Donderdag 8 Febr. 1894. No. 4326. 38e Jaargang. Buitenland IN EEN VALSTRIK. Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. nt\- I (Jent Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 n Franco per post f Advertentiën1—6 regels 00 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oiïicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. By advertentiën buiten do stad worden de incasseeringHkoston in rekening gebraoht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telophoonuummer 19. A OTITIC.» Ti 15. Dn GEDEPUTEERDE STATEN dhr PRO VINCIE UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen in 'o Itijks directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der S tuten-Generaal Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37; regelende het kiesrecht, enz., zooals die wet gewijzigd is bij art. VII van de Additioneclc artikelen der Grondwet en bij de Wet van 11 Januari 1894 (Staatsblad no. 5) Noodigcn do inwoners van dit gewest uit, om, bijaldien zij elders dan in deze Provincie in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1. April 1894' te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afge kondigd en aangeplakt. De Gedeputeerde Stalen "oornoemd, SCTIIMMELPENNJ.NCK v. n. OYE. v. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griflier. Utrecht den 1. Februari 1894. De gerechtigheid heeft in Frankrijk baai- loop gehad, daar Maandagochtend Vailliant de beruchte anarchist die 0 December 11, een bom in de Fransche Kamer wierp, is onthoofd. Ondanks de overwinning door de regee ring behaald hij de behandeling der inter- pelatie-Lockroy, worden toch ue gebreken aer inrichting van leger en vloot druk be sproken. De regeering zelf heeft erkend dat er iets hapert in don toestand der lands verdediging en het Journal des Débats (loet doorschemeren, dat er ernstig gedacht wordt aan het sluiten eener leening van een mil liard, derhalve geen kleinigheid, ter bestrij ding van de kosten der genezing van die wondeplekken. Generaal Dodds wordt reeds spoedig uit Dahomey in Frankrijk terugverwacht want het militaire bestuur zal na de gevangen neming van koning Rehanzin vervangen wor den door een civiel bewind, waaraan de verdere ontwikkeling van Frankrijk's jongste kolonie zal worden overgelaten. Volgens de Nordd. Ala. Zlg' zou het han delsverdrag met Rusland Maandag toch ge parafeerd zijn; het geheele verdrag zou weliswaar nog niet zijn afgesloten, maar liet lijdt geen twijfel of alles zal binnen enkele dagen in orde zijn en dan terstond den Bondsraad bereiken. Bij de beraadslaging over de begrooting Feuilleton Naar het EngeUch. Sj iiet scherm ging op on hot stuk werd verder gespeeld. Het meisje nam hour tooi:eelkijker weder ter hand en baar geheele aandacht werd wederom in beslag genomen door do voorstelling. In het midden van het bedtijf bukte de oude heer zich naar baar toe en fluisterde haar iets in bet oor. Haar band beefde, do tooneelkijker viel in haar schoot. Zij keek hein angstig aan en zeidc iets, dat ik niet verstaan kon. „Ik geloof, dat ik beter doe met er even uit te gaan," hoorde ik hem terug fluisteren. „Maak je maar niet ongerust. Zoodra ik beter ben, kom ik terug." Hij stond op on liep naar den uitgang. I Terwijl hij dit deed, draaide ik mij om en [keek hom na. I „Zou bij ziek zijn dacht ik bij mezelf. „Daar ziet hij niet naar uit. Wat is dat arme meisje ongerust. Haar hand beeft nog!" Toon de heer bij den uitgang gekomen was, keerde hij zich om, keek naar liet meisje en een oogenblik word mij uit zijn katachtige oogen een tweede vluchtige blik toegeworpen. Weder om had ik een onaangenaam gevool, maar ook ditmaal was dat spoedig weer over. Ik wonsch hier tc herbalen, dat ik geloof, dat in den Rijksdag is de vraag gesteld hoe de regeering zich houdt in do omstandigheid van den hertog van Saksou-Coburg-Golha als Engelsch onderdaan. De rijkskanselier heeft geantwoord, dat de hertog als souverein zonder twijfel als Duitschor is te beschouwen de souvereiniteit sluit elke afhankelijkheid van eenig ander land voor den hertog uit. De hertog heeft, bij hot bestijgen van den troon, in tegenwoordigheid van den Keizer beloofd zijn plichten tégenover liet Duitsche rijk te zullen vervullen: dit was genoeg; liet is nu zijn zaak, zijn verplichtingen tegenover andere slaton zoo te regelen, dat er geen botsing tusscben zijn plichten hier en die van elders kan ontstaan. Een in menging van de rijksregeering in dozen zou 's hertogs vrijheid van handelen slechts be lemmeren. De Coburgsche Minister van Staat Bonin heeft na de verklaring van den rijkskanse lier nog herhaald, dat de hertog als souve rein Duitsch vorst geen onderdaan van Engeland is en geen verplichtingen tegenover Engeland heeft., welke tegen zijn tegenwoor- woordige positie zouden kunnen indruisclien. Daarmede werd de zaak als afgehandeld beschouwd. In Servië is het nieuwe Ministerie reeds aan het bewind; maar geheel is de rust nog niet hersteld. De Italiaansche regeering zou voornemens zijn reeds den 20on uitgebreide volmacht te vragen aan het parlement, voor het tot stand brengen van economische en administratieve hervormingen Uit Brazilië verneemt men, dat de regee- ringstroepen bij Curiliba door de opstande lingen zijn verslagen. Tweehonderd man sneuvelden. Admiraal De Meilo hee't '1000 man gezonden naar Lapa, ten Zuidwesten van Curitiba. Ingevolge de bezwaren, door mr. Fockema Andrean ontwikkeld tegen de invoering van den Middel-Europeeschen tijd in Ne derland, op grond van de schooltijden te onzent, heeft liet centraal-comité tot be vordering van die aansluiting zich schriftelijk gewend tot prof Snellen, van wien zij het volgende antwoord mocht ontvangen: „In antwoord op uw geëerd schrijven van 29 dezer, heb ik net voorrecht u te mogen verklaren, dat naar mijn gevoelen, het sian- mijn gezond oordeel dien avond niet geheel normaal was. Ik gevoelde mij meer dan ooit aangetrokken tot mijn buurvrouw en toch ben ik zeker, positief zeker, dat het gevoel hetwelk mij voor haar vervulde, niet uitsluitend bewon dering was. Het stuk word voortgezet, maar het meisje keek niet langer door haar tooneelkijker. Zonder te luisteren, zat zij op haar stoel. Nu en dan keek zij ongeduldig naar den uitgang en wierp dan met een zucht een blik op haar programma of bewoog haar waaier met onnoodigc kracht. De tijd verliep, maar do oucle hoer kwam niet terug. Eenmaal stond hot meisje half van haar stoel op en trok daarbij aan haar sortie; maar daarop ging zij weer zitten mot een soort van gedwongen kalmte. Ik deed mijn best om niet te laton zien, dat ik naar haar keek, doch weder ontmoetten haar oogen de mijne en de onuitsprekelijke angst, dien ik daarin las, dreef mij er onwillekeurig toe, mij voorover te buigen en hot woord tot haar to richten. „Kan ik ook iets voor u doon?1'fluisterde ik. „Maakt go u ongerust over uw metgezel?" „O, dank u," zoide zij met een diepen zucht. „Die hoer is mijn vader. Ik maak mij org onge rust over hem. Ik vrees, dat hij ongesteld is geworden." „Wil ik eens even gaan zien, waarom hij niet teruggekomen is?" vroeg ik. „O, als u zoo vriendelijk zoudt willen wezen," antwoordde zij gretig. Ik stond op en begaf mg naar do vestiaire, waar ik den daar op post staanden bediende oenige vragen deed. sluiten van Nederland aan den Middel-Euro peeschen tijd, inzonderheid.ook met oog op de scholen, oen dadelijk voordeel zal aanbrengen. Er heeft te onzent een neiging gewerkt om het dagwerk ten opzichte van de ver- deoling vnn het daglicht te laat te doen be ginnen en daarmede te laat te doen eindigen. De scholen openen te 9 uur, d. i. 3 uren vóór het middaguur, en sluiten reeds 4 uren na den middag. Het gevolg daarvan is, dat in onze Noordsche korte winterdagen, op scholen, waar geen kunstlicht wordt aangebracht, liet ontoerei kende schemerlicht te zeer samenvalt juist met het slot van don arbeid, als reeds de oogen door langdurige inspanning vermoeid zijn. Een verzetten van den Idokketijd, indien dit om andere reden uitgelokt wordt, zal tevens het meest geleidelijk middel zijn om deze wanverhouding te herstellen. Het steeds toenemend internationaal ver keer door spoorwegen, post en telegrafen doet ons, vooral in de centra van verkeer en van bedrijvigheid gevoelen, dat ons land ton opzichte van den klokketijd, niet als een afzonderlijke smalle zóne tusscheil West- Europa en Middel-Europa zal kunnen inge schoven blijven, en dat we reeds thans hebben te kiezen tusscnen oen aansluiting naar rechts of naar links. Ontegenzeglijk acht ik in de gegeven om standigheden de keuze niet moeilijk; het is voor ons voordeeliger, dat we onze scholen en de daarmede zidi aansluitende werkzaam heden feitelijk 40 minuten zien vervroegen, dan dat we door aansluiting aan don West- Europeeschen tijd het einde van onze dag taak nog weder 20 minuten verschuiven in de richting der avondschemering." Dat het werkelijk zaak is, dat toch eindelijk eens een besluit genomen worde te dezen opzichte, kan blijken uit liet feit dat de in woners van Kerkrade rekening hebben te houden met drie tydeuvoor di? mijnwerkers der dominale mijnen geldt de Middel-Euro- peesche, voor de leerlingen der scholen de Greenwich- en voor de bezoekers der kerken de Amsterdainsche tijd. Eerder dan we verwacht hadden, heelt het bestuur van de Vereeniging van Neder- landselie scherpschutters zich kunnen wijdon aan een bespreking der hoofdlijnen van het voor den aanstaanden vijfden Nationalen Schietwedstrijd te volgen programma. De volgende beginselen, waarnaar het pro gramma zal worden ontworpen, werden aan genomen W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, honk Lavmdelstraut. HORLOGE- on INSTRUMENTMAKER. .,fs er hier ook een bejaard heer geweest," vroeg ik, „lang, met wit huur en een donker uiterlijk? Hij is een half uur geleden de zaal uitgegaan on zijn dochter vreest, dat hij onge steld is geworden." De man wist van niets, maar een andere be diende, die er bij stond, zeide: „Ik geloof, dat ik den heer kon, dieti u be doelt. Hij is niet ongesteld." „Hoe weet je dat?" vroeg ik. „Wel een half uur geleden kwam er een heer, die precies aan uw beschrijving voldoet, uit de zaal. Hij vroeg om een sigaar en stak die aan. Terstond daarop heb ik hem uit bet oog ver loren, maar ik geloof, dut hg naar buiten is gegaan." Ik keerde terug om deze inlichting aan het beangste meisje over te brengen. Tot mijn ver- wondering stelde haar dit volstrekt niet op haar gemak. „Hij moet ziek zijn," zeide zij. „Ilij zou mij niet alleen gelaten hebben, al:: nij niet ongesteld was geweest. Ik heb de attaque zien aankomen, llij lijdt aan attaques van zeer ernstigen aard. Zij zyn een soort van beroerte en zeor gévaarlgk, hoogst gevaarlijk." ..Als hij ziek was," zeide ik, „zou hg u wel een boodschap hebben gezonden om bij hom te komen. Hij zal alleen maar even in de buiten lucht hebben willen gaan om wat op te frisschen." „Ik weet het niet. Misschien is het wel zoo," antwoordde zy I Er zal geschoten worden op slechts éen afstand, nam. 250 Meter, met gebruikmaking van de schjjf «Scheveningen.' II Do schutters zullen moeten kiezen ot zij wenscfien deel te nemen aan do porso- ncele- en korpswedstryden voor het model- rijksgeweer met ryksmunitie, dan aan die voor geweer en munitie naar keuze. Behalve de vrijo banen, zullen de wedstrijd- afdeelingen in heide categorieën nagenoeg gelijk zijn. III In elke categorie zal de personeele wedstrijd bestaan uit een gelukshaan (om het beste schot, zooals in 1893) en een kunst- liaan (om het hoogste aantal punten in Óen serie van 5 schoten.) IV Aan de personeele wedstryden zal alleen door leden der Vereeniging mogen worden deelgenomen. V. Zoowel in de categorie vnnjp rijksgo- weer en ryksmunitie als in die voor geweer en munitie naar keuze, zulien twee korps wedstrijden plaats hebben, te weten éen in het individueel juistheidschot en éen in het salvovuur. Deelneming kosteloos voor de afgevaardigden van Marine en Leger en de afgevaardigden die lid zyn der Vereeniging van Nedorlandsche Scherpschutters; niet- leden 50 cent. Sch. Door de rednetio van De Veldpost zijn do vior voIroihIo prijsvragen uiigesehrovon: 1° Welke is de voordcoligste en bosto manier, om rundvee op den stal vet tc mesten? 2° Op welke w\jze knn do melkgoving vun rund vee hot krachtigst worden bevorderd? 3° Aan welko oischcn moot een H.A. bouwgrond of weiland voldoen, om met voordeel voor Hot wur- mooziers- of tuiniorsbedrijf geschikt tu worden gemankt en hoo moet dit geschieden? Met welke stoffen moot het bemestf waarmede bepoot of bezaaid worden, om met do minste kosten (lo meosto opbrengst te leveren? 4° Op welko wijze kunnen op groenten- en fruit markten, zoo bier te lande als in het buitenland, de belangen van kweekers en warmoezeniers bij den verkoop hunner produktcn het best worden bevor derd en beschermd togen daar heerschcndu mis bruiken? Voor do beantwoording van elk dezer prijsvragen looft Dc Veldpost een premie uit van vljf-en-twintlg gulden. Do antwoorden moeleu zoo beknopt mogelijk ge steld worden en hoogstens li kolommen van De Veldpost beslaan. Inzendingen worden Ingewacht uiterlijk 15 Maiuta.s. De Uodactie van De Veldpost behoudt zich hot recht voor, om van de ingezonden antwoorden ge bruik tc maken voor haur kolommen. Do algemeene vergadering van hot alge meen Nedoriainlsoh Werkliedenverbond zal dit jaar gehouden worden op 25 en 20 Maart in d'Geelvink te Amsterdam „En als hn thuis is," vervolgde ik, „als hy werkelijk zonder u n--- huis is gegaan, zult gy natuurlijk direct om een dokter zenden." Zg schudde het hoofd, terwgl ik deze lnatate opmerking naakte. „Papa wil nooit een doktor zien," zoide zij. „Hij gelooft niet in dokters en haat hen. Hij heeft zoo'n vooroordeel tegen hen, dut hij liever zou sterven dan er een consulteeren." „Dat is jammer," antwoordde ik, „want in een gcvml nis dit tv, ijfel ik niot of er 19 veel verlichting te bekomen van mannen, die werkelijk de mediseno wetenschap verstaan." Zij keek mg strak aan, terwgl ik dat zoido. Haar gelaat was waarlijk beklagenswaardig van angst. Ik kon zien, dat zg erg jong was, maar haar geluutstrekken stonden nu strak en haar oogen waron bijna te groot voor huur klein gezichtjo. „Ik ben zoo angstig," zeide zg met een zucht. „Papa is de oenige betrekking, die ik heb. Ik ben zijn eenig kind. Hij is ziek ik weet, dat hg ziek is. O, ik ben zoo beangst." Zij trok huur sortie nog dichter om zich heen en koek mot doffe oogen naar het toonoel. Ons gesprek was zóo zacht gevoerd, dat niemand er door gestoord was: wij waren verplicht onze hoofden dicht bij elkander te houden en haar gouden haar had, ik ben er zeker van, mijn wang aangeraakt. „Ik kan het niet langer uithouden," riep zij plotseling uit. „Ik moet er uit ik wil niet wachten tot het stuk uit is." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1