r"i Stadsnieuws Men meldt uit Den Haag het overlijden van den heer C. G. C. F. Ising in den ouder dom van 70 jaren. De ontslapene, oud-kolo nel der artillerie, is langen tijd bij de artillerie-inrichtingen te Delft geweest, was later bij het Ministerie van Oorlog en daarna commandant van de vesting-artillerie te Amsterdam. De heer Ising, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, was een algemeen bemind en om zijn humaniteit zeer geacht De nieuw benoemde Inspecteur van bet militair onderwijs, kolonel Borel, laatstelijk gouverneur van de Kon. Militaire Academie te Breda, is te 's-Gravenhage aangekomen en heelt zijn functiën aanvaard. Binnen enkele dagen zijn mutatiën te verwachten onder de hoogere rangen bij het wapen der infanterie. Naar men aan de Amsterdammer mede deelt, zal voor de onder-olïicieren een nieuw model uniform worden ingevoerd, dat door sierlijkheid gunstig bij het tegenwoordige zal afsteken. Een man op krukken, die vergeten had om bij den Militieraad vrijstelling van dienst aan te vragen, isingedeeld bij de grena diers, doch onmiddellijk naar het hospitaal gezonden. Het bestuur van een ziekenfonds te Amster dam plaatste onlangs een advertentie, waarin een bediende voor kantoorwerk gevraagd werd op een salaris f700. Hierop kwamen niet minder dan 685 solli- citatiën in. Sommige gegadigden zonden zelfs een telegram met betaald antwoord. Voor twee plaatsen als 2e klerk bij de hoofdadministratie der Posterijen te 's-Gra venhage meldden zich 400 sollicitanten aan. Zulke cijfers spreken. Behalve andere stukken, moeten soliei- tanten voor de betrekking van vroedvrouw te Reeuwijk overleggen. ...haar portret. Er is misschien wel iets voor te zeggen, dat een gemeentebestuur weten wil hoe de juffrouw, die 't emplooi begeert, er uit ziet maar het komt toch meer op andere hoe danigheden aan dan op haar gelaatstrekken. In elk geval is het iets nieuws; maar als het navolging vindt ook bij andere sollicitatiën, is het geen aangenaam vooruitzicht voor leelijke mensehen. Te Dreischor vierde Maandag mej. de weduwe C. Tuin haar honderdsten jaardag. Heel het dorp nam deel aan het feest van het oudje, dat een weinig doof, doch overigens zonder de gebreken van den ouden dag is. Tot haar 86 jaar, deed ze zelf al haar werk nog, doch sedert heeft zij een loop meisje van 75 jaar die haar boeltje „doet". Zij wordt nog overtroffen door mej. de weduwe Busquet, die Dinsdag in den besten welstand te Rotterdam haar honderd-eersten jaardag vierde. Het eerste kievitsei in dit jaar is Dinsdag te Kubaard (Friesland) gevonden door het 8-jarig zoontje van een handwerksman. HeL knaapje kreeg er f 15 voor. LIEFDADIGHEID. De dames van k I e e d i n g maken be kend. dat zij eiken DONDERDAG van 2 tot 3 uren aanwezig zullen zijn in het lokaal Koestraat tot uitreiking vari goederen. Zij verzoeken schriftelijke, onderteekende aanvragen mede te geven met opgave aan welk kleedingstuk behoefte is. Zij die er bezwaar in vinden dat de her komst. der goederen bekend wordt, kunnen deze laten bezorgen bij mevrou w Tengbergen, Langestraat F u, of bij mejuffrouw Thumann, adres den heer Pieper, Nieuwstraar. Intusschen wordt het ter beschikking ge stelde gaarne aan huis afgehaald. Kapitein P. Kleijnhens, eerstaanwezend ingenieur alhier, is benoemd tot lid der com missie welke 6 April en volgende dagen te Utrecht het examen zal afnemen voor den graad van opzichter der fortificatiën 2e klasse. Kapitein L. C Vervooren, van het 5e regiment infanterie hier, is gekozen tot be stuurslid van de thans 850 leden tellende Ver eeniging van Nederlandsche scherpschutters. Sergeant A. J. Scholte, vanet 2e bataljon 5e regiment infanterie, hier in garnizoen, is aangesteld tot sergeant-majoor-titulair, dienst doend officier. By de bataljons van het 5e regiment in fanterie, welke hier in garnizoen liggen, zijn thans ingedeeld 668 miliciens van de lichting 1894, onder welke 115 plaats vervangers. Aanbeveling tot benoeming van een Direc teur, een leeraar in de Scheikunde en een leeraar in do Natuurkunde aan de inrich tingen voor Middelbaar onderwijs te Amers foort. Directeur: a. dr. B. C, Goudsmit, te Zutphen; b. G. J. Buys, te Amersfoort. Leeraar in de Scheikunde: a. dr. A. J. A. Prange, te Utrecht; b. dr. P. J. Dekkers, te 's-Gravenhage. Leeraar in de Natuurkunde: wanneer dr. Goudsmit tot Directeur wordt benoemd, dan is de betrekking van leeraar in de Natuur kunde tevens vervuld; ingeval de heer Buys tot directeur wordt benoemd, wordt aanbe volen: dr. A. H. Borgesius, te Amersfoort. Voorzoover de betrokken leeraren ook aan het Gymnasium onderwijs moeten geven, worden door curatoren van die inrichting aanbevolen voor leeraar in de Scheikunde: a. dr. J. F. M. Caudri, te Zaandam; b. dv. A. J. A. Prange, te Utrecht; voor leeraar in de Natuur kunde: a. dr. A. H. Borgesius, te Amers foort; b. dr. B. C. Goudsmit, te Zutphen. Gisteren werd, vóór de vacantie begon eD dr. Dover voor de laatste maal als Direc teur in de Hoogere Burgerschool optrad, den beminden en voortreiïelijken leeraar een ovatie gebracht door de leerlingen, die hem noode naar Utrecht zien vertrekken. De heer Hoegsma, leerling der 5e klasse, sprak hem namens de jongelui toe en deed daarin uitkomen hoe allen de wijze op prijs stelden, waarop hij zijn taak als Directeur heeft opgevat en hoe ongaarne de leerlingen der hoogste klassen ziin uitstekend onderwijs derven. Dr. Doyer antwoordde met niet minder warmte. Als stoffelijk aandenken boden de leer lingen den vertrekkende een fraaien bureau stoel en een portefeuille met photo's naar schilderijen van levende meesters aan. Met het eindigen van den Wintercursus der Burger-avondschool alhier zijn op éen na alle leerlingen der eerste klasse bevorderd tot de tweede, namelijk: H. C. Verbeek, J. Vernooys, S. Vernooys, J. Boshuizen, D. Ruitenberg. A. van den Pol, D. H. Eysink, A. E. van Zwol, en G. Beumer. Voorts is het einddiploma toegekend aan alle leerlingen der tweede klasse, te weten: J. J. van Beek, J. Hendriksen. J. van Doorn, J. M. de Smalen, W. van Daal, E. van dei- Wart, G. Meijer en J. H. Fijnenberg. Ter aanmoediging is vanwege de loge „Jacob van Campen" een eerste prijs uit gereikt aan H. C. Verbeek en aan J. van Beek, en een tweede prijs aan J. Hendriksen en J. van Doorn. Reeds meermalen berichtten we, dat binnen deze gemeente valsche rijksdaalders in omloop zijn, meest alle met het jaartal 1874. Gisteren werden er weer twee, en heden ochtend is er weer éen ter inwisseling aan geboden bij het correspondentschap der Nederlandsche Bank alhier. De aanvankelijk op 28 Maart vastgestelde groote bijeenkomst van het Heilsleger, moet, wegens ziekte van mevrouw Oliphantworden uitgesteld tot wellicht 4 April. De inspectie over de lijn Amersfoort- Kesteren wordt met ingang van 1 April opgedragen aan den heer A. L. H. Mélotte, inspecteur van de H. IJ. S. Mij. Zijn standplaats blijft Nijmegen. Drie a vier jongelieden, als heeren gekleed, betoonden in den nacht van Maandag op Dinsdag hun moed door op verschillende plaatsen in deze stad baldadigheid aan anderer eigendom te plegen. Jammer, dat de politie het plegen dier aardigheden (f) niet op heeterdaad betrapte doch naar wij vernemen zijn de daders, na ingesteld onderzoek, bij de politie bekend en is het nog wel mogelijk, dat er voldoende gegevens verkregen zijn om proces-verbaal op te maken. Achter de Sociëteit «Harmonie" is een nieuwe, geheel naar de eischen des tijds ingerichte, kegelbaan gemaakt, die volgens kenners zeer goed voldoet. Van eersten Paaschdag wordt de baan tegen werkelijk zeer matige huur ook beschikbaar gesteld voor niet-Ieuen der Sociëteit. Door de Hulpbank, opgericht door het plaatselijk departement der Maatschappij tot van 't algemeen, zijn in 1893 verstrekt 57 leeningen, te zaraen bedragende f8620, tegen f9354 in 1892. De leeningen waren verdeeld als volgt: 8 a f300; 1 a f250; 1 a f225; 18 a f200; 3 a f150; 1 a f130; 8 a f100; 2 a f80; 2 a f75; 1 a f70; 5 a f50; 3 a 1'25; 1 a f24 en 1 a f16. Voor de eerste maal leenden 14 personen. Zes leeners moesten f8.19 bijbetalen wegens vertraging in allossing op een som van f 400 overigens hadden de aflossingen geregeld plaats. Over een bedrag van f1907 werd f55.95 teruggeven voor vervroegde afbe talen. Eén borg betaalde voor een schuldenaar 1*150; terwijl twee borgen voor een schul denaar 1'15 moesten bijpassen. De ontvangsten bedroegen f459.27 de uit gaven 357.055; voordeelig saldo dus (101,61s. Na het uitbrengen van dit verslag werd overgegaan tot. de benoeming van bestuurs leden, welke benoemingen reeds in ons vorig nummer zijn vermeld. Allen hebben inmiddels de benoeming aanvaard. Herinnerd werd hoe, door bet overlijden van den heer B. E. Herschel, op 92 jari gen leeftijd, de instellin g een barer mede bestuurders verloor en hulde werd gebracht aan den waardigen afgestorvene, die sedert de oprichting van de Hulpbank, in 1868, als bestuurslid steeds volijverig baar belangen heeft behartigd en zooveel heeft bijgedragen aan haar wasdom en bloei. Zijn naam zegt het verslag zal ook onafscheidelijk aan de geschiedenis der Hulpbank verbonden, en steeds in dankbare herinnering blijven. De artisten van »Het vrije tooneel" te Amsterdam zullen hier 12 April in de Kei zerskroon komen opvoeren «Galeotto'', het bekende drama met het voorspel van den heer J. H. Rössing, en het minnespel »Nou van Floris van Westervoort. Door het Bestuur van de Amorsfoortache IJsclub Voorwaarts is Vrijdag het volgende adros verzonden aan Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht; „Geeft eerbiedig te kennen het bestuur vau de Vereeniging Amersfoortsche IJsclub „Voorwaarts" gevestigd te Amersfoort" als teohtpersoon erkend bij Koninklijk besluit van den 29 September 1S91, No. 61. Dat door hem in den winter van 18921893 en in dien van 1893—1894 is getracht te exploiteeren eene sehaatsenbaan op een perceel gronds strekkende van af den straatweg van Amersfoort naar Hooglaud juist aan de grensscheiding dier gemeenten, noord waarts langs den linicdijk tot „dc Sehaus" en be grensd te westen door genoemden liuiodijk en ten oosteu door de „Oude Eem;" dat nij bij bet voornemen tot exploitatie uitging van de veronderstelling, dat er in hot najaar in den regel wel zoovéél hemelwater zou vallen, dat, komende van de boveugclegen landen tot aan Hoevelaken, voldoende zou zijn om, wauneer de wind in het Noordwesten schoot, en de „drie Sluisjes," bij hoog getij van het Eemwater, door opsluwiug uit zee. zich sloten, den tusschen de straatweg van Amersfoort naar Hoogland en den liniedijk liggende lage landen, waaronder ook het bovon bedoelde; ouder water te zetten dat in weerwil dat vertrouwen, de ondervinding gedurende twee jaren heeft geleerd, dat daarop niet kan worden gerekend; dat hij daarom in den maand December j.l. aan den voorzitter van het waterschap „do Drie Sluizen" te Hoogland vergunning heeft gevraagd om in de „Oude Eem" een waterkeering, nabij „de Schans" te plaatsen, teneinde het water dat anders door eerstgenoemdeu watergang naar de rivier de Eem afvloeit, te dwingen door een aan den straatweg gcoiaakten duiker op liet land van de vereeniging, waarop men zich voorstelde de sehaatsenbaan aan te legg'.n, te vloeien dat die vergunning door den voornoemden voor zitter is verleend, en hoewel die niet officieel werd ingetrokken, vond toch, naar ons bij gerucht ter oore kwam, op zijn last, de wegruiming van die water keering, even na derzei ver voltooiing plaats, zoodat daarvan geen baat is ondervonden; Dat dientengevolge geen, althans geen voldoende hoeveelheid water op het land der vereeniging is verkregen om ook maar aan de exploitatie van eene sehaatsenbaan te kunnen denken; dat het toch echter zeer de aandacht van het be stuur heeft getrokken dat een perceel weiland ge naamd ,,de Slaat" onder Hoogland, mede aan de „Oude Eem" gelegen, in gebruik bij J. Schoonder- beek op 't zelfde hoogtepeil als het land der ver eeniging, wel en ruimschoots onder water was ge- loopen, terwijl het peil van de „Oude Eem" om om eerstbedoeld land te overstroomen in den af- gcloopen winter althans vóór Januari 1894 nimmer hoog genoeg is geweest; dat liet bestuur toon een onderzoek naar de oor zaak daarvan heeft ingesteld, hetwelk hem heeft geleerd, dat van hot waterwerk „de Drie Sluisjes." gebouwd ter lozing van het bovenwater naar de Eem, en tevens tor beveiliging van de buitendijks gelegen landen tegen het Eemwater ter gelegenheid van hoogen vloed bij Noordwestenwind, meermalen, in plaats van op de natuurlijke wijze, door den aandrang van hot opstuwend zeewater, te zijn ge sloten, juist bij zulk een wind en zoodanigen vloed door hulpmiddelen, in deze door het steken van een elzen knuppel tusschen de sluisdeuren, worden open gehouden, om het Eemwater binnen te laten, en het land genaamd „de Maat" te doen overstroomen, door een geul in den dijk dien het omringt, te maken; terwijl de watermolen die aan de „Oude Eem" aldaar staat en de tonmolen die daar ligt, naar de zienswijze van adressant, van geen genoeg zame capaciteit z\jn oin het water in voldoende hoeveelheid op hot land te brengen, uit de „Oude Eem." dat het bestuur niet wist dat zulks gooorlootd was, en dat ook niet kon aannemen, al hebben onderscheidene zijner loden, benevens o. a. de hee ren L. van D., A. van der L., 8. J. van der H., D. B., allen wonende te Amersfoort, op vorschillendo datums, op klaarlichten dag, gezien dat die open houding geschied was; dat het bestuur, bij ondervinding wetende, dat het waterschap zelfs zeer scherp alle handelingen althans des bestuurs haudelingen doot contro- looren door politie, en mmmer vernomen hebbende dat op de bovenbedoelde handeling aanmerking werd gemaakt, thans in de veronderstelling verkeert, dat het openhouden door hulpmiddelen van „de Drie Sluisjes" tot inlating van Eemwater vrystaat aan hem die daartoe vergunning heeft bekomen, welke vergunning in liet bovenomschreven geval zokor door de bevoogde ruacht zal zijn verleend geworden, Redenen waarom hot bestuur voornoomd Uw college eerbiedig vorzookt hem vergunning te ver- oleucn om, tot inlating van Eemwater, bij hoogen vloed ten gevolge van Noordwesten wind, iu üon winter van 1894 op 1896, en wel van don 15 Novem- her 1891 tot den 15 Februari 1896, door hulpmid delen, door Uw college aantewijzen, „de Drie Sluis, jes" gedureiulo dag en nacht open to honden, tot dat liet bij hen iu gebruik zijnde porooelland voor sehaatsenbaan zal zfjn overstroomd, of zoo Uw college daartoe onverhoopt onbevoegd mocht zyn, het be- stuur den weg te willen aanwyzen langs welken zoodauige vorgunning is te bokomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hield Donderdagavond haar45e open bare vergadering. Met 4 steramen tegen 1 werd voor kennis geving aangenomen een missive van de com missie voor het zesde internationaal congres van Binnenlandsche scheepvaart, te 's-Gra venhage te houden, in welke missive verzocht wordt°om een bijdrage in de kosten. De heer Sinnige, was van oordeel, dut, bij den ongunstigen toestand van de kas der Kamer, in deze aan het Gemeentebestuur diende te worden gevraagd op welke wijze, indien de vergadering besloot aan liet ver zoek gehoor te geven, het geld kon worden beschikbaar gesteld, hetgeen de heeren Van Dam en J. Ger. Kleber, achtten niet op den weg der Kamer te liggen, noch tot haar be voegdheid te behooren. Aan een verzoek der Kamer te Arnhem, om ondersteuning van een adres door haar aan de Ministers van Oorlog en van Kolo niën, ter verkrijging van wijziging iu de voorwaarden der contracten betrekkelijk de levering van levensmiddelen aan het Rijk, in dier voege, dat de eene partij, de leverancier, niet meer totaal afhankelijk zij van de andere partij, het Rijk, vertegenwoordigd door een keurings-commissie, die gewoonlijk uit niet- vak mannen bestaat, besloot de Kamer te voldoen, in zoover daarbij verzocht wordt de instelling van een commissie van hooger beroep voor het gelieele land, aan wier oor deel, hij eventueele afkeuring, de leverancier, die overtuigd is goede waar te hebben aan geboden en in zijn recht te zijn, de 'Aak kan onderwerpen. De Voorzitter acht eene Commissie van hooger beroep wenschelijk omdat een officier, hoe bekwaam krijgsman ook, niet geacht kan worden van alle zaken evenveel versta id te hebbenbovendien is de wederpartij tevens rechter over den andere. In burgerlijke zaken heeft toch elke partij recht van hooger beroep hetgeen tegen woordig, bij (le wijze van keuring, slechts aan de éene zijde is toegekend. Slechts in hoogst enkele gevallen kan de leverancier zijn goed recht bewijzen. Zoo is het hier ter stede voorgekomen, dat bij het fourageeren voor het garnizoen vieeseh werd afgekeurd oindat volgens den officier, belast met den inkoop, uierboord werd geleverd, terwijl een inmiddels geroepen veearts moest verklaren, dat het door den slager geleverde vlcesch was van een os. Ook is net gebeurd, dat erwten die hier werden afgekeurd, door een ander aangeboden, wer den aangenomen, terwijl deze tweede leveran cier de erwten betrokken had van den eersten. Ter circulatie ouder de leden van de Kamer werd gezonden een adres om ondersteuning van de Vereeniging van Nederlandsche industrieelen gericht aan H. M. de Koningin betreffende de Tariel'wet. Vervolgens kwam in behandoiing het rapport van de commissie omtrent de weder invoering eener Ootrooiwet. Het eene lid dier commissie, de heer Van Dam, stelde voor, dat de Kamer zich onbe voegd zou verklaren om in deze haar oordeel uit te spreken; het andere Ld, deheerVer- rnolen, achtte het beter te antwoorden, dat de Kamer de weder-invoering wenschelijk acht, op de gronden ontwikkeld door de Amsterdamselie Kamer, welke hierop neer komen, dat, nu alle andere landen een octrooi- wet hebben ingevoerd, Nederland zich in deze niet moet isoleeren, ook met liet oog op het gevaar van intrekking der bescher ming van onze fabrieksmerken in het buiten land. Na eenige discussie tusschen genoemde heeren, den heer Sinnige en den Voorzitter, nam de Kamer eenparig, op voorstel van den voorzitters .de volgende motie aan, welke reeds in ons vorig nummer werd medege- deelt en luidt; De Kamer, na raadpleging van verschillende deskundigen, niet tot een conclusie kunnende komen over het al of niet wenschelijke van een octrooiwet, afgescheiden van de quaestie van reciprociteit tegenover het buitenland, wenschtdaarom geen oordeel in deze uit te spreken. De vergadering is daarna met de gebrui kelijke plichtplegingen gesloten. Verkooping van vaste Goederen Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort, 17 Maart 1894. No. 1 en 2. Twee woningen aan de Stoovestraat te Amers foort, verkocht voorƒ1320. No. 3 en 4. Tweo woningen aan de Sint Jorisstraat aldaar verkocht voor1110. No. 5 tot en met 8. bouw terreinen aan het Kalfsveld aldaar opgehouden. Samen ƒ2430.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2