Donderdag 29 Maart 1894. If e No. 4340. 38e Jaargang. F Binnenland. DE BULTENAAR. Uitgave FIRMA A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag mot gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct,elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en ontoigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel 5 cent Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Telephoonnummer 19. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG ilen 2 APRIL aanstaande, 's namid. van hale twee tot hale DRIE, zitting houden in een der lokalen van hot Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Zaterdagochtend is op last van H. M. de Koningin Regentes de kist met het stoffelijk overschot van Prins Alexander verplaatst op den vloer van den nis, waarin die kist thans is geplaatst. Het Sociaal Weekblad bevat een artikel ten betooge, dat de Burgemeester van Hil versum het Raadsbesluit betreffende de opneming van twee vrouwen in de School commissie ten onrechte als strijdig met de wet, ter vernietiging heeft voorgedragen. «Noch bij het instellen (art. 70) noch bij het regelen barer werkzaamheden (art 73 en 74) is iets bedoeld ol' gezegd, dat zells maar kan doen vermoeden, dat vrouwen van de bedoelde commissiën moeten of ook maar mogen worden uitgesloten." Wat de vraag betreft of het onderwijs bij de nieuwe regeling zal winnen, ook deze beantwoordt het blad toestemmend. «Als regel toch zijn het de moeders, die de kleinere kinderen bij hun huiswerk gade slaan of helpen, aan wie de kinderen allerlei vertellen omtrent het onderwijzend perso neel waardoor zij eenigszins den geest der schooi leeren kennen; die opmerken of de kinderen bijzonder veel, ol' onoordeelkundig over de schooldagen verdeeld huiswerk mee krijgen, ol' de gezondheid der kinderen lijdt onder liet schoolgaan, soms veroorzaakt door gebrekkig luchten, te hard stoken, tocht enz. kortom de moeder is het, die gewoonlijk beter op de hoogte is van de misstanden in school en onderwijs dan de vader. „Zouden dan niet ook de vrouwen hun woord mogen meespreken, waar het het toezicht geldt zoowel op onderwijs als op onderwijzers en lokalen? Zou het hun niet even goed toe vertrouwd zijn, voorlichting, hulp en bijstand te verleenen aan de onderwijzers (en onder- Feuilleton Naar het Engelsch VAN A. CONAN DOYLE. (Slot). „Het is overbodig, over dit gedeelte van do geschiedenis lang uit te weiden. Burtkee werd den volgenden dag door generaal Neill ontzet, maar de opstandelingen voerden mij mee naar hun schuilplaatsen en eerst jaren daarna, zag ik weer het gelaat van een blanke. Ik werd vree- selijk mishandeld, trachtte herljaaldelijk te ont vluchten uil word dan nog erger mishandeld. Ge kunt zelf zien, in welk een toestand ik eindelijk geraakt ben. Sommigen mijner vijanden namen de vlucht naar Nepaul en voerden mij derwaarts mede en later wera ik naar Darjeeling getrans porteerd. Daar werden de opstandelingen door de bergbewoners vermoord, en ik waB een tijd lang hun slaaf, totdat ik wist te ontsnappen; maar in plaats van naar het Zuiden, moest ik naar het Noorden gaantotdat ik onder de Afghanen kwam. Daar verbleef ik verscheidene jaren en keerde eindelijk naar de Pundjab weder, waar ik onder de inboorlingen leefde en mijn kost verdiende met goochelen. Wat was er mij, ellendige bultenaar, aan gelegen om naar Enge land terug te keeren of mij aan mijn oude kameraden bekend te maken? Zelfs mijn zucht naar wraak deed mij daartoe niet besluiten. Ik had veel liever, dat Nancy en mijn oude vrien- wijzeressen) die deze hulp enz. vragen?" Vooral met het oog op ue onderwijzeressen zal deze vraag wel nauwelijks outkennend beantwoord kunnen worden. Zou ook de vrouw niet in staat zijn en, als burgeres van den Staat en de Gemeente, het recht hebben om «den bloei van het onderwijs naar vermogen te behartigen"? «Ook dit zal wel niet worden ontkend." De nieuwe muntbiljetten, van f10 zullen deze week bij de Rijksbetaalmeesters ver krijgbaar zijn. Zij zijn gedrukt op de plaat van het munt biljet van f50. Terwijl deze laatste echter blauw getint zijn, hebben die van f10 een lichtbruine kleur. Het bedrag, wordt, in tegen stelling van de biljetten van 50 gulden op de achterzijde niet in cijfers, maar in letters uitgedrukt: Tien gulden. De Leerschool, verbonden aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen zal 15 Mei e. k. tegelijk met de Rijkskweek school, die dan van 's-Hertogenbosch naar Nijmegen zal zijn overgebracht, geopend wordeu. Naar gemeld wordt, bestaat het plan, het 40-jarig bestaan van het Kon. Instituut van de Marine Ie Nieuwediep in October a. s. feeste lijk te herdenken door een reünie van actieve en gepensionneerde zee-officieren. Onder veel belangstelling herdacht de heer J. A. Jochems, kapitein-adjudant der schut terij te Amsterdam en bekend door zijn historische studiën over de burgerwachten in ons land, den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad. Voor de Internationale Tentoonstelling tot bevordering der photografie, welke zal worden gehouden te Groningen, van 2 tot 10 Juni a. s., en die belooft, uitstekend te zullen slagen, zijn door H. M. de Koningin-Regentes beschikbaar gesteld twee prachtige zilveren medailles, de eene met de beeltenis van II. M. de Koningin, de andere met die van H. M. de Koningin-Regentes. Het is thans zeker dat van 20 Juni tot 20 Juli te Nijmegen een internationale ten toonstelling van schilder- en beeldhouwerken zal worden gehouden. De beste Nederlandsche en Belgische kunstenaars hebben reeds hun medewerking De vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherij zal Woensdag 4 April a. s. des voormiddags ten 11 uur, in „Eensgezindheid" te Amsterdam een open bare vergadering houden ter bespreking van bezwaren tegen de plannen tot bedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee, in verband met de belangen der visscherij. Dit onderwerp zal wordeu ingeleid dooi den heer T. A. O. de Ridder, voorzitter der vereeniging. De waterleiding te Apeldoorn werd gisteren feestelijk geopend. De schoenmaker en ex-hospitaalsoldaat Hofmans, die voor het kantongerecht te 's-Gravenhage heeft terechtgestaan wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, en in wienszaak nog geen uitspraak is gedaan, is thans opgenomen in een krank zinnigengesticht. In den avond van Goeden Vrijdag, schijn baar gezond, trad ds H. F. W. Grottendieck, Evangelisch Lutberscb predikant te Groningen voor zijn gemeente op om met haar den Góe den Vrijdag te herdenken en Avondmaal te houden, waaraan de nieuwe lidmaten voor het eerst zouden deelnemen. Hij sprak naar aanleiding van Joh. 19 vers 30: «Jezus zeide: Het is volbracht! En liet hoofd buigende, gaf hij den geest." Even vóór de bediening van het Avond maal, toen hij de woorden had uitgesproken: «Komt allen tot mij, die vermoeid en belast zijt, en ik zal u ruste geven", zakte de predikant in een. Dat dit een algemeene en vreeselijke ontsteltenis veroorzaakte, behoeft wel niet gezegd. Terwijl de gemeente snikkend het kerkgebouw verliet, werd de heer Grot tendieck naar zijn huis gedragen, waar hij spoedig het bewustzijn geheel verloor, en weldra overleed. Op eersten Paaschdag werd in zijn slach terij aan de Ceintuurbaan te Amsterdam vermoord gevonden de 31-jarige slachter J. J. Schutt. Hij lag met het hoofd tegen liet hakblok met een diepe wond in den hals, blijkbaar toegebracht met een bijl, die nog geheel bebloed in den winkel werd ge- den dachten, dat Henry Wood gestorven was met een rechten rug, dan dat zij hem in leven zagen als een aap. Zij dachten niet anders of ik was dood en ik wilde, dat zij ook nooit anders zouden denken. Ik hoorde, dat Barclay met Nancy was getrouwd en dat hij snelle promotie in het regiment maakte, maar zelfs dit deed mij nog niet spreken. Wanneer iemand echter oud wordt, begint hij naar huis te verlangen. Jarenlang droomde ik van de groene weiden en de tuinen van mijn geliefd Engeland. Eindelijk besloot ik, ze óor mijn dood nog eens te gaan zien. Ik spaarde geld genoeg over om de reis te kunnen betalen en toen kwam ik hier, omdat hier soldaten zijn en ik wist, hoe ik, door ze te amuseeren aan den kost moet komen." „Uw verhaal is hoogst interessant," zeicle Sher lock Holmes. „Ik heb reeds gehoord van uw ontmoeting met mevrouw Barclay en uw weder- zijdsche herkenning. Gij zijt daarop, naar ik veronderstel, haar naar huis gevolgd en hebt door het venster den twist tusschen haar en haar echtgenoot gezien, wien zij ongetwijfeld zijn gedrag tegenover u voor de voeten wierp. Toen werd uw gevoel u te machtig en zijt ge dwars door de laan door het venster binnengedrongen." „Juist, mijnheer, dat deed ik, en toen hij mij zag, keek hij zooals ik nog nooit iemand heb zien kijken, en hij viel met zijn hoofd tegen den rand van den schoorsteen. Maar hij was al dood, voordat hij viel. Ik las den dood op zijn ge laat, zoo goed als ik een brief kan lezen. Alleen het zien van mij was als een kogel door zijn schuldig hart." „En toen?" „Toen viel Nancy in zwijm en ik nam haar den sleutel uit den hand, met de bedooliug om vonden. De jonge man, die weldra in heS l huwelijk zou treden, woonde geheel alleen,» en van den moord bleek dan ook eerst toen de knechts, die op hun herhaald bellen geen| antwoord kregen, aan de knop van de aeur duwende, deze open vonden. Het geld uitf de toonbanklade en uit een koffer op Schutt's slaapkamer is verdwenen. Op het lijk werd echter nog ruim f94 gevonden. Men meent, dat de moord om der wille van diefstal moet gepleegd zijn. De justitie nam reeds verschillende ken- k nissen van de verslagene in verhoor. De buren verklaarden des morgens te half acht een man uit den winkel te hebben zien komen, gekleed met lange jas en pet. Men zoekt dien man nog tevergeefs. Moge het Batelt en Panhorst en Verbeek j gelukken den dader te vinden. Als een bijzonderheid, misschien eenig in in ons land, kan vermeld worden, dat door het bestuur van het waterschap «Binnen- E old er van Hedikhuizen" (N-Br.) ais be- eerende de goederen van de corporatie van ingelanden, uit die bezitingen ook weer dit jaar de grondlasten van de belastinschuldigen,-** welke van die corporatie deel uitmaken, worden betaald. Een on ander beloopt een som van onge- veer 1'3000. u In een onzer huizen van bewaring werd\ dezer dagen iemand binnengebracht, die éen dag subsidiare hechtenis moest ondergaa wijl hij een hem opgelegde geldboete v: 50 cent niet wilde betalen. De man zag I armoedig uittoch vond men bij visitatie gelijk dit bij het insluiten altijd geschied^ ruim f3000 aan bankpapier bij hem. Hef* kostte heel wat moeite, hem te bewegen die*, bezitting, zoo zorgvuldig door hem verborgen, 7 zij het dan ook maar tijdelijk, af te staan. Jn den Rokstelscb en gemeenteraad maakte een der leden de opmerking, dat de politife beter toezicht diende te houden op ae na-ca leving van art. 90 der plaatselijke politie verordening: het reinigen der straten. t De veldwachter, die onder het publirf e, aanwezig was tot het bewaren der orde, ri{,"^- dat lid toe: «dan kan ik bij uw broer ^an aanhoudend proces-verbaal maken." ''che De vergadering werd, als ware er nfeige- voorgevallen, voorgezet I -vtsch W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. de deur open te maken en hulp te halen. Maar terwijl ik dat deed, kwam het mij beter voor, haar te laten liggen en mij weg te maken, want de omstandigheden konden er wel eens bezwa rend voor mij hebben uitgezien, en in ieder geval zou mijn geheim uitkomen, als ik gearres teerd werd. In de haast stak ik den sleutel in nnjn zak en liet mijn stok vallen terwijl ik Teddy wegjoeg, die boven in het gordijn was geklommen. Toen ik hem weer in zijn hok had, waaruit hij was gevlucht, maakte ik mij zoo spoedig mogelijk uit te voelen." „Wie is dat Teddy?" vroeg Holmes. De ir.an bukte zich en deed een kooitje open, dat in een hoek stond. Op hetzelfde oogenl1k sprong er een prachtig roodbruin diertje uit, slank en lenig, met de pooten van een bunzing, ei a iangen, spitsen neus en een paar van de mooiste roode oogen, die ik ooit in een dieren- kop heb gezien. „Dat is een maugustel" riep ik uit. „Ja, sommige menschen noemen hem zoo, en andereu noemen heia weer een ichneumon," zeide de bultenaar. „Ik noem hem slangenvanger, en Teddy is verbazend knap in zijn vak. Ik heb hier eer. slang zonder angel en Teddy vangt hem ieder.-:, avond om de soldaten in de cantine to amuseeren. Nog iets van uw dienst mijnheer?" „Wel, wij zouden u wel eens weer noodig kunnen hebb ;n, in geval mevrouw Barclay in ernstige onaangenaamheden mocht komen.'"' „In dit geval zal ik natuurlijk voor den dag komen." „Maar is dat niet het geval, dan is het beter om dit schandaal tegen een doode niet op te^®1 rakelen, hoe slecht hij ook gehandeld heeft. Gij Q» hebt althans deze voldoening, dat gij weet, dat*); hij gedurende dertig jaren van zijn leven door wroeging over zijn lafhartige daad is gekweld.?" Ahdaar gaat majoor Murphy aan den over~ia kant. Bonjour, Wood; ik moet eens gaan hooren of er sinds gisteren nog iets gebeurd is." Wij haalden den majoor in, voordat bij d£ straat uit was. „Zoo, Holmes," zeide hij, „ik denk, dat je al 3 wel zult gehoord hebben, dat de geheelo geschie denis op niets is uitgeloopen „Wat dan?" „Het geneeskundig onderzoek is juist afg- 1 loopen. De lijkschouwer verklaart beslist, da de dood het gevolg is geweest van een beroerte? Je ziet dus, dat het bij slot van rekening eeji'.^ eenvoudig geval was." „O, opmerkelijk eenvoudig," zeide Holmes. „Kom, Watson, ik denk niet, dat wij nog te Aldershot nocdig zullen wezen." „Er is éen punt," zeide ik, terwijl wij naarr* het station liepen, „dat ik nog nietbeg'ï.jp; al'*'Q de kolonel James heette en de bultenaar Henr\ •at beteekende dan die naam David?" kV „Dat eene woord, beste vriend, zou mh de geheele geschiedenis verklaard hebben, als ik ideale logicus was, dien jij zoo gaarne schildert, j Het was natuurlijk een scheldnaam." „Een scheldnaam „Ja, zooalB je weet, zondigde David nog al j I eens, en eenmaal op dezelfde wijze als James j Barclay. Herinner je maar de geschiedenis vnw Uriah en Bethscba. Je kunt die vinden in heP eerste of het tweede boek van Samuel."

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1