Stadsnieuws schooltoezicht ook aan vrouwen op te dragen. Gedeputeerde Staten hebben thans van den Minister bericht ontvangen, dat de wet de benoeming van vrouwen in de schoolcommissie niet verbiedt cn dut mitsdien voor de vernietiging der Hilversumsche ver ordening geen termen aanwezig zijn. De Burgemeester zal dus verplicht zijn het besluit ten uitvoer te leggen. Nu aldus in hoogste instantie is gebleken, dat ook de wet ten deze geen bezwaar op levert, is het te hopen, dat het goede voor beeld door Hilversum gegeven, weldra in andere gemeenten navolging moge vinden. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft alweder getoond dat hjj aan doen de voor keur geeft boven beloven en lang redeneeren. In de jongste zitting is een uitgave van meer dan een half inillioen gevoteerd, zonder dat er een woord gewisseld werd. Deze uitgave zal strekken ter verbetering en uitbreiding van het buizennet der drinkwa terleiding. Do t'ivlibunk te Middelburg veroordeelde Vrijdag Lampier wegens drievoudigen moord, aan do Marolleput gepleegd, tot levenslange gevangenisstraf; een vonnis door deze recht bank voor de eerste maal uitgesproken. De moordenaar bleef' uiterst oedaard en antwoordde op de vraag van den president, of hij liet vonnis gehoord had, met ijzige kalmte; «Ja meneer." Op drie plaatsen te gelijk, te Arnhem, te Utrecht en te Lochem, worden gestichten opgericht voor bemiddelde zenuwlijders en krankzinnigen. Neemt het getal dezer ongelukkigen zoo toe of zijn zulke inrichtingen zoo' winst gevend Is het menschenliefde ofvoordeelige geldbeleggiug, waaraan hier gedacht moet worden? Dat er in onze dagen van gejaagd en zenuwachtig leven, vooral in de kringen der ontwikkelden, aan dergelijke herstellingsoor den meer behoefte is dan vroeger, valt intusschen helaas niet te ontkennen. Opmerkenswaardig is het ongetwijfeld, dat in 18!<3 te Breda zijn geboren 442 'jongens en ook 442 meisjes, wat zeer zelden zal voor komen. Ook de bevolking vermeerderde door geboorten en nieuwe ingezetenen, na aftrek der overledenen en vertrokkenen, met een nagenoeg even groot cijfer, n. 1. met 443. Volgens het jongste verslag telt deNeder- landsclie Journalistenkring thans 2 dames- en 124 heerenleden. Mejuffrouw Catharina Albordingk Thijm. de bekende schrijfster, is verloofd en zal in het begin van Mei te Londen in het huwelijk treden met dr. L. J. Janvier, gezant van Haïti en San-Domingo aan het Engelsche Hof. Als een bewijs, zegt de Nieuwe Rotter- danmhe Ct. hoe de graanprijzen gedaald zijn, kan dienen, dat door een firma in 1872 meel geleverd werd voor den prijs van f'22% per 100 Kilo, terwijl dezelfde qimliteit thans verkocht wordt voor ff). Wij hebben geen nlïicieele opgaven van den broodprijs in 1872, maar dat hij in goede verhouding stond lot dien in 1894, meenen wij gerust te kunnen tegenspreken. Het gerucht heeft geloopen dat er, ver moedelijk uit wraakneming, in het huis van den Burgemeester van Amsterdam zich iemand in huis heeft laten insluiten, die een der jongste vrouwelijke huisgenooten het haar zou hebben afgesneden en zich eenige kostbaarheden toegeëigend. »Dit bakerpraatje heeft de geheele week reeds hut hoofdgesprek van water- en vuur- nei-iogkringen uitgemaakt," zegt deAms/er- damsche Courant. «Zoolang het niet gepubliceerd werd, heb ben wij het gelaten voor heigeen het was. »Nu men het door publiceering schijn van waarheid verleent, meenen wij te moeten mededeelen, dat het niets meer, maar ook niets minder is dan een praatje," In bijna alle bladen komt het bericht voor dal men, als hulde aan den eersten directeur- generaal van het Kurhaus te Scheveningen, m de volgende maand diens buste in marmer zal onthullen, welke buste vervaardigd is door den Belgischen beeldhouwer Crick. Noch Bart van Hove, noch prof. LeenhofT, of een der andere bekende Nederlandsche beeldhouwers, schijnen roeping gevoeld te hebben den man in marmer te ver eeuwigen. Het «Vlaamsch grievenkomiteit" van Ant werpen ter verdediging der Ollandsche sproak-belangen in België richt een drin- 8enden «oproep" tot de Vlaamsche en illandsche deelnemers aan de Wereldtoon- stelliug van 1894, opdat zy voor de opschrifteu hunner berichten aan het publiek zoo niet uitsluitend, dan toch bij "ourkeur het Neder- landsch zouden gebruiken. •Antwerpen", meent gemeld komiteit, «is «enen echten Nederlanuschen stad (dat is te zeggen, men beweert er Ollandsch te klappen) de Vlaamsche en Hollandsche tentoonstellen; zullen ook voor hunne spraak denzelfden eer bied betoenen als vreemde volkeren voor hunne eigene spraak steeds koesteren." Awel, zulle. Volgens het zeggen van oude jagers hebben wij een stormachtigen zomer te wachten. Hun bewering is hierop gegrond, dat de eksters, welke hun nesten druk aan het bouwen zijn, over het algemeen een dikken stevigen boomtak uitzoeken, om er hun nest aan vast te makenzeker een goed voor behoedmiddel ingeval van harden wind. De liefhebberij voor de jacht van strooperjj willen we niet spreken schijnt te Zevenbergen niet bijster groot te wezen. Dezer dagen althans zijn door den ont vanger der registratie en domeinen aldaar 40 Hectaren goed jachtveld verpacht, voor een termijn van vijf' jaren, en toegewezen voortien centen (zegge éen dubbeltje) per jaar. Door de tappers te Wassenaar is geza menlijk ingeslagen 16525 Liter gedistilleerd, hetgeen op een bevolking van circa 3400 inwoners geen kleinigheid is te noemen, vooral als men nagaat, dat daar van tou- risten, enz. nagenoeg geen sprake is. Hoeveel bijval het denkbeeld ondervindt van de Gebroeders Cohen om aan hun uit gave van de Duizend en éen Nacht een premie-loterij te verbinden, blijkt uit haar mededeeling, dat wegens de vele bestellingen, nu de eerste duizend exemplaren geplaatst zijn, opnieuw 400 premieloten zijn gekocht voor het tweede duizendtal inteekenaren. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Dep ar- teinentshool'den, Wijkbezoekers en Belanest el lenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 24 April 's middags van half vier tot hai.f vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Op Woensdag, den 25 April 4894, des namiddags Ij uur, zal de Raau der gemeente Amersfoort een vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Reclame tegen den aanslag in den Hoofdelyken omslag, dienst 4894, van den luitenant-kwartiermeester Hille en van den luitenant der infanterie Ten Brugge Cate. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot ont trekking van het schoolgebouw in de Koestraat aan den openbaren dienst. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot rege ling van liet toezicht op voornoemd gebouw, in verband met een voorstel tot het niet gunnen der inschrijvingen voor de huur van (Ie voormalige onderwijzerswoning in de Koesti'aat. 4. Praeadvies van Burg. en Weth. op het request van de al'deeling «Amersfoort" van den Typografenbond, ten aanzien der levering van drukwerk. 5. Praeadvies op het request van P. J. Raaymakera te Nieuwer-Amstel, om subsidie voor den aanleg van een paardentram naar Baarn. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een crediet aan de commissie inzake het overnemen der gasfabriek. 7. Verzoek van mej. E. Laan, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school le soort, voor meisjes. 8. Verzoek van den heer O. Tissing om eervol ontslag als onderwijzer aan de school 1e soort voor jongens. 8. Benoeming van leden en plaatsver vangende lederi der commissie, bedoeld bij arlL 41 en 15 der wet op de schutterijen. De Commissaris der Koningin in (le provincie Utrecht heeft benoemd voor het jaar 1894: a. tot lid en voorzitter der commissie, be last met bet afnemen van de eind-examens voor de Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht, dr. 11. F. Jonkman, directeur der Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht; b. tot leden dier commissie de heeren G. J. Buijs. directeur der Hoogere Burger school te Amersfoort; dr. J. W. Doijer Jzn, A. Groenier, W. Kreling, P. H. van Moer kerken, dr. J. I.. Hoorweg, II. Koldewijn en P. Fijn van Draal. leeraren aan de Rijks-Hoo gere Burgerschool te Utrecht, en F. Wesse- Iing, G. C. Hoogewerlf, J. C. F Prikken, W. N. Coenen en dr. II. W. Heinsius. leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort; C. Knapper Kzn., leeraar bij liet Middelbaar onderwijs te Amsterdam; dr. II. Ekama, direc teur der al'deeling «waarnemingen te land" aan het Koninklijk Nederlanclsch Metereolo- gisch instituut te Utrecht. Bedoelde examens zullen worden gehouden te Utrecht. Luitenant F. I., (ie Voogd. »an liet 3e regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool alhier, wordt 1 November van die detaeheering ontheven en keert naar zijn korps terug. De bronzen medaille voor 42-jarigen trouwen dienst is Donderdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan sergeant-majoor W. Drenthen en Zaterdag aan fourier L. J. B. Posthouwer, beiden van het 5e regiment infanterie alhier. Onze stadgenoot de heer J. F. Luycx heeft Zaterdag te Utrecht met gunstig gevolg het examen afgelegd voor onderwijzer. Aanstaanden Vrijdag, den 27en, zal in Amicitia alhier weder een groote samenkomst gehouden worden door liet Heilsleger. Kclonel en mevrouw Oliphant zullen ook deze bijeenkomst leiden en daarin het korps hhr ter stede bevestigen, dat dan tevens een vaandel zal ontvangen, waaronder nieuwe heilsoldaten zullen bevestigd worden, een en ander opgeluisterd door muziek van de Haagsche atdeeling. De „dames van kleeding" van L i e f d a <1 i g- h e i d bevelen zich beleefd aan om goederen of huisraad, dat bij den schoonmaak wordt weggedaan en als waardeloos zou worden weggeworpen, ten behoeve van hun arnien te mogen ntvangen. Eén boodschap bij mevrouw Van Walsem, Ariihemsche straat, en het ter beschikking gestelde zal ten spoedigste worden afge haald. Voor de Vrijdag door de plaatselijke af- deeling van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde gehouden keuring van stieren en beeren waren aangevoerd 41 stieren met kalvertanden, 2 stieren met twee breedetanden en 7 beeren. Voor stieren met kalvertanden werd de le prijs, f40, toegekend aan Dirk van de Grift te Baarn; de 2e prijs, f30, aan W. van de Glind te Maarsbergende 3e prijs, f20, aan jhr. Rutgers van Rosenburg te Soest: ie 4e prijs, f iO, aan H. van Beek te Hoogland, en een bestuurssprijs ad f5 aan S. Bloem endaal te Woudenberg. Voor stieren met. twee breede tanden, de 1e prijs, f45, aan S. van Maanen te Wouden berg; de 2e prijs, f'10, aan H. van Beek te Hoogland. Voor beervarkens verwierf de weduwe Meerveld te Woudenberg den len prijs, f' 15 J. Renes te Scherpenzee! den 2en, f 10 en Rijk Rijksen te Woudenberg den 3en prijs, f7.50. Als keurmeesters traden op de heeren J. Oosterwoudt Wijdenes, te Langezwaag, I,. Visser, te Beemster, en T. den Boer te Mijdrecht, die het ter keuring aangeboden vee zeer roemden en verklaarden, dat het niet in Noord- en Zuid-Holland gefokte vee best kon concurreeren. Bij de Vrijdag gehouden aanbesteding voor het uitdiepen en snijden der waterlei dingen onder beheer van het heemraadschap «De Kem, beken en aankleve van dien," in acht perceelen, zijn ingekomen vijl'biljetten. Minste inschrijvers waren de heeren: C. Leenheer, te Heinenoord, voor perceel 1 ad f420, perceel 2 ad f630 en perceel 7 ad f196; H. Velthuizen te Woudenberg, voor perceel 3 ad f250, perceel 4 ad f68 en perceel 5 ad f.36G. de Bruin, te Wouden- beig, voor perceel 0 ad f200, perceel 8 ad Het werk is den minstens inschrijver ge gund. De visscherij op de rivier de Ecm werd Vrijdag bij openbare verpachting voor den tijd van 3 jaren gegund voor dejaarlijksche som van f244 per jaar. Bij de vorige verpachting werd f270 besteed. Voor eeriige dagen trok, vooral in de ochtenduren, de Lievevrouwetoren dikwijls buitengemeen de aandacht. Toevallig zag éen persoon in de Langestraat naar boven, al spoedig had hij een tweede op het zon derling verschijnsel aan den torenspits ge wezen en in een ondenkbaar oogenblik was er eene klein oploop ontstaan, die zich ver diepte in hetgeen daar, zóo hoog in de lucht, toch wel gebeurde. De een verkondde dat de haan nieuwe gouden veeren moest hebben; een ander meende weer iets anders. Ter weerszijden van den spits stond een rood bord, nu eens rechtop, dan weder hori zontaal, een oogonblik later in schuinsche richting; telkens weer werd het bewogen. Wat er geschiedde? Eenige onderofficieren en korporaals der infanterie hielden ei-, onder leiding van een luitenant, oefening in de optische telegrafie, en wisselden berichten rnet een ander troepje dat aan den voet van den Berg stond, daar waar nu Geertje woont. Degenen onder de toeschouwera die als hun meening te kennen gaven, dat het «een flauwe aardigheid" was, hadden het waarlijk niet aan het rechte eind. Na eenige oefeningen toch levert de op tische telegrafie inderdaad schitterende resul taten. Uit een dezer dagen in het Duitsche leger genomen proef is gebleken, dat, na een tiendaagsche oefening, per minuut 45 woorden nauwkeurig kunnen worden over gebracht, terwijl bij het seinen van wille keurige letters 93% nauwkeurig ontvangen werden, waarlijk een gunstig resultaat, gelijk men zelf kan nagaan als men zich eens de moeite getroost te tellen hoeveel letters men mist op honderd van eenige regels middel- middelmatig schrift. De commissie was dan ook eenparig van oordeel, dat deze wijze van berichten wisselen zeer nuttig kan worden toegepast, zoowel in het gevecht als bij den marach of op den voorpostendienst. Indien de cavalerie niet kan verkennen, heeft nu de infanterie een zeer goed middel om geheel aan haar opdracht Te voldoen. Haar berichten zullen met behulp der optische telegrafie snel en juist te bestem der plaatse komen en voortaan kan dus ver meden worden, dat de tijding van den naderenden vijand te gelijk met, of na dezen, de stelling bereikt. Bij het 5e regiment is deze wijze van berichten overbrengen, welke reeds bij de Ouden werd toegepast, zij het dan ook op meer primitieve wijze, weer duchtig ter hand genomen. Oefening en onderhouding van de eenmaal verkregen vaardigheid vermogen natuurlijk veel. Als nu spoedig de proefnemingen herhaald worden, weten onze lezers wat er toch op op den toren geschiedt en dat het hier waar lijk geen «flauwe aardigheid" geldt. De 32ste uitvoering door de Zangvereeni- ging der hier gevestigde al'deeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst mag in alle opzichten uitnemend geslaagd heeten en doet den medewerkenden (70 zan geressen en zangers, benevens 30 orkestleden) alle eer aan. Ze is een triomf te meer voor den ij verigen directeur, den heer M. W. Petri. Mendelssohn's l'aulus biedt doorgaande voor ieder bevattelijke schoonheden, zoowel in de koren en de zangsoü als in de orkes tratie daarbij, welke geen eigenlijke begelei ding, doch een samenwerking tot éen won derschoon geheel is. Soms vormen de instru menten een afzonderlijke partij; buitenge meen fraai is de aanwending en de verwerking der 46e eeuvvsche koralenheerlijk deze behandeling van den Schriftuurtekst, de wijze waarop hij in tonen is uitgedrukt. Zeer zeker had Van A ken's kapel een moeilijke taak te vervullen, want het accu raat volgensde partituur uitvoeren van muziek en het begeleiden van een betrekkelijk zwak zangkoor is zóo geheel verschillend dat de orkestleden telkens en telkens weder voor moeilijkheden stonden, die ze echter uit- uritend hebben overwonnen. Ook de betere plaatsing van het orkest werkte mede tot dit welslagen. Den .heer Van Aken kon t ongetwijfeld lof toe voor de wijze waarop hij het instu- deeren der partituur hoeft geleid en 't is wel te verwachten, dat zijn kranig korps met Toonkunst meer zal samenwerken oin zulk een goed geheel te vormen en zoo'n succes te behalen. De koren, door den heer Petri opgeleid, zongen haast vlekkeloos, vielen steeds te rech ter lijd in, ontwikkelden veel kracht en waren bijzonder toon-en maatvast, I)at. de directeur wist waarop hij kon rekenen, bleek wel hieruit, dat hij enkele der fraaie koralen a capella liet zingen, hetgeen een hoogst aan- genamen indruk maakte. De sopraan-soliste was helaas door een lichte keelaandoening niet gedisponeerdhaar lieflijk orgaan schijnt echter zich beter te leenen tot coloratuur dan voor orataria, vooral een als de Paulus, dat bijna geheel uit reci tatief bestaat. De alt-soliste, die eene warme voordracht paart aan een krachtig geluid, oogstte wel verdienden bijval. De beide heeren-solisten, beiden zangers in de bekende a capella-koreu van De Lange en A verkamp, overtroffen verre de verwachting. Beiden bezitten een zeer schoon geluid en hebben een uitmuntende voordracht. Vooral de titelrol werd door den bas (bariton) den heer Van Duinen met onver beterlijke zeggingskracht gezongen. Vooral uit het Vertilge sie Herr Zebaoth bleek hoe fraai en melodieus zijn geluid, hoe zuiver zijn uitspraak, hoe vol gloed en leven zijn voordracht is. De heer Philippeau, die de tenor-soli zong, oogstte veel bijval met liet Sei gelreu bis in den Tod en was ook in de duetten met den bas zeer goed, ofschoon ietwat gernaniereerd. Een zeer goed effect maakte het kinder koor in no. 36, een noviteit hier ter stede, waarvoor den heer Petri alle eer toekomt, óok wegens zijn groote zorgen bij het iristu- deeren. Wat wel te betreuren is, is dat, behalve leden van Toonkunst en enkelen van buiten de gemeente, zoo weinigen zijn opgegaan om dit schoone oratorium te hooren.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2