Maandag 12 Maart. 1894. No. 4335. 38e Jaargang. 9 Maart 1894. DE BULTENAAR. AIERSFOÖRTSCHE COURANT Uitgave PÏRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdag-namiddag. Abonnement per 3 maanden 1. Franco per post /'1.1b. Advertentiën1—6 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per relge 25 Cents. Afzonderlijke, nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten do stad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnnmmer 19. KENN 1SGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan K. van WIERINGEN en zijue recht verkrijgenden vergunning is verleend om cene slachterij opteriehten in het perceel, alhier ge legen aan het Havik, wijk F. No. 478, kadastraal bekend onder sectie E. No. 3043. Amersfoort den 12. Maart 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijsten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot bot kiezen van leden voor de Tweede kamer der Staten-generaal. de Provin ciale staten en den Gemeenteraad, zijn vastge steld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4. Juli 1850 (Staatsblad No. 37) van ge melde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplakt; welke lijsten met den schattingsstaat en de ver slagen der betrokken ambtenaren gedurende veer tien (lagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 12 Maart 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Gelijk we Vrijdagmiddag reeds per bul letin berichtten, heeft de regeering het wetsontwerp tot regeling van het Kies recht ingetrokken. Dat dit het lot zou wezen van een ontwerp waarover door zóo velen, iu en buiten de Kamer, zóo lang (ruim 250 M) en zóo zwaar (bijna 2 Kilo) is gepraat, heeft wel niemand vermoed. Er was dau ook een kleine paniekje toen, weinig na 1 uur, de voorzitter het besluit der Regeering meedeelde. Het amendement-De Meijier (hoogere woniug-eisch) was 's ochtends te 11 uur aangenomen met 57 tegen 41 stemmen (2 Kamerleden waren door ziekte afwezig). Vóór stemden 19 liberalen, 15 anti- Feuilleton Naar hel Engelscli van A. CONAN DOYLE. 2)- De Royal Mallows is, zooals je weet, een van de beroemdste Iersche regimenten in het Britsche leger. Het deed wonderen in den Indischen oorlog en heeft zich sedert dien tijd bij elke gelegenheid onderscheiden. Tot Maandagnacht stond liet onder commando van kolonel Barclay, een dapper veteraan, die, als gewoon soldaat in dienst getreden, om zijn moed in den oorlog tot bevelhebber is verheven en het commando is blijven bewaren over het regiment, waarin hij eens met het geweer liep. Kolonel Barclay is getrouwd, toen hij nog sergeant was, en 'zijn vrouw, die Nancy Devoy van zichzclvo heette, was de dochter van een voormalig sergeant-majoor van hetzelfde korps. Zooals dus wel te begrijpen is, was de nieuwe omgeving, waarin het jonge paar v.,vant zij waren beiden nog jong) kwam, hun geheel en al vreemd. Zij wisten evenwel spoedig de allures van hun stand aan te nomen en ik hoor, dat mevrouw Barclay altijd even populair is geweest bij de dames'van het regiment als de kolonel bij zijn revolutiounairen en 23 katholiekentegen 32 liberalen, 5 anti-revolutionnairen, 2 Katholieken en 2 radicalen. De Minister van Binnenlandsche zaken vroeg, onmiddellijk het woord en zeide: Door het zooeven, in strijd met het advies der Regeering, aangenomen amen dement, worden de strekking en de be- teekenis van het wetsontwerp tot rege ling der kiesbevoegdheid geheel gewijzigd. „Daardoor gaat het karakter der door de Regeering voorgestelde kiesrechther- vorraing verloren en kan het doel daar van niet meer worden verwezenlijkt. „Dientengevolge wenseh ik de ver antwoordelijkheid der verdediging niet verder op mij te nemen en heb ik de 'eer, daartoe door de Koningin-weduwe Regentes gemachtigd, het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht in te trekken." Luide en aanhoudende bravo's klonken in de Vergaderzaal eu op de tribunes. De Voorzitter sehorste de vergadering tot 1 uur. Na hervatting der zitting deelde de Voorzitter mede, dat hij het, zijn plicht heeft geacht, tot de Regeering de vraag te richten of zij in de gegeven omstan digheden er prijs op stelde, dat door de Kamer ontwerpen van wet in openbare zitting of in de af deelingen zouden worden behandeld. De Regeering had daarop bericht, dat het haar op het oogenblik niet bekend is, dat er onderwerpeu zijn wier behan deling, hetzij in openbare zitting, hetzij in de afdeelingen, noodzakelijk kan wor den geacht. Mitsdien deed de Voorzitter het voorstel uiteen te gaan tot nadere bijeenroeping, waartoe werd besloten. De Ministers zijn daarna in rade ver gaderd. Zeer opmerkelijk is hetgeen de Stan daard schrijft als aanleiding tot deze ontkuoopiug „Chefs, leiders, hoofden der partijen waren er eenvoudig niet. De liberalen hadden geeu voorman; bij de radicalen was niemand aangewezen, om op de loco motief te staan; de katholieken waren hoofdeloc^. En bij de anti-revolutionnai ren nam wel yEneas baron Mackay met oflicieren. Ik kan er nog bijvoegen, dat zij een buitengewone schoonheid was en dat zij zelfs nu nog, ofschoon ze al over de dertig jaar ge trouwd is, een frappante verschijning is. Het schijnt, dat kolonel Barclay's leven heel gelukkig is geweest. Majoor Murphy, wien ik veel van hetgeen ik weet te danken heb, ver zekert mij ten minste, dat hij nooit van eenige oneenigheid tusschen man en vrouw gehoord heeft. Wel gelooft hij, dat Barclay's liefde voor zijn vrouw grooter was, dan die van zijn vrouw voor hem. Hij was mets op zijn gemak, als hij eens een paar dagen zonder haar was. Zij daar entegen liethoewel trouw en aanhankelijk minder in het openbaar van haar liefdeblijken. Maar in het geheele regiment werden zij be schouwd ais een model-echtpaar van middel baren leeftijd. Er bestond hoegenaamd niets in hun onderlinge verhouding om het zonderlinge drama te doen verwachten, dat zou plaats hebben. Kolonel Barclay schijnt altijd eenige zonder linge trekken in zijn karakter te hebben gehad. Ilij was een vroolijk, joviaal soldaat, als hij in zijn gewonen doen was, maar er waren oogen- blikken, waarin bij blijken gaf van groote woestheid en wraakgierigheid. Die buien schijnen zich evenwel nooit tegen zijn vrouw gekeerd te hebben. Iets anders, dat majoor Murphy en drie van \ijf officieren, waarmede ik sprak, had getroffen, was de zonderlinge depressie, die dell kolonel van tijd tot tijd overviel. Zooals de majoor zich uitdrukte: de glimlach werd dik werf, als door een onzichtbare hand, van zijn mond weggevaagd, te midden van de vroolijkheid ongemeen talent de leiding op zich, maar van de heeren, die spraken, zong toch een ieder weer een eigen deuntje. Haast scheen het, of harmonische samenwerking ook onder de onzen op den index was geplaatst. „De heer A. van Dedem, nog wel de president van de club, dreef dit zingen van een eigen liedeken zelfs zóo ver, dat hij den volke kwam verkondigen, dat de heer Mackay niet alleen geen politiek talent had laten schittereu, maar zelfs een ernstige „politieke fout" had begaan. „Gevolg hiervan was dan ook, dat alle discipline, bij alle partijen, volstrekt ge bannen scheeu. Een ieder reed op zijn eigen hobbelpaardje. „Het eene „geachte lid" voor en het andere „geachtte lid" na kwam met een speech, of met een amendement, of met een sub-amendement aandragen. Opinies en opinietjes werden als een hoop zand op en door elkaar geworpen. En als dan de hoop er lag, begon men nogmaals, ieder met zijn eigen schopje, dien hoop om te werken. Tot eindelijk de Minister en de Kamerleden er zich zoodanig iu haddeu gewerkt, dat de vorige week ten slotte niemand meer raad wist, en heel de Kamer Vrijdag met de handen in het haar zat. „Dit nu is het parlementair anarchisme, niet in zijn eerste, maar in zijn laatste stadium. „Geen leiding, geen regel, geen orde, geen bindende afspraak geen spoor van een accoord in het "saamzingenvolkomen afwezigheid van alle harmonische saam werking; de ruwe, rauwe parlementaire chaos." Ter beoordeeling van het besluit her inneren wij, dat de betrokken alinea iu het regeeringsvoorstel luidde: „Kiezer is bij diein de drie laatst verloopen maanden in een zelfde woning is gehuis vest geweest. De heer De Meijier stelde voor: „kiezer is hij, die... gedurende de laatstverloopen of aan zijn laatste verhuizing voorafge gane twaalf maanden, krachtens persoon lijk of zakelijk recht, ter bewoning in afzonderlijk gebruik heeft gehad een zelfde woning bestaande: „voor zoover betreft hoofden van huis gezinnen, uit ten minste twee afgesloten W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. van de officierstafel. Wanneer dat zoo over hem kwam, kon hij dagen lang in de diepste somber heid verzonken blijven. Dit en een zekere mate van bijgcloovigheid waren de eenige ongewone trekken in zijn karakter, die zijn oflicieren in hem hadden opgemerkt. Die laatste eigenaar digheid nam den vorm aan van afkeerigheid om alleen te zijn, vooral in het donker. Deze jon gensachtige vrees bij een man. die zooveel moed had getoond, had al dikwijls tot allerlei gissingen aanleiding gegeven. Het eerste bataljon van de Royal Mallows werd eenige jaren geleden te Aldershot gedetacheerd. De getrouwde officieren wonen buiten de kazerne en de kolonel heeft al dien tijd een villa be woond. Lachine geheeten en op ongeveer een halve mijl afstands van de kazerne gelegen. Het huis staat op eigeu grond, maar de westkant er van staat niet meer dan dertig el van den openbaren weg. Een koetsier en twee meiden maken het bediendenpersoneel uit. Dezen waren met hun meester en meesteres de eenige be woners van Lachine, want de Barclays hadden geen kinderen cn het was ook geen gewoonte, dat zij logo's hadden. En nu kom ik op hetgeen er op Lachine ge beurd is tusschen negen en halftien van jongst leden Maandagavond. Het blijkt, dat mevrouw Barclay behoorde tot de Roomach-Katholieko lvcrk en zich zeer vertrekken, of wel uit éen zoodanig ver trek en een keuken, of een achterhuis, geheel of ten deele voor huishoudelijk gebruik bestemd „voor zoover betreft afzonderlijk levende of bij andere inwonende personen, uit ten minste éen afgesloten vertrek met haard stede enz." Wat zal het gevolg wezen van dezen uitslag, die niet geheel ten onrechte doodend wordt genoemd voor het prestige van den machtigsten tak van onze Volks vertegenwoordiging 1 Komt er een nieuw Ministerie Mackay, of Van Houten, of Roëlldan wel, zal een Kamerontbinding volgen Tot dusver is hieromtrent niets met zekerheid te- zeggen. In Den Haag wordt een Kamerontbinding niet voor waar schijnlijk gehouden. Te betreuren is het, dat de Kroon in deze quaestie gemengd, e n voor zulk een moeilijke keuze geplaatst werd. De geschiedenis leert ons, dat het volk steeds aan de zijde van de Kroon, de Kroon steeds aan de zijde van het volk stond. Dit had èn de Kamer èn de Minister moeten bedenken. Het wil ons voorkomen, dat een wijze, een practiscke en echt Nederlandsche politiek zou medebrengen, dat dit Minis-' terie, waarin, op enkele uitzonderingen na, zulke eminente mannen zitting hebben, blijft en Minister Tak, zijn voordeel doende met de gewettigde en billijke bezwaren, zijn ontwerp wijzigt, om opnieuw en zoo spoedig mogelijk, met deze Kamer te trachten tot een kiesrechtuitbreiding te komen. Want dit is zeker, voor een kiesrecht uitbreiding, mits in een duidelijker ont werp dan dit, is een meerderheid, zelfs een vrij groote meerderheid, in deze Kamer te vinden. Mocht Minister Tak in overleg met de Kroon dit niet willen, dan blijft niets anders over dan een beroep op de natie, dus Kamerontbinding. Valsche schaamte weerhoude hem niet; goede wetgevers zijn in Nederland dun gezaaid en aan het beginsel van zijn wet is niet getornd. Hoe dan ook, 9 Maart 1894 was een gewichtige dag in onze politiek. geïnteresseerd had voor het genootschap van St. George, dat zich ten doel stelt, gedragen klee deren aan de armen uit te reiken. Dien avond was er te acht uur vergadering van het genoot schap en mevrouw Barclay had zich met het diner gehaast om er bij lijds te wezen. Toen zij het huis verliet, hoorde de koetsier haar iets heel gewoons tegen haar echtgenoot zeggen en hem verzekeren, dat zij spoedig terug zou zijn. Hierop ging zij miss Morison, een jonge dame, die op de aangrenzende villa woont, afhalen en beide dames reden daarop naar de vergadering. Om kwart over negen kwam mevrouw Barclay weer thuis, na miss Morison aan haar huis te hebben afgezet. Op Lachine is een kamer, die gebruikt wordt als ontbijtkamer. Deze kamer ziet op den weg uit: door een groote openslaande glazen deur komt men op de laan. Deze laan is dertig el lang en wordt slechts van den openbaren weg algescheiden door een laag muurtje met een ijzeren richel er op. Bij haar thuiskomst begaf mevrouw Barclay zich naar deze kamer. De luiken wifrcn niet toe, want de kamer werd 's avonds zelden gebruikt, maar mevrouw Barclay stak zeil" de lauii> aan en schelde toen om de moid, hetgeen heelemaal in strijd was met haar gewoonte. De kolonel had in de eetkamer ge zeten. maar toen hij zijn vrouw thuis had hooren komen, had hij zich hij haar gevoegd. Hij werd nooit weer levend teruggezien. (B'ordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1