Maandag 28 Mei 1894. No. 4357. 38e Jaargang. Binnenland. DeGrieksche Tolk. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maandenƒ1.— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op bot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 ct. lier 8 maanden. Advertentiun 1—6 rcgols 60 ct.elke regel moer 10 ct. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-, officicöle- en onteigeningsndvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Aftonderlijke nummers 10 emit. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 oent Bij advertentiëu van buiten do stad worden de incosseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUTZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Teiephoonnu nutter 10. By de Vrijdag gehouden aanvullings-ver- kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn gekozen te 's-Gravenhage de heer J. M. Pijnacker Hordijk (v. k.) met 2'. 122 van de .">833 stemmen; te katwijk de lieer J. H. Donnet' (v. k.) met 1859 van de 3553 stemmen en te Sueek mr. Th. Heems kerk (v. k.) van 1280 van de 2427 stemmen. Thans hebben 40 vóór- en 51 tegenstanders van Kiesreclituitbreiding zitting in de Kamer. Verkiezingen moeten nog plaats hebben te Utrecht, Alkmaar en Eist. In de zitting van de Tweede Kamer op jl. Vrijdag kwam liet eerst aan de orde de con clusie in zake de verkiezing te Eist. Ze strekte om noch den beer De Meester, noch den heer Van Basten Batenburg als gekozen te ver klaren, en wel op grond van art. 66 dei- Kieswet luidende: »Een verkregen meerder heid geldt niet, wanneer daarop een tusschen het getal der in de bussen gevonden stem briefjes en dat der kiezers, die stemden, bestaand verschil van invloed heeft kunnen zijn"), en van dit besluit mededeeling te doen aan den Minister van Binnenlundscne zaken. Deze conclusie werd goedgekeurd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming. Na behandeling van verschillende kleine wetsontwerpen, ging de Kamer op reces, vermoedelijk tot 19 Juni. De verkiezing van éen lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict. Eist zal plaats hebben op Dinsdag 12 Juni e. k.de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 Juni daaraanvolgende. De door den Minister van Oorlog aange wezen commissie, die in Don Haag zitting zul nemen tot het keuren van de aspiranten voor ile Cadettenschool te Aikmaar, is als volgt samengesteldlid en voorzitter J. H. Bijstra, dirigoerend officier van gezondheid 2e kl.. ehei' van het Militair hospitaal te 's-Graveniiage. Leden: de officieren van ge zondheid Ie kl. dl'. E. Ilalücrstinu, van het zelfde hospitaal, en D. M. Pronk van het regiment grenadiers en jagers. Na eenige jaren achtereen het Frappez toujours, via!s frappez juste to hebben toe gepast zegt ile Arnhemsche courant nebhen wij ons pogen eindelijk met een gunstigen uitslag zien bekronen en worden de adspiranton-adelhorst en cadet vóór den aanvang van hun toelatingsexamen genees kundig gekeurd. Aan die keuring nu, waarbij Feuilleton Naar het Enyelech VAN A. CON AN BOYLE. SLOT. „Over een minuut kunnen wij er in" hijgde hij, weer buiten de deur springend. „Is er hier ook een knars? Het zal me benieuwen of ik in deze atmosfeer een lucifer zal kunnen aan steken. Houdt het licht voor de deur, dan zullen wij hen er uithalen. Kom, Myeroft, vooruit!" Met éen sprong waren wij bij dc zieltogende mannen en sleepten hen naar buiten op het portaal. Beiden hadden reeds blauwe lippen en waren bewusteloos; hun gezichten waren opge zwollen en de oogen puilden hun uit het hoofd. Zóo verwrongen waren hun gelaatstrekken, dat wij den Grieksehen tolk, die eerst een paar uur geleden op de Diogenes Club -van ons had afscheid genomen, niet zouden herkend hebben, als het niet was geweest aan zijn zwarten baard en zijn zwaren lichaamsbouw. Zijn handen en voeten waren stevig gebonden; dc Griek was op dezelfde wijze gekneveld en boven zijn éene oog was hot htteeken van een hevigen slag zichtbaar. Toon vvy hein opraapten, had hij opgehouden met kermen en éen enkele blik zeide mij, dat onze hulp jvoor hora te ktat was ge- om licht te bevroeden redenen zóo streng wordt te werk gegaan, dat men haar met mmsiens evenveel spanning te gemoet ziet als het examen op zichzelf, schijnt toch nog iets te haperen, vooreerst toch is ten vorigen iare gebleken, dat verscheidene afgekeurde adspiranten-cadet, die gebruik haddengemaakt van het hun verleende recht om herkeuring aan te vragen, een paar weken later werden goedgekeurd. Daaruit volgt, naar de meening van genoemd blad, dat óf de instructies voor de met het geneeskundig onderzoek belaste officieren van gezondheid voor velschillende uitlegging vatbaar zijn, of wel, dat de een voor een gebrek houdt, wat de ander, zoo al niet als een deugd, dan tocb als een niet opmerkingswaardig verschijnsel beschouwt. Een op een scroluleuzen bodem ontsproten hoofdhaartje, een wat sterk ontwikkelde groote teen, om van vele andere gebreken(?) niet te spreken, waren motieven, die in de laatste jaren hebben gegolden om jongelieden ongeschikt voor den dienst te verklaren. Ook komt het herhaaldelijk voor, verleden jaar o. a., dat jongelingen, die voor de marine geneeskundig ongeschikt waren bevonden, zich zagen toegelaten als cadet. Waaraan is het toe te schrijven, dat, terwijl den adspi ranten-cadet herkeuring wordt toegestaan, de adspiranten-ad el borst zich moeten tevre den stellen met éen keuring, van wier uitslag hooger beroep is buitengesloten Zijn zouden wij willen vragen de commissie leden door bet Departement van Marine ge kozen, soms onfeilbaar? En stelt men in ben, die vanwege Oorlog worden aangewezen, wellicht minder vertrouwen? Ons komt het voor, dat de toekomstige adelborsten aan spraak mogen maken op even vrijgevige bepalingen voor de geneeskundige keuring als zij, die cadet wenschon te worden. Misschien zou een interpellatie van een onzer Kamerleden over dit en verdere punten, aan den bestaanden toestand een einde kun nen maken. In plaats van jhr. mr. J. Röell, wien onder dankbetuiging ontslag verleend is als curator der Rijksuniversiteit te Utrecht, is benoemd tot lid van dat curatorium mr. W. H. de Beaufort, te Leusden. Omtrent jhr. mr. P. J. Bosch van Drake- stein, den Vrijdagnacht te 's-Hertogenboseh overladen Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, wordt het voigende gemeld De ontslapene, te Amsterdam 15 Februari 4825 geboren, was daar aanvankelijk prakti- zeerend advocaat en lid van den gemeente raad, en. werd later benoemd tot rechter in de rechtbank te Amersfoort, terwijl hij 25 September 4856. dus op even 31 jarigen leeftijd, tot het ambt van Commissaris des Konings in Noord-Brabant werd geroepen. Tijdens zijn langdurige loopbaan heeft jhr. Bosch van Drakestein buitengewoon veel goeds tot stand gebracht, vooral door ver betering der wegen, aanleg van vaarten en bevordering van de landbouwbelangen. Aan onderscheidingen heeft het hem niet ontbroken. Zoo was hij commandeur dei- orde van den Nederlandschen Leeuw, groot kruis van de orde van de Eikekvoon, ridder 2o klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, Kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. Koning Willem 111, enz. Om zijn rechtschapen karakter en grooten liefdadigheidszin, o.a. gebleken bij de rampen van den watersnood, was de overledene in Noord-Brabant algemeen hoog geacht en zijn afsterven wordt diep betreurd. De heronthulling van het standbeeld van Michiel de Ruijter te Vlissingen zal, zoo mogelijk, plaats hebben op 25 Augustus,dat is juist 53 jaar na de onthulling, op 25 Au gustus 1844, in tegenwoordigheid van Koning Willem 11. In het oog vallend wordt weer het aantal moorden, waarvan dag bij dag de berichten rondgaan, schrijft De Standaard. De eerbied voor het menschelyk leven neemt op onmiskenbare wijze af, gelyk dit blijkt èn uit de toenemende zelfmoorden, èn uit het ontbreken van allen doodstrijd op zoo menig sterfbed, èn uit de roolccloozc lichtvaardigheid, waarmee men, om een bagatel of in opwelling in drift, hot mes trekt, en neerstoot wie hinderlijk scheen. Voegt men hier uu hij de jammerlijke omstandigheid, dat de Justitie de laatste twee jaren zoo menigen opzienbarenden moord moest laten voorbijgaan, zonder dat hot. haar gelukte den schuldige te ontdekken, dan kan kwalijk gezegd, dat het gevoel van gerust heid, dat alleen de persoonlijke veiligheid aanbiedt, er bij ons op wint. In Zwitserland heeft soortgelijke gewaar wording er nu reeds Kanton na Kanton toe geleid, om de afgeschafte doodstraf weer in te voeren, terwij! in de grootere Rijken, waar men een tijdlang zoo sterk op afschaffing aandrong, deze geheel ophield. Wij voorzien dan ook zoo vervolgt het blad dat er allengs een al sterker stroo ming in omgekeerde richting zal komen, die allerwegen tot hei-stel van de doodstraf leidt; en ook in ons land zal de invloed van dozen keer in de geesten, die reeds duidelijk merk baar is, vroeg of laat tot herziening van ons Strafwetboek leiden. komen. Melas leefde evenwel nog en in minder dan een uur had ik, door middel van ammonia en cognac, de voldoening, hem de oogen te zien openen en to weten, dat mijn hand hem gered had van het donkere dal, waarop alle paden uitloopen. Het was een eenvoudige geschiedenis, die hy te vertellen had, en zij bevestigde onze ver moedens. Toen de bezoeker op zijn kamer was gekomen, had hij een revolver uit zijn zak ge haald en hem zóo bang gemaakt met. een on- middellijken en onver mij dely ken dood dat Melas zich voor de tweede maal had laten ineetroonen. Het was een bijna tooverachtigen invloed, dien deze schurk op den ongelukkigen Grieksehen tolk had uitgeoefend, want deze kon niet over hem spreken, of zijn handen begonnen te beven en zijn lippen te trillen. Hij was snel naar Beekenham vervoerd en had daar wederom als tolk dienst gedaan by een gesprek, dat nog tra gischer was geweest dan den eersten keer. De beide EngeUchen hadden hun gevangene ge dreigd, hem op staanden voet te zullen dooden, indien hij hun verlangen niet inwilligde. Toen zij hem eindelijk doof hadden bevonden voor elke bedreiging, hadden zij hein weer in zijn gevangenis geworpen en, na Melas zijn verraad verweten te hebben, dat hun uit de couranten gebleken was, hadden zij hem met een stok op het hoofd geslagen. Van hetgeen daarna gebeurd was, herinnerde hy zich niets meer, tot het oogenblik waarop hij ons had gezien. Dit was het zonderlinge geval van den Griek- Er is verleden week weer eens brand uit gebroken in het gebouw van bet Departement van Oorlog. Dit is reeds de tweede maal binnen korten tyd. Niet onverklaarbaar in- tusschenpapier tocli rekent men tot de licht vuurvattende stoffen. En juist met pa pier is het gebouw van zolder tot keider op gepropt. Aan geen enkel Departement wordt zooveel geschreven als aan dat van Oorlog. Schier van ieder der Ministers, die na 70 elkander hebben opgevolgd, zijn wetsvoorstel len tot verbetering van ons defensiestelsel uit gegaan ein bijna even spoedig in het archief te worden opgeborgen. Generaal Schneider is de vijftiende in die lange ry. Na de Grondwetsherziening (moeizaam en met veel tobben in 1887 tot stand gekomen en vooral ook nookzakelijk geacht om daa toch eindelijk een iets te kunnen doen voor de zoo lang verwaarloosde legerinrichting) na de Grondwetsherziening is Tiet brandge vaar in bedenkelijke mate toegenomen,en het zou ons dun ook niet verwonderen, als de helende porceelon een vry hooge premie in de assurantie to betalen hadden. Men denke niet te licht over den berg van paperassen, die tijdens Bergunsius en Sey (Tarnt, in de archieven is ontstaan. En welke groote, gewichtige maatregel is uit heel dezen papierwinkel voortgekomen Wat is het loon geweest voor al dien ar beid, al die kosten? De nieuwe Grondwet viert dm haar ze venden verjaardag en we zijn op militair gebied nog geen stap verder gekomenveel eer teruggegaan, vermits onze buren waak zaam en werkzaam bleven. Natuurlijk is er thans minder dan ooit eenig uitzicht op militaire hervormingen. Er mag eens een geel biesje bijkomen of of afgaaner mag eens oen pompon of bal aanleiding geven tot oen proef op groote schaal; zelfs is het niet onmogelijk, dat Van Houten on Schneider het eens worden over de plannen met betrekking tot de Noodwet van Seijffardt, die I Mei '95 buiten werking zal zyn.er mag eens in hot kleine iets goeds tot stand komen, maar juist wat wij zoo dringend behoeveneen weerbaar volk, een volksleger, waarin geen plaats is voor het privilegie der vervanging, dat alles zullen wij vooreerst nog moeten ontberen. En wie zal zeggen voor hoelang A. Deelden we in ons vorig nummer op ge zag van Dc Grondwet een ergerlyk staaltje van mensehen-exploitatie mee, een tegen hanger lezen we in een Friesch blad. Een rijk landbouwer in tic gemeente Reilen betaalt aan een vrouw van een arbeider 20 >V. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. schen tolk, waarvan de verklaring nog gedeeltelijk in het duister ligt. Door ons in gemeenschap te stellen met den heer, die op de advertentie ge antwoord had, waren wij bij machte uit te vinden, dat de ongelukkige jonge daine tot een rijke Grieksche familie behoorde en dat zij bij vrienden in Engeland was komen logeeren. Tijdens haar verblijf aldaar had zij een jongen man lecren kennen, die Harold Latimer heette on zóo veel overmacht over haar had verkregen, dat hij haar hud weten te over halen, met hem te vluchten. Haar vrienden hadden er zich tevreden mede gesteld, haar broeder te Athene van haar verdwijning kennis te geven, en hun handen verder in onschuld gewasschen. Haar broeder was onmiddellijk naar Engeland overge komen en had zich on voorzichtiger wij zo in de macht gesteld van Latimer en diens medeplich tige, wiens naam Wilson Kemp was oen man mot de zwartste antecedenten. Deze twee boinl- genooten hadden hom, wetend, dat hij door zijn onbekendheid met do Ëngelaeho taal weerloos was in hun handen, gevangen gehouden en. door hem te martelen en uit te hongeren, getracht hem te bewegen tot liet by acte afstand doen van zijn rechten op de bezitting, welke hom en zijn zuster toebehoorde. Zij hadden hem in het huis gevangen gehouden, zonder dat het meisje dit wist, en do pleisters op zijn golout hadden gediend om een herken ning moeilyk te maken voor het geval, dat zij ham in het gezicht mocht krijgen. Huur vrouwelijk doorzicht evenwel had haar houi, trotsdeze ver momming, dadelijk doen herkennen, toen zij hem, bij gelegenheid van hot eerste bezoek van don tolk, weder voor het eerst hadgezieu. Het arme meisje was evenwel zelf gevangen, want er was niemand in huis behalve de man, die als koetsier dienst deed en zyn vrouw, die beiden werktuigen waren in do handen der beide schurken. Toen zij zagon, dat hun geheim ontdekt was en zij hun gevangene niet konden dwingen aan hun verlangen te voldoen, waren de beide schavuiten met het meisje gevlucht uit het huis, dat zij gemeu bileerd gehuurd hadden, na alvorens wraak ge nomen te hebben op den Griek, die hun had weerstreefd en op don tolk, die hen verraden bod. Eenige maanden later ontving Sherlock een courant-uitknipsel uit Buda-Pesth. Het adres was door een onbekende vrouwenhand geschreven. Er stond in, dat twee Engelschen, die met con dame reisden, op tragische w jj/e om het loven waren gekomen. Zij waren beiden vermoord gevonden en de Hongaarscho politie was van oordeel, dat zij twist gehad en elkander doodeltykc wonden toegebracht hadden. llolmes denkt er echter anders over en tot op don huidigen dag houdt hij het er voor, dat, als iemand het Orickscho meisje zou kunnen uit vinden, men zou kunnen ervaren, op welke wijze het aan haar en huar broeder gepleegde kwaad is gewrokou.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1