hooger, «ie indirecte heffingen dit jaar nog 2j 1011 meer gaven dan het vorige jaar over hetzelfde tijdvak. Natuurlijk, dat hierbij het successie- echt ccn rol speelt, doch alles door- eengenomen, schijnt men wel op een ge middelde progressie ook van die middelen te mogen rekenen. De posterijen en telegrafie gingen, in ver gelijking met het vorige jaar, weer vooruit de posterijen zelfs belangrijk; zij gaven f632 024 tegen f551 410 ten vorigen jare. De suikeraccijns is, over het eerste kwar taal genomen, nog 4 ton ten achter in verge lijking met 1893. Van de Vermogensbelasting is tot dusver slechts f2063623 ontvangenook dit betrek kelijke lage cijfer bewijst, dat 1894 nog veel moet inhalen van hetgeen tot dusver aeh- terlijk is. Dinsdag is te Nijmegen de Rijkskweekschool voor onderwijzers met de daaraan verbonden Leerschool, die uit Den Bosch is overgebracht, geopend, zoodat daarmede de schoone nieuwe gebouwen, in 1881 gebouwd, die oenige jaren ledig hebben gestaan, weer in gebruik zijn gesteld. Van de openbare gemeentescholen is een aantal kinderen naar «le Rijksleerschool overgegaan. Nijmegen mag zich dus weer in een schoone onderwijsinrichting meer ver heugen, die tevens veel voordeel in de ge- gemeente aanbrengt. Gisteren had het geneeskundig onderzoek plaats van de 86 jongelieden, die zich hebben aangemeld voor het toelatings-examèn voor adelborst bij de zeemacht. Morgen en overmorgen heeft het schrif telijk gedeelte van het examen plaats voor alle aspiranten, die goedgekeurd zijn; daarna zal ploegs-gevvijze het mondeling examen worden afgenomen. Terwijl de Gemeenteraad van Zieriksee in geheime zittingen het kohier van den Hoof delijke omslag behamlelde, wist een van de ingezetenen te vertellen, dat hij een klasse hooger was geplaatst dan hij zich zelf had aangegeven. De Zierikseesche Nieuwsbode bevatte daarop het bericht, dat de Raad ander maal in geheime zitting bijeen, had onder zocht ot iemand in het pei-soneel zich aan omlertijdige openbaarmaking had schuldig gemaakt: alweer een bericht dat uit de Raad kamer moest zijn voortgekomen. Nu zonden alle raadsleden, éen uitgezonderd, wederom ter vergadering opgeroepen, een schriftelijke verklaring in, dat zij bezwaar maakten aan «Ie vergaderingen deel te nemen, daar zij aan 't vermoeden van schending van ambtseed bloot stonden, zoolang niet ontdekt was, wie uit de geheime zittingen klapte. De redacteur der Zierikseesche Nieuwsbode, (zelf niet lid van den Raad), die Donderdag j.l. in zijn courant had bericht dat de Raad, de verklikkers niet moest zoeken bij de be ambten, maar bij >le kraaien in den schoor steen, is toen, evenals het personeel der drukkerij, door den rechter van instructie in verhoor genomen. Maandagavond is hij in gijzeling gebracht, omdat hij bleef weigeren getuigenis dei- waarheid af te leggen. Van «le negen dames die te Loosdrecht zijn aangezocht 0111 deel uit te maken van de plaatselijke schoolcommissie, hebben acht voor de opdracht bedankt. Slechts éen nam deze echter onder voorbehoud aan. Ton einde liet toezicht op het betreden van het spoorwegterrein door onbevoegden ge makkelijker te maken, is aan aide wegwer- kers en seinarbeidei-s der Staatsspoorweg- Maatschappij een pet-distinctief, bestaande in een koperen plaatje met de initialen »W. \V. S. S." ter hand gesteld, tevens lot ver vanging van de voor liet oersoneel bestaande ompractischo armbanden, die voor heimee ron deel toch niet werden gedragen. Tegen iedereen, die zich nu op den spoor weg bevindt en niet van bovenstaand, of van een ander bij bedoelde Maatschappij geldig zijlui, onderscheidingsteeken is voorzien, zal wonlen geverbaliseerd. en op den Tweeden Pinksterdag 74 extra- treinen loopen. Een ambtenaar bij do Rijkstelegraaf, bestuurder der coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging »De Hoop" te "s-Gra- venhage, heeft een aanschrijving van den Minister van Waterstaat gekregen, waarin hem wordt gezegd, dat hij als bestuurder moet bedanken. Dit geschiedde naar aanleiding van een request van twee winkeliers, die de over plaatsing van dien ambtenaar verzochten, op grond dat hij zou zijn koopman en chef der kruidenierszaak, verbonden aan genoemde bakkerij. In de schriftelijke memorie van mr. Ferf, den secretaris van het Nederlandsch Land- bouwcomité, over het onderwerp Landbouw- crediet, hetwelk bij dat college aanhangig is, ontkent genoemde heer de noodzakelijk heid van het oprichten eener Staatsbypo- theekbank en verklaart zich ook tegen net gebruik der gelden van de Rijkspostspaar bank voor de bevordering van het instellen van plaatselijke banken of van de Rijkshy potheekbank. De steller van de memorie acht coöperatie onder de landbouwers zeer gunstig voor den meer onafhankelijken staat van den land bouwer tegenover den geldschieter. Omtrent landbouwcrediet deelt de schrijver mede, dat voor een goede regeling daarvan coöperatieve spaar- en voorschotkassen moe ten wonlen opgericht. De «Veraeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen» hielt! Zaterdag iiaar gewone jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat van de sedert de oprichting in Hooghullen opgenomen 01 lijders er op 31 Decemoer 1893 nog 11 waren overgebleven. Twintig dezer 61 ver pleegden konden als »eheél genezen be schouwd worden terwijl zeven genezen pa tiënten zich aanmerkelijk verbeterden. Om trent «le overigen waren de instructies minder gunstig; eenigen vervielen weder in de oude kwaal, anderen verloor men geheel uit het oog. Het aantal leden steeg in het jaar 1893 met een twintigtal nieuw tocgetredenen; dat der begunstigers daalde evenwel. Dr. Vitus Bruinsma deelt in het Meinum mer van de Vragen des tijds de uitkomsten mede van een door hem ingesteld onderzoek naar de oorzaken van de vermindering dei- bevolking in Friesland. Dit onderzoek leidde hem tot de volgende conclusies: lo. De bevolking van Friesland neemt sedert 1879 buitengewoon langzaam toe, langzamer dan met die van eenige andere provincie van Nederland het geval is. Sedert 1887 is zelfs een vermindering van de be volking van Friesland op te merken. 2o. Deze langzame toeneming of vermin dering der bevolking is vooral waar te nemen in de gemeenten met den vruchtbaarsten bodem, de kleistreken in het Noordenminder in het midden en het Westen der provincie en het minst op de zand- en veengronden in het Oosten ea het Zuiden. 3o. Het verschijnsel wordt gedeeltelijk veroorzaakt, doordat in Friesland naar ver houding minder geboorten plaats hebben «lan in het Rijk in net algemeen. Evenwel is ook de sterfte er geringer en wel zooveel, dat deze geringe sterfte ongeveer tegen de mindere geboorte opweegt, 4o. De hoofdoorzaak is het vertrek uit de provincie en wel voor een deel het ver trek naar andere deelen van het Rijk, doch ook voor een groot deel landverhuizing, in het bijzonder naar Noord-Arnerika. Aangaande den machinist Pigge en den stoker Alhrechts, van de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij, die ernstig gewond werden hij het spoorwegongeluk te Bareridrecht en thans nog in het Ziekenhuis te Rotterdam verpleegd worden, wordt medegedeeld «lat, hoewel vooral de stoker nog veel pijn lijdt door de brandwonden, hun toestand voor uitgaat. De machinist, die hij het ongeval op 1 Mei zooveel tegenwoordigheid van geest bezat om den ketel vol te laten loopen en zoo het ver branden der machine te beletten, waardoor grootere onheilen werden voorkomen, zal van de If. IJ. S. M. een gouden uurwurk met toe passelijk opschrift ontvangen en wordt ver hoogd tot machinist 2e klasse. Wat zal de Regnering doen? Op den eersten Pinksterdag werden dooi de A msterdarnsehe Omni busmaatschappij vervoerd 65000 pei-sonen, op den tweeden dag 100 (XX) personen. De II. IJ. S. M. liet op den eersten Pink sterdag over haar gelieele spoorwegnet 41, lu de Leeuwarder Courant vestigt dr. Ph. Kooperberg de aandacht op het volgende: Zeer vele moeders hebben de slechte ge woonte om 's nachts hun pasgeborenen en zuigelingen bij zich in bed te nemen. Verma ningen en raadgevingen vermogen hierin wei nig verbetering aan te brengen. Vrij dikwijls komt het voor, «lat de genees kundige 's nachts of in de vroegen ochtend wordt ontboden, om te vernemen, dat bij het ontwaken der ouders het jongste kind dood in bed is gevonden. Men meent dan gewoonlijk, dat «stille stuipen" of iets dergelijks het den vorigen avond nog zoo gezond kind in den nacht hebben aangetast. Deze meening wordt doorgaans door fami lieleden en buurvrouwen als een bewezen waarheid bevestigd. De dokter denkt er het zijne vanmaar, om de diepbedroefde moeder niet nog meer te neer te slaan, door het op wekken van e?n altijddurend zelfverwijt, geeft ook hij toe en verklaart ook hij, dat waarschijnlijk stuipen de oorzaak van den dood waren. Het is mij echter in mijn hoedanigheid van geneeskunilige, volgens de wet aangewezen tot het verrichten van den doodschouw, alleen in den loop van liet laatste jaar zes malen voorgekomen, «lat ik in derlijkegevallen, mot vrij groote mate van waarsc.hijnlijkheiil, voor mij zelf de zekerheid kon vormen, dat de moeiler, door het kind bij zich in bed te nemer en daarmede in te slapen, le schuld droeg, zij liet ook onwillekeurig, van den dood van haar lieveling. Ken dezer dagen nog had ik den dood te constateeren van een kirnl van twee maanden en uit alles hleek my, dat ook hier de moeder niet was vrij te pleiten, en toen daarop door mij werd gezinspeeld, meende men aan «Ie justlieid mijner meening te moeten twijfelen, op grond, dat »zij twee jaren geleden ook zulk een ongeluk met een ander kind had gehad" en daarbij, naar men ineen«le, andere ver schijnselen waren voorgekomen. Op grond van deze en dergelijke ervaringen acht ik het mijn plicht nog eens in het open baar te herhalen, wat steeds en overal, door mij zoowel als door mijn ambtgenooten, met den meesten nadruk aangevoerd en toch zoo luchthartig nagelaten wordtMoeders, neemt uw kinderen nooit 's nachts bij u in bed Immers met de beste voornemens bezield, neemt gij vw schreiend kindje bij u. doch weldra vraagt «le natuur haar rechten en slaapt den diepen slaap der vermoeide huis vrouw en moeder* te diep gewoonlijk, om te bespeuren, dat gij bij de minste omwenteling den mond en dén neus van het kind bedekt, de lucht daardoor afsluit, en den stikkings- dood teweegbrengt. Bij de commissie ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de op 1 December 1893 verongelukte visschers van Wieruin is in het geheel ingekomen de som van f63006054. Bovendien is bij een com missie uit de kerkeraden van de Gereformeerde kerken van Wieruin en van Paesens voor hetzelfde doel ontvangen f13 762 604. Tot heden werd aan weduwen, weezen, visschers met hunne vrouwen en kimieren, te zamen 250 in getal, f7000 uitgegeven. De kosten voor 9 nieuwe schepen zullen be dragen f26 000. zoodat ongeveer overblijtt een sorn van f30000. Zaterdag werd op de begraafplaats »Zorg- vlied," bij Amsterdam, het gedenkteeken voor wijlen dr. Allebc onthuld. Het is een eenvoudige granieten zuil met een bas-relief in brons, voorstellende do beeltenis van den overledene, waaronder: «Baanbreker voel de lichaamlijke opvoeding in Nederland." Op 29 dezer komt de zaak van Hendrik de Jong in appèl voor het Gerechtshof te Amster dam. Mr. Lumbecht Hurrelbrink zal De Jong ook nu weer verdedigen. Onlangs stond voor de rechtbank te Amster dam terecht een jongen die een schildwacht, die hem geweerd had van de kleine steentjes voor 't Paleis op den Dam, beleedigd had. Alvorens recht te doen, gelastte de rechtbank, «iat de plaatselijke commandant gehoord zal worden, ten einde te vernemen welke instruc ties de schildwacht had. Misschien wordt de ou«!e quaestie nu eens eindelijk uitgemaakt. Men zal zich herinneren, dat hierover al heel wat te doen is geweest; voor een jaar of twintig gaf «le quaestie zelfs aanleiding tot. een ernstig vrij oproer. Koni g Lodewijk Napoleon, die het stad huis lot Paleis inrichtte liet de steentjes vrij, omler bepaling, dat bij zijn aanivezighei«l ei geen belemmering zou zijn voor het Hof. Indien hij er niet was, moest er op gelet worden dat de kooplieden, die op de kleine steentjes bun vaste stan«Iplaats hadden, niet gehinderd werden, terwijl Vrijdagsavonds er de ronzebons (poppenkast) vertoond mocht worden, waaromheen de Amsterdammer zich op de kleine steentjes schaarden. Dezer dagen is ergens in ons land door eei man van goede familie, die nog wel een wetenschappelijke opleiding genoot, een lezing gehouden over den 8 urigen werkdag. Een zeer klein publiek, voor het ineeren- deel nog saamgesteld uit nieuwsgierigen, was in de zaal. De spreker verklaarde, dat zoodra de 8-uursdag ulgemeen was ingevoerd men zou aandringen op een werkdag van G uren, en zoo vervolgens tot dat»er geen werk dag meer bestond, want het was," volgens hem, »een schande, wanneer iemand ge noodzaakt was voor een ander te werken." Niet werken voor een ander Bakt spreker dan nu zijn eigen brood Maakt hij zelf zijn kleeren Bouwt hij zich zeiven een woning? Brouwt hij zijn eigen bier? Breit hij zijn eigen kousen Veegt hij zelf zijn vloer? Fabriceert hij zelf zijn gas voor de verlichting van zijn weelderig ingericht huis Haalt hij zelf zijn steenkool uit. «Ie mijnen? Rooit hij zelf de aardappelen «lie hij eet Lapt hij zelf zijn schoenen of doet een ander het voor hem? Te Weesp is iemand aangehouden die weer eens een valsch bankbiljet van f'100 trachtte te wisselen. Een nieuwe poging om in kleine gemeenten de valsche bankjes te quitteoren? Iemand schreef dezer dagen in het Han delsblad: »ll< had, als makelaar, een getuige noodig en nam daarvoor mijn schoenpoetser. Op «Ie vraag van den notaris naar zijn beroep, antwoordde «le man: Sehoeneglansisimr Jaren geleden, teekent de Haart. Ct. hierbij aan, prijkte boven «le «leur van ecu huisie in een steegje te 's-Gravenhoge een bord met de woorden «Schoenenglansisseur van M. de Koning." De eigenaar van het. bord was schoen poetser ten Hove en had dus de eer de laarzen en schoenen des Konings te mogen Bglansisseeren." Waarschijnlijk is de man reeds overleden en het bord verdwenen, tenzij dit «Hofambt" erfelijk in de familie ^gebleven. Tot directeur van liet Museum 1'odor te Amsterdam is, in plaats van den lieer L. ('hantal, die wegens hoogen leeftijd ontslag uit deze betrekking vroeg, benoemd de heer E. S. Witkamp Jr. I)e bijeenkomst welke Donderdag te Am sterdam in Maison Stroucken is gehouden door het Leger des Heils, ter viering van zijn zevenjarig bestaan hier te lande, werd door duizenden bijgewoond. Daarin trad 0. a. op Tom Tucker, wiens Indische naam Fakir Sing is. Hij was vroeger rechter in Engelsch-Indië door boeken leerde hij «laar het Leger ken nen: hij ging naar Londen om het nader te bestudeeren. gaf zijn positie op en bracht daarop het Leger in Indiö. Hij verscheen te Amsterdam in zijn Indische kleeding: een rood buis met een langen rooden mantel, die tot aan de enkels reikt, een lange geel-zijden «las los om den hals geslagen en een gelen tulband op het hoofd. Nadat hij de aanwezigen had toegesproken benoemde hij, op bevel van generaal Booth, den staf-kapitein Govaers, die het Leger in Nederland bracht, tot leider van liet maat schappelijk werk hier te Ian«le. Met de hand op «le vlag van het Leger, werd doze als zoo danig bevestigd. Uit een mededeeling van kolonel Oliphant bleek, dat het aantal zielen, in het afgeloopen jaar gered, bedroeg ongeveer 5000, dat liet aantal staf- en veidofheieren was gestegen tot 214, liet aantal korpsen tot 55 en het aantal maatschappelijke inrichtingen tot 24. Het get '1 plaatselijke officieren (personen die bun gewoon dagelijksch werk hebben en in hun vrijen tijd liet Leger op allerlei ma nieren helpen) bedroeg 205, hel aantal soldaten ruim 4000. De oplage van du Oorlogskreet is 20 000 exemplaren por week. Ruim 11ÖOO nachtverblijven werden in 1893 verleend en bijna 340000 porties voedsel verstrekt; 379 pci-sonen werden aan betrek kingen geholpen. Betrelfende de te Geertruidenberg ontdekte overblijfselen eener crypta of onderaardsche kerk wordt nader het volgende medegedeeld Het voormalige pries' - rkoor bevat zeven gemetselde grafkelders van ouden datum. De Gemeente-architect wilde in dat koor eenige opgravingen doen. Daardoor kwam een boog van tufsteen aan liet licht, en toen werd besloten tot een nader onderzoek. De uitkomst daarvan was de gedeeltelijke onlblooting eener crypte, waarschijnlijk van zeer ouden datuin. Wel is daarvan natuurlijk in «Ion loop der eeuwen veel verwoest, «ioch lichtramen, kolommen en hogen zijn toch in zulk een giiven toestan«l, dat ze aan een kenner een voldoenden indruk van liet vroe gere geheel kunnen verschuilen. De 11. Gertrudis (naar wie de thans bij «le Hervormden in gebruik zijmle kerk ge noemd is) zou tijdens haar verblijf te Geer- truidenberg een kapel of kerk hebben doen bouwen, en nn doet zich de vraag voor of men hier wellicht de overblijfselen dier oorspronkelijke kapel gevonden heeft. Volgens de Dredanaar ontdekte de orga nist van de Kathedrale kerk aan de Haven te Breda, dat het klavier van het groote orgel met olie was besmeerd en dc gas kranen open stonden, zoomede dat een hand doek, op het koor aanwezig, bijna geheel verbrand was. Gelukkig was de hoofdgas- kraan gesloten, zoodat er weinig gas kon ontsnappen. Wat de bedoeling van den dader is, valt moeilijk te zeggen wel hebben reeds meermalen in die kerk baldadigheden plaats gevonden en ook zijn iu de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart, aan de Ginnekenstraat, eenigen tij«l geleden de gaskranen geopend, zoodat op een Zondag-morgen de kerk vol gas was. Ook dit jaar was Roermond op Pinkster- Maandag weer vol van buitenlui, die daar m het Groot-Seminarie zand kwamen halen, nat zand wordt in een zakje naar huis ge dragen en in de stallen gestrooid, en moet dienen om ziekten bij het vee tegen te gaan. 6 De herhaaldelijk geconstateerde gevallen van vvorstvergiftiging hebben der gezond heidscommissie t.« Schiedam aanleiding ge geven, het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van ongekookte worst. Deze waar schuwingen zijn op zeer ruime schaal ver spreid. Daar de vergiftiging is voorgekomen na het gebruik van worst door don groothun.lel van elders betrokken, kan het dienstig zijn, dat; 0 waarschuwing ook in andere ge meenten bekend wordt. Bij de jongste Kamerverkiezingen te 's-Gra- venliage was de sport in dienst «Ier politiek, ten boni mot eon aanbeveling voor mr. I evers, candnlaat «Ier Katholieke 1, werd door ae stad rondgezonden op een tweewieler.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2