Donderdag 9 Aug. 1894. No. 4378. 38e Jaargang. Een vreeselijk half uur. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN C te Amersfoort. Verschijnt Maandag- cn Dondcrdagnamiit<lag mot gratis 'Aimdagnbhul. Abonnement por 3 maanden/1, ar post ƒ1.1 5. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor blnnonland f>0 maanden. Advertontiën 1—ft regel» GO ot.elke regel moer 10 ot. Grnote lettors naar plaatsruimte. 1.— Franco if.0ct.nor -regel meer 10 ot. Grnote lettors naar plaatsruimte. Legale .v.-..-- onteigeningsadvert. per regel IR et. Reclames per regel 2fl el. AJtmulndijkv nuwviere 10 waf. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. By advertontiën van huiten dc stad worden do incassecrkosteu ln rekening gebracht, Bureau MUURHUÏZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Tolophoonnn mmor 11>. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten oflangeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Rapporten tier inspecteurs van tien arbeid over 181)3. Ter verduidelijking hebben wij de verschillende adviezen van de inspecteurs, die voor onze lezers van eenig belang kunnen zijn, eenigszins uitgewerkt. In de eerste inspectie werden 503 fabriekeu en grootere werkplaatsen be zocht, in de 2e 490, m de 3e 510. Ten aanzien van de naleving en den invloed der verschillende bepalingen der Arbeidswet, ieder afzonderlijk, blijkt o. a. het volgende Niet meer dan 46 overtredingen werden geconstateerd en daarover een veroor- deelend vonnis uitgesproken. Van die 46 kwamen er 19 voor in het schippersbe- drijf. Slechts 46 overtredingenHet is om te watertanden. Zou werkelijk dit artikel zoo weinig overtreden worden? Zou men, als men bij „onze goede buitenlui" eens een nauwkeurig onder zoek instelde, niet meer overtredingen constateeren 1 Als men bedenkt, dat vele schoolhoofden op het platte land 's mor gens, vooral in den zomer, hun scholen maar half gevuld zien, begrijpt men niet, dat er slechts 46 overtredingen waren te constateeren. De schippers heeft men blijkbaar het vuur na aan de schenen gelegdnu komt wellicht de beurt aan onze goede buitenlui. Art. 5. Verbod om door jeugdige personen en vrouwen meer dun gedurende 11 uren vier etmaal arbeid te doen verrichten, behouden» do hiervoor door den Commissaris dor Koningin of don Burge meester ontvangen vergunning, en verbod om den arbeid van jeugdige personen on vrouwen vroeger te doen aanvangen dan te 5 uur des voormiddags of later te doen eindigen dan te 7 uren des na- Feuilleton. 2). Toen gingen ze naar het hotel terug en zochten hun kamer op, (lie toevallig vlak tegenover elkaar lagen. Met een Hinken handdruk scheid den ze. De zee-officier vond het nog ondraaglijk warm op zijn kamer en ging daarom eonigen tijd in het geopende venster zittenhij was nieuwsgierig hoe het meisje van dien cow-boy er wel uit zou zien en benijdde een oogenblik den jongen man. „Och kom" zeide hij in zichzelf, „ik moot mijn kooi maar opzoeken." Hij wond zijn horloge op en zag, dat het iets over half twaalf was. Vijf minuten later sliep hij gerust. Hij kon nog geen tien minuten geslapen hebben toen hij weer wakker werd door een benauwenden damp in zijn katner en het besef, dat er iets bijzonders gaande was. Hoewel half doezelend, hoorde hij iets knetteren. Toen hij zijn oogen opende, deden ze hom zeertoen hij geeuwde, bemerkte hij, dat hij rook inademde. In een oogwenk was hij recht overeind cn in de kleeren. Het hotel stond in brand. Hij rukte zijn kamerdeur open. De gang was vol rook en het geloei dor vlammen klonk dui delijker. Vurige tongen stegen langs de hoofd trap op. Dien kant kon hij dus niet meer uit. middags, behoudens do voor ocnigc bedrijvon bij Kon. besluit toegestane uitzonderingen. De inspecteur in de le inspectie is zeer tevreden. Dit artikel wordt in wei nig groote werkplaatsen overtreden. Die van de 2e inspectie is eveneeua tevreden. Er werden geen gegronde bezwaren tegen de naleving der bepalingen ver nomen en evenmin nadeelige gevolgen voor de productie. De inspecteur dei- Se inspectie laat zich echter minder gunstig uit, niet wat betreft de fabrie ken, maar in kleine werkplaatsen en en vooral in die der damosconfectie wer den overtredingen geconstateerd. Ter zake van 117 overtredingen van art. 5 zijn veroordeelendevonnissen uitgesproken Art. ft. Rusttijd van (Sen uur tussuhen 11 uur vin. en 8 uur namiddag. De inspect'uirs der beide eerste inspecties constateeren, dat dit artikel behoorlijk werd nageleefd. Die der 3e inspectie waaronder Amersfoort ressorteert, is mindurtevreden. Eenigo overtredingen hadden in zjjn in spectie plaats. Ter zake van 3 overtredingen van art. 6 had veroordeeling plaats--. Art. 7. Verbod van Zondngarhoid. De inspecteurs iu de 2e en de 3e in spectie geloovun, dat hier en daar in steenbakkerijen en kaasmakerijen de voorschriften nog wel eens worden over treden. In het algemeen zegt de laatste inspecteur, valt op dit gebied ook voor volwassen mannen een kleine verbete ring te bespeuren. Ter zake van 7 overtredingen van art. 7 had veroordeeling plaats. Art, 10. Hot bezit van arbeidskaarten voor jeug dige personen bonedon lft jaar. Art. 11. Op een lijst, die in de werkplaats hangt, moeten de mimen van allo beschermde personen vermeld staan, de aanvang, het cinile van don werktijd, de werkuron, enz. Deze bepalingen worden verklaart de inspecteur der le inspectie zij het dan ook raeerendeels door onbekendheid of door onachtzaamheid, het meest- over schreden. In denzelfden geest uiten zich de inspecteurs in do 2de en de 3e in spectie. De laatste verklaart, dat zich hij hem meer en meer de overtuiging ves tigt, dat- het wenscholjjk is, dat artikel 11 der wet. zoodanig worde gewijzigd, dat. de grootste bezwaren uit den weg worden geruimd. Ter zake van 247 overtredingen van art 10 en 375 overtredingen van art. 11 werden veroordeelende vonnissen uitge sproken. Art. 15. Verplichte konnisgoving van ongelukken. In het geheel werd iu 1893 aan de 3 inspecteurs van 2425 ongevallen, by de wet bedoeld, kennis gegeven, t.w van 379 in de le, 416 in do 2e eu 1630 in de 3e inspectie, waarvan respectievelijk 19, 14 en 31 niet doodelyken afloop. Van verschillende ongelukken werd don inspecteurs geen kennis gegeven, doch zij vernamen ze uit de bladen. Ter zake van 22 overtredingen van art. 15 bad veroordeeliug plaats. Geklaagd wordt door de inspecteurs, dat het toezicht op du uitvoering der wet in vele gemeenten te wenschen overlaat Dc bij Kon. besluit in 1891 vastgestelde, in 1892 gewijzigde bepalingen, dn gezond heid eu du vuiligheid rakende in werk plaatsen, waar beschermde personen werkten, geven den inspecteurs veel werk. „Deze bepalingen hebben in dit jaar verreweg myu meestee tijd in beslag genomen" zoo verklaart de inspecteur der 3e inspectie. „Ik acht de guroede uitvoering dezer voorschriften van zóo groot belang, dat ik alleen kan betreuren niet in staat, geweest te zijn nog meer tjjd daaraan te hebben kunnen besteden." Als een bewys hoeveel er op het gebied der veiligheid nog ontbreekt, kan de mededeeling dienen van denzelfden in specteur, dat hij volgens zjjn aanteeke- ningeu 823 drijfwerken, werktuigen, werktuigdeelen, enz. aanwees waarvan be veiliging geweuscht was. Bovendien vestig de hij in 222 gevallen nog de aandacht op het ontbreken van voldoende beveili gingen bij liften, luiken, bordessen, trap pen enz., terwijl hij iu 17 fabrieken 98 kook- of andere toestelleu vond, die ge vaar konden opleveren. Do bepalingen van het Kon. besluit van 1891 werken indirect ook gunstig voor de niet beschermde personen, die tegeljjk met de beschermde arbeiden. Hij rende naar de kamer van Magrudor. „Gauw Er uitHet hotel ataat in brand I" schreeuwde hij. Toen hij naar zijn kamer terug liep, voelde hij, dat de grond onder zijn voeten brandde. Hij schoot nog een paar kleeren aan, stak zijn papieren tussehen zijn borst en liep nog eens terug naar Magrnder9 kamer. „De trap Btaat in brand. We moeten door mijn raam weg. Breng je lakens en dekens mee." „Ik wou, dat ik een paar lazzo's had" bromde Magrudcr toen hij terugging om het beddegocd te halen. De vloer van de corridor had 6ok vuur gevat. De eow-boy kwam terug mot een arm vol lakens en dekens. „Gauw wat. Eu ,dan de deur dicht, anders stikken we." Juist toen Magruclor zijn kanier wilde verlaten, viel de vloer van de corridor met donderend geraas in en Jansen zag tot zijn groote ontzet ting hoe do arme kerel met een hartverscheu rende gil midden in do vuurzee viel, zonder dat hij hem had kunnen grijpen, zóo spoedig was alles in zijn werk gegaan. Jansen bleef als verstijfd staan, tot zijn pan talon vuur vatte. Toen wierp hij de deur dicht en holde naar het venster. Een nieuwe instorting op (le corridor deed zijn deur openvliegen en bijna op hetzelfde oogen blik stond zijn kamer in liohto laaie. Jansen ging buiten het venster staan en zag, dat zijn beddegocd aaneen geknoopt verre van lang genoog was om van de zosdo verdieping de straat te kunnon bereiken. En beneden stond het ganschc groote gebouw in vlam. De rook verstikte hein bijna. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Laven ilehl raat. HORLOGE- on INSTRUMENTMAKER. Naar aanleiding van hut gerucht, dat de upbreugst der Bedrijfsbelasting bittor zal tegenvallen, schrijlt men: liet Patent, dat door ilo Bedrijfsbelasting is vervangen, bracht in de laatste jaren ruim 4'/» millioen guldon op, in 181H zuiver: i'4818801. Minister Pierson ging uit van do veronder stelling, dat dc belasting die in plaats van het Patent kwam. minstens hetzelfde zou opbrengen. Ook <le Kamer moest dit wel aannemen, daar toch de schatkist, in een toestand verkeert, die geen mindere opbrengst toelaat, veeleer versterking vereischt. Des te grooter zal, naar te vreezen staat, de teleurstelling zijn. Men spreekt er reeds van, dat do opbrengst niet veel hooger dan 3'/j millioen zal wezen, een verlies derhalve van IV» millioen. Hoe die schade to verhel pen zal zijn, is een vraag, die gemakkelijker gestold dan beantwoord kun worden. Ku mi kan tnon de opmerking wel maken, dat zij, die zoo weinig van (Te opbrengst verwachten, de zaken wol wat donker bezien en dat het nog wol mee zal vallen. Het laatste nopen we van harte, maar dat er grond is voor ernstige vrees, zal wel door weinigen kunnen ontkend worden. Van vele zijden worden staaltjes medege deeld van de wijze, waarop de inschrjjvings- btljetten ziin ingevuld. Tal van winkeliers en neringdoenden, die tot I Mei II. in het Patent betaalden, waren onmiddelyk met het antwoord gerood, dat zij geen 1" 050 verdienen en daaronder waren personen, die mot groote gezinnen in de stenen uitsluitend van hun beroep moeten leven. Wie nu weet, dat een inkomen van l' l3 al hot, geringste is, waarvan een winkelier of neringdoende met vrouw en zes kinderen kan rondkomen, zal verstaan hoe luchthartig met die beschrijvingsbiljetten is omgesprongen. Vooral op liet platteland moet dit erg zyn. En ook het feit, dat hot groot aantal tappers die gelijk men weet zeer hoog in liet Patent waren aangeslagen, dikwijls tot f40 door de Bedrijfsbelasting óf in 't geheel niet ól' zeer licht zullen getroffen worden,geelt een verlies voor de schatkist te verwachten, dat met de andere verliezen hoogst waarschijn lijk te groot zal zyn om het door do aan- slugon dor boro'öp'en goed te maken. fntusschen trekken do ambtenaren, predi kanten, onderwijzers, officieren, enz. aan het korste lijntje. Hun iukomen is in den regel bekend on zij zjjn zich bewust oen ouoorlijk- l)uar staande, op ecu richel, die tor nauwer- r.ood con steun was voor zyn voeten, zag hij, wat hij nog niet had opgemerkt oen klok met verlichte wijzerplaat. Hot was vijf minuten over twaalven. Van heel in do diepte drong een confusie van stommen cn geraas tot hom door. Do brand weer was dus aangekomen. Misschien zou die hem opmerken cn hom helpen, hoewel hij niets zien kon door de boomon, die vóór het hotel stonden. De zeeman hiul meer dan eens deu dood onder do oogen gezien, menigon -/.waren storm meege maakt; in de Golf van BiBouye was hij oens over boord geslagen cn eerst na oen uur opge- vischt. Nu moest hij weer kampen om het loven. Op hetzelfde oogenblik klonk een luide gil uit do diepte. Dc stoomspuit was aangekomen een tweede, een (lerdo volgdu en spoedig hoorde hij den regel matigen dreun der pompon cn hot plassen van liet water. Hij keek weer oensnaar clc klok tegenover hom. Zeven minuten over twaalf. Ilad hij daar pas twee minuten gestaan? Wat die brandweerlui dan toch deden. Sliepen zo dan? Zouden ze den brand dun nooit meester worden? Als hij daar eens mocht helpen; hier kon hij niets doen, zich niet eens verroeren. Misschien. Voetje voor voetje schoof hij langs de lyst waarop hij stond, nopend oen ander raam te vindon, of een trapgat. Daar hield de lijst op. Ilij moest dus terug en aan den anderen kant zooken. Ook daar niets. Noch rechts, noch links een uitweg; achter hem de gloeiende muur en vóór hom een bijna ontzaglijke diepte. Stond dan die klok aan don overkant stil? Negen minuten over twuulfl Hij dacht aan Magrudcr on diens outzettenden dood. Hy dacht er aan hoe de levensdraad van dien jongen man, die zóo vol hoop op don dag van morgen wachtte, zoo op ecus was afge sneden. Misschien zag men van het schip waarop zijn bruid zieh bevond het schynsol der vlammen. Daar hoorde hij een verdieping lagor een venstor openrukken. Kon vrouwengil, oen donkere massa, aio naar beneden sprong, het kraken van takken, een luid gejammer van hot volk op do straat. Kort daarop hoorde hy het luiden van don vorbandwlvgoti der brandweer. Hy koek weer eens naar don klok. Dertien minuten over twaalf I Jansen zag hoe de brundwoorlui met behulp van kleine ladders du vrouwen en de kinderen uit dc kamers dor derde en tweede etage redden. De booinen stonden te dicht bij het notel, don dut men dc groote ladderwagens kon gebruiken. Een puur brandwnchts werden aangewezen om de takken af te houwenom hen te beschermen tegen du vlammen, die uit dc vensters sloegen, wierp men water in die vensters. Tegelijkertijd merkte men Jansen op. Men riep nem toe, doch hij kon niets verstuun, zoowel door den groeten afstand uls door het gedruisch beneden op straat en het geloei der vlammen boven en achter hem. (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1