Stadsnieuws. Advertentièn. Tot lieden zijn to Breda in dit jaar geëxa mineerd 150 candidate»hiervan slaagden er 5(5 of 37.3 pet. Hieruit blijkt voldoende, dat de »Bredasche akte" niet zoo gemakkelijk verkregen wordt. Men bericht ons, dat de Lombok kers een verraderlijken aanval hebben gedaan op onze troepen en deze verstrooid en aan zienlijke schade toegebracht hebben. Bijzonderheden ontbreken, doch uit Amsterdam wordt ons getelephoneerd, dat de cavalerie verstrooid en de verbinding tusschen Mataram en Itemara afgesne den is. Te Amsterdam is Vrijdag in den ouderdom van 70 jaren overleden de beer W. H. van Heijningen. oud-redacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage, na 1870 van liet Nieuivs van den Dag. Vóór bij in de journalistiek trad, was de ontslapene boekhandelaar en uitgever te Utrecht, en als zoodanig oprichter van liet tijdschrift NederlainL Het programma is verschenen van de wedloopen, die, uitgeschreven door de A mster- damsche Sportclub en deAlgemeene Hard draverij-vereeniging, Zondag 23 September zullen gehouden worden op het landgoed Cruys-Bergcn bij Bussum. Het jaarfeest van het Zeister Zendingsge nootschap zal Woensdag 19 September te Zeist gehouden worden. Van der Linden, beschuldigd van door vergiftiging met arsenicum te hebben ge tracht zijn moeder en zijn oom, te Amster dam. van het leven te herooven, en tegen welken beschuldigde het Openbaar Minis terie 10 jaren gevangenisstraf had geëischt, is Donderdag door de vacantie-kamer der arromlissements-rechtbank te Amsterdam tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij deze uittspraak toonde de veroordeelde niei de minste ontroering. De 04-jarige aardappelenmeter Gijsberlus Versluis, zag Vrijdag het driejarig kind van V., in liet Levendaal te Leiden vallen en al meer en meer wegzinken. Hij sprong te water en redde het kind. De kolonel-com mandant van het vierde egiment infanterie aldaar, de heer Langguth, was getuige van deze redding en nam, op den walkant ge knield, het kind van Versluis aan. wien hij ter belooning in ruil voor het kind twee muntbiljetten, van tien gulden ter hand stelde. Wat was de brave man, die voor de 43ste maal een menschenleven op deze wijze redde, in zijn schik Door Burgemeester en Wethoudei-s is mejuffrouw A. C. M. J. Duyster aange wezen als plaatsvervangend hoofd aan de openbare school le soort voor meisjes (hoofd mej. M. van Lessen.) Ter gelegenheid van den 14den verjaardag van H. M. de Koningin zal aanstaanden Vrijdagmiddag om 12 uur op de Vlasakkers het geheele garnizoen een groote parade houden, waaraan ook zul worden deelgenomen door de dienstdoende schutterij. De troepen zullen worden gecommandeerd door overste W. Hingman, van het 5e regi ment infanterie, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan kolonel IJpey, garnizoens commandant. Aan kolonel C. C. Vigelius, dirigeerend officier vun gezondheid der le klisse en hoofd in het 2e geneeskundig district, waar onder Amersfoort ressorteert, is pensioen verleend, terwijl tot zijn opvolger benoemd is de tot kolonel bevorderde dirigeerende officier van gezondheid der 2e klasse H. C. van Eyk van Voorthuysen. Om tijdelijk dienst te doen bij liet garni zoen hier is hedenochtend hier ter stede aangekomen de officier van gezondheid der 2e klasse J. E. Musehart, werkzaam bij het Militair hospitaal te Utrecht. De bij liet. 5e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein B. H. Luber blijft tot 1 October leeruur bij den Hoofdcursus te Kampen, op welken datum hij vervangen wordt door den le luitenant W. A. Ver- steegli, thans leeraar aan den cursus van het 5e regiment hier, en dan bij een der batal jons te Amersfoort wordt ingedeeld. De le luitenants J. C. A. Drabbe, W. J. Methorst en A. L. van A Helen van Saems- foort, onderscheidenlijk van het le. het 2e en liet 3e regiment veld-urtillerie, gedeta cheerd hij de Rijschool hier, worden 1 Novem ber eervol van deze. detarheering ontheven en weder gedetacheerd te Bergen-op-Zoom tot het volgen van den cursus in de africh ting van trekpaarden. De le luitenant P. E. H. V. L. baron Van Boecop, van liet depot-escadron van het le regiment huzaren hier, is tot 6 September gedetacheerd te Deventer om gedurende de cavalerie-manoeuvres op te treden als deta- ehements-eommandant over liet daar achter blijvend personeel van liet korps. Hedenochtend vertrok van hier, ondercom mando van luitenant H. J. M. C. Schreuder van de Coolwijk, een detachement van 20 onderofficieren en minderen van bet escadron ordonnansen om deel te nemen aan de cava lerie-manoeuvres. De bij bet Indische leger gedetacheerde le luitenant der cavalerie G. J. A. baron Van Hardenbroek van A minors tol volgde 25en Augustus per stoomschip Prinses Marie zijn nieuwe bestemming, doch zal te Genua scheepgaan. Adiudant N. H. C. Christen, van het 5e regiment infanterie hier, wien verleden jaar op zoo plechtige wijze en onder zooveel be langstelling, óok van de zijde der burgerij, de gouden medaille voor trouwen dienst werd uitgereikt, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. Zijn we goed ingelicht dan zal hij verbon den worden aan 's-Rijks magazijn van ge neesmiddelen te Amsterdam. Dr. H. W. Heinsius, benoemd leeruur aan de Rijks Hoogere Burgerschool te 's-llerto- genbosch, is thans ook benoemd tot leeraar aan het Gymnasium aldaar. Bij de in de vorige weekte 'sGravenhage gehouden aeten-examens Middelbaar onder wijs zijn de volgende stadgenooten geslaagd: voor Engelsclie taal A de heeren H. Tom- merup en Van der Noordaa, terwijl voorde akte voor Fransche taal Lager onderwijs is geslaagd mej. C. J. E. Leinweber. Tot agent van politie der 4e klasse alhier is benoemd J. van den Brink. De ruim 55-jarige G. van Eijden, wonende aan den Lageweg, in de wandeling bekend als »doove Gijs," bad Zaterdagavond een familielid bijgestaan in het vervoeren van koeien en schijnt toen, om langs den kortsten weg huis waarts te keeren, den spoordijk gevolgd te zijn. Gisterochtend vonden zijn huisgenooten. die hem te vergeefs verwacht hadden, zijn vreeselijk verminkt lijk bij het kruispunt van tien Centraal- en den Oosterspoorweg. Het vermoeden ligt voor de band, dat hij den trein niet heeft hooren naderen en door dezen gegrepen en overreden is. Vanwege het bestuur van »Floralia", zal Woensdag den 5 September a.s., op het terrein van bet koffiehuis de Avend, van 's voor middags 40 tot 's namiddags 4 uur, de ten toonstelling plaats hebben van de in Mei laatstleden uitgegeven planten. Zij, die daaraan wensehen deel te nemen, zijn verplicht aan liet bestuur, dat daartoe op genoemd terrein zal zitting houden, hier van kennis te geven op aanstaanden Woens dag (den 29 Augustus) 's namiddags tusschcn 1 en 3 uur, terwijl zij dan gehouden zijn op Dinsdag 4 September tussclien 10 en uiterlijk 1 uur de planten in te leveren, die den (lag daarna tusschen half vijf en 7 uur 's namid dags moeten worden afgehaald. De entrèe is voor inzenders vrij, op vertoon van hun bon; anderen hebben toegang tegen betaling van 25 cent Wegens het niet aanvaarden door 3 heeren van de benoeming op hen uitgebracht als bestuurslid van den hier opgerichte» Rooinsch katholieken Volksbond, had gisteravond een aanvullings-verkiozing plaats, waarbij met overgroote meerderheid van stemmen ge kozen werden de heeren H, G. Putman, M. Pijpers en J. Verinev, die hun benoeming aanvaardden. Het bestuur is thans saatngesteld als volgt M. II. T. Vermolen, president; J, C. Huur- deman, vice-precident; C. J. de Koning le en H. G. Putman 2e secretarisE. J. Soerewijn le- en J. van Doorn 2e penningmeester; N. C. de Wit ie- en M. Pijpers 2e commis saris; J. Vermey, bibliothecaris. Een voorloopig reglement voor een be grafenis vereeniging werd vastgesteld, waarna de vergadering, te 6 uur aangevangen, om half negen werd gesloten. Vertegenwoordigers van alle standen waren tot deze bijeenkomst opgekomener heersehte een gezellige toon en volmaakte orde, het geen veel goeds voor de toekomst belooft. Aan het verslag van het verhandelde in de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht, gehouden te Arnhem den 21sten Juli 1894, is het volgende ontleend Aan B. en W. van Amersfoort merkte de inspecteur van het geneeskundig Staatstoe zicht op, dat het terrein, hetwelk zij voor een Algemeene begraafplaats wilden aankoo- pen, gunstig gelegen is en de aard van den oodern niets te wensehen overlaat, maar dat het laagste gedeelte ophooging zou vorderen wegens den stand van het grondwater, in dien men twee lijken boven elkander wilde begraven. De gemeenteraad heeft nog geene beslissing genomen. Geadviseerd werd om èn uit een wettelijk èn uit een sanitair oogpunt afwijzend te be schikken op liet verzoek tot vergrooting der R. K. begraafplaats te Amersfoort in de richting van do Bergstraataldus werd door B. en W. besloten. Toen het kerkbestuur nu verzocht de begraafplaats aan een andere zijde uit te breiden, gaven B. en W., gehoord den geneeskundigen inspecteur, hiertoe verlof, daar de. grens van dit terrein op den bij de wet voorgeschreven afstand van de be bouwde kom verwijderd ligt. De schoolopziener in het arrondissement Amersfoort deelde den geneeskundigen in specteur mede, dat in alle scholen van zijn arrondissement aan het vrouwelijk onderwij zend personeel gelegenheid is •gegeven, gedu rende de schooltijd te kunnen gaan zitten. De Nederlanilsclie Maatschappij van Brand verzekering te Tiel, alhier vertegenwoordigd door haar agent den heer H. R Strove, heeft aan den commandeur van brandspuit no. 2 een gratificatie doen toekomen ten be hoeve van de manschappen en het perso neel dier spuit voor de flinke en degelijke medewerking bij en liet spoedig blusscnen van den brand, op 5 dezer in het buis aan de de Scherbierstmat alhier ontstaan, welk buis bij gemelde Maatschappij was verzekerd. Wij hebben Zaterdagmiddag volop geno ten van de baldadigheid van eenige vrijwil ligers van de Koloniale reserve uit Nijmegen, die menig reiziger vooral zij die de aan sluitingen misten hebben gedupeerd. De 'trein uit Nijmegen, die om 1.45 te Woudenberg moet aankomen, kwam maar niet opdagennoch de chef nocli iemand anders wist eenige opheldering te geven. Eindelijk kwam de trein in het gezicht, maar telkens en telkens stond hij stil- zonder dat iemand de oorzaak daarvoor kon ontdekken. Wat was het geval Des ochtends waren, (men zegt) 300 man van de Koloniale reserve met verlof ge zonden, terwijl aan ieder f30 was uitbetaald. Reeds in het station waren ze begonnen met hun grappen. Voorbij Kesteren kreeg een hunner den inval, eens aan de noodrem te trekken; onmiddellijk stond de trein stil. Telkens en telkens weer werd dit spelletje herhaald, zelfs nadat bij Woudenberg een der helden uit den trein verwijderd was. Nadat eindelijk de trein hier ruim een uur te laat was aangekomen, waren de zestig die in den eersten waggon derde klasse zaten zóo onhebbelijk, dat het niet geraden was hen verder te vervoeren. Die waggon werd daarom uitgehaukt, terwijl naar het Centraal station getelegrafeerd en vandaar naar de infanterie-kazerne en het politie-bureau ge telephoneerd werd. In den looppas kwam nu spoedig een ge wapend detachement met een sergeant-majoor en twee onderofficieren van het O. 1. leger, terwijl ook de kapitein plaatselijk adjudant spoedig aan het nieuwe station kwam, die de kolonialen, die zich inmiddels in de stad verspreid hadden, liet terugbrengen. Om 5,43 en 5.57 konden zij in twee deta chementen hun reis vervolgen. Te meer verwonderen ons deze baldadig heden van dronkenschap was geen sprake nu nog zeer onlangs de heer commandant. derKoloniale reservezoo ernstig gewaarschuwd beeft tegen dergelijke buitensporigheden, die de uniform oneer aandoen e.i het pres tige van de vrijwilligers voor het Koloniale leger in het oog van kameraad en burger niet weinig benadeelen. Over den heer Cumberland, die Woens dagavond in «Arnicitia" hier zal optreden, schrijft de Gelderlander van jl. Donderdag: Gisteravond gaf <lo hoor Cumberland, een neef en leerling van den man wiens kunst hij beoefent, in de „Vereeniging" zijn eerste séance. Van nationaliteit een .Spanjaard, is hij van afkomst oen Engelschman, bedient zich echter van do Fransche taal, dio hij mot veel gemak spreekt. Zijn donker uiterlijk en scherp geteekende gelaatstrekken verraden volhar ding en wilskracht, zijn leveudige. bewegingen een prikkelbare natuur, voor eiken indruk vatbaar. 'tTs buiten twijfel, dat bij al zijn kunstverrichtingen de suggestie een voorname rol speelt: toch blijft een verklaring zijner toeren zeer moeilijk. Al dadelijk verbaasde hij zijn publiek door het terug vinden cener speld, die door 2 heeren op ecu onmogelijke plaats was weggestoken. Reeds op het eerste oogen- 1)1 ik wist hij, naar welken kant hij moest zoeken, en na minder dan 5 minuten stak hij de speld zegevierend in de hoogte. Bedrog was hier totaal buitengesloten, daar vier heeren hein op den voet volgden en al zijr. bewegingen controleerden. Het radon van nummers, datums en namen ging hom al even gemakkelijk af. Verbeeld II echter, dat hij geblinddoekt oen bevel uitvoert, hem door don persoon, dien hij bij de hand houdt, in gedachte gegeven. Wij zetten het onzen lezers te doen, een bloem ruiker te proaenteeren aan de dame, welke wij dien hebben toegedacht, of te loopen over een kromme of gebroken lijn, met krijt over den vloer getrokken. En dat alles in don blinae! Het mooiste nummer wns wel het luatstc. De heer C. verzocht eenige heeren op een stuk papier te schrijven den naam van het hoofd van een Slaat. Eenige oogonblikken later toekende hij voor hot publiek, alweder geblinddoekt, het portret van onze jonge Koningin, wier naam door den heer K„ dio hem suggereerde, op papier was gebracht. Wij heb ben dat papier niet gevolgd, maar zoo de „ideograph" geen inzage nam van den inhoud, vragen wij ons af, hoe hei mogelijk is, met behulp van beide oogen laat staan in den blinde net portret te toekeuen van iemand, wiens nnain een geheim is. wiens beeltenis slechts een ander voor den geest staat." Wij lozen in de Gooi- en Eemlander Het zesde en laatste concert van liet Staf- muziekkorps 5e regiment infanterie, directeur de Hoer G. IC. G. van Aken, (Vrydag)avond op den Kerkbrink (te Hilversum) gegeven, en door frise.h hoewol heerlijk weder begunstigd, is hoe zou het anders kun ten uitstekend geslaagd, en wekte voel gee:tdrift hij het publiek, dat in gruotengetalo was opgekomen, om van het schoone, door deze kapel geboden, to genieten. Te genieten, want waarlijk, dc roep over deze concorton is éénstemmig gunstig, wat het heerlijk kunstgenot betreft, dat zij aanbieden. En tot die overtuiging komt men dan vooral, a's men in de gelegenheid is geweest andere muziekkorpsen tc hooren, en te vergelijken de vergelijking vult steeds ten gunste van dit korps uit. liet zou tc ver voeren, wilden we de voortreffelijke uitvoering van elk nummer in 't bijzonder roemen. Genoeg zij !ic., op te merken, «lat alle 8 nummers waaruit liet programma bestond, mot virtuositeit werden voorgedragen. Met éen nummer echter een uitzondering to maken in bijzondere vermelding, zal wel vergund zijnwij bedoelen no. 6. de bewer king van het thema,,'s Konirnt fin Vogel geliogeu" deze bewerking is zeer karakteristiek en geeft de eigenaardige opvattingen van elk der in 't programma genoemde meesters zeer juist weer. Alle nummers werden luide toegejuicht, en dit applaus wat, verdiend. I)at er by dit laatste concert iets onverw ehts geschieden zou, was bij do idgemoone tevredenheid over .'t geen Van Aken te genieten heeft gegeven, haast wel denkbaar. Even vóór het eindigen van de groote „Fantaisie de l'opéra Les dragons de Villam", door Van Aken meesterl'jk gearrangeerd, trad dc heer J. van der Smit naar de estrade, en nauwelijks was dc laatste klank der instrumenten vernomen, of hij sprak den heer Van Aken ongeveer in de volgende bewoordingen toe Hooggeachte Directeur „Namens de Hilvergunisohe ingezetenen en mede namens den heer Willerdiug breng ik U hartelijk dank voor al 't schoone, dat U en Uwe kapel ons dezen zomer te genieten hebt gegeven. Wij hebben U loeren kennen uls een bekwaam componist en als een uitstekend dirigent, waardoor gij en uwe musici dc werken van oude en nieuwe meesters op uitnemende wijze hebt vertolkt. „Een profeet wordt in zijn eigen land niet geëerd," zegt een bekend spreekwoord. Maar wij Hilversummers zullen dit spreekwoord te niet doen, en U en Uwe geachte kapel huldigen met deze frisscho laurierbladen. En U, mijnheer Van Aken, verdient die hulde ten volle. De keuze uwer concertnuminers, de meesterlijke divigeutie, de vlekkclooze uitvooriugen hebben ous U en Uwe wakkere musici leeren hoogachten, zoodat wij U in éen adem noemen met het muziekkorps der Grenadiers en Jagers. Daarvoor onzen innigen dank! Wij roepen U daarom een hartelijk tot weerziens toe!" Hierop bood de lieer Van der Smit den lieer Van Aken een fraaien lauwerkrans aan, met welke wèl- verdiende hulde het aanwezige publiek, blykcns do langdurige toejuichingen, volkomen instemde. Zicht baar was dc lieer Van Aken door dit bewijs van wanrdeering en hulde getroffen,cn nadrukkelijk ver zocht hij en.! „Hilversum* ingezetenen wèl uit zijn naam te willen danken voor hun waarduering vun zijn streven en dat zijner mannen, cn waar hij meende erkentelijk te moeten zijn voor de bewezen hulde, zou hij trachten met zijn korps steeds naarhooger: Excelsior 1" Na de pauze had de lieer Van Aken do beleefd heid het publiek te bedanken met een vlekkelooze voordracht van het oude Wilhelmus. Allen ontbloot ten het hoofd en luisterden staande naar deze schoone muziek. Zeer stellig zal dit laatste concert, ook om de Ben- gaalsche verlichting, die van tycl tot lijd ter eerc der kapel werd ontstoken, lang in gunstige herinnering blijven. Met den hoer Van der Smit roepen wij den heer Van Aken een hartelijk „Tot weerziens!" toe. Het is zeker verblijdend, dat het middel tegen ongedierte Thiirinelin. ilat in weinige jaren wereld beroemd werd, ook hier wordt verkrijgbaar gesteld. Het ware zeer te wensehen, dat Thuriuelin in ieder huis, in iedere familie gebruikt werd, want het is het radicaalste middel to;;en de viervoetige plaag geesten der mensehheid, Zooals keukonkeveis, kak kerlakkeu, vliegen, vlooien, motten enz. Waar Thurmelin verkrygbiur is, zegt U de annonce in dit blad opgenomen. Aniersloortsche Zwem- en Badinrichting. Tempera tuur van water en lucht. Datum. 8 uur. 12 uur. 3 rur. Annme r- kingeu. 24 Aug. 27 57 50 57 58 57 i 58 59 00 00 58 02 57 58 GO 58 59 62 Nederlandsehe Centraal Spoorweg- Mar tschappij. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Juli 1894. Reizigers 60423 50 653.24 Bagage honden (tonnen) 467 4 324.62 Levende dieren, rijtuigen enz. 6068.85 Goederen (tonnen) 13001 17 G25.50 Diversen 324.78 Totale opbrengst75 990.99 Totaleontvangstsedert 1 Jan/94 550 048.03 gedurende 4893 555408.03 Gemiddeld aantal kilometers in expl. sedert 1 Januari '94 102 1 *93 402 dus ontv. p. dagkil. '94 f 25.40 in '93. f 25.07 346'sie STrÊ JTS-LOTiJlHJ VIERDE KLASSE, Eerste lijst. Trekking van 27 Aug. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende numtners te beurt gevallen Prijzen van f05. 3733 0042 8303 8374 8718 8793 8801 44693 11734 11740 49505 19517 19549 4955940580 en 49820. Te zamen 46 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar a 1'3.50 per lot. Voor de vele blijken van belang stelling-, ontvangen 'op ons zilveren teest, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. HOLST. A. HOLSTVan Bottenburg. Amersfoort, Aug. 1894.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2