Maandag 5 Febr. 1894. EEN VERZOEK No. 4325. 38e Jaargang. Binnenland. IN EEN VALSTRIK. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post f 1.1b. Advertentiën16 regels oO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte, [.egale-ofncieële- en onteigeningsju 1 vert, per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten de stad worden de incaseeeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Korte gr acht, Wijk B. 80 Telephoonnnmmer 19. aan huismoeders en winkeliers De inzameling van kleedingstukken voor „Liefdadigheid" heeft de verwach tingen verre overtroffen en aan vele armen zijn, door tusschenkomst van depar tementshoofden en wijkbezoeksters, klee dingstukken en schoeisel uitgereikt kun nen worden. Aan aller aanvraag kon echter niet worden voldaanvandaar het verzoek van „Liefdadigheid" om alsnog oude kleeren beschikbaar te stellen, die gaarne aan huis zullen worden afgehaald. Er hangt in de kasten nog zoo menige japou, zoo meuige oude jas of broek, die toch niet meer gedragen wordtoude lakens en sloopen heeft nog wel iedereen de winkeliers hebben zooveel patroontjes en lappen die uit de mode zijn, en toch niet meer verkocht worden, dat met een weinig goeden wil heel wat bijeen te brengen is, waaruit kleertjes voor de kleinen, kleedingstukken voor de ouderen kunnen gemaakt worden, Ook witgoed is zeer welkom. Menige huismoeder, die nog een half uurtje tijd kan vinden, kan op deze wjjze kleertjes voor haar kinderen maken; menige naaister, die thans werkloos is, een kan zoodoende stukje brood verdienen. Wie zou niet willen meewerken tot zulk een goed doel? Alles is welkom. Eén boodschap aan den heer Mezger, Zuidsingel 278, is voldoende om hetgeen men beschikbaar stelt hetzjj dan wei nig of veel te doen afhalen. Wie helpt? Van regeeringswege wordt onderzocht in hoever in de wetgeving tegen de bedelarij en landlooperij verbetering kan worden aan gebracht. Door den Minister van Waterstaat wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat bij een eventueel in 1894 te houden, examen Feuilleton A'aar het EngeUeh. 1). Ik ben altijd iemand geweest, die er voor zijn leeftyd jong uitzag, totdat het voorval plaats greep dat ik u thans ga vertellen. Eerlijk wil ik bekennen, dat het my verouderde, een tijd lang op mijn zenuwen werkte en mijn rechter hand zóo beverig maakte, dat ik niet in staat was, operaties van eenig belang te doen. Ik was juist na mijn zomervacantie naar de stad terug gekeerd, toen het voorval plaats had, dat my zelfs nu nog een huivering door de leden doet gnnn, als ik er aan denk. Het was een mooien avond in het eind van September. Ik had toen nog niet veel patiënten en kreeg plotseling lust eens naar den schouw burg te gaan. Ik riep een rijtuig aan en^ beval den man, mij naar het Criterion te ryden. Ik wus in rok gekleed en droeg een diamanten ring van aanmerkelijke waarde aan myn vinger. Dezen ring had ik ten geschenke gekregen van een rijken nabob, een mijner patiënten, die my ïjjn genegenheid op deze wijze had willen te kennen geven. Ik houd eigenlijk niet van dia manten en draag ze nooit; maar dien avond stak ik den ring aan mijn vinger, meer uiteen plotselinge gril dun om eenige reden. Ik kocht voor klerk der posterijen en telegraphie de vrouwelijke candidaten er op te rekenen hebben, dat in de behoefte aan klerken slechts voor ten hoogste een-vierde door benoeming van vrouwen zal worden voorzien. Zij zullen, afgescheiden van de geslaagde mannelijke candidaten, een afzonderlijk rang- nommer verkrijgen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October 1894 als volontair kunnen worden toegelaten a bij den artillerie-cursus te Delft0 jonge lieden; b bij den voorbereidenden practi- schen cursus der militaire school te Haarlem 20 jongelieden Z Exc vestigt er de aandacht op, dat dit jaar voor het laatst jongelieden tot voren bedoelde inrichtingen worden toegelaten Verdere bijzonderheden bevat de Staats courant no 28 Door den Minister van Oorlog is de in deeling vastgesteld der lichting van 1894 die bij Kon. besluit is bepaald op 11000 man, waar aan 600 voor den zeedienst. De miliciens, die aan de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel hebben deelge nomen, zullen zooveel mogelijk bestemd worden voor het wapen waarvoor zij ge oefend zijn. Door eenige groothandelaars te Amster dam, belanghebbenden bij de kolonie Suri name, is het volgend adres verzonden aan den Minister van Koloniën: dat bij hen het bericht is ingekomen, dat de gouverneur van Suriname, jur. rar. T. A. J. van Asch van Wijck gemeend heeft als zoodanig zijn ontslag aan H. M. de Koningin Weduwe Regentes te moeten vragen; dat zij mocht dit bericht op waarheid gegrond zijn, gelijk zij reilen hebben te ver moeden de inwilliging van dit verzoek zouden achten te zijn een ramp voor de kolonie Suriname; dat iiet hun toch bekend is, datdiehooge ambtenaar alles doet wat in zijn vermogen is om Suriname op te heffen uit den staat van verval, waarin het verkeert, en de vruchten van zijn onverpoosden arbeid reeds zichtbaar worden. Redenen waarom de ondergeteekenden Uwe Excellentie eerbiedig verzoeken H. M. de Koningin Weduwe Regentes te adviseeren zoodanig ontslag niet te verleenen." Van een zijde, waar men zeer goed inge licht kan zijn, verneemt de Amst Cl., aat, een goede plaats en beloofde mij een genoeg lijken avonu. Het stuk was aiets bijzonders en de tüd van het jaar was slecht voor schouwburgDezoek. Spoedig werd het scherm opgehaald en de voor stelling bsgon. De acteurs speelden zonder veel animo, daar de eigenlijke troep op reis was. Ik begon reeds spijt te krijgen, dat ik hier heen gegaan was, toen myn aandacht getrokken werd door de late komst van een heer en een dame, die naast my plaats namen. De oude heer was iemand van een frappant uiterlijk en de dame was een mooi, bekoorlijk meisje. Hy had zilverwit haar, dat heel kort geknipt was, donkere oogen, een donker uiterlyk en een glad geschoren gelaat. Zijn lippen waren dun en als hij ze op elkaar drukte, vormden zy juist een rechte lijn zijn oogen stonden eenigszins dichtbij zijn mooien arendsneus. Hij was eenjlange man met breede schouders en liep zóo recht, alsof hij pas vyf-en-twintig iaar was, in plaats van zestig, die over zijn hoofd gevaren waren. De dame was óok lang, zeer slank en elegant zij had een rijkdom van zacht, blond haar. een mooi gelaat en oogen, waarvan ik nodernand bespeurde, dat ze ongeveer violet-kleurig waren. Ik heb geen verstand van kleeren en kan niet precies beschrijven, wat het meisje aanhad, maar ik geloof, dat ze een zwarte kanten japon droeg, maar dat weet ik niet zeker. Heel duidelijk herinner ik mij evenwel, dat haar sortie met zacht wit bont was afgezet; ik weet ook, dat zij in de hand een grooten waaier van witte voeren hield, dien zij gedurende de voorstelling onop houdelijk gebruikte. tengevolge van de invoering der Vermogens belasting reeds zes zeer gefortuneerde Neder- landsche familiën ons vaderland verlaten en zich te Brussel metterwoon gevestigd hebben. In de Belgische hoofdstad verwacht men, dat zich nog meer gefortuneerde Nederlan ders zullen komen neerzetten. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van ruim 94 jaren overleden de gepensionneenle luitenant-generaal van de artillerie 1- T. van Meurs, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning en oud-voor- zitter van de Ned. vereeniging «Het Roode Kruis." De overledene was gerechtigd tot het dra gen van liet Commandeurskruis der orde van den Nederlandsclien leeuw en het grootkruis van de Eikekroon. Kolonel Van Kesteren, commandant van liet 6de regiment infanterie, wordt dezen zomer belast met bet bevel in liet kamp van Zeist, waar door verschillende bataljonsschiet- oefeningen op verre afstanden zullen worden gehouden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat wanneer een boefsmid der cavalerie ter assistentie van den wachtmeester of' korporaal-hoefsmid bij de Rij- en Hoetsmidschool wordt geile- taclieerd, ook deze hoefsmid ƒ1.50 per dag soldij verbooging zal genieten. Door den Algemeenen Nederlandsclien Wielrijders-Bond is de tweede uitgave be zorgd van «Een woord tot opwekking aan de wielrijders in Nederland." Die tweede uitgave beoogt hetzelfde als de eerste, die het vorige jaar in meer beknopten vorm is verschenen aansluiting van alle wielrijders in den lande bij den Rond. Er wordt in betoogd de nood zakelijkheid van aansluitingen er wordt in den breede op gewezen welke enorme voordeeleu aan het lidmaatschap verbonden zijn; alle bij zonderheden, ook ae voorwaarden om zich aan te sluiten bij het nu flink georganiseerde korps militaire wielrijders, worden er in vermeld. Uit de statistiek van de toeneming van het ledental, blijkt, dat 1893 een zeer gun stig jaar is geweest: van 3585 is het leden tal gestegen tot 4154, een toeneming dus van 5G9 leden. De bond zal dit jaar zijn algemeene ver gadering houden te Amsterdam op 25 en 26 Maart De Zuiderzee is thans voor hen, die daarop W. F. A GROENHUIZEN, Havik, hoek LaveiideUtraaL HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER Het meisje ging naast my zitten. Zy had een tooneelkijker bij zich en begon dien terstond na haar komst voor critische doeleinden aan te wenden. Uit baar manier van doen en uit het geen zij tot haar cavalier zeide, maakte ik op, dat zij een getrouw schouwburg bezoekster was, en ik giste, misschien terecht dat weet ik niet dat zy wel iets, wellicht uit ervaring van liefhebberij-coruedie-apelen wist. Hoe slecht de voorstelling ontegenzeglijk was, scheen het mooie meisje er toch belang in te stellen. Van de pauzes maakte zn gebruik om opmerkingen te maken tot den heer, die aan haar zijde zat. Ik merkte op, dat hij haar korte antwoorden gaf; verder, dat de geringste bewe ging, die hij maakte, door haar niet onopge merkt bleef. Ik was er zeker van, dat dit vader en dochter waren, en ook was ik overtuigd, dat zy zeer aan elkander waren gehecht Ik heb mijzelf nooit een impressionist gevon den, maar er ia niet de minste twijfel aan, dat dit meisje ik geloof, dat ik wel mag zeggen dit paar mij veel meer belang inboezemde dan het stuk, waarvoor ik gekomen was. Het meisje was mooi genoeg om de bewondering van een man op te wekken, maar ik ben er zeker van, dat het gevoel, dat zich van mij meester maakte, niet geheel en al dat was. Ik geloof nu, dat zy, van het eerste oogenblik dat ik haar zag, een soort betoovering op mij uitoefendeen dat mijn gezond verstand en myn natuurlijk niet volkomen thuis ziin, ten deele onbevaar baar. In de laatste dagen zijn vele tonnen e.i bakens met het afdrijvende ijs inedege- gevoerd, waardoor het vaarwater niet vol doende kan worden verkend. Visschers en schippers, die met den te volgen weg goed op de hoogte zijn, onder vinden daarvan weinig hinder, doch voor hen, die daarop niet bogen, is de reis op de Zui derzee niet zonder gevaar. De vrywillige reisbelasting van de dames Valeton, Wesseling en Elink Schuurman te Utrecht, heeft in het vorige seizoen f31G9.43 opgebracht. Uitgegeven werd f 2820.85. Rij den uitgever H. J. Poutsma, Oudekerks- pleio 62 te Amsterdam, verschijnt morgen een brochure van ds \V. Rax te Zaandam bevattende een verdediging en terechtwijzing ten opzichte der bekende Synodale motie omtrent hen genomen Wij twijfelen niet, of deze brochure, die slechts 10 ct kost. zal onder alle richtingen vele lezers vinden Het komt herhaaldelijk voor, dat brieven voor de Kaap de Goede Hoop en andere landen en koloniën, niet tot de Algemeene Postvereeniging behoorende. ter post bezorgd worden, gefrankeerd met 121 plaats van met 20 cent voor elk gewicht van 15 gram Daarvan is het gevolg, dat de brieven bf belast worden met tweemaal het ontbrekende port ten kiste van de geadresseerden, indien de frankeering niet, 'of als geheel ongefran- keerd worden behandeld, indien de fran- keering wel verplichtend is Daarom wordt door den Minister van Waterstaat in herinnering gebracht, dat de porten voor blieven en venlere stukken voor landen en koloniën, welke nog niet tot de Algemeene Postvereeniging behooren, bal ragen le voor brievengefrankeerd 20 cent, ongefrankeerd 40 cent, voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram; 2e voor briefkaarten (alleen toegelaten in het verkeer met de Kaapkolonie, Britsch Bechuanaland en Mashionaund), 7| cent per kaart, bij vooruitbetaling; 3e voor gedrukte stukken en monsters; 5 cent per elk gewicht van 50 g.-am 4e voor papieren en bescheiden: 20 cent voor een gewicht van niet meer dan 200 gram, en voorts voor elk gewicht van 50 gram. 5 cent meer. waarnemingsvermogen werkloos werden gemaakt door de oen» of andere macht, die zij moet be zeten hebben. Op een gegeven oogenblik liet zy haar waaier vallen. Natuurlijk bukte ik mij om hem op te rapen. Terwijl ik dit deed, raakte myn hand onwillekeurig de hare aan en ik ontmoette den vollen blik harer donkerblauwe oogen. Toen de eerste acte uit was, kwam er een juffrouw met ijs. „Wilt u?" vroeg het meisje zich tot den heer aan haar zijde wendende. Hij schudde bet hoofd, maar, de juffrouw wenkende om nader te komen, kocht hy een portie en gaf dat aan zyn jonge gezellin. „Dat zal je verfrisschen, Leonora," zeide hy. „Je moet het opeten, lieve." Zy glimlachte even, gemakkelijk in haar stoel achterover leunend, gebruikte zij met klaarblij kelijk welgevallen de ververscbing. Ik deed mijn best om niet te laten blijken, dat ik naar naar keek, maar toen ik my om draaide met het kennel yk doel om naar een verwyderd gedeelte van net publiek te kuken, werd ik getroffen door den blik van den neer, die aan naar zyde zat. Zn» donkere oogen waren op mij gericht; bij scheen mij geheel te willen doorzien. Er was een sombere uitdruk king in do dunne lyn van zijn op elkander ge drukte lippen. Toen ik naar hem zag, keek nij een anderen kant uit. Ik kreeg een plotseling gevoel van afsehuw over my. Ik heb ééns een dcrgelyk gevoel gehad, toen ik pal in dc oogen van een slang keek. (Wordt tereolfd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1