Stadsnieuws zorgen voor een aequivalent, dat perslot van rekening geen aequivalent is; noch 7.00heel velen, die vroeger nog eens kommies konden worden en nu niet weten wat aan te vangen noch het Rijk, dat vele welgestelden naar hel buitenland (leed vertrekken. Een dooi- den Minister vau Koloniën af gevaardigde commissie, bestaande uit de heeren jhr. Six, referendaris aan dat depar tement,'en Van Gelder, gepensionneerd diri- geerend officier van gezondheid 2de kl. van net Indische leger, chef van de keurings commissie te 's-Gravenhage, bracht Zaterdag een bezoek aan Harderwijk, ten einde de militaire gebouwen van het Koloniaal Werf depot in oogenschouw te nemen. Een en ander staat in verband met de sedert November 1802 ingevoerde bepaling, waarbij de voor Indië bestemde militairen zich zoowel voor den dienst in als buiten Europa verbinden, en dus, bij terugkeer in Nederland, ook hier te lande moeten blijven dienen. Van Harderwijk zal die commissie zich voor datzelfde doel ook naar Zutphen be geven. Met het oog op de aanstaande manoeuvres in de Nieuwe Hollandsche waterlinie, onder leiding van generaal-majoor Muschart, zijn nu reeds de voorbereidende werkzaamheden aangevangen voor de bewapening van de vesting Naarden en omliggende forten. Naar gemeld wordt, zal de snit van de uniform der onderofficieren veel verbeterd worden. Ter vervanging van de onooglijke zwarte wollen handschoenen, bij de landmacht in gebruik, zal een meer practisch model, van grijze wol vervaardigd, worden ingevoerd. Een proef op uitgebreide schaal zal hier mede genomen worden, wordt er bij gemeld. Wanneer? In den aanstaanden winter kan dat niet, want dan zijn er geen mannetjes. In den zomer dus? Op den voet van gedrukte stukken worden door ile post niet meer toegelaten kaarten dienende 0111 de ontvangst te berichten van een brief, een postwissel, een aangeteekend stuk, een premie voor brandverzekering of transport risico, of wel om een terugzending te vragen van llesschen, zakken, manden en dergelijke, indien op die kaarten, door de doorhaling van een of meer woorden of op eenige audere wijze is aangeduid, van welk stuk, voorwerp, enz. de ontvangst bericht of de terugzending gevraagd wordt. Volgens den Postgids, bl. 108, vertrekt de mail naar Nederlandsoh Indië, over Genua en Mareeille. des Donderdags van elke week van 's-Gravenhage. I)it moet zijn des Dinsdags. Naar men verneemt, zullen binnenkort nieuwe muntbiljetten van f 40 vervaardigd worden. Zal nn daarbij de practise he vinding der Amerikanen worden toegepast, om een draad door het papier te brengen, zoodat even- tueele vervalschers beginnen moeten met eerst het papier voor hun industrie te ver vaardigen Het is bij herhaling door des kundigen aangetoond, dat onze bank- en muntbiljetten door de photografie volkomen kunnen worden weergegeven, tenzij men de biljetten voor den druk vouwt. Met- den 1 Mei in werking tredenden zomer dienst zullen alle goederentreinen bij de Staatsspoor worden opgeheven. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zullen ook weekkaarten eerete en tweede klasse worden uitgegeven tegen aanmerkelijk verminderd tarief. Sedert 1 Maart worden ook de personen treinen van de Centraalsnoor met stoom verwarmd en zijn ook bij (leze maatschappij de warmwaterstoven afgescbaf. Tot lid van het Hoog militair gerechtshof is benoemd mr G. II. van Bolhuis, deken der orde van advocaten en kantonrechter plaatsvervanger te Utrecht. In de commissie welke in dit voorjaar be last. is met afnemen der examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in punt a van art. 56 van de wet tot regeling van het Lager onderwijs (bulpakte) zijn in de provincie 'Utrecht benoemd tot lid en voorzitter: de schoolopziener in het disti iet Utrechttot ledende schuolopzieners in de arrondissementen Utrecht, Loenen, Ainerefoort en IJselstein; tot lid-plaatsver vanger: de schoolopziener in het arrondisse ment Rhenen. Zaterdag is een vooral voor den Krimpe- nerwaanl zeer belangrijke zaak geconstitueerd. In het hotel »de Zalm" te Gouda werd ten overstaan van den notaris D. Teijinck te Schoonhoven gepasseerd de acte van oprich ting eener maatschappij voor een locaalspoor tusschen Schoonhoven, Ammerstol, Bergam bacht, Stolwijk, Haastrecht en Gouda. De leden van het Bestuur zijn: mr. A. D. H. KolfT, burgemeester van en te Schoonhoven P. Greup, Wethouder te Schoonhoven; M. J. Chevaliier, oud-burgemeester van Schoon hoven, te Ermelo; J. P. Mahlstede, Notaris en Wethouder te Berg-Ambacht en D. Oskam, Hoogheemraad van den Krimpenerwaaru te Berg-Ambacht. Als commissarissen treden op de heeren G. J. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, te Amersfoort; T. P. Viruly, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Leiden F. Lieftink, Lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te Haarlemmr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, Lid der Prov. Staten en Burge meester van en te Gouda en A. Oskam oud- Wethouder te Ammerstol. Tot Directeur-Ingenieur werd benoemd de beer A. .1. Krieger, ingenieur te Amersfoort, en tot Secretaris-Boeknouder de heer H. G. Geelhoed, Secretaris der gemeente Schoon hoven. De thans te Naarden bestaande rijks-nor maalschool zal weldra naar Hilversum worden verplaatst. Het besluit van den Utrechtschen Ge meenteraad tot instelling van een hengsten- markt beeft geen Koninklijke goedkeuring mogen erlangen, op grond dat de belangen van Beusiehem zouden worden geschaad, en een met liet algemeen belang strijdige ver snippering het gevolg van die regeling zou zijn geweest. Het schijnt, dat de circulaire waarin De Bode erop aandrong, dat geen noodelooze uitgaven van de onderwijzers zouden worden gevorderd bij solicitaties, eenig resultaat beeft. Het bestuur der gemeente Smallinger- land in Friesland toch verzoekt sollicitanten naar de betrekking van Hoofd der school zic.li aan te melden op ongezegeld papier. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden Negen leden van den sinds lang on- willigen gemeenteraad van Tegelen hebben hun ontslag aangeboden. Het tweede jaarverslag is verschenen van den »Bond ter bestrijding eener gruwel- mode." Het zal wel niet noodig zijn te zeggen dat daarmede bedoeld wordt het dragen van vogels op hoeden, moffen, enz. Terecht verklaart het bestuur zich teleur gesteld over het feit, dat de wettelijke tusschenkomst noodig is, en dat de vrouwen zelf niet meer algemeen zich een tooi ont zeggen, die aan millioenen vogels het leven kost; het stelt tegenover deze onverschillig heid der vrouwen de daad van de Regeering in Rusland, waar de vogelhandel spoedig geheel zal verboden worden. Na op het nadeel gewezen te hebben, dat het uitroeien der vogels door het daardoor toenemen der schadelijke insecten na zich sleept, herhaalt het bestuur de vroeger gedane verzekering, dat het dragen van struisvogelvederen geen enkel bezwaar kan opleveren, daar aan de presidente bij een persoonlijk bezoek van eenige struisvogelfarms in de Vereenigde Staten gebleken is. dat de vogels van nun lange vederen ontdaan worden zonder eenig nadeel of pijn. Het bestuur van den Rond, welks ledental in het tweede jaar sterk is vermeerderd, be staat uit de dames: douairière De Jong van Beek en Donk-gravin Nahuys: mevr. Goe- koop De Jong van Beek èn Donk, presidente jonkvrouwe A. A. Pompe van Meerdervoort; mejuffrouw C. R. van Eelde en jonkvrouwe F., de Jong van Beek en Donk, secretaresse. Het schijnt, dat de oorsprong van bet vele valsche zilvergeld, dat in de laatste tijden hier te lande in omloop is, in onze Indische bezittingen gezocht moeten worden, zegt de Telegraaf. Dezer dagen ontving een der grootste ban kiershuizen te Amsterdam een bezending baai- geld uit Indië, waarbij voor meer dan duizend gulden valsch geld was. Er schijnen nogal wat valsche guldens in omloop te zijn. De laatste dagen werden er telkens in beslag genomen. In de cellulaire gevangenis te Sneek ont stond Donderdagavond omstreeks half tien brand, welke is aangestoken door een ge vangene. Aan de cordate houding der brandweer dankt men het, dat men het vuur te elf uur reeds meester was. De gevangenen zijn naar Leeuwarden overgebracht; de schade is vrij aanzienlijk. De maskerade-optocht, door leden van het Leidsche studentenkorps het volgend jaar te houden, ter herdenking van het 320-jarig be staan der Leidsche hoogeschool, zal bestaan in de nabootsing van den intocht van Prins Maurits in Bergen-op-Zoom in October 4022. .De voorjaarspaardenmarkt te Hilversum zal gehouden worden op Dinsdag 43 Maart. Te Osch is door de ruim 404-jarige wed. A. van Hoesch aan het Gemeentebestuur vergunning aangevraagd tot den verkoop van sterkedrank in het klein. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangst el lenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 6 Maart 's middags van hai.f vif.u tot hat.f vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zq, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dUgelqkstot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273. Dr. T. Tal, opperrabijn van Gelderland, heeft zijn benoeming als interimair opper rabijn van de provincie Utrecht aangenomen. De aartbisschop van Utrecht, mgr. G. Gul, zal in het einde dezer week hier ter stede komen om aanstaanden Zondag in de kerk der oud-bisschoppelijke klerezie te wijden tot diaken den eerw. heer J. Berends en tot sub-diaken de heeren H. van Vlijmen euJ. Bruggeman. De heer C. Mittelbeck, stu lent aan het seminarie der klerezie, zal Zaterdag de kleine wijdingen ontvangen. Morgenavond te 7 uur hoopt ds. Van Lingen, van Rotterdam, in (1e bovenzaal van «Volksheil" op te treden als spreker voor de Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier. In den kring Amersfoort zijn, doorGede- Kuteerde Staten van Utrecht, benoemd tot d van de commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten de heeren A. T. R. Vermolen en J. J. Kleber tot hun plaatsvervangers de heeren M. W. F. J. de Jong en M. W. van der Tak, te Baarn. Den bij het 4e regiment vertingartillerie, nieuw benoemden majoor S. O. van der Straaten, is 's-Gravenhage als garnizoensplaats aangewezen. De sergeant W. Drenthen, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie alhier, is aangesteld tot sergeant majoor-titulair, dienst doend officier. De ouders of voogden van 147 van de 2337 kleuters boven de zes en beneden de twaalf jaren onthouden de aan hun zorg toevertrouwde telgeu, het voor de spes patriae dezer gemeente zoo broodnoodige onderwijs. Immers, uit den door Burgemeester en Wet houders ingevolge artikel 81 alinea 2 der wet op het Lager onderwijs opgemaakten enter visie gelegden staat, blijkt dat 56 jouge- heertjes en 61 jongejulfertjes op 4 Januari jl. niet behoorden tot de bevolking eener openbare- of bijzondere school. «Moeder in liet huishouden helpen," ook wel, al komen ze zelf amper boven en onder uit de broek, «op broertjes en zusjes passen," maar ook «gemoedsbezwaren" 3 jongens en 3 meisjes zijn niet gevaccineerd zijn meestal de reden, dat een vrij groot aantal kinderen hier geen kennis maakt met het spa-aa. Erger zijn de volgende oorzaken: gebrek aan kleeding, 2 jongens en 3 meisjes; te groote afstand der school, 3 jongens; ziekte 47 jongens en 44 meisjes; onverschilligheid der ouders, 56 jongens en 64 meisjes: 14 jongens en 97 meisjes genieten voorbereidend Lager onderwijs op Dewaarscholen2 jon gens bezoeken H. B. S. of Gymnasium; 6 jongens en 10 meisjes zijn «volleerd", althans volgens de oudere. Aldus 289 kinderen, 404 jongens en 185 meisjes van 6 tot 12 jaar genieten geen Lager onderwijs en wel39 jongens en 94 meises, geboren in 1887; J0 jongens en 46 meis es, geboren in 488646 jongens en 12 meisjes, geboren in 1885; 14 'jongens en 8 meisjes, geboren in 4884; 11 jongens en 43 meisjes, geboren in 1883; 17 jongens en 42 meisjes, geboren in 4882. De scholen voor Lager onderwijs in deze gemeente en in andere plaatsen bezochten: 460 jongens en 125 meisjes, geboren in 4887 202 jongens en 472 meisjes, geboren in 4886; 244 jongens en 213 meisjes, geboren in 4885; 467 jongens en 495 meisjes, geboren in 1884 471 jongens en 471 meisjes, geboren in 4883; 137 jongens en 424 metsjes, geboren in 4882; te zamen 4051 jongens en ($7 meisjes, een totaal makende van 2048 kinderen. Uit andere gemeenten bezochten 32 jon gens en 25 meisjes, te zamen 57 kinderen, de Lagere school te Amersfoort. «Aan het kantoor van den correspondent van de Nederlandsche Bank te Amersfoort is tweemalen een zelfde valsch bankbiljet van f 100 aangeboden ter wisseling. Beide keeren werd de vervalsching bemerkt," Aldus luidde bet eerste bericht, dat al spoe dig door andere bladen werd overgenomen als volgt: „Twee valsche bankbiljetten van f400 zijn te Amersfoort aangehouden." En wat is er nu eigenlijk geschied? Donderdag vervoegde zich een stadgenoot ten kantore van den correspondent der Nederlandsche bank met het verzoek aan gaande een biljet van f400, dat in het medaillon en inden rechterbovenhoek eenigs- zins was beschadigd, te mogen weten of het al dan niet echt was. Voorzoover aan het kantoor kon worden nagegaan, was het echt. Toen het Vrijdag, inmiddels reeds in be taling gegeven, werd ingewisseld, merkte men het nummer op en zeide, wat omtrent het biljet den vorigen dag was voorgevallen. Tor geruststelling van den houder werd toen besloten het bij den agent der Nederland sche Bank te Utrecht te doen verifieeren en reeds Zaterdag kwam het biljet hier terug met de verklaring, dat het volkomen echt was. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der vereeniging zal «Caecilia" in den loop dezer maand op een der pleinen een open bare muziekuitvoering geven. Aanstaanden Woensdagavond te 8 uur zal de heer J. R. van der Lans, de begaafde hoofdredacteur van de Katholieke illustratie, in den Katholieken kring lezen over kardi naal Lavigerie en zijn werk. Niet-lenen van den kring hebben toegang tegen betaling van f0.99. Uit den regenmeter alhier is in Februari afgetapt 70 m. M. regenwater. Er waren 9 regendagen. De voetbalwedstrijd, die tusschen „Go Ahead" uit Wapeningen en de A. F. C. van hier gisteren achter het Militair hospitaal zou gehouden worden, is niet doorgegaan, omdat de Wageningsche vereeniging niet op het terrein verscheen. Morgenavond half acht houdt de plaat selijke afdeeling van den Volksbond, veree niging tegen drankmisbruik, een vergadering in de Remonstrantsche kerk. Behalve het ontwerp van het Huishoudelijk reglement zijn aan de orde gesteld de ver kiezing van een definitief bestuur en de be spreking van misstanden en verkeerde drink gewoonten. We deelen dit te meer mede, omdat er voor niet-leden gelegenheid tot introductie bestaat. Zijn we goed ingelicht dan zal de voor zitter van den bond, het Kamerlid mr. H. Goeman Borgesius, in April hier als spreker optreden. In haar 22 Februari gehouden buitenge wone algemeene vergadering heeft de vrij zinnige kiesvoreeniging «Amersfoort" een nieuw reglement vastgesteld, waarin onder andere is bepaald, dat ook zaken van alge- meenen aard, 7.00 men dit wenschelijk acht, door haar in behandeling kunnen genomen worden. Inmiddels is het ontwerp-reglement aan de leden, die niet ter vergadering aanwezig konden zijn,- ter lezing gezonden en thans aangenomen. De vereeniging wil nu rechtspersoonlijk heid aanvragen. In de Vrijdagavond gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de vereenigin „A mersfoortsche Vrijwillige Brandweer" werd, na het uitbrengen van het jaarverelap, Rekening en verantwoording gedaan, waarbij bleek, dat er een voordeelig saldo is van f406.38'/, De heeren J. A. Schoterman en P. J, Boshuizen, die aan de beurt van aftreding waren, werden daarna met algemeene stem- men herbenoemd tot voorzitter-brandmeester en adjunct-onderbranijmeester. Op voorstel van den voorzitter werd, met algemeene stemmen, besloten aan de, door het bedanken van den heer Hs. P. van Haselen, vacceerende betrekking van secretaris-onderbrandmeester voortaan niet meer te verbinden een bezoldiging van f20 per iaar. Hierna werd tot secretaris-onder- branameester gekozen de heer G. van Dorssen. 't Was weer liefhebberij, Zaterdagavond op de Langestraat. Nauw was de zon ter kimme of twee kooplui, die beiden in sinaasappelen «deden", trachtten hun waar aan den man te brengen. «Vijf om een dubbeltje, pak maar weg zes" schreeuwde de een. «Zes om een dubbeltje, wat benne ze zoet," gilde aanstonds een ander. «Opruiming! Finale uitverkoop wegens likwedaasje! Zeven om een dubbeltje, neem maar weg acht 1" hernam no. 4. Woedende blikken van no. 2, al spoedig gevolg door personaliteiten. «Wat benne ze rot, die van zevenkom hier menschen," gilde hij, «zóo kan je ze* bij mijn krijge voor twintig om een dub beltje maar deze benne maar zes om een

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2