Stadsnieuws. held te begaan, wanneer zij een bedrag op geven, lager dan hun werkelijk inkomen. Winkeliers en neringdoenden zullen echter over liet algemeen, niet weinig voordeel van de verandering hebben; en vooral tappers, kroeghouders en wie daar al meer toe be lmoren. zullen reden hebben tot jubelen over een belasting die dienen moest om «den strijd oin te blijven beslaan te verlichten." Moeten daarom alle- neringdoenden en anderen beschuldigd worden van oneerlijk heid, bij het invullen der biljetten Dat zij verreOngetwijfeld, indien alle Nederlan ders eerlijke en conscientieuse mensohen waren, zou de Bedrijfsbelasting wel 4'/» mil- linen opbrengen; maar, dat nu ook allen bewust een lager bedrag opgaven dan het werkelijk inkomen is, zouden wij niet gaarne beweren. Wie eenigermate bekend is met de wijze, waarop de overgroote meerderheid iler kleine neringdoenden, vooral op het platteland, maar ook in de steden, hun zaken drijven, boe daar geen sprake is van be hoorlijke boekhouding of administratie, zal moeten toegeven, dat het voor die menschen ondoenlijk is het juiste inkomen op te geven, en ook niet hoe hoog de uitgaven van het gezin zijn. zoodat zeer velen in ernst meenen geen f650 te verdienen, hoewel zij zeker minstens f1000 noodig hebben voor het onderhoud van hun gezin. Aan de Bedrijfsbelasting, haar overigens latende voor wat zij is, kleven twee groote fouten De eerste is, dat zij min of meer uitgaat van de veronderstelling alsof alle Neder landei's, die een bedrijf of beroep uitoefenen, eerlijke en der zaken kundige menschen zijn. Nu is dat ook wel het geval bij andere be lastingen, maar daarbij, bijv. bij het Perso neel, kan de fiscus contróle uitoefenen, die hier grootendeels ontbreekt, hoe ook de ambtenaren, belast met de samenstelling der kohieren, zoo goed mogelijk zijn ingelicht. De tweede fout is, dat het laagste bedrag, waarop men wordt aangeslagen, voor ae steden en dorpen hetzelfde cijfer is en dat ook de aanslag niet verschilt. Door de steden en de dorpen gelijk te stellen, werd het cijfer van f650 te laag voor de steden en te hoog voor het platteland, waardoor een hardheid tegenover de kleine nering doenden in Den Haag en elders, een over dreven zachtheid jegens de winkeliers in de dorpen niet kon worden ontgaan. Wij vreezen, dat die fouten zich zullen wreken en dat de schatkist er de dupe van zal zijn. Uit goede bron verneemt het Vaderland, dat men aan het Departement van Koloniën nog geen verdere berichten aangaande Lom bok heeft. Den 13n Juli kwam het bericht, dat in alle eischen was toegestemd, maar sinds dien tijd kwamen er geen nadere tele grammen van beteekenis; wel weet men, dat onze troepen zich langs de kust hebben verspreid, maar verder verneemt men niets. De gevolgtrekking ligt dus voor de hand, dat de expeditie nog niet is teruggekeerd, want anders zou daarvan wel mededeeling zijn gedaan aan den Minister van Koloniën. Tot sous-chef van den genei-alen staf, is benoemd de kolonel W. Rooseboomtot kolonel bij dien staf de luitenant-kolonel W. 6. F. Snijders. Dinsdag 18 September worden de nieuwe cadetten op de school te Alkmaar aange nomen. Een aardigen trek van naieveteit van onze jeugdige Koningin Wilhelmina deelt de Beier- sche Coir. Wetzatein mede. Bij de reis van H. H. M. M. uit Munchcn naar Holland hield de trein plotseling bij het station Röhrmoos (Beieren) stil. Of er moest aan de noodrem getrokken zijn, of er was iets defect geraakt. Het personeel van den trein stelde dadelijk met den verantwoordelijken koninklijken reiscnmmissaris een onderzoek in; de laatste ging den trein langs en kwam ook bij den saiouwagen der beide Koninginnen. Juist stelde toen de commissaris een bediende de vraag: wie dan toch aan den noodrem zou kunnen getrokken hebben. Eensklaps kwam het hoofdje der jeugdige Koningin buiten het venster en riep den donker kqkenden amb tenaar toe: »lk heb het niet gedaan." De aldus toegesprokene had nauwelijks allereer- biedigst kunnen verzekeren, dat een plotse linge storing ontstaan was, toen bleek, dat een verbind ingsbuis van den remtoestel tus- schen twee wagens gesprongen was, waar door de trein tot stilstand gebracht werd. De schade werd na eenige minuten hersteld en zonder verdere ongevallen werd de reis voortgezet. Volgens het verslag van het Munt college was den 1 Januari voorhanden aan 2'/« cent stukken voor een nominale waarde van f4905(MX); aan centen voor een nominale waarde van 1423 050000, aan halve centen voor een monimale waarde van f18 450000 te zamen f190250000, tegen f490750000 in het vorige jaar. Elk Nederlander, met inbegrip van de zui gelingen, moet dus f42 aan bronzen pasmunt, of por hoofd 430 halve stuivers,2733 eenten en 800 halve centen hebben. Wij. durven gerust te verklaren, dat wij onze portie niet hebbenmaar waar zit het bronzen geld dan De op de roede van Texel verloren ge raakte vischtorpedo van Hr. Ms. monitor Reinier Claeszen, is door Heldersche vletter- lieden zwaar beschadigd teruggevonden en te Nieuwediep aangebracht. Hendrik de Jong's beroep in hoogste in stantie heeft Maandag voor aen Hoogen Raad gediend. Men weet, dat hij door het hof te Am sterdam tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd wegens de bekende oplichting ten na- deele van den hotelhouder Kramer te Am sterdam, wiens dochter door De Jong ten huwelijk werd gevraagd. Middelen tot onder steuning der cassatievoorziening waren niet ingediend; alleen ontving de Hooge Raad van den veroordeelde een viertal schrifturen, bevattende feitelijke beschouwingen. Het Openbaar Ministerie concludeerde tot ver werping van het beroep. De verspreide gevallen van cholera nemen toe, maar van een epidemie is alleen te Maastricht sprake; de totaalcijfers waren daar van 29 Juli tot 5 dezeraangetast 44, overleden 48. Van de elders aangetasten overleed éen te Halfweg, zoodat van het schippersgezin daar alleen nog de vrouw over is, die aan de betere hand is. Haar man en drie kin deren zijn echter overleden. Er worden door het gemeentebestuur van Haarlemmer- liede c. a., in overleg met de geneeskundige autoriteiten pogingen aangewend, orn het zandvaren te doen ophouden. Hoe spoedig het water besmet is, kan daaruit blijken, dat de dag na dien waarop uitwerpselen van den Haarlemmer lijder in de Oostvest werden geworpen, een hengelaar werd aangetast doordien hij, bij het visschen, water uit de Amsterdamsche vaart had ge dronken. In enkele plaatsen kwamen verdachte ge vallen voor, maar 't is natuurlijk, dat in aen volksmond elke plotselinge ongesteldheid thans cholera heet. Voorzichtigheid blijft naast vertrouwen hoofdzaak. De bloemententoonstelling te Baarn werd door ruim 2200 betalende personen bezocht. Zii was voor het bestuur der afdeeling niet alleen een succes, maar ook een genoegen, daar zij tot ieders tevredenheid afliep. Een inzender in de Amst. Ct. deelt mede dat te Broukelen Donderdagmiddag pl. m, 60 ooievaars een huisboogte boven dat dorp heen trokken. Als 't waar is, dat de familie van iemand die een ooievaar ziet, vergroot wordt, dan mag die vriend van geluk spreken als hij nog intijds kan zegen voor de noodige bakers. Naar de Bat. Hbl. verneemt, is aan dr. C. Snouck Hurgronje een leerstoel aange boden aan de universiteit van Cambridge. PUBLICATIE. De COMMISSARIS der KONINGIN in de Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 2 Augustus 1894, no 28 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No 87), Brengt ter kennis van de belanghebbenden lo. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2e zinsnede van art. 17 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87), voor dit jaar in de Provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 1 September a.»., met zonsopgang met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening op Maandag 1 October a.s. is bepaald 2o. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en Vrijdags van iedere week zal mogen worden uit geoefend, en het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1894 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het iagen in tabakBlanden, zoolang het zoogenaamd beet goed niet geoogst is. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden af gekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 4 Augustus 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. o. v. NIJENBEEK. De Raad dezer Gemeente vergaderde Dins dagmiddag om half twee, onder voorzitting van den Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Tegenwoordig waren 11 leden; afwezig met kennisgeving was de heer Visser, terwijl nog afwezig waren de heeren: Jac. Kleber, Van Beek, Van den Wall Bake, Gerritsen en baron Van Hardeubroek van Ammerstol. De notulen van het in de vorige verga dering behandelde werden gelezen en z. h! o. goedgekeurd. Naar aanleiding van het sedert de vorige vergadering ingekomen bericht van dr. Groe- neboorn, dat hij de benoeming als wethouder aanvaardt, complimenteert de voorzitter den nieuw benoemde, die in deze bijeenkomst van den Raad voor de eerste maal als wet houder zitting heeft en spreekt daarbij dc hoop uit, dat het dr. Groenoboom vergund zij lange jaren tot nut der gemeente werk zaam te mogen zijn. Aan de orde zijn de voorstellen van het Dagelijksch bestuur tot vaststelling van de rekeningen der Gemeente, (gelijk we reeds vroeger meedeelden tot een bedrag van f 236 532.09 aan ontvangsten en f225 949.85 aan uitgaven, zoodat er een batig saldo is van f10 582.24) van de dienstdoende schut terij, van het Burgerlijk armbestuur, van bet Burgerweeshuis en van de Kamer van Koop handel, alle over 1893, welke alle conform het preadvies en z. h. st. worden vastgesteld. Aan de orde is een voorstel van B. en W. nopens aankoop van grond voor een Alge- meene begraafplaats. De voorzitter stelt voor, eerst in te trekken het Raadsbesluit van 22 Mei 1894, waarbij bepaald werd, dat deze zaak eerst te gelijk met de Begrooting zou worden be handeld. De heer Van Lanschot H ubreclit wenscht dit besluit niet te doen intrekken, vooral omdat de nu gehouden wordende ver gadering zoo onvoltallig is. De voorzitter brengt namens B. en W. hiertegen in het midden, dat het voor stel tot aankoop weder wordt ingediend, omdat men nog steeds in onderhandeling is met het college van regenten van het Gast huis en dezen, met het oog op het aangaan der nieuwe pachten, om afdoening verzoeken. Spr. betreurt het zeer, dat de vergadering zoo onvoltallig is en vreest, dat de onder handelingen nu zullen afspringen. De heer Hub recht merkt op, dat hij in de vergadering van Mei er op aandrong, dat het Dagelijksch bestuur in correspon dentie zou treden met het college van regenten. De Voorzitter, antwoordend, zegt, dat dit niet geschied is, doch dat Regenten den Secretaris officieel hebben opgedragen hun meening kenbaar te maken. De heer Z a n d ij k ondersteunde het nu gedaan voorstel-Hubrecbt óok omdat er een aanbod tot verkoop van grond is ingekomen van anderen, o. a. van de heeren Van Daal en Koppen. Spr. zou gaarne ook peiling van deze perceelen zien en uitgebreider in lichtingen van B. en W. erlangen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze perceelen minder geschikt achten door de aanwezigheid van huizen er rond om toe, waardoor het terrein aan alle kanten 50 Meter verliezen moet, wat niet geschiedt bij de terreinen door het Gasthuis aange boden of aan den Soesterweg. Het voorstel-Hubrecht, wordt nu in stem ming gebracht en aangenomen met 8 stem men. Tegen stemden de beide wethouders en de heeren Van der Want en mr. Heyli- gers. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot goedkeuring eener wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van het Dagelijksch bestuur (art. 93 der Ge meentewet), welk vooi-stel z. h. st. wordt goedgekeurd, tengevolge waarvan de verga dering van liet college van B. en W. welke tot dusver des Maandags werd gehouden, voortaan zal plaats hebben des Zaterdags ochtends om 10 uur. Aan de orde is de benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Met 10 stemmen wordt benoemd dr. P. Groeneboom; éen briefje was oningevuld. Aan de orde is de samenstelling der voor dracht ter benoeming van zetters van 's Rijks directe belastingen en hun plaatsvervangers, Met algemeene stemmen worden herkozen tot zetter de heerenW. van Eeden, G. Prins en C. van der Zoo de Jong en gekozentot hun plaatsvervangers de heerenJob. Knoppers, I. ter Schuur en T. van Daal. Aan de orde is de benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middel baar onderwijs. Op voorstel van den heer Celosse, die hiermee een wensch van de Commissie-zelf overbrengt, wordt z. h. st. besloten deze be noeming uit te stellen tot een volgende ver gadering. De voorzitter maakt, als urgent, aan hangig een voorstel tot het verleenen van een crediet van f'60 aan de commissie, die op den Koninginnedag een schoolfeest wil organiseeren. Z. h. st. wordt dit crediet toegestaan. Vervolgens herinnert de voorzitter, hoe, in de vergadering van 22 Mei, toen spr. wegens amtbsbezigheden afwezig was, inlichtingen aangaande de politie zijn ge vraagd, in verband met het gebeurde in aen nacht van 49 Mei. De waarnemende voor zitter verklaarde toen, dat hij destijds geen inlichtingen kon geven omtrent plannen van het hoofd der gemeente-politie tot reorga nisatie van dezen tak van dienst. Het is spr. aangenaam thans te kunnen aankondigen, dat een dergelijk voorstel thans in beraad genomen is. Hij stelt voor het te doen druk ken en onder de leden te doen verspreiden. De heer H u b r e c h t vraagt naar aan leiding van deze mededeeling of inderdaad in den nacht van 19 Mei de stad slechts door 5 man bewaakt werd, in stede van door 8, gelijk naai' spr. meening is voorgeschreven. De voorzitter antwoordt, dat voor zoover hem bekend is, het noodige perso neel op wacht was. Natuurlijk waren er vrij van dienst; natuurlijk waren er beambten in het wachtlokaal. Inderdaad wordt de gemeente tegenwoordig des nachts niet voldoende bewaakt. Wat de in de vergadering van 22 Mei door een ander Raadslid gemaakte opmerking omtrent de vaste post op de Kampstraat betreft, wil spr. opmerken, dat dit op zijn last en verantwoordelijkheid geschiedde en nog geschiedt. Bij de desbetreffende verordening werd hem ile repartitie der politie gelatenspr. wenscht hierin vrij te blijven. De heer Celosse merkt nog op hoe, toen de bedoelde post éen nacht werd in getrokken, een vechtpartij bij het bewuste buis heeft plaats gehad, waarvan een vrij ernstige verwonding het gevolg was. De voorzitter deelt ten slotte nog mede, dat door B. en W. is tngebracht een voorstel tot invoering eener gemeentelijke belasting naar het inkomen, waarvan 3% zou worden geheven. Ook dit voorstel zal gedrukt en den leden toegezonden worden, terwijl het voornemen bestaat om ongeveer een week later de sectiën bijeen te roepen, ter behandeling. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergaderiug om 2.20 gesloten. Bij Kon. besluit is aan den heer H. W. B. M. Leygraaff, wegens verandering van woon plaats, eervol ontslag verleend als 2e luite nant bij de d.d. schutterij alhier, onder ge houdenheid, dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge, en is benoemd tot 2e luitenant bij de d.d. schutterij alhier, mr. J. C. H. Prikkent, hans sergeant- titulair. Ritmeester A. J. P. Metelerkamp, instruc teur bij de Rijschool alhier, wordt in Novem ber belast met liet commando over een veld-escadron en zal dan dit garnizoen metterwoon verlaten. Sergeant Tieman, van het 5e regiment infanterie hier, is onvoorwaardelijk toege laten tot het 2e studiejaar van den cursus. Gisteren werd op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst aan den élève-muzikant J.C. Boei's, van het 5e regiment infanterie, hier. De beide batterijen van het le regiment veld-artillerie worden Zaterdagmiddag tegen 2 uur hier terugverwacht. Morgen marcheeren zij uit de Legerplaats bij Oldebroek en honden nachtkwartier te Apeldoorn, vanwaar ze Zaterdagochtend naar Amersfoort terugmarcheoren. Als aanvulling op het bereids daaromtrent meegedeelde, kunnen we nogvermelden.dat te Utrecht in den personeelen wedstrijd op 450 Meter behaald werd de 3e prijs door adjudant Koolhof, met 32 punten; de 49e door sergeant Uhl, met 29 puntende 24e door sergeant-majoor Van der Heijde, met 28 punten, en de28e door luitenant-adjudant Busqnet, eveneens met 28 punten. De 31 prijzen van dezen wedstrijd be stonden alle uit kunstvoorwerpen. Het komt ons een goede gedachte voor van het bestuur der Garanten-vereeniging om een overeenkomst te maken met aen heer Goddefroy, den reeds bij velen hier ter stede bekenden exploitant van Edison's phonograaf, die hier 45 en 16 dezer met het ingenieus toestel in den foyer van Amicitia terugkomt. Velen hebben reeds in Juni kennisgemaakt met Edison's verbazingwekkend instrument; velen zulleu die kennismaking willen ver nieuwen, maar ook de vacantie-tijd is daarvoor zoo uitermate geschikt zeer veel leerlingen van de verschillende scholen zullen eens willen hooren wat de phonograaf hun te hooren geeft en wat de neer Goddefroy er (met zeldzamen tact) bij vertelt.. Natuurlijk heeft de phonograaf nieuwe rollen, zoodat nieuwe nummers ten gehoore worden gebracht. De advertentie in dit nummer zegt u ove rigens al hetgeen ge zoudt wensehen te weten over den prijs, de uren waarop ge een be zoek kunt brengen, enz. Er is ook toegang voor niet-garanten. We twijfelen er niet aan of weer velen zullen zich als nieuwe leden laten in schrijven, waar de Garanten-vereeniging zóo veel doet en nog meer koorden op naar boog heeft, óok voor dezen zomer. De velddag, die het Leger des Heils gis teren in het «hartje van Nederland" hield, om 40 dezer te Goes een Zuider- en 29 Augustus in het Oranjewoud een Noorder kampdag te houden, heeft andermaal getoond hoe populair in den volsten zin des woords het Leger hier te lande reeds is. Om van enkele cijfers te gewagen, diene dat alleen uit Utrecht en Den Haag rond l(MX) Heilsoldaten waren opgekomen, uit Amsterdam alleen ruim 1400 en dat om 1 uur dus vóór de entree tot 25 cent, werd verminderd, rond 8000 personen op het ter rein aanwezig waren, lieaen van eiken leeftijd

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2