is op de persoonlijke verzoening van den keizer met prins Bismarck het,zegel gedrukt. De keizer heeft zijn vleugel-adjudant 011 Moltke naar Friedrichsruh gezonden met een bri'ef, waarin hij Bistnarck gelukwenscht niet zijn genezing. De Norddeulsche Allg. Zin. zegt, dat men mag aannemen, dat het zenden van een vleu gel-adjudant naar Friederichsruh van den keizer zelf («aus ureigenster Initiative") is uitgegaan. De hölnische verneemt, -^it prins Bismarck onder dankbetuiging antwoordde dat hij ten spoedigste zich bij 'den keizer zal doen aanmelden. Een fabrikant te Pest had herhaaldelijk gel-1 uit zijn kas vermist, zonder-lat liet hem mocht gelukken, den dicPte ontdekken. Een zijner kennissen, leeraar aan een Handels school, gaf hem een poedor, -lat de fabrikant •les avonds op zijn lessenaar en zijn brand kast moest strooien. Dit poeder had -le eigen schap, op een vochtige hand een bkiuwe kleur te verspreiden, -lie tegen water en zeep bestand was. De labrikant volgde deze aanwijzing op. Den volgenden -lag, toen hij weer een som gelds vermiste, liet hij lietgeheele personeel op li.;t. kantoor komen, inspecteerde-le han den en ontdekte zonder moeite den -lief, die -lan ook terstond bekende.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2