Stadsnieuws centen per week. Daarvoor moet deze vrouw 2 maal daags de helft van 35 koeien melken. Stel dat zij, om de grootste helft niet te nemen, 15 koeien inelkt, dan moet zij 15"X 2X7 210 koeien melken voor 20 cent d. i. nog meer dan 10 voor éen cent. Het, Utrechtsch dagblad wijst er op, dat in ons land mannen van talent op nog niet eens zeer hoogen leeftijd heel wat carrière kunnen hebben gemaakt, hetgeen o.a. wordt bewezen door den levensloop van twee mannen van beteekenis onzer dagen. Mr. G. van Tienhoven, pas gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland, begon als president van liet Utrechtsehe Studentencorps, en was achtereenvolgens: 1. Hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam in liet Romeinsch recht, en werkte als zoodanig krachtig mede aan de wording der Universiteit van Amsterdam, waarvan hij later president-curator was. Ver der is hij geweest: 2. Lid van den Gemeente raad van Amsterdam. 3. Wethouder van Amsterdam voor Financiën, i. Lid van de Tweede Kamer. 5. Burgemeester van Amster dam. 0. Lid van de Eerste Kamer. 7. For meerder van een Kabinet en Minister van Buitenlandsclie zaken. 8. Lid der Eerste Kamer. Mr. G. Van Tienhoven is 58 jaren oud. Mr. 0. Pijnaoker Hordijk begon ook als president van het Utrechtsch Studentencorps, werd: 1. Hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. 2. Hoogleeraar aan de Rijks- universeit te Utrecht. 3. Minister van Bin- nenlandsclie zaken. 4. CommissarisdesKonings in de provincie Drente. 5. Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch Indië. 6. Lid dei- Eerste Kamer. Mr. C. Pijnaoker Hordijk is slechts 47 jaren oud. Tussciien den Minister van Oorlog en de vergadering van Stad en Lande van Gooiland is de overeenkomst geteekend, waarbij ge durende vijl- en twintig jaren de heidegron den van Gooiland zijn verhuurd aan den Minister voor het houden van militaire oefe ningen. Aan Gooiland verblijft het recht van plag- geslag. schapenweide en overweg, leder «Ier partijen heelt evenwel liet recht na 11)04 «ie huur op te zeggen, mits hiervan vijf jaar van te voren wordt kennis gegeven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 22 tegen 7 stemmen besloten tot hand- ha-'ing der door Burgemeester en Wethou ders aan de Duinwatei-maatschappij opgelegde boete van i'2500 per dag (het maximum) me' ingang van 1 Juli 1803 wegens het niet gereed zijn der haar bij schrijven van 23 Juni 1802 ter uitvoering opgelegde werken. Di! aanvoer van water en de drukhoogte beantwoordden reeds gedurende 9 jaren niet aan de voorwaarden der concessie, en op den l'atuleii termijn (1 Juli 1803), voor de aan de oplevering der Duinwatermaatschappij opgelegde nieuwe werken in de duinen gesteld, was nauwelijks niet die werken een aanvang gemaakt, gelijk dit heden nog niet is ge schied. Het aan boete verbeurde bedraagt f820000, welk bedrag, volgens art. 20 der concessie, binnen acht dagen ten kantore van den Ge meente ontvanger moet worden gestort. Door de verwerping van het cassatieberoep der «Imperial Continental Gas-Association" en handhaving van het arrest van liet gerechts hof te Amsterdam, waarbij de gemeente Am sterdam in liet gelijk wordt gesteld, zal een hate in de gemeente-kas vloeien van onge veer 3 ton gouds. Dit maakt met «Ie f820 (XX) van de Duin water-maatschappij een sommetje van ver over de milloen gulden. Eer de geheele som in tie stadskas is, zal echter nog wel een poosje voorbijgaan met procedeeren. De Amsterdamsche schutterij zal binnen kort over 40 artsen of semi-artsen beschikken, die, zonder een formeele aanstelling als offi cier van gezondheid, bij scliietoeleningen en dergelijke aanwezig zullen zijn om zoo noodig hulp te vorleenen. De. hoeren, die met dezen dienst belast won'en, krijgen den graad van onderofficier, en worden van alle andere oefeningen en diensten vrijgesteld. Als eenig ondei-schöidingsleeken dragen zij, doch alleen op liet terrein, om den linkerarm een witten band met, rood kruis. Het aantal dezer geneeskundigen is bepaald op 2 per bataljon. Voor het vergelijkend onderzoek voor de betrekking van Hoofd aan vier openbare lagere scholen der 1e klasse te Amsterdam hebben zich niet minder dan 3G7 candidaten aangemeld. De gemeenteraad van Zutfen heeft aange nomen de «verordening, regelende het open baar lager onderwijs in de gemeente Zutlen." Daarin komt o. a. de volgende bepaling voor. «Zij («ie hoofden der scholen) zijn bevoegd van handelingen door de leerlingen buiten de school gepleegd, kennis te nemen en die te behandelen als waren deze in de school gepleegd." Een bepaling, door alle ingezetenen toege juicht, want de baldadigheid der straatjeugd gaat ook daar soms de perken buiten. De rechtbank te Utrecht heeft, in de zaak van den houder van een der 800 in 1803 uitgegeven bewijzen van deelgerecbtigheid in de zuivere overwinst en die daarom van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij in liquidatie betaling vordert van een bedrag van f349.03het verzoek der gedaagde maatschappij toegewezen om den Staat in vrijwaring op te roepen. In de zaak van de valsc.be bankbiljetten, welke heden voor de arrondissementsrecht bank te Amsterdam aangevangen is, zijn door de verdediging 20 getuigen d décharge gedagvaard. In het geheel hadden derhalve, daar er 97 getuigen d charge zijn gedag vaard, hondera zes- en twintig personen ge tuigenis der waarheid af te leggen. In hel jaarverslag der Nederlandsche Bank leest men: »In vergelijking met de bewegingen in het muntrnateriaal bleef onze muntvoorraad ta melijk stationnair. Aan gouden tiengulden stukken hadden wij op 1 April 4803 een bedrag van f22 817 410 in kas, dat tot 31 Maart 1804 geleidelijk aangroeide tot f23971360." Ruim 15000 «stuks werden dus door de Bank zelf aan de circulatie onttrokken, het geen wel eenigszins de schaarste aan goud geld verklaart. Reeds werd af en toe er op gewezen, dat Nederlandsche toeristen in den vreemde, en vooral op de kleinere plaatsen, meermalen tot de onaangename ontdekking komen, dat hun bankpapier van f 100 f 200 en f300 ge weigerd wordt. Dit in verband met de jongste vervalsing. Alsof dit nog niet genoeg was, komt nu een ander bericht uit Italië. Van 1 Juli aanstaande zullen daar de bil jetten van 5 en 10 lire, die onder de bena mingen consorziali en gin consorziali in om loop zijn, voortaan waardeloos zijn geworden. Al de ontvangers en al de postkantoren van het Koninkrijk nemen tot op den avond van 30 Juni 1804 tie «consorziale" biljetten van 5 en van 10 lire aan, of wisselen die in tegen andere geldswaarden. Opdat liet publiek nauwkeurig zij ingelicht omtrent de biljetten welke na 1 Juli 1894 uitsluitend geldig zullen zijn, heeft de Minister van Financiën afbeel dingen daarvan doen maken, welke aan alle burgemeesters, en aan de post- en telegraaf kantoren zijn toegezonden, om tot 30 Juni het publiek in de gelegenheid te stellen ze te bezichtigen. Wie dus biljetten van 5 en 10 lire in zijn bezit mocht hébben, met het opschrift: Bi glietlo Consorziale of Biglietlo gid Consorziale, moet die inleveren of inwisselen. Daaren tegen blijven de thans in omloop zijnde biljetten van 5 lire en van 10 lire, die het opschrift hebben Biglietlo di Statosteeds geldig. Men zie dus bij het ontvangen van papieren geld in Italië goed uit de oogen, hetgeen te gemakkelijker 'is omdat malle Staatsbiljetten den beeldenaar voeren van koning Humbert. Gelijk uit de in dit nummer voorkomende adver tentie blijkt, wordt morgen, Dinsdag, bij de lieeren Lippmaun, Rosenthal en Co. te Amslerdnm openge steld de inschrijving op Goud-roebel 12 500000 (f 23 900 000) 4 p. Cts onvoorwaardelijk gegarandeerde belastingvrije obligatiën der Wladikawkas Spoorweg Maatschappij. Aan den prospectus outleenen we het volgende: De leening is bestemd voorden aanleg van zijlijnen en tot verbetering der exploitatie-middelen en is voor rentebetaling en atiossiug onvoorwaardelijk ge garandeerd door de keizerlijk Russische regeering, terwijl zij is vrijgesteld vap elke bestaande of toe komstige Russische belasting. De stukken zijn nominaal GR. 125 (f239) eu GR. 625 (f1195) groot. De runte is betaalbaar 20 Maart, 1 April en 19 Sept./l Oct. van elk jaar. De eerste coupon vervalt 19 Sept./l Oct. 1894. De leening is in 02 jaren 4 pari aflosbaar bij uit loting, te houden in de maanden Juni en December. De eerste uitloting heeft plaats in December 1894, Voor 1904 kan de leening niet worden geconver teerd, noch in haar geheel worden afgelost. Rente en aflossing geschiedt te Petersburg, Amster dam, Berlijn, Frankfurt a/M., Parijs, Londen en Brussel. De koers van inschrijving te Amsterdam is 93'/, pet., (de Goudroebel 4 f 2 berekend). Een depót van 5 pet. kan by de inschrijving worden verlangd. De inschrijvers geven op hoe zij de stukken van GR. 125 of van GR. 626 wenschen te hebben ver deeld. De toe to wijzen stukken worden van 4 Juni13 Juni c.k. uiterlijk in ontvangst genomen tegen be taling van den prys van inschrijving -f- loopende rente van 1 April lot den dug der in ontvangst neming. Voorloopig worden recepissen uitgegeven, later verwisselbaar tegen definitieve obligatiën, voorzien van Nederlandsch zegel. Twee Amsterdamsche «lieeren" zich noe mende kassiers, hebben in de omstreken van Assen rnet succes hun sla# geslagen door het plaatsen bij verschillende boerenluidies van een aantal aandeelen in diverse premie loterijen, die voor f30 per stuk van de hand werden gedaan. De waarde daarvan bestaat inZe zijn echter met mooien rand bedrukt en, wat meer opmerkelijk is, van Nederlandsch zegel (25 cents en 50 opc.) voorzien. Een kellner te Amsterdam, die zonder werk en doodarm was, had zijn twintigje in de nu trekkende Staatsloterij aan een mak ker verkocht. De kooper trok er de 110000 op en hoeft thans zijn minder gelukkigen vriend f200 ten geschenke gegeven. Het Noordbrabantsche dorpje Maasheeze, dat slechts 570 inwoners telt kinderen medegerekend beeft 16 drauklokalen. Dat is 1 op elke 35 personen Donderdagavond verkeerde de gemeente" veldwachter van Raamsdonk als naar ge woonte in hoogst beschonken toestand. Zoo zat hij met een compaan in de herberg van C. B. die tevens slager is, en gebruikte daar rauw vleesch, waarvan een stukje hem in de keel bleef zitten, zoodat hij stikte en byna onmiddelijk een lijk was. Bij de kersen ver koopingen in Maas-en- Waal is besteed van 4 tot 6 cent per K. G. op stam. I)it is juist dubbel zooveel als verleden jaarer zijn echter ook maar half zooveel kersen als in 1803. De eei-ste kersen werden reeds Zaterdag verzondennaar Engeland natuurlijk. Het mannetje der Al'rikaansche olifanten, dat den 24sten Mei 1874 met zijn wijfje in de diergaarde te Rotterdam zijn intocht deed, is gedood, daar het dier sinds geruimen tijd lijdende was aan abcessen op verschillende plaatsen van het lichaam en vooral aan de pooten, waardoor het was neergevallen, niet meer kon opstaan en ook niet meer kon staande blijven. Op circa 5 M. afstand werden uit een Mauser-geweer zes snel achtereenvolgende schoten gedaauop een punt in deslaapstrcck, tussciien den uitwendigen gehoorgang en den bovenrand van de oogkas, ongeveer 5 c. M. hooger dan de lijn tussciien deze twee punten getrokken, welke plaats in 1803 te Stuttgart de meest geschikte gebleken is, teneinde dadelijk den dood te veroorzaken. Bij liet zesde schot drong de kogel precies op dat punt door, het dier was op hetzelfde oogenblik morsdood, zonder eenige beweging, stuiptrekking of zelfs reflexbeweging. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan D e p ar te m e n is h o o f d en, Wijkbezoekers en Belangsteile n d e n zal liet Ceiitraal- burcau DINSDAG den 20 Mei 's middags van HAI.F VIER tot HALF VIJF UU1' Zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Generaal-majoor W. Bannier, vroeger com mandant van 5e regiment alhier, is, na eenigen tijd non-actief te zijn geweest, thans gepensionneerd. De kolonels F. IJpey, van den staf der cavalerie, garuizoens-eommandant van Amers foort en H. J G. Benschop, commandant van het 5e regiment infanterie, dineerden Vrijdag ten Paleize te Soestdijk. De kolonel militie-commissaris zal hier dit jaar inspectie houden over de miliciens die vóór 1 April 1804 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld op Donderdag 14 Juni aanstaande. De miliciens die tegen Juni in werkelijken dienst zijn opgeroepen, zijn vrijgesteld van dit onderzoek, hetwelk gehouden wordt op de terreinen der lnlanterie-kuzerne en zal aan vangen des ochtends om 10 uur. Het korps genietroepen is hedenochtend in de Legerplaats bij Zeist aangekomen. De milicien-nummerverwisselaar van het le regiment huzaren die in den avond van 18 Maart in de Kazerne van bereden wapens alhier een kameraad opzettelijk drie mes steken toebracht, is door het Hoog militair gerechtshof in hooger beroep veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en de kosten. De collecte, hier gehouden ten behoeve van het fonds tot onderateuning van den gewapenden dienst, heeft opgebracht 1'103.00'. In de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Utrecht, vastgesteld door Gedeputeerde Staten 20 April en gesloten 23 Mei, zijn voorzoover onze Gemeente betreft, geen veranderingen gekomen, zoodat zij dezelfde vijf stadgenooten aanwijst als wij in ons nummer van 30 April noemden. De gewone Zendings-bidstond zal morgen avond te 8 uur worden gehouden in Volksheil. De nieuwe eigenaar van »De Arend," de heer Lummerts van Bueren, heeft het voor nemen in den mooien tuin van zijn gunstig bekend café gedurende dezen zomer eenige concerten te doen geven. Het eerste van die concerten zal plaats hebben aanstaanden Woensdagavond te half acht. Men zie voor verdere bijzonderheden de in dit nummer voorkomende advertentie. Men vraagt ons met een enkel woord de aandacht te vestigen op den Nederlandsclien Bond van Oud-onderofficieren, waartoe allen kunnen toetreden, die op eervolle wijze in den graad van onderofficier den dienst heb ben verlaten en door gedrag en handelwijze waardig zijn in den Bond te worden opge nomen. Het «loei dier vereeniging laat zich begrijpenmen tracht kameraadschappelijk de toewijding aan vorstin en vaderland le vendig te houden en de stoffelijke belangen der leden in liet maatschappelijk leven te bevorderen, met bepaalde uitsluiting van alle politieke of kerkelijke belangen. Gelden worden bijeengebracht om in ziekte of in tegenspoed elkander te ondersteunen of tijde lijke voorschotten te verstrekken. De vereeniging is verdeeld in afdeelingen (thans 30) die ieder hun eigen statuten op stellen, naar plaatselijke behoeften, doch on der goedkeuring van het Hoofdbestuur van den Bond. In Augustus, ter gelegenheid van de jaar vergadering, zal te Utrecht een weldadig heidsloterij gehouden worden, welke zal be staan uit kunstvoorwerpen en artikelen voor iiuishoudelijk gebruik. De geheele opbrengst zal strekken ten voordcele van de onder steuningskas van den Bond. De prijs van een lot bedraagt slechts 25 cent; de trek king geschiedt medio Augustus. Een aantal voorwerpen, waaronder vele van aanzienlijke waarde, zijn reeds kosteloos voor deze verloting afgestaan. Wie nog iets meer van deze nuttige ver eeniging of van de verloting wenscht te weten, wie loten wil koopen of prijzen af staan, wende zich tot den lieer W. A. de Raadt, voorzitter van de afdceling «Amers foort." Men verzoekt ons het volgende te willen opnemen Jongstleden Woensdag had in Volksheil alhier de jaarvergadering plaats van de Vereeniging «De Blijmaar in Woord en Werk." Een voorstel om hot bestuur dier Ver eeniging uit te breiden, werd met alge- meene stemmen aangenomen. Tot mede- bestuurders werden gekozen de hoeren ds. II. Piersou, te Zetten, ds. H. II. Meulenbelt, te Baant, en de heer P. 0. Hooft Graafland, te Amsterdam. De beide lautsten, ter ver gadering aanwezig, verklaarden de benoeming aan te nemen. Uit het verslag bleek o.a. dat erin 1803 in Volksheil zijn opgenomen 19 meisjes waarvan 4 uit Amersfoort, waaronder een moeder met twee kinderen. Van deze meisjes werden er 10 in diensten geplaatst; 4 vér- trokken naar andere inrichtingen, éen werd door haar moeder afgehaald, en 4 gingen hun eigen wegen. Ook werd een en andermaal huisvesting verleend aan meisjes, die hier een veilig tehuis zochten. Door het overlijden en liet vertrek van een aantal leden en begunstigers is het cijfer der iaarlijksche bijdragen aanmerkelijk'ge daald. De rekening der Vereeniging sluit dan ook met een tekort van 1375. Het bestuur hoopt eerstdaags een beroep te doen op de mildheid der ingezetenen van Amersfoort, om meer steun te vragen voor zijn moeilijken arbeid. Een vriendelijke hand zendt ons het vol gende: Hartstochtelijk wielrijder zijnde had ik, van liet schoone weder gebruik makende, op Donderdag 24 Mei liet voornemen een grooten rit Ie doen, doch werd ter hoogte van .Soester- ber'', daarin verhinderd. Ge zult natuurlijk denken, dat een defect aan de machine daar van de oorzaak was. Neen, gelukkig niet; het was mijn nieuwsgierigheid. Het had mijn aandacht reeds getrokken, dat de anders zoo stille weg Utrecht—Amers foort dien dag bijzonder druk was, on bij «Hots en Dennenoord" komende; zag ik een grooten toeloop van mensclien. Ik^ zag verscheidene rijtuigen en ruiters en boorde al zeer spoedig, dat er over een kwartier een jaclitrit zou gehouden worden. Liefhebber van alles wat sport betreft, besloot ik mijn tocht al te breken en een kijkje te nemén, te meer, daar een der lieeren deelnemers mij zeide, dat men bij liet reservoir der waterleiding de geheele jacht zou kunnen overzien, uitgenomen in de bosschon van de Paltz. Om twaalf uur waren op hot rende/-vous bij «Rots en Dennenoord" een 35 tal ruiters vereenigd, ten einde deel te nemen aan den jacht die georganiseerd was door lieeren officieren der Rijschool. Ta! van bereden officieren uit Amersfoort en Utrecht en last nol least verscheidene elegante amazones en gentlemen-riders uit laatstgenoemde plaats hadden gaarne een vrij langen rit er voor over gehad om bun neiging tot hyppische sport eens recht bot te vieren. In stap reed men naar de heide ten zuiden van liet reservoir der waterleiding, alwaar een talrijk publiek tegenwoordig was en een keur van nette equipages liet oog aangenaam aandeed.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2