Donderdag 12 April 1894. No. 4344. 38e Jaargang. Binnenland FIRMA A. H. VAN CL EEFF te Amersfoort. Verscbynt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden/1,— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 50 ct. ncr 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 16 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Teleplioonnummer 19. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het «even van gelden' ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN- i DAG den iö APRIL aanstaande, 's namid. van half twee tot half dhie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. I1ERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewij/.igd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102), Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke, directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1894, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort den 10. April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Doen te weten, dat de processen-verhaal van inlevering en opening der stembriefjes ter ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's vooriniddags 10 tot 1 uur des namiudags. Amersfoort, den 11. April 1894. Burgemeester en VVethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. H. M. M. de Koninginnen gaan dit voorjaar niet naar Amsterdam H. M. «ie Koningin-Regentes heelt thans bepaald, dat, in verband met de voor den aanstaanden zomer gemaakte plannen en met het oog op het gevorderde seizoen, het gewone voorjaarsbezoek aan Amsterdam dit jaar door de Koninginnen niet zal worden gebracht. Feuilleton Naar het Enyelsch, van CHARLES J. MANSFORD. 4-) „Haal onze geweren en ammunitie, Hassan," zeide Denviers tot den Arabier. En zich tot mij wendend, vervolgde hij „Ik denk, dat het vechten zal worden, als die nikkers terugkomen, maar wij kunnen het beter buiten de tent, dan daarbinnen uithouden." Hassan haalde onze wapens en zeide, terwijl hij ze ons overhandigde: „De sahibs zijn wijs om zich tot een tweeden aanval voor te bereiden, nu de vijand langs dezen weg moet terugkeeren. Zij zijn niet de richting van de bergen uitgeguan, maar over de brug." „En wat maak je daaruit op?" vroeg Den viers hem. „Het geschreeuw, dat wij eerst gehoord hebben, kwam uit de zonderlinge stad, waarvan ik u gesproken heb," antwoordde bij. „Sommige bergbewoners hebben er een nachtelijken aan val op gedaan en zullen spoedig langs dezen weg terugkeeren. Die door ons verslagen zijn, zijn hun "broeders tegemoet geloopen en vertellen hun natuurlijk, dat nun overrompeling mislukt is. Wat zij in de stad doen, zal weldra blijken. De geheele bende is een vreeselijke plaag voor Bij Koninklijk besluit is aan jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, gouverneur van Suriname, op1 zijn verzoek, met ingang van 12 Mei a.s. tot bei-stel van zijn gezondheid, een buitenlandscli verlof verleend voor den tijd van vier maanden. Het gerucht wil, dat Z.Ex. een gedeelte van zijn verlof in Nederland zal doorbrengen. Of het meer dan een gerucht is, betwijfelen we op goeden grond vooralsnog ten zeerste. De Minister van Justitie heeft aan den kerkeraad der Christelijk gereformeerde ge meente te Apeldoorn bericht van ontvangst gezonden der mededeeling, dat deze gemeente niet als vernietigd is te beschouwen, maar gebleven is in het bestaande voetspoor vol gens het reglement in den jare I860 konink lijk goedgekeurd. De Minister van Oorlog heeft beslist, dat de voeding der militairen, te beginnen met 1895 van Rijkswege zal plaats hebben. Aanstaanden Dinsdag 17 April zal het 40 jaar zijn geleden, dat generaal-inajoor H. P. J. Hennus, inspecteur van het w.-Hjen der infanterie en ridder der Militaire Willems orde, tot officier werd benoemd. Kolonel H. W. van Hasselt, van den staf der artillerie, directeur der artillerie-inrichtin- j gen, is op zijn aanvrage op pensioen gesteld, terwijl tot kolonel en directeur der artillerie inrichtingen benoemd is de luitenant-kolonel P. W. Pfeiffer, van dien staf, hoofd der werkplaatsen voor draagbare wapenen en tot luit.-kol. de majoor J. G. van Gennep. Het êxamen tot toelating voor den Hoofd cursus zal dit jaar plaats hebben op 12, 13 en 14 Juli. De miliciens der infanterie van de lichting 1893, die voor het blijvende gedeelte zijn aangewezen, zullen tot 14 Juli onder de wa penen worden gehouden en alsdan in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Aanstaanden Zaterdag zal de Zuiderzee- commissie haar eindrapport vaststellen. Ook te Loosdrecht zullen drie vrouwelijke leden aan de Schoolcommissie worden toe gevoegd. De directeur van het postkantoor te A in den Menam, want, bij Allah, zooals ik den sahibs reeds te Ayuthia heb verteld, de staiu der Drie honderd Pieken heeft een wonderlijke geschie denis." Met het geweer op den schouder, liepen wij door het hooge gras en hielden toen stil bij een omgevallen zuil, waar de schaduw van den muur van het verwoeste kasteel ons kon verbergen voor de blikken der vijanden, indien zij de brug over kwamen. Terwijl wij naar Hassan's ver haal zaten te luisteren, hielden wij een waak zaam oog op de kalksteenen brug, elk oogonblik gereed om den strijd te hervatten, en het was maar goed ook, dat wij dit deden. II. „Het is een vreemde geschiedenis, die de sahibs nog eens zullen hooren van den stam der Drie honderd Pieken en zijn hoofdman," aldus begon Hassan, terwjjl hij aan onze voeten zat met de hand aan zijn zwaard, dat hij elk oogenblik gereed was te onzen dienste te gebruiken„en ge zult er uit vernemen, waarom de bende dezen nacht op moord uit is. „Jaren geleden, vóór de JJurmahncn Si am hadden bezet en toon Ayuthia nog een hoofd stad was, Ayuthia, zoo beroemd om zijn pagoden en paleizen, was Yu Chan het hoofd van de bonzen of priesters van de koninklijke kloosters. „\Yie de groote bonze was van geboorte, wist niemand, hoowel er in het koninkrijk werd gefluisterd, dat hij vau een zeer edel geslacht afstamde, hetgeen zijn aanspraken verhoogde, op de positie waartoe de koning hem met tegenzin had verheven. De ondergeschikte bonzen zagen hem met lede oogen aan, want hij was nog jong, sterdam heeft het publiek uitgenoodigd de postzegels aan te brengen op de linkerzijde van de enveloppe, dat wil zeggen zóo, dat het kopje naar het adres ziet. Daar de beeldenaars op munten en post zegels van opeenvolgende vorsten achtereen volgens naar links en naar rechts zien, brengt het gebruik mede, dat de zegels rechts en links worden opgeplakt. Uniformiteit daarin bevordert het vlugge afstempelen der brieven ten hoogste. De heeren J. P. C. Tichelaar en J. P. Schoonhoven hebben, blijkens een ingezonden stuk in de Ommelander Courant, een com missie gevormd, ten einde de lieer van Deth te steunen eu hem f2000 te verschaffen, die hij zegt noodig te hebben om de bewijzen voor zijn beschuldigingen tegen den directeur van Neerbosch bijeen te brengen. De besprekingen, welke te Hilversum ge houden zijn tot oprichting eener wielerbaan, hebben geen resultaten opgeleverd, zoi>}^t' het plan is afgesprongeu. - - De Bode deelt mede, dat onlangs een onderwijzer die uit Hengeloo (Ov.) vertrok, van den gemeente-ontvanger over de maand Februari niet Vu van ^ijn tractement kon krijgen, maar slechts De Burgemeester gaf den ontvanger gelijk, Nu heeft de betrokken onderwijzer zich tot den Gemeenteraad gewend. De eigenaar van de onder Oosterbeek ge legen landgoederen „De Oorsprong" en sWolfbeze", is evenals ten vorigen jare, genegen persoonlijke en familie-wandel- kaarten uit te reiken, op aanvrage met in sluiting van 10 cents aanpostzegels. Duidelijk dient hier vermelding, dat de uitspanning »het Paviljoen" door iedereen kan bezocht worden, zonder in het bezit te zijn van een wandelkaart. Maandagavond is te 's-Gravenhage in het venduhuis der notarissen de Seinpost te Scheveningen in veiling gebracht voor f48 400. Provisioneel kooper is de lieer J.. de Boer. Een boer uii Olst kocht dezer dagen bij een uitdrager te Deventer een geweer. Vreemd keek ons boertje op, toen het ge weer hem door twee rijks veldwachters werd afgenomen en hem werd gezegd, dat hij, het geweer niet weer kreeg en bovendien voor W. F..A. GROENHUIZEN, Ha ink, hoek Lavende/straat. HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. terwijl velen hunner door ouderdom gebogen waren en gaarne den post hadden bezet, die Yu Chan was opgedragen. Dikwijls kwamen zij in de sombere kloosters samen en hieven, wanneer hij hun zwijgend voorbij was gegaan, dreigend de hand op, ofschoon zij zich voor zijn indruk wekkend streng gelaat nederig bogen om den zoom van zijn kleed to kussen. „Onder deze bonzen was er vooral éen die Yu Chans'a meerderheid niet kon verdragen, want hij was meer bedreven in de geheime kunsu-n van het Oosten dan de rest en zijn toovermacht was in geheel Siaui bekend en gevreesd. Klan Hua, de grijze priester, was inderdaad een groot too- venaar en de heerscher van het land had hem dan ook reeds beloofd, dat hij hot hoofd van de bonzen zou worden zoodra de plaats vacant was. En zoozeer stond deze heerscher onder den invloed van Klan Hua, dat hij een overdekte gang liet bouwen, waardoor hij des nachts van zijn paleis naar de cel van den priester kon gaan om van dezen de uitlegging zijner drooiuen te hooren of van den schurk 'de gebeurtenissen der toekomst te vernemen. Niettegenstaande dit alles, gaf de koning toch, toen de hoofdbouze stierf, na lang aarzelen, den vacanten post aan Yu Chan. Ge kunt u wfcl voorstellen welk een felle haat hier door gewekt werd in het gemoed van Klan Hua, en ge zult de oorzaak begrijpen van het complot, dat hij smeedde tegen hem, die de plaats be kleedde, welke hij zoo gaarne had ingenomen." „Al die twisten van die achtenswaardige bon zen kunnen ons niets schelen, Hassan," viel het kantongerecht moest terecht staan, wegens overtreding der wapenwet. In een tuin te Breda, heeft een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Eenige knapen, waaronder de zoon des huizes, waren in het bezit van een geladen flobertgeweer. Uit speelschheid gedreven, richtte deze laatste het wapen op zijn eveneens aldaar aanwezige tante; het schot ging af en de ongelukkige vrouw viel, doodelijk aan 't hoofd getroffen, neder. De ontboden arts kon slechts den dood constateeren. De dame was eenige dagen aldaar gelogeerd en uit Den Haag ge komen. Door de politie te Utrecht wijzing van een spoorwegarbeider 20-jarig jongeling aangehouden, ats» van het terrein van den Staatsspoor altftBfci? een viertal nieuwe meiataaremblokken te léverhoor. /f"i nemen, bleek hij doofstom te 3 geen leaen en schrijven té hebben geleerd, terwijl ook de vingerspraakheitfgeiieel onbe kend was. Aan zijn moederf '4jeMBUiet ver hoor tegenwoordig was, wie toch nog duidelijk te maken, ijzer niet had ontvreemd, doch H onbekenden jongen had moeten v De Vraag waarheen bleel echter°c woord. Na dit verhoor te hebben ondergaan, werd bij voorloopig weder op vrije voeten gelaten. Wat een goede verkeersweg te water vermag, leert het jongste verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda. Daarin toch wordt de aandacht gevestigd op deomstandigheid, dat er bij de in de laatste jaren bestaande algemeene oorzaken van den druk voor Gouda's handel en nij verheid, in 1893 nog een nieuwe oorzaak is gekomen, die den bloei daarvan zeer ern stig bedreigt, deze n.l. dat sedert het kanaal van Arasterdam naar den Rijn, het Merwe- de-kanaal, is geopend, Gouda voor een groot gedeelte is afgesneden van het. w water tussohen het noorden et» h van ons laorl, en dat daarmede aa_ handel en nijverheid de natuurlijl is ontnomen, om hun producten naar elders in binnen- en buitenland, te vervoeren. Aangaande een vroeger daar zeer bloeiende, echt Nederlandsche industrie lezen we: De pijpenfabrieken te Gouda werkten het afgeloopen jaar steeds geregeld door, niet- Denviers hem in de rede. „Begin nu met van. deze bergbewoners te vertellen, of je bent nog niet klaar, als ze terug zijn, in welk geval wy de kans loopen. er nooit iets van te hooren." „De sahib is ni jd ongeduldig," ontwoorde de de Arabier ernstig; en hierop vervolgde hij, zonder zich eenigszins aan Denviers' opmerking te storen, kalm zijn verhaal. „De nachten, waarin de heerscher zich niet naar de cel van Klan Hua begaf, verzamelde deze laatste -verschillende van de andere bonzen bij zich en dan zaten zij tot 's morgens in de vroegte sombere plannen te smeden. Steelage- wijze slopen zij dan weer naar hun eigen cellen terug, om telkens zenuwachtig de oogen neer te sluan wanneer de ernstige blik van Yu Chan hen trof en hij hun misdadig geheim daarin scheen te lezen. „Zij smeedden het plan, hem te vergiftigen, maar nij liet het vergiftigde voedsel onaange roerd staan. Daarop lootten zij er om, wie hem in den slaap zou vermoorden, maar hij, die door hot lot daartoe werd aangewezen, werd den vol genden dag, nog met een ponjaard in zijn ver- stijlde hand, dood gevonden en niemand wist hoe hij gestorven was. Dien dag was de blik van Yu Chan ernstiger dan ooit, toen hij eiken bonze onderzoekend in het gelaat keek, terwijl zij in een lange rij langs hem heen trokken, en de samenzweerders werden vervuld van vrees en woede door den kouden glimlach, waarmede hij liet mislukken hunner plannen scheen te bospotteu. Hierop stolden zij een paar dagen later een laatste poging in het werk, en gij zult hooren, sahibs, hoe dat afliep. (Word* vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1