Maandag 5 Nov. 1894. No. 4403. 39e Jaargang. Buitenland. Veronachtzaamd, Binnenland, EEN DUEL. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. VeNuhJjut Maandag- en Donderdagn«middag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1,—Franco pet post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onte:geningsadvert. pel' regel 16 ct. Reclames per regel 36 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent By advertentiën van buiten dc stad worden de ii.casseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURRUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Teiephoonnummor 19. KENNJSGEVING. A-»®»—M Gelet op art. (i der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Brengen ter keunis van het publiek, dat een door den Iiaad van administratie der Holland- sche IJzeren spoorwegmaatschappij te Amster dam aan Mare Majesteit de Koningin-Regentes ingediend verzoek, mot bijlagen, oin vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een stoomkotei in de locomotief-remise alhier gelegen op het station Amersfoort (Slaat) bij het kadaster bekend onder Sectie C, No. 647, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 17. November aanstaande, des voormiddags tc elf uren, gelegenheid ten raad hui ze wordt gegeven oin, ten overstaan van het gemeente bestuur of van eon of meer zijner leden, be zwaren tegen het plaatsen van den stoomketel intebrengen. Amersfoort, den 3. November 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, He Burgemeester, F. I). SÓHIMMERI'ENNINCK. J)e Secretaris, W. b SCHKl/fUS. »Het was ia den namiddag van 13 Maart 1881. Nauwelijks een half uur geleden was dc keizerlijke standaard van tiet Winterpaleis te Sint-Petersburg halfstok gehangen en daardoor aan de opeengedrongen menigte verkondigd, dat Keizer Alexander II over leden was aan de verschrikkelijke wonden, wglkë eep moordenaarshand litjm had toe gebracht. jiejzer en alleen'ieersclier aller Ryssen was thans Alexander JIJ, die juist met zijn ge malin van liet sterfbed zijns vaders komend, in etm open slede door de bieren daar ver suft staande volkshoopen naar liet Anisch- kow-paleis terugkeerde. Men hoorde slechts fluisterend spreken op de straten. Velen sloe gen een kruis eu baden. Wie kon weten, of de nihilistische moordenaarsbende ook niet tegen den nieuwen heerscber van Rus land iets slechts iu het schild voerde De slede had de politiebrug op deNewskv- pros- rjept Igereikt. toen 'er plotseling beweging ont stond iu de iqenigte, die hoofd aan hoofd stond. «De keizer! De keizer!" ging liet van mond tot ipond eu alles drang op 'Wir het midden dep straatin éon oogènblik was de keizerlijke slede omsingeld, Ken enkel «hoeraword gehoord, Doch met ernstig, ontroerd gelaat wees hij de menigte terug. Onmiddellijk verstomden de enkele juich- Feuilleton. 5): (HDOT). En nu zeg Ik je, dat mijn liefde dood is, vernield en vertrapt door jou. Er ia een tijd ge wcost. dat ik je'op mijn knieën gedankt ze i hebben voor dc woorden, die je daar zooeven zeide, maar die tijd is voorbij. De dwaze liefde, die mijn leven jaren lang vergiftigd heeft, die ik eens in 't hart droeg, toen jij nog niet, eens een blik voor mij over hadt, heb jij zelf verstikt. Tusschen ons is alles voorbij Ze keerde zich om en verborg haar gelaat m de kussens, terwijl hij bij haar bed staan bleef, onbeweeglijk en zwijgend. Hij wist, dut zij in haar recht was, en toch kon hij allo hoop nog niet opgeven. Met licht eener kleine lamp viel in 'tledikant! Wat blonk daar zoo in 'tflauwe schijnsel Werktuiglijk strekte hij de hand daarnaar uit en Een fijn gouden kettinkje, waaraan een medail lon was vastgemaakt, hing om haar hals. Bij haar driftige bewegingen was het verschoven, zonder dat zij het bemerkt had. Plotseling greep de jaloezie hem aar. I Daarom dus stiet zij hein van zich! Ze dacht aan een ander, terwijl ze toch nog zijn vrouw kreten, doch de menschen lieten zich niet verdrijven; in tegendeel, steeds dichter en dichter drongen zij op den Vorst loe en op dat oogènblik zou zelfs de sterkste politie macht machteloos zijn geweest. Met ontbloot hoofd en het teeken des kruises makend traden lieden uit het volk en uit de hoogste kringen zoo dicht mogelijk in de nabijheid der slede eu trachtten den keizer en de kei zerin de handen te kussen. Eerst na verschei den minuten kon de keizerlijke slede haar weg vervolgen." Zoo ongeveer beschreef de Kölnische Zei- tang de stomme hulde van het volk aan den nieuwen keizer, die 27 Mei 1883 ge kroond werd. Thans, slechts dertien jaar later, kan men zeggen, dat het Russische volk grootendeels iu zijn keizer heeft gevonden wat het in hem meende te zien. Want met Alexander 111 wordt een vorst ten grave gedragen, tjie als hoogste (Joel met alje hem ten dienste staande middelen voor de welvaart van zijn volk streefde naar het behoud van den vrede." C/aar Alexander UI is Don lerdagraiddag omstreeks half drie te lavadia in den leeftijd van slechts 4') jaren overleden. Het bulletin, dat de geneesheeren Woensdagavond hadden uitgevaardigd, bevestigde wel, dat de ziekte een onguusligen keer had genomen, maar gaf nog geen aanleiding om reeds zóo spoedig een doodelijken alloop te vreezen. Gzaai* Nicolaas 11 zal nu als keizer aller Russen optreden. Het lieveliugs-denkbëeld van Czaar Alexander om nog bij zijn leven het huwelijk tusschen den troonopvolger en prinses Alice vim Hessen voltrokken te zien, is derhalve njet verwezenlijkt, Door het overlijden van den Czaar zal de voltrekking van uit huwelijk natuurlijk geruimen tijd worden uitgesteld, Voor Rusland en voor geheel Europa, dat natuurlijk groot belang heeft bij hetgeen in het Russische rijk voorvalt, begint nu een nieuw tijdperk. Czaar Nicolaas 11 is eerst 20 jaar en bezit nog niet de ervaring, welke zijn vader bad. toen deze, na den plotselin- gen dood van Czaar Alexander II, tot den troon werd geroepen. Naar men zegt, is de Czaar, die nu als alleënheerscher o.ver hel gro.ote Russische rijk zal optreden, een ontwikkeld en vrede lievend vorst, van vvien niets anders te ver wachten is, dan dat hij de voetsporen zijns vaders zal drukken. Het is inderdaad te hopen, dat deze verwachtingen niet zullen worden teleurgesteld, liet verlies, dat geheel Europa lijdt door den dood van Czaar Alex ander, zal dan althans eenigzius vergoed worden doozijn opvolger. was! Hij rukte 't medaillon van den ketting af, eer zij begrijpen kon, wat hij deed. Maar toen zo 't kleinood in zijn handen zag, riep ze gejaagd: „Geef het me terugMaak he) niet openQui Godswil, geef "hef uje terug, Vyillem." Hij luisterde niet naar haar, en terwijl zij zacht' schreiend in de kussens terugdook en haar gelaat verborg, opende hij het medaillon. Wat was dat? Het was zijn eigen portret, dat hii ilaar voor zich zag, en dat medaillon was het zelfde, dat hij haar als engagementseadeau ge geven had. Eenige minuten bleef alles stil. Toon hoorde ze een juichenden kreet: „Jc hebt me dus lief, Dora!" Ze had niet meer de kracht, zich uit zijn armen los te maken, toen hij haar tceder aan zijn borst klemde. „Jc kunt liet niet ontkennen. En ik smeek je, probeer 'net nog eenmaal met me. Wees weer mijn lieve, lieve vrouw!" Ze liet haar hoofd op zijn schouder leunen eu steunde „Wat er ook gebeuren moge, ik verlaat je Nikolaas II staat bekend als vrijzinnig en kan het volstrekt niet vinden metPobbedo- noszeiï, den voorzitter der Heilige Synode, die tot nu toe almachtig was. De vervolgingen van Joden en Protestantenzullendusophouden, hetgeen althans éen groote verbetering is. Voor het overige dient men af te wachten. Wellicht zal Nicolaas II, die als kroonprins geen hooge verwachtingen gaf, zich als keizer in een geheel ander daglicht ver tonnen. De mailberichten, die tot 5 October loopen, en Vrijdag bier te lan'le ontvangen werden, brengén wederom niet veel nieuws. Jn de Java, Bode lezen we o. a. het vol- g tuple Ik zou u wel eens gaarne een denkbeeld willen geven van ons leven te velde, maar daartoe schiet mijn pen Ie kort. Geen van de dames, die voor nemens zijn, bij onze terugkomst te Soerabaja. Saina- rang of Batavia, de troepen met bloemen en geestdrift te ontvangen, zooals zij die uitgeleide deden; geeu vim baar zou ons, zooals we hier te velde zitten, met een puntje van een vingertje willen aan raken. Gescheurde jassen vol vlekken vuile handenkapotte schoenenverbrande gezichtenbeladen met stof van boven tot onder, zóo schilder ik n den officier. En de soldaat, die, als hij niet vecht of waoht- dienst doet, sjouwt als een polderjongen, die boonien kapt, muren omgvaalf, palissadeeru'geu maakt, ge- schutbnddingen inlmniert, die zwoegt en zweet in stof en vuil, en dikwijls, of liever meestal, geeu gelegenheid tot baden heeft, hij ziet er, in dames- oogcu, nog veol smeriger uit dan de officieren. Eu hoe we slapen, en hoe we etenen uit wat heldere, schoone glazen we drinken! Men kan niet slapen van do vliegen, die vieze dieren, die met duizenden op al onze spijzen aanvliegen Ij Ampe- nau; men kauwt zamt op Arocng-Aroeugmeu logeert in een ascliboop, te Sekur Bela. De graf heuvels daar, waar het bentinkje ligt, zijn niets dan hoopen vulkanische aseli, die don gansehen dag rondstuift en zoowel beddegoed als eetborden bedekt. En het zijn grafheuvels, lozer, waarin tot iu den laatste» tijd begraven werd, en vooral 's nachts is dc inademingslueht met andere dampen bezwangerd dan met die van Eau de Cologne 1" Het Bal, Hbld. schrijit in zijn mailover zicht Ondanks den verwoeden tegenstand des vijands en dc zeldzame sterkte zijner muren, is Mataram genomen, en dat wei stormenderhand na een lang durig bombardement. Natuurlijk met groote verlie zen, ook aan onze zijde; ook onder de officieren is tueuig brave tc betreuren. Maar hoe kon bet anders, terwijl zij het spits hebben afgebeten, zooals blijkt uit bet feit, dat twee hunner, beide heldhaftige figuren, t. w., kolonel Scheucr, commandant van liet 9e bataljon, en kapitein Christan het eerst binnen Mataram zjjn gekomen, een feit, ten hoogste gewaar deerd door onze troepen, en alleszins de daukouar- heid verdienend van Koningin en vaderland. Dat Mataram genomen is, althans voor negen tienden gedeelten, getuigt ten hoogste voor hetoor- logsbeleiu en herstelt den opperbevelhebber in zijn Naar het Italiaansch. Sedert is er reeds menig jaar voorbijgegaan. Als Nelly Nnrdert, die ook al sinds lang een gelukkige huisvrouw is. haar man een bijzonder vleiend complimentje maken wil, zegt ze: „Je bent bijna /.oo aardig als onze zwager Willem." veeljarigen roem. Wij hebben thans vasten voet in het hart van het vijandelijk land en tevens een met het strand verbonden operatie-basis tegen Tja- kra-Negara, de grootste sterkte des vijands en ala zoodanig het doelwit van den krijg. Alle operaties zijn van nu aan tegen deze plaata gericht, en worden ze met succes bekroond, dan is de onderwerpiug des sultans slechts een quaestie van tijd, gedwongen ala hij zal zijn om van plaats tot plaats te vluchten tot hij, van alle.kanteu omsingeld, genoodzaakt is zich van kant te maken of zich op genade of ongenade over tc geven. De troonop volger, zijn zoon, is hem bereids voorgegaan inden dood; immers h\j telt onder de bij Mataram ge sneuvelden. Wat betreft bet bombardement van Tjakra- Negara is het te voorzien, dat het niet terstond rriet volle kracht zal worden voort gezet; althans wanneer het gerucht zich bevestigt dat de munitie van het zwaarste belegeringsgeschut moet worden aangevuld. Reeds bij het beschieten van Mataram zou de te k'eiae voorraad aan rainutie een be lemmering geweest zijn voor volle, krachts ontwikkeling en zou het daaraan moeten worden toegeschreven, dat meer tijd verloren is gegaan dan aanvankelijk vermoed werd. Zeer te recht zal het sterke Tjakra-Negara niet aan de vuurproef worden onderworpen vóór alle hiertoe noodige middelen voor handen zijn. Voorshands gaat men intusschen voort met het nivelleeren van het terrein en het versterken onzer achterhoede. Volgens de Java Bode bestaat het voor nemen, twee bataljons naar Karang-Asem op Bali te zenden, ten einde met Goesti Djilan- tik af te rekenen. Van Boeleleng is aan de Locomotief ge seind, dat daar als zekerheidsmaatregel een sectie veldartillerie van Java wordt, heenge zonden. De Java Bode zegt elders: Tot de averechtsche opvatting van het gebeurde op Lombok, die in Nederland gangbaar is geweest, heeft zeker veel bijgedragen dat de regeering daar van later bericht kreeg dan de nieuwsbladen, en eerst vernam d it onze troepen een nederlaag 1 dden geleden, toen zij al wist dat in Indiê besloten was, de expeditie niet terug te roepen maar aan te vullen en te versterken. Hoe liet met de door de Indische regeering afgezonden telegrammen zoo zonderling is geloopen, weet men hier evenmin als in Holland, al zou men uit de bijvoegiug dat het tweede telegram eeu vervolg was op een vroeger, haast opmaken, dat sloohte bestelling van dit laatste hier was gevreesd maar zeker is liet dat liet opperbestuur minder ge legenheid had iu te grijpen, toen het de beslissing der Indische regeering kende dan het zou gehaa hebben, wanneer liet alleen had kennis gekregen van de geleden nederlaag en van de meeniug van den opperbevelhebber der expeditie over h'-tgeen daarna te doen stond. Bij besluit van den Gouverneur-generaal is, tor zake van hun beleidvol en moedig van gedrag, bjj gelegen heid van den terugtocht van een gedeelte van het 6e bataljon infanterie uit Tjakra-Negara naar Am- penan in den naoht van 27 op 28 Augustus, tocge- W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Laveadelttraa t. HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. „Eindelijk," zeide mevrouw Ersilia, opstaande. De deur werd geopend en een knappe jonge man van twintig of een en twintig jaar trad de kamer binnen. Wie hetu een oogènblik te voren had gezien, zou geschrikt zijn van de bleekheid, welke over zijn gelaat verspreid lag; toen hij echter hoorde dat zijn moeder hem in den salon verwachtte, werd zijn gelant plotseling met een gloeienden blos Qvertogen. „Welk nieuws?" riep hij, zichzelf tot kalmte dwingend. „Ga zitten, Alberto" zeide mevrouw Ersilia „ik moet je spreken. Je verklaringen van hedenochtend hebben mij niet gerust gesteld ik wil alles weten." „Begint u weer, mama? Ik verzeker u, dat uw levendige phantasie „Neen Alberto, 't is onnoodig, die oude ge schiedenis te herhalen. Sedert van ochtend ben je een ander menschik martel mijn hersenen af, om te raden, wat er is voorgevallen. Je hootdpijn verklaart niets, noch je afwezigheid op ongewone uren, noch het bezoek van onbe kenden en het komen en gaan van ltuggero Celentani, die vroeger zoo beleefd tegen mij was e mij nu telkens uit den weg gaat. Weet je wel, dat hij ook van avond hier geweest is, een paar minuten nadat je weg was, en dat ik heun Giovanni heb nagestuurd met het dringend ver zoek, een oogènblik bij mij te komen. Hij zag er opgewonden en verstoord uit en liet zeggen, dat hij geen tijd had en mij dus ver-zocht, hem te excuseeren. Je zult toegeven, dat dit alles niet natuurlijk is, en begrijpen, datje woorden mij niet kunnen geruststellen. Wil je mij tenminste zeggen, wie de beide heeren zijn, wier visite kaartjes ik op je schrijftafel vond, en hoe gij hen kent?" Mevrouw Ersilia boog zich een weinig voor over, om b\j het lamplicht den naam op een der kaartjes te lezen: „Advocaat Ci. „Maar, tnatna," viel de jonge man haaropge- wonden in de rede, „dat is een verhoor in allen vorm; ik ben geen kind ineeri" „Neen, je bent geen kind meer en kunt be zoeken ontvangen, zonder daarvan rekenschap af te leggenmaar je moeder heeft het recht, indiscreet to zijn, want zij vreest voor de gevaren, die je bedreigen." „Onnoodige zorgen." „Zeker, een gevaar bedreigt je en ik wil je ook zeggen welk. Je wilt duelleeren „Neen, toch niet!" Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1