Wijnand Wolff Co., Lamaison fiBouwer Oo. a dvertentiën Eén ding is zeker, 1 |l CONCERT Russische Conversie. AANDEELEN H. HAMBURG, - GEBR. TERWINDT, De muziek van het 5e regiment infanterie, welwillend door het officierskorps aange boden, verhoogde zeer het aantrekkelijke schouwspel. Nadat de jagermeester, ritmeester Erzey, eenige inlichtingen omtrent den jachtrit en den eind wedloop gegeven had, werd de Ie luitenant De Voogt, die als vos zou fungeeren, toegewftnsclit, dut het hem gelukken mocht de jagers meermalen op een dwaalspoor te brengen, ten einde aan hun vervolging te ontkomen en verdween deze flinke huzaren officier, na de eerste hindernis mooi geno men te hebben, al spoedig in het dermen- bosch langs den (Jtrechtschen straatweg, op korten afstand gevolgd door de jagers. Met parcours liep eerst door de bosschen in do richting Amersfoort, vervolgens over de heide in de richting van den Centraalspoor- weg en Soest, daarna otnlangs het station Soest, de L'altz to bereikenen weder te eindigen op de heide bij het reservoir. liet was een werkelijk vroolijk gezicht zoovele ruiters in uniform of rooden rok en zoovele dames achter den jagermeester, ver gezeld van den kolonel Ypey, chef der Rij school, telkens op de vlakte te zien verschijnen om spoedig weder in de bosschen te ver dwijnen. Na alloop van den rit had de eind wedloop plaats, om de strik die de vos gedragen had te bemachtigen. De Ie luitenant Grondhout, uit. Amersfoort, had het voorrecht deze te winnen. Na alloop begaf men zich naar «Rots en Denneuoord" ten einde de paarden eenigs- zins te doen uitrusten en den inwendjgen mensch te versterken, onder liet genot van de lieflijke tonen der infanteriemuziek. Zooals ik uit gesprekken der deelnemers opving, waren allen hoogst voldaan, over het afwisselende van liet terrein zoowel als over de llinke hindernissen welke overwonnen moesten worden en kunnen de heeren offi cieren der Rijschool met voldoening terug zien op den goed geslaagden jachtrit en een dankbaar toeschouwend publiek. Mogen er nog vele zulke jachtritten ge reden worden, lol oefening van de deelnemers en tot groot vermaak van de toeschouwers. Mij zal het steeds een zeer aangename afwisseling op mijn tochten als wielrijder zijn, al moet ik daardoor ook mijn plannen op geven; ik hoop nog menigen zoo fruaien rit te kunnen bijwonen en daarvan met evenveel voldoening iets aan te teekeuen. Gisterochtend had op den straatweg Amers foort-10 Ie een wielerwedstrijd plaats, gelijk hier te lande nog nimmer werd uitgeschreven, namelijk voor alle vereenigingen die zijn toegetreden lot den A. N. W. B. om liet club-kampioenschap over 50 Kilometer. Daaraan werd deelgenomen door wiel rijders uil Utrecht, Haarlem en Amsterdam, terwijl honderden wielrijders uit alle deeleu des lands, per spoor ol' met hun eigen karretje waren gekomen om den strijd gade te slaan. Bij «De llortekop" stond voor een halve urn gouds aan rijwielen! De 80 rijders, die aan den wedstrijd deel nauieu (van elke voreeniging 5) werden ver- eenigingsgewijze gestart, terwijl er een ruimte van minuten tusscliende al'deelingen werd gehouden. Zij moesten dus elkander passeeren, tietgeen echter op dezen straatweg geen be zwaar was. De uitslag werd berekend naar den gemid delden lijd, dien de gezamenlijke rijders van óen veeeeniging muakien, zoodanig dat voor een rijder, die door eeuig ongeval den strijd moest opgeven, de slechtste tijd werd gerekend die gemaakt werd. 1)(! Zwaluw (Utrecht) was niet gelukkig. Voor haar kwamen uil Emmelot, wiens band lek werd. Martens die den strijd moest op geven. Spaans, die tegen een hoorn opreed, waardoor zijn machine onbruikbaar werd, lmiiiiiik en Wingelaar. Hoewel linmink bijna den besten tijd van alle rijders maakte, baatte dit der vereeniging niet, maar behaalde hij voor zich zelf daarvoor een zilveren medaille. Gelukkiger was de Utrcchtsche Wielrijders-Sociëteit, waarvoor uitkwamen de heeren lug. Pelgant, Appel, Thïunler en Smit. Met, Vlug vooruit, die ook een zilveren medaille als eerst aankomende van de club behaalde, werd een goede gang gemaakt, zoodanig dat de Vereeirging den tweeden prijs de zilveren kapioeusmedaille behaalde. De gemiddelde t ijd was 4 uur 41 min. 40Vs sec. Den leii prijs, verguld zilveren kampioens- mediiille, won de Amstcrdamsche Athlelische club 'ui 1.88.483/s en don 3en prijs, bronzen kampioensmedaille, Edo uit Amsterdam in 1.48.50'/s. Gemengd Nieuws Nog geen 25 jaren geleden, verbaasde Jules Yorno iedereen met zijn verhaal van een reis rond om de wereld in 80 dagen. Enter, nu misschien 20 jaren geleden, heeft inderdaad iemand in 80 dagen die reis ge maakt. Men is er sinds dien tijd toe ge komen den duur zelfs op 70 dagen te brengen en nu, onlangs, heelt de heer George Griffith, uit Londen, hel record verminderd tot 64V» dag. En hij beweert, dat iemand die op geen geld behoeft te zien de reis wel binnen de 50 dagen kan doen. Men zou dan moeten beginnen met een bijzonderen trein te nemen naar Brindisi om er een der snelste booten naar Australië juist op het rechte oogenblik op te vangen, zoodat men in 44.j dag van Londen te Colombo komt, vandaar in negen dagen, of misschien minder te Hongkong enz. De heer Griffith ondernam zijn tocht voor het blad Pearson's Weekly en slechts een maal, juist te Hongkong, was hij bevreesl le laat te zullen komen, waar hij allerlei vertraging ondervond en van agitatie koorts kreeg. In Le Lit schildert Lavedan o. a. een jongen dandy, die tot tijdverdrijf eiken dag te bed gaat liggen, om zeker te zijn, dat lichaam en geest zich niet zullen vermoeien. Na het dejeuner laat hij zich door zijn bediende ont- kleeilen en dan eerst geniet bij van het bed, want 's nachts als men slaapt, of wanneer men ziek is. geniet men daarvan niet. Gille verzekert, dat er vele zulke jonge mannen zijn te Parijs. De courant is de Bijbel van den Amerikaan. Daarin is echter «meer dan éen gevaar ge legen en zeer lezenswaard is dan ook het artikel dat Carl Snyder in het American journal of politics, schreef onder den titel wat leest het Amerikaansche publiek? De Vereenigde Staten, zegt hij, betalen jaarlijks aan dagbladen 50 millioen dollar voor weekbladen evenveel. Men zou moeilijk kunnen auntoonen dat meer dan 4 of 5 mil lioen wordt uitgegeven voor boeken. De zes voornaamste maandschriften geven jaarlijks 700 000 afleveringen en de verdere tijdschrif ten even zooveel te zamen. Eén blad is zóo populair, dat het maandelijks een half milli oen exemplaren verspreidtvier andere ko men niet boven de 400 000. Te zarnen ge nomen beteekenen de 15 of 20 millioen afleveringen van tijdschriften, die jaarlijks het licht zien, weinig tegen de 1300 millioen exemplaren van weekbladen en 2400 millioen exemplaren van dagbladen. En wat geldt voor de tijdschriften, geldt in nog hooger mate voor de boeken. Door een zorgvuldig persoonlijk onderzoek heb ik de overtuiging verkregen, dat van de letterkundige producten van misdadige of onzedelijke strekking (de zoogenaamde penny dreadfulls) gemiddeld 1200 000 exemplaren wekelijks worden verspreid; dat is dus meer dan 60 millioen in het jaar. Dat komt neer op 5 exemplaren voor elk gezin. On/e bibliotheken en onze boeken kunnen niet geacht worden een opvoedende kracht op het volk uit te oefenen, Onderzoekt men welke letterkundige voortbrengselen invloed hebben, dan vindt men de dag- en week bladen, want zet men zijn nasporïngen voort, dan viuit men, dat 04 pet. van de litteratuur bestaat uit hetgeen in dag- en weekbladen voorkomt en slechts 6 pel. uit maandelijksche en driemaandelij ksche tijdschriften, enz. Men heeft geenerlei reden om aan te ne men, dat de volkslitteratuur in gehalte ver betert; integendeel is zij onder het tegen woordig geslacht ontegenzeggelijk zeer ge daald. Men kan het eenvoudige reine dagblad van vóór twaalf en vijftien jaar niet verge lijken met de sensueele litteratuur van den dag, en als men de ontzaglijke massa waar- delooze en gemeene novelles, of hoe men ze noemen wil, van onzen tijd ziet, moet men erkennen, dat de letterkunde diepgezonken is. Van het Amerikaansche publiek in zijn geheel kan niet gezegd worden, dat het alle dagbladen en novellen leest, maar juist de slechtste van hun soort, Alles saamgenomen kan men beweren, dat het Amerikaansche volk novellen en couran ten leest en niets anders. Voor zoover het van andere litteraire of wetenschappelijke werken kennis neemt, mag men gerust aan nemen, dat dit niets beteekent tegenover eerstgenoemde rubrieken. Ambroise Thomas heeft verleden week Dinsdagavond, bij de galavoorstelling ter viering van de 4000ste opvoering van Mignon in de fraai vei-sierde Opéra Comique te Parijs uit handen van President Carnot bet Groot kruis van het Legioen van Eer ontvangen. Het publiek bracht den grijzen toondich ter herhaaldelijk ovaties. Na alloop van de voorstelling bood de Minister Spuller in den foyer den componist, namens eenige kunstenaars, een gouden ge denkpenning aan met een afbeeldsel van Mignon. Dat een en ander tot heel wat geestdrift aanleiding gaf, ligt voor de hand. Een collega van Gil Bias maakte er het volgende relaas van, in den trant van «het huis van Adriaan." Bij de eerste voorstelling van de Trouvère heeft Rossini den componist Verdi omhelsd. Onlangs het was bij de opvoering van dc Fatstaf]' in de Opéra te Parijs om helsde Verdi den componist Ambroise Thomas. Onlangs nog een beetje meer in de nabijheid van den datum van lieden vierde in de Opéra Comique een niet-betalend publiek de duizendste voorstelling van de Miynon en bij die plechtige gelegenheid beeft Thomas den directeur Carvalho gekust. Carvalho kon in de vreugde zijns harten dien "oen niet bewaren en gaf hem aan den eerste den beste, die maar het dichtst bij hem stond. Dit was Danbé, en Danbéwerd door Carvalho gekust. Kleurende van verrassing groep Danbé om zich en toevallig greep hij den bariton en hij kuste den bariton. -De bariton kwam thuis en natuurlijk was het eerste wat hij deed, zijn vrouw om helzen. Het vrouwtje was razend in haar schik dat de bariton zóo goed in zijn humeur was en uit louter opgewektheid vloog zij haar moeder om den hals en kuste haar. De moeder moest den volgenden dag op een verjaarsvisite bij een ambtenaar dei- post en telegraphic en deze ambtenaar werd erfgenaam van den kostbaren zoen. De ambtenaar, galant als alle celibatairen, gaf den zoen terug aan de vrouw van een zijner collega's. De vrouw gaf hein aan haar man. De man gaf hem aan zijn nicht. De nicht gaf hem aan haar neef. De neef gaf hem aan een café-chantant- chanteuse. De café-cbantant-chanteuse gaf hem aan een operette-zanger. De operette-zanger gaf hem aan de buffet- julï'rouw van zijn theater. De buffetjuffrouw gaf hem aan den eersten kellner. De kellner gaf hem een kamermeisje, dat bij kende. Het kamermeisje gaf hein aan mijnheer. Mijnheer gaf hem aan mevrouw. Eu daar «mijnheer" een beroemd persoon was en ik een journalist, heb ik hem een bezoek gebracht, toen hij ni«.t thuis was, en ik heb mevrouw gekust. Zoodat op den huidigen oogenblik de zoen, dien mevrouw bad van mijnheer, dien mijn heer had van het kamermeisje, dien het kamermeisje had van den kellner, dien de kellner had van de buffetjuffrouw, dien de buffetjuffrouw had van den operette-zanger, dien de operette-zanger had van de café- chanUtnt-cnanteuse, dien de café-cbantant- chanteuse had van den neef, dien de neef had van de nicht, dien (le nicht had van den man, dien de man had van de vrouw, ilien de vrouw had van den ambtenaar, dien de ambtenaar had van de moeder, dien de moede.- had van liet vrouwtje, dien het vrouwtje had van deo bariton, dien de bariton had van Danbé, dien Danbé had van Carvalho, dien Carvalho had van Ambroise Thomas, dien Ambroise Thomas had van Verdi, dien Verdi had van Rossini, in mijn bezit is. Ik heb hem in een flesehje op sterkwater gezet. Wanneer ik dood ben doe ik het stopje van het flesehje en dan is de zoen die Ros- sine gaf aan Verdi, en Verdi aan Thomas, en Thomas aan Carvalho, en Carvalho aan Danbé, en Danbé aan den bariton, en de bariton aan zijn vrouwtje, en het vrouwtje aan haar moeder, en de moeder aan den ambtenaar, en de ambtenaar aan de vrouw van zijn collega, en de vrouw van zijn collega aan den man, en de man aan de nicht, ên de nicht aan den neef, en de neef aan de chanteuse, en de chanteuse aan den zanger, en de zanger aan de bufletjutli-ouw, en'de buffetjuffrouw aan den kellner, en de kellner aan het kamermeisje, en het kamermeisje aan mijnheer, en mijnheer aan mevrouw, en mevrouw aan mij weg Zoo schrijft de collega van Gil-Blas. 'aar aanleiding van de *er Redactie voor noot in de NIEUWE komende *HNT van 26 AMERSFOORTSCHE COUh. ,c>zer tegen M9i jl., als zou men op li) u. ver- onzen wil in liuis zijn gekome. dit kl:art de ondergeteekende, dat geheel en al 1 ezijden de waarheid is, en dat zij van die heeren niet den minsten last heeft ondervonden. Wed. OKHUISEN, Hotel n I)EN HAM." liooGt.Axn, 28 Mei '04. Sunlight Zeep geeft steeds verblijdende uitkomsten, terwijl namaak altijd teleur stelt. Het woord „Sunlight" is gestem peld op ieder stuk, let vooral hierop, want eerst dan is men verzekerd eene uitmuntende Zeep, vooral voorde waseh, te ontvangen. Overal verkrijgbaar f cent por doos. iüWiL'-r- Amersfoortache Zwem- en Badinrichting. Temperatuur vau water en lucht. 8 uur. 12 uur. 4 uur. Aanmer kingen. Datum. water, lucht. water. lucht 25 Mei. 20 27 28 60 1 57 62 56 60 58 60 61 61 59 60 58 50 46 56 51 50 51 door heeren Stafmuzikanten van het 5e Regiment Infanterie Directeur LEGE. C. BEERS, op WOENSDAG 30 MEI a.s. in den tuin van «DE AREND." Entrée f 0.40. Aanvang 7 uur. J. D. Lammerts van Bueren. Hiermede berichten ondergeteekenden, dat zij zich gaarne met de CONVERSIE der 5 pCts. OREL VITEBSK in 4 pCts. goud Staats- Ohligatiën zullen belasten Commissionnairs in Effecten, Kortegracht 368, AMERSFOORT. Teleplioonniininiei- 10. .343ste STriiTS-LOTKIllJ. VIJFDE KLASSE. (Derde week). Trekking van 24 en 25 Mei (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amei-s- foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs v. f100 op No. 502518401 18417 en 19820. Prijzen van f70. 5007 5034 5044 5564 5587 6725 6758 18439 48480 20376 en 20691. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zij n uitgetrokken 5020 5042 5045 5054 5568 («75 6677 6079 6690 6696 6744 6721 6736 6756 7044 7070 7074 18307 4843448437 48445 4S476 48-487 49777 49784 197934982349843 19858 49870 49878 49885 20340 2034220641 20642 20643 20648 en 20654. Volgende trekkingen geschieden2934 Mei. 1 en 2 Juni. Behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van 11000 of f1500, en de premie van f3000 voor bet laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven de volgende I prijzen: 1 van f1500, 44 van f4000, 16 van f400, 22 van 200, 47 van f lOO en 4066 van TANDARTS, (Nieuwe Wet) Kloveniersburgwal 137 is eiken Woensdag en Vrijdag te spreken of te ontbieden bij den heer J. van AVKSSUM, Lmgestraat A3, voor het maken van kunst tanden en gebitten. IS" Tandheelk. operatiën zonder pijn. AMERSFOORT, AMSTERDAM, Teleplioonii umiiicr, Tele phoon n 11 miner No. 12. So. 1027. "belasten zich met: aan- en verkoop van effecten, cou pons en muntspeciën, incasseeren wissels en quitantiën, verschatien wissels (ook reis-wissels) op alle plaatsen in Europa en Amerika, nemen gelden in deposito op nader overeen te komen voorwaarden. Kantooruren 93 'smid, 'savondsl jGuur, Apeldoorn. A II Hl III' bij de firma H. A. ROODE- STEINvan Lokvkzijn, Langestraat. z Waalsteenfabrikanten, *5 ARNHEM. Jitarlijkfchf productie van 26millioenSteeneii. Fraaie Kleur. Scherp gevormd. 3 4j£5 Uitmuntende kwaliteit. Coucurreereudo prijzen. GROOTSTE STOOM WA AI,STEENFABRIEK "J IN NEDERLAND, cs Vraayt prijzen en monsters.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3