Maandag 24 I5BÈ Sept. 1894. No. 4391. 38e Jaargang. Binnenland. Von BENDA Sr. en Jr. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per poBt ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 16 ct. Reclames per regel 25 ct Afzonderlijke nummers 10 cent, üienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent Bij advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephooniiuainier 19. KENNISGEVING. K0STEL00ZE WAARSCHUWING. HOOFDELIJKE OMSLAG. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT, brengt ter kennis van de belastingschul digen, die de op 1 October vervallen betalings termijnen, namelijk zeven tiende gedeelten van hunnen aanslag over 1894, nog niet hebben aangezuiverd, dat in het begin dier maand tot eene vervolging moet worden overgegaan. Al de genen die voor hen beschikbaar gestelde gelden uit de gemeentekas wenschen te ontvangen, worden uitgenoodigd hnn aanslagbiljet ten kan tore medetebrengen, opdat de verplichte inhou ding van belasting, voor zooveel de verschenen termijnen betreft, door afschrijving daarop kunne vrorden aangeteekend. Amersfoort, den 22. September 1894. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. De Telegraaf ontving Donderdag het vol gende bericht uit Batavia «Sedert ons vorig telegram veroverden wij, met geringe verliezen onzerzijds, de stellingen te Pegasangan en Sekar Bela, waar de vijand zich verschanst had. De Baliërs verdedigden zich manhaftig en lieten vele dooden achter, alsmede wapenen en enkele gevangenen. Onze oorlogsschepen vernielden eenige pak huizen aan de Kombal-baai. De Sasaks brach ten vier afgesneden hoofden, waaronder dat van een aanvoerder der Baliërs. De gezondheidstoestand wordt slechter; de voeding der troepen moet veel te wen schen overiaten. De dienst is zwaar." Het Nieuws van den Dag ontving den zelfden dag een gelijkluidende dépêche, welke echter ook het volgende meldde: «Tjakra Negara wordt door onze troepen ge bombardeerd. Te Kaleh zijn drie granaten des vijauds terecht gekomen, zonder echter schade aan te richten. De Baliërs zijn voornemens Kaleh aan te vallen. Thans is bewezen, dat een deel der Sasaks bij het verraad betrokken was. Ons bevriende Sasaks brachten vier afgesneden hoofden mede, waaronder dat van een in vloedrijk verrader. Over de voeding der soldaten wordt ge klaagd, de dienst is zwaar; er komen meer zieken." Door den Minister van Koloniën is bepaald, dat de afdeeling aanvullingstroepen, die den 29en September ter sterkte van 157 onder officieren en minderen van het Kol. Werf- Feuilleton. Naar het Duitsch. Hoor eens, juffrouw Burger, ik ben er de man niet naar om me spoedig iets uit het hoofd te laten pratenspaar dus die moeite, als het plan tenminste niet te eenenmale onuitvoerbaar is. Ik weet zelf, dat hetgeen ik in de eerstvolgende maanden wil doen, geen mannentaak is, maar wanneer iets met zooveel liefde en ijver wordt ondernomen, is er toch razend veel kans voor slagen. Je zult eens zien, juffrouw Lotte, hoe ik mijn best zal .doenwezenlijk het zal wel g*"1- Lotte glimlachte; zij was ernstig en stil er onder geworden, want het trof haar diep, dien sterken, dapperen krijgsman van zulke zachte, schier vrouwelijke gevoelens vervuld te zien. Geheel onmogelijk is het in ieder geval niet, zeide zij peinzendmaar u bezorgt u zelven ein deloos veel last en 't is en blyft toch altijd een moeilijke en zonderlinge zaak. Die troostvolle woorden gaven den generaal weer moed. Hij schoof zijn stoel wat dichter bij juffrouw Bürger en hernafli l^aten we dan in de eerste plaats het voor naamste punt bespreken. U is nog wel heel jong, maar toen blijkbaar ook heel verstandig. Waar schijnlijk kunt u mij wel zeggen wat ik moet doen als ik het kind zelf wil opvoeden, en anders depot naar Batavia moet vertrekken, gebracht wordt op een sterkte van 10 onderofficieren en 220 korporaals en soldaten. Bovendien zullen van dat Depot op 6 en 13 October, in plaats van 53 en 8o militairen, respectievelijk op die datums detachementen ter sterkte van 5 onderofficieren en 100 minderen en van 12 onderofficieren en 200 korporaal en manschappen naar Indië worden uitgezondei.. Op den 20 October zal van dat depot een detachement vertrekken van 6 onderofficieren en 100 minderen. Tevens is bepaald, dat voorloopig steeds in de eerste plaats kader en manschappen der artillerie zullen zijn uit de zenden. De Minister van Marine ontving van den Gouverneur-Generaal telegraphisch het ver zoek, zoo spoedig mogelijk een oorlogsschip te zenden. Ingevolge dit telegram zal de oor logsbodem Koningin Wilhelmina, thans te Hel der, den 6en October naar Indië vertrekken, onder commando van dén kolonel P. Zegers Veeckens, en met 120 man landingsdivisie, behalve de gewone bemanning. Bij de redactie .van De Telegraaf is heden ochtend het volgende bericht ontvangen «Te Ampenan zijn 50 vaten buskruit ge vonden, door den vijand onder den grond verborgen. Pagasangan is met goed gevolg beschoten. Te Tjakra-Negara had een gewel dige ontploffing plaats, waarschijnlijk in het kruitmagazijn van den vijand." Het Nieuws van den Dag «ontving het volgend telegram »Te Tjakra-Negara is het kruitmagazijn van den vijand door een granaat getroffen en in de lucht gevlogen. Volgens geruchten is Mataram nagenoeg verwoest. Te Tjakra Negara is gebrek aan rijst." Het kan geen kwaad, ter geruststelling van menigeen, de volgende cijfers in herinnering te brengen Het Nederlandsch Oost-Indische leger telt 1400 a 1500 officieren (van hen pl. m. 200 met verlof in Europa) waaronder pl. m. 120 generaals en hoofdofficieren. Het beeft aan infanterie 32 bataljons, waarvan 18 veld-, 14 garnizoens- en 4 depot-bataljons; voorts nog 5 garnizoens compagnieën en 5 subsi tenten-kaders. De cavalerie heeft 4 veld- escadrons, éen depot-escadron en éen deta chement; iie artillerie heeft 23 compagnieën, waarvan 4 compagnieën veld-, en 4 com pagnieën bergbatterijen; de overige zijn vesting-artillerie met eenige bergartillerie. Het wapen der genie heeft een korps genie troepen en een korps geniewerklieden. Op kunt u mij zeker 'eggen, waar ik raad moet vragen. Want u is nu eenmaal, wat ik in dit geval helaas niet ben, een vrouw en in zulke toestanden is een vrouw altijd meer waard dau een manspersoon. Een vrouw weet altijd raad en hulp te geven, en toen ik nu van ochtend in de vroegte zoo radeloos en wanhopend was, dacht ik in er de eerste plaats aan, u om raad te vragen... Zeg, kunt u mij niet helpen, juffrouw Lotte Of ik u kan helpen riep Lotte uit. Zeker, en ik weet zelfs van zoo'n klein kindje een heele- boel af. Ik was namelijk twaalf jaar toen ik heel alleen mijn jongste broertje heb moeten ver zorgen. Mama was erg ziek en een min konden we niet betalen. U hadt eens moeten zien hoe goed alles ging en boe flink ons ventje groeide ik zorgde dag en nacht voor hem en had bepaald eer van mijn werk! De generaal was in verrukking over haar mede- deeling. Juffrouw Lotte, riep hij uit, als ik niet vreesde dat u boos zoudt worden en mij in den steek laten, zou ik u wel dadelijk willen om heizen Och generaal, daar zouden we niet verder mee komen, zeide ze kalm. En dus, het is mogelijk; het kan! juichte Von Benda. Wat u als kind van twaalf jaar hebt kunnen doen, dat zullen twee oude, ver standige mannen toch ook wel klaar spelen, dunkt me? Neen, niet zoo voorbarig, generaal! Als u zich verbeeldt, dat het grootbrengen van een kind even gemakkelijk is als een leger aan te voeren, dan hebt u het glad misMaar kom, laten we eens naar bet kleintje gaan kijken. Atjeh zijn 3 veldbataljons, nog een gedeelte van een 4e veld bataljon (het 15e), en 2 garni zoensbataljons, een gedeelte van een veld- escadron en een bergbatterij. Rekent men de troepenmacht op Atjeh en die welke zich thans reeds te Lombok be vindt niet mede, dan zijn nog beschikbaar, aan infanterie Ui veld- en 12 garnizoens bataljons; aan cavalerie, plus minus 2 veld- escadronsaan artillerie minstens 4 batterijen, verder de noodige genietroepen. De garnizoen s-bataljons, die nagenoeg alle buiten Java zijn gestationneerd, kunnen buiten beschouwing blijven. Van de véld- bataljons bevinden zich, na aftrek der drie welke reeds op Lombok zijn, nog negen op Java. Men vergete ook niet, dat liet Neder landsch Oost-Indische leger óok bestemd is eventueel Java te verdedigen tegen een buiten- landsclien vijand. Thans echter, nu de nood dringt en nu van buiten niet het minste gevaar dreigt, kan Java in dit opzicht tijdelijk zonder eenig bezwaar van troepen worden ontbloot. Sommigen, die gaarne steeds de zaken van den donkersten kant bekijken, beweren dat men, om op Java ons gezag te handhaven, dit eiland niet al te zeer van troepen magont- blooten; doch men moet niet vergeten, dat men direct ook ons gezag op Java schraagt door op schitterende wijze ons prestige op Lombok te herstellen, beter zelfs dan uoor de aanwezigheid van een paar bataljons meer op Java. Er.zij aan herinnerd, dat voor onmiddel lijke aanvulling in het moederland beschik- haar zijn. 1. De koloniale reserve. 2. (Minstens) een volledig bataljon mari niers 3. Alle manschappen, bij het koloniaal werfdepot aanwezig. Mr. J. G. Gleichman is benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer, voor het tijd perk der tegenwoordige zitting. De Minister van Oorlog vestigt, in aanslui ting met vroegere beschikkingen, er nader de aandacht van belanghebbenden op, dat lo. liet examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger voor bet Reservekader, dit jaar bij uitzondering zal plaats hebben op 30 October en, zoo noodig, op de daarop volgende dagen 2o. in verband daarmede de aanmelding, bedoeld bij 2 van vorenbedoelde beschik king, moet plaats hebben vóór 30 September w. "fTaTg roenhuizen, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. bij den hoofdofficier voor het reservekader (luitenant kolonel Van Dam van lsselt, te Utrecht) door het inzenden der «Kennis geving," ingericht volgens het bij die beschik king aangegeven model A; 3o. het meerbedoelde examen dit jaar zal worden afgenomen te Alkmaar, Arnhem, Breda, Delft, Kampen en Utrecht. De verschillende hoofdstukken van de Staatabe- grooting voor 1895 zijn aldus geraamd: I. Huis der Koningin f821 000. Meer is uitgetrokken voor aansluiting aan het „Huis tan Roach" en van liet paleis „hel Loo" aan de gemeentelijke waterleiding, brandhluschmiddelen voor die gebouwen, brandleidingen en vaste brand ladders op dc binnenplaatsen van het paleis t« Amsterdam, enz. f17000. II. Hooge Colleges van Sliuit enz. f667 860. Meer voorde Staten-Generaal f 450, den Raad van State f500, en de Algemeeue Rekenkamer f1800, tegenover een lagere raming voor: de kanselarij der Nedcrlandsche orden f230, en pensioenen enz. f 2162. III. Buitenlandsche Kaken f795 380. Meer voor: kosten van buiteulandsohe zendingen en consulaten f3200, en pensioenen, wachtgelden enz. f7251. IV. Justitie f5 419147. Minder voor kosten van het departement f220; kosten vau algemeene of rijkspolitie en in zake jacht en visscherij f 2810, gebouwen f 27 200 en verschil lende uitgaven 112 000, tegenover een hoogere ra- miug voor koaten van het hoog militair gerechtshof enz. f2200, kosten der gevangenissen en rijksopvoe dingsgestichten f2802, kosten van de rijkswerkin richtingen f18400 en pensioenen, wachtgelden, enz. f5801, V. Binnmlandsche zaken f13 224423.73'/,. Meer voor kosten van het bestuur der provinciën, enz. f 3625, medische politie f69806, onderwas f 167 207.23'/,, kuusten en wetenschappen f27 990, en pensioenen, enz. f20 000, tegenover een lagere raming voor kosten van het departement f617 en nationale militie en schutterijen f300. VI. Marine f 15 413 487.24. Minder is geraamd voor kosten der administratie f13 750, materieel tier zeemacht f125155, personeel der zeemacht f130 867.50, loodswezen, betonning enz. f3 775.90, tegenover een hoogere raming voor pen sioenen, onderstanden enz. ad f 65 900. VIIA. Financiën (Nationaleschuld) f85 188 309.84. Meer voor amortisatie en aflossing van Nationale Schuld f242 600, tegenover een lagere raming voor interesten enz. f102 927.37'/,. idem van de Groothoeken der Nationale Schuld, enz. f3950; idem van de administratie van het zegel, de registratie, enz. f 6175id. der eerediensten f2000; id. van den pensioenraad, pensioenen enz. f36 463; uitkceringen, verschillende uitgaven enz. f3714.80, tegenover eene hoogere raming voor kosten van 's rijks schatkist f800id. van het muntwezen f18100; id. van de administratie der directe belastingen euz. f30087. VIII. Oorlog f21982662. Minder voor: traktementen, toelagen enz. v f72 979; geneeskundige dienst f2340; studie en Samen gingen zij naar de kamer, waarMiska trouw de wacht hield. Lotte snelde onmiddellijk naar den kleine toe en de deken een weinig terzijde schuivend, be schouwde zij hem met een liefdevollcn blik. Haar jeugdig, flink gelaat, nam daarbjj zulk een teedere moederlijke uitdrukking aan, dat de generaal haar in bewondering gade sloeg. Hij was weinig mot vrouwen in .aanraking geweest en kon zich in het minst geen denkbeeld maken van wat er in oogenblikken als deze in hen om gaat en van wat zij dan gevoelen. Hij was buiten zich zelven van vreugde toen Lotte uitriep: Wat een allerliefst dotje!Maar,jongetje, wat zie je er slap en bleek uit! We zullen je gauw tot een gezond kereltje maken. 't Was of hij begreep, dat een beschermengel zich over hem heenboog, want in zijn slaap opende hij zijn klein bekje. Het kind heeft honger! zeide Lotte ontsteld. Kijk maar, hij hapt naar iets. Arm ventje! Wacht, ik zal ie dadelijk wat geven. Generaal is zijn ontbijt klaar? Zeker! En zich omwendend riep hij Miska het ontbijt voor den kleinen jongen! Miska stond het volgend oogenblik reeds voor hem met een kommetje versche room en het kleine zilveren lepeltje, waarmede zij samen het wurm gevoerd hadden. Ook nu nam dc gene raal dat ter hand en naderde hij het kind, om het weder op dezelfde manier voedsel toe te dienen. Met sprakelooze verbazing had Lotte dit alles gadegeslagen. Nu riep zij echter ontsteld uit: Maar, generaal, wat doet u daar? Wel, het kereltje wat eten geven. Zij trad naderbij om te zien wat er in het kommetje was. Wat is dat? vroeg zij. Heerlijke versche room! Diep verontwaardigd rukte zij hem de kom uit de handen zoodat de room er uit spatte en zij door een vlugge beweging maar net tijd had om haar Zondagsche japonnetje tegen vlekken te behoeden. Bent u stapelgek geworden Pardon, ik wil zeggen ja. hoe zal ik het anders zeg gen ik weet het niet! Maar wat ik wel weet is, dat u het kind vermoordt!... Ja,'t ia moord met voorbedachten rade wat hier wordt gepleegd Miska, gooi dat vergif wegDaar moet ik in I ieder geval een eind aan maken. Het schreit I ten bemel! Zij was zóo buiten zich zelve, dat de generaal j wel begreep, dat hij iets had gedaan dat niet I goed was maar dat er van een misdaad sprake i kon zijn, neen, dat was hem te kras. Eindelijk I bracht hij aarzelend uit Maar lieve juffrouw Lotte, zeg me nu eens, was het zóo erg? Heb ik zóo iets vreeselijks I misdaan. I Ja, zeker hebt u datU mag van geluk spreken, dat het kind waarschijnlijk nog slechts weinig dagen oud is en kinderen in die eerste 1 dagen heel weinig voedsel noodig hebben. Wordt vervolgd.}

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1