Maandag 23 Juli 1894. No. 4373. 38e Jaargang. Binnenland. Het gestolen tractaat. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. 3 monaden. Advovtoijtiön 10 regels 00 cl.: elke regel meer 10 cl. (i route letters nniir plaatsruimte, officieel!'- en onteigemngsiulvcrt, por regel 15 ct. Reclames per regel -5 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. I5y advertenticn van buiten de stad worden de incasseerkoston in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Telephooiinummer 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten oi' langen tijd op reis gaan, de Amerstoorfcsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkoinst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doend^ KENNISGEVINGEN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Brengen ter kennis van de higozclonen, dat door den Raad dezer gemeente in zijne verga dering van 17 dezer tot Wethouder is benoemd de heer Dr. 1'. GROEN EltOOJI, die te kennen heeft gegeven zich de benoeming to laten wel gevallen. Amersfoort, den 2o. Juli 1S94. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester. F. D. SC HI M M ELPENXINCK De Secretaris, W. L. SCHELTÜS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van 'de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van 'h rijks directe belastingen, enz. in Noord-IIolland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 2 van de PERSONEELS BELASTING over het dmnst- jaar 1894/95 aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ti r hand gestold, aan vrien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 20 Juli 1.894. J)e Bunjan* jester morrwemd, F. 1). SwiilMMELPENN1 NOK H. M. ileKoningin-Wedinve-llegentesheeft, jhr. S. M. S. De Ranit'/.. .li«J doop zijn pension- neering als kapitein ophield tut liet militaire huis van H. M. tie Koningin te belmoren, als kamerheer bij het civiel huis van H. M. geplaatst. Jhr. De Ranitz blijft tevens als particulier secretaris tot de hofhouding van 11. M. de Regentes behooren. Bij den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland is het officieel bericht ont vangen, dat HH. MM. de Koninginnen Hun bezoek aan bet. eiland Walcheren hebben bepaald op Dinsdag 21 Augustus, om toten met Zaterdag 25 Augustus te blijven. Feuilleton. A. COX A N 1> O Y I- K. X. „Miss Harrison." zeide Holmes, met den grootsten ernst sprekende, „u moet don gehoeïep dag hier blijven. Laat u door niets van deze plauts afbrengen. Dat is van het grootste be lang." „Als u dat wenscht, zeker, mijnheer Holmes," -/eide het meisje verbaasd. „Als u naar bed gaat. sluit dan de deur van deze kamer aan de buitenzijde en hond den sleutel bij u. Beloof mij, dat gc dit zult doen." „Maar Percy dan?" „Die gaat met ons mede naar Londen." „En moet ik hier blijven?" „Het is om zijnentwil. Ge kunt hem van dienst zijn. Spoedig! Beloof hot mij!" Zij gaf snel een toestemmend hoofdknikje, juist toen de beide anderen aankwamen. „Wat zit je daar te soezen, Annie?" riep haar broeder haar toe. „Kom toch buiten in d -zon." „Neen, dank je, Joseph. 11: heb een h-. i-lie "hoofdpijn en het is hier in de kamer lekker koel." „Wat vindt gij nu, dat er gedaan moot worden, mijnheer Holmes?" vroeg onze cliënt. Het bestuur voorde wedloopen, die Zater- j dag 28 Juli te Bussum zullen worden gebou- j tien, heelt besloten, de standplaatsen voor I de rijtuigen weder te brengeu op liet middel- terrein, dicht over de tribune. Het deed dit i op verzoek van eigenaars 'Ier rijtuigen, die do wedloopen wenschon bij to wonen. Thans is het ol'Iicieele bericht, ontvangen j dat 11.11. M.M. de Koninginnen deze wed- loopen met Hun tegenwoordigheid zullen vereeren. Bij Kon. besluit van 17 dezer is de eervol unlslagen Minister van oorlog A. L. W. SeylTur.it op zijn aanvrage gepensionunerd, met ingang van 0 Mei 18U4. De Minister van Oorlog heeft, bepaald, dat de verbeterde snit in de kleeding van de onderofficieren ..Ier infanterie ook bij die iler andere wapens zal worden nagevolgd. Merkwaardig is het, hoeveel on fit's ge durende den korten tijd. dat het tegenwoordige Ministerie aan het bewind is, door de bladen worden verspreid. Nu eens heette het, dat aan een nieuwe Onteigeningswet gewerkt werd, dan weer, dat een Wet op de lijkver branding werd ontworpen, vervolgens weer dat de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting tot een algeuieene Inkomstenbelasting zeulen worden omgewerkt. Het laatste nieuwtje was, dat het Ministerie hot niet eens zou zijn over het invoeren van een nieuw geweer bij het leger en dat de Minister van Oor'og er een portelenilie-ipiacstie van zou maken. De Nieuwe Rotterdammer zegt. 'lat. al die geruchten onwaar zijn: de Huagsche bladen honden echter de juistheid er van vol. De Residentiebode zegt, dat de nieuwe ge weren toi ii komen 'zuilen. Alleen is 't niet waar, dat daaromtrent verdeeldheid hij de ministers hestuat. Hm iill werd ingelicht door «een alleszins betrouwbaar deskundige, die voeling houdt met den kring, waarbinnen in miiitariii. het zwaartepunt ligt". Maar nog andere inlichtingen kroeg het blad en zegt dienaangaande »llêt fraaiste is, dat, naar wij van elders veriienvn 10 uiüIioGii niet eens voldoende zijn. Daarvoor toch zou men slechts de 100 000 geweren hebben, noodig voor de mobilisatie terwijl er nog 5:.)I)0D in reserve en depót moeten gehouden worden. «liet is evenwel te verwachten, dat er nog rechters op het Binnenhof zijn. Van daar uit kon we! eens krachtig klinken: rust! of zelfs: Ingerukt Op de plaats marsoh En dat te meer na zeker geval van pen- sionneering." Tot de Arnh. Ct. werd de vraag gericht, waarom aan de leerlingen van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, van de Militaire School te Haarlem en van den Artillerie- Cursus te De'ft alle mogelijke leermiddelen, ais boeken, instrumenten,atlassen, enzoovoort, kosteloos verstrekt worden, terwijl de leer lingen van den Hoofdcursus te Kampen en van de cursussen bij de regimenten infanterie deze dingen zelf' moeten betalen. Het antwoord van bet blad luidtDe reden kunnen wij, zelfs niet bij benadering, gissen, maar wel zouden wij zoo zeggen, dat hier een onbillijkheid te constateeren valt, die liever vandaag dan morgen dient weg genomen. is men bovendien wel bekend met de groote opofferingen, die sommigen leerlingen of hun ouders zich moeten getroosten om de kolossale boekenrekeni.igen te voldoen Weet men ook wel, dat van de soldij, die de leerlingen van den Hoofdcursus ont vangen,. zóóveel afgaat voor ditjes en datjes, dat er schier niets overblijft Welnu, als men met al deze dingen niet bekend is. dan wordt het tijd, dat men zich van een en ander eens op «le hoogte stelle. Evenals de hoofden der scholen te. Am sterdam de onjuistheid hebben aangetoond van hetgeen de lieer Fabius, inspecteur van het Lager onderwijs in de 2e inspectie, te .hun nen aanzien in een officieel stuk heeft ge lieven tft zeggen, komen ook 1.vvee-en-zestig van hun atnblgenooten te Rotterdam tegen diens beweren op. Zij toonon aan. dat. deze inspecteur de zaken waarover hij schrijft, niet kent en aan de onderwijzers dingen ten laste gc'egd, heelt die te >vnen male in strijd zijn met de waarheid. Deze lichtvaardige, onjuiste voorstellingen maken het openbaar onderwijs verdacht. De inspecteur beweert de, in oen rapport aan het gemeentebestuur van Middelburg, dat de hoofden van scholen als zij zei ven geen ge regeld klasse-onderwijs geven, eigenlijk niet veel uitvoeren, lui worden, hun gezag ver lagen en dit stelsel nadcehg werkt op het onderwijs. De hooiden der scholen uiten in hun adres aan den Minister den wensch, dat er mui- delen mochten gevonden worden, dat een dergelijk feit zich niet meer heelmie. De heer Fabius, krachtens zijn godsdien- „Wul, bij liet onderzoek naar deze geringere zaak moeten wij de hoofdzaak niet uit het oog verliezen. Het zou mij vau voel nut zijn, als gij niet "lis mee naar Londen zoudfc willen gaan." „Nu terstond?" „Zoo spoedig gij maar kunt. Laat ons zeggen over een uur." „Ik gevoel mij sterk genoeg, indien ik u wer kelijk van eenig nut kan zijn." „Van zoor veel nut zélfs." „Misschien wilt u. dat ik te Londen den nacht doorbreng „Ik wilde bet, u juist voorstellen." „Zoo, als ile vriend van dezen nacht dan weer terugkomt, vindt hij den vogel gevlogen, Wij zijn allen in uw handen, mijnheer Holmes, en li heeft maar te zeggen, wat u wilt, dat er gebeuren zal. Misschien zoudt u wel willen, dat Joseph met ons medeging om mij op te passen „O, neon; mijn vriend Watson is medicus, zooals ge weet, en hij zal wel op u passen. Wij zullen hier lunchen, ais ge dat goed vindt, en dan gaan we met ons drieën gezamenlijk naar de stad." Het werd afgesproken, zooals hij voorgesteld had. Miss Harrison liet zich exeuseeren. dat zij niet uit de slaapkamer kwam, volgons dc kaar door Ilnlmes gegeven instructie. Wat. de bedoe ling was van de manoeuvres van mijn vriend, kon ik niet. vutten, cen/ii hot was om de jonge dame van Rh dps verwijderd to houden, die. verheugd over zijn ia-rste! en door het vooruit zicht op een ophriderine van de duistere zaak, mot ons in dc eetkamer do lunch gebruikte. Holmes had ons evenwel een nog grootere verrassing bereid, want, na ons tot aan het station IV. F. A. GROENHUIZEN, Haaik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. te hebben begeleid en ons in een coupé te hebben I zien stappen, gaf hij bedaard te kennen, dat hij j niet van plan was, Woking te verlaten, i „Er zijn nog een paar duistere punten, die :k zou wenschon opgehelderd te zien, alvorens j te vertrekken," zeide hij. „Uw afwezigheid mijn- i heer Phelps, zal mij daarbij van dienst zijn. j Watson, als je te Londen bent, zou je mij kun nen verplichten door met onzen vriend naar I Baker Street te rijden en daar te wachten, tot j ik koen. Het is gelukkig, dat jelui oude school- makkers bent en elkander dus wel wat te ver- I tellen zult hebben. Mijnheer Phelps kan van- J nacht, van mijn slaapkamer gebruik maken en ik zal bij jc zijn voor het ontbijt, want om acht j uur gaat or reeds een trein." „Maar hoe nu met uw nasporingen te Lon- den vroeg Phelps teleurgesteld. I „Dat kunnen we morgen doen. Ik geloof, dat ik juist op het oogenblik van veel meer nut hier kan zijn." „Ge moet op Briarbrae maar zoggen, dut ik lioop. morgenavond terug te zijn," riep Phelps, terwijl de trein hot perron uitreed. „Ik weet niet, of ik wel naar Briarbrae ga," antwoordde Holmes, en hij wuifde met zijn hand ten afscheid. Phelps en ik spraken er onderweg over, maar geen van ons beiden kon een aaniieeinhjke ver klaring vindon voor deze onverwachte handel wijze. „I.k donk, dat hij ecnigc bijzonderheden wil stige richting geen vriend van het openbaar onderwijs, had dubbel behoedzaam moeten zijn om een oordeel over de onderwijzers uit te spreken, dat hij niet kan handhaven. Na hetgeen de Amsterdamsche en nu ook de Rotterdamsche hoofden van scholen ver klaard hebben, is zijn toestand vrijwel on houdbaar. In verband met deze zaak had het hoofd bestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, den heer Fabius uitgenoodigd om, in een door dat bestuur te beleggen vergadering, zijn aan de Middelburgsche autoriteiten uitgebracht advies over de hoof den van scholen nader te bespreken. Tot bijwoning van deze vergadering zouden dan autoriteiten en hoofden der scholen uitge noodigd worden. De inspecteur heeft daarop geantwoord, dat hij in het gedeeltelijk openbaar maken door Middelburg's gemeentebestuur van een met hem gevoerde briefwisseling, geen aan leiding vindt tot openbaar optreden. Het besluit van den Amsterdamschen ge meenteraad om de zoogenaamde «forensen" in de gemeentelijke belastingen te doendeelen zal in de praetijk waarschijnlijk nog al bezwa ren opleveren. Wanneer in het hoogste ressort uitgemaakt is, dat men forensen mag treffen, zuilen andere gemeenten dit voorbeeld volgen. Op die wijze zou aan de eene zijde voordeel te behalen zijn van zulk een belastingheffing, maar, door wederkeerige heffing aan den anderen kant, zullen zich, vooral tusschen dicht bij elkaar liggende gemeenten, allerlei moeilijkheden in de toepassing voordoen. Op geen enkel gebied toch is men zóo uitge slapen als op dat der belasting; en wanneer dan nog daarbij komt de onderlinge concur rentie van gemeenten zeiven, die niet gaarne inwoners verliezen, juist ook, behalve voor de gewone voordeelen, omdat deze in de belasting bijdragen, dan is het alleszins waar schijnlijk,, dat de bezwaren niet weinige zullen zijn. De andere gemeenten zullen dan ook goed doen, liet. voorbeeld van Amsterdam niet te spoedig te volgen, maar eerst af te wachten zoo namelijk het besluit niet vernietigd wordt hoe hel in de praetijk voldoet en of het al dan niet aan de daaromtrent ge koesterde verwachtingen beantwoordt. Te Amsterdam zelf worden pogingen in het werk gesteld om een «Vereeniging van uitwonenden" op te richten. Binnenkort zullen de uitwonenden uit Haarlem, Bussum, Hilversum, Nieuwer-Amstel en andere om- trachten te weten te komen aangaande de in braak van deze nacht, wanneer het althans een inbreker geweest is. Ik voor mij geloof niet, dat het een gewone dief was." „Wat is jou idee dan?" „Op mijn woord, je kunt het op rekening schrijven van mijn zwakke zenuwen of niet, maar ik geloof, dat er de eene of andere diep zinnige politieke intrige om mij heen waart en dat de saamgezworenen om een reden, die boven mijn begrip gaat, het op mijn leven gemunt hebben. Het klinkt bespottelijk, dat weet ik wel, maar ga zelf de feiten maar eens na. Waar om zou een dief door het venster van een slaap kamer trachten in te breken, waar geen kans is, dat hij iets zal vinden, en waarom zou hij een groot mes meebrengen „Ben je zeker, dat het geen inbrekerswerktuig was?" .,0 neen, het was een mes. Ik zag het staal heel duidelijk schitteren." „Maar waarom zou je dan zoo fel vervolgd kunnen worden „Ja, dat is juist de quaestie." „Nu. als Helmes van dezelfde meening was, dan zou dat "en verklaring wezen voor zijn achterblijven, vindt je niet? Aangenomen, dat je onderstelling juist is, dan zal hij, door de hand op den man te leggen, die je vannacht naar het leven heeft gestaan, een goed eind op weg komen om uit te vinden, wie net document heeft gestolen. Het is bespottelijk om te on derstellen, dat je twee vijanden zoudt hebben, waarvan de éen je besteelt en te ander je leven bedreigt." Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1