Donderdag 15 Maart. 1894. No. 4336. 38e Jaargang. Buitenland DE BULTENAAR. Binnenland. Uitgave FIR iïï A A. H. VAN C L E E F F te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden 4.—. Franco per post /'1.1b. Advertentiën16 regels OU Cents.; élke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ol'ficieële- en onteigeningsadvert. per regel in Cents. Reclames per relge 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bij advertentiën buiten dc stad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Korte gracht, Wijk B. 60 Telephoonnnmmer 19. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gulden ter leen zal eene Commissie uit liet bestuur op MAAN DAG den 10 MAART aanstaande,'s namid. van hale twee tot hale drie, zitting bouden in een rler lokalen van liet Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor bet teruggeven van gelden. 1IERM. 1». VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de dooi' den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holand en Utrecht executoor verklaarde kohieren N°. 6 en 7 van de per- soneele belasting en van bet patentrecht over het. 3e kwartaal van bet dienstjaar 1893 1894 aan den Ontvanger van 's rijks directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 13. Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, F. 1). SCHIMM ELPF.NN1NCK De pas aangevangen week is buiten gemeen rijk aan politieke gebeurtenissen, ook buiten ons land. In de Ouitsche rijksdag zal een dezer dagen de beslissing in laatste instantie vallen over het handelsverdrag met Rus land en hoewel de aanneming door de Wetgevende Vergadering reeds zeker is, blijft een dergelijke beslissing er toch altijd een van historische beteekenis. Engelands gedeeltelijk gewijzigd kabi net stelde zich Dinsdag voor aan het Parlement, onder zijn nieuwen premier, lord Roseberry, den opvolger van Glad stone. Om eenig begrip te krijgen van het lange tijdsverloop van Gladstone's .werk zaamheid als staatsman moet men eens terugdenken aan al hetgeen deze grijs aard heeft zien voorbijgaan sinds hij voor de eerste maal Minister werd. Feuilleton Naar het Engelsch van A. CONAN DOYLE. De thee, die mevrouw besteld had, werd na tien mimi ten gebracht, maar toen dc meid bij de deur kwam, hoorde zij tot haar verbazing, haar mees ter en haar meesteres in hevigen twist. Zij klopte, maar kreeg geen antwoord, en toen zij de kruk wilde omdraaien, bemerkte zij, dat de deur op slot was gedaan. Natuurlijk rende zij naar beneden om het aan de keukeumeid te vertellen en nu gingen de twee meiden en de koetsier in de gang naar den woordenstrijd staan luisteren, die nog in vollen gang was. Zij komeu allen hierin overeen, dat zij slechts twee stemmen hoorden, die van kolonel Barclay en die van zijn vrouw. Barclay sprak met gedempte stem en haperend, zoodat de luisteraars niet konden verstaan wat hij zcide. Mevrouw daarentegen schreeu w de luid en haar bittere woorden waren duidelijk verstaanbaar. „Jou lafaard!" riep zij telkens weder. „Wat kan ik nu doen? Geef mij mijn leven terug! Ik wil nooit weer dezelfde lucht als jij inademen. LafaardI Lafaard, die je bent!" I)ezc cn dergelijke waren de uitroepen, die de dienstboden hoorden, totdat zij den kolonel plotseling een luiden kreet hoorden slaken, terwijl zijn vrouw een door merg en heen dringenden gil uitte. Overtuigd, dat er een ongeluk was gebeurd, trachtte de koetsier de deur i^o trappen, terwijl van binnon gil op gil word vernomen, llij kon de deur echter niet forceercn en do meiden waren veel te zenuw- Konitlg Willem IV regeerde nog in Engeland; Koningin Victoria was een kind van 14 jaren. In Frankrijk was Louis Philippe en in België Leopold I pas Koning geworden. In Nederland regeerde Willem I, in Oostenrijk Ferdi nand I, in Rusland Nicolaas 1. Alexander II, de vader van den tegeuwoordigen Czaar, was nog een knaap van 12 jaren; Victor Emanuel speelde nog als elfjarige jongen met een tol De Fransche kamer nam een voorstel tot grondwetsherziening in behandeling en Frankrijk, dat nóg voortleeft onder den indruk van het bezoek der Russen, moet thans aanzien hoe dezen gemeene zaak maken met Duitschland. In Spanje is een nieuw Kabinet opge treden onder Sagasta; de onderhande lingen daartoe hebben duidelijk de scheu ring onder de liberalen aan het licht gebracht. In den Oostenrijkschen Rijksraad kan 't spoedig levendig worden door het nieuw ingediende voorstel tot hervorming van het Kiesrecht, dat nu iu behandeling is bij de drie regeeringsgroepeu. In Italië blijven de financieele vraag stukken onverdeeld de aandacht vragen en in Japan verkeert men in afwachting van de daden der nieuwe Kamer, die zoo juist gekozen is en waarin de libe ralen een enorme meerderheid hebben. In 3razilië loopt de burgeroorlog teu eiud. Wellicht uog hedeu tast admiraal Peixoto in de baai van Rio het eskader van admiraal De Gama aan. Zoo de oorlogsschepen der buitenlandsche mogen d - heden den Massenmord niet beletten, is vóór het eind der week de ontknooping gekomen en een eind gemaakt aan den burgeroorlog die Brazilië sedert Augustus 1893 teisterde Aangaande de crisis valt nog niets met zekerheid le melden De Haagsche correspondent van de Arn- hemsche courant schrijft dienaangaande: Hoe 't nu met het Ministerie gaan zal, is nog niet te zeggen. Men weet te verhalen, achtig om hem te helpen. Plotseling kwam hjj evenwel op een idee, stormde de trap af en vloog om het huis heen de laan in, waarop de vensters uitzicht gaven. Er stond een raam open, hetgeen ik heel natuurlijk vind in den zomer, en hij kwam zonder moeite de kamer in. Zijn meesteres had opgehouden met gillen en lag bewusteloos op de sofa, terwijl de ongelukkige kolonel in een hoek van de kamer dood op den grond lag. Natuurljjk was de eerste gedachte van den koet sier, toen hij zag, dat hij voor zijn meester niets meer doen kon, de deur te openen. Maar hier deed zich een even onverwachte als zonderlinge moei lijkheid voor. De sleutel stak niet aan de binnen zijde op het slot en hij kon hem ook nergens in de kamer vinden. Hij sprong het raam weer uiten ging de hulp van de politie en van een geneesheer inroepen. Mevrouw Barclay, tegcu wie natuurlijk zware verdenking was gerezen, werd, nog altnd be wusteloos, naar haar kamer gebracht. Het Ijjk van den kolonel werd op de sofa gelegd en er werd een zorgvuldig onderzoek ingesteld op de plaats van het familie-drama. Do wond, die den ongelukkigon veteraan den dood had aangedaan, was twee uuim diep, bevond zich aan zijn achterhoofd en was klaarblijkelijk met een bot wapen toegebracht. Het was ook niet moeilijk te raden, welk wapen dat kon geweest zijn. üp den grond lag, dicht bij het lijk, een zonderling stuk gebogen hout met een boenen handvat. De kolonel bezat een grooto collectie wapenen, die hij had medegebracht uit de streken waar hij gevochten had, en de politie is van meening. dat deze knods ook tot zijn tropeeën behoorde. De dienstboden ontkenueu, het ding ooit van te voren gezien te hebben, maar onder hel grooto aantal curiositeiten, die de kolonel in huis had, is hel heel goed mogelijk, dat zij dit wapen over het hoofd hebben gezien. Anders werd er door dc politie niets van belang in do kamer ontdekt, behalve dat noch op mevrouw Barclay, noch op het lijk van don kolonel dc ver dat een paar Ministers het afkeuren dat men zich ten slotte maar niet bij het amendement De Meijier heeft nedergelegd. Is dit zoo en het is bijna oogeioollijk dan zou daaruit alleen zijn af te leiden, dat niet alle Neder- laudsche Ministers in alle politieke omstandig heden in het vcflle genot van hun politiek inzicht verkeeren. Het aannemen van de Kieswet, aldus geamendeerd, zou de kies- rechtbervorming totaal hebben doen mis lukken, de natie bedrogen en de liberale partij voor <med op pensioen hebben gesteld. Wat er gedaan is door de Regeering, of door den Minister Tak, is goed en juist ge daan; door de intrekking van het met ver minking bedreigd wetsontwerp beeft de Regeering, op een wezenlijk democratisch standpunt, partij gekozen voor de natie tegen baar dolende vertegenwoordigers. Het Haagsche Dagblad heeft vernomen en omtrent berichten waarbij het Hol' be trokken is, heelt het veelal juiste gegevens dat liet Kabinet collectief' ontslag vroeg aan H. M. de Koningin-Regentes. „Die aanvraag zou door de meerderheid van het Bewind in anderen zin dan door de minderheid zijn gemotiveerd," voegt het er bij. Ook verzekert het, dat de Minnister van Binnenlan Ische Zaken, Dinsdag een langdurig onderhoud met H. M. de Koningin-Regentes heeft ge had. 's Middags ontving H. M. ook den president der Tweede Kamer, den heer Gleichman, en Woensdagnamiddag had de vice-president van den Raad van State, jhr. Van Pan buys, eeu oflicieele audiëntie bij H. M. Dientengevolge werd de gewone ver gadering van den Raad van State gister ochtend gepresideerd door jhr. Van Humalda van Eijsinga. Na de audiëntie van den heer Tak werd de gebruikelijke Ministerraad gehouden. Ook moet er „ernstig sprake" van wezen, den Staatsraad Heemskerk met de samen stelling van een nieuw Kabinet te belasten, dat een gewijzigd kieswet-ontwerp bij tie Kamer zal indienen. 'tZijn echter alle geruchten, die nog be vestiging behoeven. Tot lid van den Raad van State is be noemd jhr. mr. H van der Wijck, staatsraad in buitengewonen dienst. Volgens de Locomotief zou de nieuwe Gouverneur-generaal jhr. Van der Wijck voornemens zijn, slechts twee of' drie jaren zijn betrekking te hekleeden. Oorzaak hiervan zou een voeteuvel" zijn. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. miste sleutel word bevonden. De deur moest door een slotenmaker te Aldershot geopend worden. .Zoo stonden de zaken toen ik Dinsdagochtend, op verzoek van majoor Murphy, nonr Aldershot ging om de politie in haar onderzoek bij te staan. Ik clehk wel, dat je mij zult toestemmen, dat het vraag stuk reeds belangrijk was maar weldra deden mijn nasuoriugen mij inzien, dat het geval in werkelijk heid nog veel ingewikkelder en zonderlinger is dan het dit op het eerste gezicht wel leek. Alvoreus^de kamer te doorzoeken, ondervroeg ik de dienstboden, maar slaagde er niet in, meer van beu to vernemen dan ik re reeds hebt medegedeeld. Een andere kleinigheid van belang werd mij door Jane Stewart, de tweede meid verteld. Je zult je herin neren, dat zij, toen zij haar mevrouw en mijnheer had hooien küven, naar beneden was geloopen om haar kameraads te halen. Nu zegt zij, dat mijnheer en mevrouw, toen zij alleen waren hun stemmen zóo hadden gedempt, dat zij meer aan den toon dan aan de woorden had kunuen hooren, dat zij ruzie haddon. Zij beweerde eerst, niets verstaan te hebben. Op mijn aandringen evenwel herinnerde zij zich, dat zij haar mevrouw tweemaal den naam .David" had hooren uitspreken. Deze omstandigheid is van het grootste belang, daar zij ons leiden moet tot de oorzaak tot den plotselinge twist. Zooals je je zult herinneren, was ae voornaam van den kolonel James, Eén ding is er dat zoow el op het personeel als op de politie grooteu indruk heelt gemaakt. Dat was hel verwrongen gelaat van den kolonel. Het had. naar zij vertellen de vrceselijkste uitdrukking van angst mi afschuw, die een inenschelijk gelaat iu staat is aan f e nemen. Meer dan eén persoon viel in zwijm op het gezicht van het ljjk, zoo vreeselyk was de uitwerking. Het was wel zeker dat hij s\jn dood Dat Minister Pierson alles te werk zou stellen om den tegenvaller van de Vermo gens-belasting zoowel mogelijk op te heffen, lag voor de hand. De Amsterdammer bericht nu: De ontvangers der registratie hebben dan ook circulaires ontvangen, inhoudende ver schillende voorschriften om Hot een betere controle op de aangifte te geraken. Zoo is o. a. nu bepaald, dat de ontvangers in het vervolg van alle verkrijgingen bij erfenis of scheiding door personen die onder andere kantoren wonen aan hun ambtgenooten renvooi zullen moeten doen, ook al bedraagt die verkrijging f50 of 1100 (tot dusverre behoefden sommen beneden de f2000 niet gerenvoyeerd te worden). Eveneens zullen de ontvangers aanteeke- kening moeten houden, wanneer bij verkoop van onroerende goederen, de opbrengst be langrijk verschilt met liet 20 of 15-voud der belastbare opbrengst. Bovendien is o. a. ten aanzien van bouw terreinen bepaald, dat, van de terreinen onder hun kantoor gelegen, de ontvangers een staat moeten aanleggen, en ze door een deskun dige moeten doen waardeeren. De circulai res bevatten nog andere voorschriften om zoo na mogelijk de aangiften te kunnen con troleeren. Of 't echter helpen zal Ter uitvoering van een wettelijke bepa ling moeten de ontvangers der Successie rechten elk jaar vóór 1 April opgaven inzenden van de aangeslagenen in ae Ver mogens-belasting. Ten einde nu zooveel mogelijk het geheim van de aanslagen te bevorderen, heeft de Minister van Financiën dien ontvangers voor geschreven, hun opgaven dienaangaande in verzegelde omslagen, met het woord «geheim" op het adres, in te zenden aan Gedeputeerde Staten. Zooveel mogelijk "Wij meenden, dat alles aangaande de Vermogensbelasting absoluut geheim was. Voor t e dezen zomer, vanwege deafdee- ling Gooi- en Eemland der Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, te Baarn te houden bloemen- en plantenten- toonstelling werd door de commissie van uitvoering een waarborgsom tot bestrijding der kosten verlangd, groot f1250, welke thans in aandeelen van f25 geheel door gegoede Baarnsche ingezetenen is j had voorzien en dat dit hem zoo van angst had vervuld. Dit kwam natuurlijk goed bij de opvatting der politie, dat de kolonel zijn vrouw den moord- aanval op hem had zien plegen. Dat de wonde zich aan zijn achterhoofd bewond, was geen bezwaar, daar hij zich zeer goed kan hebben omgekeerd om den slag te ontgaan. Van mevrouw Barclay zelve waren geen inlichtingen te bekomen, daar die tijdelijk waanzinnig was door koorts in het hoofd. Van de politie vernam ik, dat miss Morison, die, zooals je je herinnert, dien avond met mevrouw Barclay naar de vergadering van het liefdadigheids- genootschap was geweest' ontkende iets te weten wat het kwade humeur kon hebben veroorzaakt, waarmede de kolonelsvrouw was thuis gekomen. Toen ik deze gegevens had, rookte ik er eens een paar pijpen over en trachte ze te scheiden inhoofdgego- vens en wat mij voorkwamen meer toevallige bij omstandigheden te zijn geweest, Er was geen quacstae van of het zonderlinge verdwijnen van den deuraleutel was het punt dat het meeste te denken gaf. Het allernauwkeurigste onderzoek iu de kamer had hem niet terecht kunnen brengen. Noch de kolonel, noch zijn vrouw konden hem bij zich gestoken hebben Hot was dus duidelijk, dat een derde persoon in de kamer moet zijn geweest. En die derde persoon kon alleen door het venster zijn binnen gekomen. Het kwam mij voor, dat een nauwkeurig onderzoek van de kamer en dc laan wellicht tot eenig spoor va» dezen geheimzinnigen persoon zou kunnen leiden. Je kent mijn methodes. Watson. Er was er niet éen die ik bij het onderzoek toepaste. Eu het eindigde er dan ook mee. dat ik sporen ontdekte maar geheel verschillend van die welke ik gedacht had te zullen vinden. Er is «en men in de kamer geweest on die is de laan overgestoken, zoodat hij van den openbaren weg is gekomen. Word vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1