Stadsnieuws V Het Haagsche Dagblad deelt mede, dat. een der stembureaux to VGravenhage bij do jongste herstemming voor de Tweede Kamer circa een kwartier te laat geopend werd en I dat k'ezers, die, nu zij niet dadelijk konden geholpen worden, verhinderd werden hun stem later op den dag uit te brengen. Volgens dat blad, zou een nieuwe verkie zing in de Hofstad noodzakelijk volgen. In een rede, gehouden op een receptie ten Gouvernementshuize, in den avond van 25 April II.. heeft de Gouverneur naar de - Surin. Cl. mededeelt nadrukkelijk ver klaard, dat hij slechts voor 4 maanden de kolonie verlaat, en het stellig en zeker in zijn voornemen ligt, na verloop van dien tijd terug te keeren. Deze verzekering schijnt ten doel te hebben gehad, een einde te maken aan praatjes, die in de stad de ronde deden, alsof Z. E., of schoon met buitenlandsch verlof gaande, het voornemen zou hebben niet in de kolonie terug te keeren. Evenals in 1893 zijn ook nu voor de Cadetten school te Alkmaar 50 plaatsen opengesteld. Het schriftelijk examen wordt gehouden te 's-Gravenhage, te Breda en te Arnhem op 12 en 13 Juli aanstaande. Volgens de nieuwe bepalingen voor de uniformen en onderscheidings-teekenen bij de zeemacht zullen ook de marine-officieren onderscheidings-teekenen dragen op de over jas echter niet op de kraag, gelijk hun kameraden van de landmacht doch op de mouwen. De nieuwe voorschriften treden in werking: binnenslands met 1 Juni a.s., buitenlands en in de overzeesche bezittingen met 1 Sep tember. met dien verstande, dat uiterlijk tot 1 Januari 1896 ongewijzigd mogen worden gedragen de uniformstukken, welke ver- amieriug zouden moeten ondergaan, om overeenkomstig de nieuwe voorschiften tezijn. Deze laatste bepaling heeft ook betrekking op het in werking treden binnenslands. Hoe dan ook, als na 1 Januari 96 alle jas mouwen van koordjes voorzien zijn, dan mag met vol vertrouwen gezegd wordenlieb's Vaterland kannst ruhig sein. Voor rekening der Java-bank is aan 's Rijks Munt te Utrecht voor een belangrijk bedrag aan gouden ducaten geslagen, die een waarde hebben van 1' 5.85 en een gehalte van 0.983. Zij zijn speciaal bestemd voor den handel in Nederlandsch-lndië en Perzië. Welk een vertrouwen ons postwezen ge niet, mag men afleiden uit tiet feit, dat door een maatschappij hier te lande een stuk met 1 het opschrift «geheim" in een open couvert als drukwerk aan de leden werd toegezonden. Door het personeel van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en door het "roeger daarbij in dienst geweest zijnde personeel, dat met 15 October 1893 is over gegaan bij de Hollandscbe IJzeren Spooweg- Maatsehappij, zal aan den directeur-geneaal van eerstgemelde maatschappij een adres worden ingezonden, ter bekoming van een betere regeling der bepalingen van het pensioenfonds, in dezen zin, dat, bij ontbinding dier maatschappij of haar overgang naar een andere, allen, die in het pensioenfonds bij dragen, daarin zullen deelen naar gelang van hun storting, en niet alleen zij, die twintig jaren of langer bij die maatschappij is dienst waren, en zij, die reeds lang pensioen ge nieten, zooais volgens de thans bestaande bepalingen geschiedt. Tot leden van de plaatselijke schoolcom missie te Hilversum zijn door den Gemeen teraad benoemd mevrouw KoopmanVan Hengel en baronnesse Sloet tot EverloGom- pertz. Ter vervanging van den heer B. W. Blijdenstein, die bedankt heeft, is benoemd de heer H. de Groot. Klaagt men elders over gebrek aan per soneel voor de scholen, te Charlois niet. V oor de laatste vacature van onderwijzeres (salaris f500) meldden zich 9 sollicitanten aanen voor 5 vacatures van onderwijzeres in de hand werken (salaris 1100) waren 50 liefhebsters. Door de Burgemeesters van Naarden en van Bussum is met eenige agenten van politie opnieuw gezocht naar het lijk van de ver moedelijk in het Gooi vermoorde mej.Scbmitz. Dit geschiedde ten gevolge van een door den officier van Justitie te Amsterdam ont vangen brief, die een zeer juiste teekening bevatte van de Naarderkerkhof naast het vroeger reeds doorzochte bosch rijke terrein, bij de Laarderhei gelegen, en een nauwkeurige aanwijzing van de plek waar bet lijk te vin den zou zijn. Ook dit onderzoek leidde echter tot niets. dienst te zijn, flOO van den beer K. geleend. Toen deze laatste zag, dat bij bedrogen was, vertrok Do Jong, zonder bericht achter te laten, naar Calcutta. De Jong beweerde f25 geleend te hebben, hem door den heer K. uit eigen bewegen aangeboden en die later te hebben terugge geven. Verder ontkende hij natuurlijk alles. Mr. Jolles eischte bevestiging van bet von nis der rechtbank. Mr. Lamberts Hurrelbrinck verdedigde De Jong en zeide o. m. dat be klaagde liegt bij wijze van manie en conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging, met terzijdestelling van alle antipathie. Uitspraak 5 Juni. Deze zitting die overigens weinig belang rijks bracht, heeft toch iets nieuws opgele verd. Men weet, dat op De Jong's visite kaartjes stond »Dr. N. T. Sch." De Jong heeft nu verklaard, dat hieruit moest gelezen wor den «Decoratie-Natuur-Schilder" Anderen lazen echter: Directeur Nederlandscha Teeken School," waarvoor hij zich dan ook vroeger uitgegeven zou hebben. De Jong 'vindt in de cel nog gelegenheid om allerlei zonderlinge stukjes uit te halen. Eerst de bedreiging, dat hij alle kranten, die kwaad van hem hebben v& ild, zou vervol gen, zoodra hij vrij kwam. Toen een brief aan den Burgemeester, van Amsterdam, met het verzoek, te beletten dat een tooneelstuk werd opgevoerd, waarin hij de hoofdrol natuurlijk een minder eervolle speelde. En thans heeft de president van het Hof, dat het hooger beroep van deze beklaagde behandelde, zoowaar een echten dreigbrief uit de cel gekregen. Daarin drukt De Jong de »loog EdelAcht- bare heeren rechters op bet hart, niet het voetspoor te volgen van de rechtbank, die hein om een simpele f25, welke hij van zijn aanstaanden schoonvader in de bruidsdagen heeft geleend, een ongehoorde eu volkomen ongerechtvaavdige straf oplegde. Mocht het Hof hem evenwel toch veroor- deelen, dan zal de briefschrijver, zoodra hij weer in vrijheid is, zich op al zijn onrecht vaardige en wetverkrachtende rechters op bloedige wijze wreken en wel te beginnen met mr. Ort, den officier van justitie of den rechter-eommissaris, die de zaak der ver miste vrouwen instrueerde. Mevrouw Bulkley, niet tevreden met den uitslag der over het Kinderziekenhuis te Apeldoorn voor de rechtbank te Zutphen ge voerde en verloren piocedure, laat thans, door de zich noemende curatoren van de »Mury-Stichting" te Apeldoorn, een nieuwe actie instellen, waarbij zij verlangen in het bezit te worden gesteld van het gebouw der stichting. De «echte" curatoren zijn tegen heden voor de rechtbank te Zutphen gedagvaard. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de lieer M. A. Sipman, ook als schrijver be kend onder het pseudoniem Emma S., aan de redactie van de Arnhemsche Courant verbonden werd. Ook de gemeente Utrecht heeft een militair passantenhuis. In 1869 werden daarin gehuivest en gevoed 2 man, terwijl er geen paarden gestald werden. Als schadeloosstelling voor inkwar tiering werd ontvangen een som van f 1.60; de uitgaven bedroegen echter f8.50. Het onderhoud van het gebouw en de bezoldi ging der beambten aan de inrichting ver bonden, hebben bedragen f2357.09j. Men had, zegt de berichtgever, inderdaad goedkooper die twee soldaten in de Pays- Bas kunnen laten logeeren. Te Nijmegen zal dezen zomer zoowel de Kunst als de Sport haar hoogtijd vieren. Werd voor eenigen tijd de aandacht geves tigd op de keuze-tentoonstelling van Schil der- en Beeldbouwwerken, die van 21 Juni tot 20 Juli aanstaande in de Sociëteit «de Vereeniging" wordt gehouden, niet minder verdient het «Internationaal Kegel-Concours", dat op 9, 10 en 11 Juni aanstaande in de zelfde Sociëteit, zal piaats hebben, de belang stelling van alle ware kegelaara in den lande. Reeds meer dan zeventig clubs meldden zich voor deelneming aan den korpswedstrijd aan en daaronder de meest bekende uit ons land. Voor fraaie nieuwe banen is de grootste zorg gedragen en prijzen, deels medailles in edele metalen, deels sierlijkekunstvoorwerpen, zijn in grooten getale uitgeloofd. Daaronder zijn er van H.H. M.M. de Koninginnen, de Gemeente Nijmegen, de Vereeniging «Nij megen Vooruit", enz. Tal van feestelijkheden zullen Hezen wed strijd opluisteren en den bezoeker laten zien, Hat de stad Nijmegen haar ouden naam als vriendelijke gastvrouw zal weten hoog te houden. Voor het Hof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep behandeld de zaak van Hendrik de Jong, door de rechtbank tot 4 1'aar gevangenisstraf veroordeeld wegens op- ichting van den lieer Kramer te Amsterdam. Gelijk men weet, had De Jong zich met de dochter des heeren K. verlooft! en daarn onder voorgeven een landgoed en een pensa. oen te hebben en een landmeter in actieve^ Hef programma van den nationalen schiet wedstrijd, te Amsterdam te houden van 24 Juni tot 8 Juli 1894, aan alle scherpschutters in Nederland aangeboden door de acht schiet verenigingen te Amsterdam, is verschenen. Secretaris is de heer A. G. Koster. Nieu- wendijk 131 te Amsterdam. We ontvingen een exemplaar van de Engelsche en een van de Duitsche uitgave van den Zomerdienst 4894 der stoomvaart maatschappij «Zeeland," met het verzoek daar iets van te zeggen. Stellig wordt daarin de aandacht getrokken door de versnelde verbindingen van Londen met Berlijn, Hamburg, Weenen, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem en tusschengelegen plaat sen. Wanneer men bijv. van Berljjn vertrekt om 12 uur 's middags, arriveert men den volgenden ochtend reeds om 8,45 te Londen. Door deze nieuwe regeling is de reis sinds den vorigen winterdienst voor Berlijn met 3 uur verminderd en teruggebracht tot 20V» uur, hetgeen korter is dan over eenige andere route. Bovendien zijn ook voor enkele plaatsen de prijzen der biljetten verlaagd. Exemplaren van dezen net uitgevoerd en reisgids zijn steeds op aanvrage gratis ver krijgbaar. Naar gemeld wordt is de nieuwe Necler- landsche Opera onder directie van den heer 0. van der Linden werkelijk tot stand ge komen en zal zij met September e. k. den nieuw gebouwden Schouwburg op hetLeid- schepleiti te Amsterdam bespelen. Te Scheveningen wordt een goedkoope in richting geopend om in zee te baden. Aan een ondernemer is vergunnig verleend om vier badwagens aan bet strand te plaatsen met veertig kamertjes, waarvan men van 's morgens 5 tot 9 uren tegen 5 cents en na dat uur voor 10 cents gebruik kan maken. Kinderen betalen slechts 5 cents. Of de inrichting winstgevend zal blijken, is de zaak van den ondernemer, maarzeker voorziet zij in een behoefte. Badkoetsjes zijn voor velen te duur en de dagen zijn lang voorbij, dat de jongelui uit Den Haag ook die van goeden huize des ochtends vroeg aan het strand voor een stuiver een stoel met een steen huurden, waarop zijhun kleederen legden, opdat deze niet zouden weg waaien, terwijl de eigenaars baadden. Het toilet werd toen gemaakt in de open lucht. Zoo z-ü, die dertig jaar geleden op deze wijze een zeebad genoten, thans aan rheu- matiek lijden, is deze toch hoogstwaarschijnlijk niet aan die zeesport toe te schrijven. Een boterkooper te Londen, die tegen woordig ongeveer 600 kwart vaten Friesche boter per week Hariingen aanvoert, maakt de friesche boeren attent op de onzindelijke wijze, waarin de boter te Leeuwarden wordt ter markt gebracht. Onlangs toch vond hij bij het steken der Friesche boter in ver scheidene vaten vreemde voorwerpen, als haar, stukjes gras, steenkolen, asch, made liefjes, enz. Door de groote concurrentie in boter van de omliggende landen en de En gelsche koloniën, is liet te begrijpen, dat in dien inen in Friesland niet oppast, zijn boter van deze markt zal worden verbannen. Voor tafelgebruik zal men toegeven, dat boter met een koehaavtje, een vliegoi een bakkerstordoor het huisgezin minder gewenscht en dat boter, die zindelijk bereid is, zooals die van ieder ander land, geprefereerd wordt. Deze medeaeeling kan ook elders van nut zijn. Maandag werd te Wellen (L.) de honderdste verjaardag gevierd van den grijzen veteraan O. Dirickx, een der weinige nog in leven zijnde soldaten van Napoleon I. De «eeuwige" nam plaats in een fraai ver sierd rijtuig tusschen den pastoor en den burgemeester in. Het rijtuig schaarde zich in een grootschen feeststoet, waaraan alle vereenigingen en corporaties dor gemeente deelnamen. De gemeenteraad ging vóór, de kerkeraad achter het rijtuig. In optocht ging 'ttoen de hoofdstraten van het dorp door naar de kerk, waar een plechtige Hoog mis werd opgedragen. Na afloop stelde de stoet zich weer in goede orde samen en begeleidde den feest vierenion oude naar het Raadhuis, waar hem met den eerenwijn de gelukwenschen van den gemeenteraad werden aangeboden. Een prach tige leunstoel werd hem daar mede geof freerd. De verdere dag werd ter eere van den kranigen oud-soldaat in feestvreugde doorgebracht. Duizenden en duizenden waren van elders toegestroomd. In de Vlaardingsche Courant komt het volgende ingezonden stuk voor: Voor eenigen tijd werd, in verschillende dag- en weekbladen, melding gemaakt van de edelmoedige daad van een knaap, die uit het Scheveningsche kanaal een hond had gered, en deze daad werd zóo hoog op prijs gesteld, dat dien knaap verschillende en zelfs rijke geschenken, ook in geld, toevloeiden, zoowel van binnen- als buitenland. Het zij verre van ons, dat wij dat dien knaap zouden misgunnen; doch als tegen hanger lazen wij ook kortelings het volgende: «liet kloek gedrag van een 14-jarigen jongen heeft te Dokkum het leven gered van twee kinderen. Dezen toch geraakten, toevertrouwd aan de hoede van een 7-jarigen knaap, met den kinderwagen in de vrij diepe gracht. Met gevaar voor zijn leven sprong ge noemde knaap den wagen na en wist dezen boven water te houden, totdat hulp kwam opdagen. Zonder deze moedige daad waren de kieinen vrij stellig verdronken." En zijn nu aan dien jongen ook bewijzen van achting ton deel gevallen? Met levens gevaar redde hij twee kinderen, en dat zegt wat meer dan een hond. W(j zouden dien jonge gaarne de hand willen drukken en daaraan een bewijs van ongeveinsde achting voor zijn moed en zelfopoffering willen toe voegen'. Doch of anderen en hoogor geplaat sten en meer getbrtumeerdon ons daarin al vóór geweest zijn, daarvan leest men niets. Wij achten dierenbescherming uitstekend en verfoeien het bedrijf van jongens, zooals wij laatst hoorden, die jonge vogels de vlerken en den kop van het lijf rukken; doch vóór dierenbescherming gaat toch kinderbescherming en het wu er bij ons maar niet in, dat een jongen, die twee kinderen van een wissen dood redt en dat met gevaar van zijn leven, zoo geheel en al onbedacht zou blijven. Wij hebben eens naar hem geïnformeerd en weten nu, dat zijn naam is flendrik Donker, nog leerling van de school voor m. u. 1. o. te Dokkum. Hij zelf moest don Men Mei het bezit van zijn vader derven, die toen na een langdurig lijden overleed Voor zijn bedroefde moeder, mej. de wed. J, Donker, Korenmarkt te Dokkum, is het voorzeker een groote troost zulk een wakkere zoon tot toekomstigen steun te hebben. Doch op dit oogenblik is hij dat, zijn 14-jarigen leeftijd in aanmerking genomen, nog niet, en wij weten ook maar al te goed, welk een verlies het is voor een veelbelovenden knaap zijn vader te moeten missen, en hoe menig maal daartoe zelfs goede vooruitzichten in rook kunnen opgaan. Daarom M. de R. ver zoeken wij u opname van dit stuk, opdat in wijder kring sympathie voor dien wakkeren knaap, waarvan wij nog weten, dat hij in alle opzichten aanbeveling verdient, gewekt worde, en deze sympathie zich in zulke daden moge tooneu, dat de toekomst van dat jonge mensch verzekerd zij. (Aan andere bladen wordt verzocht dit over te nemen). Nauwelijks was jl. Donderdagmiddagdeschool aan het Boveneind te Sliedrecht begonnen, of zij werd bestormd door vaders en moe ders, die bun kinderen kwamen opeischen. De ouders verkozen niet. dat de kleinen weer moesten worden ingeënt. Als een loo pend vuurtje bad zich het gerucht verspreid: «De dokters zijn in de school." Hoe ook de onderwijzers betuigden dat, er geen sprake kon zijn van gedwongen inenten, toch was het volk, dat meer en meer op drong, de deuren binnen stoof en tegen ae ramen opsprong, niet gerust te stellen. Het hoofd der school besloot, dat het maar het best was, vacantie te geven. Zoo gebeurde 't, dat de school, die om twee uur was aan gegaan, om half drie weer leeg stond. Dit is reeds de tweede keer, dat men zich te Sliedrecht door een dergelijk praatje laat beetnemen. Te Schagen heeft een zwerm bijen, door een opening in den muur der achterkamer van een huis aan de Bagijnelaan, zich toe gang verschaft tot de ruimte tusschen den muur en liet behangsel en zich aldaar vast gezet. Tot beden is het, ondanks herhaalde pogingen, niet mogen gelukken den zwerm te verlokken, zich van deze ongewone plaats te verwijderen; hij schijnt daarentegen voor nemens te zijn, daar voor goed zijn tenten op te slaan. De bewoonster heeft dan ook besloten voorshands voor de ongewone gasten het veld te ruimen, dewijl de kamer, door de tegenwoordigheid der gonzende en bedrijvige bevolking achter het behangsel, voor het ge bruik thans weinig geschikt is. Te Loosdrecht heeft een kat o zoo liefderijk en zorgvuldig jonge konijntjes verpleegd tot zijvet genoeg waren. Toen at poes ze een voor éen op. Een fransche spreekwijze zegt chassez le naturel, il revient au galop, en het berichtje zou een bewijs te mcèr zijn voor dien regel; doch men bedenke ook, dat er reeds kom kommers verkocht worden. Ds. J. van Witzenburg, predikant bij de Hervormde gemeente te Zaandam, hoopt aanstaanden* Zondag voor te gaan bij ue Godsdienstoefening 'in de Remonstrantsche kerk alhier. Het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente alhier zal morgen vergaderen tot het verkiezen van ouderlingen en diakenen. Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer Enderlé te Nijkerk opgedragen om de muziekstukken, welke het carillon van de O. L. V. toren bij heel en half uur ten gehoore brengt, driemaal per jaar te wijzigen. Kolonel F. Ypey, van den staf' der cava lerie, directeur van de Rijschool alhier, zal als jury-lid optreden bij het concours hip- pique dat 14 Juni aanstaande in hetHooge- landpark te Utrecht wordt gehouden.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2