Donderdag 22 Febr. 1894. No. 4330. 38e Jaargang. Buitenland IN EEN VALSTRIK. Binnenland. Uitgave FIRMA A. H. TAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donder dagnamid.daq. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels oO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers IU Cents. Bg advertentiën buiten dc stad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Toleplioounuinnmr 19. KENNISGEVING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter openbare kennis, dat de in artikel 81 der wet op net lager onderwijs bedoelde staat der kinderen boven dezes en beneden de twaalf jaren op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort den 20. Februari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Duitsche Keizer heeft Dinsdag aan Prins Bismarck een tegenbezoek gebracht. De Keizerlijke trein kwam des avonds te circa 6 uur in Friedrichsruh aan, reed het station voorbij en hield stil aan de halte bij het kasteel van Bismarck. Hier stonden de oud-kanselier in kurassiers- uniform, daaroverheen een grijzen mantel, met prof. Schweninger en dr. Chrysander den Keizer op te wachten. De Keizer liep naar Bismarck toe en schudde hem de hand. Daarna ging het naar het kasteel. Het publiek juichte beiden leven dig toe. Op het kasteel werd de Keizer door prinses Bismarck begroet. Een glansrijke illuminatie was inmid dels ontstoken en aan tafel zat de Keizer in admiraalsuniform tusscheu Bismarck en zijn gade. Het gesprek was zeer levendig. Klokslag 9 uur begaf zich de Keizer, door Bismarck uitgeleid, naar het station en nam aldaar hartelijk af scheid, om zich verder naar Willems- hafen te begeven. Bij de pers maakt dit tegenbezoek, dat zóo snel op de verzoening volgde, een goeden indruk. Eergisteren is liet veel besproken han delsverdrag met Rusland bij den Rijks dag ingekomen. Nadat Zaterdag de Duitsche Landbouwersbond zich vierkant tégen dat handelstractaat geplaatst heeft, heeft de algemeene vergadering van Duit sche iudustrieelen met even groote be slistheid zich vóór het verdrag verklaard. Alle sprekers betuigden met nadruk hun Feuilleton Naar het Engeltch. 8). Ik meende dit oprecht, want ik had de pols van den patiënt gegrepen en voelde, dat die forsch en regelmatig klopte. Ik boog mij iets meer over den man heen en terstond kwam met een gevoel van verbazing de overtuiging in mij op, dat de bewusteloosheid slechts geveinsd was. Ik herinnerde mij den somberen blik zijner oogen, toen hij den schouwburg verliet en de gedachte, die mij toen door het hoofd was ge gaan, keerde weder bij mij terug. „Hij ziet er niet ziek uit". Ik legde zijn hand, die buiten het bed hing, niet al te zacht op het dok en verzocht Leonora mij den kandelaar te willen aangevennu hield ik het licht voor zijn oogen en tilde eerst het eene lid op en daarna het andere. Als de man bewusteloosheid veinsde, deed hij het goed. Zijn oogen zagen er glazig en strak uit, maar toen ik don kandelaar voor zijn pupillen hield, deed zich toch de natuurlijke uitwerking daarvan be speuren. Ik lichtte zijn eene ooglid op en legde den top van mijn vinger op zijn oogappel. Hij knipoogde dat was genoeg, „Er bestaat geen directe reden tot vrees," zeide ik luid. „Ik zal uw vader iets voorschrijven. Al3 hij maar eerst goed geslapen heeft, is hij weer als altijd. Hebt ge ook iemand, die naar den gezindheid, om ook in den vervolge reke ning te houden met de belangen, welke zy met de landbouwers gemeen hadden, dat wil dus zeggen, voor zoo ver nog mogelijk is, het protectionnisme te steunen. Het algemeen verbond vertegenwoordigt de belangrijkste nijverheidskringen van Duitschland. De Fransche Kamer heeft nog voort durend de verhooging der graanrechten onder handen. De discussie heeft thans, ten gevolge van het voorstel Jaurè3 om den Staat als graanhandelaar te laten optreden, een nieuwe vlucht genomen en de debatten worden daardoor zeer be langrijk. Zaterdag wijdde de voorzitter Dupuy een waardeerend woord aan de nage dachtenis van den afgevaardigde en oud minister Viette. Het Britsche Hoogerhuis heeft het amendement, door het Lagerhuis in de Employers Liability Bill gebracht, met 137 tegen 23 stemmen verworpen. In het Lagerhuis heeft de Minister Asquith de volgende verklaringen afge legd In den vreemde heeft de regeering een uitzettingsrecht, dat de Engelsche regeering niet bezit. In hun land ver bannen, komen, dikwijls zonder waar schuwing van de betrokken regeering, van tijd tot tijd weinig begeerlijke en gevaarlijke individuen in Engeland. De Engelsche regeering oordeelt het nochtans onnoodig wijziging te brengen in de wet, die voldoende is tot onze zelfver dediging en tot nakoming van onze in ternationale verplichtingen. Wij zijn bereid met andere staten samen te werken in alle practische maatregelen om sneller met anarchisten en dergelijke vjjanden der maatschappij af te rekenen, maar raeenen, dat tot ontdekking en bestraf fing der misdadeD het internationale streven moet bestaan in een gestadige wisseling van inlichtingen en meer ge meen overleg tusschen de regeeringen en politieambtenaren der verschillende staten. De Zweedsche eerste Kamer heeft met 107 tegen 28 stemmen een voorstel goed gekeurd tot grondwetsverandering, strek- apotheker kan gaan?" „Als het noodig is, zal ik zelf wel gaan," ant woordde zij. „De meiden zijn al naar bed." „Maar er zaler toch zeker wel een wakker kunnen worden gemaakt?" vroeg ik. „In een geval als dit, moet gij niet al te veel aan hun gemak denken. Ik zal hier bij mijnheer Withby blijven zittengaat u intusschen een van de bedienden roepen." „Best" zeide zij, „dat zal ik doen," „Wilt u den kandelaar niet medenemen?" vroeg ik. „Neen" antwoordde zij, „ik vincLmijn weg wel in donker." Zij verliet de kamer en deed de deur achter zicb dicht. Nauwelijks was zij weg of de patiënt in bed bewoog zich, sloeg de oogen op en ging opzitten. Hii keek mij vol in het gelaat. *,Mag ik uw naam ook weten?" vroeg hij mii. „Dr. Halifax uw dochter heeft mij gevraagd, eens naar u te komen zien." „Hebt ge iu de schouwburg niet naast ons gezeten „Inderdaad." „Heeft mijn dochter u gevraagd met haar hier naar huis te komen?" „Niet precies ik bood het haar aan zjj scheen zich ongerust over u to maken." „Arme Leonora," zeide hij en daarop wierp hij een blik naar de deur. „Heeft zij u gezegd, dat ik geen vertrouwen in uw beroep stel vroeg hij na eenige oogen- blikken. „Dat heeft zij, en daar dit het geval is, wil ik u, nu ge weer beter zyt, verlaten." „Neen, blyf. Daar gij in zekeren zin ongenood kende om bet aantal leden voor de Eerste Kamer op 150 en voor de Tweede op 200 te brengen, van deze laatsteu 150 te kiezen in de plattelandsdistricten en 80 in de stedeljjke. Een telegram uit Buenos Ayres meldt, dat 5000 opstandelingen, komende uit het zuiden den staat San Paolo zijn binnengerukt en reeds eenige scher mutselingen met de regeeringstroepen hebben gehad. President Peixoto heeft in allerijl twee compagnieën vrijwilligers met de noodige artillerie derwaars ge zonden. Naar aanleiding van het bericht nis zou H. M, de Koningin-regentes beloofd hebben om in den aanstaanden zomer eenige steden in Noord-Brabant, Limburg en Zeeland te bezoeken, kan met zekerheid worden gemeld, dat niet alleen omtrent zoodanig bezoek niets is bepaald, doch dat daartoe geen do minste plannen bestaan. Door den Minister van Oorlog worden weder pogingen aangewend om, evenals in vorige jaren, gedurende eenige weken de beschikking te krijgen over de heiden van Gooiland, tot het houden van groote manoeuvres. Of het bestuur van „Stad en Lande" erg toeschietelijk met die toestemming zal zijn, valt te betwijfelen. In elk geval zal- het Ministerie wat beter over de brug pioeten komen dan het vorige jaar. De heer Haffmans, die er als Kamerlid kijk op kan hebben, spreekt in het Venloo»ch Wee kb l. de onderstelling uit, dat de beslissing over de Kieswet spoedig zal valleu, wellieht reeds de volgende week. v/elk het lot van het ontwerp zal zjjn, kan niemand voorspellen, zegt hij. In geen geval echter zal do meerderheid groot zijn, waarmee de aanneming of de verwerping zal plaats hebben. De berichten, dat het verslag van do Zuiderzoe- commissie spoedig te verwachten is, vindt geen steun in den stand der werkzaamheden der Staatscommissie. Wel is de eerste en tweede afdeeling met haar tank gereed, maar de derde commissie nog niet. Deze zal in de eerste dagen van Maart samenkomen. Een en ander doet vermoeden, dat er nog geruimen tgd zal moeten vorloopen, alvorens het eindverslag aan de regeering kan worden aangeboden. Het Nederlandscb Lnndbouw-couiité heeft in zake de Grondbelasting een adres gezonden nan de Tweede Kamer. Wat de hoofdbeginselen betreft, acht het comité het ontwerp in liet werkelijk belang van den land bouw en het hoopt, dat deze wet zal worden aan- genomen. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LavendeUtraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. zyt gekomen, wil ik u op de proef stellen gij kunt mg wat voorschrijven." „Heel gaarne," antwoordde ik „en daar het noodig is, dat een dokter en zijn patiënt elkander goed begrijpen, kan ik u nu wel meteen zeggen, aat ik direct heb bemerkt, dat gij volstrekt niet bewusteloos waart." „Gij hebt gelijk, ik was volkomen bg mijn bewustzijn." „Waarom veinsdet gij dan het tegendeel?" „Om den wille van Leönora o, mijn Gcu, ik kan het niet langer uithouden!" Hij sprong overeind en viel toen met een snik tv eer terug. „Sluit de deur af," zeide hij „laat haar niét binnen. Ik verkeer in doodsangst Ik lijd aan aginna pectoris Leonora weet er niets van," vervolgde hij. „Ik verberg het voor haar. Ik laat haar denken, dat ik aan een soort van epileptische toevallen lijd. Maar er is niets van aan. Op het oogenblik heb ik weer zoo'n pijn, maar dat houd ik voor Leonora verborgen. Nu ge toch hier zijt, geef mij nu snel iets daartegen, spoedig, Als wonsoh wordt echter uitgesproken, dat het nu gestoldu cyfer dor vaste percentage zal worden herzien en verlaagd, zoodra blijkt, dat een vermeer dering der staatsinkomstn die verlaging toelaat of dat door meer teruggang van het landbouwbedrijf de inkomsten van den grond nog gestadig vermin deren. De arrondissoments-rechthunk te Arnhem veroordeelde Dinsdag C. Do-Bruin, onderwyzer op Neorbosch tot 14 dagen gevangenisstraf; A. J. Van Houten, vroeger onder ijzer to Nocr- boach, thans to Ahnkerk, tot f80 boete, subsi- el air 10 dagen gevangenisstrafen F. Van Geelen, onderwijzer op Necrboreh, totf 20boeto subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. De vierde beklaagde werd van rechtsvervolging ontslagen. Naar aanleiding van dit rechtsgeding zegt de Zutphensche. courant „Onze indruk is deze; de voeding op Neer bosch moet al zeer gebrekkig en onvoldoende geweest zijn, als kinderen er, ter wille van een boterham meer, toe kwamen 0111 zulke acroba tentoeren te verrichten, als het werkelijk niet zonder gevaar (en niet alleen voor kleeren I) loopen over een open kalkput heen. „uit het getuigenverhoor blijkt ook duidolyk, dat hot ranselen door hoofd- on subalterne amb tenaren te Neorboscli het puodup ciseh verbe ter- neen strafmiddel bg uitnemendheid was. En dit wordt nu vergoelijkt door te beweren, dat dit opvoedmiddel, die „tuchtiging" in de bestaande omstandigheden het „minst gevaarlijk" was. Dit gaat ons opvoedkundig begrip te boven 1 „Do strafvervolging tegen Van 't Lindenhout zelf wordt niet ingesteld, „omdat hij dc tuchti gingen toediende als hoofd van het gesticht, alleen bij ernstige ovortredingon un dan alleen, omdat hij mectulo te moeten straffen en niet uit lust om te slaan. Dit mogen voortreffelijke on juridisch klemmende argumenten zijnop ons leekonverstand maken zij een wonderlijken indruk. Als de gehocle Neerbosch-zaak uit zulk een oogpunt wordt bekeken, stellen wij ons weinig succes van oen onderzoek voor en vreezen wij maar al te zoor, dat over de gcheele inrich ting met al haar evidente misstanden en grove gebroken, een grooto doofpot zal komen te staun." Volgens De Telegraaf zal het onderzoek in zake de vermiste vrouwen w« der horopond worden, naar aanleiding van gewichtige mododeelingen, die dor Justitie uit Engeland geworden zijn. In de Am»/, wordt er over geklaagd dat in de niet-rook-wagons van de Holluixlsche spoor zoor vaak gerookt wordt, natuurlijk tot last van du reizi gers die niet tegen rooken kunnen. Zaterdag gaf dit aanleiding lot een hotsing in een der coupés, die in con vechtpartij zou zijn ontaard, had niet een der reizigers van do noodrem gebruik gemaakt, om do trein oven voorbij W'eesp tot stilstaan te laten komen. Thnus is proces-verbaal opgemaakt tegen de roo- kers en zal aan zulke ongeregeldheden wel een eind komen. „Dat zou ik wel doen, als ik de noodige medicijn maar bij mij had," antwoordde ik. „Als ge het goed vindt, zul ik een recept schrijven, dat uw dienstbode naar den naastbijzijnden apo theker kan brengen. Of als ge dat liever lioDt, wil ik zelf wel even gaan." Een beklemming op de borst, die het gevolg is van een storing in de adembaiingswerktuigen en herhaaldelijk een gevoel geeft alsof men zal stikken. „Neen, neen blijf niet in deze kamer, maar beneden. Leonora zal uw boodschap wel aannemen ik boor haar al aan de deur. Laat haar binnen verraad mij niet!" „Ik zal htrnr direct binnenlaten," zeide ik, „maar ik wil u eerst opmerken, dat ik vind, dat u zeer verkeerd doet. Miss Whitby heeft, daar ben ik van overtuigd, veel tegenwoordigheid van geest en een sterk karakter. Zij zal den waren toestand van zaken weten te dragen. Vroeg of laat moot z\i het toch te weten komen. Als ge het mij veroorlooft, zal ik hot haar vertollen. Geloof me., het is werkelijk het best, dat zij liet weet." „De ziekte, waaraan ik lijd, zal mij ten slotte dooden, niet waar?" vroeg Whitby. „Ik behoef u niet te zeggen, dat de ziekte, waaraan gij lijdt, zoei ernstig is. Natuurlijk heb ik in uw geval niet diep kunnen doordringen en dat is onmogelijk, voordat de pijn over ia. Intusschen zal trinitrine u onmiddellijke verlich ting geven." „Laat mij binnen, als het u belieft," riep Leonora door net sleutelgat. „Direct," antwoordde ik. En mij tot den zieke wendende, vervolgde ik; „Zal ik het uw dochter vertollen, mynbeer Whitby Zy moet ons wel hebben hooren praten zy moet nu wel weten, dat ge weer tot uw be wustzijn zyt teruggekeerd." „Ge kunt haar zeggen, dat ik pijn heb, dat- ik mijn bewustzijn heb herkregen en dut ge mij trinitrine zult toedienen," antwoordde lig. „Maar beloof mij, dat ge haar dezen avond niets meer zult onthullen." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1