Maandag 5 Maart. 1894. No. 4324. 38e laargang. Binnenland. IN EtN VALSTRIK. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement por 3 maanden ƒ1. Franco per post f 1.15. Advertentiën1-45 regels (>0 Cents.; elke regel mm 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigen ingsadvert, per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bü advertentiën buiten dc stad worden do incasseeringskosten in rekening gobracht, Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telephoonnummer 19. K ENNISGEVING. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van hot publiek, dut een door P. van de ZUIDWIND ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij in het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat, wijk E, no. 258, bij het kadaster bekend onder sectie IC, no. 2408, op de Secretarie der gemeente ter visio ligt, en dat op Maandag den 19. Maart aanstaande, des voor- middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het ge meentebestuur of van een of meer zijner loden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort den 5. Maart 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHKLTUS. De Minister van Financiën is op weg, zijn tekort op de Vermogensbelasting eerlang terug te vinden, als de Kamers willen mede werken. En de Kamers zullen medewerken, want het geldt bier niet alleen het geld. maar ook de eerlijkheid, de moraliteit. De Minister van Financiën wil den «oerlijken" smokkel handel aan de grenzen beteugelen; de mis bruiken der te lage aangifte van tar ie I's- goederen en der benadering keeren, en stelt zich voor, dat, oa uitrek van de meerdere kosten van surveillance, van controle en van honger beroep (ook voor de belanghebben den)' daardoor mettertijd 13 ton per jaar meer in de* schatkist zullen vloeien en al dadelijk waarschijnlijk 1 millioen meer, waar mee dan ten minste de tegenvaller van de Vermogensbelasting ongeveer zal zijn gedekt. Wij juichen dit toe, niet alleen voor de schatkist, niet alleen voor de moraliteit, niet alleen in 't belang der rechtvaardigheid tegenover den eerlijken en uauwgezetten aangever, maar ook in het belang van de biimenlandsche industrie. In zóóver is er wel wat waars in de op merking van den heer HalTinans, dat de Regeering op weg is, het den buitenlandsclien concurrenten wat moeilijker te maken tegen over onze binnenlandsche nijverheid en dat zij tegenover deze laatste beschermend op treedt; maar dan toch in den zin eener ge zonde, eener alleszins geoorloofde, eener noodzakelijke bescherming. Tiians wordt circa 40 pCt. van de wettig verschuldigde in- Feuilleton Naar het Engelseh. (SLOT). Ik kwam weer tot mijzelven, ik weet niet. wanneer ik weet niet, hoe. Ik zat in een hansom. Snel reed ik door straten die schier verlaten waren. Ik wist niet, waarheen. In het eerst kon ik mij niet herinneren, wat er gebeurd was, maar weldra keerde mijn geheugen terug. Ik zag het gelaat weer van den dooden man, die op den grond lag uitgestrekt. Wederom zag ik die vreeselyko kamer met haar valsche boe ken, haar verleidelijk souper en haar comfort. En boven alles rook ik weer dien vreeselijken, dien verstikkenden reuk. „Houtskool," mompelde ik in mijzelf. „Er moet een kachel met houtskool onder my zyn geweest. Ik ben dus in een valstrik gevallen. Die mooie Leonora Whitby maakte dus gemeene zaak met haar "ader om mij uit te plunderen en mij het leven te benemenMaar hoe ben ik eigenlijk ontsnapt ft Waar ben ik nu? Waar ga ik heen? En hoe ben ik in 'shemels naam in deze hansom gekomen? Er woei een irissche wind en mijn hersenen werden elk oogenbiik helderder. De houtskool- voerrechten ontdoken en derft de schatkist een haar toekomende ontvangst van 18 ton. Dat is geen kleinigheid. Wij kunnen dat geld tegenwoordig opperbest gebruiken. Maar bovendien, zooals wij zeiden, de eerlijke en consciencieuse handelaar is er de dupe van. 11 et openbaar rechtsgevoel en liet zedelijk besef der natie, zooals de Minister van Financiën het noemt, worden er) door geschaad. En wat niet minder weegt, is, uat onze vrij handelspolitiek, met haar laagste tarief ter wereld, zoodoende nog verder wordt uitge strekt dan in de bedoeling kan liggen. Onze industrie heeft met die lage tarieven al zóó veel te kampen om zich staande te houden, dat naar die tarieven althans wel mag be taald worden. En dat gebeurt thans niet. Door allerlei «scherpzinnigheden" glippen de importeurs door de mazen der tariel'wet heen, lokken zij benadering uit en komen zoodoende op onze markt met onmogelijk lage prijzen, waartegen met don bosten wil concurrentie niet meer mogelijk is. Daar aan wil ile Minister een einde maken en voor die bescherming, werkelijk een bescher ming tegen kwade praktijken, zal ieder, do verstoktste vryhandelaar en de geweldigste protectionuist hem dankbaar zijn. Meer dan een, zelfs meer da twee vliegen slaat de Minister hier in een klap, want hij treft ook ongenadig de «llesschentrekkorij". Deze geeft de goederen, die zij meester weet te worden, zeer laag aan, om de ambtenaren tot benadering uit te lokken on zich op die wijze van de benaderingssom meester te maken, waarna zij verder violen laat zorgen. Ook daarvoor wordt een schotje geschoten, door een boete, die ten hoogste f500 kan bedragen, te heffen als de aangifte meer dan 25 pCt. beneden de waarde blijkt. In alle overige gevallen krygen de belasting ambtenaren vrijheid de uangegezen waarue to verhoogen en daarenboven driemaal ^twee maal voor straf) het bedrog der verzwegen waarde te beffen. De Minister verdient voor deze voorstellen zeker een pluimpje. De Kamer is nog niet gereed gekomen met art. 4 der Kieswet. Waren Vrijdag bij het be gin der zitting nogerren sprekers ingeschreven, toen deze, en nog twee andere, hadden af gevuurd, bleek aan liet einde der zitting dat er nog negen liefhebbers waren, die morgen de reeks weer zullen openen! Sedert de openbare behandeling hebben nu reeds honderd zeven-en-dertig sprekers het woord gevoerd, die, om bun gedachten uit een te zetten, niet minder dan achthonderd kolommen van bet Rijblad hebben noodig gehad, uitmakende te zamen, volgens een be rekening in De Amsterdammer, waaraan wy dit stukje ontleenen. een lengte van circa tweehonderd zestien Meterhetgeen men ook zóo uit kan drukken: dat do heeren, behalve hetgeen zy in de afdeelingen verhandelden, over de Kieswet nu reeds hebben volgepraat een lengte van ongeveer twee en een nalf- inaal de hoogte van den Lieve Vrouwen- toren. En nu zyn we nog maar aan het vierde artikel van het eerste der drie ontwerpen Hot voorloopig vorslag omtrent het wetsontwerp tol wijziging dor Drankwet is verschenen. In do afduohngen word uitvoerig gediscussieerd over dc drankwet zolvo. Sommigen waren niet ingenomen met het hoofbegitiscl, wettelijke hetengoling van het misbruik, beschouwd al» volkszonde, schreven aan art. 354 strafwetboek toe dat openbars- dronken schap zich minder vertoont. De vermindering van hel verbruik houdt veel meer verbond mot de stof felijke welvaart van do bevolking dan mot de wer king iler drankwet. Andere loden keurden het beginssl der drankwet niet af, maar meenden, dat de handhaving te voel te wenselien overliet. Het groote gevaar is de om vang, dien de clandestiene verkoop nog steed# heeft, zoowel in de hoofdsteden als ton phlt'.claüde. Een andere grief was gelogen in de vele veroor- de,dingen. die Uit de drankwet voortvloeien. Enkele leden hadden vrede met een hoog vergunningsrecht, mits het bedrijf van topper wederom vrij wcfd K°- luton; het recht zou dan als een licentie werken. Al deze beschouwingen werden door andoren weersproken. Sedert de invoering der drankwet is het verbruik per hoofd ongeveer 6<n liter vermin derd en ruim 18OO0 tapperyen zyn opgeruimd; daarbij werkt du wet het streven in de hand van veroenigingen, die bestrijding van het drankmis bruik beoogon. Bovendien is du wet nog stood» niet in volle werking. Deze leden waren dan ook tegen het heffen van een hoog vergunningsrecht met vrijlating der top|>oryen: het zou gelijk staan met liet afschaffen der drankwet. Sommigen wilden ook hot maximum der straften verhoogen. Bovenal verwachtte men van een scherp toezicht de krachtigste bestrijding van don olandes- tienen verkoop. Ten slotte waren er enkele leden, die alleen heil verwachtten van invoering van een stelsel als in Noorwegen. Een aantal wijzigingen werden wenschelyk ge acht, die niet in het ontwerp zijn opgenomen, Allereerst verhooging van het vergunningsrecht, zoo wel wat hot maximum als wat het minimum be treft; andere leden zouden verhooging van hot recht voor reeds verkregen vergunningen hoogst onbillyk vinden, daar de koop- en huurprijzen der huizen zich naar het bedrag van het reent geregeld hebban. Anderen wenschton alleen het maximum te ver hoogen wederom andoron alleen van tapperijen, waar kelim-finnen werkzaam zijn, wat bestreden werd met de opmerking, dat in tal van lokaliteiten vrouwen bedienen, op wier levenswijze niets valt aan te merken en de drankwet ook niet het tegen gaan der prostitutie beoogt. Onder verschillende wijzigingen word ook do wcnschelijkhoid bepleit, om des Zondags allo tappe rijen te sluiten. Enkelen wilden dit op Maandag, Anderen wilden het vergunningsrecht lager stollen voor lokaliteiten, waar geen sterke drank geschonken noch verkocht wordt tussehen Zaterdagavond en Maandagochtend. dampen verlieten mij. Ik was krachtig en goed, heelemaal in orde, en herinnerde mij duidelijk hetgeen er gebeurd was. Ik stak mijn hand door het raampje en riep den koetsier toe dat hy stil moest houden. „Waar rijd je me heen?" vroeg ik. „En hoe kom ik in dit rijtuig?" Hij stopte onmiddellijk en mende ziin paard naar het trottoir. Het was erg stil in ue straat, en het zal zoo wat tegen den morgen zijn ge weest. „Waar rijd je me Ijeen?" herhaalde ik. „Natuurlijk naar huis, mijnheer," antwoordde de koetsier. „Ik heb uw adres, maak u maar niet ongerust. Blijf tl maar stil zitten, mijnheer." „Neen. dat wil ik niet, voordat je me gezegd hebt, waar je me heenrijdt," antwoordde ik. „Hoe ben ik in dit rijtuig gekomen? Je kunt me niet naar huis rijden, want je weet myn adres niet." „Is het niet in St.-John's Wood Avenue?" vroeg de koetsier. „Die mijnheer heeft het me gezegd. Hü hoeft me uw kaartje gegeven. Mr. George Cobb, 19 St.-John's Wood Avenue." „Niets van aan!" riep ik verontwaardigd uit. „Ik heet niet Georgo Cobb. Laat mij dat kaartje eens zien!" De man frommelde in zijn borstzak en haalde er een smerig stukje karton uit, dat hy mij ter hand stelde. Ik stak het in mijn zak. „En zeg my nu eens," vervolgde ik, „hoe ik in dit rijtuig ben gekomen." „Wel, mynheer," gaf do koetsier na een oogen W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Laveiuielitraal. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. Verschelueno leden wenschton oen absoluut ver bod van verkoon on lotingsdagen of althans, dat uitgemaakt worde, «lat de Burgemeesters do be voegdheid bobben do tapperijen op lotingsdagen te sluiten. In allo afdeelingen werd «esproken over de vraag, wat zal moeten geschieden op 1 Mei 11)01, na het verstrijken van den termijn van art. ?6Ó. root aldaar btdoald# viTpinninRen. Sommige wenschton alsdan de loonende vergun ningen te doen doorloop», tot zij komen to ver- vallon door don dood der ouders of door oen van do bjj dc wot genoemde oorzaken. Andore leden kozen mot kracht party voor de beslissing, welke do regeeri-g voordraagt. In verschillende afdeelingen werd aanbcvolon de oplossing te volgen, door don Volhbond aan de hand gedaan. Volgens Patrimonium dreigt er een scheu ring te zullen komen in het werkliedenver bond waarvan dat blad bet orgaan is. «Er is verdeeldheid," zegt de redactie, «en kan dio niet bezworen, dan moet scheuring volgen." Zij heeft zich zelfs verwonderd, dat deze niet reeds veel vroeger is gekomen. Wat aanleiding tot de dreigende scheuring geeft, blijkt niet recht duidelyk. Patrimonium kuit zich hierover in de volgende woorden uit: «liet heeft er veel vanafeofChristelijke schryvere en een Christelijke pers zich loonon om er ons op te heiponalias om otts al voorlichtende, uit een te slatin. En of er bjj ons geen aanleiding voor is? Welzeker: wy doen aan provincialisme en roepen: Eendracht maakt macht! x Ook hebben wij liet buskruit niet uitge vonden, zoomin als de andere gewone letten van Patrimonium; nu zal men den een voor lichten om hem tegen den ander in het harnas te jagen. Rome is practiseh. Het steunt den N. R. K. Volksbond en de Volksbanier, maar het richt niet speciale bladen op dat terrein er naast op. By ons gaat men tegen ons concurreeren en becritiseert men ons. In Patrimonium werpt men twistappels en zaait verdeeldheid." Als een gevolg van tie afschaffing van don zeep- en tie vermindering van den zout-accyns zal in dit jaar geen examen voor kommies bij 's ryks belastingen'worden gehouden. Dus: 80 mensehen ongeveer vinden, al thans in dit jaar zeker,' geen werkkring in dezen tak van dienst. De verandering in den zeep- en den zout- accyns heeft niemand gebaat; noch den kleinen man, die al heel wat zeep en zout gebruiken moet, wil hy enkele centen uit winnen, terwyl die besparing verre achter staat bij hetgeen hij anders genoot; noch den mcergegoede, «lie door Vermogens- of Bedrijfsbelasting, ook wel door beide, kan blik van aarzeling te kennen. „Ik ben blij, «lat u weer beter is och, zoo erg is het niet, 'i gebeurt iedereen wel eons. U was stomdronken en laagt op de straat uitgestrekt, en een ou<l heer met wit haar kwam er bij en die riep mij aan. „Koetsier," riep hy, „bon jo vry?" „Jawel, mynheer," zeg ik. „Nu," zegt hy, „breng deAut heer dan eens naar huis. Hij is dronken cn als de politie hem ziet, zullen zij hem oppakken; maar als jeevon van den bok komt en je helpt me een handje, dan zullen wij hem in je rijtuig tillen. Hier is het adres van mijnheer ten minste, «lat denk ik, want ik heb dit kaartje in zijn zak gevonden.,, „In orde, mynheer," zei ik en toen namen we u tussehen ons in en tilden u in het rijtuig en nu ben ik op weg naar St.-John's Woou Avenue." „Koetsier, ik ben het slachtoffer geweest van een gemeen komplot," zcido ik, „en en" zenuwachtig doorzocht ik al mijn zakken „ik ben bestolen en het verwondert mij nog, dat ik niet vermoord ben." Terwijl ik sprak, zocht ik naar mijn horloge en ketting die waren verdwenen. Mijn kost- buro diamanten ring, waarschijnlijk do aanleiding tot het heele komplot, was ook weg. Mijn doek- spéld was verdwenen en wat ik aan geld bij mij had gohad gelukkig was het niet moer dan '2 of 3 pond - was niet langer in mijn bezit. Het was nog een wonder, dat myn leven gespaard was gebleven. „Ryd naar het eerste het beste politie-bureau. Ik moet geen oogenbiik verliezen om de politie hiervan te onderrichten," zoido ik tot don koet- Dit is het einde van myn avontuur. Hoe vreerad, hoo onbegrijpelijk het ook moge schij nen, sedert dien dag heb ik nooit het raadsel van dat donkere huis in die verlaten wijk kunnen oplossen. In hot Westen, heel ver weg in hot Westen, ligt het zeker; zóo ver, dat de politie, die ik terstond in den arm nam, niet het minste spoor or van heeft kunnen ontdekken. Leonora Whitby en haar vader zullen waar schijnlijk hun handwerk nog wel voortzetten. Als ik in do courant van oen plotselinge en geheimzinnige verdwijning lees, uaoet ik ultyd aan hen denken cn «fan vraag ik ray af, of ae ervaringen vnn het slachtoffer, dat voor alle na sporing is verdwenen, dezelfde zijn geweest als do myne of hy, evenals ik, in die vrcesoiyke kamer is geweest mot haar valsche boeken on haar geheime deur of hy do kwellingen der verstikking heeft doorstaan en den dood in het aangezicht gezien, maar in tegenstelling met mij, nooit is teruggekeerd uit dat geheimzinnig oen vroosolyk verblyf.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1