Stadsnieuws Ingezonden. aanklacht was ingediend togen de heeren Ballier te Groningen eu Van Detli te Amster dam. In verband daarmede heelt liet Classicaal bestuur to 's-Gravenhage min een commissie uit zyn midden opgedragen een ernstig onder zoek in te stellen naar de gegrondheid van geruchten, die sinds eenigen tijd in omloop zijn omtrent bovengenoêinden Huagschen predikant. Aangaande deze zaak meldt li t Nieuwsblad van liel Noorden, dat dr. Louis A. ltiililer voor /.ijn geschrijf over dr. Van Glieel Gilde- meester ter verantwoording is geroepen voor het Classicaal kerkbestuur vau Groningen. Dr. Diihler had. ter publieke vergelijking van de vertrouwbaarheid der lib. v. Gli. en v. Dctli op sexueel gebied, gewezen op bet be sproken leven van dr. v. Gli. G. tegenover het onbesproken leven van den heer Van Deth. Op dr. Ballier is het zachtste kerkelijke tuchtmiddel (de berisping) toegepast, hetgeen door hem echter niet aunvaa d werd. Opmerkelijk in het onderzoek va,i genoemd kerkbestuur is, dat don gedaagde niet ge vraagd is geworden om aan te toonen dat er werkelijk kwade geruchten aangaande dr. Van Glieel Gildemeeslor beslaan, evenmin om mede te. doelen wat hun inhoud is. Van een strafrechterlijke vervolging, door dr. Van Glieel Gildeineester tegen dr. Ballier ingesteld, is dezen laatsten, naar het blad Verneemt, niets bekend. Voor het ad missie-examen tot de Cadetten school hebben zich 205 jongelieden aange meld. Als een bewijs, dat de Nutsschool te Y-Her- togenbosch in een erkende behoefte voorziet, kan ivordeu vermeld, dat de commissie nu reeds is moeten overgaan tot sluiting van de lijst van leerlingen. Thans reeds zijn er meer aangegeven dan er met September a. s., wanneer de school geheel gereed zal zijn. kunnen geplaatst worden Wel sen blijk, dat bet. aldaar gegeven onderwijs, ook trots de anathema's naar die school geslingerd, door de ouders op prijs wordt gesteid. Maar toch moest de Leerschool met de Kweekschool weg. Te Alkmaar is een vereeniging opgericht, die ten doel heeft aldaar een Huishoudschool te vestigen. Het bestuur bestaat uit 7 dames. De vereeniging telt reeds 90 leden. Het doel is" in de eerste plaats het geven van huislioudoüderwijs uau minder bemiddelden. Dinsdag had te Amsterdam de jaarlijkscbe groote vergadering der Remonstrantsche Broederschap plaats. Dr. J. H. de Ridder Jr. uit Meppel opende als voorzitter de verga dering met een korte rede, waarin hij op den bloeiendeu staat der Broederschap wees. Uit het verslag van de commissie tot de zaken der Rem. Broederschap over 1893/94 bleek, dat de 26 gemeenten der Broederschap te zamen 10 499 leden tellen, d. is. 333 meer dan liet vorige jaar. Daarbij moeten nog de verspreid wonende leden gerekend worden. De commissie voor ziekenverpleging van bet »Roode Kruis" kondigt aan, dat op 1 October a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van 4 ongehuwde vrouwen als inwonende leerling-pleegzusters van het «Roode Kruis", in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam, onder de volgende voorwaarden: De leerling-pleegzusters genieten voor rekening van het hoofdcoinitê van het «Roode Kruis", huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende 2 jarenten ware zij zich door ongeschiktheid voor den werkkring van pleegzuster een verder verblijf iu bel ziekenhuis onwaar lig tonnen. Alleen zij worden aangenomen dielo. van 2030 jaren oud zijn2o. behoorlijk lager onderwijs genoten nebben; 3o. niet lijden aan een hinderlijk lichaamsgebrek; 4o. van onbesproken gedrag zijn; 5o. met goed ge volg eens of meer dan eens de koepokinenting hebben ondergaan. Na een proeftijd van 3 maanden onder- teekent i.e leerling-pleegzuster het reglement, waarbij /.ij zich verbindt als pleegzuster den dienst te verrichten, waar zij door het hoofd- comité van het «Roode Kruis" wordt ge plaatst. Na 2 leerjaren stelt de commissie een onderzoek in en verleent haar, bij bekwaam heid en geschiktheid, het diploma als pleeg zuster. in tijd van vrede bekomen de gediplo meerde pleegzusters kosteloos huisvesting, voeding, verpleging en een werkkring in het ziekenhuis te Rotterdam. Zij zijn daar voor de verpleging bij particulieren beschikbaar. Aan de pleegzusters kan op 50-jar igfiO leeftjjd, of tengevolge van gebreken in en door den dienst, verkregen, een pensioen worden toegekend uit de kas van het huofd- ooraité van i'200 'sjaars. Belanghebbenden di< nen zich vóór 1 Juli a. s. onder overlegging van geboorte-akte en andere bescheiden, schriftelijk te wenden tot de commissie, Lange Voorhout G, te 's-Gra- venhage. Deze bekendmaking, die in de Staatscou rant werd opgenomen, gaat uit van do ver eeniging het. «Ned. Roode Kruis" en is onder teek end door den heer K. J. G. baron Van Hardenbroek van Bergambacht als voorzitter, en den heer VV. J. Vervloet, als secretaris. Het rapport der commissie uit het Ned. Onderwijzersgenootschap, in za' e rle herzie ning der Wet op het Lager onderwijs bevat O. a. het volgende nopens de indeelingen der onderwijzers. De wet onderscheide1. candidaat-onder- wijzers, 2. onderwijzers, 3. hoofden van scho len, 4. directeuren en onderwijzers der scholen van voortgezet onderwijs. Voor een benoeming tot de eerste betrek king worde geëischt het bezit der eerste be voegdheid; tot de tweede het bezit der volledige bevoegdheid; tot de derde het bezit der volledige óf der hoogste bevoegdheid. Voor de betrekking van onderwijzer of directeur eener school van voortgezet onderwijs worde de hoogste bevoegdheid vereischt. Niemand hebbe het recht aan het hoofd vau meer dan een school te staan. Ook be hoort de mogelijkheid op te houden, dat een onderwijzer, zelf werkzaam aan een school, voor den vorm hoofd kan zijn van een andere. Wanneer tuin het hoofd eener school slechts een leerkracht toegevoegd wordt, dan zij dit altijd een onderwijzer (met volledige bevoegd- heit).Verder wordt de indeeling zoo geregeld, dat bij een grooter aantal leerkrachten slechts de helft of de kleinste helft uit candidi at- oiuierwijzers mag bestaan. Het rapport zegt over het aantal onder wijzers scholen, waarvan het hoofd de eenige 'onderwijzer is, mogen niet meer dan 25 leer lingen tellen. Scholen waaraan buiten het hoofd nog óen onderwijzer werkzaam is, mogen het getal van 00 leerlingen niet overschrijden. Voor scholen met meer leer krachten zij het regel, dat voor elke 40 leerlingen 'iet onderwijzend personeel met óen lid vermeerderd wordt. In scholen, waar liet personeel uit meer dan vijf leden bestaat, wordt het hoofd der school niet meegerekend als klasse-onderwijzer. Evenmin gelden bij deze berekening tie onderwijzers in enkele vakken. Zonder goedkeuring der Regeering mag geen school meer dan vierhonderd leer lingen tellen. De Raad van administratie der Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij deelt het onderstaande mede: «Een der reizigers van den op 1 Mei li. te Barend recht in brand geraakten trein, die uit nadere mededelingen vernam, dat bet in hot bijzonder aan de groote mate van koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest van tien machinist D. Pigge te danken is geweest, dat grooter onheilen voorkomen werden en «lat door zijn heldenmoed ver moedelijk het leven van eenige reizigers werd gered, heeft gemeend ook na de belooning die Pigge van «le Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij ontving uit waardeering dien machinist een stoffelijk blijk van hulde te moeten aanbieden. «Hij stelde daarom ten behoeve van den machinist Pigge een som van f500 beschik baar en verzocht, daar hij onbekend wenschte te blijven, ons dit ter kennis van Pigge te brengen en het bedrag te administreeren en aan te wenden in Pigge's belang en in dat van zijn huisgezin. «Tevens verzocht hij ons van het boven staande door bekendmaking in de dagbladen kennis te geven, waarvan wij ons bij deze kwijten." In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van de Maatschappij van Weldadig heid gaf jhr. inr. J. K. W. Quarles van Ulford den wensch te kennen dat hij wegens hoogen ouderdom wilde treden uit den raad van commissarissen, waarin hij ongeveer een halve eeuw zitting had. Op voorstel van den lieer Vas Visser werd jhr. Quarles daarop tot eerelid der maatschappij benoemd. Hein werd door zijn mede-commissarissen een prachtige zilveren inktkoker vereerd, als her innering aan zijn werk in de Maatschappij. Hendrik de Jong, door de Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot vier jaar gevan genis, met aftrek van de voorloopige hech tenis, wegens oplichting, is Dindag in hooger beroep deswege door het hof veroordeeld tot, drie jaar gevangenisstraf zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. Hij is onmiddellijk in appel gegaan De Jong schijnt inderdaad het briefje, dat we in ons vorig nummer mededeelden, ge schreven te hebben. Toen Dinsdag de celwagen waarin hij naar het gerechtshof werd gebrac ht, werd schoon gemaakt, vond men in een gaatje in den bodem zijn dagvaarding, welke geheel be schreven was en waarboven stond «Verzoeke dit aan do redactie van een der dagbladen te geven." Het stuk is ter hand gesteld aan den ad vocaat-generaal. Eerst Dinsdag waren de pleidooien in de zaak der vulsche bankbiljetten afgeloopen. Natuurlijk vroegen de verdedigers allen vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Inderdaad vraagt men zich na het lezen «lier pleitredenen die lange kolommen vulden in «le bladen, die toch wel iets be- langrijkers hadden kunnen vermelden of er te Amsterdam wel ooit valsche bankbiljetten zijn gemaakt, en uitgegeven eu zoo ja, of dan niet «le onvindbare «baron Ridet" en dito «meneer Charles" «le eenige schuldigen zijn. Een handig reporter luisterde liet volgend gesprek af in de laatste schorsing, toen het hof in raadskamer vergaderd was: Sinnige tot Keese: Wat zouden de rechters nu doen? Keese: Nou, ik denk, dat ze d'er een paar zullen vrij laten; ik donk Krausse en jou. Sinnige: Ja, ik kom zeker vrij, al is het ook pas in '99. Even later richtte Krausse dezelfde vraag tot Sinnige. Sinnige: Wat ze doen? Wel, ze praki- zeeren over je reis naar Italië; zezullen'dat zaakje voor je in orde maken. De uitspraak is bepaald op 10 Juni. Meu herinnert zich, dat de directeur-uitgever van de Zienkseesche Nieuwsbode in «le gijzeling is ge bracht, omdat liii aan den reehtor-commissaris «lcii naam van den inzender van een bericht over ecu geheime zitting van den Gemeenteraad niet wilde noemen. Deze uii^ver, de heer J. Waale, heeft zich nu met een adres tot do Tweede Kamer ge wend. Hij verhaalt daarin de bijzonderheden van zijn gijzeling, wellce vijf «lagen duurde, niettegen staande hy' den eersten dag reeds aan het verlangen van den rechter voldeed, waarhij hij echter niet ge loofd werd, en vestigt naar aanleiding daarvan de aandacht «ler Kamer op het volgende: lo. dat hij is gegijzeld, niet omdat hij getuigenis der waarheid weigerde af te leggen, maar omdat hij deu naam van zijn zegsman niet wilde noemen: 2o. dat hij ofschoon den eersten dag van zijn gijseling dien zegsman genoemd hebbende, toch nog vier dagen in gijzeling gehouden is, op het loutere beweren van den rechter-commissaris, dat hij cr nog meer van wist; 8o. dat er niet eens onderzocht werd een begaan misdrijf, maar dat alleen onderzocht werd of er een misdrijf was gepleegd, wat alleen 't geval zou zijn wanneer een Kaai!slid de zegsman was; •lo. dat de persoon, die adressant mededeelingen voor het bedoelde bericht deed, iemand was, die uiet geweest is b'j den geheimen Daad, en alleen omdat hij op 't Stadhuis veel verkeert gissen of vermoeden kon, dat er in den Raad gesproken kon wordeu ov?r de openbaarmaking, en zijn gissing, zooals later bleek, juist geweest is; 5o. dat voor een dergelijke onnoozele zaak adres sant 5 dagen in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij meent zich te mogen beklagen over het vol gende: lo. dat hij niet wettig gegijzeld is, omdat hij niet geweigerd heelt getuigenis af te leggen, maar ver klaard heeft, dat hij niets wist van oen lid van den Rand, doch van iemand anders en alzoo wel getuigeuis heeft gegeven 2o. dat, zoo hij wettig gegijzeld is, in elk geval «leu volgenden dag, toen hij den naam van dien persoon genoemd lieert, de reden van die gijzeling verviel en de rechter-commissaris had moeten zorgen, dat hij uit die gijzeling ten spoedigste ontslagen werd, en die ambtenaar geheel buiten de wet handelde door op een beweren, waarvan niets waar was, dat adressant er nog wel meer van wist, hem van zijn vrijheid te berooven dat een dergelijke wijze van handelen, als adres sant nu heeft ondervonden, een inoroele pijnbank is, waarop hy van Vrijdagavond tot Woensdagavond gefolterd is, die doet denken aan de midcleleeuwsche inquisitie: dut de vrijheid van eiken burger op dergelijke wyze elk oogenblik gevaar loopt en ieder bloot staat op het enkele vermoeden van een rechter van in structie, dat hij wel meer van een zaak kan weten, in gijzeling gesteld en gehouden te kunnen worden dat evenzeer de vrijheid der pers een ijdele klank wordt, wanneer ieder redacteur kan wordeu ge drongen door gijzeling te openbaren hoe hij aan een of ander lier ie ;t is gekomen, al is dat bericht op zichzelf volkomen onschuldig, zooals in dit geval. Als slotsom versoekt hyte willen bevorderen, dat maatregelen worden genomen, dal de vrijheid van eiken burger en van de pers niet in den ver volge op dergelijke wijze kan worden denkbeeldig gemaakt, en dat worde afgekeurd de wijze, waarop adressant is behandeld. Vroeger meende men. dat het perceel, thans bewoond door de Gehr. Simon in de Diezerstraat te Zwolle, het geboortehuis was van E. J. Potgieter. Uit inedeileelingen van mei. Potgieter te Amsterdam, de zuster van wijlen den hoog begaafden schrijver, is echter gebleken, «lat niet «lit perceel, maar dat van «len heer H.Kamubol'in de Luttekestraat, het geboortehuis is. Dank zij der vergunning, door den eigenaar verleend, zullen thans daar de gedenksteenen worden geplaatst. De 25000 loten van de bekende jaarlijk- sche Haarlemsehe verloting van paarden, rijtuigen enz. zijn ruim 17mital geplaatst, zoodat er een pondpondsgewijze vordeeling heel't plaats gehad. Uit het gemeenteverslag van Zaandam over het jaar 1893 blijkt, dat behalve de vele aanvragen om kostelooze genees- en verloskundige hulp, er ook een is ingekomen voor een baker. T«m bewijze boe ongemotiveerd het ge bruik van Belgischen steen in Nederland is, tegenover het uitstekend fabrikaat van Waal steen, dicne dut bij de aanbesteding eener R. K. kerk te Reusel was ingeschreven als volgt: in Belgischen steen gebouwd 1'77900, in Waalsteen f79 500 en bet laagst: in Bel gischen steen voor f51 400, in Waalsteen voor f52100. Waar op zulk een belangrijk bouwwerk, en waar zoovelen als gegadigden opkwamen, zulk een klein verschil in kosten bestaat, zij ieder Nederlander aanbevolen om de indu strie in Nederland te steunen, en voortaan Nederlandschen steen te gebruiken. De thans «net. verlof bier te lande zijnde gouverneur van Suriname, jhr. mr, T. A. J. van Ascb van Wijck, deed Dinsdag een rijtoer door Amersfoort. Heden vertoefde hier ter stede generaal- majoor R. T. Muschart, bevelhebber in de '2e militaire afdeeiing, tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen. Door B. en W. is de heer H. C. den Hartog benoemd tot lid van den Schuttersraad, ter wijl de heeren A. de Neeling en G. Dekker tot plaatsvervangende leden benoemd zijn. Aan de heeren J. J. Blok en S. H. Massa is eervol ontslag verleend als lid en plaats vervangend lid. In de plaats van wijlen den heer J. H. Roersen is door R. en W. benoemd tot com mandeur bij spuit no. 2 de beer C. A. van Kal veen, en iD«liens plaats tot commandeur bij brandkraanwagen B. de lieer J. Groenhuijsen. Morgenavond te half acht zullen de leden der ofliciers-revolver-schietvereeniging een ouderlingen schietwedstrijd houden in de baan van majoor Tromp van Holst, aan den Arnhemschen weg. Ook «le dames der leden zijn uitgenoodigd tot dezen wedstrijd, welke zal worden opge luisterd door de stafmuziek van liet 5e regi ment infanterie. Blijkens advertentie in dit nummer zullen de munten welke bier 19 Februari in de Nieuwstraat werden opgedolven den 18en Juni en volgende dagen door den heer Schui man in Amicitia alhier worden verkocht. Zij zijn te bezichtigen in den foyer op Zondag 17 Juni van 11 tot 4 en op Maandag 18 Juni van 10 tot 3 uur; de verkooping begint Maandagavond te 6 uur. Wij vestigen er de aandacht op, dat de Ned. Centraal Spoorweg Mij. ter gelegenheid van het tweedaagsch muziekfeest te Utrecht, op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juni, een extra- trein laat loopen van Utrecht naar Amersfoort, stoppende aan «le tussehenstations; vertrek van Utrecht ten 11.20 's avonds. Te Amersfoort zullen op beide dageu ver krijgbaar worden gesteld retourkaarten tegen den prijs van enkele reis en geldig voor de heenreis op trein 164 (vertrek 2.30) of op trein 1G6 (vertrek 5.15) en voor de terug reis op den extra-trein. Behalve deze speciale kaarten zijn beide dagen op den extra-trein geldig gewone enkelereiskaarten le Utrecht vóór vertrek van deu trein genomen, retourbiljetten van gewone retourkaarten te De Bilt of te Soest- Soesterberg naar Utrecht afgegeven, alsmede abonnementskaa rten. Niet geldig voor dien extra-trein zijn terug reisgedeelten van gewone retourkaarten te Amersfoort naar Utrecht uitgegeven, hetzij via De Bilt, hetzij via Hilversum. Tevens voldoen we aan het verzoek om er op te wijzen, dat de uitvoering van Franck's BéaHtudes morgen (Vrijdag) niet zal aan vangen des avonds te 7£, maar te 7 uur; terwijl de algemeene repititie Zaterdag zal aanvangen voor het orkest ten 19 ure des voormiddags (tot 10 uur) en voor soilsteu, koor en orkest om l uur. Men zal zich herinneren, dat onze stad genoot de ingenieur A. J. Krieger tot de Gemeentebesturen van Nijkerk, Ede enBar- neveld «1e vraag richtte, of zij genegen zouden zijn, ieder voor een derde «ieel bij te dragen in een som van 2500, welke hij verlangde voor het maken van een nieuw plan voor een stoomtram op eigen baan, tusschen deze drie gemeenten. Door den Raad van Barneveld is op dit ver zoek, niettegenstaande het door den voor zitter ten krachtigste gesteund werd, afwijzend beschikt, zoodat vermoedelijk nu vooreerst van een hetere gemeenschap tusschen deze plaatsen wel niet veel zal komen.' liet plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Reductie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkon wordt nimmer teruggegeven. Neerbosch. Geachte liedactie, Van do gelegenheid om opgave te doen van «le gelden, die bij de Financiëcle Commissie in zake Neerbosch zijn ingekomen, j-aak ik gebruik, om er een wakker roepend en moedgevend woord aan te laten voorafgaan, 't Schijnt of ons volk de hypnotische bedwelming weel' ingaat, na zich rustig te hebben neergelegd bij al «le ongestrafte ongerechtigheden. Schaamte over zoo'u volk I Waar wacht men toch op Zondei te bedenken, vacht men inderdaad op h etgoen me moet doen. Wie medehulp t, krijgt bet einde, hij verlangt. Tc die: it do bekende 2 A f3000 gevraagd. Ik acht di" e in richt voor de gewichtige zaak, aie het geldt«le herstelling van het moreel evenwicht in liet zedeluk bewustzijn van ons volk. Och, dat Iedereen dien ernst begreep. Vooral do regiering. Dat zij begreep en aangreep! Van Iïeth wil do Justitie gerechtigheid doen oefe nen, zoodra hem de votie som is overhandigd. Duidelijk staat er in belcontract: .binnen den tijd

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2