Stadsnieuws. Thans wordt gameid, dat eerlang een Kon. besluit zal verschijnen, waarbij de laatste kohieren der patentbelasting (die over het het dienstjaar 1 «93/94) nog gedurende eenigen tijd als grondslag der kiezerslijsten voor do Kamers van Koophandel gehandhaafd worden. l)e rogeering erlangt zoodoende den tijd om te overwegen welke regeling voor de toekomst de meest wenschelijke is en of die regeling wederom bij Kon besluit dan wel bij de wet zal bohooren te geschieden. I)e gouverneur der kolonie Suriname met verlof jhr. rar. Van Asch van Wijck, heeft Dinsdagavond de residentie verlaten, teneinde uit Utrecht, waar zijn familie woont, de terugreis naar West-lndië aan te nemen. Daar do landvoogd Dinsdag voor het laatst te 's-Gravenhage vertoefde, werd hem bij zijn vertrek aan het Staatsspoorstation uitge leide gedaan door den Minister van Koloniën, den heer Bergsma, en een vijftal hoofd- en andere ambtenaren in kolonialen dienst cn van het Ministerie van Koloniën. De Minister, die vóór het vertrek van den trein nog gelegenheid had, met den gouver neur in een onderhoud te treden, nam een hartelyk afscheid van jhr. Van Asch van Wijck. Gedurende de aanstaande cavaleriema- nuouvres in Gelderland zal het hoofdkwartier van den luitenant-generaal, inspecteur der cavalerie, gevestigd zijn: 27 Augustus te Lichtenvoorde, 21 Augustus te Vorden, 28 Augustus tot 3 September te De Steeg, en 4 September te Arnhem en daarna weder to 's-Gravenhage. Voor het toelatings-examcn tot den Artil lerie-cursus en ile Militaire school, dat van 22 tot 25 Augustus a. s. te Delft wordt afge nomen, hebben zich 49 adspiranten aange meld. Er zijn respectievelijk 9 en 20 plaatsen opengesteld. Te Harderwijk zal op den Koninginnedag tevens het 50-jarig bestaan van het Werf depot feestelijk herdacht worden. Men weet, dat het werfdepot geopend werd 1 Januari 1844 en het feest dus eigenlijk reeds in Januari dezes jaars gevierd had moeten worden. Verschillende redenen deden de herdenking echter uitstellen. In een daartoe dezer dagen door de burgerij gehouden vergadering werd besloten aan het gemeentebestuur het verzoek te doen in deze zaak handelend op te treden, en uit naam van Harderwijk's ingezetenen, aan het Kolo niaal werfdepot eon blijvend, souvenir aan te bieden. Dientengevolge is bij den gemeenteraad een adres ingediend, dat door een groot aantal ingezetenen onderteekend is, en heeft die Raad in zijn laatst gehouden zitting met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, om, naar aanleiding van dat adres, en als blijk van waardeering van die gemeente, aan genoemd korps, als aan denken aan het 50-jarig bestaan, een vaandel (e schenken tot een bedrag van hoogstens fQOO, terwijl de wijze van uitvoering en het tijdstip van uitreiking in overleg met den commandant van het Depot zal worden ge regeld. De centrale commissie voor de statistiek heeft een belangrijke statistiek van de arbeiders verenigingen uitgegeven. In Zuid-Holland is bet verenigingsleven onder de werklieden het meest ontwikkeld; het minst in Drente, Limburg Noord -Brabant, Zeeland en Utrecht, Zuid-Holland komt op de lijst voor met 341 Noord-Holland met 220, Groningen met 132, Friesland met 124, Gelderland met 115, Overysel met 91, Noord-Brabant met 56, Utrecht met 43, Zeeland met 39, Limburg met 25, en Drente met 17 vereenigingen. In Noord-Brabant is de helft der vereeni gingen bestemd tot het verschaffen van nut en vermaak. De vakverenigingen vindt men bijna uitsluitend in de groote steden. Uit de tabelen blijkt o. a. ook, dat de financieele kracht van tal van vereenigingen vrij groot is. Niet alle vereenigingen gaven op, hoeveel contributie wordt betaald, maar 570 vereenigingen heffen te zamen contri buties voor f'447186 in het jaar. Ook het ledental is aanzienlijk. 133 vakverenigingen tellen 10106; 265 algemeene vereenigingen 42 712; 181 verenigingen tot onderling hulpbetoon 63 201en 103 verenigingen tot nut en vermaak 5606 leden. Twee vijfde van alle leden der werklieden verenigingen vindt men in Zuid-Holland; alleen in de rubriek voor onderling hulpbe toon staat die provincie genoteerd met 31864 leden. De Tentoonstelling van oude schilderkunst, georganiseerd door de Vereniging tol be vordering van Vreemdelingenverkeer voor Utrecht en omstreken, en welke gehouden wordt in de groote concertzaal van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, is nu geopend. De pogingen der commissie werden met den besten uitslag bekroond. Het Vorstelijk Huis ging voorH. M. de Koningin-Regen tes, prinses Van Wied, groot-hertogin van Saksen-Weimar, mgr. de aartsbisschop, de Nederl. gezant te Purijs, verscheidene kerk voogden, regenten van weeshuizen, gemeen tebesturen, de eigenaars der kabinetten Six, en vele anderen volgden het voorbeeld. Vertegenwoordigd zijn o.a.Schorel, Mo- reelse, Blomhert, Van Loenen, Rembrandt. F. Bol, Albert Cuyp, Van Hoogstraten en Jan Steen. De tentoonstelling munt uit door volledigheid. Do bezoekers zijn éen lof. De collectie, die tot 1 October geopend blijft, is voorzeker de merkwaardigste, die ooit in ons land is gezien. Van het waarborgkapitaal der intern, bak kerij-tentoonstelling zal, naar de Ned. Bak kerscourant mededeelt, de volle 100 pOt. kunnen worden teruggeven. Ook in dit opzicht is de tentoonstelling dus een succes. Voor de betrekking van onderwijzer (geen b. d. S.) te Dwingeloo (Dr.) op een salaris van f600, hebben zich niet minder dan 22 sollicitanten aangemeld. Hetgeen bewijst, dat er evenmin gebrek is aan onderwijzers als aan gemeente-besturen, die hun een te klein tractement aanbieden. De toestand van den predikant te Wilhel- minadorp, ds. L. Iugelse, die gelijk we be richtten 15 Juli jl., te Heinkenszand bij een ongeval met zyn rijtuig zoo ernstig gekwetst werd, is van dien aard, dat Z.Eerw. 9 Sep tember weder voor zijn gemeente hoopt op te treden. Te Amsterdam is een geacht rhgezetene overleden, volgens verklaring van den ge neesheer, aan ae gevolgen van lood vergifti ging, veroorzaakt door het verven van het hoofdhaar met een verfstof, welke loodbe- standdeelen bevatte. In Den Haag heeft een kind bij vergissing uit een llesch zwavelzuur gedronken en is eenige uren later onder de hevigste pijnen bezweken. Dit is waarlijk niet de eerste maal dat zulk een noodlottige vergissing plaats heeft en daurom kan het zijn goede zijde hebben, te wijzen op het volgende. In Engeland schijnt dit bijzonder dikwyls voor te komen en hoort men daarom uit dat land van allerlei middelen, die worden uit gevonden om dergelijke vergissingen te voor komen. De een stelt voor, aan de kurken, die men op ilesschen met schadelyke of ver giftige vloeistoffen plaatst, een klein belletje te bevestigen, dat, bij het opnemen der flesch, en andei's stellig bij het openmaken, waar schuwt dat men voorzichtig moet zijn. Een min of meer luguber middel schijnt ons de voorslag te zijn om Ilesschen te gieten in den vorm van een doodshoofd, gedragen door een paar beenderen en het gebruik van zulke uesschen voor alle schadelijke stoffen ver plichtend te stellen. Daarentegen vinden wij het volgende middel wel aanbevelenswaardig. Men snijdt de kurk van de flesch, waarmede men voorzichtig moet zijn, horizontaal door en rijgt de beide stukken op een eindje touw, legt knoopen aan de eiuden, zoodat het touwtje niet meer uit de kurk kan getrokken worden. Aan het boveneinde van bet touwtje kan een etiquet gehangen worden met het woord «vergiftSchuift men de beide helften der kurk op elkaar tot aan den ondereten knoop, dan kan men de kurk die schijnbaar weder éen geheel vormt, gemakkelijk op de flesch zetten. Wil nu iemand de flesch openmaken, zoo vat hij het deel van de kurk aan, dat boven uit de flesch steekt en tracht op die wijze de kurk te verwijderen. Nu zal hij om te beginnen gewaarschuwd worden door het touwtje, doch ook wanneer dit niet het geval is en hij in het gevaarlijkste geval, in het donker de flesch aan den mona zet, zal de onderhelft van de kurk de flesch nog afsluiten, zoodat er dan nog geen kwaad geschiedt. Ons komt dit laatste middel zeer praetisch voor, vooral omdat het toe te passen is bij alle soorten flesschen, mits men zich de mopite wil geven de beschreven hoogst eenvoudige bewerkingen te verrichtenen zonder eenige moeite brengt men niets tot stand. Wy zouden het durven aanbevelen aan alle huis moeders die, klein behuisd en met kinderen gezegend, wel eens een flesch met het een of ander vocht, dat voor kindermagen niet deugt, anders dan achter slot en grendel in voorraad hebben. Een der bladen deelt als bijzonderheid mede, dat de New- York Herald tegenwoordig postduiven in dienst heeft. Misschien inte resseert het anderen te vernemen, dat ook de Telegraaf sinds eenigen tijd met post duiven «werkt" bij belangryke gebeurtenissen buiten Amsterdam. De laatste maal, dat zij zich van deze vliegboden bedienden, bij de wedrennen te Clingendaal, kwamen de berichten per post duif veel eerder in het bezit der redactie dan die per telegraaf, terwyl ze tegelijkertijd waren verzonden. Een postduivendienst zou de journalistiek dan ook goede diensten kunnen bewijzen, ware het niet, dat men er zich niet steeds op verlaten kan; een enkele maal gebeurt het toch, dat een duif niet op tyd of in liet geheel niet terechtkomt. Voor alle zekerheid worden daarom dezelfde mededeelingen welke per postduif gaan, nog eens geseind of gete- Iephoneerd. Het Vaderland van Maandagavond bevatte het volgend bericht: »De voorstelling van miss Loie Fuller in het Geb. v. K. en W. had Zondagavond een talrijk publick derwaarts gelokt. Men kreeg de overtuiging, dat de reclame ditmaal niet gejokt had en de bijval was dan ook zeer groot. Wij zouden, wilden we van deze vooretelling verslag geven, slechts kunnen herhalen wat door tal van bladen in binnen- en buitenland reeds herhaald is. Maar met gerustheid durven we la Loïe in de belang stelling der Hagenaars aanbevelen." Het Dagblad meldde echter het volgende «Voor velen, die zich Zondagavond naar het Geb. v. K. en W. begaven, was het een teleurstelling te vernemen, dat miss Loïe Fuller, de serpentine-danseres, die in andere plaatsen zooveel succes mocht verwerven, dien avond niet kon optreden daar het elec- trisch licht niet brandde." In het vervolg zal de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen bij de uitvoering van symphoriieën en van andere werken van den eersten rang gesloten blijven. Het publiek wordt dan slechts gedurende de pauzen toegelaten. Men moet de bezoekers van het Kurhaus kennen om te weten wat deze maatregel zal uitwerken. De goede menschen hooren dol- gaarne een «stukje muziek", maar van «werken van den eereten rang" hebben ze geen jota begrip, al trekken ze soms heel nijdige ge- zienten als een of ander goddelooze zich durft verroeren wanneer zoofn «ding" (volgens het programma) wordt uitgevoerd. Er is ten opzichte van dezelfde inrichting een ongehoord feit voorgevallen, zonder voor beeld in de wereldgeschiedenis. De khedive van Egypte, die te 's-Graven- hage eenige dagen heeft gelogeerd, heeft in dien tijd geen voet in het Kurhaus gezet. Zoover menscbengeheugen strekt, is er nog nooit een vorstelijk persoon te Scheve ningen geweest, die zich verstoutte zoo weinig eerbied te toonen voor het Kurhaus. Dinsdag vierde Johanna de Hon, wed. Vuik, te Kapelle a/d IJsel, haar 103en ver jaardag. Het oudje is nagenoeg geheel blind, doch overigens volmaakt gezond en geeft vele blijken van een goed geheugen te be zitten. Zoowel gebeurtenissen van vroeger als van den laatsten tijd herinnert ze zich. Merkwaardig was het, dat zij op haar lOOsten verjaardag uit Rotterdam bezocht werd door haar 95 jarige zuster. De Diaconie- en het Burgerlijk armbestuur te Kapelle voorzien in haar behoeften. Op kosten der besturen bewoont zij een huur huisje en verzorgt haar een nette huishoud ster. Te Oudewater is een weduwnaar van 73 jaar ondertrouwd met een weduwe van 72 jaar. Op de zon vertoonen zich in de laatste dagen een tweetal zeer groote vlekken zoo wordt door de bladen bericht. Van uit Amersfoort bekeken, lijkt de heele zon, niet alleen de laatste paar dagen maar gedurende den ganschen zomer, wel éen groote vlek. 1 Het Hollandsch comité tot het verschaffen van gratis inlichtingen, betreffende logies, merkwaardigheden, gidsen, enz. aan bezoekers van Antwerpen, bericht, dat het overeenkom stig een genomen besluit zijner leden, in plaats van tot ultimo Augustus, werkzaam zal blijven tot 30 November 1894. Dat er, ook onder de scherpste concurrenten, nog kameraadschap kan bestaan, bewijst wel het volgende: Een der armste Texelsche visschers verloor zijn net met toebehooren, ter waarde van ruim f70. De man kon nu niets meer ver dienen. Zijn makkei's, bijna even behoeftig als hij, brachten echter met kwartjes en dubbeltjes een aardig sommetje bijeen. Par ticulieren voegden er iets bij, en na enkele dagen was het verlies ruimschoots vergoed. Indien de kosten van een telephoonver binding geringer waren, zouden ongetwijfeld mee personen doen zich aansluiten. Zonder den prijs van het abonnement te verlagen, bestaat daarvoor nu reeds de mogelijkheid, indien een aantal personen een gemeen schappelijk abonnement nemen, alzoo zich vereenigen als gezamelijke verbruikers. Daar aan zijn echter vele bezwaren verbonden. Men heeft talrijke proeven genomen om het gemeenschappelijk gebruik van een tele- phoonleiding. aan een centrale leiding aan sluitende, voor verschillende personen mogelijk te maken, bijv. door van een bepaald ver deelpunt der leiding verschillende vertak kingen te doen uitgaan als evenveel stralen, waarin de spreektoestellen zijn ingeschakeld, en wel zoodanig, dat de eene verbondene geen gesprek van een ander, niet met hein aan geslotene, behoeft te hooren. De proeven hebben echter tot nu toe niet voldaan. Eerst onlangs is het, naar een Oostenrijksch blad meldt, een ingenieur gelukt een inrich ting te maken, hoofdzakelijk bestaande uit een voortdurend in gang zynd uurwerk, waardoor elke abonnent op zijn beurt gedurende een kwartier met het hoofdbureau in verbinding kan worden gebracht, welk tijdstip door een hoorbaar teeken wordt aangegeven. Hierdoor is het vraagstuk om een aantal personen aan éen leiding aan te sluiten, zonder dat zij onderling elkander storen of over en weer gesprekken kunnen afluisteren, op afdoende wijze opgelost. Bij beschikking van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, zijn de studenten aan de rijks-universiteit te Utrecht 1, in de rechtsgeleerdheid M. van der Noordaa, 2. in de geneeskunde H. J. I. B. Franke, 3. inde in ae wis- en natuurkunde N. G. Huffel, 4 in de letteren en wijsbegeerte L. A. J. Bur- gersdijk Jr. en 5. R. Broersma, voorloopig gedurende het tijdvak van 1 September 1894 tot en met 31 Augustus 1895 gerechtigd verklaard tot liet genot van het een vijfde gedeelte van de ter beschikking van H. M. de Koningin inkomsten der vicariën in de St. Joriskerk alhier. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is een aanzienlijk bedrag men spreekt van vijfduizend gulden beschik baar gesteld voor het kerkbestuur der St. Joriskerk, om daaruit dit inderdaad schoone gebouw te doen restaureeren. Het 5e regiment infanterie zal van 27 Augustus tot 15 September manoeuvres houden in de omstreken van Amersfoort. Aan deze manoeuvres zal van 12 tot 14 September worden deelgenomen door den militairen wielrijder J. W. Klopman Baereel- inan, uit Deventer. Bij het 5e regiment infanterie is benoemd tot kapitein de le luitenant B. H. Luber van den staf van het wapen, leeraar bij den Hoofdcursus. De officier van gezondheid der le klasse dr. D. Romeijn, van het 1e regiment huzaren hier, is aangewezen om aanstaanden Zaterdag naai' Deventer te vertrekken, teil einde met het le regiment huzaren de cavalerie-ma- noeuvres mede te maken. Ritmeester A. J. P. Metelerkamp, instruc teur bij de Rijschool hier, wordt belast met het bevel over het 2e eseadron van het le regiment huzaren te Zutphen. Luitenant jhr. W. H. J. van de Poll zou hem, althans voorloopig, als instructeur ver vangen. Luitenant W. van der Koogh, van het le regiment veld-artillerie hier, zal van 16 Sep tember tot 16 October a. s. deelnemen aan een cursus ter opleiding van officier van wapening, aan de werkplaatsen voor draag bare wapenen te Dell't: De heer B. C. A. Hendricks, adjudant- onderofficier bij het 5e regiment infanterie hier, die eerlang den dienst met pensioen zal verlaten, is oenoemd tot chef over het armbezoek en over de inschrijving voorden geneeskundigen dienst te Amsterdam. De milicien-stukrijder S., van het'le regi ment veld-artillerie hier, is door den krijgs raad wegens tweede desertie in tijd van vrede, met vrijwillige terugkomst binnen 4 weken, veroordeeld tot een militaire detentie voor den tijd van vier maanden en in de proces-kosten. Het zal 3 September a. s. juist veertig jaar geleden zijn dat de heer A. M. Kolle- wijn Nz., sedert 1871 leeraar in de Geschie denis en de Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool en sedert 1883 leeraar in die vakken aan het Gymnasium, zijn door de Gemeente gesubsidieerd en alom in den lande zeer gunstig beleend instituut opende. Zijn vele oud-leerlingen zullen dien dag niet onopgemerkt doen voorbijgaan. Ook onze stadgenoot de heer A. A. Ver- sluys heeft met gunstig gevolg afgelegd het notarieel-examen eerste gedeelte. De keurmeester der visch verzoekt ons, onzen lezeressen mede te deeleu, dat sedert hedenochtend de keuring der visch plaats heeft om acht uur voormiddag en dus niet meer om 7 uur. Visch vóór acht uur aangeboden is dus niet den zelfden dag gekeurd en kan dus scha delijk wezen. Op de Maandag gehouden St. Bartholomeus- paardenmarkt waren aangevoerd 150 paarden, 30 hitten en 17 veulens. Voor paarden werd besteed f60 a 1400, voor hitten f70af 140 en voor veulens f40 a f100. Er ging niet veel_om. Na het afdrukken der voorpagina van dit nummer richtte het bestuur van «Liefdadig heid" het verzoek tot ons, onzen lezers er op te wijzen dat het, in verband met het daarop betrekking hebbend besluit van de algemeene vergadering, circulaires lot deelneming en bepaling der contributie voor het nieuwe genootschapsjaar verzonden heeft.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2