Maandag 13 Aug. 1894. No. 4379. 38e Jaargang. Binnenland. Een vreeselijk half uur. De Melaatsche. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnatniddag met gratis Zondagsblad. Abonnement por 3 maanden j 1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 et. per 3 maanden. Advcrtentiën 1(5 regels 60 ct.elke regel meer 10 et. (iroote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 35 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advcrtentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUTZFN hoek Kortegracht. Wijk B. 60 Teleplioominnuncr it). Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of 1 tingeren tijc op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusscbenkoinst ontvangen, na te zenden. doe Opgave van duidelijk adres is vol- oende. Db BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatblaii No. 95.), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door H. MEURSING Co. eigenaren van de Phoenix-brouwerij, ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het plaatsen van eeuen Cormvull-stoomketol, in het perceel alhier gelegen aan het Stationsplein wijk G. No. 275, bij het kadaster bekend onder -Sectie D. No. 1164, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag den 25. Augustus aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het plaatsen van dien ketel in- tebrengen. Amersfoort, den 11. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoem .1, De Burgermeester, F. D. SCHIMMELPEN NI N UK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. In de Breclanaar schrijft «Soldenier" een en ander over onze legertoestanden,hetgeen ons zóo belangrijk voorkomt, dat we er gaarne een plaats aan verleenen, opdat liet ook onder de oogen kome van hen die genoemd blad niet lezen Eenige weken geleden weid door de pers medegedeeld, dat de Minister van Oorlog vóór zijn optreden als eiseh zou gesteld heb ben, dat hem de middelen moesten worden verschaft om een nieuw geweer van minimaal kaliber bij het leger tc kunnen invoeren. Wanneer die berichten op waarheid be rusten dan mag men het voor zeker houden, dat ook in den hoogsten staatskring dn be sliste overtuiging bestaat, dat het draagbaar vuurwapen, óp «lit oogenblik in handen van li leger, in hoogst bedenkelijken zin on- bi 'kbaar begint te worden. .et pleit zeer voor den ernstige» wil des Ministers om het leger in defensieve kracht en krijgswaavde te doen winnen, door het Feuilleton. SLOT. Eenige brandwachts kwamen met hun kleine ladders aangesneldvlug als katten vlogen ze naar boven, tot de derde verdieping. Het vuur was daar echter zóo hevig en de rook zóo dik, dat ze niet hooger konden. Daar barstten de ruiten achter hem en Jansen voelde hoe de vlammen zijn haar verzongden. Twintig minuten over twaalf! Jansen voelde, dat hij het geen vijf minuten meer daar zou uithouden. Stunken van de dakgoot vielen rakelings langs hem. Eenige schreden van hem af stond een boom, die iets hooger was dan «le andere en die ook dikker takken had. Zouden deze zijn val breken? Zou hij den sprong wagen? Hij wilde zich achterover laten vallen. Met éen beweging had hij zich omgewend en stond nu met zijn gelaat tegen clen muur. Daar zag hij een gootpijp. Die kon misschien redding brengen. Zij was de eonige kans op lijfsbehoud. Jnnaen wachtte even, om al zijn krachten te verzamelen. Ilij keek nog even naar de klok. Twee en twintig minuten over twaalf! Hij kon de gootpijp niet bereiken. Alleen kon hij ze met de toppen van zijn rechterhand aanraken. Maar hij moest ze grijpen. Hij ging op de teenen van zijn linkervoet een vuurwapen te geven naar de tegenwoor dige eischen des tijds en waarop het, bij het vervullen barer ernstige roeping, de verdedi ging van het vaderland, met groot vertrouwen zal mogen rekening, Wij zeiden liet reeds vroeger te dezer plaatse, dat het thans in gebruik zijnde ge weer door de transformatie, die schatten in den vorm van tonnen gouds kostte, juist waarvoor de enorme uitgaven geschiedden, een weinig betrouwbaar dus eigenlijk een onbruikbaar repeteer-vuurwapen is geworden, dat den soldaat in het kritiekste van den strijd zeker zal teleurstellen. Noemden wij het destijds reeds onverant woordelijk 0111 ten koste van zooveel geld een negatief' resultaat te bereiken, nog onvorantwoordelijker noemen wij hot, dat 's Ministers voorganger, Kolonel Seij flard t, dat geweervraagstuk, iu zijn ruim driejarig beheer niets nader tot zijn definitieve oplossing wist te brengen, maar, om toch iets te doen, zich enkel bepaalde tot eukele papieren maatre gelen o. a. tot wijziging van de mobilisatie en de opkomst met spoed, dat ook heel wat geld. moeite en tijd verslond, zonder dat het iets in die richting verbeterde, docli er vast toe zal lijden, dat er duizenden gevallen bij mobilisatie zich zullen voordoen waarbij offi cieren geheel onbekende mannen voor zich zullen zien om mede uit te rukken, enkel doordien die menschen, in hun grootver loftijd, zich eenige malen van de eerie tiaar de andere gemeente geliefden ie verplaatsen. Geen enkele ter zake ingewijde zal iets van al dat geschrijf en paperassen gescharrel als van essentieel belang kunnen goedkeuren; immers nu liet spoorwegnet zich naar tal van punten, aan de uiterste grenzen van ons landje gelegen, uitstrekt, behoefde er, met het voorbeeld van 1870 voor oogen, niet de minste vrees te bestaan dat niet ieder ver lofganger of dienstplichtige op tijd bij zijn korps zou zijn. Een andere maatregel, de zoogenaamde vrijwillige oefening in den wapenhandel, ook ter verkrijging van reservekader, klinkt fraai op het papier, doch zal in werkelijkheid geen andere positieve resultaten opleveren dan dat veel geld voor reis en verblijfkosten op reke ning van liet budget zullen komen, zoomede dat op vele tijdstippen veel kader aan den dienst in het wapen wordt ontrokken, terwijl het zuiver militair gehalte onmogelijk naar eiscb kan worden aangekweekt; liefhebbers daarvoor melden zich alleen aan wanneer zij voor zich de kans kunnen erlangen op ver korten oefeniiigstijd, hetgeen ten slotte neer- staan en trok den rechtervoet van de lijst. Toen liet hij los. Zijn rechterhand greep de pijp en zijn linker pakte haar onmiddellijk daarna. Zoo goed en zoo kwaad het ging, drukte hij de knieën er tegen en liet zich toen zoo snel mogelijk naar beneden glijden. Bij elke verdieping waarlangs hij kwam, was de pijp door een gat in de lijst gelaten, zoodat hij telkens zijn knieën moest loslaten en alleen zich met zijn handen kon vasthouden, met zijn handen die geheel waren opengereten door de scherpe kanten van de pijp, die hier en daar stuk was. Toen hij ter hoogte van de eerste verdieping was gekomen, bemerkte hij, dat er geen houvast meer was- De pijp ging nier naar binnen. Hij bleef dus eenigen tijd aan de lijst hangen, niet wetend hoe ver hij nog van den grond was. De rook die uit de kelder opsteeg, dwong hem echter los te laten. Hij viel van een hoogte van omstreeks tien voet eer de brandwachts hem konden opvangen en kwam neer op een koffer, die uit eon. uer vensters geworpen was. Met een gebroken been en een ontwrichten schouder werd hij opgenomen. Toen hij tot bezinning kwam, lag hij op een gemakkelijk rustbed en bemerkte hij weldra, aan het gelui van een bel, dat hij in een verband- wagen der brandweer werd weggereden. liet sloeg half een. Nu het gevaar voorbij was, begaven z.ijn krach ten hem. Den volgenden ochtend, toen hij uitzijn lange verdooving ontwaakte, bemerkte hij, dot hij in een groote zaal lag, waarin, aan weerskanten, bedden. Verwonderd keek hij op. knmt op verzwakking van het effectief van het contingent dut vroeger minstens een vol jaar in dienst bleef voor de eerste oefening. Men moge zoo gunstig denken als men wil over die oefeningen in burgerkleeding in het burgerkringetje, in weerwil van al het fl'aais, dat bij gelegenheid der laatste oorlogbegrootingsdebatten door den Minister bij die gelegenheid is gezegd, blijven wij van gevoelen, «lat zij eer schadelijk dan bevor derlijk zijn voor den militairen geest en wat daaronder verstaan wordt. Wij herinneren ons een algemeen gebezigde uitdrukking, die karakteristiek aantoont, liet verschil der opvatting in zake «le legorwet tusschen generaal Bergansius en zijn opvol ger kolonel Seij flard t. Eerstgenoemde was liet te doen, oiri schutters tot soldaten te vorinen en laatstgenoemde wilde liet omgekeerde; gelukkig heeft dit laatste nog niet plaats ge had, doch het toont voldoende aan, hoe weinig gunstig over de burgerwapenoefe ningen in het algemeen geoordeeld wordt. De man die eenmaal door het lot aange wezen wordt het vaderland eenigen tijd te dienen, wordt nergens beter en sneller alge- richt dan in hot leger zelf, «lus wanneer hij verplicht wordt zijn woning met de kazerne te verwisselenliet verkeer daarin en den omgang met. iotgenooten, onder liet onafge broken toezicht van superieuren, vormen de meest practische leerschool tot bet erlangen van de onmisbare militaire eigenschappen als; kameraadschap, krijgstucht,stiptheid en plicht gevoel, en bij dat alles geoefendhei«l, om niet te spreken «lat. hein ook in zedelijken zin liet goede wordt, geloerd, dank zij de mede werking «Ier kerkelijke militaire tehuizen. Wij "zijn van een en ander zóo doordron gen, dat wij gerust «lurven zeggen, dat al die zoogenaamde vrijwillige wapenoefeningen in de gegeven omstandigheden, onder «le rub 'iek «lapwerk" geplaatst moeten worden. I Het vereiseht toch reeds bovenmatige in- j spanning, om gedurende dén korten diensttijd iu liet leger, van een gewoon burger een flink bruikbaar soldaat to makenwat kan het worden, zooals nu, «lat de milicien vóór zijn indiensttreding eenige exerei'iën en los sen in theorie bijwoont zonder eenig gevoel van krijgsluehtelijk verband enz. wel is waar onder militaire onderwijzers, doch zon der eenige verantwoordelijkheid zooais die in het leger wordt opgevat; en door die ge ringe niet noemenswaardige, inspanning, wordt tot belooning verkorting van effectieven dienst toegezegd. Men vleie zich toch niet met iets waa van men overtuigd is, dat het W. F. A. G R ENHÜIZ E N, Havik, lioek Lavendelstniat. HORLOGE- ca INSTRUMENTMAKER. Een ziekenzuster spoedde zich naar hem toe en gaf hein te drinken. Naast hem las oen zieke half luid de morgen- editie van de New-York Herald en Jansen hoorde duidelijk hoe de man met een van aandoening trillende stem liet verhaal las van den ge wel- ig m brand en kon niet nalaten een oogenblik te glimlachen toon hij hem hoorde lezen..On der de omgekomenen bij deze verschrikkelijke ramp behoort ook een Nedeilandsch zee-officier, de luitenant-ter-zee le klasse P. J. Jansen." Naar hel Fransch. 1). Lang is het nog niet geleden, dat hertog Richard van Portland, na zijn terugkeer uitliet Oosten, plotseling verdwenen was. l)e jonge Lord, die eertijds om zijn nachtelijke feesten, zijn volbloed renpaarden, die steecis prijzen won nen, zijn konnis van boksen, zijn vossenjachten, zijn kasteden, zijn fabelachtig fortuin, zijn iris- en liefdesavonturen ingansch Engeland beroemd was, liet zich niet. meer zien. Ja, éen enkelen keer, op een avond had men zijn ouderwetse lie, met verguldsel bedekte koets, de valgordijnen neergelaten en omstuwd door ruiters, die flambouwen droegen, de lanen van onmogelijk practise!) nut kan hebben. Een i'uci'uut wordt liet afdoerulst tot oen bruikbaar soldaat gevormd, wanneer zijn aanvoerders tevens zijn onderwijzers zijn; dit beginsel staat bij onze naburen, om niet van andore natiën te spreken, op den voor grond en daarin ligt de kans dat liet doel, liet, verkrijgen eener gedisciplineerde en geoefende weermacht, kan verkregen worden. Men boort de voorstanders, gelukkig weinigen, van het stelsel der vrijwillige oefening in wapenhandel, wel eens beweren; «Onze sol daten behoeven slechts opgeleid te worden, in staat om het land te verdedigen, niet om aanvallende oorlogen mede te maken; daarom moeten zij voornamelijk opgeleid worden tot goed en juist schieten, plus de noodige excer- ciliën, aangevuld door theoretisch onderwijs «le tijd daarvoor beuoodigd, kan merkbaar ingekrompen worden door vrijwillige oefe ningen vooraf." Men zou met die weinige erg optimistische voorstanders nog iets verder kunnen gaan en op die wijze aanloonen, dat het misschien nog voonleeligér voor de schatkist zou zijn, wanneer al de lotclingen zich drie maanden vóór de opkomst in bepaalde gemeenten ver zamelden, oui hen op gelijkvormige wijze, ais bij z. g. vrijwillige oefeningen, door rei zen.! en trekkend kader to onderrichtendit zou teil minste nog geldelijk voordeel ople veren, doordien voor allen liet verblijf onder ile wapenen kon worden ingekort. In dien tijd zou het kader voor een groot gedeelte met verlof kunnen gezonden worden, desnoods met 1/3 tractement en hierdoor zou bet eind cijfer van de begrooting van Oorlog belangrijk inder worden, iets voor anti-militairisten om van te watertanden. Laat ons intusschen hiermede niet verder gaan, want dan zouden wij zeker in even dwaze denkbeelden vervallen en ons betoog uit bet oog verliezen, waarbij wij wilden aan- toonen, dat liet dringend noodig is dat de rei.Tuut uitsluitend in het leger onder de leiding en verantwoordelijkheid zijner aan- voeilers in betrekkelijk korten tijd, minstens een jaar, tot een tamelijk bruikbaar en ge- oeiend soldaat te vormen is. Wordt vervolgd.) De Staatscourant heeft eindelijk het sedert '12 Juli bewaarde stilzwijgen over de Lom- boksche aangelegenheden verbroken, door mededeeling van het volgende «Naai- aanleiding van een door den Minis ter van Koloniën aan den Gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië gedane vraag, Hyile Park zien doorkruisen. Vervolgens had de hertog een opsluiting even onverwacht als vreemd zich op zijn familiegoed teruggetrokken en was de eenzame bewoner geworden van dien eeuwenouden ge- kan teelden burcht, die op Kaap Portland is gelegen, te midden van sombere tuinen en met houtgewas begroeide velden. Als eenige nabuurschap vindt men daar een vuurtoren, die elk uur, door de nevelen heen, zijn noodlicht toont aan de voorbijvarende stoo- mors, die, log heen en weder slingerend, hun rookzuilen aan den horizon doen ineensmelten. Een voetpad, dat glooiend naar de zee afloopt, een kronkelende laan tusschen hooge rotsen aangelegd en met wilde pijnbooinen omzoomd, geeft met groote vergulde hekken toegang tot het strand, dat gedurende de uren van den vloed door de zee overstroomd wordt. Onder de regeering van Hendrik VI waren er over dit geweldig kasteel vele legenden in omloop en gedurende de tijden der Gothiek moet het daar binnen geschitterd hebben met al don luister van don feudalen rijkdom. Nog ten hul digen dage honden op de borstwering, die de zeven torens verbindt, nier een troep boogschut ters, daar een ridder uit den tijd der kruistochten uit o teen gehouwen, in krijgshaftige houding Des nachts bieden deze beelden welker aangezichten, thans verweerd zijn door de hevige regens en stormen en de rijp van zoovele win ters, en welker uitdrukking dikwerf moet ver anderd zijn door de het haalde kennismaking met kruitdamp oen onbestemdeii aanblik. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1