Maandag 19 Febr. 1894. No. 4329. 38e Jaargang. Binnenland. IN EEN VALSTRIK. Uitgave firma a. h. vancleeff te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post 1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke "regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 1U Cents. Bij advertentiën buiten de atad worden de ineaeseeringskoeten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Telephoonnummer 19. KENNISGEVINGEN. Df. COMMISSARIS der Koningin in de pro vincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrechtdd. 8 Februari 181)4, no. 27 Gelut op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden: 0 le. Dat de Visscherij in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten binnen deze provincie wordt gesloten van ZcUerdag 10 Maart aanstaande met zonsondergang tut en met 81 Mei daaruunuol- gunde, met uitzondering: a. van dc Visscherij door raiddel van paling fuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met liet schepnet, of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers; I). van do Visscherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot en met den 28. April aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefend: te Utrecht buiten de Weerdharrièrc tusschcn de (bonte sluis en de Ronde hrng; te Amersfoort van de Koppel/mort tot aan hot gebouw, genaamd de Spijker; en te Vreeswijk tusscheu de groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure; 2e. Dat de jacht op eenden (Art. 15, litt. h, der aangehaalde wet) voor dit jaar zal worden gesloten op Woensdag '28 Fehriiari e.k., met zons ondergang, na welken tijd ook het kooien niet meer zal worden uitgeoefend, zullende de kooi eenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei aanslaande; 8o Dat de j.. 1 L op ander waterwild (Art. 15, litt d en dier wet) in de provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag 14 April 1894, met zonsondergang. 4e Dut het weispcl van kwartelen met steek garen of vliegnet (Art. 15, litt. e, dier wet) zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei e.k. tot 80 Jani daaraanvolgende. En, ten einde niemand cenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 12 Februari 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCI ILMM ELPENN1NCK v. d. OYE. v. NIJENBEEK. DK BURGEMEESTER kn WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van de Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. S Februari 1894, No. 7, (Provin- ciaalblad No. 12), daarbij mededeelende een schrijven van den luspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in de proviuciëu Gelderland en Utrecht, vol gens hetwelk zich gevallen van pokken in meerdere gemeenten van Zuid-Holland en ook in enkele andere provinciën'hebben voorgedaan Wenschende de koepokinenting niet alleen, maar ook de koepok-herinenting bij de ingezetenen te bevorderen; Herinneren de inwoners dezer gemeente, dat een goedgeslaagde inenting geen waarborg geeft voor eene beveiliging tegen pokziekte gedurende het geheele leven, evenmin als dat het eens doorstaan hebben dier ziekte zekerheid geeft, dat men er verder duurzaam van zal verschoond blijven, zooals meerdere voorbeelden heb ben geleerd, en wijzen hen op het groot belang der herinenting, zoo ook op dat van de inenting der kinderen, die soms korten tijd vóór dat zij de school be zoeken, dus te laat, worden ingeënt, daar de ondervinding aangetoond heeft, dat deze evenzeer, zoo niet meer, dan de andere vatbaar zijn, om door pokken te worden aangetast. Brengen voorts ter kennis van de inge zetenen, dat iederen Maandag, 's middags ten 1 uur, voor eenieder de gelegen heid tot kostelooze inenting en heriuen- ting wordt gegeven in de daartoe be stemde lokaliteit aan de Breedestraat, wijk F. No. 133. Amersfoort, den 17. Februari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. C. van BEEK, in het perceel wijk G, no. 156. Amersfoort, den 17 Februari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Feuilleton Naar hel Engelsch. 5). Daar hoorde ik een zwak geluid onder mij- Waar kwam dat van daan Sliepen de dienst boden, die zoo vroeg naar bed gingen, in den kelderIk maakte een sprong in de richting van de huisdeur. Als ik het slot had kunnen vinden, zou ik de deur zeker hebben geopend, al ware her ook om geen andere reden geweest dan om wat licht te hebben. Maar hoe ik ook tastte, ik voelde geen knor», kruk of grendel. Het volgend oogenblikstraalde er de schemering van een licht boven mij en ik hoorde het ruischen van Leonora's kleed. „Ik vraag u duizendmaal verschooning," zeide zij, terwijl zij bij mij kwam staan. „Wat moet u wel van mij denken, dat ik u zoolang in die donkere, akelige gang heb laten staan Dat komt, Omdat ik gom weerstand heb kunnen bieden aan de verzoeking om eens te gaan zien, of papa al thuis was. llij is thuishij is nog in zijn slaapkamer. Wilt u met mij meegaan naar boven? Zij liep mij vóór de trap op en ik volgde haar gedwee. Op dc eerste verdieping traden wij een zitkamer binnen, die vroolijk verlicht werd door een paar lampen, terwijl er op de tafel een souper gereed stond. „Gaat u even zitten," zeide Miss Whitby, „en De Tweede Kamer ontving tot dusver 118 adhaesie-adressen op de motie-Beelaert c.s. tot invoering vanjden Middel-Europeeschentijd.en wel van: 42 gemeenteraden, 11 gemeentebesturen, 17 coleges van B. en W., 8 Kamers van Koop handel 9 vereenigingen en 31 particulieren. De commissie van rapporteurs voorde wijziging van de Wet op de Rijkspost spaarbank heeft op het ontwerp eenige amendementen voorgesteld, die hoofd zakelijk ten doel hebben om: lo het maximum der rentegevende inlagen van 1800 te brengen op f1200, met een ter mijn voor opvraging tot f800 van 14 dagen, en daarboven van 6 weken. Voor vereenigingen, stichtingen en fondsen wenscht zij het maximnu-bedrag der in lagen te verhoogen tot f 25002o een andere regeling aan te nemen voor het bekomen van een Staatssehuldboekje, recht gevende op een zeker bedrag aan ingeschreven kapi:aal op het Grootboek. Het verschil met het regeeringsvoorstel ligt voornamelijk hierin, dat het rente bedrag der Nationale schuld in het wetsontwerp de 3'A pCts. in het amendement niet vermeld wordt3o aan minderjarigen, met uitsluiting van hun vader of voogd, terugbetaling van het verschuldigde op de boekjes te geven, terzij de vader of voogd zich er tegen verzet. Aan de officieren, belast met de oefe ningen in den wapenhandel, is dezer dagen, namens den Minister vau oorlog, de machtiging verleend een „militair ge tuigschrift" uit te reiken aan ieder, die aan hen het voornemen te kennen geeft, in den loop van dit jaar, tot het Reserve kader toe te treden en blijken heeft ge geven van voldoende bedrevenheid in de behandeling van het infanterie-geweer. Het is zeer aan te bevelen dat ieder, die tot het Reserve-kader wenscht toe te treden, reeds nu een „militair getuig schrift" tracht te bekomeu. Men kan zich daartoe persoonlijk of per brief recht streeks wenden tot den officier, die belast is met de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel voor de gemeente, waarin gebruik iets. Wat mag ik u geven Ik ben altijd heel dom geweest in het open maken van cham- pagneficsschen, maar misschien wilt u het wel doen. Dit is een goed merk. Als papa hier was, zou hij het u recommandeeren." „Ik zal niets gebruiken," antwoordde ik. „Als uw papa ziek is, zou ik hem wel wenschen te zien. Hebt ge hem gezegd, dat ik hier ben „Neen. Dat zou ik niet durven. Ik heb u im mers gezegd, hoe hij geen dokter kan uitstaan." „Dan is hij ook misschien niet ziek genoeg om er een noodig te hebben," zeide ik, van mijn stoel opstaand. „In dat geval wensch ik u goeden nacht." „Nu is u boos op mij," zeide Miss Whitby, „ik moest er mij ook eigenlijk niet over ver wonderen, want ik heb mij een ongepaste vrij heid tegenover u veroorloofd. AchAls u maar wat geduld wildet hebben. Ik wil natuurlijk graag, dat u naar hem ziet, maar wij moeten met beleid te ,verk gaan." Zij ging op de sofa zitten en bracht haar hand aan haar voorhoofd. Zij was zeldzaam schoon. Ik kan gerust verklaren, dat ik nimmer te voren een zoo schoon meisje had gezien. Een m-eernd gevoel van bewondering, vermengd met afkeer, beving mij terwijl ik daar bij den haard stond en ï.aar haar keek. „Hoor eens," zeide ik plotseling „ik hen expres hier gekomen om naar uw papa te zien, dien gij veronderstelt dat ziek is. Als gij mij niet onmiddellijk bij hem brengt, zeg ik u vaarwel." Zij lachte. „Het is zoo gemakkelijk om vaarwel te zeggen," antwoordde zij. Maar op hetzelfde oogenblik ver anderde zij weer. „Hoe kan ik u nu zoo plagen, W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendehtraat, HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. terwijl ge meer dan vriendelijk voor mij zijt ge weest? Waarlijk, er is in heel Londen geen enkel meisje, dat minder reden heeft om te lachen dan ik. Mijn vrees omtrent mijn vader heeft zich bewaarheid. Hij heeft nu net een van die vreemde en vreeselijke aanvallen. Toen hij den schouwburg verliet, wist ik, dat hij het zou krijgen, want met de kenteekenen ben ik maar al te goed vertrouwd. Ik hoopte, dat wij nog tijdig genoeg thuis zouden wezen om hem in bewusteloozen toestand aan te treffen. Maar hij heeft zijn bewustzijn alweer herkregen en ik maak mij wel wat ongerust over de uitwerking, die uw tegenwoordigheid in zijn kamer op hem zal hebben. Ik wil natuurlijk gaarne, dat u eens naar hem-gaat zien. Maar wat raadt u me?" Haar manier van doen was zóo natuurlijk en de bezorgdheid op haar gelaat zóo groot, dat ik weer geheel gc reesheer was, met al het instinct van mijn beroep. „Het beste wat we kunnen doen, ia dit," zeide ik. „Gij brengt mij naar de kamer van uw papa en stelt mij geheel gewoon voor als dokter Halifax. Het is honderd tegen een, of, als hij werkelijk den dokr.er ziet, zullen zijn vooroordeelen wel ver dwijnen. Dit kan ik u wel beloven hij zalu geen standje maken." Miss Whitby scheen eenigen tijd over mijn raad na te denken. „Best," zeide zij plotseling. „Het is een waag, maar misschien is het toch wel het beste wat we doen kunnen. We zullen maar direct naar de aspirant voor het Reserve-kader woont of waar hij gewoon is de school te be zoeken. De officier bepaalt dan het tijd stip, waarop het onderzoek zal geschieden. Aan hem is ook de verdere regeling dezer aangelegenheid toevertrouwd. De tijdstippen voor het militair onderzoek zullen ook zooveel mogelijk gekozen wor den in verband met de belangen, zoowel van den militairen dienst als van den scholier. Op het adres van den brief, waarbjj men zich aanmeldt, behoeft de adspirant wanneer hij den naam van den officier niet kent, dien ook niet te noemen. Het is voldoende als hij daarop plaats. „Aan den officier, belast met de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Een duidelijke opgave van naam, voor namen, datum van geboorte en woonplaats, verdient aanbeveling. Schriftelijk aanmelding is te verkiezen boven persoonlijke. Ingeval van twijfel kan men zich ook rechtstreeks wenden tot den luitenant kolonel J. van Dam van Isselt, te Bergen- op Zoom. Het was Zaterdag juist 25 jaar geleden dat mr. S. van. Houten voor het eerst werd gekozen tot volksvertegenwoordiger. Den 17 Febr. 1869 toch werd de uit slag bekend der verkiezing, waarbjj ge noemde heer, toen wethouder der ge- der gemeente Groningen, in het hoofd kiesdistrict Groningen 422 van de 528 stemmen op zich vereenigde. Onafgebroken heeft hij zijn mandaat vervuld. Met medewerkiug van de commis sarissen der Heide-Maatschappij is thans een „Onderlinge Bosschen-Verzekering- Maatschappij" opgerichtwaarbij de bosschen in 15 aideelingen zijn verdeeld, naar gelang van hun ligging, aanleg en soort. Tot directeur is benoemd mr. M. Oolthoff te Zutphen; als technisch adviseur is aangewezen de heer H. J. Lovink te Wageniugen, directeur der Heide-Maat schappij. boven gaan. Wilt u mij maar volgen?" Het huis was goed gemeubileerd, maar overal was het erg donker. Er was een vreemde en ongewone afwezigheid van gas. Miss Whitby hield een brandende kaars in de hand, terwijl zij de trap opliep. Op de volgende étage bleven wij staan. Zij sloeg rechts af en wij traden een kamer binnen, die boven de zitkamer moet hebben gelegen waar het souper was gereed gezet. Deze kamer was groot er. deftig ouderwetsrh gemeubeld. Het bed was van donker mahoniehout, de tafelen de stoelen eveneens. Toen wij binnentraden, was het donker in het vertrok en het geffikker van de kaars bracht ook al niet veel licht aan. Leonora zette de kandelaar op de tafel en trad regelrecht op het bed toe. Daarop lag een man uitgestrekt. Hij was in avond-toilet en het kostte mij niet veel moeite om hem in den ouden heer te herkennen, die het jonge meisje in den schouwburg had begeleid. Zijn oogen waren nu gesloten en hij zag er in het oogvallend knap uit. Zijn gelaat was zóo bleek, dat men had kunnen meenen, dat het uit marmer was gesneden. Toen ik het bed naderde en mij over hem heenboog. verroerde hij geen vinger of oog lid. „Papa" zeide Leonora. Hij gaf geen antwoord. „Hij is weer bewusteloos hij is ergerriep zij uit. haar handen vouwend en mij met ont zetting aanziende. „Neen, neen," zeide ik. „Go behoeft u nergens ongerust over te maken." Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1