Donderdag 8 Maart. 1894. No. 4334. 38e Jaargang. HOE NU? Binnenland. DE BULTENAAR. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt. Maandag- en Donderdagpamiddag. Abonnement per 3 maanden/l. Franco per post 4.15. Advertentiën1—6 regels bO Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten de stad worden' de incasseeringskosteu in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wyk B. 60 Telephoonnummer 19. 't Is ons al meermalen opgevallen, dat waar getracht wordt hier iets tot stand te brengen, de beste voornemens afstuiten, de meeste ernstige pogingen falen op onverschilligheid of wantrouwen; welke van de twee weten we niet te be palen en we zouden het ook niet gaarne met beslistheid zeggen Toen, op initiatief van enkelen, Lief dadigheid werd opgericht, heette het: .daar zitten nu weer lieden in het be stuur, die hier vreemd en met dé eigenaar dige Amersfoortsche toestanden onbekend zijn." Toegegevenmaar het meerendeel der leden van het Centraal-bureau zijn toch hier geboren; de overigen hebben zeker door hun lang verblijf hier wel burger recht verkregen; de wijkhoofden en arm- bezoeksters zijn bijna allen hier geboren. En toch, hoe weinig medewerking on dervindt deze vereenigiug van de armen - zelf; zij die zoo heilzaam zou kunnen wezen als ze kon rekenen op algemeenen steun, als ze niet telkens en telkens weer door de schijn-armen werd om den tuin geleid. Daar is Onderlinge hulp. Het bestuur bestaat voor het meerendeel uit werk lieden, opdat de werkman zelf stem er in hebbe en er meer vertrouwen in stelle. En hoe weinig werklieden traden er toe. We spreken niet van hen, die de ver eenigiug met geld steunen we bedoelen alleen den eigenlijken werkman. En de Volksbond Eergisteravond werd de eerste ver gadering gehoudener was druk gecol porteerd, vooral onder de werkliedener was ruchtbaarheid genoeg gegeven aan deze bijeenkomst, tot welke ook niet- leden van den bond toegang hadden. Niettegenstaande dat alles waren er, behalve 3 bestuursleden en twee dames, 18 personen. Wel betuigden Burgemeester, Kanton rechter en Commissaris van politie hun ingenomenheid met de vereeniging; wel traden reeds 116 personen als leden toe, Feuilleton doch de werklieden-zelf, gaven nog maar weinig blijk van ingenomenheid. Als men eens nagaat, dat van de bijna 16 500 inwoners dezer gemeente slechts ongeveer 850 kiezers zijn dan valt daaruit eenigszins af te leiden hoevelen er zijn, die het bestuur van den Volksbond zoo gaarne ter vergadering gezien had. Hoe nu? Moeten de pogingen om iets voor den minder ontwikkelde te doen, worden op gegeven? Moet men er in berusten, dat zij, die doordien ze niet beter weten aan allerlei .ongerechtigheden" bloot staan blijven iu den toestand waarin ze verkeeren? Dan wel moet men, trots alle weinige medewerking, volhouden? Maar de verschillende bestuurderen zullen volhouden; dat staat vast. Doch is 'tniet treurig, telkens te ont waren, dat de goede bedoelingen der meer ontwikkelden miskend, hun moeiten niet beloond worden Zij die hun tijd en hun beurs ter be schikking stellen, moesten inderdaad meer erkenning vinden van hen, wier welzjjn ze beoogen. Naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. 1) Een paar maanden na mijn huwelijk zat ik, op een zomeravond, in mijn huiskamer mijn laatste pijp te rooken en boven een roman te knikkebollen, want ik had mij overdag met mijn praktijk erg vermoeid. Mijn vrouw was al naar boven gegaan en aan het sluiten der gang deur had ik eenigen tijd te voren gehoord, dat de meiden zich ook reeds ter ruste hadden be geven. Ik was van mijn stoel opgestaan en klopte juist de asch uit mijn pijp, toen ik plotseling de schel hoorde overgaan. Ik keek op de klok. Het was kwart voor twaalven. Zoo Laat op den avond kon er toch geen bezoek meer komen. Zeker een patiënt, en waarschijnlijk een heelen nacht opblijven voor mij. Tot mijn verbazing was het Sherlock Hol mes, de beroemde detective, die op den stoep stond. „Zoo Watson," zeide hij, „ik hoopte het al, dat het niet te laat zou zijn om je te spreken." „Kom binnen, oude jongen". „Je ziet ine verwonderd aan, hè? Nu, dat is geen wonder. En verlicht ook, hè, denk ik? Hm! rook je nog altijd die Arcadia-tab. uit je studententijd? Ik zie het aan de asch op je De Haagsche..briefschrijver van de Nieuwe Groninger Ct. schreef Zondag omtrent de kansen van het beroemde art. 4 der Kies wet o. a. »Op dit oogenblik is de balans toch iets gunstiger geworden dan verleden weekhij is nu ongeveer in het huisje; bet dubbeltje staat op zijn kant; van de liberalen zijn 17 of 18 nog niet geneigd met art. 4 mee te gaan, terwijl 32 leden der rechterzijde stellig legen stemmen, de Katholieken eenparig, met uitzondering van den heer Schaepman. «Waar dus de meerderheid van daan moet komen, kan ik bij mogelijkheid niet ont dekken. De onderstelling, die ik heb hooren wagen, dat de voor een Kamerontbinding vreezende leden ten slotte misschien den doorslag zouden geven, wil ik, ter eere van het Parlement, niet aanvaarden; en dat er nog amendementen zouden komen die de strijders tot elkander zouden kunnen brengen, is niet te verwachten. Waar dus. door con- cessiën der Regeering, evenveel kwaad als goed kan worden gesticht en door de aan neming of verwerping der amendementen, jas. Het is gemakkelijk te zien, dat jij gewend bent geweest een uniform te dragen. Watson; zoolang als je die gewoonte behoudt om je zak doek in den opslagen van je mouwen te dragen, zal je nooit voor een burger kunnen doorgaan. Zeg, kan je mij van nacht logeeren?" „Met genoegen." „Je hebt mij laatst verteld, dat je een logeer kamer rijk bent en ik zie, dat je op het oogen blik geen heerenbezoek heb. Dat wijst ten minste je kapstok aan," voegde de scherpzinnige opmer kend er bij. „Het zal me genoegen doen, als je blijft." „Dank je. Het spijt me, te moeten zien, dat je werkvolk in je huis hebt gehad. Dat is een kwaad teeken. Er mankeert toch niets aan de waterleiding, hoop ik?" „Neen, aan het gas." ,,0 zoo! De man heeft twee indruksels van spijkers van zijn laarzen op het linoleum achter gelaten. Neen, dank je, ik heb al gesoupeerd, maar ik zal met genoegen een pijp met je rooken." Ik gaf hem mijn tabakspot en hij nam tegen over mij plaats en bleef een tijdje zwijgend zit ten rooken. Ik begreep heel goed, dat slechts een zaak van groot gewicht hem op dit uur bij mij kon brengen, en daarom wachtte ik maar geduldig, tot hij er mee voor den flag kwam. „Ik zie, dat je het erg druk hebt gehad" zeide hij, mij scherp aanziende. „Ja, ik heb een drukken dag gehad," merkte ik op. „Misschien lijkt het je heel gek, maar ik moet toch bekennen, dat ik niet begrijp, waaruit je dat afleidt." dat deze week ik denk Vrijdag ons eer een crisis dan een Kieswet brengt, "i die er nu al zijn, geen verandering van be- teekenis is te voorzien, mag men vermoeden Als aanvulling op hetgeen we in ons vorig nummer schreven over de 137 redevoeringen, die gehouden zijn over de eerste vier arti kels van het ontwerp-Kieswet, wordt door een liefhebber van cijferen medegedeeld, dat bun gewicht bedraagt ruim 4500 gram of 1kilo. Of het politiek gewicht wel zoo groot is, betwijfelen we. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de commission die gedurende het jaar 1894 be last zullen zijn rnet liet afnemen der examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Arnhem en te Groningen. De geneeskundige Raad van Overijsel en Drente beeft besloten, tot den Minister van Justitie het verzoek* te richten orn een wets voordracht aanhangig te maken, teneinde in het Strafwetboek een artikel op te nemen, luidende: «Hij aan wiens schuld het te wijten is, dat vervalschte eet- of drinkwaren worden verkocht, te koop aangeboden of afgeleverd, wordt gestraft met hechtenis.'" Daarbij is verder het verzoek gevoegd, dat van Rijkswege bureaux van onderzoek mogen worden opgericht, waar de kleinhandelaar zijn waren kan laten onderzoeken vóór hij ze thuis krijgt. Blijkens bericht van den consul der Ne derlanden te Bucharest zal aan het Departe ment van Oorlog aldaar een aanbesteding gehouden worden voor de leviring van 89 000 Meter linnen voor militaire kielen. De voorwaarden der aanbesteding liggen voor belanghebbenden ter inzage aan het Depar- van Buitenlandsehe zaken te 's-Gravenhage. In verscheidene bladen vindt men de eens- luidende beschrijving van de nieuw uit te geven muntbiljetten van f40. Ze is ont- leend aan SI aalsblad n0. 2. I Wanneer de biljetten verschenen zijn, zal men er zich echter nog gemakkelijker een voorstelling van maken. Daar dit oogenblik niet ver meer af kan wezen, meenen wij de voorloopige beschrij vingachterwegete kunnen laten. Was het niet goed zoo wordt gevraagd, dat de Regeering of de Nederlandsche Bank W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LavendeUlraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. een prijsvraag uitschreef voor de vervaar diging van een bankbiljet, dat in het geheel niet, of slechts met opoffering van groote sommen, na te maken is. In de Maandag te Haarlem gehouden ver gadering van het Hooldbestuur van den Bond van oud-onderoflicieren, is in le plaats van wijlen den heer Meers te Delft, benoemd tot algemeen voorzitter de heer Schreuders te Nijmegen. Uit den pas verschenen 40en jaargang vau het Adresboek voor den Xederlandschert bockhandel en aanverwante vakken blijkt, dat hier te lande worden uitgegeven 771 dag- en weekbladen. Te Amsterdam verschijnen er 435, te Rot terdam 58 en te 's-Gravenhage 54dan volgen Groningen met 24. Utrecht met 20, Leiden met 19, Haarlem met 47, Arnhem en Leeuwarden met 45, Dordrecht, 's-Her togenbosch, Middelburg en Nijmegen met 10 en vele andere plaatsen met 8 tot 4 blad. De «eeuwige pers" is dus in ons landje wel vertegenwoordigd. Het ook door ons overgenomen berichtje betreffende liet uitgeven door de H. IJ. S. M. van weekkaarten eerste en tweede klasse tegen aanmerkelijk verminderd tarief, blijkt helaasonjuist te zijn. Weekkaarten worden nog slechts uitge- geveven alleen voor de derde klasse, aan werklieden die daarmede 's morgens en 's avonds van en naar hun werk en hun woonplaats gaan. Het bericht vindt waarschijnlijk zijn oor sprong in het feit, dat men de weekkaarten voortaan in verschillende kleuren zal uitgeven, nl. rood, wit en blauw. Tot nog toe waren deze biljetten alleen wit. maar bet is herhaaldelijk gebleken, dat daarvan nog werd gebruik gemaakt, nadat de termijn van geldighe'd reeds was verstreken Om die reden zal men overgaan om de biljetten, in een bepaalde week uit te geven, te verstrekken in een kleur afwijkende van die der voorafgegane en der volgende week, ten einde in de kleur der biljetten reeds dadelijk een middel van controle te hebben. De gevolgtrekkin", dat de gekleurde bil jetten bestemd zouden zijn voor eerste- en tweede klasse reizigers is echter onjuist. Voorheen werden jongelieden van goeden huize, die den slechten weg waren opgegaan, wel eens straatrooversin oude Engelsche Holmes grinnikte in zichzelf. „Ik heb het voordeel, dat ik je gewoonten ken, mijn waarde Watson," zeide hij. „Alsje weinig bezoeken hebt af te leggen, dan ioopje; moet je veel visites, maken dan rijdt je. En daar ik zie dat je laarzen, ofschoon gebruikt, bijna niet vuil zijn, zoo kan ik er niet aan twijfelen of je hebt het druk genoeg gehad om een rijtuig te kunnen nemen." „Prachtig 1" riep ik uit. „Logisch," zeide hij. „Het is een van die redeneeringen. waarmede iemand een effect kan maken, dat zijn buurman merkwaardig voorkomt, omdat de laatste hel kleine stipje heeft gemist, dat de basis der afleiding is. Hetzelfde kan ge zegd worden, beste vriend, van het effect van sommige van die schetjes van je, hetgeen ge heel en al mathematisch is, afhankelijk als het is van het in je eigen handen hebben van som mige factoren in het probleem, die nooit aan den lezer worden medegedeeld. Op het oogenblik ver keer ikindezelfdeomstandigheidalsdiè lezers, want ik houd verschillende draden in mijn hand van liet zonderlingste geval, dat ooit iemands brein in verbazing heeft gebracht, en toch mis ik de een of twee draden, die noodig zijn om mijn theorie te volmaken. Maar ik zal' ze hebben, Watson, ik zal ze hebben!" Zijn oogen schitterden en een lichte blos steeg hem naar de wangen. Eén oogenblik was do sluier van zijn scherpe intense natuur opgelicht, doch ook slechts éen oogenblik. Toen ik weer naar hem keek, had zijn gelaat wederom die roodhuiden-strakheid aangenomen, die zoo menig een hem meer deed beschouwen als een machine dan als een niensch. „Het vraagstuk vertoont verschillende zijden van groot belang," zeide hij, „ja ik mag wel zeggen van buitengewoon groot belang. Ik heb reeds een inzicht iD de zaak gekregen en beD naar ik geloof, niet ver meer van de oplossing. Als je mij op die laatste schrede wilt vergezellen, kan je mij van grooten dienst wezen." „Het zal mij een zwsar genoegen zijn." „Zou je morgen naar Aldershot kunnen gaan?" „Ik twijfel niet, of Jackson zal miin praktijk wel willen waarnemen.' „Best. Ik zou om 11 uur willen vertrekken." „Dat is niet te vroeg." „Nu, als je niet te slaperig bent, zal ik je een schets geven van hetgeen er gebeurd is en van hetgeen er nog te doen valt." „Ik was slaperig eer je kwam. Maar nu ben ik klaar wakker." „Ik zal je de geschiedenis zoo beknopt ver tellen als dit mogelijk is, zonder een hoofdzaak weg te laten. Je zult al wel wat van de zaak gelezen hebben. Het betreft den vermoedelijken moord op kolonel Barclay van de Royal Mal- loite Aldershot." „Neen ik heb er niets van gehoord. „Het heeft ook nog niet veel de aandacht ge trokken, behalve op de plaats zelve. De feiten zijn eerst twee dagen oud. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1