Stadsnieuws ongeschiktheid (kolonel jhr. De Pesters majoors Couvée, Vinkhuyzenen VanSuchtelen) met een verhoogd pensioen moeten worden verwilderd, terwijl daarenboven van die voor den dienst wegens ziels- of lichaamsgebreken geheel ongeschikten ook in tijden van gevaar geen diensten meer zijn te vorderen, wat by pensionneering wegens langdurigen dienst wel het geval is." Do te vervaardigen kleedingstukken van fijner laken zullen ter beproeving worden verstrekt aan de onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers, van het 4e en van het 7e regiment infanterie. Nog nimmer is de uitslag der eind-examens aan de Koninklijke Militaire Academie zóo ongunstig geweest als dit jaar; niet minder dan 5 officieren der le afdeeling Krijgsschool en 8 cadetten van het hoogste studiejaar zullen de lessen opnieuw moeten volgen. In een buitengewone samenkomst van diakenen der Ned. Hervormde gemeente te 's-Gravenhage is met algemeene stemmen «le volgende motie aangenomen: «Diakenen van de Nederd. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, in buitengewone samen komst bijeen op Maandag '11 Juni, kennis genomen hebbende van de motie van den 13 ij zond eren Kerkeraad, aangenomen in zijn vergadering van 7 Juni 1894; «betuigen hun volle instemming inet de daarin uitgesproken verontwaardiging over de onwaardige bejegening, waaraan de lieer dr. F. van Gheel Gildemeester predikant, bij de Ned. Hervormde gemeente, alhier in den laatsten lijd blootstaat: betreuren het diep, dat genoemde predikant liet voorwerp is geworden van een onderzoek, naar aanleiding van omtrent hem verspreide geruchten; en bieden genoemden herder en leeraar de ver- zekering aan van hun onverzwakte achting voor zijn persoon en waardeering van zijn arbeid." De Nijkerksche Courant herdenkt het feit. dat de heer Endei'le veertig achtereenvol gende Meimaanden het klokkespel te Nijkerk bespeelde. Gedurende die lange reeks van jaren heeft hij bij gelegenheid der verjaardagen van het Koninklijke Huis het volgend aantal malen gespeeld 19 Januari, H. M. Koningin Anna Pau- lowna, 11 maal. 10 Februari, Z. M. Koning Willem III, 80 maal. 17 Juni, H M. Koningin Sophie, 22 maal. 4 September, Z. K. H. Prins Willem, 24 maal. 25 Augustus, Z. K. H. Prins Allexander, 5 maal. 2 Augustus, H. M. Koningin Emma, 14 maal. 31 Augustus, H. M. Koningin Wilhelmina, 13 maal. Hij heeft het zeldzame voorrecht gehad, bij al die gelegenheden niet éen enkele keer door ziekte of eenig ongeval verhinderd te zijn geweest. Het orgel in de Ned. Hervormde kerk te Woubrugge, dat in 1794 door freule Vinger hoed werd geschonken, heeft weldra een eeuw een sieraad van dit bedehuis uitgemaakt: maar dat het in deze 190 jaren slechts door vader en zoon is bespeeld geworden, maakt dit feit dubbel meldenswaardig. Van 1794 tot 1832 was als organist daaraan verbonden wijlen de heer J. Van Griethuizen, en van 1832 tot heden de lieer A. van Griethuizen te Woubrugge. Zaterdag vierde de oud-sliijder Hendrik Snijder te Nijmegen, lie deelnam aan den siag bij Waterloo, zijn 1 Olsten jaardag. Hij is voor zijn jaren nog vrij kras. Pij Koninklijk besluit is aan jhr. H. H. Sand berg te Schaesberg (L.) toestemming verleend om bij zijn geslachtsnaam te voegen den naam Van Boelens, met dien gevolge, dat hij met zijn wettige nakomelingen voor taan den naam zal dragen Sand berg van Boelens. Te 's-Gravenhage is op 84-jarigen leeftijd overleden de oud-tooneeldirecteur en kunst schilder Jean Chretien Valois. Ilij was ridder in do orde van de Eikekroon. Jhr. mr. A. W. M. Ver Huell schrijft in de Arnhenisclie courant «Vóór ik deze aarde met haar goed en kwaad ga verlaten, wensch ik eene betuiging van erkentelijkheid jegens onze Pesterij open lijk uit te spreken. Niet honderden, maar duizenden brieven werden door rnij verzonden en ontvangen, vooral in de jaren, toen ik, op verzoek van publiek en uitgevers, mijn tal rijke plaatwerken in 't licht gaf. Welnu, gedurende die halve eeuw is nooit éen brief weggeraakt -- steeds aan mij of geadresseerden behoorlijk bezorgd eene accuratesse, waarover mén zich verwonde ren, en die men bewonderen moet." Ife beruchte Leid.sche giftmengster, vrouw Van der Linden die eenige jaren geleden een 40-tul familieleden door vergift oin liet leven bracht, teneinde zich te verrijken met de assurantie-penningen en deswegetot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld is in de gevangenis te Gorinchem gestorven. Te Roermond zijn door den kantonrechter de zegels ten huize van den heer Schreurs weggenomen en is de bewindvoerder thans bezig met het opmaken eener balans. Het zal nu wel spoedig blijken, boe de ware staat van zaken is. Volgens ontvangen telegrafisch bericht, bevindt Schreurs zich te Buda-Pest. Het deficit wordt geschat op f200 000. Sedert eenige dagen verkeert men in het onzekere omtrent het verblijf van den heer Van Tuijnenburg, vooorzitter vanden»Alge- meenen Nederlandschen Politiebond", tot voor korten tijd commissaris van politie te Hilversum. Hij heeft de kas van den Bond, inclusief de waarde-papieren van weduwen- en ver zekeringsfonds van den bij den Bond aan gesloten politie-beambten over het geheele land, onder zijn berusting. Meer en meer wordt de zekerheid ver kregen, dat hij inderdaad voorvluehtig is en de fondsen van den Algemeeneu Politiebond voor een groot deel, misschien zelfs geheel, met hem verdwenen zijn. De papieren werden bewaard in een brandkast, met drie sleutels, waarvan éen in het bezit van den heer T. zeiven, de heide andere onder berusting van twee politie-ambtenaren te Harderwijk en te Apeldoorn. Het heette, en de beide politie-ambtenaren wisten ook niet beter of dit was inderdaad het geval, dat de drie sleutels op drie verschillende sloten pasten, zoodat de kast door de drie bedoelde personen gezamenlijk kon geopend worden. Het schijnt nu echter, dat de sloten en sleutels volmaakt aan elkander gelijk waren, zoodat de heer Van T. met éen sleutel de kast kon openen. Waar de brandkast zelve op dit oogenblik is, weet men niet. Eenigen tiju geleden werd 's heeren v. T.'s inboedel te Hilversum ver kocht, en het schijnt, dat daarbij de kast, ledig, in andere handen is geraakt. Daar de leden van het hoofdbestuur van den Bond ver van elkander verwijderd wonen, en onderling overleg noodig zal zijn, kan, op dit oogenblik met de opheldering der be staande onzekerheid weinig voortgang worden gemaakt. Men vemoedt, dat de voortvluchtige zich over Antwerpen naar Londen heeft begeven. Het voorbeeld door bet gerechtshof te 's-Gravenhage gegeven omtrent de pleidooien met. Eigen Hulp, vond Zaterdag navolging, toen dcarrondissements-rechtbank er de plei dooien in een voor haar aanhangig gemaakt proces bepaalde op12 Maart 1895. 't. Is te hopen, dat partijen en hun juridische raadslieden deze gebeurtenis nog beleven. Het verleden week te Utrecht gehouden Landhuishoudkundig congres was «weinig zaaks", schrijft men aan de Standaard. Reeds op de eerste samenkomst was de opkomst te luttel otn de afdeelingen te bezetten, en op de laatste vergadering (Vrijdag) toch al een half uur te laat begonnen, waren tegen woordig 7 bestuursleden, 0 gewone leden (later kwamen er nog 4) en G verslaggevers. Van de 29 vraagpunten werden er inaar zes behandeld. Dit neemt echter niet weg, dat de harddraverijen het concours hyppique zeer geanimeerd waren, en dat aan het diner niet aanzaten 7-|-6-f-4 of 17, maar zeventig heeren. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op den pas aangevangen derden jaargang van Doaz, maandblad van de Vereeniging van Ned rlandsche patroons. Directeur is de heer A. Brummelkamp Jr. en als vaste medewerkers staan aan het hoold o. a. opgegeven de heeren J. van Alphen, mr. D. Fabius, dr. F. van Gheel Gildemeester, mr. Th. Heemskerk, C. M. E. van Löben Seis, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, ds. A. F. Talraa enz.in welk ambacht die- heeren patroons zijn, is ons te eenen male onbekend. Zou het niet eigenaardiger zijn als wer kelijke patroons dit blad schreven en er hun belangen in bepleitten Uit het verslag over 189293 blijkt, dat aan de vier universiteiten studeerden 2972 jongelieden, tegen 2828 in 189192. Het aantal studenten ie Amsterdam bedroeg 1072. dat is evenveel als te Utrecht en te Groningen samen en 280 meer dan die te Leiden. Dit aanzienlijk verschil is niet enkel te vinden bij de geneeskundige faculteit, want ook hij de overige (behalve die dei- rechtsgeleerdheid, wat Leiden betreft) waren te Amsterdam meer studenten dan elders. Vqor de betrekking van concierge der H. B. S. 'te Nieuwer Amstel hebben zich maar eventjes 315 sollicitanten aangemeld liet aantal sollicitanten naar de verschil lende betrekkingen van leeraar aan die school bedraagt niet minder dan 83. Er zijn weer valsche biljetten van tien gulden in omloop. Ze zijn nog van bet oude model en daaraan herkenbaar dat ze onder het jaartal 1892 de onderteekening voeren van minister Godin de Beaufort die op dat tijdstip reeds was vervangen door minister Pierson. Voor de rest gelijken zij sprekend. Dat men niet licht breekt met een oude gewoonteis gebleken te Utrecht, waar, volgens de Zaterdag 9 Juni afgekondigde nieuwe verordening op het marktwezen, Maandag den Hen paardenmarkt zou zijn. Maandag was er echter niet éen paard aangevoerd. Zaterdag den 16en echter, op den ouden marktdag, stonden reeds vroeg op de singels kooplieden uitte zien naar paarden en waren er op het Vreeburg eenige paarden, ofschoon volgens dezelfde verordening geen markt werd gehouden. De paarden mochten dan ook niet aan de lijn worden gesteld. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen doet pogingen om Nederland met Londen telephonisch verbonden te krijgen. 't Gaat bij het jaar 1071 af, toen niet alleen de hesjes, maar ook de andere vrouwkens op Sint Jan met hun stoven ter kerk gingen en de mannen eerst een voetenwarmertje in den vorm van glaasje Hollandsehe klare gebruik ten, vóór zij tempel waarts gingen. Er zijn er, die beweren, dat er nog van die mannen ge vonden worden, maar lastertaal is er steeds gesproken. Intusschen zien wij half Juni 1894 weer gebeuren, wat in 1071 plaats vond. Het schijnt voorloopig bij wat koude voeten te zullen blijven. Regen verveelt spoedig, zegt men, maar een droogte, als '93 tot den langsten dag schonk, neen, dat was toch ook van hot goede te veel. Dat de koeien thans naar hartelust kunnen grasduinen, is wel wat sterk, maar gras is er toch in overvloed. Dc traditioneele bosjes die verleden jaar. nergens te vinden waren, zijn er nu weer. Het hooiland staat er over 't geheel goed bij «Ende de desespereert niet!" 'tKan nog verkeerenhet jaar '94 heeft zijn kring nog niet ten halve gesloten, en de maaiers zijn met de afleggers aan den arbeid gegaan. Als we nu eens een week 2, 3 wat warmte kregen) ook uitstekend voor den vroegen aardappel, dia naar een zonnetje snakt) dan Wie weet! Te Tarasp moge het, volgens de berichten van daar, zeer mooi weer zijn, uit alle andere streken van Europa verneemt men, dat het aanhoudend sterk regent en waait. InSavoye heeft het sterk gesneeuwd. Het is er zoo koud, dat men vreest voor de mislukking van den oogst. In het lransche departement Doubs viel eveneens sneeuw. Uit Freiburg in Baden wordt gemeld, dat er jl. Dinsdag in het Schwarzwald weder veel sneeuw is gevallen en dat tot in het Todtnauer dal de landstreek in een winter landschap was hei-schapen. Te gelijker tijd wordt uit Bern, onder dagteekening van 13 dezer, melding gemaakt van sneeuw in Zwitserland. In bet kanton Schwyz is zooveel sneeuw gevallen, dat het vee in de weide daardoor gebrek lijdt. In den Waadtlandschen Jura ligt te Le Lien de sneeuw een decimeter dik op de daken en heeft alles in het rond een wintergezicht. In het kanton Appe.nzell licht eer sneeuw kleed over een ruime uitgestrektheid. Uit Interlaken is bericht ontvangen, dat er op den Beatenberg, den Abendbergen deSchei- nige Platte veel sneeuw ligt. Het. Kiescollege van de Ned. Hervormde gemeente alhier heeft, in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering, gekozen tot ouderling den heer J. A. Bronsdijk en tot diaken den heer R. van Dijk. De officier van gezondheid der le klasse dr. D. Komeijn, van het 1e regiment huzaren alhier, is gisteren vertrokken naar Dordrecht waar hij gedetacheerd is bij het garnizoens hospitaal. Het is thans definitief bepaald, dat luite nant jhr. A. W. van Holtbe, thans gedeta cheerd bij het 5e regiment infanterie alhier, 9 Augustus via Genua per Prinses Amalia naar Jndië terugkeert. Bij het 5e regiment infanterie zullen eer lang 7 onderofficieren van het O. I. leger in subsistentie worden opgenomen, die nu de Militaire school te Meester Cornclis is opgeheven in het Moederland zullen wonlen opgeleid voor den officiersrang en die reeds voldaan hebben aan het in Indië afgenomen examen voor den Hoofdcursus. Gedurende hun verblijf hier ter stede, dat uiterlijk duurt tot 1 October, zullen zij onder leiding wezen van luitenant-adjudant W. S. N. van Bockom Maas, van het 3e bataljon des regiments. De beide batterijen van het 1e regiment veld-artillerie rukten hedenochtend uit naar Utrecht om, op de heide ten Oosten van de hoeve der Veeartsenijschool, tegenwoordig te zyn bij de uitreiking der gouden medaille voor 30-jarigen trouwen, dienst aan den kanonnier 1e klasse P. J. SUjee van het korps. Aangaande den grooten nationalen velddag van het Leger des Heils wordt nu geschreven, dat hij zal gehouden worden op Maandag 8 Augustus, gelijk reeds gemeld werdopNim- merdor, daartoe welwillend beschikbaar ge steld door baron Van Boetzclaer van Oos terhout. Schikkingen worden gemaakt met de spoor wegmaatschappijen om de leden van het Leger en het publiek, uit bijna alle doelen van ons land. er been te brengen per gewone en extra-treinen tegen verminderde prijzen. Goede schikkingen zullen ook worden ge maakt voor goedkoope ververschingen. Even als vroeger te Vogelenzang en te Middacliten, zal het Leger nu ook weer een groot platform opstellen dat 200 personen kan bevatten. Dit platform alleen, wanneer het bezet is met Heilssoldaten en de vereenigde muziek korpsen, is op zicbzelfalreeds een wondervol schouwspel. Generaal Booth zal, naar verwacht wordt, weer zelf tegenwoordig zijn en ook een groepje Maoris en andere vreemdelingen, die naar Europa zullen komen oni 3 Juli te Londen de Crystal Palace demonstraties bij te wonen. In de Donderdagavond gehouden Depar- tementsvergadering van het Nut werd in de vacature Doyer tot Bestuurslid gekozen de heer P. van der Want J.Mz. Tot leden voor de commissie der wetsher ziening werden benoemd do heeren M. L. Celosse en H. W. de Heus. Tot lid van de commissie van toezicht der Huisvlijtsohool werd herbenoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Blijkens het Verslag., Donderdagavond in de algemeene vergadering van Liefdadigheid door den Secretaris uitgebracht, mag do toestand dier vereeniging gunstig genoemd worden, wint ze meer en meer veld en ge niet zij veler sympathie. De Rekening en verantwoording werd ge daan en goedgekeurd. Thans is een ontwerp-regloment aan alle ledeu gezonden, dat in een vergadering, den 28cn dezer in deLuthersehe kerk te houden, zal behandeld worden. Het slechte weder van verleden week Zondag was geen beletsel voor eenige knapen om op de gemeente-mestvorzamelplaats allerlei kattekwaad uit te halen. Toen ze een der daar aanwezige loodsen gingen beschadigen, verjoeg de gemeente werkman W. Gerth hen. Volgens dezen is toen de 14jarige zoon van den schaars lij per Jacquet gevallen en met zijn hoofd op een kei terecht gekomen, waardoor een gapende wond ontstond. Na hem het bloed van het aangezicht te hebben gewasschen, bracht Gerth den jongen bij diens vader, die in de nabijheid zat te vissehen. Volgens de kinderen, die er bij tegen woordig waren, zou echter Gerth met een steen hebben gegooid, die tegen het hoofd van den jongen zou zijn terechtgekomen, niet het ongelukkig gevolg dat hersenschud ding ontstond, tengevolge waarvan de knaap Vrijdag is overleden. Het onderzoek dat inmiddels is ingesteld zal moeten uitmaken, wat er geschied is, want het gebeurde beeft ten gevolge gehad dat Gerth, een zeer oppassend huisvader, in arrest is genomen, terwijl van het voorge vallene proces-verbaal is opgemaakt. Ieder die den mail kent, heeft diep medelijden met Gerth, die den vrijen Zondag opofferend om den eigendom der Gemeente te bescher men tegen de vernielzucht der jeugd, die zeer sterk in den overleden jongen was ont wikkeld. door zijn waakzaamheid in zulk een ongelukkigen toestand is gekomen. 't Mag zeker wel vermeld worden, dat de Assurantie-maatschappij tegen brand schade «De Nederlanden" te Zutphen de schade, berokkend door den brand in den vroegen ochtend van 9 Juni, aanstonds ver goed heeft niet alleen, doch ook een premie van f25 heeft geschonken aan de Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer en gratifi catiën aan de drie spuitgasten Van Meetoren, Britz on Van Loveren, die zich zóo flink bij dien brand geweerd hebben. Agenten dier maatschappij hier ter stede zijn de heeren J. Busquet en J. Kerkhofl'. Onze voormalige stadgenoot de heer J. Bonk is door de geneeskundige staatscom missie te Amsterdam bevorderd tot arts. Onze stadgenoot de heer "»V. van der Kooy, lid der hier gevestigde kegelclub «Acht om den koning," behaalde te Nijmegen den2en personeeion prijs met 39 houten. De eerste prijs werd behaald met 40 houten. Er waren ongeveer 700 kegelaars. Het is zeker verblijdend, dat liet middel tegen ongedierte Thurmelin, dat in weinige jaren wereld beroemd word, ook hier wordt verkrijgbaar gesteld. Het ware zeer te wenachen, dat Thurmelin in ieder huis, in iedere familie gebruikt werd, want liet is bet radicaalste middel tegen de viervoetige plaag geesten dor incnsehheid, zonnig keukenkevers, kak kerlakken, vliegen, vlooien, motten enz. Waar Thurmelin verkrijgbaar is, zegt U de annonce in dit blad opgenomen.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2