Stadsnieuws tigde worden ingeroepen Niemand is ge houden bjj de terugzending of teruggave dor insclirijvingsbiljettengebruik temaken van den bijgevoegden briefomslag. Deze voorlichting is niet noodig voor koop lieden, iudnstrieelen, hoogereambtenaren, naamlooze veunootschappen enz. enz. van wie men venvachteu kan, dat zjj de hulp van den beschrijver niet znlleu iuroepen. Ren van de aardigste verrassingen welke de Bedrijfsbelasting bracht, is wel het briefje, dat voor hen, die buiteu hun woonplaats zaken doen, strekt ter ver vanging van het Patent. Dezer dagen zagen we zoo'n permissie biljet, dat een der grootste iudustrieelen vau ons land, een lid nog wel van een der Kamers, ons lachend toonde. „Ze hebben er weer wat moois van gemaakt" zeide hij „ik ben nu mars kramer geworden, zie maar zelf." En werkelijk, op liet. brietje stond de verklaring dat de houder „heeft aange geven rondtrekkende te zulle» uit oefenen het beroep van koopman." Was er nu niemand in Den Haag, die zoo'n briefje, al is het ook voorloopig, in een beteren vorm kon gieten Beu der hoogstaangeslagenen in Lim burg is volgens de Staatscourant reeds 14 September 1866 genaturaliseerd, of schoon bij eerst 24 November van dat jaar (te Aken) is geboren en dus boveu- dien niet deu vereiscli ten 30-jarigeu leef tijd zou hebben bereikt. Volgens de lijst in Ons Zuiden echter heeft de Staats courant zich 40 jaren vergist en is het geboorte-jaar 1826. Ken andere vergissing maakt de Staats courant elk jaar door te spreken van het „hertogdom", in stede van de „provincie" Limburg. Een fragment van een verkiezingsartikel uit een Haagsch blad laten we liier om der curiositeitswille woordelijk volgen. „Dei: bczndigdon getart in doïo spreeke ook nu weedttr uit de «lemmingen (opj.l. Vrijdag). Men blijven getrouw aan haren eorsto optreden' ook zamungoando Iniru belangen als handeion daarbij attenderende en moge voor die handelstand, welke ook nog bij moederen zaken ui» de urgente kwotaie, in do werk zaamheden der nu nieuw geformeerde rogeering de waarborgen gevonden worden, handel en bedrijf, voor ieder die regten worden verzekerd dat het bestaan voor allen wordt blyvend gemaakt; en waar mon uilajieekt het recht Ook voor een arbeider te willen geven, en bet mode invloed scheuken aan hetbesturen van het algeheol.de burgerstand, de neringdoende, zij, welke tot hedon toe, veel moest bydrugun tol bestrijding dor kosten van landsbeheer zullen moge ondervinden, dai de strijd om hot bestaan, met hun nog mogen worden verzwaard; dan willen my ook gaarne be stemmen met de lofzangen." Zulke bezielende woorden hebben onge twijfeld menig kiezer tot inkeer gebracht. Het toelatings-examen voor den artil lerie-cursus en de militaire school zal dit jaar weder worden gehouden van 22 tot 25 Auguseus. in de lokalen der Poly technische School te Delft. In de Militaire Spectator geeft luitenant G. Nypels een overzicht van de werking van het Koninklijk besluit betreffende het Reservekader. Hy betoogt opnieuw de voordeelen daarvan voor de jongelieden, die door tusschenkomst van deze inrich ting aan hun militaire plichten voldoen. Tot juister waardeering geeft de schry ver een overzicht van de wyze waarop de zes dienstjaren zyn geregeld. VVjj ves tigen er de aandacht op van diegenen, die in de termen vallen om in den krijgs dienst te treden. Na het bedanken der onlangs benoem de dames heeft de Gemeenteraad van Loosdreeht een nieuwe dames-commissie, thans bestaande uit zes leden, benoemd, die, by aanneming hunner benoeming, deel zullen uitmaken van de plaatselyke schoolcommissie. De kantonrechter te 's-Gravenhage heelt een man, die een reclame-biljet verspreidde, dat den indruk maakte van een bankbiljet van honderd gulden, ver oordeeld tot vyttien gulden boete. Aanstaanden Dinsdag 15 dezer zal voor den Hoogen Raad behandeld worden het cassatieberoep van G. van Gelder, A. vau Berkum, J. G. de Bie en P. de Bie, door het hof te 's-Hertogeubosch veroordeeld: de le wegens moord op den wachtmeester der marechaussee Hoekman te Osch, tot levenslange gevangenisstraf, de 2e, 3e en 4e wegens medeplichtigheid daaraan res pectievelijk tot 10, 15 en 16 jaren. Dr. S. J. W. De Lange, praktiseerend chirurgijn te Rotterdam hoopt aanstaanden Dinsdag zijn 60-jarige genees- en heel kundige dienstvervulling te herdenken. De krasse geneesheer, die op deuzelf- den datum zyn tachtigjarigen geboorte dag viert, bezoekt nog steeds met liefde en toewydiug zyn patiënten. Ongetwij feld zal het den jubilaris dieu dag niet aan dankbare herinneringen ontbreken. Naar aanleiding van het gebeurde met mevrouw I lég rand Goudschaalzegt Melati van Java (juffrouw Sloot) het vol gende omtrent vrouweljjke ambtenaren Men kan geen twee hoeren dienen Een vrouw moet kiezen. Wil zy onaf hankelijk door het leven gaan en zelf iu haar onderhoud voorzien, dan blijve zy ongehuwd. Wanueer zij trouwt, dan behoort zij iu de eerste plaats tuin haar man, haar kin deren en haar huishouden. Wanneer zjj bovendien haar werkzaam aandeel moet dragen iu het onderhoud van het gezin, dan wordt haar taak te zwaar en eischt men meer van haar dan van den man, die, vrijgesteld van de zoo drukkende zorgen van huishouding en moedei schap, toch physiek verreweg de sterkste is. Zij doet reeds genoeg wanneer zy door zorg, spaarzaamheid en medewerking de uitgaven van het huishouden beperkt. Zy kan nooit zooveel verdienen, dat het tegen de moreele en stoffelijke schade, door haar afwezigheid veroorzaakt, kan opwegen, zonder nog te spreken vau baar verlies aan gezondheid en kracht, het welk voor de toekomst dc betreurenswaar digste gevolgen kan hebben. Het is dus niet meer dan billijk, dat een vrouw by haar huwelijk afstand moet doen vau haar betrekking, daar hoogere plichten haar voortaan geheel en al in beslag zullen nemen deze plichten moet zij persoonlijk vervullen en kan ze slechts ten nadeele van haar gezin aan vreem den overlaten. Men verlangt tegenwoordig, dat de Staat zyn bemoeiingen over alles uit strekt, daarom is het ook zijn recht en plicht, te waken over de belangen van het huisgezin, dat toch het fondament van de maatschappij uitmaakt. Door niets worden deze belangen meer geschaad dan doo de minder volmaakte plichtsvervulling der vrouwen en moeders. Aan Wielernicuws wordt medegedeeld, dat de bekende schaatsenrijder Marten Kiugma zich op wedstrijden op het wiel gaat toeleggen. Hij denkt het eerst uit te komen in den af'standsrit Leewarden- Grouingen. De Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van jacht- en terreinrijden, zal Zondag 20 Mei a.s. bij Hilversum een jachtrit houden over hindernissen achter een jagermeesler. De rit eindigt met vlakrermen, nl. éen reu over 700 meter voor paarden van alle landen en rassen, en éen over 500 meter, waarbij volbloed paarden zjjn uitgesloten. De prijzen bestaan uit twee kunst voorwerpen de promies uit twee diploma's. Te Haarlemmermeer is, niet ver van de bekende Wilhelminabron, een tweede staal waterbron ontdekt, waarvan het water dezelfde eigenschappen in gelijk gehalte schjjut te bezitteu. De eigenaar dezer bron heeft eenige flesschen tot scheikundig onderzoek opgezonden. Voor klerk bij de posterjjen en tele grafie hebben zich aangemeld 107 aspi ranten. Het examen begint 21 Mei. Te Bokstel is de buitengewoon zware vrijheidsboom een eik, die daar in 1793 door de Franschen is geplant en die een eeuw lang het sieraad van het Marktplein uitmaakte onder den bijl des houthakkers gevallen. Daar zijn wor tels en ook de stam zeer vervuurd waren, leverde hjj groot gevaar voor de om ringende huizen. De stam bracht f 86 op. Als een groote zeldzaamheid meldt men, dat te Oudeubosch een papegaai iu de kooi een ei heeft gelegd. De eigenaar is reeds dertien jaar in het bezit van den vogel. Het vermoeden ligt voor de hand, dat, indien de papegaai hot ei behoorlijk uit broedt, er een prachtige zeeslang uit ge boren zal worden. Thans is weer door dr. A. J. Camp bell, te Haarlem, vergunning gevraagd om het landgoed „de Boekhorst", gelegen in de gemeente Laren, te mogen inrich ten tot een krankzinnigengesticht voor vrouwelijke patiënten. Het maken vaD krankzinnigengestich ten wordt zoetjes aan een nieuwe tak vau sport. Als uitzondering op de bepaling, door de Mij tot Exploitatie van Staats Spoor wegen gemaakt omtrent niet aanneming ten vervoer van paarden en vee op Zon en algemeen erkende Christelijke feest dagen, wordt toegestaan het aannemen ten vervoer met daarvoor, met of zonder vrachtverhooging aangewezen personen treinen of wel goederentreinen van paarden, bestemd voor of afkomstig vau op die dagen plaatsvindende harddraverijen of wedreunen. Het voornemen om te verzenden moet echter uiterlijk den vorigen dag aan den stationchef zyn kenbaar gemaakt. Deze bepaling komt de wedloopcn ten goede welke Pinkstermaandag te Arnhem zullen gehouden worden en waarvoor veel animo is. Voor het concours voor springpaarden bijvoorbeeld zijn reeds 24 paarden ingeschreven. Met de werkzaamheden, noodig voor de verplaatsing van het standbeeld van De Ituijter, te Vlissiugen van de haven naar den Noordzee-boulevard, is Vrijdag een aanvaug gemaakt. Tegen het midden van August 's kan verwacht worden, dat de verschil lende werkzaamheden afgeloopen zijn, zoodat eerst dan de hernieuwde out- blooting van het beeld zal kunnen plaats hebben. Meu meldt, dat de jongeling die het vogelnestje aan de artillerie-loods te Utrecht ia brand stak en daardoor aan- leiding gaf tot het verbranden dier loods, I een schade heeft veroorzaakt van tien a vijftienduizend gulden. In de Leeuwarder Courant van Vrijdag 11 Mei komen voor 2 aankondigingen van 55-jarige echtvereeniging, 6 van 50, 3 van 45, 7 van 40, 6 van 35, 10 van 30 jaar en niet minder dan 41 van 25 jaar. Men bedenke evenwel, dat de meeste huwelijken in Friesland iu Mei gesloten worden, omdat in die maand de pachten worden aangegaan. Uit Galatz wordt aan het Handelsblad geschreven Eenige dagen geleden had ik het ge noegen den president der tentoonstelling te Bucharest te ontmoeten en het voor recht eenige bijzonderheden van hem te vernemen. Voor de deelneming hebben zich reeds Frankrijk, Rusland, Duitschland, Enge land en België aangemeld. Het zou jam mer zijn, wanneer daar de Hollandsche cacao, koffie, likeuren, kaas, olie enz. niet vertegenwoordigd waren. De cacao is hier door de reclames op de tramwa gens enz. bekend, maar nog niet veel in gebruik. Des te meer de koffie. Het verbruik van koffie is hier enorm 's mor gens begint men met koffie, na het de jeuner koffie, na het diner koffie en dan nogmaals midden op den dag, bij iedere visite die men maakt, wordt koffie ge presenteerd. De koffie wordt nu gewoonlijk uit Hamburg aangevoerdhoe gemakkelijk zou het dus vallen, bij een directe zen ding van ludië naar de havens Galatz of Braila, te concurreeren, nog daarge laten de quaestie van qualiteit. Door huisschilders wordt in Rumenië steeds de Hollandsche olie gevraagd, om dat die goed droogt en uiet pikt. Dat de Edammer kaas hier overbekend is, behoef ik wel niet mede te deelen. De tentoonstelling, die 1 Augustus ge opend wordt, zal in een prachtig park raidden in de 3tad gehouden worden. De prijs voor de plaats is 25 franc per vierkanten Meter in de gebouwen van de tentoonstelling. De zendingen ge nieten eeti reductie van 30 pCt. trans portkosten. Tot nu toe is het woordje „Hollandsch" voor den naam der koopwaren eene ware I aanbeveling. Men trachte dien roem te vermeer deren Op uw post dus, Nederlandsche indu- strieelen en kooplieden. Rij de gisteren gehouden verkiezingen voor de Twee- 1K'aiiiiT i« irekozen te Rotterdam inr. J. van Gen nep [t. k. ii-l met 2864 van dc 4027 uitgebrachte St°II<!rtrtuininingen moeten plaat» hebben te 's-Gra- v„„i,tnsschcn inr. Bever» ft, k. u J en den heer Pjjnnoker Hordijk, die resp..2094 en 1697 stemmen verwierven van do 6042 uitgebrachte; te katwyk ttiMOhen mr. Hoeker» [t k. u.l die resp. 1518 en 1K.0 van de 8dt,s stemmen ver wierven- en te Snoek tusschon mr. Van Gilse en mr. Heemskerk [beidon v. k. u.J die resp. 857 en 717 stemmen verwierven. Do Directeur vau het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de gedrukte dienstregelin gen (Zomerdienst) aan het kantoor verkrijg baar zijn, tegen betaling van 10 cent. Amersfoort. 12 Mei 1894 De Directeur, C. SMITT. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Dep ar- t e in e n ts hoofde n, VV ij kbe zoekers en B e 1 a n g s t el lenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 15 Mei 's middags vail iialf vier tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij. die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. K. MEZGER. Zuidsingel, 273. Ds. D. P. M. Graswinckel zal op de 22e samenkomst van predikanten van Evangelische richting, 46 en 17 Mei te Zwolle te houden, de vraag inleiden: »Hoe hebben de Evange- lischen te denken over de beteekenis van Jezus dood?" Door wijlen majoor J. J. Langguth, hier den 9. Februari overleden, is aan de Evan gelisch Luthersche gemeente alhier vermaakt een bedrag van omtrent f6000, welk legaat als «Langguth fonds# ten bate van de kerk dier gemeente moet worden aangewend. Ook de 4e luitenant jhr. W. H. J. van de Poll, van het 3e regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool alhier, wordt 4 November van zijn detacheering ontheven en keert dan naar zijn korps terug. De zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst is op do gebruikelijke wijze uitgereikt aan den gepension neerden sergeant-majoor M. Roukamp, schrijver bij het garnizoens kledingmagazijn; de bronzen medaille voor 42-jarigen dienst, aan sergeant onderwijzer II. Graansma eu fourier A. C van den Boom, beiden va.i liet 5e regiment infanterie alhier. Dezen zomer zal in de nabijheid van deze Gemeente weer een kamp worden betrokken op terreinen gelegen in de gemeenten Zeist. Soest, Amersfoort en Leusden, tot het houden van schietoefeningen, re pectievelijk: door het le en het3e bataljon van het6e regiment infanterie van 47 Juli tot en met 25 Juli; door het 2e bataljon van het 6e regiment infanterie en het 2e bataljon van liet 2e regiment infanterie van 26 Juli tot 3 Augustus en door het 4e bataljon van het 6e regiment infanterie en het 4e bataljon van het 2e regiment infanterie van 6 Augustus tot en met 44 Augustus. De leiding vau de schietoefeningen, door de bedoelde bataljons te houden, wordt opge dragen aan kolonel C. O. van Kesteren, commandant van het 6e regiment infanterie. Aanstaanden Donderdag om 4 uur zullen, °P 'let- exercitie-terrein der infanterie aan den weg naar Oud-Leusden, weder gym khana-races worden gehouden. Het programma omvat een cigarette-, een dressing-, een ei-, een big- en een parapluie race, terwijl oen nummer aan surprises springen gewijd is en het interessante feest wordt besloten met een jeu de rose. De uitvoering, 34 April door onderofficieren van liet 5e regiment infanterie gegeven ten bate eener weduwe, heelt circa f90 opge bracht. 10 Pinkstermaandag des middags te 2 uur, zal op hel terras van Amicilia liet eerste concert m dit seizoen gegeven worden door destaf- niuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer Van Aken. Het programma dezer muziekuitvoering is saurngesteld als volgt: 4. »Entre-nous»,mai- che militaire, Van Aken; 2. Ouverture Der Hameschacht, Von Holslein; 5. «Seid urn- schlungen Millionen», Walzer, Joh. Strauss; 4 fragments de l'opéra Roméo et Juliette, Gounod. 5. «Wir spiel'n Soldal», RilenbergG. Rêverie, Vieuxtemps; 7. Fan tasie de l'opéra Les contes d Hoffmann Offenbach8. La Czarine, mazurka rasse, Ganne. ,W.erid docTr d" Arrondissement# recht bank te Utrecht ile zaak behandeld van P. J. de 13.. hotunlu" P"9lbo(1® v.nn Amersfoort op Stoutenburg, van TVUn v®rdu'^vring van f 12.50 ten nadeele van J. v. L. on J. v. \V. en valschbeid iu geschrifte

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2