Stadsnieuws Advertentiën. DANKBETUIGING. DE DNGELöOVI&E THOMAS De Oudste Broer. Tot kanselier der Nedorlandsche orden is be noemd jhr. F. do Cnsembroot, gepensionneerd viee-a<lmiraal, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. Als opvolger van jhr. nir. De Snvornin Lohmon in de Eerste Knincr, wnnrvoor de vorkiexing 28 Maart door de Provinciale Staten van Gelderland moet plaats hebben, wordt van anti-revolutionnaire zijde genoemd jhr. mr. T. A. J. van Aseh van Wyck, die ontslag heeft gevraagd ale gouverneur van Suriname. De -goede" bron. waaruit het Nir urn hot beriöht over do mogelijkheid van bolastingonthcffing of vermindering voor kamerverhuursters putte, blijkt helaas! niet betrouwbaar. Vit nadere, by den Minister van Financiën zeiven, ingewonnen inlichtingen blijkt toch, dat door hem aan de ontvangers gem machtiging tot ontheffing verleend ia. Wederom is te s-Gravenhage een hoogst bekwaam oppcroffieicr overleden. Na een langdurig lijden ontsliep daar Zaterdag de gep. luitenant-generaal F. J. Pfeiffer, laatstelijk inspecteur der infanterie en vóór het vervullen van die hooge betrekking o. a. kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie en generaal-majoor com mandant van de 2e divisie. Als inspecteu' van zijn wapen werd hem de rang van luitenant-generaal toegekend. In 1891 werd generaal Pfeiffer op eigen verzoek gepensionneerd. De miliciens van 1893, die by de infanterie zijn ingedeeld en slechts 12 maanden onder de wapens blyvon, vertrekken den 28 Februari a. a. met groot verlof. De grootste admiraal uit ons roemrijk ver leden. Michiel de Ruüter, zal binnenkort op waardiger wijze geëerd worden dan tot dusver het geval was. Zijn standbeeld te Vlissingen, dat den rug of althans de linkerzijde toekeert aan die zee, waarop hij onze glorie bevocht, zal verplaatst worden naar een plek vanwaar hij het volle, vrije uitzicht geniet over de zilte baren. Hoog op de rotonde van den Noordzee-boulevard zal dat beeld geplaatst worden. De risico voor gevaar, hierdoor misschien aan 'a rijks eigendommen toe te brengen, is, volgens den eisen van den Minister van oorlog door de gemeente Vlissingen aanvaard. Het eerste gewin is katjesgcepin, zegt men wel eens. maar liet begin is toch zoo kwaad niet, Wij vangen ten minste aan met een surplus boven de eerste maand van 1893. Voor éen maand is geraamd f91)32 426; de opbrengst (als gewoonlijk in 't begin des jours veel lager) was in Januari jl. f6 957 228, maar Januari 1893 gaf slechts f6 690500, dat is dus iu dit jaar f266 728 meer. We moeteu echter al dadelijk doen opmerken dat dit meerdere op een f 60 0(S) na geheel wordt verkregen door het verra- d rlijk successierecht. Daarentegen is er van de Vermogensbelasting nog pas f149 621 geïnd terwjjl van de Grondbelasting die eerst na Februari ruim begint te vloeienslechts f 684 548 ia ontvangen (iedere maand moet eigenlijk f978 333 geven) en ook van het Personeel enkel de laatste termijnen van hot belastingjaar thans nog inkomen. Op het ge raamde cijfer van f967 588 is dan ook in Januari niet meer dun f 664 548 binnengekomen. De invoer rechten hielden zicli heel mooide raming voor éen maand (f479 167) is zelfs overtroffen; de op brengst bedroeg f520 506. tegen f435 659 in Januari 1803. De suiker is achterlijker moet maandelijks f708 333 worden ontvangen; werkelijk kwam slechts f399532 in, tegen f400 891 in Januari 1893. Het- gedistilleerd hield zich goed; het kwam bijna de raining nabij en is iets hooger dan verleden jaar. De zegel- en registratierechten leverden een nog gunstiger resultaat: een eindje boven de raming, Ook over posterijen en telegrafie valt. niet te klagen. De loop der middelen is dus aanvankelijk niet normaal, zonder schitterende resultaten wel ïswaar, maar dan ook zóo, dat wij latere teleurstellingen «.•enigszins kunnen dragen Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is de door den Directeur der Levensverzekering Maatschappij „Haarlem" opgemaakte rekening en verantwoording over 1ö93 door Commissa rissen goedgekeurd. Dut deze Maatschappij in toenemenden bloei verkeert, blijkt uit de volgende cijfers: aan contributie werd ontvangen f33869,05s en aan .rente f6970,645, terwijl werd uitgegeven: aan uitkeeringen wegens overlijden f14 343,74s, aan drukloonen, briefporten, reiskosten, enz. f3033,79», aan kosten van beheer, salarissen agenten, boden, honorarium geneeskundigen f5779,51, Het kapi taal vermeerderde met f16393,63s en steeg tot f143954,33 terwijl leden met 2169 toenam en tot ruim 18000 klom. 1 plan voor heide-ont- tr lyin medewerken De heer Bertels heeft ginning ontworpen, waart door zich als volgt aan te sluiten 1. Eigenaars van woeste gronden: door deze tot billijken prijs voor dit doe! aan te bieden, of wel daarop zelf boerderijtjes te bouwen, enz. en deze ad. 3 pet. in erfpacht te willen afstaanhierdoor wordt verkregen a. voor den eigenaar 8 pcL rente van den woesten groud die thans niets oplevert: 1. voor de erfpnehters een menschwaardig bestaan. 2. Kapitalisten: kunnen voor iedere f3200 éen hoerderijtje met inventaris stichten en zich daarvan 3 pet. erfpaclitrente verzekeren en éen of meer be kende of onbekende gezinnen gelukkig maken en voor hun geheele leven aan zich verplichten. Het kapitaal is hier beter verzekerd dan in vele effecten, wyl hier een on vervreemd baar eigendom verk regen is, waarvan de waarde door den daarop verrichten arbeid dagelijks grootcr wordt Er zijn voorbeelden, dat de waarde van f50 per H. A. van woesten gTond plus de kosten van ont ginning en kunstmeststoffen, in éen jaar ruim ge delgd zijn door de opbrengst, en dc grond toen direct voor f400 por hectare werd verkocht 8. Geineentelfsturendoor woesten grond tot billijken prijs voor dit doel ter beschikking te stellen of zelf de boerderijtjes volgens dit plan te doen houwen en te ontginnen. 4. De Staat: door dit plan over te nemen nadat praetische proeven de mogelijkheid er van tastbaar hebben bewezen en daarna door de gemeente besturen ten uitvoer te doen brengen, met voor lichting van praetische mannen. Ieder kan in korten tyd onderwezen hoe de 5 hectaren grotul bebouwd moeten worden, volgens de jongste praetische wetenschap, niet te verwisselen met theorie. Hbl. De sergeanten-majoor-titulair, dienstdoend officier te velde, zullen zich jaarlijks aan een examen moeten onderwerpen, en daarbij blijk geven, dat zjj nog voor hun betrekking geschikt zyn. Zaterdagochtend zyn in Den Hang twee onderoffi cieren voorgesteld aan den adjudant van den inspec teur der infanterie, de een geheel model, de andet geheel buitenmodel gekleed, ten einde te onderzoe- zoeken in hoever de snit der modelkleeding gewijzigd kan worden, om er de plompheid zooveel mogelijk aan te ontnemen. Zou het legerbestuur dus zelf erkennen, dat de eikenhouten jas en pantalon al heel leelijk zyn Ge zwegen nog van de andere „sieraden." hedennacht te Groenmarkt, Appelmarkt, Havik, Kro«nme^raaU Oude Stadhuis, Hof, Langostr.uit, Varkensronrkt Arnhemsciie straat, Gvoote 1-laag, Kleine nnug, Zuidsingel, Varkensmnrkt, Langestraat, krnnkeleiton- straat, Repetitie-zaal. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 05), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan ROELOF van DIJK en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene steenhouwerij opterichten op het perceel, alhier gelegen aan den Arnhemschen- straatweg, kadastraal bekend onder Sectie B, no. 1378. Amersfoort den 19 Februari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, W ij k b e z o e 1c e rs en B e 1 a n g s t el 1 e n d e li zal het Centranl- burean D1N8DAG den 20 Februari 's middags van half vier tot h.4i.f vijf uur zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 nur inlic htingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MICZGER. Zuidsingel, CZ13. Door den kerkeroad der Christelijk gereformeerde gemeente alhier is een adres gericht tot H. M. de Koningin-Regentes, vermeldend, dat die gemeente niet heeft opgehouden te bestaan, maar gebleven is in het voetspoor van het reglement, koninklijk goed gekeurd in 1869. De gemeente is samengesteld uit personen, die zich uiet wenschten te vereenigen met ae voormalige „dolcerenden" alhier, en dus nwist de gereformeerde kerken A en B in wezen gebleven. Aanstaanden Woensdagavond oin zes uur hoopt ds. Vmi Leeuwen, van Aalsmeer, voor te gaan hij de godsdienstoefening van de vrjje gemeente te dezer plaatse. Slechts vier lodgers hebben zich alhier ter be- koming van Kiesrecht aangemeld, terwijl, naar met zekerheid kan worden aangenomen, ongeveer 75 personen in deze gemeente worden aangetroffen, wien de wet gelegenheid schenkt 0111 in genoemde hoedanigheid op de kiezerslijsten te worden gebracht. De inlijving van de lotelingen der lichting 1894 van de Nationale militie uil deze gemeente geschiedt op Woensdag, 7 Maartx De heer H. J. Lettink, commies dor posterijen 3e klasse alhier, is met ingang van 1 Mei benoemd tot commies 2e klasse. Heden, den 19 Februari, op den geboortedag van wijlen Z. M. Koning Willem III, waren door het bestuur van de vereenigiDg van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, de personen uitgenodigd die voor de uit- keering in aanmerking kwamen, welke door het Hoofdbestuur, op een daartoe gedaan voorste! van de Afdeeling „Amersfoort", is goedgekeurd. De uitbetaling had plaats in tegenwoordigheid van den Eere-Voorzitter majoor A. M. Tromp van Holst, heeren officieren en onderofficieren, eereledén en correspondenten van de verschillende wapens alhier in garnizoen. Nadat door den Voorzitter, den heer J. Busquet, een woord tot de ouden van dagen gericht en de beslissing van het Hoofd-bestuur te hunner kennis gebracht was, werd aan zes hunner ieder f17.50, aan vier weduwen ieder f 15,00 en aan éen lid, die niet in aanmerking kwam voor de periodieke uit- keering op grond dat hij na de wet van 1877 ge pensionneerd is, doch tengevolge van ziekelyken toestand niet in zijn behoefte kan voorzien, een gratificatie van 12,50 toegekend. Als men nagaat, dat onder de begiftigden er éen is van ruim 80 en een andere van ruim 87 jaren en de pensioenen hun toegekend van f46 tot f100 per jaar bedragen, kan men nagaan hoe zeer wel kom deze giften waren. Belanghebbenden verwy zen wij naar do aan het hoofd van dit nummer voorkomende publicatie van den Commissaris der Koningin iu Utrecht, be trekking hebbende op de jacht en de visscherij. Men maakt ons de opmerking, dat het kegel concours jl. Maandag en Dinsdag in Concordia ge houden, door ons verkeerdelijk is genoemd het eerste dat (in den laatsten tijd) hier ter stede plaats had. Ook in De Vereeniging wordt joarlyks zulk een wedstrijd gehouden, nochtans alleen door de loden van de Burgersociëtcit ouderling. Aan den wedstrijd in Concordia namen ook niet- leden dier sociëteit deel. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de muziek- vereeniging C'aecilia, morgen avond te 8'/, uur wederom een muzikale wandeling honden. De te volgen route is dezerepetitie-zaal. Lange- gracht, Nieuweweg. Westsingel, Varkensmark t, Utrechtsche straat, Soesterweg, Korte Bergstraat, Lange Bergslrnat, Arnhemsche straatweg, Arnhem- sche straat, Langestraat, Kampstraat, Langs de Cava- lerie-kazerne, Heiligenbergcrweg, St. Andriesstraat, Weverewngel, Brug over, Nieuwstraat, Langestraat, Het is ons hoogst aangenaam, volgens zeer be trouwbare inlichtingen te kunnen meededen, itat het bericht als zou de Fhoenix-hrouwory nllner Zaterdag gesloten en al het personeel, zoowel m <ie brouwerij als op de bureaux, bedankt zyn, teeciuu male onjuist is. Wel zyn medio Januari, toen de labru'K ny ver koop in andere handen overging, enkele losse werk lieden, kuipers en brouwknechts, ontslagen, doen de brouwerij is op dit oogenblik nog in volle werking en stellig zal nog gedurende vele maanden net gunstig bekende bier worden afgeleverdot echter het brouwen zal worden voortgezet, kon onze zegs man niet meedeelen. Het verheugt ons het gerucht te kunnen weerleg gen omdat velen, die in het tegenovergestelde ge val in dit barre seizoen werkloos zouden geworden zijn, niet buiten verdiensten geraken. Onze oud-stadgeuoot ds. M. Bruininks, thans pre dikant te Westmaas, herdacht Vrijdag onder veel blyken van belangstelling den dag waarop hij voor 25 jaar het dienstwerk aanvaardde. In 1893 zyn in het St. Elisabeths-gast- of zieken huis opgenomen 11 mannen en 20 vrouwen, die te zamen gedurende 929 dagen werden verpleegd; 2 mannen en 2 vrouwen zijn overleden, terwijl de overige patiënten liet geslicht verlieten, zoodat er aan het einde des jaars geen in behandeling bleef. In den loop van 1893 zyn in do Roomsch katho lieke jongens en meisjes-weeshuizen alhier geen kinderen ter verpleging opgenomen, Uit ieder dier gestichten vertrok éen wees, die in een betrekking werd geplaatst. Zaterdagnamiddag ontstond brand in den schoor steen van den bakker H. aan de Langestraat, die zich vrij ernstig liet aanzien, doch door spoedige hulp in den aanvang gestuit werd. De commandant van de Vrijwillige brandweer was spoedig met leden dier vereenigiug ter plaatse. Heden ochtend waren twee werklieden bezig met, op het nog onbebouwd gedeelte van liet terrein aan de Nieuwstraat, waar vroeger het huis van dokter Fook stond, den grond om te spitten, toen zij op een hard voorwerp stootten. Spoedig was dit bloot gelegd en zagen zij een groote aarden kruik en in de onmiddellijke nabijheid daarvan twee andere steeuen kruiken. Eerst toen ze haar hadden opgetild, bemerkten zij, dat ze een schat hadden gevonden, althans een bedrag van groote waarde. De eene kruik bevatte groote gouden muntstukken, meestallcongcschonden en zeer fraaide andere kruiken waren vol groote zilveren munten; enkele van deze hebben door de vochtigheid geleden. Onmiddellijk werdeu de munten gewogen er was 25 pond S'/j ons nan goud en 19 pond 4 ons aan zilver. Als een loopend vuurtje verbreidde zich het gerucht van den gevonden schat door de stad. Toen eenige heeren van FlelM kwamen om de munten te boziohtigen, waren deze helaas reeds naar den tegen woordigeu eigenaar van het terrein, den aannemer Van der Hrijden te Bussuni, verzonden. Vandaar, dat we n.ri kunnen zeggen uit welken tijd de munten dagteekenen, doch zeker is het, dat reeds hot gewicht aan edel metaal een niet onaan zienlijke waarde vertegenwoordigt Voor eenige dagen overleed hier een 70-jarige weduwe, dio hoogst armoedig leefde en nog onlangs haar reeds zeer bescheiden woninkje had verlaten om een nog hekrompener kamer te gaan betrekken wijl ze haar belasting omstreeks zes gulden per jaar! slechts met moeite bijeen kou brengen. Zij leefde hoogst zuinig; volgens de alles wetende buren deed ze haar middagmaal met wat aardappels en een half onsje spek, waarvan zij een dag of vier smulde. Ieder had medelijden met de arme vrouw, die haar vergevorderd leven in zulke kommervolle omstandigheden moest slijten. Wie schetst de verbazing van den geneesheer, die haar in haar laatste oogenblikken bijstond en, iu tegenwoordigheid van een barer verwanten, een voorloopigen inventaris opmaakte en toen, behalve een aardig bedrag aan effecten, bijna een halve ton aan Nederlandsch bankpapier vond! Men zegt, dat deze kmaerlooze zonderlinge haar niet onaanzienlijk vermogen heeft vermaakt aan bloedverwanten met welke zij in het geheel geen' omgang had, terwijl familieleden van hunr mans kant niet in haar uitersten wil bedacht zyn. In ons nummer van 30 October 1893 deelden we mede hoe een herbergier te dezer stede, een tot dusver zeer oppassend man, zich den dood zijner echtgenoote zóo had aangetrokken, dat hy besloot haar in den dood te volgen. Telkens en telkens was zijn herbergje gesloten en toen op een goeden dag de huisbaas eens ging zien, vond hij den ongelukkige smoordronken te bed lig gen en bleek, dat hy gedurende zestien dagen vun niets anders had geleefd dan een weinig Boonekamp. Hij werd toen onder geneeskundige behandeling gesteld en werkelijk scheen hij, na lange zorgvul dige verpleging, van zijn wanhopig voornemen afge bracht. In den laatsten tyd echter, toen de beklagens waardige man niet meer onder voortdurend toe zicht stond, is hij weer aan het drinken gegaan en Zaterdag vond men hem dood te bed liggen. De ledige en nog volle flesschen die rond hem lagen, wezen maar al te goed de oorzaak van zijn vrecselijken dood aan, Gemengd Nieuws In de eeuw van het ijzer keert men tot het hout terug In Californië bestaat een spoorweg, waarbij alles, de stoomketel der locomotief uit gezonderd, van bout is vervaardigd. De spoor staven zijn van hout, de wielen, de locomotief, de wagens en alles wat daarbij behoort. De aandeelhouders der maatschappij zijn den uit vinder, een advocaat, zeer dankbaar, daar zij met een betrekkelijk gering kapitaal een flink divident maken. Een drukfout iu het Parijsche adresboek heeft een zelfmoord veroorzaakt. Een koop man bemerkte plotseling, dat in de nieuwe uitgaaf van den Bottin zijn naam stond met «Madame» er voor. Hij liep woedend naar den uitgever, om dezen te vragen deze drukfout te herstellen, maar het was te laat, ,1e geheele oplaag was afgedrukt. Daarop ging de man naar huis en hing zich op! Door deze beluigen wij onzen hartelijken dank aan liet le regiment huzaren te Amers foort, voor de eer en vriendschap betoond bij <ie plechtige begrafenis van hun krijgs makker WILLEM de GROOT. H. de GROOT. L. de GROOT. J. de GROOT. Rotterdam, 10 Februari 1804. V JHj (,eze betuig ook namens mijne kinderen, mijn dank aan allen die hulp en deelneming betoonden bij den noodlottigen slag die ons 10 November j.l. trof. Inzonderheid aan H.I1. dokloren, vrienden en verdere belangstellenden. Mevr. E. A. LOOIJEN, Wed. Van Dorth. Amersfoort, 10 Februari 1804. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den boedel en de na latenschap van den HougEdelGestrengenHeer JOHAN JACOB LANGGl'TIl, Ridder dei- Militaire Willemsorde, gepensionneerd Majoor der Infanterie, gewoond hebbende te Amers foort. en aldaar overleden den Oden Febru ari 1804, worden verzocht daarvan vóór 1 Maart a. 8. opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. II. DRIJFHOUT van IIOOFF, Weverssingel te Amersfoort. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van Mejuffrouw HENDRIKA MEIJER, wed. van den Heer P. A. N1STERS, gewoond hebbende te Amersfoort en aldaar aen Oden Februari 1894 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris A. H. DRIJF HOUT van IIOOFF te Amersfoort, vóór 1 Maart a.s. Garanten-V ereeniging. TWEEDE uitvoering in AMICITIA op MAANDAG 26 FEBR. a.s, door het gezelschap van den Tivoli-Schouw- burg te Rotterdam, Directie: Jan C. de Eos en W. van Korlaar. Opgevoerd zal worden (Der ungliiubige Thomas.) Blijspel in 3 bedrijven van Carl Laufs on Wilhelm Jacobg, (de schrijvers van Pension Scholier.) ïi^- l'oor 'le eerste itinail In het LESSING- TIIEATER te Berlijn vertoond oj> 17 December 1893. Voorafgegaan door: Drama in éen Bedrijf van Alphoitse Daudel en Ernes! Lépine. Nuar het Franse-li door Jan van Rijswijk. Aanvang halfacht. Entree le Rang voor leden derGaranten- ereeniging en hunne huisgenoolen ƒ1.25, voor niet-leden der Vereenigiug #1.75, 2e Rangi._. Entrée-kaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespre ken in de Sociëteit AMICITIA op Zaterdag 24 Februari aanstaande des middags 12 uur, op welk uur de loting voorde volgorde van het plaatsbespreken zal geschieden. Lr bestaat nog steeds gelegenheid zich op de bepaalde voorwaarden als GARANT te doen inschrijven, indien men hiertoe zijn verlan gen aan het bestuur schriftelijk wil kenbaar maken. (Adres AMICITIA.) AMERSFOORT, Langesracht F. 210. Iyoopen en verkoopen noterT e^ec^en' coupons en bank openen rekening-courant rnet rente vergoeding, pand*311 V0018c^10^ °P effecten-onder sluiten prol ongati een, seinen gelden in deposito, met j dagen opzeggens 27» 1 maand 37, 0 maanden 37, 12 maanden 4% Kantooruren alle werkdagen 0—3 8 lid. en 8 avonds 7i —0 uur.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2