Stadsnieuws. 't Is zeer wensciielijk, dat aan de schat kist rneor zulke buitenkansjes ten deel vallen, en dat vel»» belasting-ontduikers »blood voor hun hart krijgen." De publiceoring van berichten omtrent zulke berouwvolle zondaars kan voor anderen heilzaam werken meent de Delft- srhe Opmerker. De opbrengst van de Rijksmiddelen was in Augustus dezes jaars omtrent 4 ton hooger dan in de rorrespondeeronde maand van '1893; belangrijk vooral is die vooruitgang, vergc- lek.'ii liij Juli. Toflji werd bij een ramings- cijfer van f10015801 slechts f8205371 ver kregen, thans ff)398 593.13$. Gaan wij zoo voort, dan zal het oog altijd aanzienlijke tekort op den geheeleri dienst (f 5.34'i 457 op de raming over 8 maanden) wel worden ingehaald. Dit te rneer, omdat Verrnogens- en liodrijfsbelastingen nog zeer ten achter zijn. Van de Vermogensbelasting moet over /•«Mi maand f500 000 worden ontvangen en er is nog slechts f189030 binnen, dus f377030 te kort: en van de Bedrijfsbelasting, die f383375 moest gelden, nog slechts f40238, dus 1243137 te weinig, waarbij valt op te merken, dat <tit cijfer nagenoeg overeenkomt met hetgeen de oude Patentbelasting over een maand placht op te brengen. V;in het geheel»; bedrag, waarop de Ver mogensbelasting is geschat CfG800000) is tot hiertoe in 1894 slechts ontvangen 1' 2355 1 45.434 en van dat der Bedrijfsbelas ting I 3 007 000) niet meer dan 1'42 870. Aliften dus op 'lie beide middelen hebben i wij nog te goed f4 44-4855 plus f3025000, totaal f7 409855. Als alles dus niet tegen loopt zal de einduitkomst wel niet tegen vallen. Tot de hoogere ontvangst, ondanks de achterlijf-luid der hoofdmiddelen (waarbij ook nog de grondbelasting voor f350 824 moet gevoegd worden) hebben voornamelijk bijgedragen de suikeraccijns voor 6 tori. het gedistilloeerd voor f130000, het geslacht voor circa f 10000 en de successierechten voor t'328 000. alles in vergelijking met de raming en. naar rato, met Augustus 1893. Daarentegen is de wijnuccijns belangrijk ten nchtor, I I 2D 000 op du f152000. De overige middelen geven geen aanlei ding lol bijzondere opmerkingen. Alleen dit nogverb; 'en jaar om dezen tijd lia»iden de mi Melen circa 2 inillioen minder opgebracht dan tot dusver in 1894. Afgescheiden dus van hetgeen nog achterlijk is, inogen wij uit dien hoofde op een vooruitgang van 3 inillioen rekenen, waarop trouwens ten deele is gerekend bij »le raming. De Minister van Binnenlandsche Zaken heelt, door tusschonkomst van de Commis sarissen «Ier Koningin in de provinciën, aan »le Burgemeesters verzocht vóór 25 September te zenden een ongave van alle uitgaven, ge daan ter bes'rijdirig van liet mond- en klauw zeer onder het vee, voorzoover die uitgaven niet zijn bestreden uit ter goede rekening verstrekte gelden, en waarvoor ook nog niet declaration ten laste van liet Departement zijn ingezonden. In die opgave zijn mede op te nemen de sommen, die geacht worden te zijn toe te kennen wegens schadeloosstelling voor het opbokken en opstallen van vee. De militaire wielrijders zullen voortaan een bijzonder insigne hebben, dat bestaat uit twee hangende gekruiste revolvers onder het gewone Bonds-sinsigne. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is toegestaan, «lat leerlingen aan inrichtingen van onderwijs, reizende met 'IIiii-l'-liiljut. op stations, gelegen tus- sehun hot station van vertrek en dat van bosioiiiiriing, van zulk een biljet, ongehinderd urn .ui voer kunnen worden toegelaten, voor zoover liet aantal, op het collectief-biljet aaiiucg-von, niet overschreden wordt. Aan de jongste raadsverkiezing te Amster dam nam éon vijfde van »le kiezers deel. Do Amsl. Cl. voegt hieraan toe: «Als er geen kiosvereenigingen on geen couranten waren, stemde er wellicht niemand," Boor don burgemeester van Appingcdarn is, op vermoeden van valschheid, in lieslag genomen een bankbiljet van flOÖ. De uit slag van hot onderzoek zal nader worden meegedeeld. Pinsd ig zijn de rouwgeld-verklaringen voor ile harddraverijen l<; Rossom gesloten, en 82 paarden blyvon staan, als: Voor don oponingsprijs 5; najaarsprijs 6; amateurs harddraverij 22/uiderzee(hoi'den- ron) 9; Mirka-prijs 10; Sluitingprijs 7 en Troostprijs 23. Het hoofdnummer op Zondag 23 Septem ber zal gewis do amateurs-harddravery zijn, Do 23 borijdors zijn allen bekende sportlieden, waarvan 13 nog nimmer aan een harddraverij hebben deelgenomen België zul binnenkort in telcphonische gemeenschap zijn met Nederland. Deonder- handoling'.'ri zijn thans op hot punt tot een goed einde geleid te worden, Brussel en Antwerpen komen in verbinding met Am sterdam en Rotterdam. Nu hot aardapnelrooien in vollen gang is, blijkt eerst recht <fe waarde van het besproeien met Bouille bordelaise. Aan het loof was trouwens ook reeds te zien. dat het voor behoedmiddel hielp, daar het langer groen bleef. De knollen echter wijzen het nog duidelijker uit. Te Meeden ontving een land bouwer van zijn besproeide Turken per halve Hectare 30 H. L„ en van Magnum-Bonums zelfs 45 H. L. meer dan van de niet behan delde velden: bovendien zijn eerstbedoelde van veel beter kwaliteit. Daar staat alleen tegenover, dat het besproeien per halve Hectare op f(j komt. Reeds maken de ooievaars zich reisvaardig voor hun vertrek naar zuidelijke streken vele zijn reeds vertrokken. De pastoor-deken van Osch heeft na den moord op wachtmeester Hoekman, de gelofte afgelegd, dat, mochten rust, orde en vrede, die voorheen de gemeente kenmerkten, terug- keeren, hij ter cere van Maria een monument zou doen verrijzen, «lat ten eeuwige dagen getuigen zou van de dankbaarheid derparochie. De onthulling van dit gedenkteeken heeft thans met buitengewone kerkelijke plechtig heden plaats gehad. Op <le voetstukken van graniet, ter hoogte i van 2 Meter en kunstig uitgehouwen, prijken »le beeltenissen van Maria Onbevlekt Ontvan gen den helschen draak verpletterend, en van twee Engelen. In gouden letters, in zwart marmer ge beiteld, staat op den voet waarop de beel tenis van Maria staat: »Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis. Ik ben de bewaarster dezer plaats." De engelen dragen schilden, waarop in roodo, gothieke letters: «O, dierb're moeder, zegen dit oord" en »Dat u van heden voor eeuwig toebehoort." Daaronder «Ter herinnering aan het nood lottig jaar 1893" en «Tut dankzegging voorde gelukkige uitkomst 1804." Een sierlijk hekwerk verbindt de engelen beelden met dat van Maria. Het beeld van Maria heelt een hoogte van 2.40 M.die dei- engelen zijn 4.80 M. hoog. In een der bladen komt de volgende advertentie voor: Te Amsterdam gevraagd een geschikt en vertrouwd persoon om als vendu-meester op te treden. Vereischte is: dat hij tevens geoe fend buikspreker is, om bij den verkoop zelf te kunnen opbieden. De (antirev.) Nederlander geeft, volgens opgave j»vart vertrouwbare zijde," het vol gende raadselachtige verhaal Den 5 Juli l.l. werd te Rotterdam een schipper uit Zuid-Holland door zekeren heer, die voorgaf een Engelschman te zijn, aan genomen om op een jacht als loods en tolk een buitenreis van Amsterdam naar Ant werpen te maken. Een flink loon (5 shilling daags) werd verzekerd. Te Amsterdam zou men tijdelijk in een kleiner vaartuig vertoe ven. Toen men 's nachts hier aankwam, bevonden zich nog twee personen aan boord een tweede heer en een net gekleede knaap van 45 jaar. Na gegeten te hebben, begaf men zich ter ruste. Op ontzettende wijze werd voornoemde schipper hieruit gewekt. Door een ongemeen rumoer naar dek ge dreven, werd liij door beide schurken terug gedrongen. Zijn eerste vraag hield in: «moordenaars, waar hebt ge dien jongen gelaten Bedreigingen waren het antwoord. Door beide gespierde personen buiten het gangboord gehouden, perste tnen hem den eed al', voortaan H. V. te zullen heeten en elke betrekking tot hen to loochenen. Ten slotte moest het slachtoffer bier drinken; en welk bier! Onder den invloed daarvan was de loods des morgens nog versuft, zoodat het den eerstgenoemde ellendeling weinig moeite kostte hem per spoor tot Medembiik te doen doorgaan, onder voorgeven, dat daar het groote jacht. lag. Hij zelf beweerde mee te gaan, maar verdween uit den trein. Ter bestemming aangekomen waar natuurlijk geen vaartuig was geraakte de ongelukkige, onder den invloed van het vergiftige bier, volslagen het bewustzijn kwijt, Hij werd nu opgenomen in de ziekenzaal van 's rijks krankzinnigengesticht aldaar, waar hij gedu rende 7 weken liefderijk werd verpleegd en die hij thans volkomeu hersteld heeft ver laten. Do zaak is in handen der justitie. Het te Chicago verschijnend blad de Nederlander deelt mee, dat de hoer Van Delh met zijn optreden tegen Neerbosch in Amerika niet veel succes behaalt. De openbare vergaderingen, door hem be legd, worden maar schaars bezocht, en een der ouil-weezen schrijft o. a. in dit blad aan het adres van de heer Van Deth: «Volgens uw zeggen, zijt gij naar Amerika gekomen om getuigenissen te halen en die Van 't Lindenhout voorde voeten te slingeren. Het spijt mij, dat gij de reis gemaakt hebt. Waarlijk, geloof' mij, gij zijt hier aan liet verkeerde kantoor. Van de 98 weezen, over Amerika verprcid. zijn wij met ons 37 in deze stad, en allen door eenzelfde gevoel van dankbaarheid gedreven jegens don man, aan wien we naast God onze opvoeding te danken hebben." Van ons kaartje van het oorlogsterren op Lombok hebben wij een nieuwen druk ge reed gemaaktwaarvan exemplaren A 5 cent per stuk verkrijgbaar zijn in Valkhofi's boek handel of aan ons bureau. De bijgevoegde beschrijving beval thans wel alles wat uit aardrijkskundige tijdschriften, officieele en particuliere gegevens kan meege deeld worden. Gisteravond omstreeks 7 uur is hier aan gekomen generaal-majoor C. L. Doorman, commandant der bereden artillerie, tot het inspecteeren der bier in garnizoen liggende batterijen veld-artillerie. Z.H.Ed.Gestr. heelt intrek genomen in liet hotel Sehwernmer. Kolonel Benschop is gisteren teruggekeerd van de manoeuvres der 3e divisie in Brabant. Omstreeks half een werd het vaandel van liet regiment door een compagnie ten huize van overste Hingman, den waaruemenden regiments-commandant, afgehaald en naar dat van den regiments-commandant terug gebracht. Ritmeester A. J. P. Metelerkamp, die ge- ruimen tijd als instructeur verbonden was aan de Rijschool alhier, aanvaardde heden het bevel over het 2e escadron le regiment huzaren te Zutphen. Luitenant adjudant W. S. N. van Bockom Maas, van het 5e regiment infanterie hier, die is overgeplaatst bij het regiment grena diers en jagers, is ingedeeld bij een der bataljons grenadiers. Luitenant H. J. M. C. Schreuder van de Coolwijk, van het escadron ordonnansen hier, wordt 4 November overgeplaatstt bij het 3e escadson 2e regiment huzaren te's-Hertogen bosch. De ie luitenants VV. van Bakel en J. Dom en de 2e luitenant H. de Haan Hugenholtz, van het 5e regiment infanterie hier, worden voor den tijd van 5 jaar gedetacheerd bij het leger in Nederlandscb Indië. Luitenant T. B. van Lelyveld, van het 5e regiment infanterie bier, heeft aangevraagd om voor den tijd van driejaar gedetacheerd te worden bij de landmacht in West-Indië. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan sergeant-majoor VV. van Wijk, van het 5e regiment infanterie hier. Aanstaanden Zaterdag, den 22en, vertrekt uit Amsterdam naar Indië weder een deta chement van 4 onderofficieren en 100 min deren van de Koloniale Reserve te Nijmegen, onder bevel van kapitein Kramer en mede- geleide van den 4e luitenant d' Harvant en de 2en luit. kwartiermeester Gunther. Evenals op 8 September zullen overste Bruinsma, commandant van de Koloniale Reserve, en al de officieren van dat korps hun kameraden en het detachement uitge leide doen. De extra-trein, die het detachement naar Amsterdam brengt, zal hier omstreeks8 uur (spoortijd) aan het Nieuwe station aankomen. De Minister van Oorlog heeft machtiging verleend tot de plaatsing op 4 October a. van navermelde jongelieden op den cursus tot vorming van hoefsmeden aan de Hoef- srnidschool alhierJ. Geertsema, te Boorn- bergumJ. Posthuma, te KoliumJ. A. Bijlsma, te Rottevalle; en G. W. J. van Lochem, te Aalten. De beide eersten worden daartoe geplaatst aan ile Hoefsmidschool zelve, en laatstge noemden bij het lo regiment veld-artillerie hier in garnizoen. Onze stadgenoot de heer W. A. van Zijst, 'ur.-candidaat aan do Utrechtsche universiteit, :ieeft met enkele andere heeren het initiatief genomen voor een plan, dat ten doel heeft bijeenbrenging van gelden voor de nagelaten betrekkingen der in Indië gevallenen, en dat bestemd is om, onafhanlijk van alle andere, alleen van studenten uit te gaan. Tot amanuensis van Flehité is aangesteld de heer J. Scheerder alhier. Onze voormalige stadgenoot dr. J. M. Croo- ckewit is ook voor het studiejaar 4894/95 benoemd tot eneeskundig assistent van den geneesheer-directeur van het Binnengasthuis te Amsterdam. De levering der fourage aan de troepen hier in garnizoen is gegund aan de firma II. Gerritsen alhier. Zondag 23 Sejit. 'smiddags half drie, zal de kapel van liet 5e regiment infanterie, onder directie van den heer Van Aken, een muziek uitvoering geven op het terras van Amicitia, waarbij het volgende programma zal worden uitgevoerd 4. Friedens-Marseb aus «Rienzi", Rich. Wagner; 2. Ouverture «Flandre au Lion", Gevacrt3. u. Intermezzo Sinfonico ausC'a- valleria Rusticana, Mascagnih. Madelinette, Mazurka de Concert, Oanivez4. Grosse Fan- taisie aus der Öper «Loliengrinn" von Rich. Wagner, Fr. Dunkier. 5. Ouverture »La Muette de Portici", Auber6. Adagio aus Sonate Pathétique, Von Beethoven7. »Ge- scbichten aus dern Wienerwald" Walzer, Joh. Strauss8. Grande Fantaisie sur des Opera's italiens, Kappey. Mr. Romeo, van luitenant baron Van Heem stra, zal aanstaanden Zondag te Bussum niet meeloopen. Het mooie dier, hetzellde dat kortelings zoo'n ongenood bezoek bracht in den winkel vanden heer Sinnige, is gisteravond afgemaakt. Het reed gistermiddag visites roet ritrnees- ster Metelerkamp en, wilil als het altijd was, maakte het op bet Kalfsveld reeds allerlei kapriolen, tot het, bij de Utrechtsche poort, schrikte voor het bord dat daar stond, ge- ruimen tijd reeds uitnoodigendom liet terrein dat don weidschen naam draagt van Cliris- tiaari Iluygenspark te doen bebouwen. Iiorneo gaf er de voorkeur aan, in plaats van langs den breoden weg, tusschen bord en brugleuning door te gaanhet wagentje raakte daartusschen bekneld, de rijknecht van baron V. H. werd er uitgeslingerd, doch greep zich nog in zijn val van het taludritmeester M.sprong uit het wagentje, en het paard, dat alles stuktrok, ging in vliedende vaart de stad in. Bij het kantoor van Van Gend en Loos stond een kar waarover liet heen sprong, doch daarbij het rechter achterbeen brak, hetgeen ziin dood noodzakelijk maakte. Aanstaanden Zaterdag en Zondag zal. in het lokaal van het Leger des Heils aan de Krommestraat, een «Oogstfeest", een tentoon stelling van veldvruchten, gehouden worden. De vruchten, waaronder zeer mooie exem plaren, allen kosteloos afgestaan door vrienden van het Leger, worden Maandagavond ver kocht. Giften, hoe klein ook, zullen gaarne in dank worden aanvaard, aan het kwartier in de Krommestraat. Men weet, dat het Leger hier ter stede in weinig gunstigen linancieelen toestand verkeert. De aangekondigde wielerwedstrijd op den weg AmersfoortEde gaat a. s. Zondag niet door, maar is, óok in verband met de wed rennen te Bussuin, uitgesteld tot Zondag 30 dezer. Zondagochteud wnreu 200 i 300 wielrijders bij „Rots- en Deunenlust" bijeen om deeljte nemen tutu of tegenwoordig te zijn bij den wegwedstrijd op den weg AmersfoortEde. Van de 17 inschrijvers kwamen uit de hoeren T. R. Roos Jr, Amsterdam j Joh. Heymaus. Hilver sum W. van Doorn, GoudaP. Hart Nibbrig, Hil versum, ais leden van den Algemeenen Neder landsehen Wielrijdersbond, en de heerenC. Witteveen Jr., HaarlemJac. 8iep, Arnhem; A. F. Vlug, P. G. van Appel, J. P. Sant, Joh. Spaans eu H. Bloem, allen uit Utrecht, die bovendien lid zijn der Utrecht sche Wielrijders-Sociëteit. Als erkenning van het voor de Utrechtsche vor- eonigiug zoo roemrijk feit, dat zij bij ileu wedstrijd om bet club-kampioensciiap van Nederland den tweeden prijs behaalde, had liet bestuur aan de racers aangeboden oeu kampioenshoorn, waarom eenmaal her jaar mocht gereden worden en die eigendom zal worden wauneer zij tweemaal achtereen of driemaal in hot geheel door eenzelfden rijder zal gewonnen zijn, met bepaling dat alleen die loden «er Sociëteit haar kunnen winnen die in Utrecht wonen. Verder waren vooi de leden uitgeloofd een zilve ren herinncringsmedaillc bij den hoorn, een kunst voorwerp (allegorische voorstelling van den wieler sport) een zilveren medaille, en voor alle racers een Iraaieu oxydé barometer, een zwaar zilveren couvert met het Nederlaudsclie wapen, een zilveren uil een bronzen medaille, do laatste aangeboden door den heer Begeer, en een consolatieprijs. Terwijl bij alle wegwedstrijden de racers ulgiinu en eerst weuer teruggezien worden, wanneer zij aan liet eindpunt afgestapt en gekeerd hebben, luid men bier een paar aardige nieuwe ideën ingetoerd. Men liet ii.l, de rijders starten aan „Rots- en Doiinen- lnst" rjjdcn over Zeist, Woudenberg en Amersfoort, zoodat zij weder hut uitgangspunt passeerden ou hij, die hier bel eerst voorbijging, ontving een zil veren medaille, die door Step uit Arnhem werd veroverd. Bij het uitgangspunt terug gekomen, hadden do rijders echter slechts ilc helft vr.n ilcn weg afgelegd, want nog eenmaal moest dezelfde route gemaakt worden, zoodat men in „Rots- en Deunenlust" de racers in volle vaart zag voorbij jagen. Achter Siep passeerden achtereenvolgens Hart Nibbrig, Van Appel, Vlug, Smit, Spaans, Bloem, lleijmans, eu Immink. De lieeren Van Doorn en Kluyver hadden den strijd opgegeven, wat spoedig daarna ook de heeren Hoymans, Immink, Vlug en Spaans deden. Siep had over de circa 40 K. M. slechts 1 uur 12 min. en 30 seconden geredende tweede ronde ging bijna even stiei, want de geheele weg pl. m. 80 K.M. werd afgelegd in 2.31.30 uur door Witteveen als eerste (barometer). 2. Smit in 2.31.3',' uur(kam- pioens-mcdaille en zilveren convert). Van Appel in 2.32 uur (zilveren medaille en symbool wieler sport). 4. Ilart Nibbrig, bronzen medaille, Roos, 8. Bloem (zilveren medaille). Hierna hadden nog plaats een wedstrijd in bet ringsteken en een in hot langzaam rijden. Aan beide namen veel rijders deel. In don luatstcn wedstrijd won Immink, die toonde zijn wiel zoor goed in zijn macht te hebben, Over 50 Meter rood hij 180 seconden, dal is voel langzamer clan een gewoon wandelaar zich voortbeweegt Tegen half vijl'ging ieder weder huiswaarts;men hail een aangenaiuen dag in de vrije natuur door gebracht en zich goed geamuseerd.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2