Maandag 27 Aug. 1894. No. 4383. 38e Jaargang. Ter herinnering. VON BENDA Sr. en Jr. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdag/namiddag met gratis 'Aondageblad, Abonnement per 8 maanden 1,Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Aniorsfoort 40 ct., voor binnenland 60 et. nor 8 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Grooto letters naar plaatsruimte. legale-, ollicieële- en ontoigeningsadvert. per regel 16 ct. Reclames por regel 26 ct. A/tonderH/ke nnmmm 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkendon stand, van minstens S regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent Bij advertentiën van buiten do stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Tolophoonnuninier 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of lange ren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol- d oende. Veel wordt er tegenwoordig gepraat en geschreven over den slechten tijd, de werkloosheid en al hetgeen daartoe be hoort of daarmee in verband gebracht wordt. Nu is het een zekere waarheid, dat alles niet zoo rooskleurig is als ook wij het, in liet belang van allen, zouden wensclien, maar de aandacht dient ook gevestigd te worden op de treurige feiten. Zoo nu en dan moet het geheugen eens worden opgefrischt, daar men anders ge vaar loopt zich blind te staren op de eene zijde van de medaille en dienten gevolge de keerzijde niet meer kan zien. Lezen wij, om maar bij Nederland te blijven, dat in onze gevangenissen van de 100 opgeslotenen 75 tot de alcoholisten behooreu; dat van de in 1878 tot 1882 in ons land verpleegde krankzinnigen 16 pCt. personen waren, waarvan de krank zinnigheid moest worden toegeschreven aan het misbruik maken van sterkedrank, dan valt zeker niet te ontkennen, dat er heel wat geld beter kou besteed zijn, dan om in de gevangenis of het krankzinni gengesticht te komen. En durven wij verder eens eenige cijfers onder de oogen te nemen, dan zien wij, dat in Nederland, volgens een zeer gematigde berekening, jaarlijks 80 millioen gulden aan gedistilleerd wordt opgedronken. Nu weten wij heel goed; dat het vol strekt niet alleen de werklieden zijn, die daaraan schuld hebben, maar ook zeer zeker en voor een groot deel de heeren en de dames er aan meedoen om die 80 millioen door het keelgat te jagen, doch het treurige feit is en blijft er, dat een zóo groote som jaarlijks, alleen in ons Feuilleton. Naar het Duitsch. 1.) Als gewoonlijk zat generaal Kilian von Benda na het diner in zijn ruiine studeerkamer, dronk hij zijn kopje koffie, rookte hij daarbij zijn pijp en las hij zijn courant. Zeer ongewoon was het echter toen hij daarin plotseling werd gestoord door Miska, zijn oppas ser, die, na geklopt te hebben, vrij onstuimig binnentrad. Hij salueerde op militaire wijzeen terwijl hij recht als een kaars voor den generaal ging staan, rapporteerde hij, ondanks zijn hevige gemoedsaandoening, op korten stelligen toon: Generaal, we hebben een kindje gekregen Generaal Von Benda keek op en zag het ont dane, hoogroode gelaat van Miska. Miska, je bent weer dronken. Generaal! Vier dagen arrest Maar generaal Acht dagen I Miska maakte geen tegenwerpingen moor on verliet do kamer. De generaal zonk weer achter in zijn leunstoel, nam zijn courant weer op, dronk zijn koffie en rookte zijn pijp, alsof er niets gebeurd ware! Miska was een man uit duizenden, een op passer zoouIb men ze tegenwoordig niot veel klein landje wordt besteed aau een artikel, dat in geen enkel opzicht als tot de levensbehoeften behoorende beschouwd kan worden en waarvan het misbruik maken in elk geval zeer afkeurenswaar dig is. En is het nu niet een treffende tegen stelling dat daar, waar zoo geklaagd wordt over den slechten tjjd, zooveel onnut wordt uitgegeven Als wij bijvoorbeeld een Eskimo, met een gezond verstand begaafd, zeiden „hoor eens, vriend, vele bewoners van Nederland lijden armoede, maar er wordt jaarlijks tachtig millioen zoo goed als onnut uitgegeven," zou hjj ons dan niet bartel jjk uitlachen en zeggen: „welnu, geef die tachtig millioen dan nuttig uit en zorg dat er geen armoede geleden wordt" 1 En wat er voor dat geld wel gedaan zou kunnen worden Wij willen dit bij benadering ook nog eens onder cijfers brengen, omdat die het best spreken. Men zou voor die 80 millioen guldens kunnen koopen 500 000 mann.-oosr, a f25.— f12500000 500000 vrouw, dito 12.— 0000000 1 000 000 kinder 0.-» 0000 000 400000 p. m. sc hoen. 3.— 1200000 400 000 vr. dito 2.50» 1000000 400000 kind. 2.— 800 000 1000000 manshemd. 0.80» 800 000 1000 000 vrouwehemd.» 0.80» 800 000 500000 ij/., ledikant 8.— 4 000000 500 000 veer. bedden met peul en 2 kussens 25.— 12 500 000 Linnengoed voor: 400 000 huisgezinn. per gezin 20.8 000 000 Houten huisraad voor: 400000 huisgezinn. per gezin 50.20 000 000 20000 000 Kilo brood 0.13» 2 000000 1000 000 H.L.aardapp.» 2.— 2000000 1000000 Kilo boter 1.— 1000000 1000000 rundvl. 0.80» 800000 Totaal f80000 000 Zouden op die wijze de gelden niet beter besteed zijn? Maar nu komt er nog iets bjj Behalve de 80 millioen, die worden opgedronken, moeten jaarljjks misschien nog wel 40 millioen worden uitgegeven, meer vindt. Bij overlevering hoort men wel eens vertellen van die oude trouwe soort van dienaars, die hun meesters al in de wieg hebben liefgehad, die over hun jeugd hebben gowaakt en bun het leven hebben gered. Miska was wel trouw, maar van dat alles had hij toch niets gedaan. Zijn grooto verdiensten bestonden daarin, aat hij nauwgezet zijn plicht deed en onvoor waardelijk en onmiddellijk gehoorzaamde. Hij had maar éen fout een lastige fout, waarvan hij maar niet te genezen was. Hij was namelijk iedere maand éen dag dronken, 't Was maar een dag, maaral tijd den loden den loden met astronomische zekerheidOnveranderlijk ver schoon hij op dien datum in min of meer ken- neljjkcn staat voor zijn meester en naarmate die Btaat min of meer kennelijk was, gaf de generaal hem arrest. Als het heel erg was, werd hij zelfs naar een donkeren kerker verbannen! In deuren sliep do boosdoener zijn roes uit en by ieder ontwaken was ook een zeer levendig berouw in hem wakker geworden over zijn eigen laag heid en naiu hij zich vast voor, zich te boteren. Een gehoelo maand wist hij zich daaraan te hou den, tot hot weder do 15de was! Want wat was het geval?... Op den léden van iedero maand kreeg Miska zijn loon! Wol had de generaal al beproefd of hot niet to verhelpen was door hom op den 14den of op don lGden zjjn maandgeld uit te betalen, maar dat hielp niets want dan was Miska of reeds op den l4den dronken of pas op don tGdenl liet was waarlijk alsof een geheime macht Miska dreof, zonder dat deze zelf er zich van bewust was. En toch was Miska volstrekt geen gewono drinkebroor, die niets beters wist te doen dan zijn maandgeld in de om de gevolgen van drankzuchtarm wezen, politie, krankzinnigen- en idioten- gestichten, misdrjjf, landloopery. onge lukken, ziekten enz. te bekostigen Is dat niet verschrikkelijk? Maar \v?j zullen nog meer cijfers geven, alleen, zoo wy zeiden, omdat het noodig is, het geheugen zoo nu en dan eens op te frisschen. Nederlaud drinkt per jaar voor 80 millioen guldon aan gedistilleerd, dat is iederen dag voor f219 000 ieder uur 9 000.— elke minuut 150.— iedere seconde 2.50 dat is per seconde, let wel, per seconde een rijksdaalder. 't Is meer dan erg, hooren wy ieder welgemeend lezer zeggen, en wy geven hem dit van harte toe. Wjj zjjn nu nog in den zomer, maar als straks de wintermaanden weder aan breken en het gebrek grooter wordt, dan zouden wij het niet ongeschikt vinden, dat men overal, ter opfrissing van 't ge heugen, kon lezen. „Eén eukele dag in Nederlaud zonder alcohol doorgebracht, zou minstens 219 duizend gulden bespareu." Met bovenstaande cyfer3 voor oogen, laten wjj het over aan de mannen, die er zich voorspannen den bloei van het Nederlatidsche volk te bevorderen, naai de beste middelen te zoeken om deze onnoodige uitgave van 80 millioen gulden te doen ophouden en daarvoor nuttige uitgaven in de plaats te doen treden. De datum van 27 Augustus is voor ge heel Nederland, doch vooral voor onze Marine een gedenkdag. 27 Augustus 1816 had de gedenkwaardige slag van Algiers plaats, zooals het heet in het Koninklyk Besluit voor de benoeming te dier zake der Bidders van de Militaire Willems- ovde thans spreken wy juister van het boinbardemeut van Algiers. Onze Marino heeft by dat bombarde ment een zeer roemrnk aandeel gehad, en van Engelsche zijde wordt nog met IV. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek LavendeltlraaL HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. den meeaten lof over de verrichtingen van het Nederlandsche smaldeel gesproken. Het Nederlandsch eskader onder bevel van den vice-admiraal Theodoor Erederik baron Van Cauollen, wiens vlag woei op Z. M. fregat Melavvpiut, gecommandeerd door den kapitein ter zee Anthon Wil helm de Man, oestond uit 6 oorlogsschepen, te samen voerende 270 stukken geschut eu heeft een onderneming helpen vol voeren waarvan eenmaal Neerlanda grootsten zeeheld De liuy ter getuigd had, dat het „genoegzaam ontnogelyk was, de schenen van den Dey van Algiers achter hun inoe\je (havendarn) te ver nielen." Door het bestuur der «Zuiderzee-Veroonl- ging" is aan de leden, donateurs enz. der Yereeniging oen schrijven gericht, wasirby is go voogd oen overdruk (met kaart) vun hot rapport, door de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 8 September 18!>2. inde eerste hel tl van dit jaar aan II. M.de Koaingin- Rogentos uitgebracht. Zoouls onze lozers weten, is do vraag, of oen a fel uiting en een droogmaking vun de Zuiderzee op een wuze als door do Ver- eeniging is voorgesteld, in 's lands belang behoort te worden ondernomen, door de Staatscommissie mot ovorgroote meerderheid toestemmend beantwoord. Ten einde te overwogen wat door de »Z.Z.V." kan worden verlicht om do zaak verder vooruit te brengen, zal tn de Octo- ber-vergadering dit punt aan do orde komen, en is derhalve oen talryke opkomst dor loden gewenscht. Inmiddels hoeft het algemeen bestuur ge meend zich in een adres tot II. M. de Rogentea te moeten wenden, mot verzoek zoodanige maatregelen te willon riemen, als het spoedig tot stand komen van het nationale werk kun nen bevorderen. De voor do examinatoren verre van aange name bewering in de jV. R. Ct. als zou de hoofdakte te Breda gemakkolykcr tc ver krijgen zijn dan elders, is niet de eerste in dat blad welke onjuist blijkt. Ook in liet N. v. d. D. komt thans een schrijven uit Breda voor, waarin het feit wordt tegengesproken op grond van cyfers. To Breda slaagden vorleden jaar 37.8 pot., to Arnhem 43.5, in Den Haag 37.7, te Amsterdam 30,5, te Deventer 48 en te Groningen 50 pet kroeg to verteren, zoodra hy hot in handen krueg. IntegondeolMiska was heel zuinig van aard, en had al een aardig duitje overgespaard voor zyn ouden dag. Do oenigo verklaring, dio men aan de geregeld maandelijks terugkeerondedron- konschap kon geven, was deze, dat Miska, bij wijze van zoenoffer, iodcre maand een klein dool van zijn traktement aan Baeohus wijdde, opdat, deze noru vorder mot rust zou laten en niet in verzoeking brengon. En hot scheen wol, dat zijn hoer, bij wion hij nu al vijf en twintig jaar indionst was, vredenam motdozerogolingvan zaken. De generaal had zijn kopjo uitgedronken en de courant gelozon. Nog oen oogonblik bloofhh peinzend voor zich uitstaren, toen zhn blik viel op een scheurkalender, waarop met dikke cijfers stond 131 Hij stond op en wilde, door twee blaadjes af to scheuren, den kalonder golyk zetten. Miska was dronkon, ergo was het de 15de I Maar naderbykomende zag hy hoven dendutmu Vrydag staan. En het was vandaag immers Vrijdag 7 Hij nam de courant om er zich van te overtui gen cn jawel daar stond; Vrijdag 13 October. Dat was een der onaangenaamste ontdekkingen, die hij had kunnen doen: de 18dolcn Miska dronken?... liet ging toch niot aan, dat Miska nu al tweemaal in de maand beschonkon was! Op die manior kon hy hem niot houden, 't Was een ernstig geval en hy zou er op /.yn wande ling eens goed over nadenken. Zeer onstomd dat hy zich zondor de hulp van Miska moest klecdcn, ging de goneruul zich voor zyn gewone wandeling gereedmaken. Uit zyn kamer komend en juist toen hy de trap wilde afgaan, zag hij op liet portaal eon klein kind liggen op een kussen en zorgvuldig in eon dokon gewikkeld Eon kind? Een vondeling? Hij kon zyn oogen niot gelooven. Hy bukte zien en schoof do doken eon weinig op zy om hot gezichtje boter to kunnen zienoen rond, rood bakkesje mot dicht geknepen oogjes. Kilian von Benda bloof geruiraen tyd naar het kind staren, ton prooi aan do zonderlingste gewaarwordingen. En toon hot kleine wurm in zijn slaap zyn mondjo vortrok, toen grinnikto de gonoraal van ploizier Zoo voorzichtig mogelijk noru hy hot hoopje op on bracht het naar zijn slaapkamer, waar nij hot op eerste het beste plaatsje neerlegde, dat hy vry zag op zijn grooto wasohtafol. Toen bleef nij weder eonige oogenblikkon pein zend noar het wicht staren en ging hy nu wat er nu vorder zou moeten gebeuren. Eigenlijk paste zoo'n klein kind ullos behalve in zijn huishouding! En dat zal ieder begry pen dio met de huishouding on do levensomstandig heden van den gonoraal bekend is. Toon men zoooven hoorde, dat do generual zyn oppasser zoo maar ineens naar den provoost zond, moot men natuurlijk gedacht hebben dat het tooneel der handeling een kuzerno was, maar dat was volstrekt niet hot geval. Do generaal woonde niet alleen niot in con kazorno, maar was zelfs al sedort jnron niot moor in aotieven dienst. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1