Stadsnieuws. den wekelijkschen rustdag) 14 uur 's avonds Tjakra (Negara) overvallen, beschieting duur de ook volgenden dag; verliezen in loop '26 dezer reeds 44 dooden en 85 gewonden, geen water, fourageering onmogelijk, verliezen toenemend drie uur 's middags teruggetrok ken naar Matararn. Goederen achtergelaten om de gewonden in wagens te kunnen ver voeren. Onderweg lievige verliezen. Mataram's toestand nog slechter. Bivak prijsgegeven, 's Avonds 8 uur. kwam colonne-Byleveid uit liet binnenlandook zware verliezen. Vivres ontbraken. Bivak niet te bereiken. Gemeenschap met Ampenan verbroken, in gesloten tusschen Tjikra en Matararn, was offensief, optreden onmogelijk. Toestand door vele gewonden onhoudbaar 27 dezer 's mor gens 6 uur werd door omtrekking zuidwaarts teruggetrokken op Ampenan. Verliezen toen betrekkelijk gering. Gesneuveld 4 officieren 63 minderen, ge wond 12 officieren, 153 minderenvermist 6 officieren 148 minderen; 4 veldkanonnen achtergelaten te Matararn. Omtrent de colonne-Lawick, die in binnen land is, niets bekend. Oorlogsschepen de- barkeerden 200 man en landden geschut te Ampenan. Aanstonds vergadering Baad van Indië met commandanten leger en vloot, om te beraad slagen over mijn denkbeeld tot dadelijk zenden bataillons en artillerie, zoo noodig meer be schikbaar. Ik sein u beslissing. De namen der gesneuvelden en gewonden, voorzoover het telegram die vermeldt, zullen later worden openbaar gemaakt." De bier bedoelde beslissing werd meege deeld in het eerstgemelde tweede telegram. Voorzoover bekend zijn van de officieren gesneuveld: generaal-majoor P. P. H. van Ham, 55 jaar; luit.-kolonel der inf. P. van La wick van Pabst, 45 jaar; kapitein der inf. J. C. Lindgreen, 39 jaar; le luit.-adj. Koi- ting, 33 jaar; le luit. inf. J. W. Abeleven, 30 iaar; le luit. art. H. U. S. Boerma, 26 jaar; le luit. genie F. W. C. van der Stuay. 29 jaar; 2e luitenants inf. L. G. Musquetier, 26jaar; jbr. 1'. A. Alting von Geusau, 27 jaar en F. Kalfl'. 24 jaar (was officier sedert 31 Juli Zwaar gewond zijn: luit.-kol. inf. H. F. C. Bijleveldkapt. art. G. 0. Manders; le luite nants int. F. F. F. Fuhrop, 1. T. ter Bruggen Hugenholtz., D. Dooremans en G. J. Velds en 2e luit. inf. H. J. W. G. Aussems. Vermist zijn: kapitein inf. A. E. Kamer man», le luit. art. A. van der Plank, 4e luit. inf. E. de Graaf, officier van gezondheid 2e klasse S. Ujlaki. Licht gewond zijn: kapiteins inf. H. 's Grueuwen, II. J. Jong en 0. C. Musch, kapt. art. J. J. Ternminek; 4e luitenants inf. J. P. Hardie en J. A. Jansen; 2eluit.art. J. E. Timmer en 2e luit. inf. A. Franssen. Aan den Gouverneur-generaal is per tele graaf verzocht ook de namen der gesneuvelde, gewonde en vermiste Europeesche mindere militairen zoodra mogelijk te seinen. Er zijn dus 22 officieren en 364 minderen buiten gevecht gesteldvan de 448 vermiste minderen zijn inmiddels reeds72teruggekeerd. Opmerkelijk is liet, dat van de cavalerie geen gewag wordt gemaakt en vreemd mag I bet heeten, dat onze spionnen geen woord hebben meegedeeld van dezen aanval, die tocli zeker lang is voorbereid. Het geldt hier toch geen nachtelijken overval zondermeer, maar een hevig gevecht dat twee dagen en een nacht heeft geduurd en waarbij onze troepen onder zware verliezen werden terug geslagen tot aan de landingsplaats. Heden vertrokken vijl stoomschepen naar LombokCarpentier met een batterij veld artillerie en een sectie berg-artillerieCoen met een bat. infanterie; Tambora met 200 man infanterie, en de Japara met veld- en vesting-artillerie; Maet&uycker brengt voorts een sterke troepenaanvulling over. Woensdagmiddag werd een derde telegram van den Gouverneur-generaal ontvangen Het luidt: «Colonne-Lawick van Pabst die, evenals coIonne-Bijlevelt in binnenland wa<, ter ver- j zekering gemaakte regelingen, opruimen versterkingen en terugkeer rnenschen naar dessa's, raakte op terugweg bij overgangen Babak en Murmada met Baliërs slaags, be- j reikte met verlies en lichtgewonden grooten i weg naar Tjakra. Bij binnenkomen aldaar geen schot gelost, doch nauwelijks binnen, troep uit doorboorde muren allerhevigst beschoten. Verder voortgaan evenals terug onmogelijk. In loop nacht en morgen 28 dezer bereik- ten cenige detachementen Ampenan. Twee i bergstukken verloren; sluitstukken meege nomen." Wegens tie treurige berichten, uil Indië ontvangen, heelt H. M. de Koningin-Regentes bepaald, dat bet diner ten Move op den ver- jaardag van H. M. de Koningin niet zal doorgaan. I Jlir. mi'. TT. A. J. van Ascli van Wijck 1 heeft Dinsdagavond omstreeks zeven uur uit Utrecht tie terugreis naar Suriname aan 1 Wen! ons 29 Juli van anders zeer be trouwbare zijde bet. bericht toegezonden, dat «de poging der onderofficieren van «le Land macht om Rijkspensioen voor bun weduwen te erlangen, als mislukt moest worden be schouwd,thans verzekert men ons ten stel ligste, dat bij den Minister van Oorlog het plan bestaat deze zaak spoedig ter hand te nemen en tot een voor de betrokkenen goed einde te brengen. Bij besluit van den Minister van Financiën is vastgesteld, dat de 347ste Staatsloterij, zal aanvangen 42 November 4894 en eindigen 2 Februari 1895. Het getal aangeslagene» in de Vermogens belasting zou ongeveer aldus zijn Getal. f 43 000 tot beneden f 45000 9200 45 000 20 000 13 800 20 000 30000 10000 30000 40000 8 900 40000 50000 5 700 50000 75 000 8 000 75000 100000 4 200 400000 150000 4 409 150000 200 000 2100 200000 300 000 1 900 300000 500000 1 400 500 000 750000 G00 750000 «1000 000 200 1000 000 1500 000 200 1500000 «2000000 60 2 (XX) 000 en hooger100 Bij het hoofdbestuur der posterijen zou er over gedacht worden, de brieven- en tele grambestellers en postboden van Rijkswege van schoeisel te voorzien. Aan luitenant-generaal R. A. Jackson, lid van het Hoog Militair Gerechtshof', is, op zijn aanvrage, eervol ontslag uit «lie betrekking verleend, en in verband daarmede, op pensioen gesteld en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem ge durende zijn veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen: tot lid van bet Hoog Militair Gerechthof is benoemd kolonel R. P. Verspyck, plaatselijk- commundant te 's Gravenhagen. Reeds gisteren is te Utrecht aangekomen de dirigeererwle officier van gezondheid der le klasse (kolonel) H. C. van Eijk van Voort- huysen, nieuwbenoemd hoofd in het 2e district voor den militairen geneeskundigen dienst en chef van het Militair hospitaal te Utrecht. Jn strijd met vroegere berichten zal nu toch bet 4e regiment infanterie oefeningen houden in de Legerplaats bij Ommen. Een detachement genie-troepen is Dinsdag uit Utrecht vertrokken om het kamp in gereedheid te brengen. Als verdacht van het valsclielijk opmaken van obligatiën in een geldleening ten laste der gemeente De Bildt zijn de gemeente ontvanger en de gemeente-secretaris, beiden aldaar wonende, naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. Gisterochtend zijn beiden door den reeh- teivo m m issaris verb oor< 1 Vermoed wordt, dat de secretaris gebruik heeft gemaakt van het naamstempel des Burgemeestei's om de stukken te teekenen, en de ontvanger die zoo vervalschte stukken heleend heeft. Althans zeker is, dat hij dit met enkele gedaan heeft bij een kassier, die ze voor echt aannam en eerst tot de ontdek king van valschheid kwam toen hij die stuk ken zelf aanbood aan het kantoor van uit gifte (Blijdenstein Zn. te Amsterdam), waai de chef, de heer De Bordes, er beslag op legde. Op die wijze is genoemde kassier er voor een aardig bedrag ingeloopen. Door den lieer F. baron Van Heemstra is een afstandsrit ten uitvoer gebracht, die wel ile moeite waard is te vermelden, zegt de Ned. Sport. Met een span vijfjarige Zuid-Amerikaansche ruins, die 14 dagen op stal hadden gestaan, vertrok baron Van Heemstra Maandag 1.1. des namiddags te 2'» uur van Boekhorst bij Locbern, via Zutphen naai' Apeldoorn, waar bij te 47» uur 's namiddags arriveerde. Na een rusttijd van V» uur vertrok hij, met slecht weder, te 5 uur naar Amersfoort, waar hij te 9 uur aankwam. Dien nacht te 2'/, uur vertrok hij van Amersfoort via Eem- nes naar Diemerbrug, onder begunstiging van maneschijn, hoewel het onophoudelijk regende, kwam des ochtends te 6'/» aldaar aan, en vertrok om 7 uur naar Velserbeek, via Spaarndam, waar hij te 97» uur zijn doel bereikte. De afgelegde afstand bedraagt ongeveer 450 K. M. De paarden verkeerden bij aan komst in zeer goede conditie. Bij de firma Binger is sedert eenige dagen, zooals reeds met een enkel woord werd meegedeeld, een machine in werking, welke een revolutie in de setters-wereld te voor schijn kan roepen. liet werk, dal tot nog toe door zettere werd verricht, geschiedt thans machinaal. En dat het geschiedt met veel succes bewijst liet drukke gebruik, bet- welk er o. a. te Londen van wordt gemaakt. Daar zijn zetterijen, waar dertig dergelijke machines staan: terwijl er in'tgeheel onge veer duizend moeten geplaatst zijn. De machine, welke door stoom wordt gedreven, beeft een grondvlak van ongeveer li Meter in 't vierkant en vrij wel dezelfde hoogte. Rechts van den zetter bevindt zich aan bet bovenste gedeelte de bak, eigenlijk een soort trommel, welke de letters bevat. Die trómuiel is verdeeld in een menigte kleine afdeelingen, voor elke lettersoort een; van achteren is hij breed, naar voren loopt hij spits toe, zoodat de ruimte van elke afdeeling daar juist groot genoeg is om een letter door te laten. De Icttr wordt echter slechts door gelaten, wanneer gedrukt wordt op een der toetsen, welke zich ten getale van negentig (zes rijen van 15 toetsen) rechts van de machine bevinden. De «zetter" raakt een toets aan, bijv. de t. Onmiddellijk glijdt uit de afdeeling t's van den lettertrommel een t naar beneden, valt op een hellend drijfriempjeen blijft beueden aan dat hellende vlak staan, botsende tegen een koperen plaatje, dat haar tegenhoudt. Op de t volgt bijv. een e, een I, een e, dan de lettere g, r, a, a, f, tot men de letters van het woord telegraaf, netjes naast elkander gerangschikt, legen bet plaatje heelt staan. Achter dat woord moet oen kleine ruimte «wit" voorkomen, de zetter drukt op een plaatje links van zijn toetsen en onmiddel lijk glijdt een «spatie" naar beneden en schuift zich van zelf tegen liet woord. Daarop volgt een tweede woord, een derde enz. tot de regel gevuld is, waarvoor bet sein ge geven wordt door een schel. De zetter drukt nu op een stang; de gezette regel wordt naar links geschoven, tot hij komt vlak voor den pot, waarin de letterspecie in gesmolten toestand zich bevindt en in dien toestand gehouden wordt door een gasvlam, welke daaronder is aangebracht. In den specie-pot is een gleuf; de gezette regel komt juist voor die gleuf, waaruit de specie, door een vooroverbuigende beweging van den pot, gedrukt wordt tegen en tusschen de lettor en aldus den regel zelf giet. Zoodra dit ge schied is, glijdt liet zetsel weer naar rechts en komt tusschen twee scherpe messen, die het effen en glad schaven. Kant en klaar komt de gegoten regel te voorschijn door een smalle ruimte en blijft staan op een plaatje en wordt door een veer naast de andere geschoven. De regel is gereed. De lettere, welke dien regel gevormd heb ben, zijn intusschen niet op haar plaats ge bleven. Zij zijn allen gegrepen door een langen arm, die ze opneemt, ze omhoog brengt en ze vast houdt vlak voor een spriraal. Van onderen tikt er een mesje tegen aan. die letter voor letter in de spiraal slaat; de lettere draaien mee rond tot ze voor de af deeling komen, waarin ze r.buis behooreu en de machine «distribueert" dus zelf het werk, dat zij eerst gezet heeft. De «spaties", die lang, wigvormig zijn, heeft de vangarm laten staan; hij heeft dus als 't ware de lettere er uitgetrokken. Het kan zijn dat de regel min of meer los gezet is: de ma chine vult hem zelf aan, door die wigvormige «spaties" zóo aan te drukken, dat de regel de vereischle lengte krijgt. Dit alles geschiedt in een onmogelijk korteu tijd, zoodat in een oogwenk de regel gezet, gegoten en weer gedistribueerd is. Geen regel, die langer is dan do andere geen letter, die hooger staat dan zij moet staan. Alles kenmerkt zich door een gelijk matigheid, welke geen zetter kan verkrijgen. Daarenboven heeft men nog het voordeel, dat ine» steeds nieuwe letter heett en een mooie druk gewaarborgd is. Een zetter kan evenwel op den verkeerden toets drukken en «lus een fout maken: bij gewoon zetsel kan men de fout verbeteren door eenvoudig het foutieve woord er uitte nemen en er een nieuw voor in de plaats te stellen. Mei een machine is men genood zaakt den geheelen regel, waarin de fout voorkomt, over te zetten, doch alles gaat zoo vlug in zijn werk, dat zulks geen be zwaar is. Zoo kort mogelijk hebben wij getracht, een uiterst oppervlakkige beschrijving der machine te geven. Oppervlakkig moest zij uit den aard der zaak zijn. want om een juist denkbeeld van deze vinding te kunnen vormen, zouden eenige teekeningen dringend noodzakelijk zijn. Telegraaf. Waar, blijkens getuigennis der buren, burgers uit eigen stad er «inloopen", daar is een waarschuwing aan hctgeheeleNcder- landsche publiek niet overbodig. Wie adverteert, om een betrekking te zoeken die wachte zich voor uitnoodigingen, met opzet haastig geschreven alsof de schrijver liet zoo" druk hadde en bijv. luidende«Aangaande de door u gevraagde betrekking verzoek ik u tot mij te komen." Als men dan niet le Amsterdam woont, denkt men bij het lezen der naam- en adresstempeling alsmede: «Kantooruren van 6 tot, 9"— wellicht: daar moet ik wezen, of: ohoe druk is bet daar"! Doch gaat men oi lmen. dan vindt inen aan bet opgegeven adres geen winkel, of fabriekszaak of iets dergelijks, waarvoor men zich per advertentie aanbood, maar een lïosschentrekker! Op genoemde uitnoodigingen geve men dus geen acht, om vergeefscli© reiskosten en wie weet wat nog meer uit te winnen Aanvankelijk te Amsterdam, maar in den laatste» tijd ook daarbuiten, gebeurt het, dat vrouwen in een winkel komen om iets te knopen, mei een gulden betalen en wanneer de bediende dien in zijn toonbanklade heeft celegd en geld teruggeven wil, diens aandacht op iets anders vestigen. Als dan later de man terugbetalen wil, houden de vrouwen vol een rijksdaalder te hebben gegeven. Meestal moot de winkelier toegeven. Men zij voor deze lieden, die bij de politie bekend staan onder den naam «opstrijkstere" op zijn hoede. Bij de schutterij 'e Bergen-op-Zoom schijnt een officier te zijn, die bij de exercitie zijn commando's krachtig denkt te maken met een «knoop". De burgerjongens vonden dat onaangenaam en hadden besloten dien officier eens tc genezen van zijn vloek manier. Ver leden Maandag beeft gedurende de geheele oefening een knaap inet een plank, waarop stond «Ilier vloekt men niet," den luitenant hij de exercities vergezeld, liet lokte heel wat volk, vooral toen de plank ook de schut terij op haar tocht door de stad begeleid le. De lust om in het bezit vau »vast" geld te komen door een of ander ambt of ambije, dus begiftigd te worden, is groot, ofschoon al evenzeer in den mond van bet volk de uitdrukking leeft: «vast geld, vaste armoede." Tengevolge der uitbreiding van bet tram- wegnet, der Eerste Groninger Tramweg Maatsch. (Veendam) is tevens een geringe uitbreiding van personeel noodig. Voor koet sier e» conducteur hebben zich niet minder dan driehonderd liefhebbers aangemeld. I)s. I. Hooykaas Jzu., Remonstruutscli predi kant alhier.* staat op het zestal bij de Remon- strantsche gemeente te Meppel. Door den Commissaris dor Koningin in de provincie Utrecht is verlof verleend aan inr. F. D. graaf Schimuielpenninck, burge meester dezer gemeente, om zich van 1 tot 17 September buiten de gemeente op te houden. De groote parade, welke morgen op de Vlasakkers zal worden gehouden ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal niet plaats hebben om 42 uur. gelijk eerst bepaald werd, doch om 10 uur. Naar aanleiding van het voorbeeld door H. M. de Koningin-Regentes gegeven om, met het oog op de nationale ramp van Lombok, ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin geen feestelijkheden ten Paleize te doen plaats hebben, zal morgen (Vrijdag)avond de geannonceerde muziekuit voering met bal in AmicUia NIET plaats hebben. De volksspelen welke morgen in de kazernes hier zullen plaats hebben, zullen, in verband met liet gebeurde op Lombok, niet opge luisterd worden door muziek. In de plaats van dr. II. W. Ueinsius, die deze gemeente metterwoon verlaat, is dr. A. J. A. 1'range benoemd tot leeruur aan de Rijksnormaallessen hier. Onze stadgenoot de hoer Voortman is Maandag geslaagd voor de acte A. Etlgelsohe taal Middelbaar onderwijs. Tot agent van politie 4e klasse alhier is benoemd G. van Kommer. In sommige bladen wordt bericht, dat onder de militairen hier in garnizoen eenige gevallen van febris tgphoidea zijn voorge komen. Togeniststelling van hen wier nabestaanden thans te Amersfoort garnizoen houden, zij bericht, dat, zich slechts vier gevallen voor deden, terwijl reeds drie patiënten aan de beterende hand zijn. Gisterochtend omstreeks half twaall viel het 5-jarig dochtertje van A. B. al spelend door de balie van de Ulrechtschepoort-brug in de Beek. De agent van politic G. van den Brink, die zich gekleed te water begaf, mocht de vol doening smaken de kleine, die inmiddels een hoel eind was afgedreven, weder op het droege te brengen. Het kleintje kwam met ucn schrik vrjj. Zondagavond heeft achter de Kampstraat een onderlinge vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere K. in het hoof» is gestoken, I waarvan lievige bloeding liet gevolg was. Na j in bet nachtwaclitlokaal door een geneesheer voorloopig to zijn behandeld, is hij huiswaarts I geleid. i De dader E. v. M.. zal worden vervolgd. We zouden van deze snij partij oenda- gelijks voorkomend iets in ilie buurtgeen I gewag gemaakt hebben, als ons niet verzocht was om op deze wijze het bericht van andere bladen tegen t.o spreken, waarin melding wordt gemaakt van oen vechtpartij op Maan-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2