yu Salon-enLuxemeubelen, Stadsnieuws. Advertentiên. K A Duisburger Gascokes MSïSAAf verkoopen: verkoopen: Den compleeten INBOEDEL, I olïicieele zijdebij de militairen zijn er velen, en vooral zij die in Indië gediend hebben, die liet betreuren, dat zoo heel'veel vrijwilligers zich aanmelden. Op die wijze, zeggen zij, blyi't het. sukkelenhet eenig afdoende is een flinke reserve in Indië zelf. De leger-commandant moet in enkele uren die reserve kunnen doen uitrukken, niet eerst nadat ze in Holland aarigeworven per scheepsgelegenheid is aangevoerd. En dan «le positie van den gouverneur- generaal moet zelfstandiger worden, en er worde minder gebruik gemaakt van de tele graaf. De landvoogd zij in waarheid onder koning. Dij regeere in de volheid van zijn machtmaar dan zij die gouverneur-generaal ook steeds een man, doorkneed in de kennis van Indië; dan zij elk lid van den kolonialen raad een man, die meer bereiken wil dan een hoog pensioen. Een zeer breed opgevatte autonomie voor Indië zij het geschenk, dat de jonge Koningin ons brenge op haar 18eu jaardag. II.H. M.M. ile Koninginnen vertrokken heden van Soestdijk en kwamen omstreeks half vier te 's-Gravenhage aan. De heer Sprenger van Eyk, Minister van Financiën, rnoet thans druk bezig zijn met de voorbereiding van een wetsontwerp betref fende de regeling van de (ïnancieele verhou ding van staat en gemeente, en voornemens zijn dit ontwerp nog in November bij de Tweede Kamer in te dienen. De heer Van Houten laat zijn Kieswet dan zoolang rusten tot dat wetsontwerp is aangenomen, daar hij aan de nieuwe regeling gegevens rnoet ont- leenen voor zijn kiesrechtontwerp. Hij de Tweede Kamer zijn opnieuw aan hangig gemaakt de -wetsontwerpen tot ver- eeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois en tot veiandering der grens tusschen de gemeenten Rotterdam en Over- schie en Rotterdam en IJselmonde. die dooi de Kamerontbinding waren vervallen. Alleen is het tijdstip waarop de overgang van grond gebied zal plaats hebben, thans bepaald op I Januari 1895. In Staatscourant 217 is opgenomen het Kon. besluit van 29 September 1893, betref fende de instelling van een reservekader, zooals dat luidt na de wijzigingen daarin gebracht bij Kon. besluit van 3 September 1891. Voorts is in dat nummer opgenomen het programma voor liet examen, dat zich uit strekt over de Nederlandsche taal; deFran- sche taalde Hoogduitsche of de Engelsche taal: de geschiedenis; de aardrijkskunde; de wiskunde en den wapenhandel. Eindelijk is daarin opgenomen het besluit belrell'ende liet geneeskundig onderzoek omtrent do geschiktheid voorden krijgsdienst van vrijwilligers voor het Reservekader. Het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger van het reservekader, zal voor 1894. bij uitzondering, plaats hebben op 30 October e. k. en zoo noodig op de daarop volgende dagen. Krachtens Koninklijke machtiging kan aan vrijwilligers voor het reservekader bet dragen van vaste brillen in dienst vergund worden, op den zelfden voet als dit laatstelijk ten aanzien van officieren der landmacht werd bepaald. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, zal de lieer Tindal, niet de eigenaar, maai de grootste aandeelhouder van dat blad, het Dagblad voor Nederland met een nieuwe rei lact ic voorzetten. Behalve aan eenige liberalen is door hem de hoofdredactie óok aangeboden aan dr. G. W. Kernkamp te Utrecht, dr. P. 0. F. Frowein to Holder, en den heer P. L. Tak, te Am sterdam, die echter daarvoor gracieuselijk bedankten. Ook ondergeschikt personeel heeft jhr. Tindal nog niet vermogen aan te werven. De oude redactie begint een nieuw blad, met den lieer De Koo als hoofdredacteur. Onwaar is het echter, dat de heer Van der Weide er aan zal deelnomen als directeur uitgever. Gedurende deze gehecle week worden te Zaandijk feesten gehouden ter gelegenheid van het 'KiO-jarig bestaan dier gemeente. Zaterdagavond te 7 uur zijn deze met trom pet- en bazuingeschal door den heraut van Zaandijk te paard mot page, omgeven door hellebaardiers en fakkeldragers, aangekon digd. Gisteren werden onder klokgelui en kanoniiades de feestelijkheden geopend. Hot nieuwe station te Vlissiugen is Zater dag in gebruik genomen. Het voornemen bestaat, in de volgende maand te Amsterdam een vergadering te houdon van besturen van werklieden-veree- nig'.ngi-n in Nederland, ten einde middelen le beium n om te komen tot een pensioen- verzekering voor den ouden werkinun. K K N,N I S G K V I N G. De liURGEETBESTEK van AMERSFOORT, brengt, ten vervolge op zijne kennisgevingen van den 28. Augustus en den 12. September 1894, ter kennis van de belanghebbenden, dat ook in •lo gemeenten Har nieten, Houten,, Kamerik, Kocken- yen, Laat/nieuwkoop, Loenersloot, Ijoosdrecht, Maar tensdijk, Oudenrijn, Rnu, 'el en Utrecht, gevallen van mond- en klanwteer zijn voorgekomen. Amersfoort, den 17. September, 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPKNNINCK. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoekers en Bela n gst el lenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 20 Sept. 's middags van half vier tot hale vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 unr inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. De heer T. Tal interimair opperrabijn van het ressort Amersfoort, heelt aangenomen het beroep der Neder!. Israëlietisehe Gemeente te 's-Gravenhage, tot aanvaarding van het opperrabbinaat aldaar in de vacature-Beren - stein. Tot plaatsvervangend griffier bij het kan tongerecht te Amersfoort is benoemd nu-, J. C. H. Prikken, advocaat en procureur alhier. Luitenant G. J. Maris, van het 2e regiment i huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool I hier. wordt 1 November overgeplaatst bij het escadron ordonnansen hier in garnizoen. De miliciens der lichting 1891, die sedert een maand voor herhalingsoefeningen bij bet 5e regiment hier onder de wapenen waren, keeren morgen met onbepaald verlof naar hun haardsteden terug. Enkelen hunner zijn reeds heden vertrokken. Zaterdagochtend omstreeks 10 uur vertrok van hier net veld-escadron van het le regi- giment huzaren uit Deventer, dat deelgeno men heeft aan de manoeuvres van het 5e regiment infanterie. Vele officieren deden het uitgeleide aan het Centraal-station waar ook de stafmuziek van het 5e, dat het van de kazerne haalde, was opgesteld. Zaterdagochtend bracht aan het Centraal station hier een extra-trein het detachement van het Koloniaal werfdepot, dat uit Rotter dam per stoomschip Salak zijn bestemming naar Indië zou volgen. Het detachement, sterk 200 onderofticieren en minderen, dat ouder bevel stond van den kapitein der artillerie G. G. Suermondt en tot medegeleiders had de 2e luitenants Croo- ckewit, Van Aken en Knegtmans. vertrok na hier bijna 40 minuten gewacht te hebben, per gewonen trein van 8.20 via Utrecht naar Rotterdam. Er waren ditmaal zeer velen, die de ver- trekkenden, waaronder heel wat Amersfoor- ters, een iaatsten groet brachten en hun een goeden reis en tot weerziens toewenschten. Te Rotterdam werd de flinke troep met veel geestdrift ingehaald en naar de Salak geleid. Niet minder dan 49 jongeliedeu hebben zich hier ter stede opgegeven om deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Ofschoon de termijn van aanmelding fei telijk verstreken is. bestaat er nog gelegenheid om aan die oefeningen deel te'nemen. Het onderricht is zóo geregeld, dat althans in den eersten tijd nog deelnemers kunnen toegelaten worden. Onze stadgenoote rnej. S. J. Muller is, na een goed examen daarvoor te hebben afge legd, aangesteld tot inwonend leerlinge der Rijksvroedvrouwenschoot te Amsterdam, waarheen zij heden vertrokken is. Woensdag 19 Sept. 's middags half drie zal de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer Van Aken, een muziek uitvoering geven op het terras van Amicilia, waarbij bet volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Sévillia, Marche ospagnole, Montagne 2. Ouverture »La Bohémienne", Balfe; 3. »lch liebe dich," Walzer, Waldteufel4. Pot pourri de l'opérette »Le petit Due", Le Cocq. 5. Ouverture «Ruyblas", Mendelssohn (ia. Cavatine, Rafi", 6b. La Sérénata, Metra 7. »Le réveil du lion," caprice héroique, De Koutsky; 8. Fantaisie «Les petits Prodi- ges", d'Em. Jonas, Fr. Dunkier. Dooi- de politie alhier zijn in de vorige week twee personen aangehouden, die ge signaleerd waren, en vervolgens naar Utrecht overgebracht. De heer J. F. Muller, amanuensis van Flehilé zal deze stad metterwoon verlaten, daar hij benoemd is ia een andere betrek king te Oldenzaal. Het bestuur verliest in hem een ijverig conciergede bezoekers van het museum zullen in hem den geleider missen, die met veel tact hun aandacht vestigde op menig belangrijk voorwerp in liet inderdaad zoo interessante Museum. In de vorige week werd hier teu overstaan van den arcnitect Salomons aanbesteed het bouwen van een dubbel heerenhuis aan den Arnhemscben weg, voor rekening van den heer Hs. P. van Haselen. Ingeschreven werd door de beerenC. van Stuivenberg, te Hoogland, f11400; J. W. van Achterbei-gh, f11244; G. Prins, f11 240; H. Schouten, f11200; J. Diters, f10600; J. Klarenbeek, f10 491 en C. de Froe. f8 880, de laasten allen bier ter stede woonachtig. De uitvoering van het werk is heden op gedragen aan de heer De Froe. Aangaande een séance door den beer Ch. Wolton (niet te verwarren met den bijna gelijkklinkenden naam Wallner) te Zand- voort gegeven, lezen wij Da séance was goed bezocht en had, zoo- als te verwachten was, een buitengewoon groot succes. De twijfelaars en hen, die humbug verwachtten, werd de mond ge snoerd, toen als sujetten personen gekozen werden, die bf tot de badgasten behooren óf algemeen hier bekend zijn. Alle proeven slaagden uitstekendde mimiek van het medium bijv., toen hem gesuggereerd werd, dat een tijger hem wilde aanvallen, was zóo natuurlijk, dat het aan het wonderbaarlijke grensde. Eveneens de verbazing van een ander medium, die een heer uit de toeschou wers als grootmoeder aanspreekt, geluk- wenscht met haren verjaardag, en een bouquet rozen stroken papier aanbiedt, toen de hypnotiseur hem plotseling wakker maakte. Nog meer proeven te beschrijven, zou to veel ruimte wegnemen en degenen, die de séance niet bijgewoond hebben, kunnen zich van haar belangrijkheid overtuigen, daar de heer Charles Wolton hoogstwaarschijnlijk en wel Donderdagavond nog een séance zal geven. Aanstaanden Donderdag treedt de heer Wolton in Amicitia op. Men blijve nu niet weg. De heer J. Endendijk onderwijzer aan de Chr. school te Hoevelaken, is benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Zwartebroek. LIEFDADIGHEID. Onder deze rubriek worden, op verzoek van bet bestuur van genoemde vereeniging, personen aan bevolen die volgens armbezoekers van Liefdadigheid daartoe in de termen vallen en door tegenspoed buiten werk zijn geraakt. Bij den heer Mezger, Zuidsingel, eiken dag vóór 12 uur, of aan ons bureau zijn nadere inlichtingen te bekomen. Een waschvrouw b. z. a. Heden overleed, nu een lang durig, smartelijk, doch geduldig lijden, onze hartelijk geliefde zuster, behuwdzuster en tante Mejuffrouw Diederica Johanna Geertruida Methorst in den ouderdom van ruim 67 jaren. Ook namens verdere familie, G. A. METHORST. P. MKTIIORST. II. W. METHORST— Steinbugh. J. D. METHORST. Amersfoort, 15 September 1894. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geliefdezoon GDUAI1D GEORGE, op Lombok is gesneuveld. E. G. DKTTMEIJER. I. S. DETTMEIJER Dkttmeijer. Amersfoort, 17 September 1894. 8TEKNVHIJK ANTliACITKOLKN Eèvorm Briquetten Bussumschs Houtskoolbriquetten BRUINKOOLBRIQLTTEN MERK Verkooping van vaste Goederen dd. 15 September 1894. Notaris A. N. J. VOS te Amerfoort. No. 1. Een heerenhuis met erf en tuin aan de Langestraat wijk B. no. 23 te Amersfoort, verkocht voor5650 No. 2. Eeu heerenhuis met erf en tuin aan het Havik wijk F. no. 481 aldaar verkocht voor 2320 Samen ƒ7970 Notaris C. A. van BLAJtlCUM te Amersfoort, De Boerenhofstede„ Kalveen" met Bouraanswoning, en verdere betimmering, erf, tuin, Boomgaard Bouw en Weilanden te zamen groot 19 hectaren, 28 aren. 30 centiaren onder Hoogland, in drie perceelen ver kocht voorƒ11880 BEIIKO IILOKKE X Turf- en Houtsoorten per 32 kilo afgehaald f0.35. B R A N D S T O F-M A G A Z IJ N E N BESTELBUS Leusderwog en aan de Magazijnen. Aanbevelend, L. van ACHTERBERGH, Zuidsingel. De deurwaarwaarder D. C. Amersfoort, zal l'oensdng 19 September 's morgens van 10—12, middags van 14 uur en 's avonds van 6—9 uur in het Koffiehuis «DE AREND" aan den Arnhemschen weg aldaar, uitsluitend om contant geld, tenge volge van liquidatie eener firma in het openbaar A De deurwa JL. Sfl PRINS, te féfQgpAlJ U op Woensdaj TWsgOUgtff 1894 's morgt yl namiddags £4<Pste STAJTS'LOTEHIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 13 September (700 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers- I foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 3735. Prijzen van f70. 8345 11795 19545 19097 19827 en 19855. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3723 6(316 8370 8794 11731 11770 11771 19692 19841 en 19873. Volgende trekkingen geschieden 48—21, 252» Sept. en. 2—6 Oct. Behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetroKken lot, zijn 1NGEBLEVEN: 1 van f100000, 1 van f50000, 1 van f25000, 1 van f15 000, 1 van f 10 000, 1 van f5000, 1 van f2 000, 3 van f1500, 40 van f l 000, 54 van f400, 57 van f200, 141 van f 100 en 3080 van f70. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft van Augustus 1894. 1 P. van Hoejen, Amsterdam. 2 M. J. M. Hooing, 3 B. Dierbergen, 4 W. Eilders, 5 M. J. Dietz, 's-Gravenhage. 6 C. Wolfswinkel, Haarlem. 7 W. Schouten, Hilversum. 8 Mei. A. Klaassen, Ouderkerk A. 9 J. Hendriks. Utrecht 10 Gebr. Kortekaas, 11 H. van Linden, 12 G. Kuiijels, Briefkaart. 1 P. van Hoejen, Amsterdam. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Diverse SERVIEZEN, PORCELEIN, KRISTAL-,GLAS- en AARDEWERK, solide BRANDKAST, GALANTERIEËN, BOEKEN in prachtband, KANTOOR- en SCHRIJFBEHOEFTEN, KIN DERSPEELGOED en verschillende HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN. Alles daags vóór den verkoop van 's voorrn. 11 tot 'snam. 4 uur le zien. De Notaris A. N. J. TOS* te Amersfoort, zal op Donderdag 4 October 1894, des voor- middags 9 ure, ten sterfhui ze van Mejuffrouw P. D. van SANDBR1NK aan de Langestraat, wijk B. No. 23 te Amersfoort, in het openhaar om contant geld bestaande voornamelijk inmahoniehouten kabinet, bureau, ladetafels, stoelen en ff fauteuils, diverse tafels, hoekkast, chif-1 fonnière, poiv.eleinkast, wasch tafel met? agarnituur, pendules met coupes, spiegels, schilderijen, kachels met toe- behooren, ledikanten en bedden met toebehooren, lampen, vloerkleeden. karpetten en gordijnen, hangkasten en andore kasten, voorts antiek porcelein, waaronder een prach tig vijfstel, verder verschillende gouden en zilveren wei-ken, als: gouden broches, oor bellen, ringen, spelden, oorringen, bellen niet goud enz., en zilveren vorken, lepels, knip, flacon met zilver enz. en eindelijk huis houdelijk en keukengereedschap en koper-, blik, glas- en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te bezichtigen van 912 en 24 ure.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2