Donderdag 30 Aug. 1894. No. 4384. 38e Jaargang. Von BENDA Sr. en Jr. Binnenland. 31 Augustus Uitgave Firma A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschijnt- Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 n uilen j - Franco regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeuingsadvert per regel 15 et. Reclames per regel 26 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in liet Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht. Wijk B. 60 Teleplioonnummer 19. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tut liet geven van geldex ter i.eex zal pene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 3 SEPT. aanstaande, 's namid. van hai.f twee tot hai.f drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar do belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. KENNISGE V I N' G E N. WETHOUDERS Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 92). Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan H. MEURSING Co. en hunne recht verkrijgenden vergunning is verleeDd om een cornwall-stoomketel te plaatsen in hot perceel, alhier gelegen aan het siationsplein, wijk G. no. 275, kadastraal bekend onder sectie D. no. 1164. Amersfoort, den 25. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgermeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. li der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door WILLEM HULST ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene kachel- en grofsmederij in het perceel alhier gelegen aan de Papenhofstede wijk F. No. 391, bij het kadaster bekend onder Sectie 12. No. 2664, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag den 8. September aanstaande, des voormiddag8 te elf uren, gelegenheid ten raadhnize wordt gegeven om. ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 25. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op eene aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 22. Augustus 1894, No. 5, Az., (Provinciaalblad No. r»7), volgens welke in dege- meenten Abcoude- Bnambrugge, BenschopJutfaas, Mijdrecht,. Nich terecht, Polsbroek, Vinkereen en Waterveen en Wilnis het moud- en klauwzeer (ibesmettelijke blaar uitslag ran dm mond en de klau wen) is uitgebroken; Vestigt de aandacht op het belang, dat voor Feuilleton. Naar hel Duitsch. 2.) Op zijn twintigste jaar was hij zijn militaire loopbaan begonnen en na twintig jaren dienst hact hij het reeds tot generaal gebracht, dank zij de oorlogen, die hij had meegemaakt. Miska was reeds bij hem in dienst gekomen toen hij luite nant was en was sedert dat oogenblik als het ware niet van zijn zijde geweken. Kilian von Benda had een schitterende carrière gemaakt. Alles was hem meegeloopen, tot op het oogenblik dat hij den hoogsten rang had bereikt. Toen deed zich tot tweemaal toe iets voor, waardoor hij wel niet anders doen kon dan ontslag uit den dienst nemen. Het eerste gebeurde in tijd van oorlog, liet wus op den avond van een dag dat er lievig'was gevochten; de manschappen waren uitgeput a uitgehongerd. Rust, maar meer nog een stevig maal was dringend noodig. Maar wat bleek toen Dat er geen mondvoorraad was! Van hooger hand was er bevel gekomen, dat de troep in twee bepaald aangewezen doelen moest gesplitst worden. Dat was geschied en tijdens het gevecht had dit geen bezwaar opgeleverd. Maar nu er naar eten werd gesnakt, bleek het, dat er geen stuk proviand aanwezig was. Aile proviand en al het vee was hij de eerste, brigade ingedeeld, terwijl de geheele de veehouders, vooral voor hen, wier vee geweid wordt in de nabijheid van besmette streken, ge legen is in eene spoedige opstalling van hun vee, aangezien de smetstof van genoemde ziekte zich, blijkens de ervaring, zeer wel van de eene weide naar de andere kan verspreiden. Beveelt den veehouders daarom in hun eigen j belang, aan, dit jaar hun vee optestallen, zoo- dra de belangen van hun bedrijf zulks maar eenigszins toelaten. Amersfoort, den 28. Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. j Vrijwillige oefeningen in den W. t Pi£i\ Ëi i i\ to iïLi De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, j Gelet op eene mededeeiing van den met de leiding der natemelden oefeningen belasten Kapitein-Adjudant bij het 5e regiment Infanterie alhier Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van heaen af tot en met den 9. September aan staande, alle werkdagen van des morgens 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur des namiddags, bij het bureel van het oe regiment Infanterie, benevens ten huize van voornoemden Kapitein-Adjudant-, aan den Soesterslraatwegwijk G, no. 1692lli3a. voor jongelieden boven dc 17 jaren gelegenheid gegeven wordt zich te doen inschrijven tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, welke in den winter van 1894/95 in het garnizoen alhier worden gehouden dat de cursus is verdeeld in een practische en in een theoretische, terwijl voor het volgen van den laaisbetloeltlen cursus een examen wordt ver- ci8eht in eenige vakken van het gewoon lager onderwijs dat aan het met goeden uitslag volgen van den cursus de navolgende voordeelen kunnen worden toegekend a. Vermindering van den eersten oefeningstijd tot 5 maanden; b. Benoeming tot milicien-korporaal binnen 3 en tot milicien-sergeant binnen 7 maanden diensttijd c. Keuze van korps en garnizoen d. Wonen buiten de kazerne op verzoek van ouders en voogden dat de oefeningen aanvangen nadat de loting voor de militie heeft plaats gehad en eindigen met hel einde van de maand Februari daaraanvolgende. De Burgemeester, voornoemd, moedigt de jon gelingen, hierboven bedoeld, ten zeerste aan den voormelden cursus te volgen, teneinde de hier- voren aangegeven voordeelen deelachtig te worden, en herinnert, dat bij de aanmelding moet worden overgelegd een extract uit het geboorte-register, benevens een bewijs van goed gedrag, welke documenten kosteloos ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn. AMERSFOORT, den 29 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te weten dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het jaat 1895, door hen aan den Raad aan geboden, gedurende veertien dagen, te reke nen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 30. Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. voorraad ammunitie zich bij de tweede brigade bevond. Een gedeelte van de troepen stikte dus letterlijk in de levensmiddelen zonder éen schot te kunnen lossen, terwijl het andere voor weken ammunitie genoeg had, maar gevaar liep den hongerdood ta sterven 1 De generaal was woedend. Hij raasde en tierde en in zijn ergernis, dat zijn soldaten na zulk een zwaren en vermoeiden dag gebrek moesten lijden, riep hij uit: „Welke stomme ezel heeft on9» dat koopje geleverd Die „stomme ezel" was een vorstelijk perso nage van hoogen rartg. Ieder wist dit en het ge heele leger maakte zich in stilte vroolijk over den „stommen ezel," terwijl het ook geen ge heim bleef dat Von Benda hem aldus had gedoopt. De positie van den generaal werd er eenter niet gemakkelijker door. Dit was nog meer het geval, toen er ten tweeden male iets dergelijk voorviel. Bij een groote manoeuvre, waarvan de leiding was op gedragen aan het bewuste vorstelijke personage van hoogen rang, moest Von Benda het vijan delijke leger aanvoeren. Het programma schreef voor. dat hij zich moest laten verslaan, maar zoo lang mogelijk een ontmoeting met den vijand vermijden. Dit laatste voorschrift werd stip' door den generaal gevolgd. Ilij liet zijn troepen van rechts naar links en van links naar rechts trek ken, totdat hij eindelijk den tijd gekomen meende om zich te laten overwinnenTe vergeefs zocht hij toen echter naar de legerscharen, die hem moesten verslaanEr was zelfs geen spoor van te ontdekken. Twee dagen achtereen bleef hij zoeken maar Van huis en stulp en toren waait De Nederlandsche vlag, Ze wappert met d' Oranjevaau Op Koninginnedag. En alle menschen vieren feest In 't lieve Vaderland, En allen bidden „Leef nog lang Gij hoop van Nederland." Straks groeten ze U met lied er bloem Geliefde Koningin, U, Neerlands vreugd en Neerlands roem, U, trots van elk gezin. Straks juichen zij u blij te moe Vol eerbied U bun feestlied toe. De rijkste gave van Gods hand Ons aller roem en vreugd De trots, de hoop van Nederland Van ouderdom eu jeugd Is Wilhelmina, 's lands Vorstin, De teerbeminde Koningin. Stijgt straks ons lied bij bloemengeur Tot u, met diep ontzag, Tooit ons de dierbre Oranjekleur Op uw geboortedag, Dau smeeken weGods Vadermiu Omstrale onze Koningin. H. M. SCHERMER. Amrusfoort, 30 Aug. '94. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. De treurige gebeurtenis op Lombok vormt, als wel van zelf spreekt, het onderwerp van aller discours. Wat er geschied is, zullen we eerst na langen tijd metzekerheid vernemen. Er zal na tuurlijk wel eeu eoufre douleur gevonden wor den wieri deze debacle wordt geweten, doch waar de onderwerping zóo volkomen en de vriendschapsbetuigingen zóo algemeen waren, ligt het voor de band, dat onze troepen minder waakzaam zijn geweest. Niemand heeft een herhaling verwacht van de gebeurtenissen van 1849, toen op Bali hetzelfde verraad werd gepleegd. Vreemd is het, dat, waar wij Maandag ochtend van particuliere zijde het bericht kregen, dat onzen troepen «aanzienlijk nadeel" was toegebracht en het Nieuws van den Dag wist- te melden, dat de «cavalerie verstrooid was, het Departement van Koloniën eerst Dinsdagavond bericht gaf, ja zelfs de drin gendste telegrammen van ouders of voogden wier betrekkingen de expeditie meemaakten onbeantwoord liet. Het in de Staatscourant van Dinsdagavond opgenomen telegram van den Gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië luidt: «Vervolg telegram gisteren. Binnen vier dagen gaat tweede bataljon naar Lombok tot spoedigste aanvulling geleden verliezen, zoomede sterke artillerie en al wat noodig is tot reconstructie expeditie; elfde bataljon kan zoo noodig volgen. H. M. Tromp versterkt scheepsmacht. Segov tweede bevel hebber. Overste de Moulin chef staf." Uit dit telegram blijkt, dat een vorig tele gram van den Gouverneur-generaal, waarvan nerseining is gevraagd, niet aan het Depar tement van Koloniën zou ontvangen zijn; het is mogelijk, dat zulk een belangrijk Regee- ringstelegram verloren raakt, doch zeer waarschijnlijk is dit niet. Het heeft er meer van, dat men de tweede dépêche heeft ge publiceerd bij wijze van voorbereiding. Woensdagochtend verscheen eindelijk een buitengewoon nummer van de Nederlandsche Staatscourant, bevattende de volgende mede- deelingen: (Dinsdag)avond is bij bet Departement van Koloniën het achtergebleven telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-lndië ontvangen, waarvan melding is gemaakt in de Nederlandsche Staatscourant van gisteren. Het luidt als volgt: «Generaal Vetter meldt25 dezer (dus na vruchteloos! Eindelijk besloot hij met zijn onover wonnen leger weer naar de garnizoensplaats terug te trekken en rukte hij met volle muziek de stad binnen. Het vorstelijk personage, dat op de on handigste wijze had gemanoeuvreerd, was woedend en liet zijn troepen drie dagen later met stille trom de stad binnentrekken. Weder maakte het geheele leger zich vroolijk over den „stommen ezel", maar wat erger was, het groote publiek lachte mee en er werd zelfs in de couranten over het geval geschreven; er kwamen spotprenten u t cn in de booge militaire kringen werd de zaak nu zeer ernstig opgevat. Het einde der historie was, dat de generaal ont slag nam uit den dienst. Zijn trouwe Miska volgde dit voorbeeld en bleef oppasser bij zijn generaal, toen deze het eenzame kasteel bij Karnabrunn, een dorpje in de nabijheid der residentie, betrok. Het was een stil en eentonig leven, dat hun te wachten 9tond, maar zij schikten er zich heiden in. Na rijp beraad had de generaal besloten zijn huishouding geheel op militairen voet in te richten. Waar hij sedert jaren aan zulk een omge ving gewend was, meende hij het raadzaam, daarin gee.! verandering te brengen. Miska bleef zijn oppasser, zijn lijfdienaar; verder nam hij een koetsier, een palfrenier, een staljongen en een huismeester, allen oudgedienden. De huismeester was tevens provoost en hoewel hij in diequali- teit niet veel te doen had, vervulde hij bij voor komende gelegenheden zijn ambtsplicht met groote gestrengheid. Kilian von Benda stond nog in gepeins over de kleine vondeling gebogen en wist niet wat hem eigenlijk te doen stond. Het verbaasde hem uitermate, dat hij dit geheele avontuur niet veel onaangenamer vond, want hij begreep toch wel, dat hem moeilijke oogenblikken te wachten stonden. Feitelijk kon hij de zorgen voor den von deling opgedragen hebben aan het armbestuur der gemeente; maar het was twijfelachtig of dit zou zich zoo lang mogelijk tegen zulk een opdracht verzetten en intusschen kon het wicht toch niet aan zijn lot worden overgelaten. Von Benda zag op het voorplein zijn palfrenier en riep hem door het venster toe, dat hij Miska naar boven moest zenden. Eenige oogenblikken later kwam de palfrenier boven en 'helde den generaal mede, dat Miska niet kon komen, omdat hij arrest had. Er bleef den generaai niets anders over dan zelf naar be neden te gaan en den onschuldig veroordeelden dienaar te bevrijden. Eer hij de kamer verliet, nam hij echter de noodige voorzorgen om te voorkomen dat het kind van de waschtafel zou vallenhij zette er zijn kom en lampetkan voor en schoof het zoover mogelijk naar achteren. Daarop ging hij Miska uit zijn kerker verlossen. Toen hij kort daarop met zijn oppasser bij het kind stond, zeide hij Maar waarom heb je me dat toch niet dadelijk gezegd? Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1