Stadsnieuws Door den Minister van Rinnenlandsche Zaken is liet. volgende schaven gezonden aan do Commissarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën Volgens mededeeling van den Directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren is gebleken, dat vele gemeentebesturen de door liet bestuur van dat fonds vastgestelde formulieren voor de attestation do vita en kwitantiün, welke gratis verkrijgbaar zijn, niet gebruiken on dat de formulieren, welke niet door tusschen- komst van de Commissarissen der Koningin worden verkregen, op een enkele uitzonde ring na niet in violette kleur zijn gedrukt. Met verwijzing naar de circulaire van mijn Departement van 20 April IbOl heb ik de eer 11 uit te noodigen, den gemeentebesturen te verzoeken, voor zoover zij niet bereid moch ten zijn om voor de betaling der pensi oenen ten laste van liet voormelde pensioen fonds, gebruik te maken van de attestation de vita, welke gratis bij provinciale grilïiën verkrijgbaar zijn, althans ten gerieve, zoowel van de betaalmeesters, als van de Algemeene Rekenkamer, formulieren 111 violette kleur gedrukt, te willen bezigen. Aan de Ministers van Waterstaat on van Oorlog is door de beuren H. L. Drucker te Leiden, F. II. van Malscn te 's-Gravenliage en C. Muijsken tc Amsterdam, daartoe uit- genoodigd door de Arbeidsraden te Amster dam, Bolsward, Franeker, 's-Graveiihage, Haarlem, Leiden en Zutphen, en ook zelf deel van die raden uitmakende, een adres gericht, waarin als eenstemmig oordeel van die Arbeidsraden wordt medegedeeld, «lat «Ie bepalingen 111 de Algemeene Voorschriften van werken onder het beheer van het Depar tement van Waterstaat uitbreiding behoeven en wel in dien zin. dat «le arbeiders be schermd worilen tegen het gevaar, dat liet loon ingekrompen wordt, en de werktijd te veel uitgebreid, aangezien de aannemers op dat punt door geen bepalingen in het bestek gebonden worden. Overste Van Dam van Isselt is van liet 3e regiment infanterie overgeplaatst bij liet. Ie regiment, van «lat wapen, doch blijft, als belast met «1c oprichting van het Reserve kader, voorloopig te Utrecht in garnizoen. Rij Kon. besluit is bepaald, «lat. bedraagt de bijkomende inkomst of belooning meer dan 1'10(10, voor gepeiisinnneordeii mot den rang van officier. en meer dan 1'800 voor «Ie overige in deze bedoeldegepensionneerdeii, j dan mag liet pensioen door ben gelijktijdig met «ie bijkomende inkomst of belooning worden genoten, mits bet als«lan worde onderworpen aan een korting, met dien 1 verstande, dat bet. vereenigd bedrag daarbij niet /al mogen dalen beneden de som van 11200 voor «len gepensiorineerdc niet den 1 rang van olïicier en beneden die van 1' 1000 voor de overige gepensionneerden. Op 75-jarigen leeftijd is Maandag to 'sGra- I ven age overleden mr. J. P. J. A. graaf an Zuijlen vanNijovelt. wiens diplomatieke loop- 1 baan zeer belangrijk was. Hij vertegen- woor liade ons land bij verschillende hoven, laastelijk te Wcenen. 111 1800. toen li ij ge zant te Cunstaiitinopel was. werd door hem de portefeuille aanvaard van lliiitenlanilscbe zaken in hei ministerie Van HalHeemstra dóch bij legile zijn betrekking reeds li Maart 1801 neder, na'de verwerping van bel. ko- j loniale hoofdstuk en den val van Rochnssen. 1 Zeer kort daarop zat, bij voor Zwolle in 'In Tweede Kamer, om na zijn aftreden, in Mei 1801, «le plaats in te nemen van Groen van l'rinsterer, voor Arnhem. Deze Kamerzetel verruilde bij in Juni 1800 voor «le porte feuille van Duit.enlau«lsche zaken, in bet eerste kabinet Heemskerk. De geschiedenis van bot ministerie Van Zuij lenHeemskerk, met de ontbindingen en de moeilijkheden die de Luxemburgscbe quaestie opleverden, is te zeer bekend om I daarover uit te weiden. Graaf val) Zuijlen 1 heeft zoowel als Minister als Inter, toen hij weer voor Arnhem zitting nam in «le Tweede Kamer, met overtuiging en talent al anti- revolutionnair staatsman de conservatieve politiek voorgestaan. Na 187."» trad bij op- nieuw als diplomaat op, 0111 ten slotte iu 1883 in den Raad van State rust te vinden en toch zijn begaafdheden en zijn kennis 1 te wijden aan 's lands belang. In «le laatste jaren liet zijn gezondhei«Istoestaml le wen- 1 scben over. De overledene ha«I o. a. liet Grootkruis van «le orde van den Xederland- schen Leeuw. Zijn stoffelijk hulsel werd beden iu liet. familiegraf te Utrecht biiaezet. Te Amsterdaiii is overleden de heer Nico- j laas Wal'elbakker, een van «le incest populaire mannen, «lie niet, alleen jarenlang voorzitter was van de Hanblraverij enReiivernenigiiig. maar ook van de Vereeniging tot veredeling van bet volksvermaak, van «fe Kinderspeol- tuinen. van de afdeeling «Kosthuizen" van do .Maatschappij voor de '.verkenden staiid en bestuurslid van «Ie vereeniging Kinder voeding. Het Nijmeegscb plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten nun bet intercommunale telefoonverkeer. Men schrijft uit Nijmegen aan het Vader land Wegens bet wangedrag van de leerlingen der eerste klasse der Hoogere Burgerschool alhier beeft een «Ier leeraien van die school, die aan zulk een bende, als fatsoenlijk man, niet langer onderwijs wenscht, te geven, ont slag aangevraagd. De jongens hebben zich nu bij adres tot «len raad van Nijmegen gewend, waarin zij betenclrap beloven en verzoeken, bet ontslag aan dien Ieeraar niet te verleenen. Wijselijk hoeft de raad liet adres van die kinderen voor kennisgeving aangenomen. In de Dinsdag te Amsterdam geboutlen ver gadering der Maatschappij tot Bevt.rdering der Geneeskunst, kwam 0. a. aan de onle het voorstel dor aldeeling Haarlem en Om streken. luiilonde «De Nedorlandsche Maatschappij tot De- vordering der Geneeskunst spreke als haar overtuiging uil,, «lat, «le beoefening van sport iu ons vaderland, hoe belangrijk zij «leze voor de volksontwikkeling acht, zich vooral iu de laatste jaren beweegt in een richting in strijd melde eischeudergezondsheidsleer, en «lat met name bet houden van wedstrijden, zooals dit tegenwoordig dikwijls geschiedt, daarom op hygiënische gronden ten zeerste moet worden afgekeurd," De afgevaardigde vau Haarlem zelf be oefenaar van sport zeide, dat de genees kundigen eens oen waarschuwend woerd moesten doen boeren. De overdrijving op sportgebied gaat tegenwoordig inderdaad te ver. De afdeeling Itottenlum zou bij bet voet bal spel vcrbaml middelen en antiseptica bij de hand willen hebben. De afdeeling Haarlem achtte liet niet. ge- wensebt aan liet voetbalspel nog oen zekere sanctie te geven. De statistiek der onge lukken in Engeland toont liet gevaar van dit, spel voldoende aan. Rotterdam beaamde dit, doch waar liet spel nog in stand werd gehouden, diende men goede verbandmiddelen ter plaatse te hebben. De atik'i'ling Arnhem noemde bet voorstel bier niet ter plaatse. Laten de ouders liever aan bun medicus vragen of sportbeoefening voor bun kinderen juist is. Ovenlrijving op «lil punt is zeker nadeelig, doch er is veel sport, die zeer nuttig is. Friesland stelt voor te lezen »hoe belang rijk zij gezonde lichaamsbeweging voor de volksontwikkeling acht". liet aldus geamendeerde voorstel-Haariom werd aangenomen. I11 de Dinsdag voor «Ie rechtbank te Zut phen gehouden comparitie door partijen in liet proces-Kinderziekenhuis Mary, te Apel doorn, is namens mevrouw IUilkley bet proces ingetrokken. De 09-jarige Burgemeester van Graamv, tegen wien 3 jaar gevangenisstraf geëiseht werd, wegens bekende onregelmatigheid bij de benoeming vau een schoolhoofd, is vrijgesproken. Niet lang geleden maakten wij melding van een geval, waarin oen Burgerlijk arm bestuur een armlastige bad afgescheept met een tent. 0111 op kennissen «le toekomst te roorspdien. De man, A. S.. beeft aan de boeren en burgerlui niet veel kunnen verdienen. Op «le kermis te Heerhugowaard was de nieuwsgierigheid van bet publiek zóo gering, dat S„ nu afloop, geen cent bezat, en bet gehoole boeltje naar Darsiiigerborn is terug gebracht. I11 «Eigen Haar t" is opgenomen een twee tal afbeeldingen van liet te Hilversum op te richten crematorium, ontworpen door de beeren I. G. Van Gendt A.Jz. en Jan Sprin ger, het eerste hier te lande. Volgens «len regenmeter der Rijks-Land bouwschool te Wageningen. viel in deafge- loopen maand Juni 91 inM. regen, tegen slechts 25 mM. over Juni 1893. Als een bewijs boe ondraaglijk warm bet, jongstleden Maandag was iu «Ie zon wees de thermometer 117" deelt «le N. (Iron, cl. mede. dut Maandagavond in een boot, liggende iu bet lïoterdiep te Groningen, eenige schapen gestikt zijn. Bij onderzoek bleek, dat bui: vet gesmolten was. Het aantal gezinnen te Hilversum waarin pokziekte lieerscbl, is thans verminderd tot5. De lijdere zijn herstellende. Het Hollandsche Comité te Antwerpen verzoekt ons te berichten, «lat bet ondanks alle lasterlijke geruchten zal blijven voortgaan met liet verstrekken van alle gewenschte inlichtingen betreffende goedkoop verblijf, merkwaardigheden en «Ie daaraan verbonden kosten, aan landgenooten «lie de Wereld tentoonstelling wenscben te bezoeken. Ook verschuil bei comité vertrouwde Ilollaud- S'dift jongelieden als gids, die legen de geringe vergoeding vau .slechts écu franc per dag (met inbegrip van al bun entrées) genegen zijn de bezoekers overal roml te leiden. Bekend met de stad «'n «le merkwaardig heden van Antwerpen zijn deze gidsen voor een spoedige en zakelijke bezichtiging «Ier tentoonstelling en der stad als van practisch nut te beschouwen; ook met bet oog op bet vele waardelooze zilvergeld te Antwerpen in omloop, is het nemen van een gids ten zeerste aan te bevelen. Vooral nu in de meeste hotels enortti lioogo prijzen worilen gevraagd, en met feeste lijke gelegenheden dikwijls geen kamer kan bemachtigd worden, is bet comité «Ie eenige aangewezen vereeniging, welke behulpzaam tusschen beide kan treden, door te zorgen voor de toepassing van een matiger tarief. Verschillende hotel- en restauratiehouders hebben zich daartoe reeds bij het comité aangesloten, zoodat van geen hooger prijs dan die welke het opgeeft sprake kan zijn. Verder verzoekt bet allen die eventueel te Antwerpen reclames hebben in te brengen zich onmiddellijk tot bet bureau te wenden, waar steeds een der bestuurders aanwezig is. Attesten (waaronder van de aanzienlijkste personen «les lands) die hun vertrouwen in het, Comité uitspreken, worden op aanvraag gaarne verzonden. Het Hollandsch Comité verschaft alle in lichtingen gratis, mits oen aanvraag daartoe vergezeld gaat van een postzegel a 10 cent voor het antwoord. Brieven moeten gericht worden aan den secretaris van bet Comité voornoemd line Leys 33, Antwerpen. Aan «le Spuistraat te Amsterdam ligt een terrein, waar liet nieuwe postkantoor moet wonlei) gebouwd, en vlak «laartegenover een amier, waar oen nieuwe straat moet komen. liet eerste terrein ligt te boog, men beeft daar zaml te veel; bet tweede terrein ligt te laag, men beeft daar zand te weinig. En nu ziet men «le laatste dagen het bij bet Postkantoor uitgegraven zaml over liet op te hoogen terrein naar den Singel voeren, waar liet in schuiten wordt gestort. Eu naast die schuiten liggen andere schuiten, welke zaml aanvoerendat zand wordt op den wal ge werkt, iu karren geworpen, en dan naar bet terrein gevoerd, waar telkens de volle karren met zand van bet Postkantoor voorbijrijden. Als nu de eerste schuiten vol zijn, worden ze weggevoerd en door leege schuiten ver vangen. En als «Ie daarnaast liggende schuiten leeg /jjn, worden ook die weggevoerd, om door volle te worilen vervangen. Dit, merkwaardige spelletje, dat inderdaad «•eet denken aan een Kamperstreek, duurt nu al eenige dagen en zal nog wel eenige «lagen worden gespeeld. Dn vesting-artillerist Van Nugteren wiens beide banden onlangs te Den Helder door bet springen van een granaat werden verbrijzeld, beeft, bij de amputatie dier beide liehaamsdeelen weinig geleden. Hij beeft tot beden geen wondkoorts gehad. Met, 2 kunsthanden zal «le stumper binnenkort in «le ouderlijke woning te Rockanje terugkeeren. Toen Zomlagocbtenil «le personentrein van Rotterdam naar Venloo, die ongeveer half acht wachtpost 42 tusschen Bokstel en Best moet passneren, reeds bijna dit wachthuis genaderd was, zag «le daar gestationeerde wachter tot zijn angst een zijner kinderen tusschen «le rails loepen, «lal, gevaar liep in het volgende oogenblik verpletterd te worilen. Hij sprong onmiddellijk toe en ba«l juist den tijd zijn kind van een wissen dood te redden, belaas echter ten koste van zijn eigen leven, want «le trein wierp hein om. Onmiddellijk wen! gestopt en «le ongelukkige door bet treinpersoneel medegenomen naar Best. Men poogde echter tevergeefs de levensgeesten weiler op te wekken. Iemand tc Hilversum gevoelde zich Maandag niet, wel. Zijn vader raadde hem aan een halve kan jenever in te nemen, dan zou hij wel weer beter wonlenVader en zoon gingen daarop samen naar een herberg, van waar ze beschonken huiswaarts keerden. Dinsdagochtend vond men den zoon «lood te bed. Vrijdagnacht, omstreeks half een, zagen politieagenten te Rotterdam 111 een weiland aan den Nieuwen Dinneweg een man staan, die als razende met een stuk ondergoed door liet gras heen en weer zwaaide. Dit trok hun aandacht, en zij begaven zich tot den man, die in een «Ier nieuwe straten aldaar bleek te wonen. Naar de reden van zijn zonderling gedrag gevraagd, verklaarde bij «lat zijn kinu dauwworm bad en een buurman bom den raad had gegeven 's nachts met bet goed van het kind iu «len dauw te gaan zwaaien, hetgeen een onfeilbaar geneesmiddel was De politiemannen mochten er niet in slagen den man dit denkbeeld uit bet hoold te praten. Omstreeks 15 jaren geleden kon Goiula genoemd wonlen als de plaats, waar de meeste kaas op de weekmarkt werd aange voerd ongeveer 5 jaar geleden was «lit bet geval met Bodegraven; thanslieefl Woerden «Ie grootste kaasmarkt van Zuid-Holland. Dit blijkt uit «le volgende opgaven. Ge durende «Ie maanden Mei en Juni van dit jaar werden aangevoerd tc Allen 801 par tijen kaas, te Goiula Uil, te Bodegraven 1996 en te Woerden 2358. Ds. M. J. Bonman, predikant bij de Gere formeerde kerk B, alhier, heeft bedankt voor liet beroep naar de Gereformeerde gemeente te Montfoort. Wegens de drukkende warmte werd de parade, welke bier heden ter gelegenheid van den jaardag van H. K. II. prinses Marie zou gehouden wonlen, afgelast. Van 2 tot 4 uur gaf de stafmuziek van bet 5e 1 egiment een uitvoering op het terras van Amicitia. De officier van gezondheid der le klasse dr. J. J. Rinkel, die van bet 2e regiment infanterie bij bet garnizoen alhier is over plaatst, is hier aangekomen. De officier van gezondheid 2e klasse G. L. Coenen, van de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie bier in garnizoen, wordt met ingang van 1 Augustus voor den tijd van twee maanden belast met dc waarneming van «len geneeskundigen dienst in de leger plaats bij Olilebroek. De onlangs benoemde officier van gezond heid 2e klasse C. E. Graswinckel is gedeta cheerd bij bet Militair hospitaal te Utrecht. De paardenarts 3e klasse D. H. Goossen, van de veld-artillerie bier, wordt te Leiden gedetacheerd gedurende den tijd waarin de batterijen veld-artillerie uit dat garnizoen te Olilebroek oefening zullen houden. De paardenarts le klasse J. B. H. Moubis, die met de remonte-commissie naar Ierland zou gaan om daar paarden aan te koopen voor ons leger, is op zijn verzoek van deze dienstreis ontheven. Gisteren zijn in de legerplaats bij Zeist aangekomen de ouderofficieren-leerlingen der 2e klasse van den Hoofdcursus te Kampen, onder bevel van de officieren-leeruren dele luitenants A. S. Russer en H. T. van IJsseldijk, en de volontairs-sergeanten van bet oudste studiejaar «le Militaire school te Haarlem, ouder bevel van den le luitenant II. Croocke- wit, ter gezamenlijke sterkte van 49 onder officieren, ten einde de «loor de genietroepen uitgevoerde werken, te beztehtigen en pionier oefeningen bij te wonen. Morgen vertrekken zij weder; de leerlingen van (len Hoofdcursus, bestemd voor bet leger bier te lande, om onder leiding van luitenant llusser, «le forten Rijnauwen, Vechten en dat bij bet Hemeltje te bezichtigen, en die be- stemd voor het leger iu Oost-Indië om onder leiding van luitenant Van IJsseldijk het Koloniaal Museum te Haarlem en bet pant serfort bij JJmuiilen te bezoeken, terwijl de leerlingen van «le Militaire school naar hun garnizoen terugkeeren. Aan het toelatings-examen voor het eerste studiejaar vau den cursus bij het 5e regiment infanterie, hetwelk Maandag 9 dezer een aanvang neemt, 'al worden «ieelgenomen door de sergeanten: G. W. Stuit, S. J. Not- ten J. J. Fol, W. F. K. Pijper, J. Peters,H. A. Ephruim, «le sergeanten-titulair: H. A. Klem, W. Meijer Timmerman Thijssen en de korporaalsJ. L. Schuurman, H. A. Fischer, A. van «Ier Sloolen, J. J. «le Kroes, A. P. Erzey en W. A. L. Soetbrood Piccardt. De soldaten J. II. Abbink en S. Lingsma, van bet 5e regiment infanterie hier, zijn gepensionneerd ten gevolge in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben evenals in 1892 afwijzend beschikt op bet adres van den beer P. J. Raaij makers, hou dende verzoek om een subsidie uit de pro vinciale middelen in de kosten van aanleg van een paardentrarnweg van Amersfoort over SoestSoestilijk naar Baarn. Zij meenen, dat «le bezwaren, die in 1892 golden tegen bet verleenen van een provinciaal subsidie voor deze tramonderneming, bij deze her nieuwde aanvrage niet zijn opgelost. Bij den voorgenomen tramaanleg is, zoo nietuitslui- ten«l, dan toch hoofdzakelijk het locaal belang «Ier gemeente Soest betrokken, en daarin kunnen Ged. Staten geen voldoenden grond vinden voor «le subsidieering der onderneming uit de provinciale fondsen. Bij de gisteren geëindigde toelatingsexa mens voor «le Hoogere Burgerschool alhier slaagden, in de volgorde van de behaalde punten Voor klasse 1H. J. Oosterveen, J. B. II. Coenen, Henriette J. B. Kooperberg, M. Kool, C. van Helsdingen, E. C. H. Mezgcr, Tb. C. p. Gerhard en W. II. Schwemmmer. Voorwaardelijk zijn toegelaten tot klasse 1P. G. A. van Tienen .lansse, G. van der Hoeven en J.. A. Wijnaendts; en tot klasse II: P. Kcholfelaar Klots, J. O. A. A Kluijle- naar, O. II. Labouchöre en J. C. Rolandus Ilugedoorntot klasse IV: E. de Sturler. Van «le 33 candidaten zijn 17 afgewezen. Onze schutterij heeft zich weer kranig gehouden hij den groeten nationale» schiet wedstrijd te Amsterdam in den korpswed-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2