Stadsnieuws Advertentièn. derde meid. tevens ook zijn vreugde uit te drukken, dat de Ministers Tak en Pierson zijn aangeble ven. daar, bij e n verwisseling van ministerie, zulke plannen dikwijls voor geruimen tijd van do baan gaan. Hot is boden (32 jaar geleden, dat. op don jaardag van 11. M. de Koningin, liet bij be sluit van M. Koning Willem I van 12 September 1831 ingesteld Ml talon kruis voor de eerste maal werd uitgereikt. Van verschillende zijden wordt liet gerucht verspreid, dat in bot Koloniaal Militair Inva lidenhuis op Bronbeek nog slechts 00 inva liden verpleegd worden en dat op grond daarvan het voornemen bestaat, do verpleeg den uit dat huis te doen overbrengen naar het. Invalidenhuis te Leiden. Do ongerijmdheid van dit bericht springt reeds dadelijk in het oog, wanneer men weet, dat nu wijlen Z. M. Willem 111 het landgoed Bronbeek uitsluitend heeft afgestaan om te worden ingericht tot zijn tegenwoordige be stemming. De belangstellenden behoeven zich. w :t li- sterkte betreft, niet ongerust te maken zij bedraagt pl. tn. 170 man en indien de bepaling niet. bestond, dat. do gegaeerden in de eerste tnaand van liet kwartaal hun gage- ment over dat tijdvak ontvangen, waardoor tal van aanvragen moeten worden afgewezen, omdat de verpleeggelden niet kunnen worden teruggestort, voorzeker zou het maximum van 200 man reeds lang zyn bereikt. .4. O. ito voorstanders van de doodstraf voeren als argument, daarvoor aan liet toenemend getal grnote misdaden. Daargelaten of die toeneming buiten evenredigheid is met de toeneming der bevolking en of de maat schappelijke toestonden daartoe medewerken, om een misdadige ter dood te I rongen, moet men toch beginnen met hem in zijn macht te hebben; pour faire un civet, il fuut avoir un lièvre. Wat baat de galg als men hem niet kan vinden, dien men er aan wil op hangen 1 Veel grooter voorbehoedmiddel tegen ka pitale misdaden. is de zekerheid, dat.de plegers opgespoord worden en dat voorbehoedmiddel ontbreekt in ons land in hooge mate. Ook de bedrijver van den moord op den vloeschhouwer Schut blylt nog onbekend en onvindbaar. Zal het ook met dezen moord gaan ids met die van de boerenvrouw te Oudesehool; de beide oude vrouwen te Haarlem; de dienstmeid van den heer Viotta te Amsterdam; de huismoeder te G mda;den ontvanger der belastingen te Nieuwersluis; den moord in het Asscber boscli. en den moord van den engelse hen huisknecht te 's-Gravenhage, waarbij men nog herinneren kan aan de vermiste vrouwen van De Jong Wat baat de strengste straf, die op eën misdaad is te stollen, wanneer de justitie buiten machte is, om de daders op te sporen feilt U' is, on hit to moor, daar do gevolgen van bepalingen, als door Patrimonium verlangd, in do gemeenten waar /.y worden vastgesteld, zijnde Amsterdam, Zut- plien en Snoek, nog niet aan de ondervinding kunnen -Onder deze omstandigheden geven •weging aan adressant tc kennen te Itaad liet verzoek in overweging on tot tijd en wijle de ondervinding >n bovonbeilo.'ltle Qonioeuton althans eenigszina in slaat zal stellen do gevolgen van de door adressant voorgestane bepalingen na lo gaan. Do hoer Gerritsen zeido ongeveer: liet spijt me, dat ik mij mot do conclusie van het rapport niet kan vereenigen en ik zal straks een voorstel doen om overeenkomstig de aanvrage van Patrimonium te handelen. De zaak in den breede t« besproken, nolit ik over bodig na hetgeen wij er in den lnatslen tijd over gelezen en gehoord hebben. lntusschen acht ik hot lioodig or op te wijzen wat de bedoeling is mot liet voorstel: le. Om hier ter stede meer stabiliteit in het loon te verkrijgen, opdat voorkomen 'vorde. «lat. in den winter vooral, wanneer de behoeften van het arboids- gezin op zijn grootst zijn, liet loon tot beneden het bestaansminimum daalt. 2e. Om don arbeider iu den loonstrijd een gun stiger positie te bezorgen. 3e. Om te voorkomen dat de aaiiiienier van eenig gemeentewerk al de boni ten dienste s aande mid delen aanwendt, om bet men te drukken en den ar leidstijd. tot een den arbeider naar üeliaam en 4e. Te vet. dat de zwakke te iiid, He: is dus «fe e die ronde lag. dat de en den sterkere >ok hier sitie der arbc .tp'.' Hierop kan met beslistheid een bevestigend li woord worden gegeven, zoowel wat loon als n •idsduur betreft. Elder# w rdon zoowel bij particulieren als rijk en ■meenten, bepalingen in liet leven geroepen lu ik 'net uitstellen bier voor «lo toch zoo weinige Het Hei in andere land. heeft gezien, is hier ook I duo duister ES£ meer, daar Maatregel groot g of het iu het belaug t dat de arbeids- •roiatigeti arbeid ieti voorkomt daardoor later zeker liere liefdadigheid en vergrooting Reeds gedurende een lange reeks van jaren hoeft de lieer J. Heemskerk, landbouwer le Hazcrewoude. artikelen geschreven, meestin anti-revolutionnaire bladen, over oeconomi- sche onderwerpen. Pin is eenigen lijd geeft bij nu zelf een weekblaadje uit, Ons Streven geheeten, dat der lezing overwtuird is. In zijn programma zegt bij: De vier misstonden welke ik beoog zijn deze 1. Het wegwerpen van 's Rijks gelden door heeren Rijks-veeartsen, 2. De wensch, dat er invoerrecht geheven wordt op alle grondstellen voor de fabricatie van Marga- rineboter, op het koren en fabrinks-artikelen 3. Du nadeelige gevolgen van onze Natio nale militie, en den wensch om een leger te krijgen van enkel vrijwilligere;en4. Hel verkrijgen van een volkomen Zondagsrust, opdat de dag des Heeren niet langer ont heiligd worde. Een inwoner van Deventer beeft twee stem briefjes voor «Ie verkiezing op 10 April ont vangen: éen uitzijn vorige woonplaats, welke hij op 27 Februari 1893 verliet, en éen van liet gemeentehuis te Deventer. Hij kan dus tweemaal zijn stem uitbrengen. Kan dit ook in verband staan met de onge- lijktydige sluiting van de kiezerslijsten? En, indien deze kiezer eens in beide gemeenten ging stemmen, zou daardoor dan niet de geldigheid der betwijfeld De vroege aardappelen komen in liet Westland nu reeds boven den grond. Zij worden met rietmatten tegen de nachtvor sten beschut. «'kiezing kunnen worden Nu het Keinrapport kwam in de jongste Raads zitting in behandeling hot request van de worklie- donvereeniging l'ntimoniuM, inhoudende het verzoek, dut voortaan iu de bestekken van door de Gemeente aan te besteden werken bepalingen worden opge nomen, vaststcllcndo een minimum-loon eu een maximum-arbeidsdag. H. en \V. komen in bun praeadvie» tot de ccm- oluaie, dut groote behoedzaamheid iu deze raadzaam krachi wordeu gesloop openbare of parti van het pauperisme. Een beslissend ..ja" wil ik nog laten volgen op de vraag of de gemeente het recht heelt, hot voorbeeld tot verhooging of regeling van het loon te geven nog daargelaten of het bewezen i* dat dergelijke maatregel meerdere uitgaven voor de gemeente zal ten gevolge hebben. Integendeel hoeft de ervaring reeds geleerd, dat verkorting van arbeidsduur en goed loon do hoeda nigheid van den arbeid verhoogen, M. a. w., dat voortgezette arbeid do krachteu van 's mensehen geest doet afnemen", dat „bij lange arbeidstijden «le laatste uren geen verhooging van productie geven." en dat „hooge loonen een hoogere en betere productie" ten gevolge hebben. Niet alleen als werkgever heeft het gemeentebe stuur, evenals ieder particulier, zedelijke pliehteu tegenover den arbeider te vervullen, maar als overheid heeft het tevens te waken, dat, waar de grens der uiterste zuinigheid feitelijk is overschreden, in het belang der gemeenschap aan die overschrijding paal en perk worde gesteld. liet voorbeeld van den hardvochtigou aannemer, die bij het bepalen van het loon en van den arbeids duur zich niet bekommert over het lot zijner urbei- ders, cn daarom aan loon niet meer betaalt „dan noudig is om voor de verschillende betrekkingen de meest gewensehtc personen te verkrijgen," verdient allerminst navolging. De arbeider zal zich meer kunnen wijden aan de belangen van zijn gezin, en beter voor eigen ontwik keling kunnen zorgenie euncn male ontbreekt hem thans daartoe de gelegenheid. De mogelijkheid zal geboren wordeu, dat do arbei der zal kunnen deelnemen aan Zieken- en Pensioen fondsen en zicli zóo onafhankelijk kun maken vuu openbare of bijzondere liefdadigheid. De openbare orde is er bij gebaat, omdat er geen krachtiger middel ter bestrijding van drankmisbruik denkbaar is, dan hefstofl'elijk en zedelijk peil der lagere klassen te verhoogen. Eindelijk zal een bron van aanhoudende ontevredenheid zijn opgedroogd. Het gevoel van onvoldaanheid zal plaats maken voor een gevoel van erkentelijkheid tegenover de overheid die hier de behulpzame hand biedt. Vrije mededinging is noodzakelijk, maar men zoudore hiervan uit wat noudig is voor levensonderhoud van den arbeider en zijn gezin. Ik kondig alzou een voorstel aan om B. en W. uit te noodigen in de bestekken, die daarvoor ge schikt worden geacht, bepalingen omtrent minimum loon en niaximum-werkiiju op te nemen. De heer B a k e steunt het voorstel des vorigen sprekers, althans wat betreft minimam-loon. De heer Van Lanschot Hubrechtverklaarde zich voorstander van minimum-loonbupaliugon te maken omtrent maximum-werk tijd acht spr. hoogst moeilijk. Do heer Z a n d ij k meent, dat by inwilligen van het verzoek veel knappe werklieden van elders hier heen zullen komen; welke groote werken zijn er thans, vraagt spreker. De Voorzitter meent, dat hier thans geen pcriculum in mora is en dus uitgesteld kan worden. Dc conclusie van B. en W. wordt nu aangenomen met 15 stemmen tegen 2 (dc heeren Bake en Gerritsen.) Het derde punt van de agenda, een voorstel B. eu W. tot uitbreiding van liet. onderwijzend perso neel in do vrouwelijke handwerken aan de school 3e soort aan de Beekstraat, welke uitbreiding een vermeerderde uitgaaf van ten hoogste f75 meebrengt, wordt z. h. st, aangenomen. Eén helpster zal dus worden aangesteld. Alsnu werd benoemd tot Directeur van de Hoo gere Burgerschool de heer O. J. Buys, leeruur aan de H. B. alhier, met 9 stemmen; dr. B. U. Goud smit, leeruur aun do H. B. .3. te Zutphen, verwierf Tol leoraar iu dc Schei- en Dellstol'kunde aan de inrichtingen van Ilooger- en Middelbaar ouderwijs werd benoemd dr. A. J. A. Piungc, van Utrecht, met 15 stemmen, terwijl op dr.. P. J. Dekkers, te vgra ven huge, 2 stemmen werden uitgebracht; eu tot leoraar in de Natuurkunde dr. A. H. Borgesius, met 10 stemmen (1 blanco). Ingekomen waren: een missive van Regenten der Vuu Gelder-stichting vermeldend, dat oii de Kiezers lijsten éen bedoelde voorkomt; een aures \an den heer P. J. Itaaymakers, te Nieuwer-Arustel, conces sionaris voor het aanleggen en exploit «ere n vaa 'au Baurn over Soest naar Amersfoort, houdend het verzoek om, door het verleunen van een jaarlyksch subsidie, mudo te werken tot hot tot stand konion der tram. Dit adres is om prae- advies gezonden aan B. en W. Nog waren ingekomen de goedkeuringen op dc Raadsbesluiten lot verkoop van iopoboonion bij Monnikendam en tot verhuring van een gedeelte van „de Zandhoopon" aan den heer T. A. M. Vermelen, Niet goedgekeurd is hot besluit tot ontheffing van do grondrente van strooken grond aan den Vlua- iikkcrweg. Do vergadering werd omstreeks kwart vóór vier gesloten. Ter gelegenheid vail (inn /.eventigstön ver jaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, groothertogin van Saxen Weimar Eisenach, tante van II. M. de Koningin, 'zal hier aanstaanden Zondag op het ach ter ter rein der Infanterie-kazerne een groote parade worden gehouden door liet g( lieele garnizoen. De infanterie wordt tot éen bataljon, de artillerie tot éen batterij vereenigdhet escadron ordonnansen neemt in zijn geheel deel aan de parade. Overste Hnigman van het 5e regiment infanterie zal de troepen commandeeren; de honneurs worden bewezen aan kolonel Ben schop. waarnemend garnizoens-commandant. Do kies vereeniging Amersfoort heeft Maan dagavond tot haar candiduat voor de nieuwe Tweede Kamer gesteld mr. E. D. graaf Scliiin- nieipenninck. lid der Provinciale Staten van l'trecht en burgemeester vtui Amersfoort. Namens de anti-revolutionnaire kiezors in het district Amersfoort, diezicli niet kunnen vereenigen met het candideeren van den heer De Waol Malelijl door do anti-revoluti onnaire kies vereeniging, bevelen ook de heeren Godin de Beaufort en Jacob van Zanten tutu tnr. E. D. graal' Scbimmelpenninck, burge meester van Amersfoort en lid der Prov. Stoten. Zij verzoeken alle tegenstanders van de thans ingetrokken kieswet-Tak zich bij deze eandidatuur aan te sluiten. In de Maandag hier ter stede gehouden vergadering van de anti-revolutionnaire kies- vereeniging Nederland en Oranje in het district Ede, is tot candiduat gesteld voor de Tweede Kamer de heer C. M. E. vanLöben «Seis. Do vergadering welke om 3 uur een aan vang nam, werd eerst om lü uur gesloten, met een half uur pauze. Niet morgenavond, en ook niet aan staanden Zondag om halfacht gelijk daarna be richt werd zal dr. IL J. A. M. Schaepman bier in den Katholieken Kring een politieke redevoering houden, doch op een nader te bepalen dag, nog in deze maand. Mr. J. van der Leeuw, advocaat en pr cureur alhier, is benoemd tot deken der orde van advocaten bij de Rechtbank te Utrecht. De heer Lettink, die met ingang van 1 Mei naar het Postkantoor te Rotterdam is overgeplaatst, wordt hier niet vervangen door den heer 11. II. Dumoolin, gelijk aanvan kelijk bepaald is, doch door den commies 3e klasse D. Zwaanshals, thans te Haarlem. Aangaande de bijeenkomst gisteravond door het Heilsleger in Aiuiuitia gehouden, kunnen we weinig nieuws meededenze had luiar gewoon verloop, alleen zong mevrouw OliphnntSehoch een paar nieuwe lieduren. Du zaal was stampvolreeds spoedig na hot openen der deuren waren alle dubbeltjes- plaatsen uitverkocht en nog slechts enkele op de andere rangen over, die al spoedig eveneens werden bezet. Er waren ruim 500 personen in de zaal, van wie enkelen zich met een staanpluatsjc tevreden stelden en anderen heel geduldig achter p liet „platform" toekeken, tot omstreeks half elf' toen de bijeenkomst was iilgeloopen. Even goedgezind als liet talrijk publiek in de zaal gestemd was, even ongunstig ge fro 0 m zich enkelen daarbuiten. Reeds bij liet verlaten vim het lokaal aan de Krommestra.it drong bet volk on eu was de politie genoodzaakt nu en dan don Heilssoldaten den door tocht le verzekeren. Ware het muziekkorps te half zovon gekomen, de oploop zou nog vergroot zijntoen om half acht het muziekkorps aan het station arriveerde, stond ook daar een groote hoop volks. Terwijl dc bijeenkomst gehouden word, was het vóór Amicitüi erg rumoerig en werd er weinig vrien delijks gezegd aan liet adres der Heilssoldaten. Na de meeting werd Kolonel Oliphnnt en zijn adjudant door politie langs een omweg naar het station geleid: andere officieren werden op hun weg daarheen door het volk uitgejouwd en moesten in het Bureau vuu politie vluchten, omdat men hen bedreigde. Dc politic moest toon don sabel trekken om de samen scholing uiteen te doen gaan. Arrestatiön zijn niet geschied; van dooden en zwaar gewonden, gelyk heden ochtend het gerucht liep, is gelukkig geen sprake. Al draagt ook de wijze waarop het Heilsleger zijn doel lrae.it te bereiken niet onvoorwaardelijk ieders goedkeuring weg, zijn oogmerk is erkend goed en daarom ia liet te bejammeren, dal in onze anders zoo rustige en vredelievende gemeente enkelen zich niet ontzien hebben om dc Heilssoldaten te inolcs- Hopen we, voor beide partijen, dut deze vijandige houding, die zoo op eens de vriendelijke stemming, welke tusaeiien volk en Heilssoldaten bestond, heelt verdrongen slechts een uiting is geweest van het oogenblik en niot herhaald wordt. Bij sententie vnn bet Hoog Militair Go- rechtshof' is de milicien W. B. van der Z., van liet 5e regiment infanterie alhier, schul dig verklaard aan hot plegen van oen daad van gewold tegen een meerdere ia rang en veroordeeld tot oen militaire gevangenisstrai voor den tijd van drie maanden, ter zake dat hij in den avond van 10 Januari jl. te ruim elf ure, op de door hem bewoonde kamer in de kazerne te Amersfoort, toen een korporaal hem en andere manschappen, wanordelijkheden plegende, gelastte naar bed te gaan, een geweer heeft gegrepen en daarmede naardien korporaalheel'tgeslagen, welke slag echter door dien korporaal is ontweken, door ter zijde le springen. Op de Mitandag gehouden schietwedstrijd melde revolver, afstand 25 passen, werd dele pr. behaald door sergeant-majoor Brak met 63 puntende 2e{doorsergeant-majoorHarthoorn tnet (30 puntende 3e door sergeant-majoor Ozinga met «57 punten, allen van het 3e bataljon 5e regiment, infanterie alhier. Jongstleden Zondag is alhier opgericht de Gymnastiek en Schermvereeniging Olympia. 'liet bestuur dezer Vereeniging bestaat uit de heeren: W. Bais, president; G. C.Sehel- linger, secretaris; K. van Heuvelen, penning meester; T. W. A. 1. Vaarzen Morel, com missaris van orde en wapenen* en D. Klerk, adsisloerend bestuurslid. Deze heeren verklaren zich gaarne bereid tot het geven van nadere inlichtingen aan hen, die als lid wensehen toe te treden. Van een verbeterden treinenloop gedurende den aanstaanden zomerdienst op de lijn Amerefoort-Kesteren, waarop door vele inwo ners uit Veenendttal bij de directie der H. IJ. S. M. is aangedrongen zal wel niet. veel komen, daar de eerste onderteekenaar van het verzoekschrift aan genoemde directie, het volgend schrijven van 15. en W. van Veenendaal ontving: »In antwoord op het ingezonden adres hebben wij de eer u kennis te geven, dat genoemde directie ons bericht, dut het steeds zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn wijziging te brengen in den loop der treinen tusschen Amersfoort en Resteren met bet oog op de aansluitingen van de op «lie lijn loopendo treinen te Kleeft, Nijmegen en Arn hem, Amersfoort, Hilversum en Amsterdam. Ter gelegenheid van den wedstrijd in het zaalrijden, welke uitgeschreven is door den Algeineencn Nederlandschen Wielrijdersbond en op Zaterdag 7 April a. s. in het Concert gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, zal de Hollandsche IJzeren «Spoorweg-Maat- ehappij te 11.40 een extra nachttrein haten loopen van Amsterdam naar Amersfoort, stoppende aan de tussehenstations. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN: 30 Maart. Johanna, d. van Jacobus Marinus van Veen en Emmeijc Kaljee. 31 Maart. Jacoba Hendrika, d. van Johan nes Wilhelmus Vogel en Hendrika Williel mina Nowee. 1 April. Kareiz. van Johannes Hazelaar en Geertruida Bokkers. 3 April. Hendrik, z. van Derk Mulder en Jaantje Hofland. ONDERTROUWD: 30 Maart. Arie Vennis en Margrietha Rouwendaal.4 April. Louis Guillaume Moorman 11 en Maria Geertruida Cornelia Jacobs. 5 April. Aart Bliekendaal en Alijda Priem. Pieter Meijer en Catrina van Eldcrt. Johannes Meijer en Hen-Ti ka ter I leest. GETROUWD: 3 April. Jan Hendrik Boer- son en Maria Louisa van Rijen. 4 April. Maximilittnus Joannes Ilubortus Comes eu Maria llubertina Hlgers. Jacobus Johan nes Sleeking en Alijda Johanna van der Veen. 5 April. Korneüs Dijkeina en Hendrika van Munster. OVERLEDEN: 31 Maart. Dirk Roelof van Santbrink, 10 m. Johanna Antonia Schoen maker, 77 j., wed. van Willem Bonsel. Evert van Doorn, (30 j. ongeh. 3 April. Johanna Tommei, 5 m. Gevonden op den openbaren weg: Een R. K. kerkboekje. Een paar loeren man chetten. Een portemonnale, inhoudende eenig ild, en een ander voorwerp. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. jï i Men wordt beleefd verzocht ADVERTENTIEN voorde Amf.rs- KOORTsciii: Courant bestemd, rechtstreeks aan het bureau te bezorgen of tc werpen in de Brievenbus in de Muurhuizen. jjEen Lutherscli Weesmeisje uit Rotterdam, 20 jaar oud, zoekt te AMERSFOORT -- ten einde meer in de nabijheid barer bloedverwanten te zijn plaatsing togen MEI als Zij is goed bekend met de behandeling der vasch en het strijken, alsmede met stoppen :n mazen. Brieven franco adres Evangelisch Luthersch Weeshuis, Vasteland 4, Rotterdam.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2