PHONOGRAM P. BAARS te {henen. Advertentiên. Eén ding is zeker, Garanten-Vereeniging EDISON's HUISVESTING Wt 5 ROET. ROET. DELFTSCHE ROOMBOTER. ZONDAGSRUST. en iedoren stand, van alle oorden des lands toegestroomd om den Jubilé-velddag bij te wonenna 4 uur steeg het aantal tot 10 k 11000. Opmerkelijk was het om te hooren met welk donderend gejuich, óok uit het publiek, genei-aal Booth verwelkomd werd, om waar te nemen hoe dapper ook niet-heilsoldaten de liederen meezongen; om zich te overtui gen hoe allen deelnamen aan de eigenaardige demonstratie. Geen wanklank werd gehoord, geen on behoorlijkheid had plaats, niet éen beschon- kene, die men andei's helaas bij dergelijke bijeenkomsten maar al te dikwerf aantreft, opgemerkt. De Rijksveldwacht. die in grooten getale tegenwoordig was, heeft de orde uit stekend bewaardeen woord van lol mag haar en den inspecteur die den geheelen langen dag geen knie gebogen heeft, wel gebracht worden. Zeer zeker is haar taak verlicht door de Heilsoldaten zelf, door het publiek, dat zoo joviaal zich gedroeg als we zelden opmerkten. Buitenlandsche journa listen, die deze monstermeeting bijwoonden, verklaarden ons zelden zulk een prettigen toon, zulk een eendrachtig samenwerken ontmoet te hebben onder een zóo groot èn zóo heterogeen publiek. Indrukwekkend was de groote revue, waar aan 50 korpsen met hun banieren en emble mata deelnamen. De lange stoet, nog opge- vroolijkt door bontgekleurde vlaggetjes, had juist 22 minuten noodig om voorbij den generaal te trekken. Deze rnai-sch was aan grijpend schoon en velen, die haar zagen konden niet, nalaten even mee te juichen, als een hoera voor den generaal of voor mevrouw Oliphant opging. Worde een woord van dank gebracht aan baron Van Boetzelaer, die zijn helaas niet meer bewoond landgoed beschikbaar stelde voor deze feestviering, een woord van lof mag niet onthouden worden aan hen die het feest regelden. Zoowel de cantines en de garde-robe als de ambulance bewezen uit stekende diensten. Onzen dank aan het pers-comité dat het den journalisten op een plaats zóo ver van elk kantoor zoo gemakkelijk heeft gemaakt. Gemengd Nieuws. Te Antwerpen wordt, op een een der platte daken van hei Museum van Schoono Kunsten, een eleotrische lamp van buiten gewone lichtsterkte geplaatst, die niet alleen op alle punten van België doch zelfs ver over de grenzen zal kunnen gezien worden. De lichtsterkte, zegt de Soir, zal zijn van bijna 2 millioen waskaarsen en zal, indien zij hoog genoeg is geplaatst, gezien worden langs geheel de Belgische kust, dus van de Sclieldemonden tot aan Nieuwpoort. Over de Zuidergrens zal het licht reiken tot Rijsel, Valenciennes, en zelfs tol Givet. Oostwaarts tot Hoei, Verviers, Aken, Maas tricht en Gladbach, Noordwaarts totVenloo, Arnhem, Utrecht, Leiden, Den Haag en zoo eenige mijlen ver in de Noordzee. Ken zeli'de electrisehe lamp heeft gewerkt op de tentoonstelling te Chicago en deze wierp haar licht, tot Milwaukee, wat een afstand is van 100 Kilometer. Te Mierloo (Noord-Brabant) trouwde dezer dagen een jonkman met een weduwe. Die jonge weduwe had twee kinderen en was dus moeder, bovendien bracht zij haar eigen moeder en de moeder van haar eersten man mede; de jonge man van zijn kant, bracht zijn eigen moeder mede. Als het jonge huishoudentje, waar nu vier moeders samenwonen, goed gaat, mag men van geluk spreken! Een jong Italiaansch echtpaar, dat op de huwelijksreis was en dezer dagen Berlijn bezocht, had eeri buitenkansje. Toen zij aan het wandelen waren, bukte de man plotseling en raapte een pakje op, dat hij opende en uit voor hem vreemde papieren bleek te bestaan. Hij ging er terstond mede naar den con sul, die bet geval ophelderde en hem ver telde, dat er 1000 Mark was uitgeloofd voor het vinden, van een pakje dat 10 000 gulden aan Russisch bankpapier bevatte. Het geld was verloren door een bedienden van Men delsohn Co. Dat de man verheugd was, kan men be grijpen. Dit buitenkansje stelde hem in staat zijn pleizier-reis nog wat verder uit te breiden. Het is niet van belang ontbloot, te weten, dat bij de Duitsche assurantie-maatschappijen het verlies van beide handen aanspraak geeft op het volle bedrag der verzekerde som, daar iemand in dien toestand niet meer in staat is, in zijn levensonderhoud te voorzien. Het, verlies van de rechterhand wordt gelijk gesteld met een vermindering in werkkracht van 70 tot 80 pet, en van de linkerhand met een vermindering van GO tot 70 pet. De duim vertegenwoordigt 20 of 30 net, der verdiensten; de rechter wijsvinger 18 pet.; de linker wijsvinger 8 tot 13.5 pet.; de middelste vinger wordt op een waarde geschat van 10 tot 16 pet.; de ringvinger op 7 tot 9 pet. en de pink van 9 tot!2pct. Er was eens, het is in het einde van de negentiende eeuw, zelfs op Java, byna niet te gelooven, eenia, laat ik maar zeggen een resident, hoewel de man heelemaal niets met, het civiel bestuur te maken had, die oppermachtig over een geheel korps onder geschikten den staf zwaaide en niettegen staande hij in de onmiddellijke nabijheid van hoogere staatsdienaren resideerde, zich toch niet ontzag om bij plaatsingen en over plaatsingen de grootst mogelijke willekeur aan den dag te leggen. Deze eigenaardige snuiter had een zestal dochters, die niettegenstaande hun bedaagden leeftijd geen man hadden kunnen krijgen en langzamerhand Papa en Mama wel wat heel zwaar op het bart begonnen te liggen. Er moest dus naar een middel worden omgezien, om ze te slijten, en dit werd ge vonden in een allervriendelijkste ontvangst van alle pas aangekomen ongehuwde amb tenaren, die met suikerzoete voorkomendheid in het dochterenrijke huis van den chef werden binnengehaald. Papa was altijd even lief en zacht en het beeld van een uitgeknipte» schoonvader mama was niets emoarrassant en gaf weinig vrees van een lastige Schwiegermutter te wordenkortom, alles was geschikt, om de jongelui in een minimum van tijd in de kaars te doen vliegen. Toch hoe was het mogelijk kwam er geen een in de vlam vliegen. Als zich deze onwil duidelijk begon te accentueeren, dan maakte de peesachtige vriendelijkheid plaats voor een nauw ver holen vijandige stemming en kon de in on genade gevallene er op rekenen, op een kwaden dag naar een ver verwijderden buiten post te worden overgeplaatst. Wanneer zulk een verbannene zich dan over zijn lot beklaagde, werd hem toegevoegd »ja, ziet ge, uw nieuwe standplaats is er niet een, waar men dames kan brengen, dus er moet een ongetrouwde heen en daar gij ruimschoots in de gelegenheid zijt geweest, een vrouw te zoeken en gij daarvan niet hebt geprofiteerd, zoo moet ge u niet be klagen over uw nieuwe standplaats." Moraal: geen beroep kiezen, waarin een met een ongewenscht aantal dochteren voor ziene chef de macht heelt, u alleen om het feit, dat ge ongetrouwd zijt, met een zwarte kool aan te teekenen. Soer. Ct. In Engeland maakt men uit de rabarber- plant met water en suiker een soort champagne. In ons land beproeft een fabrikant te Vlijmen erRijnwijn uit te fabriceeren. De Weener wielrijders betalen reeds sedert een tiental jaren belasting voor hun »kar", waardoor men natuurlijk bun aantal nauw keurig kent. De overheid nu heeft dezer dagen het 5000e wielrijdersbiljet afgegeven, lu het eerste jaar dat deze belasting geneven werd, waren er nog geen 100 beoefenaars dezer sport; tot 1892 steeg het aantal tot 1908 en in 1893 tot 2495. Dit getal is in het laatste halfjaar ruim verbubbeld, zoodat er thans te Weenon 5000 wielrijders zijn, die aan de stad een inkomst leveren van 30000 florijnen per jaar. De groote uit breiding, die het wielrijden in dén laatsten tijd aldaar verkregen heeft, is, naast de ver beteringen die de machines ondergaan, toe te schrijven aan de politie, die eerst verleden jaar toestemming verleende tot bet wiel rijden in de straten. Des te meer dringen de wielerverenigingen er bij hun leden op aan, bij het rijden op de straat de grootste voor zichtigheid in acht te nemen, om ongelukken te voorkomen. Niet alleen Amsterdam heeft te klagen, dat de rijken het ontloopenNew-York weet er ook van mee le praten. Daar vertrekken o. a. binnenkort de schatrijke erfgenamen van den snoorwegkoning Jay Goula, omdat de fiscus hem heeft aangeslagen voor 50 millioen. Zij hebben niet alleen hun woon plaats maar ook hun kantoren overbracht naar Lakewood en Tarritown, maar recla meeren ondertusschen hun te hoogen aanslag te New-York. De volgende aardige geschiedenis is on langs gebeurd in een klein stadje in Honga rije. Daar woont een kolonie van planteters, wier onlangs overleden voorzitter een in den ganschen omtrek zeer gezien man was. Vooral de leden van den vegetariërsbond achtten hem hoog, want hij was 't model van een plant-etend mensch. Sinds dertig jaren uit sluitend van plantenvoedsel levend, verheugde de oude heer zich in een buitengewone ge zondheid, en met trots wezen zijn aanhangers op hem, als op het beste voorbeeld hoe goed en gezond bun leefwijze is. Groot was dan ook hun droefheid, toen dezer dagen de oude man plotseling stierf en wel na een ziekte van nauwelijks 24 uur. De vice-president had reeds zijn lijkrede ingestudeerd, waarin hij den overledene prees als een gulden voor beeld van den regel, dien alle menschen moesten volgen om lang en gelukkig te leven en om een zachten en korten dood te ster ven. Maar de arts, die den planteneter had behandeld, maakte een streepdoorderekening. De dood kwam hem vernacht voor en op zijn verlangen werd het lijk geopend en onderzocht. En nu bleek het verrassend feit, dat. de president van de plantenetersver- eenigjng was gestorven aan bloedvergiftiging door' het eten van bedorven vleesch. Leverziekte. De lever is de grootste klier van het menschelijk lichaam en werkt op de wijze van een zeef om het bloed van onzuiverheden te reinigen; te dien eipde filtreert elke bloeddruppel door dit orgaan. Wanneer de lever dit werk onvolledig ol'in het geheel niet verricht, zoodat ér onzuiver heden in het bloed blijven, dan wordt liet gansche stelsel snel bedorven en de volgende kenteekenen komen voor: zure maag, be smette tong, slechte en bittere smaak m den mond, hoofdpijnen, steken in de zijde, hart kloppingen, slag in de ooren, uitslag, gele vlekken, rustelooze nachten, schrikkelijke droomen, verlies van eetlust, verstoptheid enz. enz. «Warner 's Safe Cure" is het beste genees middel tegen alle leverziekten en zai in al de gevallen eene grondige genezing voort brengen. Prijs per flesch Fis. 2.25; te koop bij A. L. SAUT Co., Generaal-agenten, Den Haag. In Kentucky is een menschenleven geen duit waard en moord en doodslag bebooren daar tot de openbare vermakelijkheden. Be richten van moorden uit Kentucky worden dan ook in de Amerikaansche pers te nau wer nood opgemerkt. Alleen als het al te bont wordt schenkt men er nog eenige aandacht aan. En bont was de geschiedenis, die dezer dagen uit Catlettsburg in Kentucky bericht wordt. Daar vond op een avond in Juli een straatgevecht plaats, waarbij vijf mannen gedood en vier gekwetst werden. Uit een kleine oorzaak was dit groote gevolg ont staan. De broeders Dave en Charles Justice, von den kort vóór middernacht, op hun weg naar huis. een stompzinnige vrouw op de straat liggen en daar een stadsbeambte, Faulkner, toevallig voorbijging, vonden zij aanleiding het stedelijk bestuur heftig aan te vallen. Faulkner was daarover geraakteen woor dentwist ontstond, en in weinige minuten was de mooiste ruzie aan den gang. Er werd geschoten, in het wilde, en daardoor kregen ook toevallige voorbijgangers rijkelijk hun deel. Faulkner, zijn broeder John, de beide broeders Justice en een zekere Cole lagen weldra dood ter plaatse; vier andere bur gei's kregen zware kogelwonden. En opdat de humor niet zou ontbreken aan de zaak, nam de politie, als altijd te laat gekomen, acht personen gevangen, die met de zaak niets van doen nadden. Onnoodig op te merken, dat thans ook in Amerika de komkommer groeit. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN2 Aug. Hermanus, z. van Cornelis Gouw en Geertruida van Dijk. Jannetje, d. van Cornelis Johannes van Ginkel en Margaretha van Buren. 3 Aug. Hen- drika, a. van Joseph de Vries en Tjipken Mulder. 4 Aug. Wandert, z. van Dirk van Appelen en Maria van den Bijtel. Petrus Lambertus, z. van Gerardus Smink en Stijntje Groenestein. Gerardus, z. van Cbristiaan van Almelo en Maria van Veen. 5 Aug. Anna Catharina, d. van Mr. Johannes Hen drik van Goor en Jonkvrou 'e Wilbelmina Theodora van Holthe. G Aug. Hijman, z. van Meijer Schröders en Mietje Hilversum. Maria Hubertina Philomena Gerarda, d. van Emile Botti en Maria Petronella Louisa Teegelman. 8 Aug. Johanna, d. van Jo seph us Verstay en Elisabeth de Jeger. ONDERTROUWD: 2 Aug. Henri Jacques Couvée en Albertha Hermina Everarda Noomen. Gerard van Beek en Geertje van den Hengel. Pieter Houtzager eu Cntharia Carbaat. Gerrit Jan Kreeftenberg en Fenna Johanna van Achterbergb. Willem van den Brink en Hauna Vonno. 7 Aug. Christiauus Theodorus Leonardus Hubertus Reijuener HendrikaMariaSchouten. GETROUWD7 Aug. Philippus Wilhelmus Petrus Marlinus Smolders en Maria Johanna Luijkx. 8 Aug. Wouterus Johannes Vitskie en Geertruida Wijnands. Melis Bakkenes en Klaasje Heilijgers. Jan van Zelderten Hilligje de Kleiue. OVERLEDEN31 Juli. Een lev. aang. kd. v. g. van Cornelis van Wegen en Rikie van Nimwogen. 1 Aug. Gerard Otto Adriaan Smeeing, 2 m. 4 Aug. Hermanus Gouw, 3 m. 5 Aug. Bartje Janszen, 7 ra. 6 Aug. Petronella Dorothea van Sandbrink. 69 j. ongeh. 8 Aug. Grietje van Wegen, 12 m. A iiiersloortschc Zwem- en Badinrichting. Datum. 8 uur. i 5. 12 uur. 2 1 i S ii 3 uur. 2 1 il Aanmer- 63 64 65 1 66 65 66 8 63 I 61 64 64 64 64 9 62 62 63 63 63 63 Heden overleed plotseling onze jongste lieveling in den leef tijd van ruim vijf maanden. G. DEKKER. h. dekker van den Bosch. Amersfoort, '8 Aug. '94 De Heer en Mevrouw Van der HEGGE ZIJNEN—Heule, betuigen huil dank voor de belangstelling by de geboorte hunner dochter ondervonden. Visites worden bij voorkeur afgewacht Vrijdag iO en Zaterdag ii Augustus. üg. Sunlight Zeep geeft steeds verblijdende St uitkomsten, terwijl namaak altijd teleur- qf stelt. Hst, woord „Sunlight" is geatem- üg. peld op ieder stuk, let vooral hierop, V want eerst daD is men verzekerd eene qp uitmuntende Zeep, vooral voor de wasch, te ontvangen. Overal verkrijgbaar 38 cent per doos. AMEESFQOBT Woensdag 15 en Donderdag 16 Augustus in den FOYER van de Sociëteit AMICITIA Entree voor garanten en 1 per persoon hunne huisgenooten fO.lO en per 3 Entrée niet-garanten «0.20 nummers. W De PHONOGRAAF werkt van iü—i2{, van H tot 6 en van 7 tot ii uur. Voor een LEERIJNG der 3e klasse H. B. S. wordt te Amersfoort gezocht, liefst bij eenleeraar of onderwijzer in wis- en natuurkunde. Opgave van conditiën enz. met franco brieven te richten onder Lett. P. B. aan het Centr. Adv.-Bureau van Gebr. BELINFANTE, Wagenstraat 102, 's-Gravenhage. ^3 Ti W V M «F fli p I 7 PUIKE biefstuk A ƒ1.80 per Kilo Bij M. vi x STEDUM, Nieuwatraat 158. beveelt zich aan even als vorige jaren, tot de levering van ROET en is te spreken op den Hof in het NOORD-HOLLANDSCH KOFFIJHU1S op AUGUSTUf VRIJDAGEN 17 en24 Vaste prijs tot 1 October a.s. franco rem bours door geheel Nederland. 10K.G. f 12. 44 f5.85 24 f3.25. MEI- en JUNI BOTER, waarvoor wordt ingestaan, denzelfden prijs; Buitenland 5 ets. per 4 K.G. hooger. Overtuigt u van de genrige en f(jne kwali teit en vraagt monster a fl,40 per K.G.. nette verpakking en vlugge verzending W. van Santen Jae.zn„ Rijswijkscheweg bij Den Haag. Indien gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden hebt in te koopen, wilt dat dan ZATERDAG AVOND doen. Waartoe zoudt gij. geheel noodelooa, de Zondagsrust van anderen storen-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3